ایردراپ

کسب درآمد از ایردراپ (Airdrop) | ایردراپ هانتر یا شکارچی ایردراپ کیست؟

ایردراپ

مطالعه در 10 دقیقه

شکارچیان ایردراپ، به‌منظور دستیابی به بیشترین سود در پروژه‌هایی مثل اپتوس (Aptos)، آربیتروم و Sui حساب‌های متعدد و غیرقابل شناسایی ساخته و به پروژه وارد می‌شوند.

در یک روز می‌توان حساب‌های متعددی ساخت. ایجاد حساب‌های متعدد، دور از ذهن نیست و مانند یک فعالیت روزمره انجام می‌شود و یکی از دلایلی است که در بازار موجی از نگرانی (FOMO ) را شکل می‌دهد.

یکی از معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال در مصاحبه‌اش با کوین دسک، بیان کرد که طی چند ماه گذشته بیشترین زمان خود را به شرکت در پروژه‌های ایردراپ اختصاص داده و از حملات سیبل به ایردراپ‌ها توانسته درآمد قابل توجهی کسب کند. ایردراپ‌ هانتر‌ها برای این حملات از حساب‌های متعددی استفاده می‌کنند و تا جای ممکن توکن‌ها را جمع‌آوری می‌کنند.

حملات سیبل، ضعف پروژه‌های بلاک چین را در شناسایی و حذف حساب‌های جعلی نشان می‌دهد و بیان می‌کند که پروژه‌ها توانایی جلوگیری از خروج صدها هزار دلار از این فرایند را ندارند. شکارچیان ایردراپ پس از دریافت توکن‌ها بلافاصله اقدام به فروش آنها می‌کنند. 

نحوه کسب درآمد از ایردراپ

پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)،با هدف جذب بیشتر کاربران و تشویق به فعالیت در پروژه‌های بلاک چین، مانند ارائه نقدینگی به صرافی‌های غیرمتمرکز و یا مشارکت در قراردادهای هوشمند و سایر معاملات مرتبط با پروژه‌ها، به اعضای فعال جامعه بلاک چین آن پروژه با استفاده از ایردراپ، توکن‌های رایگانی اهدا می‌کنند. 

airdrop

معمولا پروژه ها در ایردراپ، تلاش می‌کنند کاربران فعال و افرادی که در آخرین لحظات قبل از ایردراپ حساب کاربری ایجاد کرده‌اند، شناسایی و مشخص کرده و به کاربران فعال پاداش مشارکت را پرداخت کنند. این افراد پس از دریافت توکن‌ها، اقدام به فروش آنها می‌کنند و این امر منجر به کاهش قیمت توکن می‌شود. 

مهاجمان سیبل، با سوء استفاده از فعالیت سالم بلاک چین از چندین حساب متعلق به یک فرد یا تیم برای فریب سیستم استفاده می‌کنند. همین امر سازماندهی ایردراپ را عملاً یک فعالیت ناممکن و بی‌نتیجه می‌کند و باعث می‌شود در مقابله با ایردراپ‌ هانتر‌ها مغلوب شوند. 

به‌عنوان مثال، در طول ایردراپ پروتکل مقیاس پذیری آربیتروم، حدود 48 درصد از کل توکن‌های توزیع شده به کاربران و نهادهایی تعلق گرفت که با چندین آدرس در پروژه شرکت کرده بودند. 

میلیونرهای سیبل (Sybil) یا شکارچیان ایردراپ

ایلیا معامله گر 33 ساله ارزهای دیجیتال در مصاحبه خود با کوین دسک، بیان می کند که در شش سال گذشته فعالیت اصلی او در حوزه ارزهای دیجیتال بوده است. وی در شرح حال خود می گوید:

در اواخر سال 2016، قبل از تبلیغات ICO، وارد بازار ارزهای دیجیتال شدم. قبل از ورود به حوزه دیجیتال مارکتینگ، مالک کسب و کار کوچک در تجارت غلات در اوکراین بودم. زندگی من پس از ورود به حوزه ارز دیجیتال تغییر کرد و با سرمایه گذاری در چندین توکن به بازده ده برابری رسیدم.

ایلیا با مشاهده پروژه‌های داغ و پر هیاهوی ICO، IEO، اجرای DeFi 2020 و سپس توکن غیرقابل تعویض NFT، به این دیدگاه رسید که باید از روند جلوتر حرکت کرد و از فرصت‌های پولی رایگانی که در بازار شکل می‌گیرد استفاده کند و به ایردراپ ها که از جمله فرصت‌های داغ این بازار است، توجه کند.

ایگور پرتسیا، موسس صندوق سرمایه‌گذاری Hypra، گفت:

ایردراپ‌ها روشی امن‌تر برای توزیع توکن‌های پروژه نسبت به ICOها هستند. وی بیان می‌کند که مهاجمان سیبل می‌توانند در یک حرکت هوشمندانه چندین میلیون دلار ارزدیجیتال را از آن خود کنند و پروژه‌هایی مثل Sui، اپتوس، سرویس نام اتریوم (ENS) و موارد دیگر را هدف قرار دهند.

پرتسیا در مصاحبه با کوین دسک بیان می‌کند:

افرادی را می‌شناسم که تنها از 1 آربیتروم تا 2 میلیون دلار درآمد داشتند.

بر خلاف ICOها، که بیشتر شبیه طرح‌های پانزی عمل می‌کردند، شرکت کنندگان در ایردراپ‌ها، تبلیغات گسترده‌ای در مورد آن انجام نمی‌دادند، چرا که ورود افراد بیشتر به فرایند باعث کم شدن دریافتی آنها می‌شود. 

بررسی‌های انجام شده در بازار، کیف پول‌های ارز دیجیتالی را شناسایی کرده که با استفاده از آدرس‌های مختلف بیش از یک میلیون دلار از توکن‌های آربیتروم را جمع آوری کردند. نکته قابل توجه درباره این آدرس‌ها این بود که تمامی آنها به یک نفر تعلق داشت. در برخی موارد هم مشخص شد که کیف پول‌ها مربوط به کلاهبرداران فیشینگ بودند که از قربانیان متعدد سرقت کرده بودند.

بعضی از کاربران با حساب‌های چندگانه، تعداد معمولی از توکن‌هارا به دست آورده‌اند. در بررسی‌ها حداقل ۱۹۸ آدرس پیدا شد که پس از تعلق گرفتن موجودی‌ها و تأیید فهرست کیف‌های مجاز، با استفاده از آدرس‌ها دیگر وجوه را جمع‌آوری کرده‌اند.

آیا کسب درآمد از ایردراپ کار دشواری است؟

با وجودی که ایلیا نتوانست یکی از میلیونرهای اربیتروم باشد، اما سود خوبی از این ایردراپ دریافت کرد. در این پروژه تعدادی از حساب‌های وی به‌عنوان حمله سیبل شناسایی و از ایردراپ حذف شد. با این حال تعدادی از حساب‌های جدید او موفق به دریافت 20000 توکن ARB شد، این مقدار تقریبا دو برابر حداکثر مقداری بود(10250 توکن) که یک حساب می‌توانست در طول ایردراپ دریافت کند. 

ایلیا توانست با فروش توکن‌ها به قیمت 1.40 دلار سود خالص قابل توجهی را کسب کند. وی اظهار کرد که برای حفظ یک حساب باکیفیت که احتمال کاهش آن کم است باید 50 دلار گس فی برای تراکنش‌ها در شبکه بپردازد. 

افرادی هستند که با استفاده از تیمی که هر کدام 500 حساب کاربری دارد موفق به دریافت 200000 دلار از چندین هزار حساب، شدند. 

ایلیا تنها با یک کارمند پرداخت حقوق منظم و سهمی از سود حاصل از ایردراپ، مشغول به این فعالیت است. او بیان می‌کند برای تشخیص ایردراپ‌های سودآور نیاز به تخصص فنی نیست. فقط کافی است محرک‌های داینامیک اجتماعی را تحلیل کرده و توانایی پیش‌بینی روند بعدی را داشته باشید. 

ساخت حساب‌های متعدد تخصصی و غیرممکن نیست، مانند یک کار روزمره، می‌توانید در یک روز 10 حساب با کیفیت بسازید. 

Airdrops2 1

مدیریت حساب‌های با کیفیت نیاز به دانش پیچیده و تخصصی ندارد، هر فردی می‌تواند با استفاده از کیف پول‌های بلاک چین از ایردراپ‌ها درآمد کسب کند. ایلیا در گفتگوی خود اشاره می‌کند که بسیاری افراد فعال در پروژه‌های ایردراپ زیر 18 سال سن دارند و با نگهداری 150 حساب کاربری، توانسته اند تا 500000 دلار در پروژه‌های ایردراپ درآمد داشته باشند. 

پرتسیا در این باره می‌گوید:

جوانان رونق ICO را از دست دادند و اکنون موج جدیدی از جوانان پر‌شور و علاقه‌مند به سمت پروژه‌های ایردراپ در حرکتند.

ریسک ایردراپ

اینکه در آینده کدام پروژه توکن‌های خود را منتشر می‌کند قابل شناسایی نیست. به همین دلیل ایردراپ‌ هانتر‌ها پروژه‌های متعددی را زیر نظر می‌گیرند. اما بر اساس چه معیاری؟

ایلیا در اظهارات خود در مورد معیارهای بررسی پروژه‌ها، بیان می‌کند:

باید بر اساس سرمایه‌های جمع آوری شده، توسعه دهندگان، سرمایه گذاران معتبر، تبلیغات بسیار و مرتبط با آنچه در پروژه‌های ارزهای دیجیتال در حال رخ دادن است، پروژه‌ها را پیگیری کرد.

این شکارچی ایردراپ معتقد است که پروژه‌هایی مانند استارک نت، زد کا سینک و لیر زیرو ری اتریوم در حال حاضر این معیار‌ها را دارند.

با این حال شکارچیان ایردراپ از خطر حمله هکر‌ها در امان نیستند، درحالی‌که افراد در انتظار ایردراپ هستند، اگر پروژه با حمله هکرها مواجه شود و تمام نقدینگی خود را از دست بدهد، ایردراپ‌ هانتر‌ها هم سرمایه خود را از دست می‌دهند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده Chainalysis، پروتکل‌های DeFi از جمله اهداف مورد علاقه هکر‌ها هستند، به‌طوری که در سال 2022، مبلغ 2 میلیارد دلار به علت این حملات از دست داد. پل‌های بلاک چین نیز از جمله اهداف جذابی است که نظر هکر‌ها را به خود جلب کرده است. 

ایلیا در بیانات خود شرح می‌دهد که:

مردم به امید شرکت در ایردراپ در آینده، نقدینگی خود را وارد پروژه می‌کنند، در همین حین پل‌های بلاک چین هک می‌شود و سارق با 5000 دلار سرمایه شما فرار می‌کند.

ایلیا اظهار خوشحالی کرد که در چنین حملاتی مبلغ زیادی از دست نداده است، اما افرادی را در اطراف خود می‌شناسد که در اثر حمله هکرها، 10000دلار توکن در پروتکل وام دهی اویلر از دست داند.

قربانی شدن شکارچیان ایردراپ

الکس موموت، مدیرعامل یک استارتاپ ارز دیجیتال Peanut Trade است که حملات سیبل به ایردراپ را بررسی می‌کنند. یکی از خدمات تیم Peanut کمک به پروژه‌هایDeFi برای مقابله با حملات شکارچیان و سوءاستفاده هکر‌ها است. عملکرد شکارچیان ایردراپ بسیار ساده است. این افراد برای قرار گرفتن در دسته واجدین شرایط، حداقل تراکنش‌ها را با حداقل مقدار توکن انجام می‌دهند. 

توکن‌های بسیاری از کاربران در صرافی‌های متمرکز در یک مکان نگهداری می‌شود. هکرها از امکان غیرقابل ردیابی بودن توکن‌های برداشت شده در این صرافی‌ها استفاده کرده و با برداشت از دارایی‌های صرافی کیف پول‌های خود را شارژ می‌کنند. این موضوع ردیابی دارایی‌های منتقل شده بین کیف پول‌ها را دشوار می‌کند. 

با این حال، راه‌های بسیاری برای شناسایی شکارچیان ایردراپ و حساب‌های متعددی که مورد استفاده قرار می‌دهند، وجود دارد. یکی از نمونه‌های این روش‌ها، کاهش دادن تعداد کیف پول‌هایی است که باید معیار‌های واجد شرایط ایردراپ بودن را دارا باشند.

درست است که توجه به این پروژه‌ها نیز لازم است اما باید توجه داشت که اینگونه پروژه‌ها علاقه‌مندان خاص خود را جذب می‌کنند. بدترین اتفاق زمان انتشار توکن مشاهده می‌شود، با قرار گرفتن توکن‌ها در لیست صرافی، در زمان عرضه آن به دلیل فروش توکن‌ها توسط کاربران، میلیون‌ها دلار از سرمایه بازار پروژه از دست می‌رود.

ایردراپ چیست؟

ایردراپ ارزدیجیتال یک استراتژی بازاریابی است که توسط پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌شود که شامل تقسیم توکن‌های رایگان به مشارکت کنندگان در پروژه است.

شکارچی ایردراپ کیست؟

هدف شکارچیان ایردراپ کسب درآمد از توکن‌ها از ایردراپ است. شکارچیان ایردراپ با استفاده از حساب‌های متعدد به پروژه وارد شده و تا جایی که ممکن است توکن‌های توزیع شده پروژه را جمع آوری می کنند و از فروش آنها به درامد قابل توجهی می‌رسند.

نمونه فعالیت شکارچیان ایردراپ جهت کسب درآمد کدام است؟

یکی از نمونه‌های اخیر در جریان ایردراپ آربیتروم رخ داد، با فعالیت‌های زنجیره‌ای نشان داد که شکارچیان ایردراپ به ارزش 3.3 میلیون دلار ARB را از 1496 کیف پول تنها به دو کیف پول منتقل کردند.

شکارچیان ایردراپ چگونه بر قیمت توکن‌های منتشر شده تاثیر می گذارند؟

هدف شکارچیان ایردراپ فروش سریع توکن‌های منتشر شده در یک پروژه بلاک چین است. با فروش توکن‌های جمع آوری شده از حساب‌های متعدد بلافاصله پس از انتشار آنها، باعث کاهش قیمت توکن در بازار می‌شوند و به‌این‌ترتیب ارزش بازار پروژه کاهش قابل‌توجهی را تجربه می‌کند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید