قیمت لحظه‌ای و چارت تحلیل تکنیکال نفت برنت | Oil Brent

سیگنال اتوماتیک

ابزار فوق به صورت کاملا اتوماتیک بر اساس اندیکاتورهای مختلف به شما پیشنهاد خرید یا فروش می‌دهد. هرچه تعداد اندیکاتورهای بیشتری سیگنال نشان‌داده شده را تایید کنند بهتر است.

هشدار: اکیدا توصیه می‌کنیم به سیگنالهای اتوماتیک اندیکاتورها اکتفا نکنید و صرفا از آنها به عنوان تاییدی بر تحلیل خود استفاده نمایید.

چارت تحلیل تکنیکال

نفت برنت، نام یکی از دو نوع نفت خام شناخته‌شده بین‌المللی است که به‌عنوان معیاری برای قیمت نفت خام استفاده می‌شود. برنت از دریای شمال استخراج می‌شود و یک نفت خام سبک و شیرین در نظر گرفته می‌شود. نفت برنت بیش از نیمی از معاملات نفت خام در سطح بین‌المللی را به‌خود اختصاص می‌دهد؛ بنابراین منطقی است که معیار قیمت‌گذاری نفت خام باشد.

نفت خام برنت به دلیل اینکه از دریای شمال استخراج می‌شود، هزینه‌های حمل‌ونقل کمتری دارد. در مقابل، نفت وست تگزاس اینترمدیت (West Texas Intermediate) با نماد WTI در مناطق خشکی اسخراج می‌شود و هزینه‌های حمل‌ونقل بیشتری دارد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تولید و توزیع نفت را کنترل و اغلب هزینه‌ها را نه تنها برای تأمین‌کنندگان نفت، بلکه برای کشورها نیز تعیین می‌کنند. بیشتر کشورها، قیمت نفت را در بودجه خود لحاظ می‌کنند؛ بنابراین اوپک به‌عنوان یک نیروی ژئوپلیتیک پیشرو در نظر گرفته می‌شود.

اوپک که گروهی متشکل از ۱۳ کشور از قدرتمندترین کشورهای صادرکننده نفت است از برنت به‌عنوان معیار قیمت‌گذاری خود استفاده می‌کند. آنها یک گروه بسیار قدرتمند در نظر گرفته می‌شوند؛ زیرا قیمت نفت، میزان بودجه و سیاست‌های بسیاری از کشورها را تعیین می‌کند .

نفت برنت چیست؟

برنت ترکیبی از نفت‌های استخراج‌شده از میادین نفتی در دریای شمال است.

دسته‌بندی نفت خام برنت به دلیل چگالی کم و گوگرد کم در رده نفت خام سبک و شیرین قرار می‌گیرد. نفت خام شیرین و سبک برای تبدیل‌شدن به محصولاتی مانند بنزین مناسب‌تر هستند؛ زیرا نسبت به سایر نفت‌ها، نسبت بیشتری از مولکول‌های هیدروکربن را دارند؛ در نتیجه، قیمت‌های بیشتری را در بازارهای کالایی پیدا می‌کنند.

نفت خام شیرین، نفتی است که کمتر از ۰.۴۲٪ گوگرد دارد. گوگرد بالاتر از ۴۲٪ در نفت خام نامطلوب است؛ چراکه بازدهی محصولات تصفیه‌شده با ارزش بالا، مانند بنزین و پلاستیک را کاهش می‌دهد.

برنت در مقابل وست تگزاس اینترمدیت (WTI)

 • نفت WTI کمی سبک‌تر و شیرین‌تر از نفت Brent است.
 • برنت، اکثریت نفت خام معامله‌شده در سطح بین‌المللی را تشکیل می‌دهد؛ بنابراین بیشتر از WTI به‌عنوان معیار استفاده می‌شود.
 • برنت معیار اصلی قیمت نفت خام باقی‌مانده است، اما موقعیت آن ممکن است به دلیل کاهش ذخایر در دریای شمال و افزایش تولید نفت خام در ایالات متحده از سال ۲۰۱۵ در معرض تهدید قرار گیرد.
 • ترکیب برنت مستقیماً در زمان واقعی معامله نمی‌شود، اما معاملات آتی برنت در بورس بین‌قاره‌ای ( ICE ) و همچنین بورس کالای نیویورک ( NYMEX ) با تاریخ تحویل برای تمام ۱۲ ماه سال معامله می‌شود.
 • گوگرد نفت Brent بیشتر از نفت WTI و کمتر از نفت اپک است. از این رو در گذشته قیمت این نوع نفت مقداری کمتر از نفت وست تگزاس(WTI) و کمی بیشتر از نفت اپک بود. از اواخر سال ۲۰۱۰، نفت برنت تقریباً همیشه از WTI گران‌تر معامله‌شده‌ است. حتی اختلاف قیمت برنت و WTI گاهی تا ۲۰ دلار هم رسیده‌ است.

ترکیب برنت چیست؟

نفت برنت ترکیبی از نفت‌های خامی است که از میادین نفتی دریای شمال، بین بریتانیا و نروژ، شامل: نفت خام برنت (Brent Blend)، فورتیس (Forties)، اوزبرگ (Oseberg) و اکوفیسک (Ekofisk) استخراج و با نماد BFOE نیز شناخته می‌شود.

 

نفت برنت

قیمت‌گذاری نفت جهانی

نفت برنت ( با ویژگی‌هایی همچون شیرین و سبک‌بودن) به‌عنوان معیاری برای قیمت‌گذاری نفت جهانی است.

دیگر معیار اصلی قیمت‌گذاری نفت خام جهانی مورد استفاده در بازارهای بین‌المللی، وست تگزاس اینترمدیت (WTI) است.

سومین مورد به نام «آتی نفت خام شانگهای» توسط چین در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد تا یک معیار آسیایی را برای قیمت نفت جهانی ایجاد کند.

نماد نفت در فارکس

نفت خام برنت به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری و یک استاندارد مقایسه هنگام ارزیابی انواع مختلف نفت خام عمل می‌کنند.

نفت Brent در فارکس با نماد UKOIL یا BRN شناخته‌شده است. از BCO که مخفف Brent Crude Oil است نیز به‌عنوان نماد نفت برنت در فارکس یاد می‌شود.

نفت خام برنت یکی از سه معیار اصلی نفتی است که در معاملات قراردادهای نفتی، آتی و مشتقات مورد استفاده قرار می‌گیرد. به آن، نفت برنت (Brent Petroleum) ، مخلوط برنت (Brent Blend) و برنت لندن (London Brent) نیز می‌گویند. دو معیار اصلی دیگر وست تگزاس اینترمدیت (WTI) و دبی/عمان هستند که آنها نیز در معاملات استفاده می‌شوند.

نفت خام برنت بیشترین معامله را در بین تمام شاخص‌های نفتی دارد.

دکل‌های نفتی فراساحلی به‌عنوان فشارسنج سلامت بازار داخلی نفت به شدت مورد معامله قرار می‌گیرند.

قیمت نفت برنت

همان‌طور که احتمالاََ متوجه شده‌اید، قیمت نفت گمراه‌کننده است؛ چراکه قیمت واحدی برای نفت وجود ندارد و هر معیار، قیمت خاص خود را دارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید قیمت نفت جهانی امروز را بدانید، باید مشخص کنید که قیمت کدام معیار مدنظر شما است.

به‌طور کلی، دو سوم معاملات نفتی در سطح جهان با نفت برنت قیمت‌گذاری می‌شوند.

قیمت لحظه ای نفت

این صفحه از ایران بروکر می‌تواند به شما در مشاهده نمودار قیمت نفت برنت آمریکا و قیمت نفت جهانی امروز، کمک کرده و ببینید که بازار در دست کدام گروه از خریداران یا فروشندگان است. این موضوع می‌تواند در تحلیل نفت برنت شما مفید باشد تا بتوانید بهترین تصمیم معاملاتی را بگیرید.

قیمت نفت برنت امروز

برای بررسی قیمت نفت برنت امروز لازم است که به ابتدای همین صفحه مراجعه کنید؛ سپس قیمت لحظه ای نفت به دلار را از طریق ماشین حساب تبدیل به قیمت لحظه‌ای تومان کنید.

به‌عنوان مثال، در حالِ‌حاضر قیمت هر بشکه نفت برنت ۸۸.۹۴۰ دلار است که با احتساب دلار ۶۸.۱۲۳ تومانی، قیمت نفت برنت آمریکا به تومان برابر است با ۶,۰۵۸,۸۵۹ تومان (۶,۰۵۸,۸۵۹=۶۸,۱۲۳×۸۸.۹۴۰).

تحلیل نفت برنت

در همین صفحه از ایران بروکر می‌توانید آخرین تحلیل تکنیکال معاملات آتی نفت Brent را مشاهده کنید و هرگونه تغییر در قیمت نفت برنت را با به‌روز‌‎رسانی‌های زنده ما در تمام ساعات شبانه‌روز پیگیری کنید.

تجزیه و تحلیل فنی به شما کمک می‌کند تا روند نرخ نفت Brent را با استفاده از شاخص‌های فنی یش‌بینی کنید.

ساعات معاملات نفت برنت

بهترین ساعت برای معامله برنت در سشن‌های معاملاتی لندن (که از ساعت ۱۰:۳۰ صبح که باز می‌شود) و نیویورک (۱۶:۳۰ که با لندن هم‌پوشانی دارد) است.

از طرفی نیز، قراردادهای آتی نفت خام برنت از ساعت ۰۱:۰۰ بامداد روز یکشنبه تا ساعت ۲۳:۰۰ به وقت گرینویچ، قابل معامله است. همچنین از آنجا که در فارکس می‌توان این نماد را به‌صورت CFD معامله کرد، می‌توانید نفت برنت را به دلار آمریکا از بامداد روز دوشنبه تا جمعه در کارگزاری‌های فارکس ترید کنید.

برای اطلاع از ساعت دقیق معاملات نفت برنت به وبسایت یا پشتیبان بروکر خود مراجعه کنید.

دلایل جذابیت معامله نفت خام برنت

چند دلیل وجود دارد که معامله Oil Brent و سایر کالاهای انرژی را جذاب می‌کند:

 • تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری: کالا‌های نفتی می‌توانند نوسانات سبد دارایی شما را کاهش دهند.
 • پناهگاه امن: نفت به‌عنوان یک دارایی امن شناخته‌شده است؛ زیرا در زمان بی‌ثباتی اقتصاد جهانی و آشفتگی بازار، ارزش خود را حفظ می‌کند.
 • پوشش تورم: ارزش ذاتی کالا‌هایی مانند نفت، مستقل از ارزها است. زمانی که ارزش یک ارز به دلیل تورم کاهش پیدا می‌کند، نفت می‌تواند ارزش خود را حفظ کند.
 • امکان معامله به صورت CFD: نفت برنت ممکن است به شدت نوسان داشته باشد. معامله CFD‌های نفت Brent می‌تواند راهی مناسب برای بهره‌مندی از نوسانات شدید قیمت نفت باشد.

ترید نفت برنت به دلیل نوسانات زیاد بازار نیازمند بررسی دقیق است. به همین دلیل معاملات نفت برنت ممکن است خطر بالایی برای معامله‌گران مبتدی داشته باشد.

فراموش نکنید که کسب سود‌های بزرگ، خطر و زیان‌های بزرگی را نیز به همراه دارد!

سرمایه‌گذاری در نفت برنت

از زمان بحران نفتی اواخر دهه ۱۹۷۰، اکثریت قریب‌به‌اتفاق، فروش کالاهای نفت خام در بازار فیوچرز صورت گرفته است. معاملات آتی برنت در بورس بین‌قاره‌ای اروپا و همچنین بورس کالای نیویورک (NYMEX) موجود است.

سرمایه‌گذاران معمولاً قراردادهای کالایی مرتبط با برنت را به‌عنوان مدیریت ریسک یا بر اساس سفته معامله می‌کنند. شرکت‌هایی که نفت خام را تولید و به بازار عرضه می‌کنند، پالایشگاه‌ها یا سایر نهادهایی که نفت را فرآوری می‌کنند در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که باید مدیریت ریسک را رعایت کنند. شرکت‌های صنایع وابسته به سوخت، مانند خطوط هوایی، ممکن است از قراردادهای مربوط به برنت برای مدیریت ریسک نیز استفاده کنند.

به‌عنوان مثال، برخی از استراتژی‌های مدیریت ریسک شامل معامله روی کرک اسپرد مربوط به برنت است که در آن معامله‌گران به‌طور هم‌زمان موقعیت‌های خریدوفروش را در نفت خام برنت و محصولات نهایی که از نفت خام برنت به‌عنوان ماده خام استفاده می‌شود، باز می‌کنند. برای اینکه این نوع معاملات به نتیجه برسد، اختلاف قیمت بین مواد اولیه و کالاهای نهایی باید در طول زمان افزایش یابد. این نوع قرارداد ممکن است برای یک پالایشگاه نفت که به‌دنبال حفظ حاشیه سود خود در برابر نوسانات قیمت در بازار نفت خام است، جذاب باشد.

شرکت‌‌هایی که در نفت برنت سرمایه‌گذاری کردند!

یکی دیگر از روش‌های رایج اما غیرمستقیم ترید نفت برنت، معامله یا سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های فعال در استخراج، تولید، توزیع و پالایش نفت است. در ادامه، لیستی از شرکت‌های اصلی که نقش مهمی را در بازار نفت برنت دارند آورده‌ایم.

 1. سین اوپک – Sinopec: سینوپک در کشور چین و شهر پکن مستقر است. این شرکت بزرگترین پالایشگاه نفت آسیا را از نظر حجم فرآوری سالانه دارد. به‌عنوان مثال، تولید نفت خام داخلی آن در سال ۲۰۱۸ به ۲۴۸.۹۳ میلیون بشکه در سال رسید!
 2. اکسون موبیل – ExxonMobil: اکسون موبیل جزء هفت شرکت بزرگ نفت و گاز جهان است که ۳۷ پالایشگاه نفت را در ۲۱ کشور اداره می‌کند. ظرفیت پالایش این شرکت ۶.۳ میلیون بشکه نفت در روز است.
 3. رویال داچ شل – Royal Dutch Shell: رویال داچ شل یکی دیگر از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان است که در بیش از ۷۰ کشور فعالیت دارد. این کمپانی، روزانه حدود ۳.۷ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند و صاحب ۴۴,۰۰۰‌ ایستگاه خدمات نفتی در سراسر جهان است.
 4. بریتیش پترولیوم – BP: بریتیش پترولیوم با فعالیت در ۸۰ کشور جهان، یکی دیگر از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان است که بیش از ۳.۷ میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کند و حدود ۱۸,۷۰۰‌ ایستگاه خدماتی در سراسر جهان دارد.
 5. توتال SA: توتال SA روزانه بیش از ۲.۷ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند و بیش از ۹۰۰ شرکت دیگر را تحت پوشش خود دارد.

بهترین بروکرها برای معامله نفت برنت

نفت برنت در بسیاری از بروکرها در دسترس است و شما می‌توانید با جستجوی نماد آن، اقدام به معامله کنید. معمولاََ نفت برنت به‌صورت CFD در فارکس قابل معامله است. بروکرها نفت برنت را در دسته‌بندی کامودیتی‌ها برای معامله قرار داده‌اند.

در انتخاب بروکر دقت کنید که پشتیبانی مناسبی از کاربران ایرانی داشته باشد و نمادهای معاملاتی موردنظر شما را برای معامله داشته باشد.

بروکرهایی که نفت برنت را برای معامله دارند، عبارتند از:

آموزش معامله نفت برنت در آلپاری

برای معامله نفت برنت در آلپاری، کافی است نماد نفت برنت را در متاتریدر ۴ یا متاتریدر ۵ جستجو کنید و آن را به بخش نمادها اضافه کنید. با بازکردن چارت این نماد مانند هر نماد دیگری در فارکس قادر به معامله نفت برنت خواهید شد.

برای انجام این کار به متاتریدر بروید و در قسمت اضافه‌کردن symbol نماد BRN را اضافه کنید. این نماد را می‌توانید در دسته‌بندی کامودیتی‌ها مشاهده کنید.

با زدن گزینه Show مانند تصویر زیر، می‌توانید نماد نفت برنت را برای معامله به نمادهای خود اضافه و نمودار قیمتی آن را مشاهده کنید و معاملات خود را انجام دهید.

نفت برنت

تاریخچه قیمت نفت برنت امریکا

طی دهه‌های گذشته، قیمت نفت برنت بالا و پایین‌های چشم‌گیری را تجربه کرده است و در آغاز سال ۱۹۹۹، قیمت بشکه‌ای آن به ۱۰ دلار هم می‌رسید!

نفت برنت

انقلاب شیل در اوایل دهه ۲۰۰۰، تولید را در آمریکای شمالی به شدت افزایش داد که منجر به عرضه بیش از حد و قیمت پایین نفت در آن دوره  شد. سپس طی چند سال بعد، قیمت همواره افزایش یافت تا اینکه در اواسط سال ۲۰۰۸ به اوج خود یعنی ۱۴۰ دلار در هر بشکه رسید. با این حال، در نیمه دوم سال ۲۰۰۸، قیمت نفت خام برنت به‌طور ناگهانی به کمتر از ۴۰ دلار در هر بشکه کاهش یافت!

از آن زمان، قیمت نفت برنت به‌صورت زیگزاگ مدام بالاوپایین شد به‌طوری که چندین بار به بالاتر از ۱۰۰ دلار رسید و مجدد به کمتر از ۴۰ دلار در هر بشکه کاهش یافت! آخرین قیمت نفت برنت در تاریخ ۱۴ آپریل ۲۰۲۴ حدود ۸۴ دلار در هر بشکه است.

در ابتدای سال ۲۰۲۰، به دلیل شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، قیمت نفت به شدت کاهش یافت و منجر به کاهش شدید تقاضا برای سوخت شد.

در ۱۰ مارس ۲۰۲۰، قیمت این کالا بیش از ۳۰ درصد کاهش یافت و به کمترین میزان خود در چهار سال قبل، یعنی ۳۱.۲۰ دلار در هر بشکه رسید!

اما دلایل این نوسانات شدید قیمت نفت چیست؟

دو محرک اصلی وجود دارد:

 • عوامل اقتصادی: مثلاََ رکود اقتصادی باعث کاهش تقاضای انرژی و مصرف سوخت در بخش صنعتی و زندگی مردم می‌شود.
 • عوامل ژئوپلیتیک: مانند جنگ یا ناآرامی سیاسی در یک کشور یا منطقه جغرافیایی حساس می‌تواند بر کار تولیدکنندگان نفت در این منطقه تأثیر بگذارد. علاوه‌بر این، افزایش یا کاهش تولید نفت اوپک می‌تواند بر قیمت نفت برنت تأثیر بگذارد (مثلا زمانی که عرضه نفت اوپک کاهش پیدا می‌کند، انتظار می‌رود قیمت نفت خام برنت افزایش یابد).

در صورت تمایل، برای ثبت نام در کارگزاری‌هایی که نفت برنت را ارائه می‌دهند به صفحه بررسی بروکرهای فارکس مراجعه کنید.

پرسش‌های متداول

قیمت نفت برنت امریکا توسط عوامل عرضه و تقاضا، سطوح تولید، رویدادهای سیاسی و اقتصادی و الگوهای آب و هوایی تعیین می‌شود.

در حالت کلی، قیمت نفت برنت به عواملی که بر عرضه و تقاضای آن مانند تولید و توزیع نفت یا رویدادهای سیاسی (مانند تحریم‌های اقتصادی و وقوع جنگ) تأثیر دارند، افزایش یا کاهش می‌یابد.

البته باتوجه به معاملات نفت توسط دلار، عملکرد شاخص دلار نیز می‌تواند در قیمت این انرژی موثر باشد.

شرایط آب و هوایی شدید می‌تواند تولید و حمل و نقل نفت را مختل کند و منجر به نوسان در عرضه و قیمت نفت برنت شود.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت نفت برنت، فراز و فرود اقتصاد جهانی است. رکود اقتصادی می‌تواند منجر به کاهش تقاضا برای نفت شود، درحالی‌که رشد در بازارهای نوظهور می‌تواند تقاضا را افزایش دهد.

بله؛ سرمایه‌گذاران خرد نیز می‌توانند نفت برنت را از طریق قراردادهای آتی، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) و قراردادهای مابه‌التفاوت (CFD) معامله کنند.

بله معمولا بروکرها نفت برنت را به‌صورت CFD برای معامله قرار می‌دهند.

معمولاََ نفت برنت با نماد BRN قابل معامله است.

معمولاََ نماد نفت برنت در بروکرها BRN (Brent Crude Oil) است و در متاتریدر 4 می‌توانید آن را در دسته‌بندی کامودیتی‌ها پیدا کنید.

نماد نفت برنت در تریدینگ ویو نیز BRN است و با کلیک‌کردن روی بخش Comodities می‌توانید این نماد را مشاهده کنید.

نماد نفت برنت در آلپاری با BRN نمایش داده می‌شود و قابل معامله است.

در ابتدای همین صفحه امکان مشاهده نمودار قیمت لحظه ای نفت برنت وجود دارد.

مرتب سازی
امیر علی ۲۸ آذر ۱۴۰۱

نفت برنت چرا اینقدر روند نزولی داشته
دقیقا از ۸ مارس زمانی که قیمت نفت برنت رسید به ۱۳۰ دلار شروع به ریزش کرده و الان به ۷۹ دلار رسیده
آیا ممکنه برای جنگ باشه
و اینکه در اینده این قیمت جبران میشه یا نه میتونه بیشتر از اینم نزول کنه

کارشناس ایران بروکر ۲۸ آذر ۱۴۰۱
پاسخ امیر علی

با سلام، از طریق لینک زیر میتوانید آخرین اخبار فارکس را دنبال کنید که نفت هم شامل آن میشود.
https://iranbroker.net/news

ناشناس ۰۷ بهمن ۱۴۰۱
پاسخ امیر علی

معامله کاغذی هزار برابر واقعی میباشد.که تو بحران همه خریدار نفت هستند تومعامله کاعدی مانند فارگس وقتی خریدار می‌شوندبرای چند صدملیارد دلار به جیب بزند حتی نفت به زیر صفر می رسانند مانند زمان گرون چند خبر دروع به آن اضافه میکنند بازار گتیفی هست من تو این مدت بیست ساله چیزی تجربه کرده‌ام که واقعا وحشتناک است

مهدی ۰۳ دی ۱۴۰۲
پاسخ امیر علی

جنگ روسیه و اوکراین و حتی اسراییل خیلی تاثیر گذاره الان حوثی ها. دریای سرخو نا امن کردن یعنی نفت اوپک خیلی سخت میره حتی بخوان از دریای سرخ نفرستن باید قاره افرقارو دور بزنن در نتیجه سود اور ترین نفت نفت برنت خواهد بود مطمئن باش این نفت قیمتش خیلی میره بالاامریکا از خداشه. نفت تگزاس بره بالاتر و بازارو یه مدت بگیره دستش پس مطمئن باش با حوثی ها زیاد وارد جنگ نمیشه