نیوز تریدینگ و تاثیر اخبار در بازار فارکس | 2 روش معامله با خبر در فارکس

تاثیر اخبار در بازار فارکس

یکی از مزایای بزرگ معاملات در بازار فارکس این است که این مارکت 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته باز است. یکی از محرک‌های اصلی قیمت‌ها در بازار فارکس، اخبار اقتصادی است. از آنجایی که خبرها بر حرکت بازار تاثیر می‌گذارند، داده‌های اقتصادی می‌توانند به عنوان مهمترین محرک برای تحرکات کوتاه مدت قیمت مورد استفاده قرار گیرد.

طیف وسیعی از معامله‌گران فارکس از این داده‌ها برای ورود و خروج به معامله استفاده می‌کنند. به این نوع معاملات به اصطلاح نیوز تریدینگ یا معامله با اخبار گفته می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که تعداد زیادی از معامله‌گران حرفه‌ای، فقط با نیوز تریدینگ معاملات خود را انجام می‌دهند!

معامله با اخبار در فارکس نکاتی دارد که قصد داریم در این مطلب به آنها بپردازیم. ایتدا با نیوز تریدینگ و روش معامله با اخبار فارکس بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه به تاثیر اخبار در بازار فارکس و نکات مربوط به آن خواهیم پرداخت.

داده های اقتصادی یکی از مهم ترین محرک‌ها برای حرکات کوتاه مدت در بازار فارکس هستند.

از آنجایی که طرف بسیاری از جفت ارزها دلار آمریکا قرار دارد، اخبار اقتصادی این کشور بیشترین تأثیر را بر بازار فارکس دارد.

رایج ترین راه برای نیوز تریدینگ در فارکس، این است که به دنبال یک تثبیت قیمتی قبل از یک عدد بزرگ باشید. سپس منتظر شکست بعد از خبر برای حرکت به سمت عدد بزرگتر باشید.

نیوز تریدینگ چیست؟

نیوز تریدینگ به سبک معاملاتی گفته می‌شود که در آن معامله‌گر بر اساس داده‌های اقتصادی و خبری منتشر شده، درست قبل یا هنگام اعلام خبر اقدام به خرید و فروش نمادهای معاملاتی می‌کند. این روش معاملاتی نیازمند داشتن دانش و آگاهی قوی از بازار و اخبار مرتبط با آن دارد. تحلیل فاندامنتال، اصل مهم در نیوزتریدینگ است.

معامله با خبر یا نیوزتریدینگ برای افراد مبتدی توصیه نمی‌شود. با اینحال داشتن دانش تحلیل خبر و فاندامنتال، می‌تواند به طور بالقوه در موفقیت شما تاثیرگذار باشد.

کدام جفت ارزها برای نیوز تریدینگ مناسب هستند؟

هشت ارز اصلی وجود دارد که  معامله‌گران از داده‌های اقتصادی آنها برای انجام نیوز تریدینگ استفاده می‌کنند. از آنجا که اخبار فارکس در تمام طول هفته منتشر می‌شود، بنابراین برای کسانی که معامله با اخبار در فارکس را انتخاب می‌کنند، فرصت‌های زیادی وجود دارد. هشت ارز اصلی  که می‌توانید برای معامله با خبر از آنها بهره ببرید عبارتند از:

 1. دلار آمریکا (USD)
 2. یورو (EUR)
 3. پوند انگلیس (GBP)
 4. ین ژاپن (JPY)
 5. فرانک سوئیس (CHF)
 6. دلار کانادا (CAD)
 7. دلار استرالیا (AUD)
 8. دلار نیوزلند (NZD)

جفت ارز‌های مشتق شده از هشت ارز اصلی عبارتند از:

 1. EUR/USD
 2. USD/JPY
 3. AUD/USD
 4. GBP/JPY
 5. EUR/CHF
 6. CHF/JPY

این ارزها بیشترین حجم نقدینگی را در فارکس دارند. اما به‌عنوان یک قاعده کلی، از آنجایی که دلار آمریکا در طرف دیگر ۹۰ درصد معاملات ارزی قرار دارد، اخبار اقتصادی ایالات متحده بیشترین تأثیر را بر بازار فارکس دارند.

شاید به نظر نرسد اما نیوزتریدینگ سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. نه تنها باید به اعداد گزارش شده شده رسمی توجه کنید، بلکه اطلاعاتی که به عنوان شایعه یا پیش بینی (پیش‌بینی‌های غیر رسمی و منتشر نشده) و هرگونه تجدید نظر در گزارش‌های قبلی هم مهم هستند.

علاوه بر این، برخی از اخبار فارکس مهم‌تر از سایرین هستند. این مورد را می‌توان از نظر اهمیت کشوری که داده‌ها را منتشر می‌کند و یا نهاد منتشر کننده آنها تشخیص داد.

اخبار مهم فارکس چه زمانی منتشر می‌شود؟

زمان تقریبی مهم‌ترین اخبار فارکس و داده‌های اقتصادی را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید. ساعات انتشار اخبار بر اساس منطقه جغرافیایی شرق ایالات متحده محاسبه می‌شود که 8.5 ساعت از ساعت ایران عقبتر است. برای محاسبه دقیق زمان انتشار خبر به وقت محلی خود می‌توانید از محاسبه‌گر زمان زیر استفاده کنید.
محاسبه‌گر زمان

در این ساعت‌ها تریدرهای فارکس توجه بیشتری به مارکت می‌کنند و حجم معاملات با انتشار اخبار به شدت بالا می‌رود.

کشورواحد پولساعت (EST)
ایالات متحدهUSD8:30 تا 10 صبح 
ژاپنJPY6:50 الی 11:30 شب
کاناداCAD7 الی 8:30 صبح
انگلستانGBP2 الی 4:30 بامداد
ایتالیاEUR3:45 تا 5 صبح
آلمانEUR2 تا 6 صبح
فرانسهEUR2:45 تا 4 بامداد
سوئیسCHFاز ساعت 1:45 تا 5:30 بامداد
نیوزلندNZD4:45 تا 9 شب
استرالیاAUD5:30 تا 7:30 بعد از ظهر

فراموش نکنید که در صفحه تقویم اقتصادی وبسایت ایران بروکر، مهمترین اخبار فارکس را به وقت ایران می‌توانید مشاهده کنید.

مهمترین خبرهایی که برای نیوزتریدینگ باید دنبال کنیم!

قبل از اینکه با استراتژی معامله با خبر بپردازیم، باید ببینیم کدام رویدادهای خبری ارزش معامله دارند.

درواقع شما باید توانایی پاسخ دادن به این سوال را داشته باشید: کدام اخبار را باید معامله کنم؟

معامله‌گران فارکس باید با رویدادهای خبری که به شدت بر ارزهای اصلی تاثیر می‌گذارند آشنا باشند.

به یاد داشته باشید که ما اخبار را معامله می‌کنیم چون نوسانات کوتاه مدت زیادی ایجاد می‌کنند. بنابراین طبیعتا تمایل داریم فقط اخباری را معامله کنیم که پتانسیل بالایی در ایجاد نوسانات برای بازار ارز دارند.

اخباری که تمایل به تغییر قیمت و ایجاد نوسان در بازار دارند، معمولا شامل خبرهای زیر هستند:

 • اخبار تغییر در سیاست بانک مرکزی (سیاست پولی)
 • اخبار تغییر در سیاست دولت (سیاست مالی)
 • اخبار نتایج غیرمنتظره در انتشار داده‌های اقتصادی
 • توییت‌هایی از افراد سرشناس که تمایل دارند نام‌شان همیشه بر سر زبان‌ها باشد

آگاهی از اخبار پرریسک به شما کمک می‌کند تا از قرار گرفتن در معاملات خلاف جهت بازار دوری کنید.

برای معامله با اخبار در فارکس، ابتدا باید بدانید که در هفته‌ای که پیش رو دارید کدام خبر مهم است و باید دنبال کنید. علاوه بر موارد بالا، برخی از مهمترین داده‌های مورد استفاده در نیوز تریدینگ عبارتند از:

 1. تصمیمات درباره نرخ بهره
 2. اخبار خرده فروشی
 3. تورم (قیمت مصرف کننده یا قیمت تولید کننده)
 4. نرخ بیکاری
 5. تولید صنعتی
 6. نظرسنجی احساسات تجاری
 7. نظرسنجی اعتماد مصرف کننده
 8. تراز تجاری
 9. بررسی‌های بخش تولید

بسته به وضعیت اقتصاد در زمان انتشار خبر، اهمیت نسبی این داده‌ها ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال، بیکاری ممکن است در یک ماه مهمتر از تصمیمات تجاری یا نرخ بهره باشد. بنابراین، مهم است آنچه را که بازار در حال حاضر روی آن متمرکز است را بدانید.

اخبار چه مدت بر بازار اثر دارد؟

علاوه بر اینکه زمان ورود به معامله در نیوز تریدینگ مهم است، دانستن اینکه چه زمانی از معامله خارج شویم هم بسیار مهم است.

طبق مطالعه مارتین دی دی ایوانز و ریچارد کی لیونز که در مجله بین المللی پول و مالی که در سال 2004 منتشر شد، بازار تا چند روز پس از انتشار داده‌ها، همچنان می‌تواند در حال جذب یا واکنش به انتشار اخبار باشد.

این مطالعه نشان داد که تاثیر اصلی خبر در روز اول یا دوم رخ می‌دهد، اما در برخی مواقع تا روز چهارم باقی می‌ماند. از طرفی جریان سفارشات خرید و فروش همچنان در روز سوم بسیار محسوس بوده و در روز چهارم هم قابل مشاهده است.

چگونه با انتشار اخبار در بازار فارکس معامله کنیم؟

قبل از اینکه به بهبود “استراتژی‌های معامله با خبر” بپردازیم، باید ببینیم کدام رویدادهای خبری ارزش معامله دارند.

درواقع شما باید توانایی پاسخ دادن به این سوال را داشته باشید: کدام اخبار را باید معامله کنم؟

معامله‌گران فارکس باید با رویدادهای خبری که به شدت بر ارزهای اصلی تاثیر می‌گذارند آشنا باشند.

به یاد داشته باشید که ما اخبار را معامله می‌کنیم چون نوسانات کوتاه مدت زیادی ایجاد می‌کنند. بنابراین طبیعتا تمایل داریم فقط اخباری را معامله کنیم که پتانسیل بالایی در ایجاد نوسانات برای بازار ارز دارند.

اخباری که تمایل به تغییر قیمت و ایجاد نوسان در بازار دارند، معمولا شامل خبرهای زیر هستند:

 • اخبار تغییر در سیاست بانک مرکزی (سیاست پولی)
 • اخبار تغییر در سیاست دولت (سیاست مالی)
 • اخبار نتایج غیرمنتظره در انتشار داده‌های اقتصادی
 • توییت‌هایی از افراد سرشناس که تمایل دارند نام‌شان همیشه بر سر زبان‌ها باشد.

آگاهی از اخبار پرریسک به شما کمک می‌کند تا از قرار گرفتن در معاملات خلاف جهت بازار دوری کنید.

آموزش نیوز تریدینگ در فارکس

متداول‌ترین راه برای معامله اخبار این است که به دنبال یک دوره تثبیت یا عدم قطعیت (جایی که خریداران و فروشندگان مردد هستند) قبل از یک عدد بزرگ باشید و در پشت خبر معامله کنید. این روش را می‌توان هم به صورت کوتاه مدت (معاملات اسکلپ یا روزانه) و هم طی چند روز انجام داد.

بیایید به تصویر زیر به عنوان مثال نگاه کنیم. پس از یک ریزش در ماه سپتامبر، قیمت یورو قبل از خبر مهم ماه نوامبر که هنوز منتشر نشده بود، مدتی به صورت خنثی حرکت کرده یا به اصطلاح رنج شده بود.

همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت یورو در یک کانال به صورت رنج به دام افتاده و خریداران و فروشندگان قدرتی برابر دارند. همچنان اندازه کندل‌ها نشان می‌دهد که خریداران و فروشندگان مردد هستند و خرید و فروش زیادی انجام نمی‌دهند و در نتیجه، حجم معاملات پایین است.

برای نیوز تریدرها یا معامله‌گران اخبار فارکس، این امر یک فرصت عالی برای انجام یک معامله فراهم کرده، به خصوص که احتمال حرکت شدید در این زمان بسیار بالا است. این کانال رنج از 17 ساعت قبل از انتشار خبر شروع به شکل‌گیری کرده است!

معامله با خبر در فارکس

دلیل تشکیل کانال افقی در نمودار بالا،  عدم تصمیم‌گیری و عدم قطعیت درباره داده‌هایی است که قرار است درباره حقوق و دستمزد غیرکشاورزی اکتبر منتشر شود. همانطور که مشاهده می‌کنید، بعد از انتشار داده‌ها، بازار دچار نوسان شده و فروشندگان دوباره قدرت را در دست گرفتند!

قبلا اشاره کردیم که معامله با خبر در فارکس سخت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. اما چرا؟ دلیل اصلی نوسانات قیمتی در زمان انتشار خبر است! ممکن است شما حرکت درستی انجام دهید و روند را صحیح تشخیص دهید، اما بازار با نوسانات شما را فریب می‌دهد و باعث ضرر شما می‌شود!

بیایید به تصویر زیر به عنوان مثال دیگری نگاه کنیم. این نمودار هم دقیقا زمان انتشار خبر نمودار قبلی (اما در بازه زمانی متفاوت) را نشان می‌دهد.

نیوز تریدینگ

پیش بینی‌ها این بود که 120000 هزار شغل ایجاد شود، اما در عوض اقتصاد ایالات متحده تنها 56000 شغل ایجاد کرد. این ناامیدی منجر به فروش تقریبا 60 پیپ دلار در برابر یورو در 25 دقیقه اول پس از انتشار خبر شد (EURUSD افزایش یافت).

با این حال، دلار به قدری قوی بود که پس از یک افزایش موقتی یورو به دلار، جهت حرکت نمودار به سرعت معکوس شد و سودهای قبلی را بلعید! یک ساعت بعد، یورو به دلار به قدری ریزش کرد که سطح قبلی خود را شکست.

همانطور که دیدید، ممکن است شما حرکت صعودی را درست حدس زده باشید و شواهد اولیه هم این را به شما ثابت کند، اما قدرت دلار به‌ قدری قوی بود که چنین اخبار بدی هم نتوانست ضربه پایداری را در افزایش قیمت آن ایجاد کند.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در نیوز تریدینگ یا معامله با اخبار فارکس، باید تحلیل تکنیکال را هم مد نظر داشته باشید!

تاثیر اخبار در بازار فارکس | نکات تکمیلی نیوزتریدینگ

دانستن تحلیل تکنیکال در زمان معامله به تنهایی کافی نیست. بسیار مهم است که بدانید چه چیزی باعث حرکت بازار فارکس می‌شود.

در پشت خطوط روند، الگوی دو قله و سر شانه، عاملی اساسی وجود دارد که باعث این حرکات می‌شود.

به این عامل یا نیرو “خبر” گفته می‌شود.

91 1

برای درک اهمیت اخبار در بازار فارکس، این سناریو را تصور کنید.

فرض کنید در اخبار شبانگاهی، گزارشی مبنی بر ورشکستگی بزرگترین شرکت نرم افزاری منتشر می‌شود.

شما صاحب سهام این شرکت هستید.

اولین کاری که انجام می‌دهید چیست؟ احساس شما نسبت به این شرکت چه تغییری خواهد کرد؟

به نظر شما برداشت دیگران از این اتفاق چه خواهد بود؟

واکنش طبیعی شما این خواهد بود که فورا بخواهید سهام خود را بفروشید.

در واقع، این همان کاری است که احتمالا دیگر افراد سهام‌دار نیز انجام خواهند داد.

واقعیت این است که اخبار بر نحوه درک و عملکرد ما در تصمیمات‌ معاملاتی‌مان تاثیر می‌گذارد. در مورد معامله ارزها نیز به همین صورت است.

با این‌حال تفاوت مشخصی در معامله با اخبار در بازار سهام و فارکس وجود دارد.

بیایید مجددا به مثال قبل برگردیم. این بار تصور کنید که همان گزارش ورشکستگی را یک روز قبل از اینکه در اخبار اعلام شود شنیده‌اید.

به‌طور طبیعی، اگر خبر را یک روز زودتر می‌شنیدید، تمام سهام خود را زودتر می‌فروختید و در نتیجه نسبت به همه کسانی که آن خبر را در اخبار شبانگاهی می‌شنیدند، پول بیشتری به‌دست می‌آوردید.

این روش برای شما خوب به نظر می‌رسد درست است؟ اما متاسفانه این ترفند کوچک نوعی جرم است که “تجارت داخلی” نامیده می‌شود و باعث می‌شود مانند “مارتا استوارت” “Martha Stewart” به زندان بیفتید.

91 2

در بازار سهام اگر خبری را قبل از دیگران بشنوید، غیر قانونی است اما در بازار فارکس کاملا قانونی است و به آن بازی عادلانه می‌گویند.

پس هرچه زودتر اخبار را بشنوید یا ببینید برای معاملات شما بهتر است و هیچ جریمه‌ای برای آن وجود ندارد.

با استفاده از تکنولوژی و ارتباط مداوم با منابع خبری می‌توانید بهترین و جدیدترین اخبارها را در دست داشته باشید!

این برای معامله‌گران خرد یک فرصت عالی است! زیرا پس از انتشار خبر توسط آمریکا، می‌توانند به آن واکنش نشان دهند.

همه معامله‌گران باید به یک خبر وابسته باشند تا بازار را به حرکت درآورند زیرا اگر خبری وجود نداشته باشد، بازار به سختی حرکت می‌کند.

اخبار در بازار فارکس از اهمیت بالایی برخوردارند زیرا باعث حرکت بازار می‌شوند.

صرف نظر از تحلیل تکنیکال، اخبار در حرکت بازار فارکس مانند “سوخت” عمل می‌کند.

معامله با اخبار در بازار فارکس | Forex News Trading

به عنوان یک تریدر فارکس که به نیوز تریدینگ علاقه دارید،‌ توجه به انتشار داده‌های اقتصادی، سخنرانی مقامات دولتی و رویدادهای ژئوپلیتیکی مهم است.

چرا؟

معمولا این اطلاعات منعکس‌کننده قدرت یک اقتصاد هستند و ممکن است مسیر آینده یک ارز را نشان دهند.

معامله با اخبار یا نیوز تریدینگ اغلب دشوار است و برای همه مناسب نیست، اما نوسانات ناشی از آن می‌تواند فرصت‌های معاملاتی زیادی ایجاد کند.

چرا باید با اخبار در فارکس معامله کرد؟!

پاسخ به این سوال ساده است: برای کسب درآمد بیشتر!

همان‌طور که قبل‌تر نیز گفته شد، اخبار بخش بسیار مهمی از بازار فارکس هستند زیرا پتانسیل این را دارند که بازار را به حرکت درآورند.

تاثیر اخبار در بازار فارکس

در زمانی که اخبار منتشر می‌شوند، مخصوصا اخبارهای مهمی که افراد زیادی در حال تماشای آن هستند، تقریبا می‌توانید انتظار مشاهده حرکت بزرگی را در بازار داشته باشید.

اینکه می‌دانید حرکت بزرگی در بازار به‌وجود خواهد آمد، آن را تبدیل به یک فرصت می‌کند. بنابراین آن خبر ارزش دنبال کردن دارد.

هدف شما به عنوان یک معامله‌گر خبر “News Trader” این است که جهت حرکت را به درستی تشخیص داده و با آن همراه شوید.

حرکت‌های بزرگ بازار که توسط رویدادهای خبری ایجاد می‌شوند اغلب در یک جهت حرکت نمی‌کنند.

اغلب اوقات بازار ممکن است شروع به حرکت در یک جهت کند، فقط برای اینکه در جهت دیگر باز گشت کند. تلاش برای پیدا کردن مسیر درست گاهی اوقات می‌تواند موجب سردرد شود!

اگرچه معامله اخبار یا نیوز تریدینگ ممکن است سودآور باشد، اما چندان ساده نیست. نیاز به تمرین زیاد دارد! مهم‌تر از همه، همیشه باید برنامه داشته باشید.

ریسک معامله با اخبار در بازار فارکس را در نظر بگیرید!

درست همانند هر استراتژی معاملاتی که ریسک‌های خود را به همراه دارد،‌ در نیوز تریدینگ یا معامله با خبر نیز خطرات احتمالی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید.

ریسک های معامله‌گری با خبر

در ادامه به بررسی نمونه‌هایی از خطرات نیوز تریدینگ یا معامله با خبر می‌پردازیم:

افزایش اسپرد

از آن‌جایی که در طول رویدادهای خبری، بازار فارکس بسیار پرنوسان است، بسیاری از کارگزاران فارکس در این زمان‌ها اسپرد را افزایش می‌دهند.

افزایش اسپرد در معامله با خبر

این تغییر در اسپرد، هزینه‌های معاملات را افزایش می‌دهد و می‌تواند به سود شما آسیب برساند.

همچنین چارت شما می‌تواند “قفل” شود. این بدان معناست که معامله شما می‌تواند در زمان مناسب انجام شود اما ممکن است برای چند دقیقه در پلتفرم معاملاتی شما نمایش داده نشود که این به ضرر شماست زیرا اگر معامله خلاف جهت تحلیل شما پیش برود، نمی‌توانید تنظیماتی در آن اعمال کنید.

یا فکر می‌کنید سفارش ورود شما فعال نشده است (درحالیکه فعال شده اما فقط نمایش داده نمی‌شود)، پس تلاش می‌کنید تا در قیمت مارکت مجددا ورود کنید تا سفارش خود را ثبت کنید.

ریسک‌های معامله با خبر

بنابراین در این حالت شما دو برابر ریسک می‌کنید.

اسلیپیج | Price Slippage

ممکن است در معاملات خود، اسلیپیج را نیز تجربه کنید.

اسلیپیج زمانی اتفاق می‌افتد که می‌خواهید با قیمت مشخصی وارد بازار شوید اما به دلیل نوسانات شدید در طول رویدادهای خبری، با قیمت بسیار متفاوتی سفارش شما ثبت می‌شود.

معامله با خبر

حرکت‌های بزرگ بازار که توسط رویدادهای خبری ایجاد می‌شوند، فقط در یک جهت حرکت نمی‌کنند.

بیشتر اوقات ممکن است ابتدا بازار در یک جهت شروع به پرواز کند سپس دوباره در جهت مخالف به عقب برگردانده شود.

در این مواقع، تلاش برای یافتن جهت درست برای ترید و همراه شدن با آن، می‌تواند دردسرساز باشد!

معامله با اخبار سودآور است اما واقعا کار آسانی نیست و نیاز به تمرین مداوم دارد.

مهم‌تر از همه این است که شما باید همیشه یک برنامه معاملاتی برای خود داشته باشید.

در ادامه، روش‌هایی امن برای معامله با خبر را به شما ارائه می‌دهیم.

چگونه با انتشار اخبار در بازار فارکس معامله کنیم؟

قبلا درباره اینکه کدام خبرها برای نیوز تریدینگ و معامله با خبر در فارکس مناسب هستند صحبت کردیم. اما چگونه این اخبار را پیدا کنیم؟!

آموزش پیدا کردن اخبار مهم فارکس در ایران بروکر

در صفحه تقویم اقتصادی وبسایت ایران بروکر می‌توانید مهمترین اخبار فارکس را بصورت روزانه مشاهده کنید. علاوه بر این، نام برخی از سایت‌های ارائه دهنده تقویم اقتصادی به زبان انگلیسی در فهرست زیر قرار دارد:

تعداد این رویدادها گاهی به بیش از ۱۰۰ خبر در هفته می‌رسد و غربال کردن بسیاری از این رویدادها می‌تواند کار بسیار دشواری باشد.

خوشبختانه تقویم اقتصادی سایت ایران بروکر، تشخیص اهمیت نسبی هر رویداد خاص را آسان می‌کند.

نیوزتریدینگ

در این تقویم شما می‌توانید خبرها را بر اساس شدت اهمیت آنها در مشاهده کنید.

برای مثال، با انتخاب گزینه “اهمیت بالا”، تقویم اقتصادی فقط رویدادهای خبری را نشان می‌دهد که از گذشته به عنوان اخبار پرنوسان شناخته شده‌اند و برای ایجاد نوسان در بازار دارای ظرفیت هستند.

اهمیت اخبار آمریکا در بازار فارکس

بازارها به اکثر اخبار اقتصادی کشورهای مختلف واکنش نشان می‌دهند اما پربیننده‌ترین و موثرترین اخبار در فارکس مربوط به ایالات متحده است.

اهمیت اخبار آمریکا

مهم نیست که در کدام یک از حوزه‌های امورات نظامی، ژئوپلیتیک، صنعت، انرژی، علم، فرهنگ و فناوری باشد، به هر حال ایالات متحده قدرتمندترین کشور جهان در نظر گرفته می‌شود.

حتی به عنوان یک “ابر قدرت مالی” نیز توصیف می‌شود.

اگر در بعضی از حوزه‌ها به دلایلی مانند مشکلات، ناهماهنگی و ضعف‌ها جایگاه قدرتمند خود را کمی از دست داده باشد اما باز هم از قدرت نفوذ دلار آمریکا نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

ایالات متحده همچنان بزرگترین اقتصاد جهان را دارد و دلار آمریکا ارز ذخیره جهان است.

این بدان معناست که دلار آمریکا در بیش از ۹۰٪ از معاملات فارکس شرکت می‌کند که همین مسئله باعث می‌شود اخبار و اطلاعات مربوط به آمریکا مهم و پربیننده باشند.

با اطلاعات گفته شده، اکنون بیایید نگاهی به برخی از اخبار پرنوسان آمریکا بیندازیم:

نوسانی‌ترین گزارشات خبری

علاوه بر گزاشات تورم و سخنرانی‌های بانک مرکزی باید به اخبار ژئوپلیتیکی مانند:

 • همه‌گیری‌ها
 • جنگ‌ها
 • بلایای طبیعی
 • ناآرامی های سیاسی و اعتراضات
 • انتخابات پیش‌رو

نیز توجه کنید.

اگرچه ممکن است این اخبار به اندازه اخبار دیگر تأثیر زیادی نداشته باشند، اما هنوز ارزش توجه دارند.

همچنین مراقب حرکات در بازار سهام باشید. به خصوص بازار سهام آمریکا.

برخی اوقات احساسات در بازار سهام،‌ عامل ایجاد نوسانات قیمتی در بازار ارز است.

اکنون که می‌دانیم کدام رویدادهای خبری بیشترین حرکت را در بازار ایجاد می‌کنند، گام بعدی ما این است که تعیین کنیم کدام جفت ارزها ارزش معاملاتی دارند.

نحوه انتخاب جفت ارز مناسب برای معامله با خبر در فارکس

بعد از بررسی رویدادهای خبری مهم، شما می‌خواهید ارز مرتبط با اقتصاد آن رویداد را معامله کنید.

انتخاب جفت ارز مناسب یک تصمیم مهم برای “معامله با خبر” یا نیوز تریدینگ است.

به عنوان یک نیوز تریدر شما به دنبال دست‌یابی به دو هدف هستید:

 • از نوسانات قیمتی کوتاه‌مدت سود بگیرید.
 • هزینه‌های تراکنش‌های خود را تا حد امکان پایین نگه دارید.

از آن‌جایی که اخبار می‌تواند نوسانات (و فرصت‌های معاملاتی) زیادی در بازار فارکس به همراه داشته باشد، مهم است که در نیوز تریدینگ ارزهایی با نقدشوندگی بالا را معامله کنیم.

ارزهایی که نقدشوندگی بالایی دارند، دارای کمترین اسپرد هستند که به شما امکان می‌دهند تا هزینه‌های تراکنش خود را پایین نگه دارید.

ما در ابتدای صفحه این ارزها را به شما معرفی کردیم. با این حال تریدرهای خبری اکثرا روی جفت ارزهای زیر معامله می‌کنند:

 • EUR/USD
 • GBP/USD
 • USD/JPY
 • USD/CHF
 • USD/CAD
 • AUD/USD

همه این‌ها، جفت ارزهای اصلی هستند.

به یاد داشته باشید، به دلیل اینکه جفت ارزهای اصلی دارای بیشترین نقدینگی هستند، معمولا کمترین اسپرد را دارند.

از آن‌جایی که در زمان انتشار گزارش‌های خبری اسپردها افزایش می‌یابد، پس منطقی است که برای شروع به معامله، جفت ارزهایی را انتخاب کنیم که کمترین اسپرد را دارند.

اکنون که می‌دانیم کدام رویدادهای خبری و جفت ارز را باید نیوز تریدینگ معامله کنیم، زمان آن فرا رسیده که به بررسی روش‌های معامله با خبر بپردازیم.

۲ روش برای معامله با خبر در فارکس | استراتژی نیوزتریدینگ

در واقع هیچ روش واحدی برای معامله با خبر وجود ندارد.

هنگامی که اخبار منتشر می‌شود، قیمت در یک جهت اسپایک می‌شود (افزایش می‌یابد) و یا احتمال این وجود دارد که اتفاق خاصی در بازار رخ ندهد زیرا معامله‌گران با معامله در خلاف جهت انتظارات بازار، اثر خبر را خنثی می‌کنند.

دو روش اصلی برای معامله با خبر وجود دارد:

 • سوگیری جهت‌دار
 • سوگیری غیرجهت‌دار

سوگیری جهت‌دار

سوگیری جهت‌دار به این معنی است که شما پس از انتشار یک گزارش خبری، انتظار دارید بازار در جهت خاصی حرکت کند.

هنگامی که به دنبال فرصت‌های معاملاتی هستید، خوب است که بدانید چه چیزی باعث حرکت بازار می‌شوند.

تاثیر اخبار

عدد اجماع و عدد واقعی | Consensus vs. Actual Number

تحلیلگرانی وجود دارند که چندین روز یا حتی هفته‌ها قبل از انتشار یک گزارش خبری، پیش‌بینی‌هایی درمورد تاثیر خبر بر بازار می‌کنند و آن را در قالب یک عدد منتشر می‌کنند.

این عدد در بین تحلیلگران مختلف متفاوت خواهد بود اما به‌طور کلی یک عدد مشترک وجود دارد که اکثریت آن‌ها بر روی آن اتفاق نظر دارند.

به این عدد “اجماع” گفته می‌شود.

زمانی که یک گزارش خبری منتشر می‌شود، تاثیر واقعی خبر بر بازار با یک عدد نشان داده می‌شود که به آن “عدد واقعی” می‌گویند.

نیوز تریدینگ

با شایعه بخر، با خبر بفروش!

این عبارت رایجی است که در بازار فارکس استفاده می‌شود زیرا اغلب زمانی که یک گزارش خبری منتشر می‌شود، حرکت بازار با آنچه گزارش شما را به سمت آن سوق می‌دهد مطابقت ندارد.

به عنوان مثال، فرض کنید که انتظار داریم نرخ بیکاری در ایالات متحده افزایش یابد. تصور کنید که ماه گذشته نرخ بیکاری ۸.۸٪ بوده و عدد اجماع برای این گزارش ۹٪ اعلام شده است.

اجماع ۹٪ درصد بدان معناست که فعالان بزرگ بازار، اقتصاد ایالات متحده را ضعیف‌تر و در نتیجه دلار را ضعیف‌تر پیش‌بینی می‌کنند.

بنابراین با این پیش‌بینی، بازیکنان بزرگ بازار برای شروع به موضع‌گیری، منتظر انتشار گزارش واقعی نیستند.

آن‌ها پیش از اینکه نرخ واقعی منتشر شود،‌ شروع به فروش دلارهای خود به سایر ارزها خواهند کرد.

در این مرحله بیایید فرض کنیم که نرخ واقعی بیکاری منتشر شده است و همانطور که انتظار می‌رود، این نرخ ۹.۰٪ را گزارش می‌کند.

به عنوان یک تریدر خرد، شما این خبر را می‌شنوید و فکر می‌کنید: “خب این خبر بدی برای ایالات متحده است،‌ وقت آن رسیده که دلارهای خود را بفروشم”.

هنگامی که برای فروش دلار به پلتفرم معاملاتی خود می‌روید،‌ می‌بینید که بازار در جهتی که شما فکر می‌کردید حرکت نمی‌کند.

در واقع بازار صعود می‌کند! اما چرا؟!

دلیل آن این است که فعالان بزرگ بازار موضع خود را قبل از انتشار خبر مشخص کرده بودند و ممکن است اکنون پس از برگزاری رویداد خبری، سود خود را از بازار گرفته باشند و به فکر سیو سود باشند.

نکته مهم این است که همیشه یک قدم به عقب بردارید و قبل از هر گونه تصمیم گیری سریع، به تصویر کلی نگاه کنید. حالا که این اطلاعات را در سر خود دارید، باید ببینید چگونه می‌توانید اخبار فارکس را با سوگیری جهت دار معامله کنید. اجازه دهید مثال نرخ بیکاری را برای سادگی پیگیری کنیم.

* توجه: هر چه محدوده کوچکتر باشد، تمایل بیشتری برای حرکت سریع وجود دارد. از آنجا که باید چشم انداز نزولی به دلار داشته باشید، توجه خاص به نقطه شکست پایین‌تر از آن محدوده دارید. شما انتظار دارید که ارزش دلار کاهش یابد، پس استراتژی معقول همان تنظیم نقطه ورود چند پیپ پایین‌تر از این سطح است.

92 2

سپس می توانید توقف را در نقطه شکست بالا تعیین کرده و محدودیت خود را برای همان مقدار پیپ به عنوان محدوده نقطه شکست تعیین کنید.

92 3

یکی از این دو مورد می‌تواند در این مرحله اتفاق افتد. اگر نرخ بیکاری افت کند، آنگاه دلار می‌تواند افزایش یابد. این باعث افزایش USD / JPY می‌شود و معامله شما به احتمال زیاد اجرا نمی‌شود. یا اگر خبر مطابق انتظار شماست و نرخ بیکاری افزایش می‌یابد، دلار می‌تواند کاهش یابد (با فرض اینکه کل چشم انداز اصلی برای دلار از قبل نزولی است). این برای شما خوب است چرا که از قبل معامله‌ای تعیین کردید که برای دلار نزولی بود و اکنون تنها کافی است آشکار شدن معامله خود را تماشا کنید.

92 4

کلید داشتن سوگیری جهت دار این است که باید درک درستی از مفاهیم گزارش خبری که قصد دارید معامله کنید داشته باشید. اگر نتوانید تأثیر آن را بر ارزهای خاص درک کنید، آنگاه ممکن است گرفتار شوید. خوشبختانه برای شما، به توضیح تأثیر هر گزارش بر بازار فارکس می‌پردازیم.

سوگیری غیرجهت‌دار

یک استراتژی رایج در معامله با خبر، استفاده از رویکرد سوگیری غیرجهت‌دار است.

در این روش، فقط به این نکته توجه می‌شود که یک گزارش خبری مهم، موج یا حرکت بزرگی را ایجاد می‌کند.

مهم نیست که بازار به کدام سمت حرکت می‌کند، هدف ما این است که بتوانیم از حرکت ایجاد شده کسب سود کنیم.

این بدان معناست که برای حرکت بازار در هر جهت، برنامه‌ای برای ورود به معامله داشته باشید.

از آن‌جایی که شما هیچ سوگیری نسبت به بالا یا پایین رفتن قیمت ندارید، آن را سوگیری غیرجهت‌دار می‌نامند.

اجازه دهید بازار جهت را به شما نشان دهد

93 1

اولین نکته برای ملاحظه این است که کدام گزارش‌های خبری را معامله کنیم. در حالت ایده آل، تنها می‌خواهید آن گزارش‌ها را معامله کنیم چرا که احتمال بالایی وجود دارد که بازار بعد از اعلام آنها حرکت بزرگی کند. کار بعدی که باید انجام دهید این است که حداقل ۲۰ دقیقه قبل از انتشار اخبار واقعی به محدوده نگاه کنید.

سقف آن محدوده، نقطه شکست بالایی شما خواهد بود و کف آن نقطه شکست کف پایینی شما خواهد بود. توجه داشته باشید که هر چه محدوده کوچک‌تر باشد، به احتمال زیاد حرکت بزرگی بعد از گزارش‌های خبری خواهید دید. نقاط شکست، سطوح ورودی شما خواهند بود. اینجا جایی است که می‌خواهید دستورات خود را تنظیم کنید.

توقف‌های شما باید حدود ۲۰ پیپ پایین و بالای نقاط شکست قرار داده شوند، و اهداف اولیه شما باید تقریباً همان محدودهی سطوح شکست باشد. این موسوم به معامله straddle است که شما به دنبال بازی با هر دو طرف معامله هستید، هر کدام که حرکت کند.

93 2

یک جهت حرکت کنید و سپس متوقف شوید زیرا قیمت به سرعت در جهت دیگر معکوس شده است. با این حال، ورودی دیگر شما اجرا خواهد شد و اگر آن معامله برنده شود، باید زیان اولیه خود را جبران کنید و با کمی سود بیرون بیایید. سناریوی بهترین حالت، این است که تنها یکی از معاملات شما اجرا شود و قیمت همچنان به حرکت به نفع شما ادامه می‌دهد به طوری که ضرر نکنید. در هر صورت، اگر به درستی انجام شود در انتهای روز باید مثبت باشید.

یکی از چیزهایی که رویکرد سوگیری غیر جهت دار را جذاب می‌کند، این است که هر گونه احساسات را حذف می‌کند – فقط می‌خواهید وقتی حرکت اتفاق می افتد سود کنید. این امر فرصت‌های بیشتر را به شما می‌دهد. استراتژی‌های بسیار بیشتری برای معامله اخبار وجود دارد اما هر زمان که در حال کار روی رویکردی برای بهره گیری از حرکت‌های گزارش خبری هستید، مفاهیم ذکر شده در این درس همیشه باید بخشی از برنامه شما باشند.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش فارکس وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

مرتب سازی
Besmellah ۱۲ آبان ۱۴۰۲

بروکر لایت فایننس به من پیام داد که هنگام خبر با تمام موجودی وارد نشوم آیا اگر با تمام موجودی وارد شوم و سود کنم میتواند برداشتم را مسدود کند؟

کارشناس ایران بروکر ۱۳ آبان ۱۴۰۲
پاسخ Besmellah

سلام. وقتی با همه موجودی (مارجین) وارد معامله میشوید احتمال کال و استاپ اوت شما وجود دارد و به همین دلیل است که بروکر پیشنهاد داده این کار را انجام ندهید

رضا ۲۶ تیر ۱۴۰۲

سلام و خسته نباشید
دو تا سوال مهم، یک اینکه آیا کسی می دونه که با اخبار EPS و یا اخبار مربوط به سهام می توان مثل اخبار مربوط به فارکس نوسان گیری کرد؟
دوم اینکه ، بروکری رو میشناسید که اسلیپیج و واید اسپرد هنگام خبر نداشته باشه و تعداد نماد های معاملاتیش زیاد باشه؟ من یکی رو میشناسم اما به درد فارکس و سهام نمیخوره زیاد برای کریپتو خوبه.
ممنون میشم راهنمایی کنید

عادل ۱۵ فروردین ۱۴۰۲

عالی و مفید بود.

بهمن ۰۹ شهریور ۱۴۰۱

بسیار عالی، ممنونم از به اشتراک گذاشتن این مقاله

الیاس ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

تحلیل فاندامنتال در صورتی جواب میده که با تحلیل تکنیکال مخلوط بشه و وقتی کسب سود میکنید که ریسک به ریوارد درستی داشته باشیم اول باید محدوده های مقاومتی و حمایتی و خط روند های بازار رو رسم بعد چند ساعت قبل از اخبار زمانی که تو محدوده ای بود که سیگنال بای یا سل رو گرفتیم وارد بشیم و وقتی که اخبار رو گفتند اگه اخبار منفی باشه معامله رو ببندیم و وقتی به جهت خبر باشه معامله رو کاری نداشته باشیم چون بیشتر از 70 درصد مواقع قیمت بعد از انتشار خبر سمت سقف و کف قبلی خودش میره و سود های خیلی خوبی میده