لات و میکرولات چیست؟ با چند لات وارد معامله شویم؟

لات و میکرولات چیست؟ با چند لات وارد معامله شویم؟

لات (lot) در واقع واحد اندازه‌گیری معامله است و یکی از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت ریسک می‌باشد که باید هر تریدری به آن توجه کند و حتی اگر موقعیت خیلی عالی به نظرش رسید باز هم در حجم معامله کنترل شده عمل کند.

شما اگر در جفت ارز یورو به دلار با حجم یک لات وارد معامله شوید پیپ ولیو 10 دلار خواهد بود. یعنی به ازای هر پیپ نوسان ده دلار سود یا ضرر خواهید کرد.

لات در فارکس سایزی است که شما به عنوان یه معامله گر برای باز کردن معامله انتخاب می‌کنید و بایستی بر اساس مقدار لوریج، مدیریت ریسک و مقدار دارایی باشد.

ارتباط بین مدیریت ریسک و میزان حجم معامله Lot

هر تریدری برای خودش استراتژی مخصوصی دارد و بر اساس قوانینی که برای معامله‌گری خودش تنظیم کرده مقدار لات را انتخاب می‌کند. خیلی از مبتدیان و تازه‌کارها که هنوز یاد نگرفته‌اند بین احساسات و قوانین معامله‌گری باید دیوار بکشند، هر بار براساس احساسات‌شان lot متفاوتی را انتخاب می‌کنند. معمول‌ترین مدیریت ریسک که در بسیاری از استراتژی‌ها پیشنهاد می‌شود این است که میزان سرمایه برای پوزیشن جدید نباید از 1% مقدار دارایی بیشتر باشد.

البته بسته به تجربه‌ی افراد این یک درصد را می‌توان تا سه درصد هم افزایش داد. اما شما نباید اجازه دهید در یک معامله ریسک زیادی را متحمل شوید. چرا که اگر برای مثال در یک معامله ده درصد کل موجودی‌تان ریسک کنید ممکن است بعد از فقط ده معامله سرمایه‌تان را از دست بدهید.

تعیین اندازه لات در متاتریدر

شما در متاتریدر می‌توانید تعیین کنید با چه حجمی می‌خواهید وارد معامله شوید. حجم معاملات در بازار فارکس با لات اندازه‌گیری می‌شود.

تعیین اندازه لات در متاتریدر

هر لات چقدر است؟

درگذشته، فارکس در مبالغ مشخصی به نام “لات” داد و ستد می‌شد. اندازه‌ی استاندارد برای هر لات 100000 (صد هزار) واحد ارز است.

اندازه‌ی لات مینی، میکرو و نانو نیز وجود دارد که به ترتیب 10000، 1000 و 100 واحدند.

لات و میکرولات

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، تغییر در ارزش ارز نسبت به ارز دیگر بر حسب پیپ اندازه‌گیری می‌شود که درصد بسیار بسیار کوچکی از ارزش یک ارز است. جفت‌ارزهای مختلف در طول یک روز نوسان‌ خیلی زیادی ندارند. نوسان آن‌ها معمولا کمتر از ۱۰۰ پیپ است.

برای استفاده از این تغییر جزیی در ارزش، نیاز به معامله مقادیر زیادی از یک ارز مشخص دارید تا بتوانید سود یا زیان قابل قبولی را کسب کنید.

خوب یک سوال بزرگ پیش می‌آید.

ما با این سرمایه‌ی اندک چطور می‌توانیم مقادیر بسیار زیاد معامله کنیم؟

جواب در مفهوم ضریب اهرمی یا لوریج  (Leverage) نهفته است.

بروکرتان را هم‌چون بانک در نظر بگیرید که اساسا 100000 دلار برای خرید ارزها به شما می‌دهد.

تنها چیزی که بانک از شما می‌خواهد این است که 1000 دلار به عنوان سپرده به او بدهید.

این طرز کار داد و ستد فارکس با استفاده از ضریب اهرمی را “لوریج” می‌گویند.

میزان اهرم مورد استفاده شما بستگی به بروکرتان و مبلغ مورد نظر شما دارد.

هر لات چند دلار است؟

تا الان یاد گرفتید که میزان هر لات بصورت استاندارد چقدر است. برای تبدیل لات به دلار تنها کافی است میزان لات برای هر نماد را در میزان قیمت آن ضرب کنید تا به مقدار دلاری هر نماد دست پیدا کنید. برای یافتن میزان لات هر نماد در متاتریدر تنها کافیست بر روی نام هر نماد کلیک راست کرده و گزینه Specification را انتخاب کنید. در صفحه‌ی باز شده، شما می‌توانید در قسمت Contract Size، مقدار آن نماد را به ازای هر لات مشاهده کنید.

هر لات چند دلار است

مقدار لات در هر کدام از نمادهای فارکس به یک میزان نیست. در ادامه می‌خواهیم به میزان هر لات در هرکدام از نمادهای فارکس بپردازیم.

هر لات در جفت ارز فارکس چقدر است؟

هر لات به طور استاندارد برای جفت ارزها معادل تبدیل ۱۰۰ هزار واحد از یک ارز به دیگری است. برای مثال در زمانی که شما یک لات در جفت ارز یورو به دلار وارد معامله خرید می‌شوید، یعنی ۱۰۰ هزار واحد از یورو را به دلار تبدیل کرده‌اید. در این زمان اگر قیمت به میزان ۵۰ پیپ به سمت بالا حرکت کند، شما سودی به میزان ۵۰۰ دلار دریافت خواهید کرد.

هر لات طلا چقدر است؟

هر لات طلا در فارکس به میزان ۱۰۰ اونس طلا ارزش دارد. اگر فرض کنیم قیمت هر اونس طلا ۱۹۰۴ دلار باشد بنابراین هر لات طلا معادل ۱۹۰۴۰۰ دلار است. برای مثال زمانی که شما به میزان یک لات در نماد XAUUSD وارد معامله خرید می‌شوید، میزان ۱۰۰ اونس طلا را خریداری کرده‌اید. در این زمان اگر قیمت در چارت طلا به دلار به میزان ۱۰ پیپ به سمت بالا حرکت کند، شما معادل ۱۰۰ دلار سود می‌کنید.

هر لات طلا چند اونس و چند گرم است؟

همانطور که گفته شد هر لات طلا معادل ۱۰۰ اونس طلا است. از آنجایی که هر اونس طلا به میزان تقریبی ۳۱.۱ گرم طلا است، بنابر این میزان هر لات طلا تقریبا معادل ۳۱۱۰ گرم از طلا است.

هر لات نفت چند دلار و چند بشکه است؟

هر لات نفت در معاملات فارکس در بروکرها معادل ۱۰۰۰ بشکه نفت است. اگر فرض کنیم هر بشکه نفت به میزان ۸۰ دلار باشد، پس می‌توان گفت هر یک لات نفت معادل ۸۰ هزار دلار ارزش دارد.

هر لات داوجونز چند دلار است؟

در شاخص داوجونز هر لات به واحد تعداد قرارداد داوجونز محاسبه می‌شود. هر لات از داوجونز برابر ۱ قرارداد داوجونز می‌باشد. اگر فرض کنیم قیمت هر قرارداد داوجونز برابر 34300 دلار باشد، بنابر این می‌توان گفت هر لات داوجونز 34300 دلار ارزش دارد.

هر لات نقره چند دلار است؟

هر لات نقره در فارکس معادل ۵ هزار اونس نقره است. یعنی اگر ما ۱ لات در نماد XAG/USD وارد معامله خرید شویم، به این معنا است که ۵ هزار اونس نقره را خریداری کرده‌ایم. اگر بطور فرضی قیمت هر اونس نقره برابر ۲۲.۷ دلار باشد، بنابر این هر لات نقره معادل ۱۱۳۵۰۰ دلار خواهد بود.

هر لات بیت کوین چقدر است؟

حجم ورود به معامله در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین در بازار فارکس، به ازای واحد لات محاسبه می‌شود. هر لات خرید بیت کوین در فارکس معادل خرید ۱ بیت کوین در دنیای ارزهای دیجیتال است. در واقع اگر فرضا قیمت هر بیت کوین ۲۶۰۰۰ دلار باشد، بنابراین هر لات از بیت کوین ۲۶۰۰۰ دلار ارزش دارد.

هر لات اتریوم چند دلار است؟

در معاملات اتریوم بازار فارکس نیز همانند بیت کوین، هر لات خرید اتریوم معادل خرید ۱ واحد از این ارز دیجیتال است. اگر بطور مثال هر واحد اتریوم معادل ۱۷۰۰ دلار باشد، بنابر این هر لات اتریوم ۱۷۰۰ دلار خواهد بود.

بهترین لات سایز چقدر است؟

در بازار فارکس بسته به حد ضرری که بر اساس استراتژی خود در یک معامله مشخص می‌کنید، میزان لات آن معامله شما مشخص خواهد شد. مثلا اگر کل سرمایه شما 1000 دلار باشد و استاپ لاست شما با فاصله 50 پیپی از قیمت فعلی قرار دارد و شما بخواهید فقط یک درصد ریسک کنید باید فقط با دو صدم لات وارد معامله شوید. چون اگر استاپ لاس (Stop loss) شما هم تاچ شود، فقط ده دلار از دست داده‌اید و قاعده یک درصد کل سرمایه را رعایت کرده‌اید. باید دقت داشته باشید که در بازار مدیریت ریسک را رعایت کنید، چون اگر شما ۵۰ درصد از سرمایه خود را از دست دادید برای جبرانش باید ۱۰۰ درصد سود کنید!

به جدول زیر دقت کنید. در این جدول مقدار سودی که برای جبران درصدهای مختلف ضرر مورد نیاز است را نمایش داده.

جدول جبران زیان

بسیاری از تریدرها به این نکته توجه نمی‌کنند که جبران ضرر به این سادگی‌ها نیست. در واقع برای جبران نود درصد ضرر باید ۹۰۰ درصد سود کنید!

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش فارکس وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

مرتب سازی
کیا ۱۵ دی ۱۴۰۲

درود وقت شما بخیر.
میخواستم بپرسم آیا امکانش هست که با 100یا 200دلار سرمایه ،روزانه 50دلار ،حالا یا کمتر یا بیشتر سود کرد؟

مهدی ۳۰ آبان ۱۴۰۲

خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون
سوال من اینه که اگه ۱۰۰ دلار کل سرمایمون باشه نمیشه طلا معامله کرد و فقط باید رو جفت ارز ها پوزیشن گرفت؟

کارشناس ایران بروکر ۳۰ آبان ۱۴۰۲
پاسخ مهدی

با سلام. با 100 دلار هم میتوانید طلا ترید کنید. باید لوریج بالا داشته باشید و با حداقل حجم معاملاتی وارد پوزیشن شوید. با تشکر

قاسم ۳۰ مهر ۱۴۰۱

سلام و عرض ادب لات بر حسب اون چیزی که معامله میکنیم هست!؟
یعنی وقتی من0.1 لات اونس طلا وارد معامله میشم به این معنی هست که من 10هزار اونس وارد معامله شدم یا نه همون 10 هزار دلار وارد معامله میشم؟!

مسعود کلهر ۱۶ آذر ۱۴۰۱
پاسخ قاسم

درحالت کلی این مقدار بستگی به لوریج حساب معاملاتی شما دارد.
اما در حالت کلی هرلات طلا برابر با مقدار صد اونس طلا است.

ناشناس ۲۵ مهر ۱۴۰۲
پاسخ قاسم

0.1لات طلا یعنی ده انس طلا.نه ده هزار انس.

ali ۱۶ مهر ۱۴۰۰

با تشکر از سايت مفيدتون سئوال من اينه که مثلا ما کل موجودي حسابمون 100 دلار هست براي هر سفارش گذاري 1.00 و یا 0.01 بر حسب واحد لات یا پیپ به دلار یا تومان چقدر می شود؟

البته اگه واحدهاي مختلف لات را بر حسب دلار موقع معامله بفرمائيد که چطور حساب کنیم کمک بزرگي بهم کردين. ممنون

کارشناس ایران بروکر ۱۷ مهر ۱۴۰۰
پاسخ ali

فرض کنیم موجودی شما ۱۰۰ دلار است.
شما اگر روی جفت ارز یورو دلار ۰.۰۱ لات معامله باز کنید به این معنا است که به ازای هر پیپ باید ۱۰ سنت سود یا ضرر خواهید کرد. یعنی اگر بازار ۱۰ پیپ به نفع شما حرکت کند ۱ دلار سود خواهید کرد. اگر ۱۰۰ پیپ حرکت کند ۱۰ دلار سود خواهید کرد.

هاوش ۰۷ دی ۱۴۰۲

سلام. این چیزی که فرمودید در صورتی هست که اهرم نزده باشیم دیگه؟ یعنی صد دلار که معادل ۰/۰۱ است در یورو به دلار بدون اهرم؟

ali ۱۶ مهر ۱۴۰۰

با تشکر از سایت مفیدتون سئوال من اینه که مثلا ما کل موجودی حسابمون 100 دلار هست برای سفارش گذاری 1.00 و 0.01 بذ حسب واحد لات چقدر است؟
البته اگه واحدهای مختلف لات را بر حسب دلار موقع معامله بفرمائید کمک بزرگی بهم کردین. ممنون
و اینکه اونایی هم که دلار امریکا نیستند بر چه واحد لات حساب میشن. تشکر فراوان

کارشناس ایران بروکر ۲۵ مهر ۱۴۰۰
پاسخ ali

بستگی به لوریج داره. با لوریج 500 به ازای هر 10 پیپ حرکت 10 دلار سود و ضرر میکنید. میتونید از نرم افزارهای محاسبه پیپ استفاده کنید

سحر ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

ممنون جالب بود

کارشناس ایران بروکر ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
پاسخ سحر

خوشحالیم که مفید بوده.