درآمد بروکرهای فارکس | بروکرها چگونه ریسک خود را مدیریت می‌کنند؟

درآمد بروکرهای فارکس | بروکرها چگونه ریسک خود را مدیریت می‌کنند؟

در مقاله قبل دیدیم که معاملات فارکس، در کجا معامله می‌شوند. در ادامه با نحوه درآمد بروکرهای فارکس آشنا می‌شویم.

خیلی از فعالان بازار فارکس، و معامله‌گرانی که در این بازار فعالیت می‌کنند، اصلا در مورد نحوه پردازش یک سفارش، یا نحوه کار بروکرهای فارکس یا ارائه‌دهندگان CFD چیزی نمی‌دانند. این درس مقدمه‌ای است بر سازوکار کارگزاران فارکس، نحوه مدیریت ریسک آنها، و درآمد بروکرهای فارکس.

البته این نکته را هم بگویم که همیشه این طور نیست که فرایند معاملات شفاف باشد، و روش‌های متعددی هم برای اجرای سفارش وجود دارد که هرکدام هم ریسک‌های متفاوتی دارد. ‌

مزیت دانستن نحوه اجرای سفارش‌ها این است که می‌توانید تفاوت بروکرهای فارکس را بهتر متوجه شوید، و زمان انتخاب، تصمیم آگاهانه‌تری بگیرید.

در این درس که از مجموعه دروس ترجمه شده وبسایت معتبر babypips.com است، سعی می‌کنیم برای معامله‌گرانی که می‌خواهند در مورد نحوه عملکرد، نحوه مدیریت ریسک و کسب درآمد بروکرها بدانند، توضیحاتی ارائه دهیم.

پس بزن بریم! 💪

طرف‌ معامله شما در فارکس!

وقتی که سفارش معامله خود را در پلتفرم معاملاتی بروکرتان ثبت می‌کنید، سفارش اجرا یا «پر» می‌شود. اما سؤالی که پیش می‌آید این است که این سفارش یا معامله کجا می‌رود؟

درآمد بروکرهای فارکس

در واقع به جایی نمی‌رود.

بروکر، یک واسطه است که از طرف مشتریانش معامله‌ای را انجام می‌دهد. ولی دیلر، شخص یا نهادی است که به حساب خود معامله می‌کند.

بروکرهای خرده‌فروش فارکس به نمایندگی از مشتریانشان معامله نمی‌کنند. بلکه آنها دیلر هستند.

یک بروکر خرده‌فروش مشتری را طرف دیگر معامله در نظر می‌گیرد، و به حساب خودش معامله‌ای انجام می‌دهد.

اصطلاح «بروکر فارکس» یا «کارگزاری فارکس» فقط یک اسم است برای تبلیغات و بازاریابی، ولی در واقع این بروکرها، دیلرهای خرده‌فروش فارکس هستند. 😱

برای مثال، همه بروکرهای خرده‌فروش فارکسی که در ایالات متحده رگوله می‌شوند، رسما به عنوان «دیلرها خرده‌فروش ارز خارجی» یا REESs شناخته می‌شوند.

 اصلا چرا دیلرهای خرده‌فروش فارکس خودشان را با عنوان «بروکرهای فارکس» معرفی می‌کنند؟

جواب این سؤال را ما هم نمی‌دانم!

اما نکته مهم این است که اگر بخواهیم از نظر فنی از عنوان دقیقی استفاده کنیم، باید از عبارت «دیلرهای فارکس» به جای «بروکرهای فارکس» استفاده کنیم.

اما از آنجایی که عبارت «بروکرهای فارکس» بین همه جا افتاده است، ما هم اینجا از همان عنوان نادقیق «بروکرهای فارکس» استفاده می‌کنیم. اما به بازاریابان خوب صنعت خرده‌فروشی بازار فارکس تبریک و دست‌مریزاد می‌گویم! 👏

رابطه بین بروکر و تریدر!

آیا شما موکل بروکر فارکس هستید؟ یا مشتری آن؟

«موکل» و «مشتری» کلماتی هستند که اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

اما چون ما اینجا قرار است دقیق بررسی کنیم، همین ابتدا می‌گویم که این دو عبارت شبیه هم نیستند و تفاوت بارزی میان مشتری و موکل وجود دارد.

شما اگر موکل یک شرکت باشید، یعنی بین شما و شرکت یک رابطه وفادارانه برقرار است. به عبارت دیگر، شرکت از طرف شما عمل می‌کند و طبق قانون هم موظف است به نفع شما عمل کند.

اما بروکر فارکس نه از طرف شما عمل می‌کند و نه قانونی او را ملزم می‌کند به نفع شما عمل کند. بنابراین اگر موکل بودن به معنای وجود یک رابطه وفادارانه است، شما موکل بروکرتان نیستید. بلکه شما مشتری بروکر هستید.

اگر شما قصد خرید داشته باشید، خدمات بروکر به صورتی نیست که به نفع شما باشد، بلکه شما فقط خریدار هستید. بروکر خدماتش را به شما می‌فروشد.

شما چه طور می‌توانید «موکل» بروکر باشید، وقتی از شما چیزی می‌خرد یا به شما چیزی می‌فروشد؟!

شما در اصل مشتری بروکرتان هستید که خدماتی به شما ارائه می‌دهد، و شما با استفاده از آن خدمات می‌توانید روی حرکت قیمت جفت‌ارزها شرط‌بندی کنید، و افزایش یا کاهش قیمت‌ها را حدس بزنید.

از آنجایی که شما نمی‌توانید به طور مستقیم در بازار فارکس (بازار نهادی فارکس) معامله انجام دهید، پس بروکر یک بازار معاملاتی برای شما ایجاد می‌کند.

بروکر به شما این امکان را می‌دهد که بر روی قیمت ارز شرط‌بندی کنید، و طرف دیگر شرط‌بندی هم خودش است. بروکر طرف دیگری برای شرط‌بندی ندارد، پس خودش با شما وارد شرط‌بندی می‌شود.

اما بروکر فارکس رابطه وفادارانه و امانتدارانه با شما ندارد که ملزم باشد به نفع شما عمل کند.

لازم به ذکر است که حتی در صورتی که رابطه وفادارانه و امانتدارانه وجود نداشته باشد، بروکر باید صادقانه و منصفانه با مشتریانش تعامل کند.

از این به بعد، به معامله‌گرانی که از خدمات یک بروکر خرده‌فروش فارکس استفاده می‌کنند، یا از خدمات ارائه‌دهندگان CFD استفاده می‌کنند، «مشتری» می‌گوییم.

تمام سفارش‌ها و معاملاتی که وارد پلتفرم معاملاتی بروکرتان می‌کنید، توسط خود بروکر اجرا می‌شوند، و به جایی خارج از بروکر نمی‌روند.

بروکر شما طرف دیگر یا موضع مخالف معاملات شما است.

بروکر طرف مقابل شما در معاملات است.

در هر خرید و فروشی لازم است دو طرف وجود داشته باشند. اگر شما بخواهید چیزی بخرید، باید کسی باشد که به شما بفروشد. و برعکس، اگر شما فروشنده باشید، باید طرف دیگری باشد که از شما بخرد.

به ازای هر خرید و فروشی باید دو طرف وجود داشته باشند. و وجود هر خریداری نشان‌دهنده وجود یک فروشنده است.

بنابراین اگر شما بخواهید چیزی بخرید یا چیزی بفروشید، به یک طرف مقابل یا یک طرف معامله نیاز دارید.

وقتی با یک بروکر معامله می‌کنید، شما و بروکر دو طرف یک معامله هستید.

هر کدام از شما طرف مقابل هم یا به عبارت دیگر موضع مخالف هم هستید. در واقع شما طرف مقابل بروکر، و بروکر طرف مقابل شماست.

این به آن معناست که اگر شما قصد خرید دارید یا می‌خواهید روی افزایش قیمت شرط‌بندی کنید، بروکر طرف مقابل معامله شماست و فروشنده است یا روی کاهش قیمت شرط‌بندی می‌کند.

درآمد بروکرهای فارکس

و برعکس هم صادق است؛ یعنی قصد فروش داشته باشید یا می‌خواهید روی کاهش قیمت شرط‌بندی کنید، بروکر طرف مقابل معامله شماست و از شما خرید می‌کند، یا روی افزایش قیمت شرط‌بندی می‌کند.

درآمد بروکرهای فارکس

در واقع سفارش شما، یک معامله دوجانبه با بروکرتان است. البته «دوجانبه» یک کلمه شیک برای معامله‌ای است که دو طرف درگیر آن هستند.

همه معاملات خرد فارکس دوطرفه هستند، و بروکر شما طرف دیگر همه معاملات شما است.

نحوه انجام معاملات فارکس به وسیله بروکر و معامله‌گر

در ادامه با ذکر مثال، رابطه بین بروکرها و معامله گران را برایتان توضیح می‌دهیم تا بهتر متوجه روش و عملکرد بروکرها شوید.

مثال اول: معامله بین بروکر و یک معامله‌گر

اگر شما ۱۰۰،۰۰۰ از جفت ارز پوند به دلار (GBPUSD) بخرید یا یک موقعیت لانگ باز کنید، بروکرتان طرف دیگر معامله شما است.

یعنی بروکر ۱۰۰،۰۰۰ از جفت ارز پوند به دلار (GBPUSD) را می‌فروشد یا در مقابل شما پوزیشن شورت خواهد داشت.

درآمد بروکرهای فارکس

از آنجایی که شما در پوزیشن لانگ GBPUSD هستید، در معرض یک ریسک بالقوه هستید. یعنی این ریسک وجود دارد که قیمت GBPUSD پایین بیاید و شما در نهایت مجبور شوید پوزیشن‌تان را با فروش به قیمتی کمتر از قیمت خرید، ببندید.

این ریسک برای بروکر هم که در پوزیشن شورت GBPUSD است، وجود دارد. ریسک در مورد بروکر به این است که قیمت GBPUSD بالا برود. هرچه قیمت GBPUSD بالاتر برود، ضرر بروکر هم بیشتر می‌شود.

به این خطر، ریسک بازار گفته می‌شود.

و به این معنا است که در مورد پوزیشن، تغییرات نامطلوبی برای قیمت رخ دهد.

وقتی با بروکرتان وارد معامله می‌شوید، این ریسک برای هر دو طرف (معامله‌گر و بروکر) وجود دارد، و هر دو در معرض این ریسک هستید.

پس می‌بینید که معامله شما هرگز به بازار واقعی نمی‌رود. معاملات شما فقط یک قرارداد خصوصی بین شما و بروکرتان است.

و به همین خاطر است که بروکر شما واقعا یک بروکر یا یک کارگزار نیست، بلکه یک دیلر است.

اگر چنین شرکت‌هایی واقعا کارگزار بودند، برای معاملات شما طرف مقابل دیگری پیدا می‌کردند. مثلا اگر شما قصد خرید داشتید، بروکر شخصی را برای شما پیدا می‌کرد که قصد فروش داشت، و بین شما معامله‌ای برقرار می‌کرد.

اما بروکر این کار را نمی‌کند. بنابراین مثلا اگر قصد خرید داشته باشید، خودش فروشنده می‌شود.

از آنجایی که بروکر خرده‌فروش فارکس طرف دیگر معامله همه مشتریانش است، پس پوزیشن‌های باز زیادی برای جفت‌ارزهای مختلف دارد.

برای اینکه ریسک بازار برای یک جفت‌ارز خاص را بهتر متوجه شوید، باید همه پوزیشن‌هایی را که بروکر در مقابل معامله‌گران این جفت‌ارز باز کرده است، جمع کنیم.

مثال دوم: معامله بین بروکر و دو معامله‌گر

دو معامله‌گر را تصور کنید؛ مثلا السا و آنا.

هر دو جفت ارز پوند به دلار (GBPUSD) را معامله می‌کنند، اما در مورد تغییر قیمت پوند به دلار (GBPUSD) هم‌نظر نیستند.

السا پیش‌بینی می‌کند قیمت پوند به دلار (GBPUSD) بالا می‌ٰرود ولی آنا معتقد است قیمت GBPUSD پایین می‌آید.

درآمد بروکرهای فارکس

طرف دیگر معامله هر دو خانم، بروکر است.

البته، بروکر فقط طرف دیگر معاملات مشتریان خودش است. و هر معامله‌گر مستقیما (دو طرفه) با بروکرش معامله می‌کند و معامله‌گران خرده‌فروش فارکس با هم معامله نمی‌کنند.

حالا با هم بررسی کنیم که معامله‌های السا و آنا چگونه بر دفتر معاملات بروکر تأثیر می‌گذارد.

آمار همه پوزیشن‌های باز یک بروکر در دفتر معاملاتی ثبت می‌شود.

هر مشتری‌ای که یک پوزیشن را باز می‌کند، بروکر باید طرف مقابل معامله باشد. این باعث می‌شود دفتر معاملات بروکر دائما در حال تغییر باشد، و پوزیشن‌های لانگ یا شورت خالص در واحدهای پولی ایجاد شود.

بروکر باید به طور مداوم پوزیشن‌های خرید و فروشش را پیگیری کند و پوزیشن‌های خالصش را بداند.

اطلاعات تمام پوزیشن‌های یک معامله‌گر در «دفتر معاملاتی» ثبت می‌شود. هرچند این اصطلاح بیشتر برای معامله‌گران نهادی به کار می‌رود، اما معامله‌گران خرده‌فروش نیز ممکن است برای پوزیشن‌های خود از اصطلاح دفتر معاملاتی استفاده کنند.

شما هم به عنوان یک معامله‌گر، دفتر معاملاتی خود را دارید. تمام پوزیشن‌های باز شما هم در دفتر معاملاتی‌تان ثبت می‌شود.

broker-net-zero-position

همان طور که در تصویر بالا می‌بینید، هرچند که السا و آنا پوزیشن‌های باز دارند، اما پوزیشن خالص بروکر صفر است.

پوزیشن بروکر در مقابل معامله السا شورت (فروش) است و در مقابل معامله آنا لانگ (خرید).

این دو معامله همدیگر را خنثی می‌کنند و ریسک بازار بروکر حذف می‌شود.

اگر فرض کنیم تمام پوزیشن‌های پوند به دلار (GBPUSD) بروکر همین دو معامله است، در این صورت ریسک بازار آن صفر است.

درآمد بروکرهای فارکس

بروکرها باید درآمد داشته باشند، بنابراین بسته به سفارش مشتری و این که خریدار باشد یا فروشنده، قیمت‌های متفاوتی اعلام می‌کنند. به تفاوت بین این دو قیمت، اسپرد گفته می‌شود.

brokers-spread

در مثال بالا، السا GBPUSD را با قیمت ۱.۲۵۰۳ خریداری کرده است، که به آن قیمت درخواستی یا ask گفته می‌شود. اما آنا GBPUSD را به قیمت ۱.۲۵۰۰ فروخته است، که به آن قیمت پیشنهادی یا bid گفته می‌شود.

این یعنی اسپرد بروکر ۳ پیپ یا ۰.۰۰۰۳ (تفریق ۱.۲۵۰۰ و ۱.۲۵۰۳) است.

در اصل، بروکر GBPUSD را به قیمت ۱.۲۵۰۰ از آنا خرید و با قیمت بالاتر یعنی به قیمت ۱.۲۵۰۳ به السا فروخت و اسپرد که سودش بود را به جیب زد.

این اسپرد در واقع سود یا درآمد بروکر است که معادل ۳۰ دلار ( ۰.۰۰۰۳ * ۱۰۰۰۰۰) است.

در این مرحله، فرقی نمی‌کند که بازار نوسانات زیادی داشته یا نه، زیرا پوزیشن خالص بروکر صفر است، و معاملات همدیگر را خنثی کرده‌اند.

مثلا، السا GBPUSD را با قیمت ۱.۲۵۰۳ می‌خرد و آنا GBPUSD را به قیمت ۱.۲۵۰۰ می‌فروشد، و قیمت فعلی بازار ۱.۳۱۰۰ است.

بیایید سود و ضرر بروکر را حساب کنیم:

P&L = 100,000 (1.2503 – 1.3100) + 100,000 (1.3100 – 1.2500)

P&L = -5,970 + 6,000

P&L = 30

پس بروکر اینجا ۳۰ دلار سود کرده است.

حالا بررسی کنیم که اگر قیمت فعلی بازار به ۱.۲۹۰۰ کاهش پیدا کند، چه اتفاقی می‌افتد؟!

P&L = 100,000 (1.2503 – 1.2900) + 100,000 (1.2900 – 1.2500)

P&L = -3970 + 4000

P&L = 30

همانطور که می‌بینید حتی زمانی هم که قیمت ۲۰۰ پیپ (از ۱.۳۱۰۰ به ۱.۲۹۰۰) پایین آمد، بروکر در معرض ریسک قرار نگرفت و همچنان سودش ۳۰ دلار باقی ماند، و این به خاطر این بود که دو معامله همدیگر را خنثی کردند.

مثال سوم: معاملات بین بروکر و چندین معامله‌گر

حالا به جای دو معامله‌گر، معامله‌گران بیشتری را فرض بگیریم.

فرض کنید ۱۰۰۰ معامله‌گر وجود دارد، و هر کدام از آنها یک لات استاندارد پوند به دلار (GBPUSD) دارند.

حالا ببینیم در این صورت وضعیت بروکر چگونه خواهد بود.

broker-net-short-100-million

دیدید؟!

فروش خالص بروکر ۱۰۰ میلیون واحد GBPUSD است.

(۱۰۰۰ معامله‌گر * ۱۰۰۰۰۰ واحد = ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ واحد)

هیچ معامله‌گری نیست که بخواهد پوند به دلار (GBPUSD) را بفروشد، یا پوزیشن شورت GBPUSD را انتخاب کند، بنابراین پوزیشنی ندارد که بتواند پوزیشن فروش خالص را جبران کند.

در این صورت، بروکر در معرض ریسک بزرگی قرار دارد.

اما چقدر بزرگ؟

اگر یک حرکت یک پیپی برای یک لات استاندارد معادل ۱۰ دلار باشد، به آن معنا است که برای یک پوزیشن ۱۰ میلیونی، هر بار که پوند به دلار (GBPUSD) افزایش یک پیپی داشته باشد، بروکر ۱۰۰۰۰ دلار ضرر می‌کند.

یک بار دیگر به این جمله دقت کنید: ۱ پیپ افزایش قیمت برابر است با ۱۰۰۰۰ دلار ضرر.

بنابراین اگر پوند به دلار (GBPUSD) افزایش ۱۰۰ پیپی داشته باشد، بروکر ۱۰۰۰۰۰۰ دلار ضرر خواهد کرد!

ظاهرا، اگر بروکر نخواهد در معرض چنین ریسکی قرار بگیرد، باید چنین معاملاتی را نپذیرد، اما این به آن معنا خواهد بود که مشتریانش از بعضی معاملات منع شوند.

این یعنی بروکر وسط روز و زمانی که بیشترین مشتری را دارد، در دکانش را تخته کند! و اگر معامله‌گر یک بار با در بسته مواجه شود چرا باید همچنان مشتری آن بروکر بماند؟!

angry-trader

پس در واقع هیچ وقت چنین اتفاقی نمی‌افتد، و عدم پذیرش بعضی معاملات از جانب بروکر غیرمنطقی است. بروکر باید همه معاملات را قبول کند وگرنه مشتریانش را از دست خواهد داد.

فرض کنید همه معامله‌گران معامله خود را بعد از افزایش قیمت ۱۰۰ پیپی بسته‌اند.

هر معامله‌گر ۱۰۰۰ دلار سود خواهد داشت (۱۰۰ پیپ در ۱۰ دلار).

و چون طرف معامله همه این معامله‌گران، بروکر است، بروکر ضرر ۱۰۰۰۰۰۰ دلاری (۱۰۰۰ دلار ضربدر ۱۰۰۰ مشتری) خواهد داشت.

اینجا سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا واقعا بروکر صد میلیون دلار دارد که به مشتریانش پرداخت کند؟

چون اگر این کار را نکند، مشتریانش را از دست خواهد داد.

اگر چنین اتفاقی رخ دهد، و بروکر سرمایه نداشته باشد، به این معنا است که بروکر ریسک بازار را مدیریت نکرده است. چون قیمت آنقدر علیه پوزیشن بروکر حرکت کرده که بروکر نتوانسته به تعهداتش در قبال مشتریان پایبند باشد و سود آنها را پرداخت کند.

و چون بروکر بیش از حد در معرض ریسک بازار قرار گرفته است، مشتریانش هم در معرض ریسک طرف مقابل قرار گرفته‌اند.

ریسک طرف مقابل زمانی رخ می‌دهد که یکی از طرفین معامله نتواند به تعهداتش عمل کند.

هر معامله‌گری وقتی از موقعیت لانگ یا خرید با سود خارج می‌شود، انتظار دارد سودش به حسابش واریز شود. اما در این داستان ما، بروکر در معرض ریسک بزرگی قرار گرفته و پول کافی برای پرداخت بدهی‌هایش را هم ندارد. به زبان ساده، بروکر خانه‌ خراب شده است.

insolvent-broker

به همین خاطر است که معامله‌گر باید بداند بروکرش چگونه مدیریت ریسک می‌کند.

بروکرهای فارکس چگونه مدیریت ریسک می‌کنند؟

بروکر با سه روش می‌تواند مدیریت ریسک کند:

  • می‌تواند با معاملات مخالف ریسک را جبران کند.
  • می‌تواند ریسک را به یک شرکت‌کننده دیگر در بازار منتقل کند (offload یا برون‌سپاری).
  • می‌تواند ریسک را بپذیرد و «انبار» کند.
ways-to-manage-market-risk

اینکه بروکر چگونه ریسک بازار را مدیریت می‌کند، نشان‌دهنده نحوه انجام معاملاتش است، و نشان می‌دهند بروکر قابل‌اعتماد است یا نه.

شما به عنوان یک معامله‌گر باید بدانید بروکر چگونه ریسک بازار را مدیریت می‌کند.

اگر بروکرتان طرف دیگر سفارش شماست و ریسک را به شخص ثالثی منتقل نمی‌کند، به این معنا است که به طور کامل ریسک بازار مربوط به سفارش شما را پذیرفته.

بنابراین اگر بدانید که بروکرتان چگونه مدیریت ریسک می‌کند، می‌دانید با چه نوع بروکری سروکار دارید و متوجه می‌شوید که آیا تضاد منافعی وجود دارد یا نه.

در درس بعدی مفصل‌تر در مورد روش‌های مختلف مدیریت ریسک و کسب درآمد بروکرها صحبت خواهیم کرد.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش فارکس وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

مرتب سازی
مهدی ۱۶ مهر ۱۴۰۲

سلام . واقعا این مقاله عالی بود . فقط ای کاش این لطف رو می کردید و چند تا از بروکر هایی که از جهاتی که فرمودید امن هستند رو معرفی می کردید . این قطعا کارشناسی می خواهد . با خواندن این مقاله حس نا امیدی و ترس بوجود می آید . آیا واقعا هیچ بروکر معتبری وجود ندارد ؟ میشه حداقل یکی دو بروکر معتبر معرفی کنید ؟

کارشناس ایران بروکر ۱۷ مهر ۱۴۰۲
پاسخ مهدی

با سلام. هیچ بروکری صد در صد به عیب نیست و همه ممکن است مشکلاتی داشته باشند. از طریق صفحه بررسی بروکرها، ما آنها را برای شما رتبه بندی کردیم.

رضا ۰۶ مهر ۱۴۰۲

بسیار بسیار عالی همه فکر میکنند بروکر یک واسطه هست و از سود تریدرها سود می‌برند ولی دقیقا عکس این قضیه هست. سود ما ضرر ایشان است.اگر مدرسین این قضیه را عنوان کنند هیچ کسی سراغ بازار فارکس (در اصل بروکر) نخواهد رفت.

رضا ۲۵ دی ۱۴۰۲
پاسخ رضا

آقا یه حرفی نزن که بهت بخندن

سارا ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

سلام ....مقاله ی فوق العاده ای بود،بدون در نظر گرفتن منافع یک گروه خاص .فوق العاده بود.ادامه بدین .موفق باشید

کارشناس ایران بروکر ۲۸ مرداد ۱۴۰۲
پاسخ سارا

با سلام. سپاس از همراهی شما

سلطانی ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

عالی

علی ۲۶ فروردین ۱۴۰۲

واقعا این مقاله عالی بود و دید من رو باز کرد ممنونم

ایران بروکر ۲۶ فروردین ۱۴۰۲
پاسخ علی

خواهش می‌کنم. خوشحالیم که برای شما مفید واقع شده است