قیمت لحظه‌ای و چارت تحلیل تکنیکال شاخص داوجونز | Dow Jones

سیگنال اتوماتیک

ابزار فوق به صورت کاملا اتوماتیک بر اساس اندیکاتورهای مختلف به شما پیشنهاد خرید یا فروش می‌دهد. هرچه تعداد اندیکاتورهای بیشتری سیگنال نشان‌داده شده را تایید کنند بهتر است.

هشدار: اکیدا توصیه می‌کنیم به سیگنالهای اتوماتیک اندیکاتورها اکتفا نکنید و صرفا از آنها به عنوان تاییدی بر تحلیل خود استفاده نمایید.

چارت تحلیل تکنیکال

شاخص داوجونز چیست؟

میانگین صنعتی داوجونز که با نام داو ۳۰ نیز شناخته می‌شود، یک شاخص بازار سهام است که ۳۰ شرکت بزرگ سهامی عام را، که در بازار بورس نیویورک (NYSE) و نزدک معامله می‌کنند، ردیابی می‌کند. داو جونز به افتخار چارلز داو که این شاخص را در سال ۱۸۹۶ به همراه شریک تجاری خود ادوارد جونز ایجاد کرد، نامگذاری شده است.

آشنایی با داوجونز

داوجونز دومین شاخص قدیمی بازار ایالات متحده است. اولین مورد میانگین حمل و نقل داوجونز (DJTA) بود. داوجونز برای خدمت به عنوان نماینده‌ای برای سلامت اقتصاد گسترده‌تر ایالات متحده طراحی شده است. داوجونز که اغلب به آن  “داو” می‌گویند، یکی از پربیننده‌ترین شاخص‌های بورس در جهان است.

هنگامی که این شاخص در ابتدا در سال ۱۸۹۶ راه‌اندازی شد، تنها ۱۲ شرکت را شامل می‌شد. این شرکت‌ها عمدتاً در بخش صنعتی، از جمله راه آهن، پنبه، گاز، شکر، تنباکو و نفت بودند.

در اوایل قرن بیستم، عملکرد شرکت‌های صنعتی به طور معمول با نرخ رشد کلی در اقتصاد مرتبط بود. این امر رابطه بین عملکرد داو و عملکرد کل اقتصاد را تقویت کرد. حتی امروزه، برای بسیاری از سرمایه‌گذاران، داو با عملکرد قوی برابر است با اقتصاد قوی (در حالی که داو با عملکرد ضعیف نشان دهنده کندی اقتصاد است).

همانطور که اقتصاد در طول زمان تغییر می‌کند، ترکیب شاخص نیز تغییر می‌کند. زمانی که شرکتی با روند‌های فعلی اقتصاد ارتباط کمتری پیدا می‌کند و عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهد، ممکن است از داو حذف شود. در این صورت، نام شرکت جدیدی که تغییرات را بهتر منعکس کند، جایگزین می‌شود.

شرکتی که درصد زیادی از ارزش بازار خود را به دلیل مشکلات مالی از دست می‌دهد، ممکن است از داو حذف شود. ارزش بازار روشی برای اندازه‌گیری ارزش یک شرکت با ضرب تعداد سهام موجود در قیمت سهام آن است.

عوامل موثر بر قیمت داو جونز

قیمت داو جونز تحت تاثیر چندین عامل فنی و مهم قرار دارد که با اقتصاد ایالات متحده مرتبط است. سیاست پولی فدرال رزرو، نرخ ارز خارجی، گزارش‌های درآمد، قیمت کالا‌ها و تحولات عمده در اقتصاد آمریکا، معمولا بر قیمت داو تاثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، نمودار داو جونز تحت تاثیر جنگ‌های تجاری بین کشورها هم قرار می‌گیرد (مانند جنگ اقتصادی ایالات متحده و چین)، با این حال مشخص نیست که این عوامل همیشه شاخص‌ها را در جهت دلخواه حرکت دهند. تریدرهای حرفه‌ای صرفا یک عامل را تجزیه و تحلیل نمی‌کنند و عوامل مختلف را در تحلیل خود کنار یکدیگر قرار می‌دهند.

معامله‌گران داو جونز اغلب روند‌ها را با استفاده از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه مشخص می‌کنند. میانگین متحرک ۲۰۰ دوره‌ای به سادگی در نمودار روزانه اعمال می‌شود، و زمانی که قیمت دارایی بالاتر از این سطح باشد، تریدرها می‌توانند به دنبال موقعیت‌های خرید بگردند. زمانی که قیمت‌ از به زیر مووینگ 200 عبور می‌کند، عکس آن اتفاق می‌افتد و تریدرها به دنبال موقعیت‌های فروش می‌گردند.

در کدام بروکرها شاخص داوجونز را معامله کنیم؟

بیشتر بروکرها شاخص داوجونز را برای معامله دارند، تنها نکته مهم در انتخاب بروکرها توجه به اسپرد و کمیسیون این بروکرها در معاملات است. اگر در نوع اکانتی که در حال حاضر معامله می‌کنید موفق به پیدا کردن نماد داوجونز (معمولا با نماد DOW یا DJI نمایش داده می‌شود) نشدید، احتمالا باید نوع اکانت خود را تغییر دهید یا از پشتیبانی کمک بگیرید.

برخی از بروکرهایی که می‌توانید در آنها اقدام به خرید و فروش شاخص داوجونز کنید را در ادامه لیست کرده‌ایم:

آموزش معامله شاخص داوجونز در آلپاری

برای معامله شاخص داوجونز در بروکر آلپاری، لازم است نوع اکانت شما از این شاخص پشتیبانی کند. یکی از اکانت‌هایی که از این شاخص پشتیبانی ‌می‌کند اکانت ECN.PRO MT4 است. برای اضافه کردن نماد شاخص داوجونز (DJI) می‌توانید در قسمت پایین نمادها کلیک راست کنید و در بخش symbols گزینه Indicatives را انتخاب کنید. گزینه سوم که در تصویر زیر قابل مشاهده است و با عبارت DJI شروع شده، نماد معاملاتی شاخص داوجونز است.

آموزش معامله شاخص داوجونز

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از مطلب امکان معامله شاخص داوجونز در آلپاری استفاده کنید.

همانطور که در این مطلب به طور تصویری آموزش داده شد، نماد شاخص داوجونز در متاتریدر DJI است.

نماد شاخص داوجونز در تریدینگ ویو نیز DJI است.

نماد داوجونز در آلپاری نیز مانند بروکرهای دیگر DJI است.

داوجونز مانند بسیاری از شاخص‌ها در بروکرهای فارکس قابل معامله است. البته برخی از بروکرها در همه اکانت‌های خود این نماد را برای معامله قرار نداده‌اند و نیاز است که اکانت‌های مختلف را بررسی کنید.

برای پیش بینی قیمت داوجونز هم مانند سایر نمادها از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال استفاده می‌شود. همچنین با تغییر وضعیت در هر کدام از شرکت‌هایی که زیرمجموعه این شاخص هستند، انتظار تغییر قیمت در شاخص داوجونز نیز پیش بینی می‌شود.

شاخص داوجونز یا Dow Jones Industrial Average که با نماد DJIA هم نمایش داده می‌شود، یک شاخص بازار سهام است که  30 شرکت بزرگ سهامی عام را که در بازار سهام نیویورک (NYSE) و نزدک معامله می‌شوند، ردیابی می‌کند. داو جونز از نام چارلز داو که این شاخص را در سال 1896 به همراه شریک تجاری خود ادوارد جونز ایجاد کرد، نام‌گذاری شده است.

میانگین صنعتی داوجونز، یا به اختصار داو، یکی از راه‌های اندازه‌گیری جهت کلی بازار سهام است. این شاخص شامل قیمت 30 سهام از بهترین شرکت‌های فعال در بازار سهام است.
شاخص داوجونز علاوه بر اینکه نماینده 30 شرکت با سرمایه بالا و تاثیرگذار در اقتصاد ایالات متحده است، مهم‌ترین مرجع سنجش بازار ایالات متحده در رسانه‌های مالی نیز محسوب می‌شود. علاوه بر این شاخص داوجونز شاخص خوبی برای نشان دادن روند کلی بازار است.
مرتب سازی
سعید ۰۹ بهمن ۱۴۰۲

سلان ، نماد داوجونز در برخی از صرافی ها با دو نماد اسپات و فیوچرز ارائه میشه کدوم برای ترید بهتر هست ؟

ارسلان ۲۳ آذر ۱۴۰۲

کدام بروکر داوجونز در متاتریدر 5 را ساپورت میکند؟

کارشناس ایران بروکر ۲۵ آذر ۱۴۰۲
پاسخ ارسلان

باسلام. میتوانید بروکر لایت فارکس را بررسی کنید. با تشکر

بلیده یی ۱۳ مهر ۱۴۰۲

بسیار عالی و کمک کننده.

محمدرضا ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام با ورشکستگی بانک‌ها آیا تاثیری بر ریزشی شدن شاخص داوجونز هم داره؟

بهداد ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

خیلی هم عالی

ناشناس ۳۰ دی ۱۴۰۱

بخریم ..یا فروش بگیرم

ناشناس ۲۰ تیر ۱۴۰۲
پاسخ ناشناس

خودت تحلیل کن سیگنال خرید فروش الکی نیس که بخای با تصمیم دیگرانخرید فروش انجام بدی

بلیده یی ۱۳ مهر ۱۴۰۲
پاسخ ناشناس

تحلیل بکن . داو جونز ذره ای تکان بخورد همه ی پول را باختی

نادر ۲۸ آذر ۱۴۰۱

چندتا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین
یکی اینکه درواقع شاخص داوجونز چیه و بر چه مبنایی شکل گرفته ؟
دوم اینکه علامت این شاخص توی متاتریدر چیه ؟
سوم اینکه این شاخص رو میشه تو کدوم بروکر ها معامله کرد ؟

کارشناس ایران بروکر ۲۸ آذر ۱۴۰۱
پاسخ نادر

با سلام. شاخص داوجونز یک میانگین صنعتی از شاخص بورس در آمریکاست که نوسانات قیمت‌ ۳۰ شرکت فعال در ایالت متحده آمریکا را نشان می‌دهد. نماد تجاری ممکن است در هر بروکر متفاوت باشد اما عموما با DOW یا DJI نشان داده می‌شود. اکثر بروکرهای معتبر این نماد معاملاتی را دارند. برای مشاهده لیست بروکرها لینک زیر را مشاهده نمایید.
https://iranbroker.net/brokers

ناشناس ۱۹ بهمن ۱۴۰۲
پاسخ نادر

بزن گوگیل همه رامیگه

مجتبی ۱۵ مهر ۱۴۰۰

درود بر شما. بسیار عالی. موفق باشید

ایران بروکر ۱۵ مهر ۱۴۰۰
پاسخ مجتبی

ممنون