قیمت لحظه‌ای و چارت تحلیل تکنیکال شاخص دکس آلمان | Dax index

سیگنال اتوماتیک

ابزار فوق به صورت کاملا اتوماتیک بر اساس اندیکاتورهای مختلف به شما پیشنهاد خرید یا فروش می‌دهد. هرچه تعداد اندیکاتورهای بیشتری سیگنال نشان‌داده شده را تایید کنند بهتر است.

هشدار: اکیدا توصیه می‌کنیم به سیگنالهای اتوماتیک اندیکاتورها اکتفا نکنید و صرفا از آنها به عنوان تاییدی بر تحلیل خود استفاده نمایید.

چارت تحلیل تکنیکال

شاخص سهام DAX چیست؟

شاخص DAX( Deutscher Aktien یا GER40 ) یک شاخص سهام است که نشان دهنده 40 شرکت از بزرگترین و نقدشونده‌ترین شرکت‌های آلمانی است. این شرکت‌ها در بورس فرانکفورت معامله می‌کنند. این نماد میانگین حجم معاملات این 40 شرکت را نشان می‌دهد.

DAX در سال 1988 با سطح شاخص اولیه 1163 واحد ایجاد شد. شرکت‌های عضو DAX تقریباً 80 درصد از کل سرمایه بازار را که در بورس فرانکفورت معامله می‌کنند، تشکیل می‌دهند.

این شاخص از لحاظ تاریخی از 30 شرکت تشکیل شده بود، اما تا3 سپتامبر 2021 به 40 شرکت افزایش یافت.

آشنایی با شاخص سهام DAX

شاخص DAX که 40 شرکت بزرگ و فعال آلمانی را دنبال می‌کند، توسط بسیاری از تحلیلگران، به عنوان معیاری برای قدرت اقتصادی آلمان در نظر گرفته می‌شود. شرکت‌هایی که در DAX فهرست شده‌اند، چند ملیتی هستند و بر اقتصاد داخلی آلمان و اقتصاد جهانی نیز تأثیر می‌گذارند. موفقیت این شرکت‌ها کمک زیادی به رشد اقتصادی آلمان می‌کنند.

شرکت‌های موجود در شاخص DAX طیف وسیعی از صنایع را در بر می‌گیرند. به عنوان مثال، Bayer AG یک شرکت داروسازی و سلامت است که در سال 1863 تأسیس شد، و به دلیل محصولات ضد درد و آلرژی خود شناخته شده است. Allianz SE یک شرکت خدمات مالی جهانی است که بر ارائه محصولات بیمه و مدیریت دارایی به مشتریان تمرکز دارد. آدیداس AG کفش‌های ورزشی، پوشاک و تجهیزات محبوب ورزشی را توسعه، تولید و به بازار عرضه می‌کند.

تاریخچه شاخص DAX

شاخص سهام دکس با ارزش شاخص 1000 واحد و در سال 1988 ایجاد شد. در آن زمان، شرکت های DAX حدود 75 درصد از کل سرمایه بازار کل بورس فرانکفورت را تشکیل می‌دادند. از جولای 2020، ارزش شاخص سهام DAX در حدود 13000 پوینت است.
شاخص سهام DAX یک شاخص بسیار متمرکز است که فقط شامل شرکت‌های دارای تراشه آبی که بسیار بزرگ و موفق هستند، است. این شاخص بسیار شبیه به میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) است.

تفاوت DAX30 و DAX40

شاخص دکس در ابتدا شامل 30 شرکت بزرگ و نقدشونده آلمان بود که این شرکت‌ها برا اساس ارزش بازار انتخاب می‌شدند و نه حجم معاملات. این شاخص از زمان ایجاد تا سپتامبر 2021 شامل 30 شرکت بود و با نماد GER30 معامله می‌شد اما از این تاریخ به بعد 10 شرکت دیگر به آن اضافه شد و معمولا آن را به اسم DAX40 می‌شناسند و با نماد GER40 قابل معامله است.

شاخص DAX آلمان با نماد GER40 معامله می‌شود یا با نماد GER30؟

شاخص دکس آلمان تا سال 2021 شامل 30 شرکت بزرگ بود و با نماد GER30 معامله می‌شد، اما در حال حاضر شامل 40 شرکت شده و با نماد GER40 قابل معامله است.

در کدام بروکرها شاخص DAX را معامله کنیم؟

برای معامله شاخص دکس می‌توانید از بروکرهای مختلف فارکس استفاده کنید. در هر بروکری که مشغول به معامله هستید، می‌توانید این شاخص را با نماد GER40 جستجو کنید و از آن استفاده کنید. برخی از بهترین بروکرها برای معامله شاخص DAX آلمان را در ادامه مشاهده می‌کنید:

آموزش معامله شاخص دکس در آلپاری

برای معامله شاخص DAX در آلپاری کافی است که نماد GER40 را مانند شکل زیر انتخاب کنید و چارت آن را باز کنید. معاملات این شاخص در آلپاری کاملا مشابه با سایر نمادها است.

آموزش معامله شاخص GER40 در آلپاری

شاخص سهام دکس یا DAX نشان‌دهنده وضعیت 40 تا از بزرگترین و نقدشونده‌ترین شرکت‌های آلمانی است. در واقع شاخص DAX نشان‌دهنده میانگین حجم معاملات این 40 شرکت آلمانی است.

معامله گران ارز از شاخص DAX آلمان در تحلیل خود برای سنجش سلامت کلی اقتصاد اروپا و تأثیر آن بر بازارهای ارز، به ویژه یورو استفاده می‌کنند. DAX 40 همبستگی قوی با شاخص‌های سهام اصلی ایالات متحده و همبستگی معکوس با یورو دارد. در نتیجه، حرکت در DAX می‌تواند بر ارزش یورو و سایر ارزها، به ویژه ارزهای کشورهایی که روابط اقتصادی قوی با آلمان دارند، تأثیر بگذارد.

شاخص دکس آلمان در بروکر آلپاری با نماد GER40 نمایش داده می‌شود و قابل معامله است.

معمولا شاخص دکس در بروکرهای فارکس با نماد GER40 معامله می‌شود.

شاخص DAX40 در تریدینگ ویو نیز با نماد GER40 قابل مشاهده است.

این شاخص از 40 شرکت بزرگ و نقدشونده آلمان ایجاد شده و مانند هر نماد دیگری دارای نمودار قیمتی است که می‌توانید نمودار آن را در همین صفحه مشاهده کرده و تحلیل کنید. همچنین تغییرات در هر کدام از شرکت‌های عضو این شاخص احتمالا در قیمت شاخص اصلی تاثیر می‌گذارد.

شاخص دکس در واقع نماینده اقتصاد آلمان و اروپا است. بنابراین نسبت مستقیمی بین شاخص دکس و قیمت یورو وجود دارد.

بسیاری از بروکرهای فارکس امکان معامله شاخص دکس را برای کاربران فراهم می‌کنند. از جمله این بروکرها می‌توان به آلپاری اشاره کرد که شاخص DAX را با نماد GER40 در دسترس کاربران قرار می‌دهد.