آیا بروکر فارکس شما معتبر است؟ | نهاد نظارتی بروکر خود را جدی بگیرید!

آیا بروکر فارکس شما معتبر است؟ | نهاد نظارتی بروکر خود را جدی بگیرید!

آیا بروکر منتخب شما رگوله‌ شده است و مجوز دارد؟ آیا کارگزارتان مجوز فعالیت در محل زندگی شما را دارد؟ دقت کنید! روی محل زندگی شما، و مکانی که قصد انجام فعالیت معاملاتی را دارید، تأکید دارم! رگوله بروکر شما باید منطقه جغرافیایی شما را تحت پوشش قرار دهد!

اینکه فقط مطمئن شوید که بروکرتان مجوز دارد و تحت‌نظارت است، کافی نیست. شما باید بدانید که بروکرتان در کدام نهاد نظارتی به ثبت رسیده است، و اینکه آیا محل زندگی شما، تحت پوشش حوزه قضایی آن نهاد نظارتی بروکر هست یا خیر!

در ادامه آموزش‌های مربوط به بروکر فارکس در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، امکان فعالیت ایرانیان در بروکرهایی که تحت نظارت نهادهای معتبر هستند، وجود ندارد. اکثر بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند، تحت نظارت نهادهای آفشور هستند!

نهاد نظارتی بروکر

منظور از رگوله بروکر چیست؟

منظور از رگولیشن یا مقررات بازار فارکس، قوانینی است که شرکت‌های فعال در صنعت فارکس باید تابع آن قوانین باشند.

هدف رگولیشن این است که از سرمایه شما در برابر ریسک‌های مالی، اقدامات سودجویانه، مانند دستکاری قیمت و دستکاری سفارش و کلاه‌برداری محافظت کند. 

به طور خلاصه، رگولیشن سعی دارد تا از شما در برابر انواع بروکر های فارکس متقلب، و کلاه‌برداران محافظت کند.

این را بدانید که بازار فارکس غیر متمرکز است، و هیچ نهاد بین المللی و جهانی‌ وجود ندارد که فارکس را کنترل کند، و بر آن نظارت داشته باشد.

اما مسئولیت نظارت بر این بازار بر عهده کشورها است. در اکثر کشورها یک مرجع نظارتی وجود دارد که قوانین و استانداردهایی را برای این بازار وضع کرده است، و بروکرهای خرده‌فروش فارکس ملزم به رعایت آن قوانین هستند.

این قوانین شامل ثبت و دریافت مجوز از آن نهاد نظارتی، و انجام منظم بررسی و حسابرسی‌های مالی است، تا نهاد نظارتی برو را کنترل، و از رعایت قوانین توسط کارگزارها مطمئن شود.

هر نهاد نظارتی فارکس فقط حوزه قضایی خودش را تحت پوشش قرار می‌دهد، و قوانین این نهادهای نظارتی و نحوه اجرای این قوانین در هر کشور متفاوت از کشور دیگری است. گاهی بین این قوانین تفاوت چشم‌گیری وجود دارد.

خلاصه اینکه الزامات قانونی فقط در حوزه قضایی آن نهاد نظارتی اجرا می‌شود، و فقط بروکرهای تحت نظارت آن نهاد ملزم به رعایت آن قوانین هستند.

اگر بروکر قوانین نهاد نظارتی خود را زیر پا بگذارد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بروکری تابع قوانین نهاد نظارتی‌اش نباشد و از آنها تخلف کند، نهاد نظارتی می‌تواند بروکر را جریمه کند، و اقدامات تنبیهی بر آن بروکر اعمال کند. این جریمه‌ها معمولا آنقدر سنگین هستند که ترس از آنها، شرکت‌ها را ملزم می‌کند در چارچوب قوانین فعالیت کنند، و از قوانین تخلف نکنند.

اما اگر جریمه هم کارساز نبود و بروکر همچنان به تخلف از قوانین ادامه داد، چه؟!

اگر جریمه‌ها کارساز نباشند و تخلف بروکر زیاد باشد، یا اگر بروکر اقدامی برای جلوگیری از تخلف و اصلاح فعالیت خود انجام ندهد، نهاد نظارتی می‌تواند مجوز فعالیت بروکر را باطل کند.

fail

در این صورت، یعنی اگر مجوز بروکری باطل شود، آن بروکر دیگر نمی‌تواند در آن حوزه قضایی فعالیت قانونی داشته باشد، چون مجوز فعالیت ندارد.

مقررات بازار فارکس از کشور به کشوری دیگر متفاوت است. و این یعنی قوانین همه نهادهای نظارتی یکسان نیست، و همه این نهادها حمایت مالی مشابهی ارائه نمی‌دهند.

پس هر نهاد نظارتی، الزامات خاص خود و حوزه قضایی مختص به خودش را دارد.

علاوه بر اینکه نهادهای نظارتی قوانین و الزامات نظارتی مختص به خودشان را دارند، بلکه اجرای این قوانین و الزامات هم در هر کشوری به گونه‌ای متفاوت است و اجرای الزامات هم یکسان نیست.

می‌دانید که قوانین بدون اجرا و نظارت، چیزی بیشتر از یک کاغذپاره نیست. اگر شما قوانینی وضع کنید و هیچ نظارتی بر اجرای قوانین‌تان، و هیچ تنبیهی برای تخلف از آنها نداشته باشید، مثل این است که بقیه را از یک ببر بترسانید، اما ببرتان کاغذی باشد!

paper-tigers-and-rubber-stamps

آیا همه رگوله‌ ها معتبر هستند؟

خیر! خیلی از نهادهای نظارتی نامعتبرند. بسیاری از نهادهای نظارتی به اصطلاح آفشور (offshore) هستند، و در اصل چیزی جز دفتر دستک بی‌خاصیت نیستند.

در مورد حوزه قضایی، درجه‌های مختلفی از «سخت‌گیری» وجود دارد.

مثلا ایالات متحده آمریکا و ژاپن سخت‌گیرانه‌ترین نهادهای نظارتی را دارند.

در اصل، هرچه حوزه قضایی «سخت‌گیرانه‌تر» باشد، از معامله‌گران حمایت بیشتری می‌شود و فعالیت در آن حوزه قضایی برای بروکر پرهزینه‌تر و سخت‌تر است.

این پرهزینه بودن برای بروکر به این دلیل است که الزامات جدی‌تری برای او وجود دارد، مثلا:

 • باید دفتر فیزیکی و کارمندان محلی داشته باشند
 • قبل از شروع فعالیت باید سرمایه قابل توجهی داشته باشند
 • باید مبلغ دیگری کنار بگذارند تا در صورت ورشکستگی، بتوانند بدهی مشتریان را پرداخت کنند
 • به طور منظم باید گزارش ارائه دهند تا اثبات کنند طبق قوانین پیش می‌روند

بروکر نه تنها برای کسب رگولاتوری معتبر، هزینه‌های اولیه سنگینی باید پرداخت کنند، بلکه برای تمدید مجوز نیز سالانه باید مبلغی پرداخت شود.

اما با وجود همه این هزینه‌های سنگین و دردسرهای دیگر، بروکرهای معتبر ترجیح می‌دهند در حوزه قضایی سخت‌گیرانه‌تر باشند، چون این سخت‌گیری‌ها به آنها اعتبار می‌دهد و مشتریان راحت‌تر به آنها اعتماد می‌کنند.

البته این نکته را فراموش نکنید که رگوله بودن و تحت‌نظارت بودن یک بروکر، به معنای معتبر بودن و قابل‌ اعتماد بودن آن نیست، و همچنان نباید کورکورانه اعتماد کنید.

حوزه‌های قضایی سخت‌گیر برای بروکرهای فارکس

در نقشه زیر می‌توانید حوزه‌های قضایی سخت‌گیرانه‌تر را ببینید:

نهاد نظارتی بروکرهای فارکس
حوزه قضایینهاد نظارتی
ایالات متحدهCommodity Futures Trading Commission (CFTC)
National Futures Association (NFA)
ژاپنFinancial Services Agency (FSA)
انگلستانFinancial Conduct Authority (FCA)
کاناداInvestment Industry Regulatory Organization of Canada (IIROC)
اتحادیه اروپاCyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
اتحادیه اروپاMalta Financial Services Authority (MFSA)
سنگاپورMonetary Authority of Singapore (MAS)
هنگ کنگSecurities and Futures Commission (SFC)
استرالیاAustralian Securities and Investments Commission (ASIC)
نیوزیلندFinancial Markets Authority (FMA)

بیشتر بروکرهایی که تحت نظارت‌های سخت‌گیرانه هستند، کمتر احتمال دارد مرتکب کلاه‌برداری و تقلب شوند.

حوزه‌های قضایی مشکوک بروکرهای فارکس

در نقشه زیر حوزه‌های قضایی را می‌بینید که از نظر حمایت از مشتری، از اعتبار کمتری برخوردارند. این‌ها یا تحت‌ نظارت یک نهاد نظارتی با حداقل الزامات و قوانین سهل‌گیر هستند (قرمز) یا هیچ نظارتی ندارند (سیاه) و قانون‌گذاری و نظارت را به خود بروکرها سپرده‌اند.

نهاد نظارتی بروکرهای فارکس
حوزه قضایینهاد نظارتی
بلیزBelize International Financial Services Commission (IFSC)
جزایر ویرجین بریتانیا (BVI)BVI Financial Services Commission (FSC)
جزایر کیمنCayman Islands Monetary Authority (CIMA)
جزایر کوک
جزایر مارشال
کنیاCapital Markets Authority (CMA)
موریسFinancial Services Commission (FSC)
آفریقا جنوبیFinancial Sector Conduct Authority (FSCA)
سنت کیتس و نویس
سیشلSeychelles Financial Services Authority (FSA)
سنت وینسنت و گرنادین (SVG)Financial Services Authority (FSA)
وانواتوVanuatu Financial Services Commission (VFSC).

در نقشه بالا جزایر کوچک گرمسیری را می‌بیند که مناطق توریستی گران‌قیمتی هستند، و معمولا استراحت‌گاه‌های ساحلی فانتزی دارند. این مناطق به «حوزه‌های قضایی آفشور» معروفند. این کشورها معمولا مالیات نمی‌گیرند، و قوانین نظارتی کمی دارند. بروکرها در این کشورها می‌توانند بالاترین حریم خصوصی مالی و کمترین نظارت را داشته باشند.  

offshore-islands-forex-jurisdictions

چرا بروکرها به مناطق آفشور می‌روند؟

 • چون می‌توانند ارزان و سریع کسب و کارشان را شروع کنند.
 • با حداقل سرمایه مورد نیاز می‌توانند فعالیت کنند.
 • مالیات کمی باید پرداخت کنند، یا اصلا لازم نیست مالیاتی بپردازند.
 • نیازی نیست به هیچ نهادی گزارش ارائه دهند.
 • نیازی به دفتر فیزیکی و کارمندان محلی نیز ندارند.

خیلی از بروکرها ترجیح می‌دهند در این حوزه‌های قضایی آفشور فعالیت کنند، تا از قوانین سخت‌گیرانه و هزینه‌های بالای کسب مجوز در کشورهای خودشان در امان باشند.

خلاصه اینکه هزینه و سختی تأسیس شرکت، و فعالیت به عنوان بروکر در این کشورها به طور قابل توجهی کمتر است.

مراقب بروکرهای بدون مجوز باشید!

اگر عبارت «بروکر فارکس» را گوگل کنید، احتمالا نام یک عالمه شرکت کارگزاری فارکس به شما نشان داده می‌شود، که البته خیلی از آنها بدون داشتن مجوز، فعالیت می‌کنند.

این بروکرهای بدون مجوز استدلال‌شان این است که برای دریافت مجوز و رعایت قوانین، پول و هزینه صرف نمی‌کنیم تا هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهیم، ولی در عوض این بودجه و زمان را برای معامله، بازاریابی و تبلیغات هزینه می‌کنیم. 🤔

شما را نمی‌دانم، اما من هیچ وقت به بروکری که با ۱۰۰۰ دلار سرمایه فعالیتش را شروع کرده، مجوزی ندارد، دفتر فیزیکی یا کارمندی ندارد، و در دنیای واقعی هیچ نشانی از او ندارم، نمی‌توانم اعتماد کنم و سرمایه‌ام را در اختیارش قرار دهم.

فراموش نکنید که بروکری که مجوز ندارد، تحت نظارت هیچ سازمان یا نهادی نیست. این یعنی ملزم به رعایت هیچ قانونی اعم از قوانین حمایت از مصرف‌کننده، و قوانین حفاظت از سرمایه مشتریان نیست، و لازم نیست به هیچ نهادی اطلاعاتی شفاف در مورد نحوه فعالیتش بدهد. مهم‌تر از همه این‌ها، در صورت بروز مشکل نمی‌توان از این شرکت شکایت کرد.

این شرکت‌ها ممکن است در تبلیغات‌شان از وعده‌های وسوسه‌انگیزی استفاده کنند، یا شرایط معاملاتی بهتری به مشتریان ارائه دهند، مثلا: پاداش سپرده، بونوس معاملاتی، اسپرد کم و لوریج بالا!

اما با همه این اوصاف، بهتر است انتخاب شما این بروکرها نباشد چون احتمال کلاه‌برداری‌شان خیلی زیاد است.

اگر یکی از این بروکرها را انتخاب کنید و تخلف یا تقلبی (مثل دستکاری در معاملات یا ناتوانی در برداشت وجه) دیدید، هیچ قانونی یا نهادی از سرمایه شما محافظت نمی‌کند، و به هیچ نهادی نمی‌توانید شکایت کنید. در صورت بروز چنین مشکلاتی شما تنها هستید، و هیچ‌کس به دادتان نمی‌رسد.

alone-trader

با توجه به اینکه بروکر تحت نظارت نیست، یا به اصطلاح رگوله‌نشده است، علاوه بر اینکه نمی‌توانید شکایت کنید، نمی‌توانید از طرح‌های جبران خسارت هم استفاده کنید. هیچ نهاد نظارتی به کمک شما نمی‌آید، و هیچ نهادی نیست که قدرت پیگیری شکایت و جبران خسارت شما را داشته باشد.

چرا باید یک بروکر رگوله‌ شده را انتخاب کنیم؟

اگر بروکری رگوله‌ شده باشد، یعنی باید استاندارهای نهاد نظارتی را رعایت کند، و تابع قوانین آن نهاد نظارتی باشد. و این به شما کمک می‌کند تا بتوانید به بروکر اعتماد کنید.

اگر بروکر رگوله‌ شده را انتخاب کنید، در صورتی که از خدماتش ناراضی بودید، یا اگر احساس کردید در حال کلاه‌برداری از شما است، می‌توانید به نهاد نظارتی آن بروکر گزارش دهید.

هرچند که نهادهای نظارتی معمولا مستقیما وارد درگیری بین بروکر و مشتری نمی‌شوند، اما هرگونه تقلب یا سوءاستفاده از پول مشتری را پیگیری می‌کنند.

در صورتی که تخلف بروکر اثبات شود و مجرم شناخته شود، نهاد نظارتی می‌تواند جریمه سنگینی برای بروکر تعیین کند، مجوز بروکر را باطل کند، یا حتی بروکر را برای همیشه از فعالیت در کشور محروم کند.

قوانینی که نهادهای نظارتی برای بروکرها وضع می‌کنند و آنها را ملزم به رعایت این قوانین می‌کنند، به معامله‌گران خرده‌فروش این اطمینان را می‌دهد که هنگام معامله در مورد آنها سوءرفتاری صورت نمی‌گیرد، و در صورت بروز مشکل با آنها منصفانه رفتار می‌شود.

اگر با این اوصاف هنوز انتخاب شما یک بروکر رگوله‌ نشده است، دلیل‌تان برای این انتخاب چیست؟ چرا بروکری را انتخاب می‌کنید که نمی‌خواهد تحت نظارت یک نهاد نظارتی سخت‌گیر باشد؟

اشتباه نکنید! ما نمی‌خواهم بگوییم همه بروکرهای رگوله‌ نشده متقلب هستند و قصد فریب شما را دارند، حرف ما این است که با توجه به اینکه در بازار فارکس سابقه کلاه‌برداری وجود دارد، بهتر است احتیاط کنیم.

چگونه از رگولاتوری بروکر مطمئن شویم؟

بروکرهای دارای مجوز، یک شماره شناسه منحصر به فرد دارند. در سایت بروکرهای رگوله‌ شده باید اطلاعات رگولاتوری در معرض دید مخاطبان باشد. شما باید بتوانید به راحتی شماره شناسه آنها را ببینید، معمولا شماره شناسه را در انتهای صفحه اول سایت می‌توانید ببیند.

دقت کنید که ممکن است بروکری ادعا کند خارج از حوزه قضایی خاصی مستقر است! مراقب باشید که فریب این ادعا را نخورید چون کذب است. چنین شرکت‌هایی ممکن است شماره شناسه شرکت دیگری را ارائه بدهند یا حتی بدتر از آن، شماره شناسه جعلی درست کنند.

به همین خاطر فقط ارائه یک شماره شناسه دلیل رگوله بودن بروکر نیست، بلکه شما باید از صحت شماره شناسه نیز مطمئن شوید. برای این کار می‌توانید از سایت رسمی آن نهاد نظارتی استفاده کنید. برای مشاهده لیست رگولاتوری‌ها و وبسایت آنها، صفحه “انواع رگولاتوری‌ بروکرهای فارکس” را مشاهده کنید.

برای کمک به مشتریان و جلوگیری از تقلب، بیشتر نهادهای نظارتی وبسایتی دارند که اطلاعات شرکت‌های تحت نظارتشان را روی آن سایت قرار می‌دهند. برای مطمئن شدن در مورد وضعیت رگولاتوری بروکر می‌توانید به سایت نهاد نظارتی مربوط مراجعه کنید و وضعیت رگولاتوری بروکر موردنظرتان را بررسی کنید.

معمولا در سایت نهادهای نظارتی می‌توانید به اطلاعاتی در مورد بروکر، مالکان و مدیران بروکر و تاریخچه کوتاهی از فعالیت‌شان دسترسی داشته باشید. همچنین اگر به دلیل عدم انطباق، یا شکایت مشتریان هرگونه اقدام نظارتی علیه بروکر انجام شده باشد، در سایت نهاد نظارتی می‌توانید ببینید.

مثلا ممکن است یک بروکر ادعا کند مجوز فعالیت در بریتانیا را دارد و اتفاقا یک شماره ثبت FCA را هم در سایتش گذاشته باشد. اما صرف دیدن این شماره ثبت نباید برای شما کافی باشد، بلکه باید به سایت FCA مراجعه کنید و خودتان مجوز بروکر را ببینید.

خیلی راحت و با یک سرچ می‌توانید مطمئن شوید بروکری مجوز FCA را دارد یا نه. در وبسایت FCA نام یا شماره بروکر را سرچ کنید و ببینید آیا با اطلاعات رگولاتوری سایت بروکر مطابقت دارد یا نه.

fca-search

اگر بروکر در لیست بروکرهای تحت‌نظارت نهاد نظارتی بود، مطمئن شوید که اطلاعات تماس سایت بروکر با اطلاعات تماس ثبت‌شده در سایت نهاد نظارتی مطابق باشد.

یک راه دیگر برای اینکه از وضعیت رگولاتوری بروکر مطمئن شوید، این است که مستقیما با بروکر تماس بگیرید، و در مورد وضعیت رگولاتوری‌اش سؤال کنید، اگر پاسخ مشخصی نگرفتید، یعنی یک جای کار می‌لنگد.

با بروکری کار کنید که در کشور شما دفتر فیزیکی داشته باشد. مطمئن‌ترین راه این است که با بروکری کار کنید که در کشور شما دفتر فیزیکی دارد(متاسفانه این امکان در حال حاضر برای ایرانیان میسر نیست!).

بهتر است بروکر شما و نهاد نظارتی‌اش در یک حوزه قضایی باشد، و توصیه اکید این است که حوزه‌های قضایی آفشور را انتخاب نکنید، چون معمولا هیچ نظارتی نیست، یا نظارت خیلی ضعیفی وجود دارد.

اگر بروکر و نهاد نظارتی در یک حوزه قضایی باشند، می‌توانید مطمئن‌تر باشید و اگر جایی احساس کردید مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اید، می‌توانید به نهاد نظارتی گزارش دهید.

اما در صورتی که بروکر در کشور شما دفتر فیزیکی نداشته باشد یا در کشور شما رگوله‌نشده باشد، در صورت بروز مشکل، احتمالا برای ثبت شکایت و گزارش راه خیلی سختی در پیش دارید.

آربیتراژ رگولاتوری چیست؟

مراقب آربیتراژ رگولاتوری (regulatory arbitrage) باشید! این اصطلاح به بروکرهایی اشاره می‌کند که سعی دارند از تفاوت قوانین حوزه‌های قضایی مختلف کسب سود کنند. برای روشن‌تر شدن موضوع، بروکری را در نظر بگیرید که در یک حوزه قضایی سخت‌گیر در حال فعالیت است، اما یک شرکت (شرکت وابسته) جداگانه با همان برند در یک حوزه قضایی آفشور، که ظاهرا الزامات نظارتی آسان‌تری دارد هم تأسیس می‌کند.

بعد بروکر از مشتریانش می‌خواهد از طریق آن شرکت دوم معاملاتشان را انجام دهند. مثلا بروکری مجوز اتحادیه اروپا یا بریتانیا را دارد، و از آن برای جلب اعتماد مشتریان استفاده می‌کند، اما حساب شما را در آن شرکت دوم یا شرکت وابسته باز می‌کند.

پس اگر در یک بروکر حسابی باز می‌کنید، مطمئن شوید که حساب‌تان تحت نظارت همان حوزه قضایی موردنظرتان باشد. اجازه ندهید بروکر برای شما انتخاب کند، وگرنه ممکن است تحت محافظت نهاد نظارتی موردنظرتان نباشید.

بروکر خود را بسنجید!

فرض کنیم شما همه بررسی‌ها را انجام دادید و یک بروکر را انتخاب کردید، و می‌خواهید در این بروکر حساب باز کنید.

از آنجا که طبق بررسی‌های شما بروکر امن و معتبر است، می‌خواهید حساب لایو باز کنید. احتمالا مبلغی را هم کنار گذاشته‌اید تا به حساب بروکر واریز کنید.

اما صبر کنید! هنوز برای واریز کل مبلغ زود است!

بهتر است اول بروکر را امتحان کنید:

 • یک سپرده کم واریز کنید.
 • چند معامله کوچک را باز و بسته کنید.
 • برای برداشت کل موجودی حساب‌تان درخواست دهید.
 • مطمئن شوید که کل مبلغ را دریافت کرده‌اید.

این پروسه به شما این امکان را می‌دهد که از فرآیند برداشت وجه مطمئن شوید و ببیند این فرآیند سخت است یا راحت.

فرآیند برداشت وجه چه قدر زمان برد؟ نباید بیشتر از ۲۴ الی ۴۸ ساعت طول بکشد. اگر فرآیند برداشت پول انقدر طولانی باشد که مجبور به پیگیری شوید، مراقب باشید.

اما اگر همه چیز خوب و نرمال پیش رفت، و بروکر موردنظرتان از این امتحان هم سربلند بیرون آمد، می‌توانید مبلغ بیشتری واریز کنید و معاملاتتان را انجام دهید.

اما اگر از بروکر با شما تماس گرفته شد و سعی داشتند شما را ترغیب کنند که قبل از درخواست برداشت وجه، پول بیشتری به حساب معاملاتی‌تان واریز کنید، مراقب باشید، این نشانه خوبی نیست!

اما اگر از بروکر با شما تماس گرفته شد تا به شما در استفاده از پلتفرم معاملاتی کمک کنند، نشانه دل‌گرم‌کننده‌ای است.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش فارکس وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب