کلاهبرداری ارز دیجیتال چیست؟

کلاهبرداری ارز دیجیتال چیست؟

دنیای ارز دیجیتال با سرعت در حال رشد است.

از آنجا که قیمت ارزهای دیجیتال افزایش (و کاهش شدید) دارد، و از آنجا که بسیاری از افراد در این بازار پول زیادی کسب می‌کنند (و از دست می‌دهند)، بازار ارز دیجیتال توجه زیادی را به خود جلب کرده است و رسانه‌های اجتماعی نیز این توجه را تقویت می‌کنند.

کلاهبرداری ارز دیجیتال

با افزایش اقبال عموم به ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری ارز دیجیتال هم افزایش پیدا کرده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پروژه‌های مشکوک به کلاهبرداری می‌توانید بخش کلاهبرداری ارز دیجیتال را مشاهده کنید.

کلاه‌برداران همیشه به دنبال راه‌های جدیدی هستند برای سرقت پول و سرمایه شما و رشد گسترده‌ای که بازار ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر داشته، فرصت‌های زیادی برای فعالیت‌های فریب‌کارانه ایجاده کرده است.

کلاه‌برداری ارز دیجیتال

تازه‌کارها با شنیدن داستان افرادی که در سن ۲۰ تا ۳۰ سالگی از طریق بازار ارز دیجیتال یک‌شبه میلیونر شدند، مشتاق شدند که وارد این بازار و این فعالیت شوند.

اما این افراد درک فنی و خوبی از سازوکار بازار ارز دیجیتال ندارند و دوست دارند خیلی سریع ثروتمند شوند (طمع) و همین‌ها می‌تواند آنها را نسبت به خطرات بازار ارز دیجیتال کور کند.

کلاه‌برداران از سر و صدایی که در مورد ارزهای دیجیتال بلند می‌شود، سود می‌برند و از افراد ساده‌لوح کلاهبرداری می‌کنند.

در سال ۲۰۲۱، جرایم ارزهای دیجیتال به بالاترین حد خود رسید، به گفته Chainalysis (یک شرکت آمریکایی که در زمینه تجزیه و تحلیل بلاک‌چین فعالیت می‌کند) در این سال کلاه‌برداران ۱۴ میلیارد دلار ارز دیجیتال را تصاحب کرده‌اند.

این رقم نسبت به سال قبل رشد ۷۹ درصدی داشته است، سال قبل کلاه‌برداران ۷.۸ میلیارد دلار سرقت کردند.

در سال ۲۰۲۱ کلاهبرداری بزرگ‌ترین جرم بازار ارزهای دیجیتال بود.

طبق گزارش کمیسیون تجارت فدرال (FTC)، در ایالات متحده گزارش‌های مربوط به کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال به ۷۰۰۰ نفر افزایش داشته که در مجموع ۸۰ میلیون دلار ضرر کرده‌اند و میانگین ضرر برای هر نفر ۱۹۰۰ دلار بوده است.

در مقایسه با سال قبل، تعداد گزارش‌های کلاهبرداریْ رشد ۱۲ برابری و افزایش ۱۰۰۰ درصدی داشته است! 😲

بنابراین اگر به بازار ارز دیجیتال و فعالیت در آن علاقه‌مندید باید از خطرات آن هم آگاه باشید.

با توجه به افزایش تصاعدی کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال مهم است که این نکات را بدانید:

  • مفهوم ‌کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال
  • انوع رایج کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال
  • نحوه شناسایی کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال
  • نحوه محافظت از خود در برابر کلاهبرداری‌ها

در این درس در مورد مفهوم و چیستی کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال صحبت می‌کنیم.

کلاهبرداری ارز دیجیتال چیست؟

کلاهبرداری یک نقشه یا ترفند فریبنده است که برای گول زدن کسی برای رسیدن به چیزی از آن استفاده می‌شود. کلاه‌بردار در ظاهر یک شخص یا کسب و کار معتبر است و سعی می‌کند از شما پول، اطلاعات شخصی یا هر دو را بخواهد.

کلاهبرداری ارز دیجیتال هم به همین صورت است، با این تفاوت که به جای درخواست دلار آمریکا یا دیگر ارزهای فیات، کلاه‌بردار از شما درخواست ارز دیجیتال می‌کند.

کلاه‌برداران و فریب‌کاران از انواع روش‌های کلاهبرداری استفاده می‌کنند تا شما را وادار کنند از آنها ارز دیجیتال بخرید یا ارز دیجیتال برایشان ارسال کنید. اما ترفند آنها برای کلاهبرداری همان روش‌هایی است که کلاه‌برداران خارج از بازار ارز دیجیتال استفاده می‌کنند:

  • «این سود رو از دست نده!»
  • «معامله رو شروع کن!»
  • «هیچ ریسکی وجود نداره!»
  • «۱۰۰٪ بازده! تضمینی!»

حتی روش‌های تبلیغی هم مشابه است: از طریق پیام‌های متنی و ایمیل‌های هرزنامه، پست و پیام در شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌های آنلاین، برنامه‌های چت گروهی، ارتباطات دوستان و خانواده.

متأسفانه، نتیجه یکسان است و قربانیان ارزهای دیجیتال‌‌شان را از دست می‌دهند یا به شت‌کوین‌های بی‌ارزش می‌رسند.

شت کوین

هرچند که کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال از همان روش کلاهبرداری‌های سنتی استفاده می‌کنند و تقریبا مشابه کلاهبرداری‌های سنتی هستند، اما کلاهبرداری ارزهای دیجیتال خیلی خطرناک‌تر از کلاهبرداری‌های سنتی است، چون بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال تحت نظارت هیچ دولتی نیستند و بعد از انتقال آنها، تراکنش غیرقابل برگشت است.

وقتی کلاهبرداری بانکی برای شما رخ می‌دهد یا از کارت اعتباری شما دزدی می‌شود، می‌توانید به یک مقام بانکی شکایت کنید و پول‌تان را بازگردانید.

اما طراحی ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی جدید به گونه‌ای است که غیرمتمرکز هستند … هیچ مرجع یا دفتر مرکزی‌ای نیست که بتوانید با آن تماس بگیرید و شکایت کنید. اگر ارز دیجیتال‌تان را برای کسی ارسال کنید، نمی‌توانید آن را برگردانید یا تراکنش را لغو کنید.

بنابراین فراموش نکنید که اگر قربانی کلاهبرداری ارز دیجیتال شدید، هیچ حمایت قانونی از شما نمی‌شود و هیچ مرجعی برای حل اختلاف وجود ندارد.

درحالی که تمام پول‌تان را از دست داده‌اید …

به حال خودتان رها می‌شوید.

کوین کلاهبردار و بی خانمان

در درس بعد، در مورد انواع رایج کلاهبرداری ارز دیجیتال صحبت خواهیم کرد.

برای مشاهده لیست هشدارهای کلاهبرداری در بازارهای مالی، فارکس و ارزهای دیجیتال به صفحه هشدارهای کلاهبرداری در ایران بروکر مراجعه کنید.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش ارز دیجیتال وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب