خرید و فروش NFT | از کجا NFT بخریم؟

خرید و فروش NFT | آیا NFT بخریم؟

در درس‌های قبلی یاد گرفتید که NFT چیست، درمورد تاریخچه NFT و نحوه استفاده از آن‌ها مطالعه کردید.

دنبال کردن این مباحث، احتمالا باعث ایجاد این سوالات ارزشمند شود:

آیا باید NFT بخریم؟

آیا برای خرید و فروش NFT بازاری وجود دارد؟

پاسخ به سوال اول کوتاه است: بستگی دارد که آیا در آن ارزشی می‌بینید یا خیر.

البته “ارزش”، مفهومی نسبی است که افراد در مورد آن نظرات مختلفی دارند.

خرید و فروش NFT

مانند خرید آثار هنری توسط یک هنرمند مشهور جهان، یک جفت کفش نایک، یادگاری‌های ورزشی قدیمی یا سهام یک شرکت؛ ارزش از دیدگاه بیننده است.

برخی آثار هنری را برای اهداف عاطفی یا برای اعتبار اجتماعی می‌خرند.

برخی کفش‌های ورزشی کمیاب می‌خرند تا آن‌ها را به کلکسیون کفش‌های خود اضافه کنند.

برخی اجناس قدیمی را با قیمت مقرون به صرفه می‌خرند و آن‌ها را برای کسب سود می‌فروشند.

برخی در استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند زیرا رشد بالقوه‌ای را در آینده آن می‌بینند.

اگر به یکی از دلایل بالا قصد خرید ان اف تی را دارید، پس خرید آن می‌تواند برای شما خوب باشد.

از سوی دیگر، اگر هزاران دلار برای خرید NFT هزینه می‌کنید و ترس از دست دادن آن را دارید، پس احتمالا باید از NFT خود بک‌آپ بگیرید.

ریسک‌های خرید NFT

فراموش نکنید که آثار هنری یا کالاهای لوکس (چه فیزیکی و چه دیجیتال) می‌توانند برای احراز هویت و ارزیابی، چالش برانگیز باشند.

اطمینان حاصل کنید که درک کاملی از بازار NFT دارید و قبل از اینکه پول زیادی به این بازار وارد کنید، بررسی‌های لازم را انجام دهید.

همچنین به خاطر داشته باشید که NFTها، (حتی بلاکچین) هنوز صنایع و تکنولوژی‌هایی نوپا هستند.

در حال حاضر، می‌توانیم از پروتکل‌های منسجم و مشارکت پذیری بیشتر برای کمک به کاهش هزینه‌های تراکنش و افزایش پذیرش NFT در بین کاربران استفاده کنیم.

قوانین و مقررات نه تنها از مالکان NFT در برابر نوسانات قیمتی محافظت می‌کند، بلکه افراد بیشتری را تشویق می‌کند تا دارایی‌های خود در دنیای واقعی را در بلاکچین توکن کنند.

برنامه‌نویسان می‌توانند اقدامات امنیتی را افزایش دهند تا مبتدیان و حرفه‌ای‌ها توسط افزونه‌های جعلی مرورگر و NFTهای تقبلی، مورد کلاهبرداری قرار نگیرند.

درنهایت، استانداردهای ارزیابی به کاربران در قیمت‌گذاری NFT کمک می‌کند.

هنگامی که اکوسیستم NFT از این موانع عبور کند، با دنیایی روبرو خواهیم بود که تقریبا تمام دارایی‌های دیجیتال و (توکن‌های) فیزیکی در بلاکچین جهانی ذخیره و مبادله می‌شوند.

بازار خرید و فروش NFT

آیا بازار خاصی برای خرید و فروش NFT وجود دارد؟ بله.

البته بعد از اینکه مطمئن شدید NFTها ارزش خرید یا ساخت دارند، زمان آن می‌رسد که به دنبال مکان‌های قانونی باشید که می‌توانید این‌کار را در آن انجام دهید.

فقط کورکورانه اقدام به خرید و فروش NFT با این امید که پتانسیل سود بسیار زیادی دارند نکنید.

دو نوع بازار برای خرید و فروش NFT وجود دارد:

  • متمرکز
  • غیرمتمرکز

بازارهای متمرکز دارای یک نهاد مرکزی هستند که معمولا از برخی زیرساخت‌های مربوط به NFTها مراقبت می‌کنند. این اطلاعات شامل بررسی حق کپی رایت یا تایید اعتبار مالکیت NFTهای فروخته‌شده در پلتفرم‌ها است.

در مقابل این خدمات، بازارهای متمرکز می‌توانند محدودیت‌های خاصی را اعمال کنند یا هزینه‌های اضافی برای تراکنش‌ها به همراه داشته باشند.

از سوی دیگر، در بازارهای غیر متمرکز هیچ مقام مرکزی برای نظارت بر فعالیت‌ها و خرید و فروش NFT ها وجود ندارد. تقریبا همه افراد می‌توانند هر چیزی را که بخواهند در بازار فهرست کنند؛ حتی NFT‌های جعلی.

در میان بازارهای موجود، چند بازار NFT وجود دارد که شهرت بسیار خوبی به دست آورده‌اند.

بازار اوپن سی “OpenSea”

خرید و فروش NFT در اوپن سی

اوپن سی، اولین و بزرگترین بازار ان اف تی است که می‌توانید در آن به خرید و فروش NFT بپردازید.

تا به امروز، تقریبا ۳۵ میلیون NFT بر روی این پلتفرم قرار داده شده است که طیف وسیعی از کالاهای دیجیتالی مانند آثار هنری، کلکسیون بازی، املاک مجازی و نام‌های دامنه را پوشش می‌دهد.

اوپن سی با بلاک چین ارزهایی مانند اتریوم (Ethereum)، پالیگان (Polygon) و کلایتن (Klaytn) سازگار است.

بیش از ۱۵۰ توکن در اوپن سی وجود دارد که خریداران می‌توانند از آن برای پرداخت استفاده کنند و NFT با قیمت ثابت بخرند یا در مزایده آن‌ها را خریداری کنند.

بازار NFT سوپر ریر (SuperRare)

خرید و فروش NFT در سوپر ریر

سوپر ریر یکی دیگر از بازارهای شناخته شده آثار هنری دیجیتال همتا به همتا (P2P) است.

البته این بازار هنوز در مراحل اولیه کار خود است و فقط پرداخت با اتریوم را می‌پذیرد. همچنین کاربران را ملزم به داشتن کیف پول متامسک MetaMask می‌کند.

چیزی که این پلتفرم را منحصر به فرد می‌کند، این است که پروفایل هنرمندان را به طور کامل نمایش می‌دهد و تنها آن دسته از NFTها را فهرست می‌کند که معیارهای لازم را داشته باشند. همچنین برخی آثار را به صورت انحصاری عرضه می‌کند.

بازار NFT راریبل (Rarible)

خرید و فروش NFT در راریبل

راریبل نیز یکی از بازارهای پیشرو NFT است؛ مخصوصا برای کلکسیون‌های دیجیتالی توکن‌شده.

این پلتفرم امکان خرید و فروش NFT را از انواع دسته‌های مختلف مانند هنر، عکاسی، موسیقی، انیمیشن، دامنه‌ها، متاورس و بازی‌ها را برای کاربران خود فراهم کرده است.

یکی از مزایای استفاده از راریبل این است که می‌توانید در فروش مجدد NFTهای خود، حق امتیاز کسب کنید که می‌تواند جریانی از درآمد غیرفعال را برای شما ایجاد کند.

دیگر بازارهای خرید و فروش NFT

اگر به دنبال خرید NFTهای تقسیم‌شده (F-NFT) هستید تا بدون اینکه مجبور باشید برای یک قطعه کامل NFT هزینه زیادی پرداخت کنید، از افزایش قیمت آن‌ها سود ببرید؛ می‌توانید در بازارهای فراکشنال (Fractional) و نیفتکس (Niftex) آن‌ها را پیدا کنید.

صرافی‌های پیشرو ارز دیجیتال مانند بایننس و کوین بیس نیز بازارهای خرید و فروش NFT خود را راه‌اندازی کرده‌اند تا در این بازار رو به رشد سهیم باشند.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش ارز دیجیتال وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب