آشنایی با بیت کوین | از کجا شروع کنم؟

آشنایی با بیت کوین

امروزه، هزاران رمزارز مختلف در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد.

از زمان افزایش قیمت‌ها نسبت به گذشته، ارزش کل همه ارزهای دیجیتال از ۲.۹ تریلیون دلار فراتر رفته و حجم معاملات روزانه به بیش از ۱۳۰ بیلیون دلار رسیده است.

به عبارت دیگر، بازار ارزهای دیجیتال در طی یک دهه اخیر به سرعت رشد کرده و به بازار بسیار بزرگ‌تری نسبت به قبل تبدیل شده است. (اما هنوز فاصله بسیار زیادی با بازار فارکس دارد)

پیدا کردن یک نقشه راه برای افرادی که می‌خواهند فعالیت‌شان را در بازار کریپتو شروع کنند بسیار سخت وآزاردهنده است.

برای یادگیری ارزهای دیجیتال، آشنایی با بیت کوین می‌تواند اولین قدم باشد.

آشنایی با بیت کوین

از آن‌جایی که بیت کوین رمزارز اصلی است، در واقع زیربنای فنی بیت‌کوین، زیربنای همه ارزهای دیجیتال دیگر نیز هست.

آشنایی با بیت کوین و دانستن اینکه بیت کوین دقیقا چه چیزی است، از کجا آمده و چگونه کار می‌کند، اطلاعات پایه‌ای شما در مورد ارزهای دیجیتال را محکم می‌کند و باعث می‌شود قدم‌های درست‌تری در این مسیر بردارید.

بسیاری از مفاهیمی که برای آشنایی با بیت کوین ضروری هستند را می‌توان در شناخت دیگر ارزهای دیجیتال نیز به کار برد.

بنابراین در صورتی که بتوانید به درک کافی از بیت‌کوین برسید، به راحتی می‌توانید دنیای ارزهای دیجیتال را نیز درک کنید.

فرض می‌کنیم شما دانش کمی در این مورد دارید یا اصلا هیچ اطلاعاتی ندارید، پس با یک مقدمه ساده درمورد بیت‌کوین شروع می‌کنیم و به بررسی آن می‌پردازیم.

بیت کوین چیست؟

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است و مهم‌ترین ویژگی آن open-source یا متن باز بودن آن است (به این معنا که کدها و متن‌های نوشته شده در رمزارزها باز و قابل دسترسی هستند و امکان مشاهده و بررسی آن برای کاربران وجود دارد) که کاربران برای انتقال دارایی از آن استفاده می‌کنند.

همه تراکنش‌ها پس از تایید شدن توسط ماینرهایی که از الگوریتم proof of work (POW) یا الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند، در یک پایگاه داده که بلاکچین نام دارد ذخیره می‌شوند. (مکانیزم اجماع یا proof of work، برای ایجاد امنیت در رمزارزها به‌کار رفته و امکان دستکاری در بلاکچین را از بین می‌برد)

تغییرات در بلاکچین به‌صورت append-only هستند، یعنی قابلیت حذف و تغییر داده‌ها وجود ندارد اما این ساختار، اجازه اضافه شدن و بهبود بخشیدن داده‌ها را می‌دهد. همچنین این تغییرات هر ۱۰ دقیقه یک‌بار در میان هزاران نود (Node) واقع در شبکه p2p همگام‌سازی می‌شوند. به علاوه، همه اطلاعات در بلاک‌چین برای عموم و در لحظه قابل مشاهده هستند.

تکنیک‌های رمزنگاری مانند رمزگذاری نامتقارن، توابع هش و امضای دیجیتال برای ایمن و تغییرناپذیر نگه‌داشتن بلاکچین استفاده می‌شوند تا همه افراد بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و از طرفی قابلیت هک شدن نداشته باشد.

حالا همه مطالب بالا را فهمیدید؟

toshi jargon overload

شوخی می‌کنم! توقع ندارم همه آن را متوجه شده باشید.

اما حتما همه مطالب گفته شده را بخوانید و به‌سادگی از آن عبور نکنید.

از دشوار بودن مطالب نترسید و دل‌سرد نشوید!

فرض می‌کنیم دانش فنی شما صفر است و به همین منظور مطالب بالا را به عنوان راهنما و آشنایی شما با بیت‌کوین قرار داده‌ایم.

اما مشخص است که این روش درستی برای شروع یادگیری درمورد بیت‌کوین نیست.

همان‌طور که به وضوح می‌بینید، دنیای ارزهای دیجیتال پر از اصطلاحات فنی است!

ورود به دنیای رمزارزها وآشنایی با بیت کوین، افراد را با تعداد زیادی از اصطلاحات آشنا می‌کند که تقریبا همه با آن غریبه هستند.

crypto jargon

این‌طور به نظر می‌رسد که دنیای ارزهای دیجیتال، ادبیات و زبان خاص خود را دارد و این اصطلاحات و واژگان می‌تواند باعث سردرگمی افرادی شود که مایل به یادگیری و فعالیت در بازار کریپتو هستند.

اما اگر واقعا می‌خواهید ارزهای دیجیتال و تفاوت آن‌ها را درک کند، بسیار مهم است که فقط با مفاهیم اصلی آشنا شده و آن‌ها را یاد بگیرید.

هدف من این است تا اصطلاحات و عباراتی که دانستن آن از همین ابتدای کار ضروری است را به شما آموزش دهم.

همچنین، همه این اصطلاحات دشوار را به ساده‌ترین روش ممکن بیان می‌کنم تا شما بتوانید به راحتی ادبیات کریپتو را یاد گرفته و آن را متوجه شوید چون تناقضات زیادی را در نحوه استفاده یا تعریف این عبارات در فضای اینترنت مشاهده کرده‌ام.

قصد دارم یک فرهنگ لغت از اصطلاحات و واژگان مربوط به بازار با تعاریف واضح تالیف کرده و به شما ارائه دهم که به شما کمک می‌کند هربار در طول دوره با کلمات و اصطلاحات تخصصی روبرو شدید، مطمئن باشید که در جای درست استفاده شده‌اند.

پس بیشتر از این بر اهمیت یادگیری مفاهیم و اصطلاحات اولیه تاکید نمی‌کنم.

تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که شخص یا اشخاصی درمورد رمزارزها صحبت کنند اما چون شما هیچ اطلاعاتی از آن‌ها ندارید ترجیح دهید با لبخندی از عصبانیت بر چهره‌تان نظاره‌گر باقی بمانید؟

دیگر آن روزها را تجربه نخواهید کرد!

در پایان این دوره آموزشی قادر خواهید بود تا متن تخصصی بالا را به راحتی درک کنید.

اگر از مطالب گذشتید لطفا همین الان برگردید و آن را مطالعه کنید.

آشنایی با بیت کوین زیاد هم دشوار نیست، شما به اندازه‌ای در این زمینه آگاه می‌شوید که حتی بتوانید با اعتماد به نفس از عهده اصطلاحات ناآشنا برآیید.

همچنین از یک فرد آماتور به یک فرد متخصص تبدیل می‌شوید.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش ارز دیجیتال وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب