پراپ تریدینگ FTMO
2.6 ( 5 )

ورود به وبسایت اصلی

پراپ‌فرم اف تی ام او | FTMO

بررسی کامل پراپ تریدینگ FTMO | آیا اف تی ام او برای ایرانیان، کلاهبرداری است؟

تریدر شدن رویای دیرینه تمامی علاقه‌مندان به بازارهای مالی بوده است اما نبود سرمایه کافی موجب شده قشر کسیری ازجمله تریدرهای آماتور از رویای خود دست بکشند. پروژه FTMO برای جذب تریدرهای موفق طراحی شده است و برای اطمینان از اینکه یک تریدر از صلاحیت ترید روی سرمایه‌های پراپ برخوردار است، این پروژه یک آزمون 2 مرحله‌ای برای کشف تریدرهای با استعداد طراحی کرده است. برای شرکت در پراپ تریدینگ اف تی ام او پس از اتمام مراحل ارزیابی، در صورت موفقیت شما خواهید توانست با پیشنهاد FTMO ماجراجویی خودتان را در بازارهای مالی با سرمایه FTMO آغاز کنید.

واریز و برداشت | ارزدیجیتال, اسکریل, ویزا و مسترکارت, حواله بانکی وایر

سال تأسیس :2016
مراحل ارزیابی :دو مرحله‌ای
حداکثر بالانس :200000 دلار
دراودان مجاز :10
خدمات به ایران :
Vittaverse broker
متاتریدر ارانته
ایکس چیف

نقد و بررسی پراپ‌فرم اف تی ام او

درحال‌حاضر FTMO یک شرکت پراپ تریدینگ مطرح در سطح جهان است که در طور عمر خودش سهم غیرقابل چشم‌پوشی در افزایش سطح ریتیل تریدینگ (تریدرهای خرد) داشته است. این شرکت بر پایه اصول انصاف، شفافیت و خلاقیت بناشده و توانسته به‌عنوان یکی از معتبرترین و موردتوجه‌ترین شرکت‌ها، اعتماد همه مشتاقان به حرفه تریدینگ را به خوبی جلب کند.

بنیان‌گذاری FTMO به سال 2014 برمی‌گردد. داستان پرفراز و نشیب FTMO از آن جایی آغاز شد که سه تریدر که در افیس پراگو (Prague) مشغول به کار بودند تصمیم گرفتند عزم خودشان را جمع کنند و ایده جنجالی در ذهنشان را جامه عمل بپوشانند. در ابتدا این شرکت تحت دامین Ziskejucet.cz شناخته شده بود که در نهایت با رشد چشم‌گیر در اسکیل جهانی، هم‌بنیان‌گذاران برند شرکت را در سال ۲۰۱۷ پس از موفقیت در تامین مالی، به FTMO تغییر دادند.

معرفی پراپ تریدینگ FTMO

خدمات FTMO شامل ارزیابی همه معامله‌گران در دو مرحله چالش و تایید است که در صورت موفقیت معامله‌گران در فرایند ارزیابی، می‌توانند تا سقف ۲۰۰,۰۰۰ دلار سرمایه اولیه دریافت کنند. در ادامه به بررسی مفصل این فرایند می‌پردازیم.

به طورکلی مدل کسب‌و‌کار FTMO بر پایه موفقیت معامله‌گران نهادینه شده‌است. هرچه میزان سودی که معامله‌گران FTMO به وجود می‌آورند بیشتر باشد درآمد عملیاتی شرکت نیز درحالت ایده‌آل بیشتر خواهد شد. 

مزایای اصلی استفاده از خدمات FTMO به شرح زیر است:

 • سرمایه شخصی شما در بازار در معرض ریسک قرار نمی‌گیرد زیرا اف‌تی‌ام‌او سرمایه اولیه معامله را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد.
 • معامله‌گران درصد منعطفی از سود حاصل شده در حساب اف‌تی‌ام‌او را به‌صورت مستقیم دریافت می‌کنند.
 • اف‌تی‌ام‌او منابع و محتوای آموزشی و ابزارهای مدیریت ریسک کاربردی در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد.
 • اف‌تی‌ام‌او فرصت رشدسرمایه منعطفی برای معامله‌گران درنظر می‌گیرد و با موفقیت‌های پی‌درپی، امکان افزایش سرمایه اولیه نیز مهیا است.

اف‌تی‌ام‌او توسط چه کسی اداره می‌شود؟

اوتاکار سافذر مدیرعامل اف‌تی‌ام‌او است. اوتاکار در پراگ به دنیا آمده و دوران جوانی خود را در همانجا سپری کرده است. اعتقاد و باور قبلی اوتاکار همیشه این بوده که هیچ کسی برای موفقیت در حرفه تریدینگ نیاز به مدک آکادمیک و تحصیلات دانشگاهی با این حال که مطمئنا مفید هستند)، نخواهد داشت. اوتاکار دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد از یک دانشگاه مطرح در پراگ است. همچنین اوتاکار دوره کوتاهی در دانشگاه ملت سئول کشور کره جنوبی نیز تحصیل کرده است. 

ماجراجویی اوتاکار در دنیای تریدینگ حدودا یک دهه پیش از بنیان‌گذاری اف‌تی‌ام‌او، زمان که او به‌عنوان یک تریدر جونیور در بازار فیوچرز فعالیت می‌کرد برمی‌گردد. البته در ادامه اوتاکار به‌عنوان تریدر در بازارهای فارکس و CFDها مسیر حرفه‌ای تریدینگ خود را تغییر داد. اوتاکار خیلی سریع متوجه شد که در فارکس آزادی عمل بسیار بیشتری در انتخاب پوزیشن‌سایز موردنظر خود دارد که این رویداد آغازگر موهبت‌های بسیاری در زندگی شخصی و حرفه‌ای اوتاکار بوده است.

اوتاکار‌‌ به‌عنوان یک تریدر یک فرد دوستدار آمار و احتمالات و روش‌های کمی است. اوتاکار ساعت‌ها روی احتمالات موقعیت‌های مختلف ترید کار می‌کند که همین عادات، باعث شده سیستم معاملاتی اوتاکار یک سیستم پویا و منحصربه‌فرد باشد.

آیا اف‌تی‌ام‌او به معامله‌گران ایرانی خدمات پراپ‌تریدینگ ارائه می‌دهد؟

خیر FTMO به ایرانیان خدمات نمی‌دهد. با پیگیری‌های انجام شده توسط کارشناس ایران‌بروکر، با این‌حال که FTMO یک شرکت پراپ‌تریدینگ است و برخلاف دیگر نهادهای مالی ازجمله بروکرهای فارکس، تحت نظارت هیچ ارگان رگولاتوری نیست و مطابق قانون هم هیچ الزامی برای رگوله شدن شرکت‌های پراپ تریدینگ وجود ندارد. بنابراین محدودیت و تحریم‌های نهادهای نظارتی روی ایرانیان نمی‌تواند در مورد شرکت‌های پراپ‌تریدینگ صدق داشته باشد. اما از آنجایی که شرکت FTMO در جمهوری چک به صورت رسمی شرکت ثبت کرده است می‌بایست به قوانین اتحادیه اروپا پایبند باشد. و متاسفانه تحریم‌های اتحادیه اروپا روی ایرانیان شامل FTMO هم می‌شود. از این‌رو FTMO به عنوان یک شرکت رسمی مطابق تحریم‌های اتحادیه اروپا مجاز به برقراری ارتباط تجاری با افراد ایرانی به هرنحوی نیست.

3
2

FTMO چگونه کارمی‌کند؟

فرایند ارزیابی FTMO برای شناسایی و پرورش معامله‌گران بااستعداد طراحی شده است. در فرایند ارزیابی FTMO صلاحیت تریدرها برای مدیریت سرمایه شرکت به چالش کشیده می‌شود. این فرایند دارای سه مرحله است که شامل مرحله چالش FTMO، مرحله تایید و درنهایت مرحله تبدیل شدن به یک معامله‌گر FTMO است.

برای مشاهده کامل قوانین ارزیابی FTMO می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

در ادامه نگاهی دقیق به نحوه عملکرد هر مرحله خواهیم انداخت.

مرحله چالش FTMO 

مرحله چالش اف‌تی‌ام‌او اولین مرحله از سه گام ارزیابی است. هدف این مرحله، ارزیابی مهارت‌های اساسی و سنجش انضباط و به چالش کشیدن توانایی پایبندی تریدر به اهداف و قوانین استراتژی معاملاتی و مدیریت ریسک است. 

البته ورود به فرایند ارزیابی بدون هزینه نخواهد بود و هر تریدر متناسب با سایزحساب انتخابی، کارمز ارزیابی اف‌تی‌ام‌او را قبل از ورود به چالش پرداخت خواهند کرد. ولی خوشبختانه این کارمزد قابلیت بازگشت نیز دارد و درصورتی که شما به مرحله سوم ارزیابی وارد شوید در اولین صورتحساب پرداخت سود خود می‌توانید درخواست استرداد کارمزد ارزیابی خود را بدهید.

درحین این مرحله از ارزیابی، تمامی تریدرها می‌بایست نسبت به قوانین مدیریت ریسک زیر پایبند باشند.

 • تارگت درصد سود تعیین شده توسط اف‌تی‌ام‌او (این تارگت متناسب با نوع حساب انتخابی شما متغیر خواهد‌بود) را کسب کنید.
 • حداقل ۴ روزمعاملاتی به صورت رسمی باید ترید انجام داده باشید.
 • به حداکثر استاپ‌لاس روزانه مجاز تعیین شده توسط FTMO پایبند باشید.
 • به حداکثر استاپ‌لاس روی حساب مجاز تعیین شده توسط FTMO پاییبند باشید.

نکته حائز اهمیت این است که تریدرها می‌توانند از بین سایز حساب‌های مختلف ارزیابی FTMO باتوجه به کارمزد اولیه، تارگت درصد سود و استاپ‌لاس، حساب مطلوب خودشان را انتخاب کنند. البته فراموش نکنید که برای انتخاب سایز حساب حتمی باید سبک ترید و پروفایل ریسک خودتان را درنظر بگیرید.

مرحله تایید FTMO

پس از آنکه در مرحله اول ارزیابی که همان مرحله چالش FTMO است صلاحیت لازم برای ورود به مرحله دوم ارزیابی که مرحله تایید در FTMO نامیده می‌شود را کسب خواهید کرد. مرحله تایید FTMO به جهت سنجش عمیق مهارت‌های معامله‌گری و حفظ نظم‌کاری در یک دوره زمانی مشخص طراحی شده است.

در طی مرحله تایید FTMO، همه معامله‌گران منتخب می‌بایست به قوانین تعیین شده‌ای متعهد باشند که به شرح زیر است :

 • تارگت معین شده توسط اف‌تی‌ام‌او (که به نسبت مرحله چالش درصد کمتری است) را کسب کنید.
 • حداقل ۴ روزکاری در طول کل مرحله تایید باید ترید انجام داده باشید.
 • به حداکثر افت ارزش روزانه مجاز تعیین شده توسط اف‌تی‌ام‌او پایبند باشید.
 • به حداکثر افت ارزش کل مجاز تعیین شده توسط اف‌تی‌ام‌او پایبند باشید.

در حقیقت مرحله تایید مرحله اخر فرایند ارزیابی FTMO است در این مرحله مهارت‌های معامله‌گری، مدیریت ریسک و کسب بازده به صورت پایدار در سطح استاندارد موردنیاز برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر سودده، سنجیده خواهدشد.

مرحله تبدیل شدن به یک معامله‌گر FTMO

پس از پشت سر گذاشتن موفقیت‌آمیز مرحله تایید، ماراتون ارزیابی اولیه اف‌تی‌ام‌او به پایان خواهد‌ رسید. در مرحله بعدی اف‌تی‌ام‌او یک حساب با سایز انتخابی در ابتدای مرحله چالش، در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد و شما به‌عنوان یک معامله‌گر اف‌تی‌ام‌او به رسمیت شناخته خواهیدشد. 

نکته حائز اهمیت این است که تمامی حساب‌های ارائه شده در اف‌تی‌ام‌او حساب دمو بوده که در مرحله تبدیل شدن به معامله‌گر، اف‌تی‌ام‌او سفارشات معامله‌گران منتخب، را در استخرهای نقدینگی به‌صورت همتابه‌همتا اجرا خواهدکرد که درنهایت سود حاصل از معاملات بین اف‌تی‌ام‌او و معامله‌گر با نسبت ۸۰ به ۲۰ تقسیم خواهدشد.

نسبت 80 به 20، پیش فرض تقسیم سود اف‌تی‌ام‌او برای تمامی معامله‌گران است. اما سهم ۸۰ درصدی پایان راه نیست! اف‌تی‌ام‌او برای تشویق معامله‌گران شرایط منعطفی را درنظر گرفته و قوانین خاصی را در یک برنامه با عنوان اسکیل (Scale) ایجاد کرده (که در ادامه به طور کامل توضیح داده خواهد شد) خبر خوب این است که اگر معامله‌گری واجدشرایط برنامه اسکیل در اف تی ام او باشد وجه اولیه حساب معامله‌گر ۲۵ درصد افزایش داده می‌شود و نسبت تقسیم سود نیز به 90 به 10 تغییر می‌کند.

معامله‌گران مجاز هستند هر ۱۴ روز یک بار درخواست تقسیم سود ثبت کنند ولی روز تقسیم سود هم توسط معامله‌گر می‌تواند شخصی‌سازی شود. البته هر معامله‌‌گر فقط مجاز به سه بار تغییر روز تقسیم سود است.

درنهایت باید به این نکته توجه کنید که ارزیابی اف‌تی‌ام‌او بعد از ورود به مرحله معامله‌گر اف‌تی‌ام‌او به پایان نمی‌رسد و همه معامله‌گران موظف هستند در تمام طول معاملات به قوانین مدیریت ریسک تعیین شده توسط اف‌تی‌ام‌او پایبند باشند در غیراین صورت صلاحیت معامله‌گر نقض خواهدشد و اجازه معامله در حساب اف‌تی‌ام‌او از معامله‌گر سلب خواهدشد.

آیا استفاده از FTMO هزینه دارد؟

برای استفاده از خدمات ارزیابی FTMO، قبل از ورود به مرحله چالش هزینه‌ای تحت عنوان کارمزد ارزیابی از همه معامله‌گران دریافت می‌شود که البته درصورت موفقیت در دومرحله چالش و تایید، در اولین درخواست تقسیم سود به معامله‌گر عودت داده خواهدشد. سیستم تعیین کارمزد FTMO متناسب با سایز حساب انتخابی معامله‌گر مقیاس‌پذر است. این کارمزد روی حساب ۱۰,۰۰۰ دلاری با 155 دلار شروع می‌شود و در حساب ۲۰۰,۰۰۰ دلاری به ۱,۰۸۰ دلار می‌رسد. 

کارمزد ارزیابی عمدتاً به‌عنوان تعهد معامله‌گر در قبال مراقبت از حساب با نهایت دقت و مسئولیت است. معامله‌گری موفق خواهد بود که دستی در بازی داشته باشد و روانشناسی خود را کنترل کند. همچنین، این هزینه در مقایسه با اندازه حساب FTMO که پس از موفقیت در فرآیند ارزیابی به معامله‎‌گر داده خواهد شد، بسیار ناچیز است. به عبارت دیگر، کارمزد کلیدی برای ایجاد حساب FTMO و فرصتی برای به دست آوردن استقلال مالی است. خبر خوب این است که شما نمی‌توانید بیش از این هزینه را از دست بدهید زیرا هرگونه ضرر احتمالی در حساب FTMO توسط این شرکت پوشش داده می‌شود. علاوه‌بر این، کارمزد همیشه با اولین تقسیم سود از حساب FTMO به معامله‌گر بازپرداخت می‌شود.

این هزینه همچنین استفاده از همه برنامه‌های منحصربه‌فرد اف تی ام او، مانند برنامه آماری، برنامه مربی، تجزیه و تحلیل حساب، حساب متریکس و مجله تجاری را پوشش می‌دهد.

هدف اصلی دیگر این کارمزد این است که وجه تمایزی میان معامله‌گران جدی و دیگران قائل شود. FTMO به دنبال معامله‌گرانی هست که با تجربه باشند و بتوانند سودآور بودن خودشان به اثبات برسانند. 

چالش ۱۵۵ دلاری FTMO 

با پرداخت ۱۵۵ دلار کارمزد، یک حساب دموی ۱۰,۰۰۰ دلاری (یا معادل آن به ارزهای دیگر مانند یورو، پوند، فرانک و دلار کانادا) برای مرحله اول ارزیابی چالش FTMO دریافت خواهید کرد.

چالش ۲۵۰ دلاری FTMO 

با پرداخت ۲۵۰ دلار کارمزد، یک حساب دموی ۲۵,۰۰۰ دلاری (یا معادل آن به ارزهای دیگر مانند یرو، پوند، فرانک و دلار کانادا) برای مرحله اول ارزیابی چالش FTMO دریافت خواهید کرد.

چالش ۳۴۵ دلاری FTMO 

با پرداخت ۳۴۵ دلار کارمزد، یک حساب دموی ۵۰,۰۰۰ دلاری (یا معادل آن به ارزهای دیگر مانند یرو، پوند، فرانک و دلار کانادا) برای مرحله اول ارزیابی چالش FTMO دریافت خواهید کرد.

چالش ۵۴۰ دلاری FTMO 

با پرداخت ۵۴۰ دلار کارمزد، یک حساب دموی ۱۰۰,۰۰۰ دلاری (یا معادل آن به ارزهای دیگر مانند یرو، پوند، فرانک و دلار کانادا) برای مرحله اول ارزیابی چالش FTMO دریافت خواهید کرد.

چالش ۱,۰۸۰ دلاری FTMO 

با پرداخت ۱,۰۸۰ دلار کارمزد، یک حساب دموی ۲۰۰,۰۰۰ دلاری (یا معادل آن به ارزهای دیگر مانند یرو، پوند، فرانک و دلار کانادا) برای مرحله اول ارزیابی چالش FTMO دریافت خواهید کرد.

قوانین مدیریت ریسک FTMO

در FTMO پنج سایز حساب ۱۰,۰۰۰، ۲۵,۰۰۰، ۵۰,۰۰۰، ۱۰۰,۰۰۰ و ۲۰۰,۰۰۰ دلاری ارائه می‌شود که توسط معامله‌گر می‌تواند انتخاب شود. در این قسمت  قوانین مدیریت ریسک و کارمزدهای هر کدام را مقایسه خواهیم کرد. 

حساب ۱۰,۰۰۰ دلاری FTMO

مرحله چالش FTMOمرحله تایید FTMOمرحله معامله‌گری FTMO
دوره زمانی معاملهنامحدودنامحدودنامحدود
حداقل روز معامله ۴ روز۴ روز ندارد 
حداکثر افت ارزش روزانه۵۰۰ دلار ۵۰۰ دلار۵۰۰ دلار 
حداکثر افت ارزش کل حساب۱,۰۰۰ دلار ۱,۰۰۰ دلار ۱,۰۰۰ دلار
تارگت سود ۱,۰۰۰ دلار۵۰۰ دلارندارد
کارمزد ارزیابی۱۵۵ دلار نداردعودت کارمزد ارزیابی

حساب ۲۵,۰۰۰ دلاری FTMO 

مرحله چالشFTMOمرحله تایید FTMOمرحله معامله‌گری FTMO
دوره زمانی معامله نامحدودنامحدودنامحدود
حداقل روز معامله۴ روز۴ روز ندارد 
حداکثر افت ارزش روزانه ۱,۲۵۰ دلار ۱,۲۵۰ دلار۱,۲۵۰ دلار
حداکثر افت ارزش کل حساب۲,۵۰۰ دلار ۲,۵۰۰ دلار ۲,۵۰۰ دلار 
تارگت سود ۲,۵۰۰ دلار۱,۲۵۰ دلارندارد 
کارمزد ارزیابی250 دلارندارد عودت کارمزد ارزیابی

حساب ۵۰,۰۰۰ دلاری  FTMO

مرحله چالش FTMOمرحله تایید FTMOمرحله معامله‌گری FTMO
دوره زمانی معامله نامحدودنامحدودنامحدود
حداقل روز معامله۴ روز۴ روز ندارد 
حداکثر افت ارزش روزانه ۲,۵۰۰ دلار ۲,۵۰۰ دلار۲,۵۰۰ دلار
حداکثر افت ارزش کل حساب۵,۰۰۰ دلار ۵,۰۰۰ دلار ۵,۰۰۰ دلار 
تارگت سود ۵,۰۰۰ دلار۲,۵۰۰ دلارندارد 
کارمزد ارزیابی۳۴۵ دلار ندارد عودت کارمزد ارزیابی

حساب ۱۰۰,۰۰۰ دلاری  FTMO

مرحله معامله‌گری FTMOمرحله چالش FTMOمرحله تایید FTMO
دوره زمانی معامله نامحدودنامحدودنامحدود
حداقل روز معامله4 روز4 روز ندارد 
حداکثر افت ارزش روزانه ۵,۰۰۰ دلار ۵,۰۰۰ دلار۵۰۰۰ دلار
حداکثر افت ارزش کل حساب۱۰,۰۰۰ دلار ۱۰,۰۰۰ دلار ۱۰,۰۰۰ دلار
تارگت سود ۱۰,۰۰۰ دلار۵,۰۰۰ دلارندارد 
کارمزد ارزیابی۵۴۰ دلار ندارد  عودت کارمزد ارزیابی

حساب ۲۰۰,۰۰۰ دلاری  FTMO

مرحله چالش FTMOمرحله تایید FTMOمرحله معامله‌گری FTMO
دوره زمانی معامله نامحدودنامحدودنامحدود 
حداقل روز معامله۴ روز۴ روز ندارد
حداکثر افت ارزش روزانه۱۰,۰۰۰ دلار ۱۰,۰۰۰ دلار۱۰,۰۰۰ دلار
حداکثر افت ارزش کل حساب۲۰,۰۰۰ دلار ۲۰,۰۰۰ دلار ۲۰,۰۰۰ دلار 
تارگت سود ۲۰,۰۰۰ دلار۱۰,۰۰۰ دلارندارد
کارمزد ارزیابی۱,۰۸۰ دلار ندارد عودت کارمزد ارزیابی

پلتفرم‌های معاملاتی FTMO

FTMO برای تمامی معامله‌گران امکان استفاده از  MT4، MT5 و cTrader را مهیا کرده‌است. برای معامله‌گرانی که به کار با تریدینگ‌ویو عادت دارند، cTrader احتمالا جایگزین خوبی باشد. cTrader رابط کاربری آسانی دارد و آزادی زیادی برای استفاده از ابزارهای ترسیم نمودار و انواع ابزارهای تحلیل فراهم می‌کند.

بهترین بخش در مورد cTrader این است که امکان جمع آوری اخبار اقتصادی و هر نوع داده لول‌دو (Level II) را در کنار چارت، را فراهم می‌کند.

البته، MT4 و MT5 هم پلتفرم‌های محبوبی در میان معامله‌گران هستند، اما از انجایی که FTMO به تنوع پلتفرم‌های معاملاتی اهمیت ویژه‌ای داده است، پشتیبانی از cTrader واقعاً چیزی است که ارزش قدردانی دارد.

خدمات جانبی FTMO

خدمات جانبی FTMO 

۱- اپلیکیشن اکانت متریکس

خوشبختانه FTMO جهت بهبود مهارت‌های معامله‌گری، خدمات جانبی متنوعی به معامله‌گران ارائه می‌دهد. در ادامه نگاهی به برترین خدمات FTMO خواهیم انداخت. این اپلیکیشن در قالب وب طراحی شده و روند پیشرفت معاملات شما را مانیتور می‌کند. در این اپلیکیشن معامله‌گران به ابزارهای آماری متنوعی دسترسی دارند که به آن‌ها کمک خواهد کرد تا اهداف معاملات خودشان را به مرور زمان مورد ارزیابی قرار بدهند. البته به لطف برنامه تحت‌وب، معامله‌گر خواهد توانست به یک نمای کلی از اهداف معاملات خود به آسانی دسترسی داشته باشد.

ماتریکس حساب FTMO

۲- اپلیکیشن آنالیز اکانت

یکی از خدمات کاربردی FTMO تجزیه و تحلیل بی‌طرفانه نتایج معاملات معامله‌گران است. پس از اتمام مراحل ارزیابی، کارنامه معاملاتی هر مرحله ارزیابی برای معامله‌گران تدارک دیده‌شده است که تجزیه و تحلیل مفصلی از استراتژی‌های معامله‌گران ارائه می‌دهد.

تحلیلگر معاملات حساب

۳- اپلیکیشن مارکت دیتا (Statistical APP)

در این اپلیکیشن، احتمالات رفتاری مبتنی‌بر داده‌های آماری بازار جمع‌آوری شده‌است که در اختیار تمامی معامله‌گران FTMO قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثال، اگر بازار کمی کمتر از سقف پیوت قبلش معامله شده باشد و همچنین در گذشته هم در همین شرایط، بازار در ۹۲ درصد موارد، سقف پیوت قبل را شکسته باشد، بنابراین با بررسی این موضوع معامله‌گر، یا معامله شورت باز نمی‌کند و یا برای شکسته شدن سقف به دنبال موقعیت لانگ خواهد بود.

اپلیکیشن داده‌های بازار

۴- ژورنال معاملاتی 

معمولا ثبت نتایج معاملات یکی از فعالیت‌های مورد علاقه اکثر معامله‌گران نیست، اما با ژورنال معاملاتی FTMO انجام این کار بسیار آسان و جذاب شده‌است. تمام معاملات به صورت خودکار در ژورنال FTMO ذخیره می‌شوند، معامله‌گر فقط باید افکار و احساسات خود را در مورد معاملات یادداشت کند. در نهایت با انجام متداوم این کار، اطلاعات جالب زیادی کشف خواهد شد که به معامله‌گر در حذف اشتباهات معاملاتی آینده کمک خواهد کرد.

جرنال معاملاتی FTMO

۵- اپلیکیشن منتور

اپلیکیشن منتور FTMO یک برنامه منحصربه‌فرد طراحی شده برای تقویت نظم و انضباط معامله‌گران با اجرای قوانین و محدودیت‌های مدیریت ریسک است. این اپلیکیشن با پلتفرم‌های متاتریدر ۴، متاتریدر ۵ و سی تریدر سازگار است.

اپلیکیشن منتور FTMO

۶- شبیه‌ساز منحنی سرمایه

شبیه‌ساز منحنی سرمایه FTMO در حقیقت یک ابزار آماری است که بر اساس تاریخچه معاملات، سناریوهای مختلف بازدهی سرمایه حساب معامله‌گر را شبیه‌سازی می‌کند. این ابزار برای اعتبارسنجی استراتژی‌های مدیریت ریسک و سنجش تصادفی بودن استراتژی‌های معاملاتی کاربرد دارد.

شبیه‌ساز منحنی سرمایه FTMO

۷- تقویم اقتصادی

تقویم اقتصادی FTMO ابزار مفیدی است که نمای کلی از رویدادهای اقتصادی برنامه‌ریزی شده و تأثیر بالقوه آن‌ها بر بازارهای مالی را ارائه می‌دهد. این ابزار به معامله‌گران کمک می‌کند تا از اخبار حرکت بازار مطلع شوند، استراتژی‌های معاملاتی خود را بر اساس آن برنامه‌ریزی کنند و نوسانات احتمالی بازار را پیش‌بینی کنند.

تقویم اقتصادی FTMO

امنیت اف‌تی‌ام‌او

باید درنظر بگیرید که اف‌تی‌ام‌او یک بروکر نیست درنتیجه نظارتی بر آن نشده‌است. این شرکت دارای یک فرآیند ارزیابی دو مرحله‌ای سخت‌گیرانه است که نرخ قبولی نسبتاً پایینی به طور تاریخی داشته است. این شرایط نشان‌دهنده این‌است که فقط معامله‌گران با مهارت بالا، مراحل ارزیابی اف‌تی‌ام‌او را با موفقیت پشت سر خواهند گذاشت. معامله‌گران جدید می‌توانند قبل از پرداخت کارمزد ارزیابی اف‌تی‌ام‌او و شروع چالش، از حساب آزمایشی رایگان برای اصلاح مهارت‌های خود استفاده کنند.

شرکت اف‌تی‌ام‌او از زمان راه‌اندازی بین‌المللی خود به‌طور تصاعدی رشد کرده است و تحسین‌های متعددی را در دنیای مالی کسب کرده است، از جمله جایزه Deloitte Rising Star در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ و نمرات مناسبی بالایی در سایت truspilot نمره اعتباری ۴.۹ از ۵ را کسب کرده است و طبق بررسی‌های کارشناسان ایران‌بروکر عملکرد مناسبی در طی دوره فعالیت خودش داشته و می‌توان آن را به‌عنوان یک پراپ‌فرم معتبر در صدرجدول شرکت‌های پراپ‌تریدینگ درنظر گرفت.

FTMO از چه روش‌های واریز و برداشتی پشتیبانی می‌کند؟

FTMO از روش‌های واریز و برداشت متنوعی پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند از طریق انتقال بانکی، مستر کارت و ویزا کارت، کارت‌های اعتباری، ارزهای دیجیتال و اسکریل واریز کارمزد ارزیابی و برداشت سود خودشان را انجام دهند. 

FTMO از 4 درگاه واسط شخص سوم و نقل و انتقال مستقیم بین بانکی استفاده می‌کند. در ادامه مشخصات هر کدام از درگاه‌های FTMO را بررسی خواهیم کرد.

روش واریزمدت زمان انتقال کارمزد انتقال
انتقال بین بانکی۲ تا ۵ روزکاریمتغیر است
nuveiآنیبدون کارمزد
checkout.comآنیبدون کارمزد
skrillآنی۳ درصد
confirmoنهایت تا ۲۴ ساعت۳ درصد

متاسفانه FTMO تریدرهای ایرانی را تحریم کرده و امکان احراز اهویت و واریز و برداشت برای تریدرهای ایران وجود ندارد.

برداشت سود در FTMO به چه صورت انجام می‌شود

تقسیم سود در حساب FTMO به طور پیش‌فرض به صورت ماهانه انجام می‌شود، با این گزینه که پس از یک دوره ۱۴ روز تقویمی از اولین معامله انجام شده در حساب، پرداخت بر اساس درخواست معامله‌گر انجام می‌شود. به شرطی که حساب در سود باشد، روز تقسیم سود هم توسط معامله‌گر انتخاب می‌شود و می‌توان تا 3 بار برای هر برداشت، در هر زمان بین 14 روز تا 60 روز از شروع معاملات روش تقسیم سود را تغییر داد. اگر معامله‌گر قبل از پایان یک چرخه یک ماهه، تغییری در روز تقسیم سود خود ایجاد نکند، روز تقسیم سود همان آخرین روز آن دوره زمانی درنظر گرفته می‌شود.

پس از تایید صورت‌حساب توسط کارشناسان FTMO، پرداخت‌ها طی ۱ تا 2 روز کاری پردازش می‌شوند. سود معامله‌گران از طریق روش واریز و برداشت موردنظر معامله‌گر پرداخت خواهد شد.

البته اگر شرایط طرح اسکیل را در اف تی ام او داشته باشید، نه تنها موجودی حساب FTMO شما تا ۲۵٪ افزایش داده می‌شود، بلکه نسبت پرداخت نیز به‌طور خودکار به ۹۰ به ۱۰ تغییر می کند!

همچنین برخی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند تقسیم سود را در حساب خود نگه دارند تا سرمایه حساب رشد کند. خبر خوب این‌است که چنین امکانی در FTMO مهیاست. با این حال، لطفاً توجه داشته باشید که FTMO همیشه سهم خود را از تقسیم سود برداشت خواهد کرد.

معیارهای واجد شرایط بودن در برنامه اسکیل FTMO

افزایش سرمایه در حساب‌های FTMO در چرخه‌های چهار ماهه انجام می‌شود. برای واجد شرایط بودن برای افزایش سرمایه، معامله‌گران باید حداقل ۱۰٪ سود خالص (۲۰٪ برای حساب Aggressive) در چهار چرخه ماهانه متوالی ایجاد کنند. علاوه بر این، معامله‌گران باید حداقل دو پرداخت را در دوره چهار ماهه دریافت کرده باشند. و البته مانده ایکوئیتی حساب در زمان افزایش مقیاس بالاتر از مانده بالانس حساب اولیه باقی بماند (حساب در سود باشد).

واجد شرایط بودن به طور خودکار ارزیابی می‌شود و در صورت برآورده شدن شرایط، معامله‌گران می‌توانند درخواست خودشان را برای افزایش سرمایه حساب خود همراه با درخواست تقسیم سود ثبت کنند و یک حساب جدید با سرمایه بیش‌تر برای دوره معاملات بعدی توسط FTMO به معامله‌گر اختصاص داده خواهد شد.

همچنین معامله‌گرانی که واجد شرایط برنامه اسکیل هستند علاوه بر تجربه افزایش سرمایه حساب، نسبت تقسیم سود آنها به ۹۰ به ۱۰ ارتقا خواهد یافت.

ابزارها و استراتژی‌های قابل معامله در حساب‌های FTMO 

سبک معاملاتی هر معامله‌گر کاملا منحصر‌به‌فرد است. FTMO هیچ دلیلی برای محدود کردن معامله‌گران در استفاده از استراتژی معاملاتی ندارد، معامله‌گران می‌توانند به صورت دستی ،هدجینگ، معاملات الگوریتمی، EA و با هر استراتژی دلخواه خودشان به معامله در حساب FTMO بپرازند. تا زمانی که معاملات قانونی و مطابق با شرایط واقعی بازار باشد FTMO معاملات را در حساب‌های استخر تامین نقدینگی کپی خواهد کرد تا سود حاصل معاملات تحقق یابد.

 همچنین FTMO هیچ محدودیتی برای ابزار یا اندازه موقعیتی که معامله‌گر معامله می‌کند اعمال نمی‌کند. تمامی معامله‌گران می‌توانند از تمام ابزارها و دارایی‌هایی که در پلتفرم‌های معاملاتی FTMO در دسترس هستند (فارکس، شاخص‌ها، کالاها، سهام، کریپتو و…) آزادانه استفاده کنند. 

FTMO در تمامی حساب‌های ارزیابی حداکثر لوریج ۱:۱۰۰ ارائه می‌دهد. این بدان معناست که اگر یک حساب ۲۰۰,۰۰۰ دلاری دارید، امکان معامله تا حداکثر حجم ۲,۰۰۰,۰۰۰ دلار برای معامله‌گران مهیا است.

 لیست نمادهای قابل معامله در حساب‌های FTMO به شرح زیر است و می‌توانید در این لینک آخرین آپدیت‌ها را مشاهده کنید.

کلاس دارایینماد
فارکسAUDCAD , AUDJPY , AUDNAZ , AUDCHF , AUDUSD , GBPAUD , GBPCAD , GBPJPY , GBPNZD , GBPCHF , GBPUSD , CADJPY , CADCHF , EURAUD , EURGBP , EURCAD , EURJPY , EURCHF , EURUSD , EURNZD , NZDCAD , NZDCHF , NZDJPY , NZDUSD , CHFJPY , USDCAD , USDCHF , USDJPY
فارکس اگزاتیکEURCZK , EURHUF , EURNOK , EURPLN , USDCZK , USDHKD , USDHUF , USDILS , USDMXN , USDNOK , USDPLN , USDZAR , USDSEK , USDTRY
فلزاتXAGUSD , XAGEUR , XAGAUD , XAUUSD , XAUEUR , XAUAUD , XPDUSD , XPTUSD
فیوچرزNATGAS , DXY , Euro Bond , US 10yr T-Note
سهامAAPL , AIRF , ALVG , AMZN , BABA , BAC , BAYGn , DBKGn , META , GOOG , IBE , LVMH , MSFT , NFLX , NVDA , PFE , RACE , T , TSLA , V , VOWG-P , WMT , ZM
اندکسAustralia 200 , US30 , SPN35 , EU50 , FRA40 , GER40 , HK100 , UKOIL , USOIL , US200
ارزدیجیتالBTCUSD ,DASHUSD , ETHUSD , LTCUSD , XRPUSD , XMRUSD , NEOUSD , ADAUSD , DOTUSD , DOGEUSD

البته اگر قصد دارید از ربات‌های معاملاتی استفاده کنید (Expert Advisor)، به خاطر داشته باشید FTMO کپی کردن از روی حساب‌های معامله‌گران دیگر را منع کرده است. استفاده از EA مجاز است اما اگر ثابت شود که شما در حال کپی کردن از معاملات یکی از معامله‌گران دیگر FTMO هستید، صلاحیت معامله در حساب FTMO از شما سلب خواهدشد.

لطفاً توجه داشته باشید که سرورهای پلتفرم محدودیت پردازش ۲۰۰ سفارش در یک زمان و حداکثر ۲۰۰۰ موقعیت در روز را دارند، بنابراین اجرای معاملات با فرکانس بسیار بالا ممکن است با خطا مواجه شود.

سیستم آموزشی و پشتیبانی اف‌تی‌ام‌او

یکی از جنبه‌های کلیدی که اف‌تی‌ام‌او را از سایر شرکت‌های پراپ‌تریدینگ متمایز می‌کند، تاکید شدید آن بر آموزش و پشتیبانی معامله‌گران است. اف‌تی‌ام‌او معتقد است که یک معامله‌گر آگاه و در حال بهبود مستمر، یک دارایی ارزشمند برای مدل کسب و کار آن‌ها است. به این ترتیب، آن‌ها یک سیستم آموزشی و پشتیبانی قوی ایجاد کرده‌اند تا اطمینان حاصل شود که معامله‌گران برای موفقیت در بازارها به همه مهارت‌های لازم به خوبی مجهز هستند.

آموزش معامله‌گری

اف‌تی‌ام‌او یک برنامه آموزشی جامع را ارائه می‌دهد که جنبه‌های مختلف تجارت از جمله تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، مدیریت ریسک و روانشناسی معاملات را پوشش می‌دهد. این برنامه آموزشی برای پاسخگویی به معامله‌گران با سطوح مختلف تجربه، از مبتدی تا حرفه‌ای طراحی شده است. محتوای آموزشی در قالب مقاله، وبینار و فیلم آموزشی برای همه معامله‌گران ارائه شده است.

علاوه بر این، اف‌تی‌ام‌او وبلاگی دارد که به طور منظم تجزیه و تحلیل بازار، نکات تجاری و به‌روزرسانی ویژگی‌ها و سیاست‌های پلتفرم را منتشر می‌کند. این نه تنها معامله‌گران را از تغییرات پلتفرم مطلع می‌کند، بلکه به آن‌ها کمک می‌کند تا از آخرین روندهای بازار و استراتژی‌های معاملاتی به‌روز بمانند.

منتورینگ شخصی

FTMO با تمرکز بر نیازهای فردی و زمینه‌های خاص بهبود، راهنمایی شخصی را برای معامله‌گران خود ارائه می‌دهد. این پشتیبانی یک به یک از متخصصان تجارت با تجربه می‌تواند در کمک به معامله‌گران برای غلبه بر چالش‌ها، اصلاح استراتژی‌های آن‌ها و دستیابی به سودآوری بسیار ارزشمند باشد.

پشتیبانی کامینیوتی اف‌تی‌ام‌او

FTMO کامینیوتی قوی از معامله‌گران ایجاد کرده است که معامله گران می‌توانند تجربیات، بینش و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند. انجمن اف‌تی‌ام‌او در شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله فیس بوک، توییتر و اینستاگرام فعال است. همچنین تالارهای گفتگوی اختصاصی وجود دارد که معامله‌گران می‌توانند با یکدیگر و تیم FTMO تعامل داشته باشند.

این حس رفاقت در میان معامله‌گران اف‌تی‌ام‌او نه تنها به آن‌ها کمک می‌کند از تجربیات یکدیگر بیاموزند، بلکه در طی فراز و نشیب معاملات، حمایت عاطفی را نیز ارائه می‌دهد.

خدمات مشتری

اف‌تی‌ام‌او خدمات استثنایی به مشتریان را با یک تیم پشتیبانی اختصاصی در دسترس برای کمک به معامله‌گران با هرگونه سؤال یا نگرانی ارائه می‌دهد. با تیم پشتیبانی می‌توان از طریق ایمیل، چت زنده یا تلفن تماس گرفت و اطمینان حاصل کرد که معامله‌گران کمک‌های سریع و کارآمد دریافت می‌کنند.

چگونه کوچینگ عملکرد می‌تواند برای معامله‌گران مفید باشد؟

مربیان عملکرد اف‌تی‌ام‌او به‌صورت جداگانه با معامله‌گران کار می‌کنند تا چالش‌های منحصر‌به‌فرد معامله‌گر درک شود و ابزارها و استراتژی‌های روانشناختی مورد نیاز برای افزایش عملکرد معاملاتی را توسعه دهند. با پرداختن به جنبه‌های روان‌شناختی معاملات، می‌توانید احساسات خود را بهتر مدیریت کنید، آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید و در نهایت به نتایج بهتری در بازار برسید.

همانطور که مارک داگلاس، نویسنده و معامله‌گر معروف، زمانی گفت: “معامله‌گرهای بزرگ متولد نمی شوند، بلکه ساخته می شوند.” با پشتیبانی از کوچینگ عملکرد اف‌تی‌ام‌او، معامله‌گران می‌توانند سفری به سوی خود-بهبودی را آغاز کنند و پتانسیل واقعی خود را در دنیای تجارت باز کنند.

جمع‌بندی بررسی پراپ FTMO 

پس از بررسی جامع ایران بروکر ، FTMO به عنوان یک شرکت پراپ‌تریدینگ درجه یک معرفی می‌شود و فرصتی منحصر به فرد برای معامله‌گران ماهر و با تجربه ارائه می‌دهد تا سرمایه قابل توجهی را بدون به خطر انداختن سرمایه خود مدیریت کنند. فرآیند ارزیابی دو مرحله‌ای این پلتفرم، اگرچه زمان‌بر است، اما به گونه‌ای طراحی شده است که اطمینان حاصل شود که فقط منضبط‌ترین و پایدارترین معامله‌گران اجازه دسترسی به سرمایه FTMO را داشته باشند.

ساختار تقسیم سود سخاوتمندانه، همراه با بازپرداخت کارمزد اولیه پس از اولین تقسیم سود، FTMO را به یک انتخاب جذاب برای معامله‌گرانی تبدیل می‌کند که به دنبال ارتقا حرفه خود به سطح بعدی هستند. علاوه بر این، منابع آموزشی، مربیگری عملکرد، و حمایت قوی جامعه که توسط FTMO ارائه می‌شود، تضمین می‌کند که معامله‌گران ابزار و منابع لازم را برای موفقیت در دنیای رقابتی تجارت دارند.

به طور کلی، FTMO یک گزینه امیدوارکننده برای معامله‌گران ماهری است که به دنبال پیشرفت حرفه خود هستند، و محیطی چالش برانگیز و در عین حال پرارزش را برای کسانی که می‌توانند قدرت و ثبات تجارت خود را نشان دهند، ارائه می‌دهد. 

مزایای پراپ تریدینگ FTMO

 • چالش آزمایشی رایگان
 • اختصاص ۸۰ درصد از سود به معامله‌گران
 • پشتیبانی جامع از مشتری
 • بی‌نیازی از درگیرکردن سرمایه شخصی در معاملات 
 • ارائه خدمات آموزشی، تحلیل حساب و منتورینگ 
 • افزایش ۲۵ درصدی سرمایه اولیه حساب درصورت ورود به برنامه اسکیل 
 • عدم وجود محدودیت زمانی در چالش‌ها

معایت پراپ تریدینگ اف‌تی‌ام‌او

 • عدم اختصاص سود به تریدرها در دومرحله چالش و تایید
 • دومرحله برای ارزیابی اولیه وجود دارد
نمایش بیشتر

نظرات و بررسی های کاربران (9نظر)

فیلتر کردن پاک کردن همه
مرتب سازی
یوسف ۲۳ آذر ۱۴۰۲

عالی

ali ۱۸ آذر ۱۴۰۲

سلام من اگر دوستم با اطلاعات استرالیا حساب باز کنه من فقط رمز متاتریدر رو بزنم و در ایران ترید کنم در این پراپ باز هم ایراد میگیرن ؟

کارشناس ایران بروکر ۱۹ آذر ۱۴۰۲
پاسخ ali

با سلام. هنگام برداشت سود مالک حساب باید احراز هویت انجام دهد و سود هم به حساب ایشان واریز میشود که باید مالیات آن را نیز پرداخت کند. علاوه بر این در صورت شناسایی آی پی ایران، حساب مسدود میشود

فرزاد ۰۱ آذر ۱۴۰۲

سلام من اقامت امارات دارم میتونم ثبت نام کنم؟

کارشناس ایران بروکر ۰۱ آذر ۱۴۰۲
پاسخ فرزاد

بله میتوانید اقدام به ثبت نام کنید

علیرضا ۰۴ آذر ۱۴۰۲

چه بروکرایی ارائه میدن

محمد ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

جناب کارشناس!
اطلاعات اشتباه چرا میدی؟ همینکه ایرانی باشی نمیتونی ثبت نام کنی حتی اگه اقامت آمریکا داشته باشی...

کارشناس ایران بروکر ۱۵ بهمن ۱۴۰۲
پاسخ محمد

کاربر گرامی ملاک احراز هویت در بازارهای مالی، داشتن مدارک شناسایی قانونی همان حوزه جغرافیایی تایید شده توسط پلتفرم و همچنین مدارک محل سکونت است، نه محل تولد افراد!

ناشناس ۲۵ دی ۱۴۰۲
پاسخ فرزاد

نه یه نفر گفت نمیشه چون هویت ایرانی داری