اسپرد چیست؟ | هر آنچه باید درباره اسپرد در فارکس بدانید!

اسپرد چیست؟ | معرفی بهترین بروکر با اسپرد پایین!

یکی از مطالبی که دانستن آن در بازار فارکس حیاتی است تفاوت دو قیمت بید و اسک است. شما همیشه در چارت معاملاتی، قیمت بید را مشاهده می‌کنید. بسیاری از سو‌تفاهم‌ها برای معامله‌گران به خاطر عدم دانش کافی نسبت به مفهوم قیمت Ask و Bid به وجود می‌آید.

بروکرهای فارکس دو قیمت متفاوت برای یک جفت ارز در یک لحظه به شما ارائه می‌دهند: یکی قیمت BID و دیگری قیمت ASK.

  • “BID قیمتی است که می‌توانید ارز پایه را به آن قیمت بفروشید.
  • “ASK قیمتی است که می‌توانید ارز پایه را به آن قیمت خریداری کنید.

تفاوت این دو قیمت را اسپرد (Spread) می‌نامیم.

قیمت Ask و Bid چیست؟

ابتدا با یک مثال کار را آغاز می‌کنیم. در نرم افزار معاملاتی به نمودار EUR/USD نگاه کنید، خواهید دید: Ask 1.4703 و Bid 1.4701 بدین معنی که قیمت خرید جفت ارز یورو به دلار برای شما ۱٫۴۷۰۳ و قیمت فروش این جفت ارز برای شما ۱٫۴۷۰۱ می‌باشد.

اسپرد چیست؟ | معنی Spread

در پاسخ به این سوال که اسپرد چیست می‌توان گفت: اسپرد در واقع به معنای هزینه‌ای است که معامله‌گر برای انجام معامله خود می‌پردازد. در مثال بالا مقدار اسپرد برابر ۲ پیپ است. البته ممکن است شما علاوه بر اسپرد کمیسیون هم به بروکرتان بپردازید.

اسپرد و کمیسیون دو راهی هستند که بروکرها از طریق آن کسب درآمد می‌کنند. دقیقا مثل یک صرافی عادی که نرخ خرید و فروشش متفاوت است و درآمد او به خاطر این اختلاف بین نرخ خرید و فروش است.

تصویر زیر نشان‌دهنده‌ی اسپرد در نرم‌افزار معاملاتی متاتریدر است.

اسپرد چیست؟ | هرآنچه باید درباره اسپرد و تفاوت قیمت Ask و ‌Bid در فارکس بدانید

بنابراین وقتی کارگزار می‌گوید “کارمزد صفر” یا “بدون کارمزد”، کمی گمراه کننده است زیرا گرچه هزینه کمیسیون جداگانه‌ای وجود ندارد، اما با این حال شما دارید کمیسیون را پرداخت می‌کنید.

فقط این کمیسیون خود را در دل اسپرد پنهان کرده است!

کمیسیون در فارکس چیست؟

کمیسیون در فارکس یکی دیگر از راه‌های درآمدی بروکرهای فارکس است. کمیسیون درصد خاصی از مقدار وجه وارد شده به معامله است. این مبلغ در نهایت از مبلغ سود یا ضرر شما در معاملات کسر خواهد شد. میزان کمیسیون در هر نماد معاملاتی ممکن است متفاوت باشد. میزان کمیسیون هر معامله نیز از ضرب مقدار کمیسیون در میزان لاتیج ورود به معامله محاسبه می‌شود. در بسیاری از حساب‌های بروکرهای فارکس، مبلغی بابت کمیسیون از شما دریافت نخواهد شد.

مشاهده میزان کمیسیون در متاتریدر ۵

برای مشاهده مقدار کمیسیون در متاتریدر ۵ می‌توانید ابتدا در قسمت Market Watch یکی از نمادها را انتخاب کرده و سپس با کلیک راست بر روی نام آن نماد و انتخاب گزینه Specification وارد پنجره Description آن نماد معاملاتی می‌شوید.
در پنجره Description می‌توانید در قسمت commissions میزان کمیسیون آن نماد معاملاتی را باتوجه به تصویر زیر مشاهده کنید.

نحوه نمایش کمیسیون در متاتریدر ۵

تفاوت اسپرد و کمیسیون

اسپرد و کمیسیون هر دو یک راه دریافت هزینه از تریدر و همچنین درآمد بروکرهای فارکس است. اما این دو مقدار تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. در قسمت پایین به چند مورد از این تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم.

  • مقدار کمیسیون در فارکس همیشه ثابت است ولی در اسپرد ممکن است هزینه‌ی آن شناور و یا ثابت باشد.
  • کمیسیون بصورت یک مقدار مجزا از معامله‌ی شما کسر می‌شود درصورتی که هزینه اسپرد در آغاز معامله و از میزان سود شما بصورت لحظه‌ای کسر می‌شود و موجب جابجایی قیمت ورود به معامله شما می‌شود.
  • میزان کمیسیون بصورت درصدی محاسبه می‌شود اما میزان اسپرد در فارکس بصورت پیپ لحاظ می‌شود.

بررسی اسپرد بروکرهای مختلف

ما بصورت اختصاصی اقدام به بررسی اسپرد برخی از بروکرهای پرطرفدار کرده‌ایم تا کاربران بهتر بتوانند آنها را مقایسه کنند. با انتخاب هر بروکر، به صفحه بررسی اسپرد ارجاع داده خواهید شد.

نام بروکر جزئیات بیشتر
USGFX بررسی اسپرد بروکر USGFX
بررسی بروکر USGFX
روبوفارکس بررسی اسپرد بروکر روبوفارکس
بررسی بروکر روبوفارکس
آلپاری بررسی اسپرد بروکر آلپاری
بررسی بروکر آلپاری
آمارکتس بررسی اسپرد بروکر آمارکتس
بررسی بروکر آمارکتس
ارانته بررسی اسپرد بروکر ارانته
بررسی بروکر ارانته
ویندزور بررسی اسپرد بروکر ویندزور
بررسی بروکر ویندزور
لایت فارکس بررسی اسپرد بروکر لایت فارکس
بررسی بروکر لایت فارکس

نحوه اندازه‌گیری و محاسبه اسپرد در فارکس چگونه است؟

اسپرد در فارکس معمولا به پیپ اندازه‌گیری می‌شود که کوچک‌ترین واحد حرکت قیمت یک جفت ارز است.

در بیشتر جفت ارزها، یک پیپ برابر است با 0.0001.

باتوجه به تعریف اسپرد در فارکس، محاسبه آن از کم کردن قیمت خرید و فروش در این جفت ارز یا نماد بدست می‌آید.

تصویر زیر نمونه‌ای از محاسبه اسپرد برای نماد یورو / دلار آمریکا است. در این مثال قیمت خرید 1.1051 و قیمت فروش 1.1053 است که باتوجه به فرمول محاسبه اسپرد، میزان اسپرد این جفت ارز ۲ پیپ خواهد بود.

اسپرد چیست؟ | هرآنچه باید درباره اسپرد و تفاوت قیمت Ask و ‌Bid در فارکس بدانید

چند نوع اسپرد وجود دارد؟

نوع اسپردی که بروکر در حساب‌های خود ارائه می‌دهد به نحوه کسب درآمد آن بروکر بستگی دارد.

در حالت کلی دو نوع اسپرد وجود دارد:

  • ثابت
  • متغیر (با نام “شناور” نیز شناخته می‌شود).

 

اسپرد چیست؟ | هرآنچه باید درباره اسپرد و تفاوت قیمت Ask و ‌Bid در فارکس بدانید

اسپردهای ثابت معمولاً توسط کارگزارانی ارائه می‌شوند که نقش مارکت میکری دارند یا بصورت مدل «با میز معلاملاتی» عمل می‌کنند. این درحالیست که اسپردهای متغیر توسط کارگزارانی که از مدل «بدون میز معاملاتی» استفاده می‌کنند، ارائه می‌شوند.

اسپرد ثابت (Fixed) در فارکس چیست؟

اسپردهای ثابت بدون توجه به شرایط بازار در هر زمانی ثابت باقی می‌مانند. به عبارت دیگر، چه بازار ناپایدار باشد یا آرام باشد، اسپرد تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد و همچنان ثابت می‌ماند.

اسپردهای ثابت توسط بروکرهایی ارائه می‌شوند که مارکت میکر هستند.

مارکت میکر بودن به کارگزاران فارکس امکان ارائه اسپرد ثابت را می‌دهد زیرا قادر به کنترل قیمت‌هایی هستند که به مشتریان خود نشان می‌دهند.

در ادامه به مزایا و معایب این نوع اسپرد می‌پردازیم.

اسپرد ثابت (Fixed) چه مزایایی دارد؟

معامله در حساب‌های با اسپرد ثابت سپرده اولیه کمتری نیاز دارند، بنابراین معامله با اسپرد ثابت گزینه‌ای ارزان‌تر برای معامله‌گرانی است که پول زیادی برای شروع معامله در فارکس ندارند.

معاملات با اسپردهای ثابت همچنین قابلیت پیش‌بینی بیشتری برای هزینه‌های معاملاتی دارد. از آنجا که اسپرد در این حساب‌ها هرگز تغییر نمی‌کند، همیشه از آنچه هنگام باز کردن معامله پرداخت می‌کنید، مطمئن هستید.

اسپرد ثابت (Fixed) چه معایبی دارد؟

هنگام معامله با اسپردهای ثابت ریکوت‌ها ممکن است بصورت مکرر رخ دهند، زیرا نرخ دهی فقط از یک منبع (کارگزار شما) نشأت می‌گیرد.

ریکوت در فارکس به معنی لغو سفارش شما در قیمت قبلی و ارائه قیمت جدید به خاطر تغییر قیمت است.

از آنجا که اسپردها ثابت هستند، در زمانی که بازار فارکس بی ثبات است و قیمت‌ها به سرعت در حال تغییر هستند، کارگزار قادر نخواهد بود برای وفق با شرایط لحظه‌ای بازار، اسپرد را افزایش دهد.

بنابراین اگر بخواهید وارد معامله‌ای با قیمت مشخص شوید، کارگزار معامله را “لغو” کرده و از شما می‌خواهد قیمت جدید را بپذیرید. سپس شما با قیمت جدید “دوباره قیمت دهی یا ریکوت خواهید شد”.

پیام requote در نرم‌افزار معاملاتی شما ظاهر می‌شود و به شما اطلاع می‌دهد که قیمت جابجا شده است و از شما می‌پرسد که آیا مایلید آن قیمت جدید را بپذیرید یا خیر. تقریباً همیشه قیمتی بدتر از قیمتی است که شما سفارش داده‌اید.

اسلیپیج مشکل دیگری است که وجود دارد هرچند این فقط مختص اسپرد ثابت نیست. وقتی قیمت‌ها سریع پیش می‌روند، کارگزار پیوسته قادر نیست قیمت‌ها را با سرعت ارائه کند و قیمتی که در نهایت پس از ورود به یک معامله می‌گیرید ممکن است متفاوت با قیمت مورد نظر در ابتدای کار برای ورود باشد.

اسپرد شناور (Floating) در فارکس چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، اسپردهای متغیر همیشه در حال تغییر هستند. با اسپردهای متغیر، تفاوت قیمت BID و ASK جفت ارز پیوسته در حال تغییر است.

اسپردهای متغیر توسط کارگزارانی ارائه می‌شود که مارکت میکر نیستند. این کارگزاران قیمت‌های جفت ارز خود را از فراهم کنندگان نقدینگی متعددی دریافت می‌کنند و این قیمت‌ها را بدون دخالت به تریدر یا مشتریان خود انتقال می‌دهند.

این بدان معنی است که آن‌ها هیچ کنترلی بر اسپردها ندارند. و اسپردها بر اساس عرضه و تقاضای ارزها و نوسانات کلی بازار کم و زیاد می‌شوند.

در حالت عادی، در زمان انتشار اطلاعات اقتصادی و همچنین زمان‌هایی که نقدینگی در بازار کاهش یافته (مانند تعطیلات و نیمه شب‌ها و..)، اسپرد افزایش می‌یابد.

اسپردها ممکن است در زمان انتشار اخبار اقتصادی تا 10 برابر افزایش داشته باشند!

اسپرد چیست؟ | هرآنچه باید درباره اسپرد و تفاوت قیمت Ask و ‌Bid در فارکس بدانید

به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید EURUSD را با اسپرد 2 پیپ خریداری کنید، اما درست زمانی که می‌خواهید روی خرید کلیک کنید، گزارش بیکاری ایالات متحده منتشر می‌شود و اسپرد بسرعت به 20 پیپ می‌رسد!

یا هنگامی که رئیس جمهور آمریکا ناگهانی درباره دلار آمریکا توییت می‌کند، ممکن است اسپرد نیز افزایش یابد.

اسپرد شناور (Floating) چه مزایایی دارد؟

اسپردهای متغیر باعث حذف ریکوت‌ها می‌شود. این به دلیل تغییرات در مؤلفه‌های اسپرد و تغییرات در قیمت با توجه به شرایط بازار است. (اما چون شما ریکوت دریافت نمی‌کنید به این معنی نیست که اسلیپیج نیز تجربه نکنید.)

معاملات فارکس با اسپرد متغیر قیمت گذاری شفاف‌تری را نیز فراهم می‌کند، به ویژه هنگامی که دسترسی به قیمت چندین فراهم کنندگان نقدینگی معمولاً به معنای قیمت گذاری بهتر به دلیل رقابت است.

زمانی که شما از حساب‌های با اسپرد متغیر استفاده می‌کنید معمولاً در مجموع اسپرد کمتری نسبت به حساب اسپرد ثابت می‌پردازید.

اسپرد شناور (Floating) چه معایبی دارد؟

اسپردهای متغیر برای اسکلپر‌ها ایده آل نیستند زیرا اسپردهای شناور در زمان نوسان شدید بازار می‌تواند بسرعت سود اسکلپر را قورت دهد.
اسکلپر به معامله‌گرانی گفته می‌شود که معاملات خود را در چند دقیقه یا حتی چند ثانیه باز و بسته می‌کنند.

اسپردهای متغیر برای معامله گران خبرهای اقتصادی  نیز به همان اندازه بد هستند. زیرا در زمان انتشار اخبار اقتصادی اسپرد ممکن است به حدی افزایش یابد که معامله‌ای که سودآور است در یک چشم بر هم زدن سود آن از بین برود.

همچنین از معایبی که در حساب‌های اسپرد متغیر وجود دارد این است که چون عموماً از نوع پردازش اردر در قیمت مارکت استفاده می‌کنند شما کنترلی بر روی میزان اسلیپیج ندارید.

اسپرد ثابت بهتر است یا اسپرد شناور؟

این سؤال که بین اسپردهای ثابت و متغیر کدام یک بهتر است، به نیاز معامله‌گر بستگی دارد.

معامله‌گرانی هستند که ممکن است برای آن‌ها اسپردهای ثابت بهتر از اسپرد متغیر باشد. عکس این مسئله نیز ممکن است برای سایر معامله‌گران نیز صادق باشد.

به طور کلی، معامله‌گرانی که حساب کوچک‌تری دارند و کمتر معامله می‌کنند، قیمت گذاری با اسپرد ثابت برای آن‌ها بهتر است.

و معامله گرانی که حساب بزرگتری دارند و به طور مداوم و در ساعات اوج بازار (وقتی اسپرد ها در کمترین حالت هستند) معامله می‌کنند، از اسپردهای متغیر استفاده می‌برند.

از طرفی برای معامله‌گرانی که خواهان اجرای سریع معامله هستند و باید از رد درخواست یا ریکوت جلوگیری کنند معامله با اسپرد متغیر، بهتر است.

اسپرد ثابت اسپرد متغیر
میزان اسپرد بالاتر است. اسپرد کمتری پرداخت می‌کنید.
امکان دارد با ریکوت مواجه شوید. بدون ریکوت است.
نوسانات بازار بر مقدار اسپرد تاثیری ندارد. در زمان اعلام خبر ممکن است به شدت واید شود یا افزایش یابد.

محاسبه اسپرد و هزینه‌های آن در معامله

اکنون که می‌دانید اسپرد چیست و با دو نوع مختلف اسپرد آشنا شدید، باید یک چیز دیگر نیز بدانید…

چگونگی نحوه ارتباط اسپرد با هزینه‌های واقعی معامله.

محاسبه آن بسیار آسان است و شما فقط به دو چیز نیاز دارید:

  1. مقدار یا ارزش هر پیپ
  2. تعداد لات‌هایی که معامله می‌کنید

بیایید یک مثال را بررسی کنیم …

اسپرد چیست؟ | هرآنچه باید درباره اسپرد و تفاوت قیمت Ask و ‌Bid در فارکس بدانید

در قیمت‌دهی تصویر بالا، شما می‌توانید EURUSD را با قیمت 1.35640 خریداری کنید و EURUSD را با قیمت 1.35626 بفروشید.

این بدان معناست که اگر می‌خواهید EURUSD بخرید و بلافاصله آن را ببندید، منجر به از دست دادن ۱.۴ پیپ می‌شود.

برای محاسبه هزینه کل اسپرد، هزینه هر پیپ را در تعداد لات‌هایی که معامله می‌کنید ضرب کنید.

بنابراین اگر مینی لات (۰.۱ لات) معامله می‌کنید، باتوجه به آنکه ارزش هر پیپ ۱ دلار است (برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد محاسبه پیپ به دلار در نمادهای معاملات متفاوت می‌توانید مقاله محاسبه پیپ به دلار را مطالعه کنید)، پس هزینه معامله شما برای باز کردن این معامله ۱.۴۰ دلار است.

اسپرد چیست؟ | هرآنچه باید درباره اسپرد و تفاوت قیمت Ask و ‌Bid در فارکس بدانید

هزینه پیپ خطی است. بدان معنی که شما باید هزینه هر پیپ را در لات‌هایی که معامله می‌کنید ضرب کنید.

اگر اندازه معامله خود را افزایش دهید، هزینه معاملاتی شما که در اسپرد منعکس می‌شود نیز افزایش می‌یابد.

به عنوان مثال، اگر اسپرد 1.4 پیپ باشد و 5 مینی لات معامله کنید، هزینه معامله شما 7.00 دلار خواهد بود.

اسپرد چیست؟ | هرآنچه باید درباره اسپرد و تفاوت قیمت Ask و ‌Bid در فارکس بدانید

نحوه نمایش اسپرد در متاتریدر

برای نمایش میزان اسپرد در متاتریدر می‌توانید در پنجره‌ی Market Watch یکی از نمادها را انتخاب کرده و سپس با کلیک راست بر روی نام آن نماد و انتخاب گزینه spread اسپرد تمامی نمادهای معاملاتی در پنجره‌ی Market Watch را در ستون “!” در قسمت سمت راست نمادهای معاملاتی مشاهده کنید.

نحوه نمایش اسپرد در متاتریدر

اسپرد مخفی چیست؟

در زمانی که شما وارد معامله‌ای می‌شوید، معامله شما با محاسبه اسپرد آن نماد فعال می‌شود. اما در برخی از بروکرها علاوه بر میزان اسپردی که به شما اعلام کرده‌اند، معامله شما را با اعمال هزینه‌ای بیشتر از اسپرد اعلام‌شده فعال می‌کنند که به آن اسپرد پنهان می‌گویند.

در این موارد حتی ممکن است معامله شما در قیمتی باز شود که بازار هنوز آن قیمت را مشاهده نکرده است!

اعمال اسپرد مخفی در بروکرهای فارکس تخلف محسوب می‌شود و کاربران می‌توانند در زمان مشاهده چنین موارد آن را در بخش گزارش تخلف به ما اعلام کنند تا گزارش تخلف آنها توسط کارشناسان ما پیگیری شود.

واید شدن اسپرد چیست؟

واید شدن اسپرد به معنای بالا رفتن میزان اسپرد در معاملات است. به عبارت دیگر واید شدن اسپرد موجب بالارفتن هزینه‌های ترید برای معامله‌گران می‌شود. واید شدن اسپرد ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. از دلایل این رخداد می‌توان به تایم رول اور یا انتقال معاملات در نیمه شب (که جلوتر به آن می‌پردازیم)، کم شدن نقدینگی در بازار، میزان حجم معاملات پایین در یک نماد و همچنین بالا رفتن نوسانات در قیمت اشاره کرد.

اسپرد در ارز دیجیتال

یکی از اصطلاحات نا متعارف و کمتر شنیده شده در ارزهای دیجیتال، اسپرد در ارز دیجیتال است. این اصطلاح را می‌توان در ارزهای دیجیتال به تفاوت قیمت بین قیمت خرید و فروش نسبت داد. باتوجه به آنکه این تفاوت قیمتی حتی در معاملات آتی ارزهای دیجیتال نیز اعمال نمی‌شود و هزینه‌ای برای تریدرهای ارز دیجیتال ندارد، نمی‌توان از این اصطلاح در ارزهای دیجیتال به درستی استفاده کرد.

رول اور چیست و چه ارتباطی با اسپرد دارد؟ | Rollover

رول اور به انتقال معاملات قراردادهای رو به انقضا، به قراردادهای جدید گفته می‌شود. اگر شما یک معامله قراردادی را باز کنید، و معامله شما تا تاریخ انقضا آن بسته نشود، معامله شما به قرارداد جدید انتقال پیدا می‌کند. در زمان رول اور اسپرد بشدت گسترش پیدا می‌کند.

تایم رول اور برابر است با نیمه شب ایران، و بسیاری از معامله گران در این زمان معامله‌ای انجام نمی‌دهند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که در زمان رول اور و واید شدن اسپردها، حد سود و حد ضرر معاملات نباید فعال شود، و اگر بروکری این کار را انجام دهد در واقع تخلف کرده است.

پرسش‌های متداول مقاله اسپرد چیست؟

اسپرد چیست؟

اسپرد در واقع هزینه‌ای است که معامله‌گر برای انجام معامله خود می‌پردازد. مقدار اسپرد از کم کردن قیمت Bid و Ask محاسبه می‌شود.

چند مدل اسپرد وجود دارد؟

به طور کلی با توجه به متن دو نوع اسپرد متغیر و ثابت وجود دارد.
اما برخی از بروکرها از کاربران خود اسپرد پنهان نیز دریافت می‌کنند. برای اطلاع بیشتر درمورد اسپرد پنهان می‌توانید مقاله مربوط به اسپرد پنهان را مطالعه کنید.

تفاوت انواع اسپرد چیست؟

در اسپرد ثابت میزان اسپرد بالاتر از اسپرد متغیر است ولی نوسانات بازار بر روی این اسپرد تاثیری ندارد.
در اسپرد متغیر شما میزان کمتری اسپرد پرداخت می‌کنید اما ممکن است در برخی لحظات مانند زمان انتشار اخبار یا زمان رول اور اسپرد واید شود یا به مقدار زیادی بالا رود.

اسپرد چگونه محاسبه می‌شود؟

در حالت کلی میزان اسپرد از تفاوت دو قیمت خرید و فروش محاسبه می‌شود اما بستگی به مقدار معامله‌ی شما نیز دارد.

نقش بازارسازها بر اسپرد چیست؟

بروکر‌هایی که بازارساز یا مارکت میکر هستند معمولا مقادیر اسپرد ثابت ارائه می‌دهند که این مدل از اسپرد برای معامله‌گرانی که اسکلپر هستند مناسب است. در این مدل اسپرد، مقدار اسپرد هر نماد ثابت است و تغییر نمی‌کند ولی میزان اسپرد آن از حساب‌هایی که اسپرد متغیر دارند، بیشتر است.

دلیل افزایش اسپرد در شب چیست؟

دلیل اصلی افزایش ناگهانی اسپرد در شب هنگام، رسیدن به تایم رول اورد در بروکرهای فارکس است که در این زمان معاملات از قراردادهای قدیمی، به قرار دادهای جدید انتقال پیدا می‌کنند که موجب واید شدن اسپرد بصورت ناگهانی در نمادهای معاملاتی می‌شود.

چگونه اسپرد را کم کنیم؟

برای کاهش اسپرد پرداختی به بروکر، تنها راه استفاده از حساب‌هایی است که میزان کمتری از شما اسپرد دریافت می‌کنند.

اسپرد طلا چگونه محاسبه می‌شود؟

برای محاسبه اسپرد طلا، ابتدا مقدار اسپرد نماد طلا در بروکر خود را بدست آورید. سپس مقدار اسپرد طلا را در بروکر خود با مقدار لاتیج ورود به معامله ضرب کرده و عبارت نهایی را باتوجه به آنکه هر یک پیپ طلا ۱$ است، در یک دلار ضرب می‌کنید. در انتها می‌توانید اسپرد طلا را برای معامله خود بدست آورید.

اسپرد آلپاری چیست؟

اسپرد هر بروکر به میزان اسپرد دریافتی برای هر نماد در هر حساب بروکر گفته می‌شود. برای مشاهده‌ی جزئیات این بروکر می‌توانید به صفحه بررسی اسپرد آلپاری مراجعه کنید.

اسپرد بروکر ارانته به چه میزان است؟

برای مشاهده و بررسی اسپرد این بروکر می‌توانید مقاله مربوط به اسپرد ارانته را مطالعه کنید.

کمیسیون بروکر آلپاری چه میزان است؟

بروکر آلپاری تنها در ۲ حساب Pro ECN MT4 و ECN MT5 از کاربران خود کمیسیون دریافت می‌کند. میزان کمیسیون بروکر آلپاری در این دو حساب از 3.2 دلار در هر لات باتوجه به میزان لاتیج ورود به معامله محاسبه می‌شود.

چگونه می‌توان کمیسیون لایت فارکس را محاسبه کرد؟

برای محاسبه کمیسیون در بروکر لایت فارکس ابتدا باید میزان کمیسیون دریافتی در این بروکر را مشاهده کنیم. تنها حسابی که در بروکر لایت فارکس از کاربران کمیسیون دریافت می‌شود حساب ECN است که میزان کمیسیون آن بطور میانگین ۳.۵ دلار در هر لات محاسبه می‌شود. در ادامه برای محاسبه کمیسیون دریافتی در این بروکر باید میزان کمیسیون در هر نماد معاملاتی را در میزان لاتیج ورود به معامله، ضرب کنید که در نهایت میزان کمیسیون برای معامله در هر نماد محاسبه خواهد شد.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش فارکس وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب