ارز دیجیتال

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟ آموزش ساخت ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

مطالعه در 16 دقیقه

اگر شما هم به دنبال ردپای پیشگامان ارز دیجیتال مانند ساتوشی و ویتالیک بوترین هستید؛ و یا اگر به ایجاد ارز دیجیتال خودتان فکر می‌کنید، برای یک سفر بسیار هیجان انگیز با ما همراه باشید.

تمام ارزهای دیجیتال و دیگر دارایی‌های دیجیتال غیرمتمرکز مانند توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)، فعالیت‌های گسترده‌ای از موارد مبتنی بر بلاک چین را برای صنایع برعهده دارند. آن‌هاکارهایی از قبیل امور مالی غیرمتمرکز، Web3 و Web2، اینترنت اشیا (LoT) و هوش مصنوعی (Al) را انجام می‌دهد.

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟
تصویر ویتالیک بوترین (Vitaly Buterin)، خالق اتریوم و برنامه نویس روسی.

در این مقاله به فاکتورهایی مهم برای ساخت ارز دیجیتال خودتان اشاره خواهیم کرد. همچنین گزینه‌های مختلفی که برای ایجاد ارز دیجیتال خودتان پیش روی شماست را تحلیل می‌کنیم، تا آگاهانه در این راه قدم بگذارید.

چیزهایی که باید قبل از شروع به ساخت ارز دیجیتال خودتان بدانید.

قبل از شروع فرآیند پیچیده‌ی طراحی رمزنگاری مخصوص خودتان، موارد بسیاری وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. اولین نکته برای ایجاد ارز دیجیتال خودتان این است که بررسی کنید آیا ارز دیجیتال مد نظر شما مورد توجه جامعه قرار می‌گیرد؟ پس قدم اول این است که از محبوبیت ارز دیجیتال خود مطمئن شوید و رویکرد بازاریابی متناسب با هدفتان را انتخاب کنید.

بیایید از مراحل ساده‌تر شروع کنیم:

زمان ساخت ارز دیجیتال خودتان می‌توانید یک کوین (Coin) تا یک توکن (Token) ایجاد کنید. یک کوین روی بلاک چین خود اعمال می‌شود درحالی که توکن‌ها بر روی یک شبکه‌ی از قبل ایجاد شده، ساخته می‌شوند. البته هر دو برای امنیت و تمرکززدایی به بلاک چین متکی هستند.

سه راه اصلی برای ایجاد یک ارز دیجیتال وجود دارد: ساخت بلاک چین (کوین) ، تغییر بلاک چین موجود (کوین) و یا ساخت بر روی یک بلاک چین موجود (توکن). شما برای انتخاب گزینه‌ی مناسبتان باید عوامل دیگری مانند قانونی بودن، طریقه‌ی استفاده، نحوه توزیع توکن‌ها و هزینه‌های راه اندازی را قبل از شروع در نظر بگیرید.

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟

با توجه به مسیری که انتخاب می‌کنید، ممکن است به چیزهای مختلفی نیاز داشته باشید. از دانش‌های فنی گرفته تا برنامه نویسی مبتدی و یا تخصصی؛ و یا حتی محدودیت زمان یا امور مالی و سایر منابع. در هر صورت حفظ، پرورش و رشد ارز دیجیتال شما در طول زمان بزرگ‌ترین چالش خواهد بود. پس برای ساخت ارز دیجیتال خودتان باید زحمات زیادی بکشید!

چرا بلاک چین به ارز دیجیتال نیاز دارد؟

خیلی مهم است که بدانیم ارزهای دیجیتال چرا به وجود آمده‌اند. قبل از شروع به ساخت ارز دیجیتال خودتان به دنبال پاسخ این پرسش باشید. ارزهای دیجیتال برای ایجاد انگیزه، برای ارائه دهندگان خدمات زیرساخت شبکه‌ی خود (مانند ماینینگ یا اعتبار سنجی)، توسط بلاک چین‌های عمومی ایجاد می‌شوند. این امر به ایمن‌سازی و مقیاس بندی پردازش‌ تراکنش‌ها و کاربران کمک می‌کند و همچنین رشد شبکه از طریق تعاملات خود (مانند رای گیری DAO) را ارتقا می‌دهد. 

بدون کریپتو هیچ دلیلی برای مشارکت کنندگان وجود ندارد که تجهیزات و یا سرمایه‌ی خود را به نفع بلاکچین تهیه و نگهداری کنند.

مثال: بلاک چین‌های عمومی مانند بیت کوین، مشارکت‌کنندگان شبکه که به اسم ماینرها شناخته شده‌اند را با پاداش‌هایی از ارزهای دیجیتال برای حل یک معمای پیچیده‌ی ریاضی تشویق می‌کنند. این سیستم پاداش به شرکت کنندگان انگیزه می‌دهد و برای رسیدن به نقطه نظر واحد، آن‌ها را کمک می کند.

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟

با حذف جوایز ارزهای دیجیتال دیگر هیچ انگیزه‌ای برای ماینرها وجود ندارد. خصوصا که آنها در واقع باید سرمایه گذاری قابل توجهی را در منابع مالی برای به دست آوردن و حفظ سخت افزار رایانه خود و پوشش اضافی ماهیانه، انجام دهند. به خاطر داشته باشید که خطر نقض کریپتو و تهدیدها، مانند حمله‌ی ۵۱ درصدی، به دلیل عدم تمرکز و کمبود مشارکت کنندگان برای محافظت از شبکه بود.

با این حال اگر همچنان به ساخت ارز دیجیتال خودتان پافشاری می‌کنید و می‌خواهید این کار قانونی باشد، یعنی نهادهایی وجود داشته باشند که اعتبار سنجی‌ها را کنترل کنند (مانند NTF)، به دارایی رمزنگاری نیازی ندارید. چون در این صورت اصلا نیاز به تشویق کردن اعتبار دهنده و شرکت کننده نیست. Hyperledger و Corda نمونه‌هایی از بلاکچین‌های خصوصی هستند.

تنها بلاک چین‌های عمومی هستند که برای فعالیت به ارز دیجیتال نیاز دارند. بلاک چین‌های عمومی بدون نیاز به مجوز فعال‌اند و برای هر کسی قابل استفاده هستند. در حالی که بلاک چین‌های خصوصی اکثرا شبکه‌هایی هستند که توسط یک سازمان خاص اداره می‌شوند به دلیل اینکه کنترل کامل زنجیره بلوک را حفظ کنند. امیدواریم که از ساخت ارز دیجیتال خودتان منصرف نشده باشید!

مقایسه‌ بین سکه و توکن

ارزهای دیجیتال به دو گروه کوین و توکن تقسیم می‌شوند. درک تفاوت میان این دو ارز بسیار مهم و حساس است. درحالی که یک کوین مثل بیت کوین (BTC) و یا سولانا (SOL) بر روی بلاک چین خود وجود دارد، توکن‌ها روی یک زنجیره‌ی پایه‌ی خاصی قرار دارند و به فرمت مشخصی مانند ERC20 (اتریوم) پایبند هستند.

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟

کوین‌ها در کل شبکه‌ی خود یک ابزار خاص دارند که معمولا از آن جهت ذخیره، ایجاد و یا انتقال ارزش پول در بین همه‌ی شرکت کنندگان استفاده می‌شود.

کوین‌ها یک ابزار خاص در کل شبکه‌ی خود دارند (مانند گس) و عموما برای ذخیره، ایجاد یا انتقال ارزش پولی بین همه‌ی شرکت کنندگان استفاده می‌شود. برای مثال، مقداری ETH به عنوان کارمزد گس (Gas) برای انجام هر تراکنش در شبکه‌ی مورد نیاز است، فرقی ندارد که ارزهای درگیر ETH یا یک توکن ERC20 باشند.

در عین حال، توکن‌ها بر روی بلاک‌چین‌هایی ساخته می‌شوند که از قبل وجود داشته‌اند و یک ابزار خاص برای پروژه‌های خود، مانند رهبری یا سهام‌داری ارائه می‌کنند. آن‌ها برای گس (سوخت شبکه) استفاده نمی‌شوند، چون این کار استعمال و ارزش آن‌ها را محدود می‌کند.

سند توضیحی یا وایت پیپر

بنیان‌گذار یک ارز دیجیتال معمولا قبل از تولید یک رمز ارز، یک سند توضیحی (وایت پیپر) آماده و منتشر می‌کنند. این سند کامل و فنی توضیح می‌دهد که هدف پروژه‌های کریپتو رسیدن به چه چیزی است و از چه راهی می‌خواهند به هدفشان برسند. 

وایت پیپر (White paper) برای جمع‌آوری کمک‌های ابتدایی مالی و جلب توجه حامیان اولیه بسیار مهم است. سند توضیحی مرز میان یک مقاله‌ی آکادمیک و یک نقشه برای کسب و کار را از بین می‌برد. همچنین مشخصات فنی و اقتصادی را، از جمله اینکه چگونه یک ارز برای برآورده کردن یک نیاز خاص ساخته شده و هدفش حل کردن چه مشکلاتی در زندگی ما است، را بازگو می‌کند.

علاوه بر این، سند توضیحی باید بینشی در مورد اقتصاد نشانه‌ای کریپتو و نقشه‌ی کلی راه را ارائه کند. البته این توضیحات هم باید به سادگی قابل فهم باشند و هم شامل توضیحات فنی در مورد صلاحیت پروژه را دربرگرفته باشند. 

برای شروع بهتر است از نسخه‌ی اصلی استفاده کنید. مطالعه‌ی وایت پیپر بیت کوین « بیت کوین: یک سیستم الکترونیک نقدی همتا به همتا»، برای همه بنیان‌گذاران ارزهای دیجیتال اجباری است.

چه چیزهایی را باید قبل از شروع در نظر داشته باشیم؟

قبل از اینکه شروع به ساخت ارز دیجیتال کنیم، باید چند نکته‌ی مهم را مدنظر داشته باشیم. در حالی که اکثر این نکات بسیار ساده هستند اما چند تا از آن‌ها (مانند قانون‌مندی) اگر تمرین نداشته باشید، باعث ایجاد اختلال در فعالیتتان می‌شود. به این نکات بسیار توجه داشته باشید تا مسیر ساخت ارز دیجیتال خودتان، هموارتر شود.

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟

آیا در کشور شما این امر قانونی است؟

اولین قدم برای ساخت ارز دیجیتال خودتان، پاسخ به این سوال است. آیا در کشوری که زندگی می‌کنید، راه اندازی این پروژه و یا حفظ کردن آن قانونی است یا نه؟ ارزهای دیجیتال در برخی از کشورها مانند چین کاملا غیر قانونی هستند و در بسیاری از کشورها نیز تحت نظارتی شدید فعالیت می‌کنند. 

حتی در کشورهایی مثل آمریکا هم جنگی دائمی میان نظارت کنندگان و شرکت‌های ارزهای دیجیتال راه افتاده است. افراد نظارت کننده بر ارزهای دیجیتال سعی دارند تا آن را در محدوده‌ی خاکستری و امن نگه دارند. یعنی جایی که نظارت کنندگان بتوانند ناگهانی قوانین را به نفع خودشان تغییر دهند.

هدف و کاربرد ارز دیجیتال من چیست؟

یکی از سوالات خیلی مهم برای ایجاد ارز دیجیتال خودتان، پرسش بالا است. اصولا لازم است که هر ارز دیجیتال یک کاربرد یا هدفی داشته باشد که به عنوان یک پیشنهاد فروش و بازاریابی (USP) برای شما عمل کند. همان طور که قبلا گفتیم، این مورد نوع بلاک چین و فناوری مورد استفاده‌ی شما را تعیین می‌کند.

برای ساخت ارز دیجیتال خودتان، از کدام مکانیسم توافق استفاده کنید؟

در روزهای ابتدایی ساخت کریپتو، مکانیسم‌های اثبات کار (POW) نسبت به مکانیسم‌های اثبات سهام (POS) ارجح بود. مکانیسم اثبات کار به پردازش تراکنش‌ها و ایمن‌سازی شبکه کمک می‌کند و انتخاب آن بر مصرف انرژی، تمرکززدایی و امنیت ارز دیجیتال تاثیر گذار است.

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟

در حالی که زنجیره‌های اثبات کار (POW) مانند بیت کوین, به دلیل تمرکززدایی و امنیت بسیار مورد تحسین قرار می‌گیرند، اما نگهداری از آن‌ بسیار انرژی بر و پرهزینه است. اتریوم سال گذشته با انتقال از PoW به PoS در طول ادغام ۹۹.۹۵٪ از نظر انرژی کارآمدتر شد.

بهتر است کوین تولید کنم یا توکن؟

ایجاد یک توکن نسبت به سکه مزایای قابل توجهی دارد: ایجاد یک توکن آسان‌تر و ارزان‌تر از صدور یک سکه است. چون برای صدور یک کوین نیاز است که ابتدا بلاک چین خود را ایجاد کنید و سپس سعی کنید آن را ایمن سازید.

به عنوان مثال، یک توکن ERC 20 را می‌توان در عرض چند دقیقه ایجاد کرد و بلافاصله برای آن از امنیت بالا و امتحان شده‌ی اتریوم استفاده کرد، و حتی در عین حال به اکوسیستم و جامعه‌ی کاربران موجود دسترسی داشت.

با این تفاسیر اگر همچنان تصمیم به صدور یک توکن دارید، باید معماری و قوانین پایه‌ای بلاک چین را نیز بپذیرید. همچنین احتمالا تمام هزینه‌های تراکنشی که ایجاد می‌کنید، در دارایی اصلی آن تعیین می‌شود. برای مثال، تمام تراکنش‌های توکن ERC 20 برای اجرا به مقداری ETH برای گاز نیاز دارند.

توکنومی (مجموعه‌ای از اصول و قوانین مربوط به توکن‌ها در یک شبکه‌ی بلاک چین)

توکنومی یک جزء کاملا ضروری از هر ارز دیجیتال است که هنوز توسط برخی سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال، مفهوم آن اشتباه درک می‌شود.

توکنومی به عرضه و تقاضای ارز دیجیتال شما مربوط است و یک عنصر ضروری برای سرمایه گذاران باهوش به حساب می‌آید. حواستان باشد اگر این اصول را درست درک نکنید، خسارات جبران ناپذیری به شما وارد می‌شود.

آیا بهتر است یک توسعه دهنده ارز دیجیتال را استخدام کنم، یا خودم آن ارز دیجیتال را بسازم؟

طراحی، ساخت و نگهداری یک ارز دیجیتال کار ساده‌ای نیست (حتی ساتوشی ناکاموتو در راه اندازی بیت کوین نیاز به کمک داشت) و به تخصص فنی نیاز دارد. اگر برنامه نویس یا توسعه‌دهنده نیستید، می‌توانید یک توسعه‌دهنده بلاک چین یا ارائه‌دهنده‌ی خدمات استخدام کنید. این کار باتوجه به هدف شما می تواند بسیار پرهزینه باشد. پس بهتر است برای ساخت ارز دیجیتال خودتان، ابتدا درک درستی از مهارت‌ها و توانایی‌هایتان داشته باشید.

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟

سند توضیحی و وبسایت

 آیا سند توضیحی (وایت پیپر) شما پیچیده، خاص و متفاوت و در عین حال به سادگی قابل فهم است؟ ایجاد یک سند توضیحی و وب‌سایت واضح و مختصر به بازاریابی فروش سهم مناسب برای ارز دیجیتال مد نظرتان، کمک می‌کند. همچنین دیدگاه و استراتژی شما را با درخواست و عملکر سرمایه‌گذاران و شرکت کنندگان کل جهان، هماهنگ می‌کند.

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟: راهنمای مرحله به مرحله

در این بخش ما شما را قدم به قدم آموزش می‌دهیم تا ارز دیجیتال خودتان را بسازید. با ساده‌سازی کردن مراحل شما راحت‌تر به هدفتان خواهید رسید. ما شما را کمک می‌کنیم تا در زمان‌های کوتاه، نتایج زحماتتان را ببینید.

مرحله‌ی اول: در مورد انواع کاربرد ارزهای دیجیتال تحقیق کنید.

 قبل از شروع به ایجاد ارز دیجیتال خودتان، موارد زیر را همانطور که قبلا توضیح دادیم در نظر بگیرید: کاربرد و پیشنهاد فروش منحصر به فرد شما (USP) چیست؟ رمز ارز شما چه مشکلی را حل می‌کند؟ چه مزایایی برای کاربران خواهد داشت؟ آیا ارز دیجیتال دیگری در حال حاضر این کار را انجام می‌دهد؟ اگر چنین است، آیا می‌توانید از آن عملکرد بهتری داشته باشید؟ شما باید قبل از شروع به ساخت ارز دیجیتال خودتان، به تمام این سوالات پاسخ دهید.

ایجاد یک رمزارز جدید از بسیاری جهات به راه اندازی یک کسب و کار نوپا شباهت دارد. در هر دو مورد برنامه‌ریزی برای به دست آوردن تبلیغات کافی، لازم است. این نکته چیزی است که نسل جدید بنیانگذاران NFT در آن بسیار ماهر هستند. تجزیه و تحلیل و تحقیقات بازاریابی زیادی انجام دهید تا شانس خود را برای دستیابی به تناسب مطمئن محصول/بازار افزایش دهید. دانستن اینکه توکن شما چه مشکلی را حل می‌کند به شما کمک می‌کند مخاطب هدف ارز دیجیتال خودتان را شناسایی کرده و پس از راه‌اندازی یک طرح بازاریابی بسیار هدفمند ایجاد کنید.

مرحله‌ی دوم: مکانیسم توافقی را در نظر بگیرید.

مکانیزمی را انتخاب کنید که با اهداف و الزامات شما هم راستا باشد. مانند اثبات کار فشرده یا اثبات سهام کم مصرف. برخی مکانیسم‌ها مانند اثبات تاریخچه‌ی سولانا (PoH) بسیار خلاقانه هستند اما ممکن است با مشکلات دیگری همراه باشند.

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟

مرحله‌ی سوم: یک پلتفرم بلاک چین را انتخاب کنید.

یک پلتفرم بلاک چین را برای میزبانی از توکن خود انتخاب کنید. اتریوم و بایننس گزینه‌های محبوبی هستند، اما گزینه‌های زیادی وجود دارد که شما باید بررسی کنید. زمان تصمیم‌گیری عواملی مانند هزینه، مقیاس پذیری و امنیت را هم در نظر داشته باشید.

مرحله‌ی چهارم: سند توضیحی خود را در وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی منتشر کنید.

با پشت سر گذاشتن مراحل اول تا سوم، شما به اواسط راه ساخت ارز دیجیتال خودتان رسیده‌اید. اکنون باید متوجه شده باشید که برای ساخت چه چیزی تلاش می‌کنید. وقت آن است که همه‌ی این اطلاعات را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنید. در مورد راه اندازی موفقیت آمیز مراحل دیگر تحقیق کنید و نکات مهمی که باید رعایت شوند را در نظر بگیرید.

نتایج پس از راه اندازی آنها را با توکنومی و انتشار شبکه مقایسه کنید. ساختار توکنومی خود را در نسبت با آن تغییر دهید. بعد از آن سند توضیحی خود را بنویسید و آن را در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنید.

مرحله‌ی پنجم: معماری داخلی بلاک چین خود را طراحی کنید!

الان وقت آن رسیده که معماری داخلی بلاک چین و قوانین آن، مانند آدرس و قالب‌های کلید عمومی/خصوصی، مجوزها و نحوه صدور دارایی رمزنگاری را ایجاد کنید. حتما در انتخاب این عوامل دقت کنید. زیرا پس از اجرای دیگر قابلیت تغییر ندارند.

مرحله‌ی ششم: کوین یا توکن خود را ایجاد کنید.

بالاخره زمان ساخت ارز دیجیتال خود فرا رسید. اگر انتخاب شما مسیر ERC 20 هست، می‌توانید ابتدا یک دوره آنلاین بگذرانید. اما قبل از آن حتما تحقیقات کاملی انجام دهید تا مهارت لازم برای شروع این کار را بدست آورید.

چگونه ارز دیجیتال خودتان را بسازید؟

کلاهبرداری‌ها در این فضا بسیار رایج است. شما برای جلوگیری از کدهای مخرب و کلاهبرداری، مطمئن شوید که پلتفرم آنلاینی که انتخاب کرده‌اید قابل اعتماد است و صلاحیت آموزش به شما را دارد. از طرف دیگر، اگر توانایی مالی دارید، یک توسعه دهنده‌ی بلاک چین با سابقه‌ی خوب که در سایت‌های معرفی فریلنسر در دسترس است، استخدام کنید.

مرحله‌ی هفتم: طراحی API و رابط کاربری (UI) 

در مرحله‌ی بعد، یک رابط کاربر پسند طراحی کنید. به این منظور که به بلاک چین شما کمک کند تا با شرکت کنندگان خود تعامل و ارتباط بیشتری داشته باشد. با توجه به پیچیدگی آن، ممکن است به سرورهای وب، ایمیل و FTP، پایگاه داده‌های خارجی و زبان‌های برنامه نویسی مانند جاوا، جاوا اسکریپت یا پایتون نیاز داشته باشید.

مرحله‌ی هشتم: ارز دیجیتال خود را تبلیغ کنید و یک گروه تشکیل دهید!

با اینفلوئنسرهای کریپتو در تماس باشید تا از آنها برای شناخته شدن کمک بگیرید. همچنین برای فهرست کردن دارایی خود سایت‌های معتبر را پیدا کنید، یک کمپین ایجاد کنید و در گروه‌ها و انجمن‌های آنلاین مرتبط شرکت کنید. انجام این فعالیت‌ها باعث می‌شود تا مخاطبان بیشتری شما را بشناسند و روی ارز دیجیتال‌تان سرمایه گذاری کنند.

نتیجه‌گیری (ساخت ارز دیجیتال)

ایجاد و ساخت ارز دیجیتال خودتان ممکن است در ابتدا چالشی دلهره آور به نظر برسد، اما در نظر داشته باشید کارهایی مانند مدیریت ثروت هم همینقدر مشکل است. اطلاعات و مراحل این راهنما را بادقت دنبال کنید، باید به خوبی در مسیری قرار بگیرید که به یک نتیجه‌ی نوین و ماندگار ختم شود.

امیدواریم در سفر خود موفق شوید و قله‌ی پیروزی را فتح کنید. در هر مرحله‌ای که قرار دارید، به یادگیری، آزمون و خطا ادامه دهید تا نتیجه‌ی باور نکردنی کارتان را ببینید. 

اگر تمایل ایجاد ارز دیجیتال خودتان را دارید و یا این کار را انجام داده‌اید تجربیات و نکات مورد نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

آیا همه می‌توانند ارز دیجیتال مختص خودشان را بسازند؟

بله، هرکسی با داشتن مهارت‌های تکنیکی و برنامه نویسی کافی، می‌تواند ارز دیجیتال خودش را بسازد. البته در نظر داشته باشید که این راه آسان نیست.

ساخت ارز دیجیتال خودتان حدودا چقدر هزینه‌بر است؟

به طور کلی، میانگین هزینه اکثر پروژه‌های ساخت ارزهای دیجیتال بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار است. این ارقام به عوامل مختلفی بستگی دارد که در نوشتار بالا به آن‌ها پرداختیم.

آیا می‌توانم یک NFT ایجاد کنم؟

شما باید این شش مرحله را برای ایجاد NFT خودتان، انجام دهید.
مرحله‌ی اول: مشخص کنید دقیقا چه چیزی را می‌خواهید بسازید. NFT ها قسمتی جدایی ناپذیر از هنر دیجیتال هستند.
مرحله‌ی دوم: یک بلاک چین را انتخاب کنید.
مرحله‌ی سوم: یک کیف پول NFT ایجاد کنید.
مرحله‌ی چهارم: یک پلتفرم NFT را انتخاب کنید.
مرحله‌ی پنجم: NFT را ایجاد کنید. 
مرحله‌ی ششم: فهرست NFT خودتان را برای فروش بگذارید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید