قیمت لحظه‌ای و چارت تحلیل تکنیکال شاخص 500 S&P

سیگنال اتوماتیک

ابزار فوق به صورت کاملا اتوماتیک بر اساس اندیکاتورهای مختلف به شما پیشنهاد خرید یا فروش می‌دهد. هرچه تعداد اندیکاتورهای بیشتری سیگنال نشان‌داده شده را تایید کنند بهتر است.

هشدار: اکیدا توصیه می‌کنیم به سیگنالهای اتوماتیک اندیکاتورها اکتفا نکنید و صرفا از آنها به عنوان تاییدی بر تحلیل خود استفاده نمایید.

چارت تحلیل تکنیکال

شاخص S&P500 چیست؟

شاخص S&P 500 یا Standard & Poors 500  قیمت سهام شرکت‌های ایالات متحده که  ارزش کل سهام آنها بیش از 10 میلیارد دلار است را دنبال می‌کند. با تحلیل شاخص S&P 500، به‌راحتی می‌توانید وضعیت سهام شرکت‌های بزرگ ایالات متحده را تحلیل کنید و ببینید که ارزش سهام شرکت‌های امریکایی در حال افزایش است یا کاهش!

شاخص S&P500 که به آن US500 هم گفته می‌شود به قدری قدرتمند و مهم است که از آن به عنوان معیاری برای توصیف سلامت کلی بازار سهام و حتی اقتصاد ایالات متحده استفاده می‌شود. برخی از بروکرها نیز این شاخص را با نماد US500 نمایش می‌دهند.

چه شرکت هایی در شاخص S&P500 قرار دارند؟

۵۰۰ شرکت بزرگ سهامی عام ایالات متحده بر اساس ارزش بازار در S&P500 قرار دارند. شرکت‌هایی که در S&P 500 گنجانده شده‌اند، بر اساس ارزش بازاری که دارند رتبه می‌گیرند و به نوعی نماینده حوزه کاری خود به حساب می‌آیند.

شرکت‌هایی با ارزش بازار بزرگتر دارای درصد وزنی بالاتری در شاخص هستند، در حالی که ارزش بازار‌های کوچکتر وزن کمتری دارند.

۱۰ شرکت برتر S&P500 از نظر وزن شاخص را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

شرکت نماد سهام بخش
Apple AAPL فناوری اطلاعات
Microsoft MSFT فناوری اطلاعات
Amazon.com AMZN مصرف کننده
Nvidia NVDA فناوری اطلاعات
Alphabet (class A) GOOGL خدمات ارتباطی
Tesla TSLA مصرف کننده
Meta Platforms (class A) META خدمات ارتباطی
Alphabet (class C) GOOGL خدمات ارتباطی
Berkshire Hathaway (class B) BRK.B امور مالی
Unitedhealth Group UNH مراقبت های بهداشتی

در کدام بروکرها شاخص S&P 500 را معامله کنیم؟

بیشتر بروکرها شاخص S&P 500 را برای معامله دارند، تنها نکته مهم در انتخاب بروکرها توجه به اسپرد و کمیسیون این بروکرها در معاملات CFDها است. اگر در نوع اکانتی که در حال حاضر معامله می‌کنید و موفق به پیدا کردن نماد S&P 500 نشدید، احتمالا باید نوع اکانت خود را تغییر دهید یا از پشتیبانی کمک بگیرید.

برخی از بروکرهایی که می‌توانید در آنها اقدام به معامله شاخص S&P 500 کنید را در ادامه لیست کرده‌ایم:

چه ساعتی برای ترید S&P 500 مناسب است؟

از آنجایی که شرکت‌های S&P 500 در NASDAQ و بورس نیویورک معامله می‌کنند، معامله‌گران تمایل دارند شاخص S&P 500 را در ساعات اصلی بازار در سشن نیویورک ترید کنند. اکثر تریدرها معتقدند که بهترین ساعت ترید S&P500 بین ساعت 6 عصر تا 1 بامداد به وقت تهران است.

در این ساعات اغلب نقدینگی بیشتری در بازار وجود دارد و اسپردها محدودتر کمتر هستند.

با این حال، می‌توانید S&P 500 را 24 ساعت در روز معامله کنید و محدودیتی وجود ندارد.

خرید شاخص S&P 500

شاخص S&P 500 معمولا با نماد SPX در بروکرهای مختلف نمایش داده می‌شود اما برخی از بروکرها آن را با نماد US500 هم نمایش می‌دهند. برای خرید شاخص S&P500 می‌توان از دو روش استفاده کرد:

سرمایه گذاری روی شاخص S&P500

قیمت S&P 500 معمولا نقدینگی بالایی دارد و در تمام ساعات روز معامله می‌شود. در حال حاضر می‌توان شاخص S&P 500 را با استفاده از CFD‌ها در اکثر بروکرهای فارکس معامله کنید . استفاده از CFD‌ها برای معامله S&P 500 به شما این امکان را می‌دهد که بدون مالکیت آن در دو جهت صعودی و نزولی آن را خرید و فروش کنید.

شاخص S&P 500 معمولا در نمودار خود حرکات واضح و مشخصی دارد که همین موضوع باعث می‌شود تحلیل آن آسان باشد.

معامله CFD شاخص S&P500

یکی از راه‌های کسب سود از S&P500 معامله در CFD است که توسط بروکرهای فارکس قابل انجام است. این گزینه برای کاربران ایرانی در دسترس است و می‌توانند در بروکرهای فارکس اقدام به خرید و فروش شاخص S&P 500 کنند.

آموزش معامله S&P 500 در آلپاری

برای معامله شاخص اس اند پی در آلپاری، لازم است بدانید که همه انواع اکانت‌های آلپاری امکان خرید و فروش CFD شاخص S&P 500 را ندارند و برای بررسی این موضوع که کدام اکانت‌های آلپاری از این شاخص پشتیبانی می‌کند، لام است که انواع اکانت‌ها را بررسی کنید.

یکی از حساب‌های آلپاری که امکان معامله شاخص S&P 500 را به کاربران می‌دهد، حساب ECN.PRO است که در ادامه نحوه معامله و خرید و فروش S&P 500 را در آن بررسی می‌کنیم.

در قسمت سمت چپ و پایین نمادها (symbols) در فضای خالی راست کلیک کنید.

آموزش خرید و فروش S&P 500 در آلپاری

مانند شکل زیر روی symbols کلیک کنید و علامت + کنار Indexes Mini کلیک کنید.

به این ترتیب می‌توانید نماد spx 500_m را که در تصویر به رنگ آبی قابل مشاهده است را انتخاب کنید و گزینه show را کلیک کنید.

آموزش شاخص S&P 500

اسم شاخص در سمت چپ اضافه می‌شود به راحتی می‌توانید مانند سایر نمادها در فارکس به خرید و فروش SPX بپردازید.

تاریخچه شاخص S&P500

در سال 1923، شرکت آمار استاندارد اولین شاخص بازار سهام خود را ایجاد کرد که شامل سهام 233 شرکت آمریکایی بود. در سال 1926، این شرکت یک شاخص 90 سهامی را توسعه داد که به صورت روزانه محاسبه می‌شد.

در سال 1941، شرکت آمار استاندارد با انتشارات “پورز” ادغام شد تا “استاندارد‌اند پورز” در قالب یک شرکت اطلاعات مالی و تجزیه و تحلیل را تشکیل دهد. در 4 مارس 1957، این شاخص از 90 به 500 عضو فعلی آن افزایش یافت و به S&P 500 تغییر نام داد.

از آن زمان تاکنون مجموعه سهام این شاخص برای نشان دادن وضعیت کلی اقتصاد ایالات متحده در نظر گرفته می‌شود. امروزه بیشتر به‌عنوان یک معیار کلی برای سلامت بازار سهام ایالات متحده استفاده می‌شود.

از زمان پیدایش، شاخص S&P عملکرد نسبتا خوبی داشته است و از سایر طبقات دارایی اصلی مانند کالا‌ها و اوراق قرضه رشد بیشتری داشته است.

شاخص S&P 500

این شاخص تا فوریه 2020 به غیر از چند اصلاح کوتاه مدت عمدتا در یک روند صعودی قرار داشته است. این شاخص در 19 فوریه 2020 به 3386.15 رسید، درست قبل از اینکه شیوع کووید-19 رشد اقتصاد جهانی را متوقف کند.

زمانی که قرنطینه‌های مرتبط با ویروس کرونا فعالیت‌های اقتصادی را در سراسر جهان کاهش داد، شاخص S&P 500 تغییرات قیمتی چشمگیری را تجربه کرد.

در 12 مارس 2020، بدترین کاهش روزانه خود را از سال 1987 به این طرف تجربه کرد و 9.5 درصد از ارزش خود را از دست داد. ارزش این شاخص در 23 مارس به 2208 واحد کاهش یافت.

با این حال، به دلیل کمک‌های بی‌سابقه فدرال رزرو، رشد مجدد اقتصاد و خوش‌بینی برای بازگشت سریع به وضعیت قبلی، شاخص مجددا به 3233.3 رسید و زیان‌های سال قبل خود را جبران کرد.

فرمول و محاسبه وزن برای شاخص S&P 500

برای محاسبه شاخص S&P 500 از روش ارزش بازار استفاده می‌شود که در این روش به شرکت‌هایی که بیشترین ارزش بازار را دارند، درصد بیشتری اختصاص داده می‌شود. به این ترتیب که ابتدا ارزش هر کدام از شرکت‌ها باهم جمع می‌شود تا ارزش بازار کل به دست محاسبه شود و سپس تاثیر نسبی هر شرکت با تقسیم ارزش بازار آن بر ارزش بازار کل محاسبه می‌شود.

تاثیر شرکت در شاخص = ارزش بازار شرکت/کل ارزش بازار

ارزش بازار هر کدام از شرکت‌های S&P 500 انجام شده و در وبسایت‌های مرجع در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

بررسی میزان تاثیر یک شرکت در شاخص S&P 500 به این دلیل اهمیت دارد که تحلیلگران در صورت مشاهده رشد قیمت یا نشانه‌های رشد قیمت در شرکت‌های زیرمجموعه S&P 500 منتظر تغییرات قیمت در S&P 500 متناسب با میزان تاثیر آن شرکت در این شاخص هستند.

بروکرهایی مانند آلپاری از این شاخص پشتیبانی می‌کنند اما در همه اکانت‌ها امکان دسترسی به این نماد وجود ندارد. به‌عنوان مثال حساب استاندارد این شاخص را ارائه نمی‌کند. درحالی که در حساب ECN.PRO می‌توانید این نماد را معامله کنید.

شاخص S&P 500 از 500 شرکت برتر امریکا تشکیل شده است و نشان‌دهنده روند رشد اقتصادی امریکاست که بزرگ‌ترین اقتاصد جهان است. معمولا تحلیلگران از این شاخص برای پیش بینی روند کلی بازارهای مالی جهانی استفاده می‌کنند.

معمولا معامله‌گران از این شاخص و شاخص‌های نظیر آن مانند نزدک، برای بررسی وضعیت کلی و روند بازارهای مالی استفاده می‌کنند. اما می‌توان این شاخص را در CFD نیز معامله کرد.