قیمت لحظه‌ای و چارت تحلیل تکنیکال شاخص داوجونز | Dow Jones

سیگنال اتوماتیک

ابزار فوق به صورت کاملا اتوماتیک بر اساس اندیکاتورهای مختلف به شما پیشنهاد خرید یا فروش می‌دهد. هرچه تعداد اندیکاتورهای بیشتری سیگنال نشان‌داده شده را تایید کنند بهتر است.

هشدار: اکیدا توصیه می‌کنیم به سیگنالهای اتوماتیک اندیکاتورها اکتفا نکنید و صرفا از آنها به عنوان تاییدی بر تحلیل خود استفاده نمایید.

چارت تحلیل تکنیکال

Dow Jones یا به‌عبارت دقیق‌تر Dow ​​Jones & Company یکی از بزرگترین شرکت‌های خبری تجاری و مالی در جهان است. چارلز داو (Charles Dow)، ادوارد جونز (Edward Jones) و چارلز برگسترسر (Charles Bergstresser) این شرکت را در قرن نوزدهم تشکیل دادند. این شرکت علاوه‌بر میانگین صنعتی داوجونز، سایر میانگین‌های مختلف بازار را نیز منتشر و به‌روزرسانی می‌کند.

شاخص داو جونز چیست؟

میانگین صنعتی داو جونز که با نام «داو ۳۰» نیز شناخته می‌شود، یک شاخص بازار سهام است که ۳۰ شرکت بزرگ سهامی عام را ( که در بازار بورس نیویورک (NYSE) و نزدک معامله می‌شوند) ردیابی می‌کند. داو جونز به افتخار چارلز داو که این شاخص را همراه با شریک تجاری خود ادوارد جونز در سال ۱۸۹۶ ایجاد کرد، نام‌گذاری‌شده است.

آشنایی با داو جونز

داو جونز دومین شاخص قدیمی بازار ایالات متحده است. اولین شاخص، میانگین حمل‌ونقل داوجونز (DJTA) بود. شاخص داو جونز نماینده‌ای از سلامت اقتصاد گسترده ایالات متحده است که اغلب به آن  «داو» نیز می‌گویند و یکی از پربیننده‌ترین شاخص‌های بورس در جهان است.

هنگامی که این شاخص در ابتدا در سال ۱۸۹۶ راه‌اندازی شد، تنها ۱۲ شرکت را که عمدتاً در بخش صنعتی، از جمله: راه آهن، پنبه، گاز، شکر، تنباکو و نفت بودند، شامل می‌شد. با این حال، بعدها رشد کرد و شامل ۳۰ شرکت شد.

در اوایل قرن بیستم، عملکرد شرکت‌های صنعتی معمولاََ با نرخ رشد کلی در اقتصاد مرتبط بود. این امر، رابطه بین عملکرد داو و عملکرد اقتصاد کل را تقویت کرد.

امروزه برای بسیاری از سرمایه‌گذاران، داو با عملکرد قوی، نشان از اقتصاد قوی دارد و برعکس، داو با عملکرد ضعیف نشان‌دهنده اقتصاد ضعیف است.

همان‌طور که اقتصاد در طول زمان تغییر می‌کند، ترکیب شاخص نیز تغییر می‌کند. زمانی که یک شرکت با روند‌های فعلی اقتصاد، ارتباط کمتری پیدا می‌کند و عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهد، ممکن است از داو حذف شود. در این‌صورت، نام شرکت جدیدی که تغییرات را بهتر منعکس می‌کند و عملکرد بهتری نیز نشان می‌دهد، جایگزین می‌شود.

همچنین شرکتی که درصد زیادی از ارزش بازار خود را به دلیل مشکلات مالی از دست می‌دهد نیز ممکن است از داو حذف شود. ارزش بازار روشی برای اندازه‌گیری ارزش یک شرکت با ضرب تعداد سهام موجود در قیمت سهام آن است. با وجود این نکته، ترکیب شاخص، همیشه عضویت ۳۰ شرکت را حفظ می‌کند.

تاریخچه میانگین صنعتی داو جونز؛ داوجونز کیست یا چیست؟

همان‌طور که توضیح دادیم، داو جونز نام یک شخص واحد نیست، بلکه دو نفر از سه نفری بودند که داو جونز و شرکت را در سال ۱۸۸۶  تأسیس کردند. آنها همچنین در سال ۱۸۸۹، وال استریت ژورنال را تأسیس کردند که همچنان یکی از تأثیرگذارترین نشریات مالی جهان است.

داو به دلیل توانایی خود در شرح و بیان اخبار پیچیده مالی برای مردم شناخته‌شده بود. او معتقد بود که سرمایه‌گذاران به معیار ساده‌ای که نشان دهد آیا بازار سهام در حال افزایش است یا کاهش، نیاز دارند. داو چندین سهام مبتنی بر صنعتی را برای شاخص اول انتخاب کرد و اولین میانگین گزارش‌شده، ۴۰.۹۴ بود.

چارلز داو همچنین معتقد بود که می‌توان حرکت بازار سهام را بر اساس حرکت قیمت انواع مختلف سهام پیش‌بینی کرد. طبق تئوری داو ، روند صعودی سهام شزکت‌های صنعتی باید با حرکت مشابهی در سهام شرکت‌های حمل‌ونقل تأیید شود. چارلز داو میانگین‌های مختلف بازار را ایجاد کرد تا با دقت بیشتری مشخص کند که سهام صنعتی یا سهام حمل‌ونقل به کدام سمت می‌روند.

چارلز داو و ادوارد جونز در سال‌های اولیه شرکت را اداره می‌کردند و به دلیل صداقت شهرت داشتند. زمانی که داو در سال ۱۹۰۲ درگذشت، کلارنس بارون و جسی والدرون شرکت را خریدند و کنترل در نهایت به خانواده بنکرافت (Bancroft) واگذار شد. در سال 2007، News Corp. Dow Jones & Company را از بنکرافت خریداری کرد.

در سال ۲۰۲۴، Dow Jones & Company همچنان منبع اصلی اخبار مالی است و انتشارات آن شامل: MarketWatch ،Barron’s و البته The Wall Street Journal است. 

از طرف دیگر، Dow Jones & Company دیگر مستقیماً میانگین‌های Dow Jones را که در ابتدا ایجادکرده‌بود را کنترل نمی‌کند. میانگین داو جونز متعلق به S&P Dow Jones Indices LLC است که یک سرمایه‌گذاری مشترک بین S&P Global و CME Group است.

معیارهایی کلیدی برای قرارگیری در شاخص داو جونز

  • باید ثبت‌شده و مقر آن در ایالات متحده باشد.
  • کسب درآمدهای متعدد از ایالات متحده داشته باشد.
  • شرکت موردنظر باید کمک کند تا داو نماینده کل اقتصاد ایالات متحده بماند (حمل‌ونقل و خدمات شهری کمتر).
  • جذب تعداد زیادی سرمایه‌گذار
  • رشد پایدار را نشان دهد.
  • شهرت عالی داشته باشد.

شرکت‌هایی که در نماد داوجنز هستند

مؤلفه های میانگین صنعتی داوجونز
شرکت نماد سال اضافه‌شدن
Procter & Gamble PG 1932
3M MMM 1976
IBM IBM 1979
Merck   & Co. MRK 1979
American   Express AXP 1982
McDonald's MCD 1985
Boeing BA 1987
The   Coca-Cola Company KO 1987
Caterpillar CAT 1991
JPMorgan   Chase JPM 1991
The   Walt Disney Company DIS 1991
Johnson   & Johnson JNJ 1997
Walmart WMT 1997
The   Home Depot HD 1999
Intel INTC 1999
Microsoft MSFT 1999
Verizon VZ 2004
Chevron CVX 2008
Cisco   Systems CSCO 2009
The   Travelers Companies TRV 2009
UnitedHealth   Group UNH 2012
Goldman   Sachs GS 2013
NIKE NKE 2013
Visa V 2013
Apple AAPL 2015
Dow DOW 2019
Amgen AMGN 2020
Honeywell HON 2020
Salesforce CRM 2020
Amazon AMZN 2024

عوامل موثر بر قیمت سهام داوجونز

قیمت داو جونز تحتِ‌تأثیر چندین عامل فنی و مهم قرار دارد که با اقتصاد ایالات متحده مرتبط است. از جمله: شاخص‌های اقتصادی، رویدادهای ژئوپلیتیک، احساسات سرمایه‌گذاران،، سیاست پولی فدرال رزرو، نرخ ارز خارجی، گزارش‌های درآمد، قیمت کالا‌ها و تحولات عمده در اقتصاد آمریکا، معمولاََ بر قیمت داو تأثیر می‌گذارد. هر یک از این عوامل به عملکرد کلی شاخص کمک می‌کند و تأثیر متقابل آنها می‌تواند منجر به دوره‌های رشد یا کاهش شود.

علاوه‌بر این، نمودار داو جونز تحتِ‌تأثیر جنگ‌های مالی بین کشورها هم قرار می‌گیرد (مانند جنگ اقتصادی ایالات متحده و چین)، با این حال مشخص نیست که این عوامل همیشه شاخص‌ها را در جهت دل‌خواه حرکت می‌دهند یا خیر.

معامله شاخص داوجونز در فارکس

معامله‌گران داو جونز، اغلب روند‌ها را با استفاده از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه مشخص می‌کنند. میانگین متحرک ۲۰۰ دوره‌ای به سادگی در نمودار روزانه اعمال می‌شود و زمانی که قیمت دارایی بالاتر از این سطح باشد، تریدرها می‌توانند به‌دنبال موقعیت‌های خرید بگردند. زمانی که قیمت‌ از زیر مووینگ 200 عبور می‌کند، عکس آن اتفاق می‌افتد و تریدرها به‌دنبال موقعیت‌های فروش می‌گردند.

معامله‌گران حرفه‌ای، صرفاََ یک عامل را تجزیه‌وتحلیل نمی‌کنند و عوامل مختلف را در تحلیل خود در نظر می‌گیرند.

در کدام بروکرها نماد داو جونز را معامله کنیم؟

بیشتر بروکرها شاخص داو جونز را برای معامله دارند. تنها نکته مهم در انتخاب بروکرها توجه به اسپرد و کمیسیون آنها در معاملات است. اگر در نوع حسابی که درحالِ‌حاضر معامله می‌کنید موفق به پیداکردن نماد داو جونز (معمولا با نماد DOW یا DJI نمایش داده می‌شود) نشدید، احتمالا باید نوع اکانت خود را تغییر دهید یا از پشتیبانی کمک بگیرید.

برخی از بروکرهایی که می‌توانید در آنها اقدام به خرید و فروش شاخص داوجنز کنید را در ادامه لیست کرده‌ایم:

آموزش معامله نماد داوجونز در آلپاری

برای معامله شاخص داوجونز در بروکر آلپاری، لازم است نوع اکانت شما از این شاخص پشتیبانی کند. یکی از اکانت‌هایی که از شاخص داوجونز پشتیبانی ‌می‌کند اکانت ECN.PRO MT4 است. برای اضافه‌کردن نماد شاخص داوجونز (DJI) می‌توانید در قسمت پایین نمادها، کلیک راست کنید و در بخش symbols گزینه Indicatives را انتخاب کنید. گزینه سوم که در تصویر زیر قابل مشاهده است و با عبارت DJI شروع شده، نماد معاملاتی شاخص داوجونز است.

آموزش معامله شاخص داوجونز

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از مطلب امکان معامله شاخص داوجونز در آلپاری استفاده کنید.

همان‌طور که در این مطلب به طور تصویری آموزش داده شد، نماد شاخص داوجونز در متاتریدر 4، DJI است.

نماد شاخص داوجونز در تریدینگ ویو نیز DJI است.

نماد داوجونز در آلپاری WallSt30 است.

داوجونز مانند بسیاری از شاخص‌ها در بروکرهای فارکس قابل معامله است. البته برخی از بروکرها در همه اکانت‌های خود این نماد را برای معامله قرار نداده‌اند و نیاز است که اکانت‌های مختلف را بررسی کنید.

برای پیش بینی سهام داوجونز هم مانند سایر نمادها از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال استفاده می‌شود. همچنین با تغییر وضعیت در هر کدام از شرکت‌هایی که زیرمجموعه این شاخص هستند، انتظار تغییر قیمت در سهام داوجونز نیز پیش بینی می‌شود.

شاخص داوجونز یا Dow Jones Industrial Average که با نماد DJIA هم نمایش داده می‌شود، یک شاخص بازار سهام است که  30 شرکت بزرگ سهامی عام را که در بازار سهام نیویورک (NYSE) و نزدک معامله می‌شوند، ردیابی می‌کند. داو جونز از نام چارلز داو که این شاخص را در سال 1896 به همراه شریک تجاری خود ادوارد جونز ایجاد کرد، نام‌گذاری شده است.

میانگین صنعتی داوجونز، یا به اختصار داو، یکی از راه‌های اندازه‌گیری جهت کلی بازار سهام است. این شاخص شامل قیمت ۳۰ سهام از بهترین شرکت‌های فعال در بازار سهام است. زمانی که داو بالا می رود، صعودی در نظر گرفته می‌شود و اکثر سهام معمولاََ خوب عمل می‌کنند. هنگامی که داو سقوط می‌کند، نزولی است و اغلب سهام معمولاً ضرر می‌کنند.

نماد us30 علاوه بر اینکه نماینده 30 شرکت با سرمایه بالا و تاثیرگذار در اقتصاد ایالات متحده است، مهم‌ترین مرجع سنجش بازار ایالات متحده در رسانه‌های مالی نیز محسوب می‌شود. علاوه بر این شاخص داوجونز شاخص خوبی برای نشان دادن روند کلی بازار است.

می‌توانید سهام داو را از طریق صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) خریداری کنید، اما نمی‌توانید مستقیماً روی میانگین صنعتی داوجونز سرمایه‌گذاری کنید؛ زیرا داوجنز فقط یک شاخص است.

US30 در پلتفرم‌های متاتریدر ۴ و ۵، معمولا نماد داوجونز در فارکس است.

در واقع نماد داوجونز، DJI است، اما با توجه به نوع بروکر انتخابی شما با علائم مختلفی همچون us30 نشان‌داده می‌شود. 

برای یافتن نماد شاخص داوجونز در متاتریدر 5، می‌توانید با جستجو در Market Watch، نمادهای موجود را پیدا کنید. درصورتی‌که پیدا نکردید به‌دنبال نام‌هایی همچون US30 ،DJ30 ،DJI ،DOW یا حتی YM و WSt30 بگردید که برای نمایش شاخص قیمت داوجونز در پلتفرم‌های مختلف استفاده می‌شوند.

نماد داوجونز در بینگ ایکس DOW Index است.

شاخص داوجونز در ویندزور با نماد US30 نشان داده می‌شود.

مرتب سازی
سعید ۰۹ بهمن ۱۴۰۲

سلان ، نماد داوجونز در برخی از صرافی ها با دو نماد اسپات و فیوچرز ارائه میشه کدوم برای ترید بهتر هست ؟

ارسلان ۲۳ آذر ۱۴۰۲

کدام بروکر داوجونز در متاتریدر 5 را ساپورت میکند؟

کارشناس ایران بروکر ۲۵ آذر ۱۴۰۲
پاسخ ارسلان

باسلام. میتوانید بروکر لایت فارکس را بررسی کنید. با تشکر

بلیده یی ۱۳ مهر ۱۴۰۲

بسیار عالی و کمک کننده.

محمدرضا ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام با ورشکستگی بانک‌ها آیا تاثیری بر ریزشی شدن شاخص داوجونز هم داره؟

بهداد ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

خیلی هم عالی

ناشناس ۳۰ دی ۱۴۰۱

بخریم ..یا فروش بگیرم

ناشناس ۲۰ تیر ۱۴۰۲
پاسخ ناشناس

خودت تحلیل کن سیگنال خرید فروش الکی نیس که بخای با تصمیم دیگرانخرید فروش انجام بدی

بلیده یی ۱۳ مهر ۱۴۰۲
پاسخ ناشناس

تحلیل بکن . داو جونز ذره ای تکان بخورد همه ی پول را باختی

نادر ۲۸ آذر ۱۴۰۱

چندتا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین
یکی اینکه درواقع شاخص داوجونز چیه و بر چه مبنایی شکل گرفته ؟
دوم اینکه علامت این شاخص توی متاتریدر چیه ؟
سوم اینکه این شاخص رو میشه تو کدوم بروکر ها معامله کرد ؟

کارشناس ایران بروکر ۲۸ آذر ۱۴۰۱
پاسخ نادر

با سلام. شاخص داوجونز یک میانگین صنعتی از شاخص بورس در آمریکاست که نوسانات قیمت‌ ۳۰ شرکت فعال در ایالت متحده آمریکا را نشان می‌دهد. نماد تجاری ممکن است در هر بروکر متفاوت باشد اما عموما با DOW یا DJI نشان داده می‌شود. اکثر بروکرهای معتبر این نماد معاملاتی را دارند. برای مشاهده لیست بروکرها لینک زیر را مشاهده نمایید.
https://iranbroker.net/brokers

ناشناس ۱۹ بهمن ۱۴۰۲
پاسخ نادر

بزن گوگیل همه رامیگه

مجتبی ۱۵ مهر ۱۴۰۰

درود بر شما. بسیار عالی. موفق باشید

کارشناس ایران بروکر ۱۵ مهر ۱۴۰۰
پاسخ مجتبی

ممنون