ارز دیجیتال

هاوینگ بیت کوین چیست؟ شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین و لایت کوین

ارز دیجیتال

مطالعه در 24 دقیقه

هاوینگ بیت کوین فرآیندی است که هر چهار سال یکبار در شبکه بیت کوین اتفاق می‌افتد و باعث ایجاد تغییراتی در پاداش استخراج شبکه بیت کوین می‌شود. آخرین هاوینگ در ۱۱ می ۲۰۲۰ رخ داد و پاداش شبکه از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلاک کاهش یافت.

شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین در ۲۰۲۴

هاوینگ بعدی بیت کوین (BTC) احتمالا در آوریل سال ۲۰۲۴ اتفاق می‌افتد که می‌تواند تاثیر چشمگیری بر قیمت ارزهای دیجیتال داشته باشد.

به دلیل اینکه هاوینگ (Halving) بیت کوین یکی از مهم‌ترین اتفاقات در فضای ارزهای دیجیتال است در ادامه روزشمار لایو بیت کوین را برای کسب اطلاع دقیق از این رویداد برای کاربران ایران بروکر قرار داده‌ایم.

هاوینگ بیت‌کوین

۵۵
:
۲۲
:
۱۱
:
۱۳۷۴
ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
بلاک کنونی
۸۵۲,۰۳۰
جایزه‌ بلاک کنونی
۳۱۲,۵۰۰,۰۰۰
بلاکِ هاوینگ
۱,۰۵۰,۰۰۰
جایزه‌ بلاک پس از هاوینگ
۱۵۶,۲۵۰,۰۰۰ BTC
زمان هاوینگ
۱۴۰۷/۰۱/۳۰ ۱۵:۲۹
بلاک‌های باقیمانده تا هاوینگ
۱۹۷,۹۷۰

بیت کوین تنها ارزی است که بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال در دنیای رمزارزها، به صورت ثابت و مطابق با وایت پیپر این ارز دیجیتال عرضه می‌شود. تا به امروز از ۲۱ میلیون بیت کوین موجود، حدودا ۱۹ میلیون آزاد شده و حدود ۲ میلیون کوین دیگر باید استخراج شود.

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) پدیده‌ای است که طی آن تعداد کوین‌های جدید قابل استخراج از هر بلاک جدید به صورت کاملا خودکار، کاهش پیدا می‌کنند. آزادسازی بیت کوین از طریق کدها صورت می‌گیرد و کاربران در آن دخالتی ندارند.

از طرفی، تولید و عرضه بیت کوین محدود است؛ در نتیجه این دو عامل باعث ایجاد فضای امنی در دنیای ناامن امروزی شده‌اند. یکی از دلایلی که باعث شده بیت کوین در دنیا به‌عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال شناخته شود و مردم به آن بیشتر به چشم اندوخته‌ای مانند طلا نگاه کنند نه یک ارز، کنترل شفاف و خودکار بودن عرضه آن است.

در ادامه این بخش می‌توانید اطلاعاتی درباره شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین کش و هاوینگ بیت کوین اس وی را مشاهده کنید. همچنین شرح مختصری از هرکدام از کوین‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرد. در انتهای این مطلب می‌توانید اطلاعات جامع‌تری در رابطه با هاوینگ بیت کوین و تحلیل هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین را مشاهده کنید که احتمالا مطلب جذابی برای هر شخص علاقمند به بیت کوین و ارزهای دیجیتال است.

شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین کش

تا به امروز، بیت کوین کش فقط یک رویداد هاوینگ داشته است که در ۸ آوریل ۲۰۲۰ رخ داده است. در حالی که هاوینگ بیت کوین کش باید با بیت کوین همزمان می‌شد، اما این اتفاق نیفتاد. این به این دلیل بود که BCH از الگوریتم استخراج متفاوتی استفاده می کرد. برای مدتی درست پس از راه‌اندازی همین موضوع سرعت استخراج بلوک را سریع‌تر می‌کرد، و بنابراین، تاریخ هاوینگ BCH زودتر از BTC اتفاق افتاد.

هاوینگ بیت‌کوین کش

۵۶
:
۱۲
:
۱
:
۱۳۵۸
ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
بلاک کنونی
۸۵۴,۳۹۵
جایزه‌ بلاک کنونی
۳۱۲,۵۰۰,۰۰۰
بلاکِ هاوینگ
۱,۰۵۰,۰۰۰
جایزه‌ بلاک پس از هاوینگ
۱۵۶,۲۵۰,۰۰۰ BCH
زمان هاوینگ
۱۴۰۷/۰۱/۱۴ ۰۵:۱۹
بلاک‌های باقیمانده تا هاوینگ
۱۹۵,۶۰۵

هاوینگ بعدی بیت کوین کش چه زمانی است؟

هاوینگ بعدی بیت کوین کش در سال ۲۰۲۴ تخمین زده می‌شود. برای بازه زمانی دقیق‌تر، می‌توانید از ابزار شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین کش استفاده کنید.

چند روز تا هاوینگ بیت کوین مانده؟

در زمان آپدیت این مطلب یعنی تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۴۰۲ حدود ۱۱۰ روز تا هاوینگ بیت کوین زمان داریم. از روزشمار هاوینگ بیت کوین در همین صفحه می‌توانید هر روز از تعداد روزهای باقیمانده تا هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین مطلع شوید.

آخرین هاوینگ بیت کوین کش چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

انتظار می‌رود آخرین تاریخ هاوینگ BCH در حدود سال ۲۱۴۸ رخ دهد. زمان دقیق به عوامل مختلفی مانند سرعت استخراج بلاک (سختی)، تغییرات عمده‌ای که ممکن است بر شبکه اصلی تأثیر بگذارد و غیره بستگی دارد.

زمان باقی مانده تا هاوینگ بیت کوین را از کجا مشاهده کنیم؟

در همین صفحه روزشمار هاوینگ بیت کوین قابل مشاهده است که می‌توانید با مراجعه به این صفحه از زمان دقیق هاوینگ بیت کوین مطلع شوید.

هاوینگ بیت کوین کش چیست؟

از نظر تعریف، هاوینگ بیت کوین کش مفهومی بسیار ساده به نظر می‌رسد. در واقع هاوینگ بیت کوین کش نیز مانند هاوینگ بیتکوین رویدادی است که هر ۴ سال (یا بیشتر) اتفاق م‌ افتد و هدف آن نصف کردن سود استخراج ماینرهای BCH است.

شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین اس وی

بیت کوین اس وی (Bitcoin Satoshi Visionis) یک ارز دیجیتال و در واقع یک هارد فورک از بلاک چین بیت کوین کش در سال ۲۰۱۸ است. رویدادهای هاوینگ بلاک هر ۴ سال در بلاک چین بیت کوین اس وی درست مانند بیت کوین و بیت کوین کش اتفاق می‌افتد.

چهارمین هاوینگ پاداش بلوک بیت کوین SV مربوط به ۳۱ مارس ۲۰۲۴ (تقریبا) برنامه‌ریزی شده است. پاداش بلوک اولیه BitcoinSV حدود ۵۰ توکن BSV بود. برای هاوینگ بیت کوین SV آینده، تعداد کل بیت کوین SV استخراج شده توسط ماینرها در هر بلوک از 6.25 BSV به 3.125 BSV کاهش می‌یابد. پاداش بیت کوین SV هر ۸۴۰۰۰ بلاک نصف می‌شود یا تقریباً هر ۴ سال یکبار اتفاق می افتد. نرخ تورم سالانه بیت کوین به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

هاوینگ بعدی لایت کوین چه زمانی است؟

رویداد بعدی هاوینگ لایت کوین در چهارشنبه ۲ اوت ۲۰۲۳ در ساعت ۰۹:۱۵:۴۵ بعد از ظهر به وقت گرینویچ (پیش بینی شده) برگزار خواهد شد. اولین تاریخ هاوینگ لایت کوین در سال ۲۰۱۵ و آخرین تاریخ هاوینگ لایت کوین در سال ۲۰۱۹ بود. این رویداد هاوینگ لایت کوین سومین هاوینگ در تاریخ لایت کوین از زمان راه‌اندازی آن در سال ۲۰۱۱ است.

آیا هاوینگ لایت کوین باعث افزایش قیمت می‌شود؟

هاوینگ لایت کوین از لحاظ تاریخی با افزایش پتانسیل قیمت همراه بوده است. هنگامی که هاوینگ اتفاق می‌افتد، پاداش بلاک برای ماینرها به نصف کاهش می‌یابد و منجر به کاهش نرخ ایجاد لایت کوین‌های جدید می‌شود. این کاهش در عرضه کوین‌های جدید می‌تواند در صورت ثابت ماندن یا افزایش تقاضا، فشار صعودی بر قیمت ایجاد کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که پویایی بازار می‌تواند متفاوت باشد و عوامل متعددی بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند. در حالی که رویداد هاوینگ خود ممکن است به افزایش قیمت کمک کند، نتیجه تضمینی نیست.

آخرین هاوینگ لایت کوین چه زمانی بود؟

آخرین هاوینگ لایت کوین در ۵ آگوست ۲۰۱۹ انجام شد. طی این رویداد، پاداش بلاک برای ماینرها از ۲۵ لایت کوین به ۱۲.۵ لایت کوین در هر بلوک کاهش یافت. رویدادهای هاوینگ به‌عنوان یک مکانیسم مهم در پروتکل لایت کوین برای کنترل نرخ انتشار و حفظ کمبود آن در طول زمان عمل می‌کند.


هاوینگ لایت کوین به چه معناست؟

هاوینگ لایت کوین به رویداد از پیش تعیین شده در پروتکل لایت کوین اشاره دارد که در آن پاداش بلاک برای ماینرها به نصف کاهش می‌یابد. این بخشی از سیاست پولی لایت کوین است که برای اطمینان از عرضه کنترل شده کوین‌های جدید وارد بازار طراحی شده است. با کاهش پاداش بلاک، هاوینگ لایت کوین به حفظ کمبود کمک می‌کند و در صورت ثابت ماندن یا افزایش تقاضا، به طور بالقوه می‌تواند فشار قیمتی صعودی ایجاد کند. این رویداد مهم است زیرا بر نرخ ایجاد لایت‌کوین‌های جدید تأثیر می‌گذارد و در نهایت بر عرضه و به طور بالقوه بر پویایی قیمت ارز دیجیتال تأثیر خواهد گذاشت.

شرح پدیده هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین هر چهار سال یک‌بار و با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین اتفاق میفتد. در واقع هاوینگ سیاستی است که از طریق آن با حفظ کمبود بیت کوین، عرضه آن کنترل می‌شود.

به عبارت دیگر، به صورت تئوری اگر در شرایطی که تقاضا ثابت باشد و سرعت آزادسازی بیت کوین کاهش یابد، قیمت بیت کوین میل به صعود پیدا خواهد کرد. در واقع با کاهش پاداش استخراج بیت کوین و با توجه به محدود بودن تولید بیت کوین، عرضه محدود می‌شود و درنتیجه قیمت افزایش یافته و بازار را برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌کند.

دیوید وایزر برگر مدیر عامل پلتفرم معاملاتی CoinRoutes در دسامبر سال ۲۰۲۲، نرخ افزایش عرضه بیت کوین را کم‌تر از ۲ درصد اعلام کرد و این گونه ادامه داد که با رخ دادن هاوینگ بعدی این نرخ کاهش بیشتری خواهد داشت. اختلاف حدود ۷ درصدی نرخ تورم بیت کوین با نرخ تورم سالیانه آمریکا در شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در ژوئن ۲۰۲۲ اتفاقی بسیار قابل تامل و مثبت است.

هاوینگ بیت کوین

نحوه عملکرد هاوینگ بیت کوین

استخراج بیت کوین در اصل تاییدیه شبکه غیرمتمرکز بلاک چین بر تمامی تراکنش‌های بیت کوین است. در واقع این شبکه به ماینرها در ازای اضافه کردن گروه مشخصی از تراکنش‌ها به شبکه بلاک چین که از طریق حل یک سری معادلات پیچیده ریاضی انجام می‌شود، مقدار ۶.۲۵ بیت کوین پاداش می‌دهد.

این میزان پاداش با توجه به قیمت بالای بیت کوین، استخراج‌کنندگان را ترغیب می‌کند که تعداد بلوک‌های تراکنش‌های بیت کوین بیشتری را اضافه کنند.

تقریبا هر ده دقیقه یک بلوک بیت کوین ایجاد می‌شود و پس از ایجاد هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک پاداش ماینرها طی پدیده هاوینگ نصف می‌شود.

بنابراین، افزایش قیمت بیت کوین راهی برای جبران پاداش کاهش یافته استخراج‌کنندگان بیت کوین است تا همچنان علاقه‌مند به استخراج باشند.

اولین هاوینگ بیت کوین چه زمانی اتفاق افتاد؟

نوامبر ۲۰۱۲ زمانی است که اولین هاوینگ بیت کوین رخ داد. پس از آن در جولای ۲۰۱۶ و در نهایت می ‌۲۰۲۰ هاوینگ‌های بعدی اتفاق افتادند.

در اولین عرضه بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به ازای آزادسازی هر بلوک معادل ۵۰ بیت کوین به ماینرها پاداش تعلق می‌گرفت. اما پس از هر هاوینگی که اتفاق افتاد، این مقدار به نصف کاهش پیدا کرد؛ به طوری که پس از آخرین هاوینگ، پاداش آزادسازی هر بلوک از بیت کوین معادل ۶.۲۵ بیت کوین در نظر گرفته شد.

آخرین هاوینگ در سال ۲۱۴۰ رخ خواهد داد و تمامی ۲۱ میلیون بیت کوین موجود در شبکه بلاک چین آزاد می‌شوند.

پس از این اتفاق، پاداش ماینرها فقط از طریق کارمزد تراکنش‌ها به آن‌ها باز خواهد گشت.

هاوینگ بیت کوین

بر طبق گفته‌ ریچارد بکر، مدیر عامل شرکت ماینر و ارائه دهنده خدمات بلاک چین، در هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴ احتمالا ماینرها جهت جبران سود از دست رفته از طریق استخراج بیت کوین، تمرکز تراکنش‌هایشان را از روی بیت کوین برداشته و به جای دیگری منتقل کنند. کارشناسان، کم شدن تعداد ماینرها را در کاهش امنیت شبکه موثر می‌دانند.

پاتریشیا ترومپیتر، مدیر عامل ارزهای دیجیتال شرکت Sphere 3D، متذکر شد که پس از هاوینگ ۲۰۲۴، میزان کاهش عرضه کوین‌ها بدون کاهش تقاضا با میزان کاهش پاداش استخراج کنندگان برابر خواهد بود. او اضافه کرد که اگر تئوری اقتصادی که از نظر تاریخی برای بیت کوین وجود دارد، درست باشد؛ قیمت بیت‌کوین در واکنش به شوک عرضه باید به‌طور چشمگیری افزایش یابد.

هرچند هنوز بر سر اینکه حرکت تاریخی قیمت نتیجه مستقیم هاوینگ بیت کوین هست یا نه بحث‌هایی وجود دارد و کاملا قطعی نیست.

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟

بر اساس الگوریتم بیت کوین، هاوینگ بیت کوین پس از آزادسازی تعداد مشخصی از بلاک‌ها اتفاق می‌افتد. در واقع هیچ کس نمی‌تواند قاطعانه در مورد زمان این پدیده نظر بدهد، اما اتفاق نظر کارشناسان ماه می‌ ۲۰۲۴ (اردیبهشت ۱۴۰۳) است که تقریبا چهار سال از هاوینگ قبلی فاصله دارد. کارشناسان می‌گویند که ماهیت هاوینگ بیت کوین طوری طراحی شده است که شوک بزرگی به شبکه وارد نشود.

هاوینگ بعدی بیت کوین

بر طبق گفته راب چانگ مدیر عامل شرکت خصوصی Gryphon، با توجه به پیشینه‌ای که وجود دارد، بعد از وقوع هاوینگ بیت کوین، نوسانات این ارز بسیار زیاد می‌شود. با این وجود، چندین ماه بعد قیمت بیت کوین به میزان چشم گیری بالا خواهد رفت. در حالی که عوامل مختلفی بر روی قیمت بیت کوین اثر گذار هستند اما به نظر می‌رسد که هاوینگ ۲۰۲۴ اثری افزایشی بر قیمت بیت کوین پس از کم شدن نوسانات اولیه دارد.

هرچند کمبود بیت کوین می‌تواند باعث بالاتر رفتن قیمت آن شود ولی از طرف دیگر کاهش فعالیت ماینرها نیز می‌تواند اثر منفی بر قیمت داشته باشد. ویز برگر می‌گوید که بهتر است سرمایه‌گذاران به جای تمرکز روی زمان هاوینگ بیت کوین، روی رشد کلی شبکه تمرکز کنند تا وقتی که شبکه به رشد خود ادامه می‌دهد، احتمال اینکه مردم از بیت کوین به‌عنوان منبع ذخیره‌ای با ارزش استفاده کنند بیشتر خواهد بود.

جدول زمانی هاوینگ بیت کوین

رویداد تاریخ بلاک میزان پاداش میزان استخراج شده درصد میزان استخراج شده
اولین هاوینگ بیت کوین 2012 210,000 25 5,250,000 75
دومین هاوینگ بیت کوین 2016 420,000 12.5 2,625,000 87.5
سومین هاوینگ بیت کوین 2020 630,000 6.25 1,312,500 93.75
چهارمین هاوینگ بیت کوین 2024 840,000 3.125 656,250 96.875
پنجمین هاوینگ بیت کوین 2028 1,050,000 1.5625 328,125 98.4375
ششمین هاوینگ بیت کوین 2032 1,260,000 0.78125 164,062.50 99.21875

چگونه در هاوینگ بیت کوین معامله کنیم؟

درواقع دو راه برای معامله هاوینگ بیت کوین وجود دارد. شما می‌توانید با استفاده از معاملات CFD، تغییرات قیمت بیت کوین را بدون این‌که مالک آن شوید حدس بزنید و به معامله بپردازید. یکی از مزایای اصلی ترید ارزهای دیجیتال با روش CFD این است که شما مالکیت کوین را در دست ندارید. این نوع معاملات مزایای زیر را دارد:

  • انجام معاملات دو طرفه: در این نوع معاملات شما می‌توانید درمورد حرکات قیمت بیت کوین پیش بینی کرده و از افزایش یا کاهش آن سود ببرید.
  • استفاده از لورج یا اهرم در معاملات: می‌توانید معاملات خود را با استفاده از لورج و یا اهرم باز کنید و با مبلغی چندبرابر نسبت به موجودی حساب خود به معامله بپردازید. درواقع استفاده از اهرم در معاملات شما را قادر می‌سازد دسترسی قدرتمندتری به سرمایه داشته باشید و به این ترتیب دامنه سود و زیان شما افزایش می‌یابد.

روش ساده دیگر این است که بیت کوین را مستقیما از صرافی تهیه کنید و با هولد کردن آن، در صورت افزایش قیمت بیت کوین از آن سود ببرید.

در آخرین هاوینگ بیت کوین چه اتفاقی افتاد؟

آخرین هاوینگ بیت کوین در ۱۱ می سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد که پاداش استخراج از ۱۲.۵ بیت کوین در هر بلاک به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت. کاهش عرضه باعث ایجاد یک سناریوی صعودی برای بیت کوین شد که در آن قیمت بیت کوین یک ماه قبل از هاوینگ یعنی در ۱۱ آوریل، از ۶۸۷۷ دلار به ۸۸۲۱ دلار افزایش یافت. بعد از آن همچنان نوسانات ادامه داشتند و یک سال بعد از هاوینگ بیت کوین، قیمت به رشد خود ادامه داد و در ۱۱ می ۲۰۲۱ به ۴۹۵۰۴ دلار رسید!

هاوینگ بیت کوین

در هاوینگ‌های قبلی در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۱۶ نیز الگوی مشابهی ظاهر شده بود که در آن پس از هاوینگ بیت کوین، روندهای صعودی شکل می‌گرفت و سپس علی‌رغم کاهش قابل‌توجه ارزش بیت کوین در حدود ۱۲ الی ۱۷ ماه بعد از هاوینگ، مجددا قیمت بسیار بالاتر از قیمت بیت کوین قبل از رخ دادن هاوینگ می‌رفت.

آیا هاوینگ بیت کوین در ۲۰۲۴ با رشد قیمت همراه است؟

هنوز به‌طور قطعی مشخص نیست که هاوینگ بعدی بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد و باعث افزایش آن شود اما با این حال، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که قیمت بیت کوین از الگوی مشابهی که در سه هاوینگ قبلی اتفاق افتاد پیروی خواهد کرد و پس از رویداد هاوینگ با محدود شدن عرضه بیت کوین، قیمت آن افزایش خواهد یافت.

افزایش قیمت‌ها بعد از هاوینگ، به تقاضا برای بیت کوین در طول دوره هاوینگ بستگی دارد.

به این ترتیب اصلا مشخص نیست که آیا تقاضا برای بیت کوین در هاوینگ بعدی افزایش می‌یابد و یا ثابت می‌ماند.

بازار از آخرین هاوینگ که در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد، به‌طور قابل‌توجهی توسعه یافت و بسیاری از ارزهای دیجیتال در کنار بیت کوین به‌عنوان رقیب قرار گرفتند که برای بالا بردن جامعه کاربری و ایجاد تقاضای بیشتر تلاش می‌کنند.

چرا فرآیند هاوینگ در بیت کوین اتفاق می افتد؟

نرم افزار بیت کوین توسط یک فرد یا گروه ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو به دنیا معرفی شد و طراحی آن به‌گونه‌ای است که در هر ۲۱۰ هزار بلاک فرآیند هاوینگ اتفاق می‌افتد.

ساتوشی به صراحت دلیل هاوینگ بیت کوین را توضیح نداده است اما بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان بر این باورند که در ابتدا این سیستم برای توزیع سریع کوین‌ها طراحی شده بود که افراد را تشویق کند تا به این شبکه بپیوندند و بلاک‌های جدید را استخراج کنند.

براساس این تئوری، سیستم استخراج به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده بود که در فواصل زمانی منظم، پاداش بلاک‌ها به نصف کاهش یابد زیرا احتمالا با گسترش شبکه، ارزش پاداش شبکه نیز افزایش می‌یابد.

هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴

تئوری دیگری که به‌عنوان دلیلی برای هاوینگ شناخته می‌شود این است که هاوینگ به‌منظور کنترل تورم در بیت کوین انجام می‌شود. برخلاف سیستم مالی سنتی که ارزهای فیات در آن، بیش از حد توسط بانک‌های مرکزی چاپ می‌شوند و این عمل کاهش مداوم ارزش ارز را به همراه دارد، عرضه کل ثابت بیت کوین و نرخ از پیش‌تعیین‌شده بلاک‌های جدید، بیت کوین را در برابر این خطرات حفظ می‌کند. به همین دلیل است که در سیستم مالی بیت کوین، نرخ پاداش شبکه در هر بلاک از پیش تعیین می‌شود.

یکی از انتقاداتی که به طراحی بیت کوین وارد می‌شود این است که فرآیند هاوینگ بیت کوین و عرضه محدود ۲۱ میلیونی آن، کاربران را تشویق می‌کند که به جای خرج کردن بیت کوین‌های خود، آن‌ها را به امید اینکه ارزش بیت کوین در طول زمان افزایش می‌یابد پس‌انداز کرده و نگه‌دارند. با توجه به اینکه در گذشته، کاربران کوین‌های خود را نگه می‌داشتند و آن‌ها را فقط در سطوح مهم و قیمت‌های بالا می‌فروختند، این کار ممکن است باعث تاثیرات منفی در چرخه‌های رونق و رکود شود.

برخی از افراد نیز با استدلال بر اینکه سیستم بیت کوین به‌طور ناعادلانه و نامتناسبی به کاربرانی که زودتر وارد شده‌اند پاداش بیشتری داده است، آن را همانند طرح‌های پانزی (Panzi) یا هرمی می‌دانند.

با نصف شدن پاداش بیت کوین چه اتفاقی برای ماینرها می‌افتد؟

زمانی که پاداش بلاک نصف می‌شود، ممکن است برخی از کاربران اینگونه محاسبه کنند که فرآیند ماینینگ یا استخراج آن‌ها به دلیل هزینه‌هایی مانند برق و تهیه سخت‌افزارهای گران‌قیمت دیگر سودی نخواهد داشت.

پس اگر قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ بالا نرود، ممکن است بسیاری از کاربران به‌طور کامل استخراج را متوقف کنند که این کار منجر به کاهش میزان قدرت پردازش در شبکه می‌شود.

بنابراین هر اتفاقی که بیفتد، سرعت استخراج بلاک‌ها نباید تحت‌تاثیر قرار بگیرند زیرا نرم‌افزار بیت کوین به‌طور خودکار سختی تایید تراکنش‌ها را در شبکه تغییر می‌دهد تا نرخ ثابتی را تنظیم کند.

توضیح خلاصه هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین فرآیندی است که در طی آن پاداش استخراج بلاک‌های جدید نصف می‌شود؛ به این معنی که ماینرها یا استخراج‌کنندگان برای تایید تراکنش‌ها، ۵۰ درصد بیت کوین کمتری دریافت می‌کنند. این فرآیند هر ۲۱۰ هزار بلاک (یعنی تقریبا هر جهار سال یکبار) اتفاق می‌افتد تا زمانی که حداکثر عرضه ۲۱ میلیون واحد بیت کوین توسط شبکه تولید شود.

هاوینگ بیت کوین یکی از رویدادهای بسیار مهم برای معامله‌گران است زیرا تعداد بیت کوین‌های جدید که توسط شبکه تولید می‌شود را کاهش می‌دهد. این امر باعث محدود شدن عرضه کوین‌های جدید در شبکه شده و اگر در پی آن، تقاضا همچنان قوی باقی بماند، قیمت‌ها ممکن است افزایش یابند.

با نگاهی به تاریخچه هاوینگ‌های قبلی می‌توان گفت که معمولا افزایش قیمت بیت کوین در ماه‌های قبل و بعد از هاوینگ اتفاق می‌افتد. با این وجود، شرایط هر هاوینگ متفاوت است و و تقاضا برای بیت کوین می‌تواند به‌شدت در نوسان باشد. بنابراین به‌طور قطعی نمی‌توانیم درمورد افزایش قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ و یا در ماه‌های نزدیک به هاوینگ صحبت کنیم.

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی است؟

تاریخ دقیق هاوینگ بعدی هنوز مشخص نیست زیرا زمان تولید بلاک‌های جدید متفاوت است و شبکه به‌طور متوسط هر ۱۰ دقیقه یک بلاک تولید می‌کند اما انتظار می‌رود هاوینگ بعدی بیت کوین در آوریل ۲۰۲۴، زمانی که تعداد بلاک‌ها به ۷۴۰ هزار می‌رسد رخ دهد. در این زمان پاداش بلاک از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش می‌یابد.

لیست رویدادهای هاوینگ بیت کوین را همراه با جزئیات بیشتر می‌توانید در فهرست زیر مشاهده کنید.

مجموع بیت کوین‌های جدید میان رویدادهاپاداش بلاکشماره بلاکتاریخرویداد
۱۰,۵۰۰,۰۰۰ بیت کوین۵۰ بیت کوینبلاک اولیه (جنسیس بلاک)۳ ژانویه ۲۰۰۹راه‌اندازی و انتشار بیت کوین
۵,۲۵۰,۰۰۰ بیت کوین۲۵ بیت کوین۲۱۰,۰۰۰۲۸ نوامبر ۲۰۱۲هاوینگ اول
۲,۶۲۵,۰۰۰ بیت کوین۱۲.۵ بیت کوین۴۲۰,۰۰۰۹ جولای ۲۰۱۶هاوینگ دوم
۱,۳۱۲,۵۰۰ بیت کوین۶.۲۵ بیت کوین۶۳۰,۰۰۰۱۱ می ۲۰۲۰هاوینگ سوم
۶۵۶,۲۵۰ بیت کوین۳.۱۲۵ بیت کوین۷۴۰,۰۰۰ آوریل ۲۰۲۴هاوینگ چهارم (هاوینگ بعدی)
۳۲۸,۱۲۵ بیت کوین۱,۵۶۲۵ بیت کوین۸۵۰,۰۰۰سال ۲۰۲۸هاوینگ پنجم
این لیست کامل نیست. فرآیند هاوینگ بیت کوین در هر ۲۱۰ هزار بلاک تا حدود سال ۲۱۴۰ رخ می‌دهد تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون واحد بیت کوین توسط ماینرها استخراج شوند.
پیش‌بینی هاوینگ بیت کوین در ۲۰۲۴

هاوینگ بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

فرآیند هاوینگ، بخشی جدایی‌ناپذیر از نرم‌افزار بلاکچین است که بر نرخ ایجاد بیت کوین‌های جدید نظارت می‌کند.

این نرم‌افزار از رایانه‌های موجود در شبکه می‌خواهد تا برای تایید تراکنش‌ها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ “Mining” یا استخراج با یکدیگر رقابت کنند و زمانی که بتوانند تراکنش‌های انتخابی را با موفقیت تایید کنند، به عنوان پاداش، بیت کوین دریافت می‌کنند.

این شبکه به‌گونه‌ای طراحی شده است که در هر ۲۱۰ هزار بلاک، پاداش دریافتی توسط ماینرها به نصف کاهش می‌یابد.

خلاصه مطلب ـ هاوینگ بیت کوین در ۲۰۲۴

هاوینگ بیت کوین فرآیندی است که پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک استخراج شده یعنی تقریبا هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد که در طی آن پاداش بلاک به نصف کاهش می‌یابد. پاداش بلاک مقداری از یک ارز دیجیتال (در این مثال بیت کوین) است که یک ماینر پس از اینکه باموفقیت بلاکی از تراکنش‌ها را به بلاکچین اضافه کند، دریافت می‌کند.

معمولا در زمان رخ دادن هاوینگ، عرضه بیت کوین کم شده و در نتیجه افزایش قیمت بیت کوین را شاهد هستیم. بنابراین احتمالا هاوینگ بیت کوین در ۲۰۲۴ با افزایش قیمت همراه خواهد بود.

این افزایش قیمت به این دلیل ممکن است رخ دهد که هرچقدر پاداش ماینرها کمتر شود، تعداد بیت کوین‌های تولید شده نیز کمتر می‌شود؛ در نتیجه با کمتر شدن عرضه بیت کوین قیمت آن افزایش می‌یابد. البته هنوز به‌طور قطعی این مسئله مشخص نیست اما تحلیلگران بیت کوین بر این باورند که هاوینگ بیت کوین در ۲۰۲۴ (هاوینگ بعدی)، از الگوی مشابهی که در سه هاوینگ قبلی اتفاق افتاد پیروی خواهد کرد و شاهد یک روند صعودی در قیمت بیت کوین خواهیم بود.

همان طور که گفتیم هدف اصلی از هاوینگ بیت کوین مقابله با تورم و افزایش عرضه است. هر هاوینگ معمولا چهار سال یک‌بار اتفاق میفتد و به واسطه‌ی آن پاداش ماینرها نصف می‌شود. در چنین شرایطی یک راه موثر برای جذاب نگه داشتن بازار برای استخراج کنندگان بیت کوین می‌تواند افزایش قیمت کوین باشد. در انتهای مطلب از شما خوانندگان عزیز دعوت می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال سایت ایران بروکر را دنبال کنید.

چگونه می‌توانیم در هاوینگ بیت کوین در ۲۰۲۴ معامله کرده و از آن سود ببریم؟

ساده‌ترین راه برای معامله بیت کوین در زمان هاوینگ بیت کوین، معاملات CFD هستند که به کاربران امکان می‌دهند تا بدون مالکیت بیت کوین، قیمت آن را حدس زده و معامله دوطرفه انجام دهند. روش دیگر نیز خرید مستقیم از طریق صرافی‌هاست که با این روش تنها از افزایش قیمت می‌توانید سود کسب کنید. همچنین این روش نیازمند نگهداری دارایی در کیف پول است زیرا صرافی‌ها مکان‌های امنی برای نگهداری بلندمدت ارزهای دیجیتال نیستند.

آیا بعد از هاوینگ بیت کوین در ۲۰۲۴، قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد؟

گفته می‌شود که قیمت بیت کوین در هفته‌های قبل و بعد از هاوینگ احتمالا افزایش می‌یابد. این موضوع به این دلیل است که عرضه کوین‌های جدید کاهش می‌یابد و در نتیجه آن قیمت افزایش می‌یابد. البته به‌هیچ‌وجه این موضوع قطعی و تضمینی نیست زیرا ارزهای دیجیتال اکثرا دچار نوسان هستند و گاهی حرکات غیرقابل پیش‌بینی دارند.

زمانی که تمام ۲۱ میلیون واحد بیت کوین استخراج شود چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که ماینرها تمام ۲۱ میلیون واحد بیت کوین را استخراج کنند، دیگر کاربران شبکه با تایید بلاک‌ها، پاداشی دریافت نمی‌کنند؛ درعوض کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان انگیزه‌ای برای تایید تراکنش‌ها دریافت می‌کنند. تخمین زده می‌شود که آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ استخراج می‌شود.

چند روز تا هاوینگ بیت کوین مانده است؟

در ابتدای همین مطلب می‌توانید شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴ را مشاهده کنید.

قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ افزایش پیدا می‌کند یا کاهش؟

برخی کارشناسان معتقدند که طبق رفتار گذشته بیت کوین و به دلیل کاهش میزان عرضه باید شاهد افزایش قیمت باشیم و برخی معتقدند به دلیل کاهش دستمزد ماینرها ممکن است بسیاری از آن‌ها شبکه بیت کوین را ترک کنند و باعث کاهش قیمت آن شود.

تاریخ دقیق هاوینگ بعدی چه زمانی است؟

آوریل ۲۰۲۴ تاریخ احتمالی هاوینگ بعدی بیت کوین است.

چگونه از هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین سود ببریم؟

شما باید از جنبه‌های مختلف بازار و همچنین دیدگاه‌های متخصصین در این رابطه اطلاع داشته باشید. همچنین بررسی داده‌های آنچین و نحوه رفتار ماینرها و نهنگ‌های بیت کوین در روزهایی که به هاوینگ بیت کوین نزدیک می‌شویم می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

چگونه می‌توانیم هاوینگ بیت کوین در ۲۰۲۴ را معامله کرده و از آن سود ببریم؟

ساده‌ترین راه برای معامله بیت کوین در زمان هاوینگ بیت کوین، معاملات CFD هستند که به کاربران امکان می‌دهند تا بدون مالکیت بیت کوین، قیمت آن را حدس زده و معامله دوطرفه انجام دهند. روش دیگر نیز خرید مستقیم از طریق صرافی‌هاست که با این روش تنها از افزایش قیمت می‌توانید سود کسب کنید. همچنین این روش نیازمند نگهداری دارایی در کیف پول است زیرا صرافی‌ها مکان‌های امنی برای نگهداری بلندمدت ارزهای دیجیتال نیستند.

آیا بعد از هاوینگ بیت کوین در ۲۰۲۴، قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد؟

گفته می‌شود که قیمت بیت کوین در هفته‌های قبل و بعد از هاوینگ احتمالا افزایش می‌یابد. این موضوع به این دلیل است که عرضه کوین‌های جدید کاهش می‌یابد و در نتیجه آن قیمت افزایش می‌یابد. البته به‌هیچ‌وجه این موضوع قطعی و تضمینی نیست زیرا ارزهای دیجیتال اکثرا دچار نوسان هستند و گاهی حرکات غیرقابل پیش‌بینی دارند.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

به رویدادی که هر ۴ سال برای بیت کوین اتفاق می‌افتد و باعث نصف شدن کارمزد ماینرهای شبکه بیت کوین می‌شود، هاوینگ بیت کوین می‌گوییم.

هاوینگ بیت کوین یعنی چه؟

برای پیش گیری از تورم در بلاکچین بیت کوین ساز و کاری تعبیه شده تا هر ۴ سال میزان استخراج تعداد بیت کوین نصف شود. به این ساز و کار هاوینگ بیت کوین گفته می‌شود.

هاوینگ بیت کوین چه زمانی است؟

سوم اردیبهشت ۱۴۰۳ تاریخ هاوینگ بعدی بیت کوین است که باید منتظر رخ دادن آن و تاثیرات احتمالی بر قیمت بیت کوین باشیم.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
شایان ۰۵ مرداد ۱۴۰۲

چقدر جالب