روش استفاده از اندیکاتور ای دی ایکس یا شاخص حرکت جهت‌دار میانگین | ADX

روش استفاده از اندیکاتور ای دی ایکس یا شاخص حرکت جهت‌دار میانگین | ADX

شاخص جهت‌دار میانگین، یا ADX به طور خلاصه، نمونه‌ای دیگر از اسیلاتور است. اندیکاتور ای دی ایکس از ۰ تا ۱۰۰ نوسان دارد، زیر ۲۰ نشان دهنده روند ضعیف و بالاتر از ۵۰ نشانگر روند قوی است.

بر خلاف استوکستیک، ADX صعودی یا نزولی بودن روند را مشخص نمی‌کند. در عوض، صرفاً قدرت روند فعلی را اندازه گیری می‌کند. به همین دلیل، ای دی ایکس معمولاً برای تشخیص نوسان بازار یا شروع روند جدید استفاده می‌شود.

به نمودارهای جدید رسم شده نگاه کنید:

اندیکاتور ای دی ایکس | ADX

همان طور که می‌توانید در نمودار یورو به فرانک (EURCHF) مشاهده کنید، ای دی ایکس مدتی در محدوده ناحیه 20 بوده. بعد از آن با قدرت گرفتن در روند، خود را تا بالای 50 رسانده است که نشان دهنده آغاز قدرت‌گیری روند نزولی است.

حال به این مثال توجه کنید:

ADX

در مثال بالا بعد از شکست ناحیه خنثی این اندیکاتور نیز به ما افزایش قدرت را نمایش می‌دهد. بعد از این افزایش، قیمت روند صعودی خود را آغاز کرده است.

اگر مشکلی در استفاده از شاخص جهت دار میانگین وجود دارد، این است که دقیقاً زمان خرید یا فروش را به شما نمی‌گوید. آن چه می‌گوید این است که پیوستن به روند در حال پیشرفت درست است یا خیر.

نحوه استفاده از اندیکاتور ای دی ایکس | ADX

یکی از روش های استفاده از این اندیکاتور، گرفتن تاییدیه برای زمان مناسب ورود به معامله است. همچنین به شما می‌گوید که می‌توان با روند فعلی همراه شد یا اینکه روند فعلی در چارت، قدرت خود را از دست داده است.

راهی دیگر ترکیب اندیکاتور ADX با اندیکاتورهای دیگر است، به ویژه اندیکاتورهایی که روند نزولی یا صعودی جفت‌ارزها را مشخص می‌کنند.

از این اندیکاتور می‌توان برای خروج زود هنگام از معاملات نیز استفاده کرد.

به عنوان مثال، هنگامی که ADX به زیر ۵۰ می‌رسد، نشان می‌دهد که روند فعلی در حال از دست دادن قدرت خود می‌باشد. با دیدن این شرایط احتمال تغییر روند بالا میرود و شما می‌توانید از معامله خود خارج شوید.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش فارکس وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب