آموزش بازارهای مالی

کوین مارکت کپ چیست؟ آموزش دریافت سیگنال ارز دیجیتال با CoinMarketCap

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 15 دقیقه

اگر با جهان رمزارزها سروکار دارید، پس قطعاً، حتی برای یک‌بار هم که شده، گذرتان به سایت کوین مارکت کپ افتاده است. کوین مارکت کپ پایگاه مرجعی است که آمار و نمودار ارائه می‌کند، داده‌های هزاران رمزارز را در خود جای داده و دقیق‌ترین اطلاعات را در اختیار دارد. خلاصۀ کلام، کوین مارکت کپ یک هیولا است.

کوین مارکت کپ چیست؟

کوین مارکت کپ

کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) جامع‌ترین وبسایت مرجع ردیابی قیمت ارزهای دیجیتال است. این وبسایت مأموریت دارد تا با ارائۀ اطلاعات دقیق، باکیفیت و بی‌طرفانه به کاربران، ارزهای دیجیتال را در سراسر جهان کشف کند و کارآیی ببخشد. به عبارتی دیگر، کوین مارکت کپ یک سرویس رایگان ارائۀ اطلاعات دقیق ارزهای دیجیتال و پایگاهی برای داده‌های مربوط به قیمت، حجم معاملات و سایر معیارهایی است که به نحوی به ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها مربوط می‌شوند.

این وبسایت امکانات و خدمات مفید و فراوانی دارد و کاربران می‌توانند بدون اینکه حسابی در این وبسایت داشته باشند از خدماتش استفاده کنند. البته شما نمی‌توانید در این وبسایت رمزارز خرید و فروش کنید؛ کوین مارکت کپ صرافی نیست، بلکه پایگاه جامعی از اطلاعات مربوط به رمزارزها است.

کوین مارکت کپ در سال 2013 توسط براندن چز (Brandon Chez) تأسیس شد و به‌سرعت بالید و به منبعی مطمئن برای کاربران و نهادها تبدیل شد. این وبسایت همچنین به واسطه‌ای برای مقایسۀ هزاران رمزارز تبدیل شده و خبرگزاری‌های مهمی مانند CNBC و بلومبرگ به آن استناد می‌کنند. حتی دولت ایالات متحده آمریکا هم در پژوهش‌ها و گزارشات خود به داده‌های کوین مارکت کپ استناد می‌کند.

کوین مارکت کپ در آوریل 2020 توسط شرکت مدیریت سرمایه بایننس (Binance Capital Mgmt) خریداری شد. بایننس یک شرکت بلاکچین جهانی و صاحب بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در جهان است. صرافی بایننس از نظر ارزش بازار، حجم معاملات و تعداد کاربران در رتبۀ نخست قرار دارد.

بایننس، کوین مارکت کپ را خرید تا بتواند پروژه‌های خود با داده‌های جامع‌تری تغذیه کند، از ناهمگونی اطلاعات در صنعت کریپتو بکاهد و داده‌های باکیفیت‌تری برای کاربران میلیونی خود فراهم سازد. کوین مارکت کپ از سال 2020 که توسط بایننس خریداری شد، مستقلانه از شرکت مادر خود به کارش ادامه می‌دهد.

کوین مارکت کپ به چه دردی می‌خورد؟

در دانش اقتصاد، هر چیزی که خرید و فروش می‌شود بازار دارد و رمزارزها هم از این قاعده مستثنی نیستند. قیمت به واسطۀ عرضه و تقاضا در بازار شکل می‌گیرد و منعکس‌کننده اطلاعات فراوانی است. پس قیمت، دادۀ بنیادین بازار است و می‌توان به وسیلۀ قیمت از شرایط بازار و عوامل آن (خریداران و فروشندگان) آگاه شد. کوین مارکت کپ با ترکیب اطلاعات و داده‌های بازار رمزارزها داده‌های ترکیبی و پیچیده‌تری می‌سازد که اطلاعات مفیدتری در خود دارند.

مثلا ارزش بازار (Market Cap) از حاصل‌ضرب قیمت یک ارز دیجیتال و عرضه در گردش همان رمزارز به دست می‌آید. کوین‌ مارکت کپ با رتبه‌بندی رمزارز بر اساس میزان ارزش‌ بازار میزان اعتبار رمزارزها را مشخص می‌کند. در واقع، تحلیلگران و معامله‌گران با بررسی داده‌ها و اطلاعات ترکیبی و سازماندهی‌شده رابطه‌ای میان آنها کشف می‌کنند که به قدرت پیش‌بینی قیمت‌ها منجر می‌شود. پس کوین مارکت کپ با ارائۀ دقیق داده‌هایی که هر دقیقه به‌روزرسانی می‌شوند و سازماندهی معنادار آنها دانش و بینش لازم برای معامله‌گری را فراهم می‌سازند.

امکانات و خدمات کوین مارکت کپ

 • ارائۀ داده‌ها، اطلاعات، آمار و نمودارهای متغیرهای مربوط به رمزارزها:
 • ارائۀ داده‌ها و اطلاعات صرافی‌‌های ارز دیجیتال
 • رتبه‌بندی رمزارزها و صرافی‌های ارز دیجیتال
 • واچ‌لیست (Watchlist): کاربران می‌توانند با استفاده از واچ‌لیست تنها رمزارزهای دلخواهشان را دنبال کنند.
 • سبد دارایی (Portfolio): دارای ابزارهای لازم برای مدیریت دارایی‌های تریدرهای مبتدی و حرفه‌ای
 • برخورداری از اپلیکیشن اختصاصی موبایل در دو نسخۀ اندروید و IOS
 • همگام‌سازی اطلاعات و داده‌ها  بین پلتفرم‌های وب و اپلیکیشن موبایل
 • واژه‌نامه (Glossary)
 • سایت پشتیبانی
 • رسانه‌های اجتماعی: خبرنامه، بلاگ، مدیوم، فیسبوک، توییتر، تلگرام و ردیت
 • امنیت بالا و حفظ حریم خصوصی
 • امکان ایجاد هشدار شخصی‌سازی شده برای قیمت تمام رمزارزها
 • مجهز به مبدِّل قیمت (Converter): برای تبدیل دقیق قیمت رمزارز‌ و ارزهای فیات به یکدیگر
 • امکان مقایسۀ ارزهای دیجیتال با یکدیگر
 • پشتیبانی از 10 زبان مختلف بین‌المللی

آموزش ثبت نام در وبسایت کوین مارکت کپ

خدمات اصلی پلتفرم کوین مارکت کپ بدون داشتن حساب کاربری هم در دسترس است، اما با داشتن حساب در این وبسایت می‌توانید اطلاعات و داده‌ها را شخصی‌سازی کنید و واچ‌لیست و پرتفولیوی شخصی داشته باشید.

مراحل ثبت‌نام در کوین مارکت کپ:

 • وارد سایت Coinmarketcap.com شوید.
 • روی “Sign Up” موجود در گوشۀ بالا و سمت راست صفحه کلیلک کنید.
کوین مارکت کپ
 • در کادر اول آدرس ایمیل و در کادر دوم پسورد انتخابی خود را وارد کنید و اگر با دریافت پیام‌های بازاریابی کوین مارکت کپ موافق هستید، باکس توافقنامه را تیک بزنید.
کوین مارکت کپ
 • پس از طی مراحل بالا، یک کد 6 رقمی به ایمیل شما ارسال می‌شود و باید آن را وارد کنید.
کوین مارکت کپ

آموزش اتصال حساب صرافی بایننس به حساب کوین مارکت کپ

 • کاربران صرافی بایننس می‌توانند به جای ایجاد حساب کاربری جدید در در کوین مارکت کپ از طریق Binance ID وارد این وبسایت شوند. برای این کار لازم است به صفحۀ Log On بروید و روی “Continue with Binance” کلیلک کنید تا به کوین مارکت کپ متصل شوید.
کوین مارکت کپ

آموزش اتصال کیف‌پول به حساب کوین مارکت کپ

 • کاربران همچنین می‌توانند کیف‌پول خود را به حساب کوین مارکت کپ متصل کنند تا با استفاده از امکانات این وبسایت تغییرات قیمت دارایی‌های خود را با جزویات بیشتری رصد کنند. برای اتصال کیف‌پول خود ابتدا به صفحۀ Log On بروید و گزینۀ ” Continue with Wallet” را انتخاب کنید.
کوین مارکت کپ

معرفی بخش‌های مختلف سایت کوین مارکت کپ

صفحۀ اصلی (Homepage)

اکثر کاربردهای اصلی کوین مارکت کپ، مثل دیدن رتبه‌بندی رمزارزها، در صفحه اصلی موجود است. حتی کسانی که مبتدی هستند هم با نگاه به این صفحه احتمالاً چیزهای آشنایی می‌ببینند. رمزارزها بر اساس معیارهای کوین مارکت کپ در اینجا رتبه‌بندی و لیست می‌شوند. با نگاه به رتبه‌بندی رمزارزها چند عنوان در سطر ستون‌ها می‌بینید:

کوین مارکت کپ

نام رمزارز، قیمت (Price)، درصد تغییرات قیمت در 1 ساعت گذشته (1h %)، درصد تغییرات قیمت در 24 ساعت گذشته (24h%)، درصد تغییرات قیمت در 7 روز گذشته (7d%)، ارزش بازار (Market Cap)، حجم معادلات روزانه (Volume 24h)، عرضه درگردش (Circulating Supply) و در آخر هم گراف قیمتی هر رمزارز در 7 روز اخیر. این اطلاعات و داده‌ها برای تمام رمزارزها در برابر عنوانشان نمایش داده می‌شود و با اسکرول دون کرد ماوس خود پایین بروید و رمزارزهای بیشتری ببینید که هر روز هم لیستشان افزوده می‌شود.

صفحۀ جزئیات کوین (Coin Details Pages)

برای دستیابی به اطلاعات بیشتر هر کوین می‌توانید روی هر کوینی که می‌خواهید کلیک کنید تا به صفحه‌ای پَر از جزئیات وارد شوید. یکی از مهم‌ترین اطلاعات قیمتی‌ای که در این صفحات یافت می‌شود سربرگ “Markets” است.

کوین مارکت کپ

برای مثال اگر وارد صفحۀ جزئیات بیت‌کوین شوید در سربرگ Markets تمام جفت‌ارزهای معاملاتی BTC لیست شده است. این جفت‌ارزها یا قیمت بیت‌کوین را بر حسب استیبل‌کوین‌ها و آلت‌کوین‌ها نشان می‌دهد و یا قیمت رمزارزهای دیگر را بر حسب قیمت بیت‌کوین محاسبه می‌کنند. جفت‌ارزهای هر کوین در سه بازار اسپات، فیوچر و پرپچوال معامله می‌شود و می‌توانید با کلیک بر سربرگ هر کدام از این بازارها، قیمت و صرافی‌هایی که از آن معامله پشتیبانی می‌کنند را مشاهده کنید.

در این قسمت می‌توانید مشاهده کنید که هر ارزدیجیتال در کدام صرافی معامله می‌شود.

مقابل عنوان هر جفت‌ارز در چند ستون داده‌های حجمی و قیمتی ارائه می‌شود. کاربران می‌توانند برای کسب اطمینان از حجم معامله و نقدینگی به نشانگر اطمینان (Confidence Indicator) و امتیاز نقدینگی (Liquidity Score) جفت‌ارزها را در دو ستون آخر هر ردیف مشاهده کنند. افزون بر این‌ها، در صفحۀ هر کوین تحلیل درون‌زنجیره‌ای (on-chain analysis) خود آن کوین موجود است که توسط IntoTheBlock میزبانی می‌شود.

روش‌های فراوانی برای مشاهدۀ رمزارزها، به‌جز Homepage، وجود دارد. در کوین مارکت کپ می‌توان رمزارزها را بر اساس یک مقولۀ خاص مشاهده کرد که محبوب‌ترین این مقولات در بالای صفحه وجود دارند: قراردادهای مشتقه (Derivatives)، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن‌های غیرمثلی (NFT)، متاورس (Meta)، توکن‌ها در شبکه پولکادات (Polkadot)، توکن‌ها در شبکه BNB Chain، توکن‌ها در شبکه سولانا (Solana)، توکن‌ها در شبکه آوالانچ (Avalanche). با کلیک روی هرکدام از این مقوله‌ها کوین‌های مربوط با آن مقوله (پروژه یا صنعت) لیست می‌شود.

کوین مارکت کپ

اگر می‌خواهید رمزارز خاصی را جستجو کنید، می‌توانید از سربرگ “Filters” در سمت راست استفاده کنید.

 صرافی‌ها (Echanges)

کوین مارکت کپ علاوه بر رمزارزها، صرافی‌ها را نیز رتبه‌بندی می‌کند. این بخش به چهار ‌دسته صرافی‌های معاملات اسپات (Spot)، صرافی‌های قراردادهای مشتقه (Derivatives)، صرافی‌های غیرمتمرکز (Dex) و صرافی‌های لندینگ (Lending) تقسیم می‌شود.

کوین مارکت کپ

برای هر صرافی اطلاعاتی از قبیل امتیاز صرافی (Exchange Score)، میانگین نقدینگی (Volume)، بازدید هفتگی (Weekly Visits)، تعداد جفت‌ارزهای معاملاتی موجود (Markets)، تعداد کوین‌ها (Coins)، ارزهای فیات پشتیبانی‌شده (Fiat Supported) و گراف حجم معاملات 7 روز اخیر صرافی نمایش داده می‌شود. می‌توانید بر اساس هر کدام از این عوامل لیست صرافی‌ها را مرتب کنید.

رتبه‌ و امتیاز هر صرافی‌ بر اساس عواملی مانند ترافیک وب، میانگین نقدینگی، حجم معاملات و همچنین اطمینان از قانونی‌بودن حجم گزارش‌شده تعیین می‌شود. به هرکدام از عواملی که ذکر شد، وزن داده می‌شود و از 0 تا 10 به هر صرافی امتیازی تعلق می‌گیرد.

واچ لیست (Watchlist)

کوین مارکت کپ

کاربران می‌توانند در کوین مارکت کپ واچ‌لیست شخصی بسازند و  با آن صرفاً رمزارزها و صرافی‌های دلخواه‌شان را دنبال کنند. به عبارتی دیگر، این امکان نوعی شخصی‌سازی و تمرکز روی بخش مد نظر تریدر از بازار وسیع رمزارزها است. البته برای استفاده از واچ‌لیست باید در این وبسایت حساب کاربری داشته باشید.

سرخط خبرها (Headlines)

این بخش از کوین مارکت کپ تمام تیترهای خبری بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در یکجا جمع‌آوری می‌کند و همچنین حاوی سیگنال‌های معاملاتی است. بخش هدلاین اخبار را مستقیماً از خود پروژه یا پروتکل رمزارزها نقل می‌کند.

 CoinMarketCap Alexandria

این بخش از کوین مارکت کپ به آموزش اختصاص دارد. اسکندریه نام شهری است در مصر باستان که به قطب دانش تبدیل شده بود و صاحب یکی از بزرگترین کتابخانه‌های جهان بود. Alexandria دانشنامه‌ بلاکچین و ارزهای به شمار می‌آید و در آن می‌توانید پاسخ هر سؤالی که به جهان کریپتو مربوط باشد را بیابید.

CoinMarketCap Earn

برای کسانی که واقعاً به رمزارزها علاقه دارند و دوست دارند همراه با یادگیری بیشتر پولی هم به جیب بزنند، می‌توانند با شرکت در کمپین‌های این بخش، در ازای یادگیری بیشتر در مورد یک رمزارز خاص پاداش بگیرند!

رویدادها (Events)

صفحۀ رویدادهای وبسایت کوین مارکت کپ شما را از تبلیغات و هدایای پلتفرم‌های مختلف آگاه می‌کند.

راهنمای کاربردی استفاده از کوین مارکت کپ

در این بخش از مقاله تلاش می‌کنیم استفاده از وبسایت کوین مارکت کپ را به صورت کاربردی توضیح دهیم، به نحوی که هم برای تازه‌واردان و هم برای کسانی که از قبل با این وبسایت آشنایی دارند مفید باشد.

معیارهای بازار جهانی (Global Market Metrics) در کوین مارکت کپ

درک معیارهای بازار اولین قدم برای یادگیری نحوۀ استفاده از کوین مارکت کپ است. در صفحۀ آغازین وبسایت، قسمت بالای صفحه می‌توانید برخی معیارهای جهانی را مشاهده کنید. نگاهی به این معیارها کافی است تا درکی تقریبی از بازار به دست آورید:

کوین مارکت کپ
 • تعداد کل رمزارزهای لیست شده در کوین مارکت کپ
 • تعداد کل بازارها (و رتبۀ آن‌ها)
 • ارزش بازار جهانی صنعت رمزارزها: این رقم کمک می‌کند تا بفهمیم چه میزان پول در کل اکوسیستم کریپتو گردش دارد یا از آن خارج شده است و اگر روی این آماره‌ها کلیک کنید، صورت نموداری این داده‌ها را مشاهده خواهید کرد.
 • حجم کل معاملات 24‌ساعته: حجم تمام رمزارزهای لیست‌شده که در کل صرافی‌ها معامله شده‌اند.
 • دامیننس بیت‌کوین (Bitcoin Dominance): سهم ارزش بازار بیت‌کوین از کل ارزش بازار. اگر دامیننس بیت‌کوین کاهش یابد، به این معنی است که سایر رمزارزها، در مقایسه با بیت‌کوین، بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند.

معیارهای دقیق رمزارزها (Accurate Coin Metrics) در کوین مارکت کپ

اگر روی هر کوین کلیک کنید به صفحۀ اطلاعات اختصاصی آن کوین وارد می‌شوید و می‌توانید در آنجا معیارهای اساسی را مشاهده کنید:

کوین مارکت کپ

 

 • ارزش بازار (Market Cap): ارزش کل یک رمزارز است که با ضرب قیمت کوین در عرضه درگردش آن به دست می‌آید.
 • حجم معاملاتی (Trade Volume): معیاری است که نشان می‌دهد یک رمزارز در یک بازه زمانی مشخص چندبار فروش می‌رود.
 • قیمت (بر حسب دلار آمریکا، BTC و گاهی هم ETH)
 • عرضه درگردش (Circulating Supply)، عرضه کل (Total ) و حداکثر عرضه (Maximum Supply): عرضه درگردش یعنی تعداد کوین‌هایی که در یک بازه زمان معین هولد یا پرداخت می‌شوند. عرضه کل یعنی تعداد کوین‌هایی یک رمزارز مشخص که می‌تواند وجود داشته باشد.
 • نمودار داده‌ها (Chart Data)

در کوین مارکت کپ در مورد هر رمزارزی که می‌خواهی تحقیق کن

 هزاران رمزارز موجود در جهان در وبسایت کوین مارکت کپ لیست شده‌اند و شما می‌توانید با جستجوی نام یا نمادش در سربرگ Search، موجود در گوشه سمت راست و بالای صفحه، هر رمزارزی که می‌خواهید پیدا کنید.

کوین مارکت کپ

علاوه بر رمزارزها، می‌توانید صرافی‌ها را هم جستجو کنید.

داده‌های جامع نموداری در کوین مارکت کپ

داده‌های نموداری به طرز ویژه‌ای مفید هستند. نه صرفاً بابت ارائۀ داده‌ها در قالب تصویر، بلکه به خاطر دقتی است که به تحلیل شما از داده‌های قیمتی می‌بخشند. برای یافتن داده‌های نموداری، در صفحۀ هر کوینی که می‌خواهید کمی پایین بروید تا پیدا شود.

کوین مارکت کپ

با استفاده از امکانات این بخش می‌توانید:

 • تاریخ را تغییر دهید. دوره‌های زمانی مختلف (یکساله، سه‌ماهه، هفت‌روزه و یک‌روزه) را انتخاب کنید تا پیشینۀ قیمتی پدیدار شود، یا به‌صورت دستی تایم‌فریم دلخواه‌تان را انتخاب کنید.
 • قیمت‌ها را بر اساس USD، BTC و ETH مشاهده کنید.
 • نمودار ارزش بازار را هم به نمودار اصلی قیمت کوین اضافه یا حذف کنید.
 • نمودارها در قالب لگاریتمی یا خطی مشاهده کنید. درک نمودار خطی آسان‌تر است، اما نمودار لگاریتمی بینش دقیق‌تری به شما می‌دهد.

لینک‌های مفید در مورد کوین‌ها در کوین مارکت کپ

وقتی روی یک کوین کلیک می‌کنید و به صفحۀ اطلاعات اختصاصی آن وارد می‌شوید، لینک‌های مفیدی پیدا می‌کنید؛ لینک‌هایی مثل:

 • وبسایت رسمی کوین
 • بهترین مرورگر بلاکچینی (Blockchain Explorer) موجود
 • وایت‌پیپر (Whitepaper): سندی فنّی است که امکانات، تکنولوژی و چشم‌انداز یک پروژه رمزارزی را ترسیم می‌کند.
 • اجتماعات و رسانه‌های فضای مجازی
 • استناد فنّی (Technical Documentation)
 • کوین است یا توکن
 • قابل استخراج است یا نیست

بهترین صرافی‌ها از نظر حجم معاملات در کوین مارکت کپ

نقدینگی رکن اساسی رمزارزها است. هر چه نقدینگی بیشتر باشد، یک صرافی راحت‌تر می‌تواند یک کوین را در یک قیمت ثابت خرید و فروش کند. شما می‌توانید در بخش صرافی‌های کوین مارکت کپ لیستی از 100 صرافی برتر از حیث حجم معاملات مشاهده کنید. برای دیدن این صفحه، در صفحۀ آغازین وبسایت، سربرگ “Exchanges” را انتخاب کنید.

اطلاعات صرافی‌ها در کوین مارکت کپ

پس از جستجوی صرافی، برای دستیابی به اطلاعات بیشتر روی نام صرافی کلیک کنید. وارد صفحه اطلاعات خواهید شد، تمام جفت‌ارزهای قابل معامله در آن صرافی لیست شده است. همچنین می‌توانید در این صفحه لینک‌های مفیدی پیدا کنید؛ لینک‌هایی مانند:

کوین مارکت کپ
 • وبسایت رسمی صرافی
 • پشتیبانی
 • صفحات مربوط به رسانه‌های اجتماعی صرافی

یافتن صرافی برای خریدن یک کوین در کوین مارکت کپ

کوین جدیدی پیدا کردید که نمی‌دانید از کجا بخریدش؟ کوین مارکت کپ در این مشکل به شما کمک خواهد کرد. این ویژگی وبسایت کمتر مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد. برای حل مشکل نام کوینی که می‌خواهید بخرید را جستجو کنید، روی سربرگ “Markets” کلیک کنید تا تمام صرافی‌ها و جفت‌ارزهای مربوط به کوین را مشاهده کنید. سپس قیمتی که می‌خواهید را انتخاب کنید.

هرگز گول نخور

جهان ارزهای دیجیتال پُر است از کلاهبرداری‌های فیشنگ و صرافی‌ها و وبسایت‌های جعلی که به آسانی با نمونه‌های واقعی اشتباه گرفته می‌شوند. برای اجتناب از چنین دردسرهایی، تا جایی که ممکن است، برای دسترسی به صرافی‌ها و وبسایت‌ها از لینک‌های موجود در کوین مارکت کپ استفاده کنید. کوین مارکت کپ هرگز هک نشده است.

خلاصه معرفی کوین مارکت کپ

کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) وبسایت مرجعی است که قیمت رمزارزها را پیگیری می‌کند و در زمینۀ ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها داده‌ها و اطلاعات دقیق و به‌روز ارائه می‌کند و همچنین می‌تواند در قالب آماره و نمودار هم این داده‌ها را نمایش دهد. کوین مارکت کپ خدماتش را رایگان و بدون تبلیغات در اختیار کاربران سراسر جهان قرار می‌دهد و دارای اپلیکیشن موبایل هم هست. برای استفاده از خدماتش نیازی به داشتن حساب کاربری نیست، اما برخی خدمات از جمله واچ‌لیست و پورتفلیو نیاز به حساب کاربری دارد. این وبسایت رمزارزها و صرافی‌ها را بر اساس معیارهایی دقیق رتبه‌بندی می‌کند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید