همه چیز درباره‌ی جفت ارز کراس‌ | Cross Currency Pair

همه چیز درباره‌ی جفت ارز کراس‌ | Cross Currency Pair

جفت ارز کراس یا جفت ارز متقاطع به جفت‌ارزی گفته می‌شود که در هیچ طرف آن آن دلار امریکا (USD) وجود ندارد.

در گذشته، اگر کسی می‌خواست پول خود را تبدیل کند مجبور بود آن را اول به دلار آمریکا و سپس دلارش را به ارز مورد نظرش تبدیل کند.

جفت ارز کراس در بازار فارکس

برای مثال، اگر فردی می‌خواست استرلینگ بریتانیایی‌اش را به ین ژاپن تبدیل کند باید اول استرلینگ اش را به دلار آمریکا و سپس دلارش را به ین ژاپن تبدیل می‌کرد.

با پیدایش جفت ارز کراس یا همان جفت ارز‌های متقاطع، افراد اکنون می‌توانند به آسانی و مستقیم پولشان را به ارز مورد نظرشان تبدیل کنند. برخی از نمونه‌های این جفت‌ ارزهای کراس عبارتند از:

محاسبه‌ی جفت ارزهای کراس

جفت ارز کراس

این بخش دشوار نیست اما در نوع خود کمی خشک و خسته کننده است. اما خبر خوب این که این بخش دیگر ضرورتی ندارد چراکه اغلب کارگذاران در پلتفرم‌شان این نرخ‌ها را برای شما محاسبه می‌کنند.

با این همه اگر فردی هستید که دوست دارد در هر مورد اطلاعات لازم را داشته باشد، این بخش برای شما در نظر گرفته شده است! همچنین بهتر است بدانید که تمام موارد چطور می‌توانند عملکرد درستی داشته باشند؟ در این بخش به شما نشان خواهیم داد که چطور می‌توانید قیمتی که در آن قیمت خرید انجام می‌دهید (این نرخ را Ask یا نرخ فروش به شما می گویند) و قیمتی که در آن قیمت فروش انجام می‌دهید (این قیمت را Bid یا نرخ خرید از شما می گویند) را محاسبه کنید.

مثلاً می‌خواهیم برای جفت ارز کراس پوند به ین (GBPJPY)، قیمت bid /ask را پیدا کنیم. نخستین کاری که باید انجام دهیم آن است که باید هم به قیمت bid / ask برای جفت ارز پوند به دلار (GBPUSD) و هم به قیمت bid/ ask برای جفت ارز دلار به ین (USDJPY) نگاهی بیاندازید.

اما چرا این دو جفت ارز؟

برای آن که در هر دوی آنها از دلار آمریکا به عنوان مخرج مشترکشان استفاده شده است.

اکنون فرض کنید که قیمت‌های bid / ask جفت‌های زیر را به قرار زیر پیدا کرده‌ایم:

GBP/USD: 1.5630 (bid) / 1.5635 (ask)

USD/JPY: 89.38 (bid) / 89.43 (ask)

برای محاسبه قیمت فروش (یا GBP/JPY (bid، فقط باید قیمت‌های فروش GBP/USD و USD/JPY را در هم ضرب کنید.

اگر به عدد 139. 70 رسیدید کارتان را خوب انجام داده‌اید!

برای محاسبه قیمت خرید (یا GBP/JPY (ask هم فقط باید قیمت خرید GBP/USD و USD/JPY را در هم ضرب کنید و به عدد 13982 برسید.

فرصت‌های معاملاتی بیشتر با جفت‌ ارزهای کراس

بالغ بر ۹۰ درصد از معاملات در بازار فارکس با دلار آمریکا انجام می‌شوند به این علت که دلار آمریکا بزرگترین ارز اندوخته در جهان است. ممکن است از خودتان بپرسید که چرا دلار آمریکا؟ چرا پوند استرلینگ یا یورو نه؟

بسیاری از کالاهای کشاورزی و صنعتی از جمله نفت بر حسب دلار آمریکا قیمت گذاری می‌شوند. اگر کشوری بخواهد نفت یا سایر کالاهای کشاورزی خریداری کند ابتدا باید پول خود را به دلار آمریکا تبدیل کرده و سپس کالای مورد نظر را خریداری کنید. به این دلیل است که بسیاری از کشورها اندوخته‌ای از دلار آمریکا در دست دارند. آن‌ها با داشتن این ارز می‌توانند سریع‌تر خریدشان را انجام دهند.

کشورهایی چون چین، ژاپن، استرالیا که از جمله واردکنندگان اصلی نفت محسوب می‌شوند در بانک‌های مرکزی خود ذخایر عظیمی از دلار آمریکا دارند. برای مثال ارز اندوخته چین به یک تریلیون دلار می‌رسد.

اما چه ارتباطی میان این مسائل و جفت‌های ارز کراس وجود دارد؟ از آنجایی که در بیشتر نقاط جهان، کشورها به دلار آمریکا وابسته هستند، اغلب گمانه زنی‌ها و پیش بینی‌ها در معاملات فارکس بر مبنای یک پرسش صورت می‌گیرند که:

امروز ارزش دلار آمریکا پایین است یا بالا؟

این پرسش بر بسیاری از جفت ارزها تأثیر گذار خواهد بود.

توجه داشته باشید که یک سوی تمام این جفت‌ارزها دلار آمریکا قرار دارد. این امر برای معامله‌گر گزینه‌های متعددی به همراه نخواهد داشت چراکه تصمیمات تجاری او تنها بر مبنای این پرسش اتخاذ می‌شوند.

جفت ارز کراس در فارکس

می‌توانید ببینید که با معامله هر یک از این هفت ارز رایج در جهان، اساساً مجبورید یا موضعی ضد دلار یا در طرفداری از دلار داشته باشید. گفتنی است که این پرسش تقریباً به یک اندازه بر این جفت‌ها تأثیر گذار است.

در مقابل در بازار سهام، معامله گران با چندین شرکت روبرو هستند و باید از میان آنها یکی را انتخاب کنند و فعالیتشان صرفاً به یک ایده مشخص محدود نمی‌شود.

جفت ارز کراس فارکس

در بازار سهام حتی می‌توانید مشاهده کنید که آهنگ رشد کل بازار مثبت است و کماکان فرصت‌های تجاری بیشماری هم وجود دارد. تنها یک مساله وجود ندارد که بر کل سبد سهام تأثیر گذار باشد.

به جای آنکه صرفاً به هفت جفت اصلی چشم بدوزید، با جفت ارز کراس، جفت ارزهای بیشتری در اختیار دارید تا بتوانید فرصتهای سودآوری را بیابید!

کسب سود از اختلاف نرخ بهره

با فروش ارز کشوری که دارای نرخ بهره پایین‌تر است در برابر ارز کشوری که دارای نرخ بهره بالاتری است، می‌توان از اختلاف نرخ بهره موسوم به تجارت انتقالی و افزایش بها سود برد.

جفت ارز کراس، گزینه های بسیاری با اختلاف نرخ بهره بالا پیشنهاد می‌کنند و برای این نوع معامله‌ها درجه یک هستند.

جفت ارز کراس

برای مثال نگاهی به روند صعودی جفت ارز کراس دلار استرالیا به ین ژاپن (AUDJPY) بیندازید. اگر با این جفت ارز یک معامله خرید داشته‌اید، به سود بالایی دست یافته‌اید.

علاوه بر این اختلاف نرخ بهره میان دلار استرالیا (AUD) و ین ژاپن (JPY) نیز بسیار بالا بود. در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷، بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره‌اش را تا ۶. ۲۵ درصد بالا برده بود در حالی که ژاپن این نرخ را ۰ درصد نگه داشت.

این به این معناست که شما از معامله باز طولانی و اختلاف نرخ بهره این معامله سود برده‌اید!

کراس مبهم چیست؟

در حالی که جفت ارز یورو و ین بیشترین سطح نقدینگی را به همراه دارد، جفت‌های دیگری هم هستند که دلار آمریکا، یورو یا ین را هم شامل نمی‌شوند؛ ما آنها را جفت ارز کراس مبهم می‌خوانیم.

به این خاطر که اغلب معامله گرها ترجیح می‌دهند با ارزهای اثبات شده کار کنند تا ارزهای پیچیده و مبهم!

در اینجا منظور ترکیب‌های عجیبی مثل

  • CADCHF
  • AUDNZD
  • AUDCHF
  • GBPCHF

است. به این دلیل است که آنها را جفت ارز کراس مبهم می‌خوانیم.

معامله با این جفت ارزها به مراتب دشوارتر و مخاطره آمیز تر از معامله با جفت ارزهای یورو یا ین است. از آنجایی که تعداد معدودی از معامله گرها با آنها کار می‌کنند، حجم معاملاتی پایین‌تر به نقدینگی پایین‌تر منتهی می‌شود.

از آنجایی که برای این جفت ارزها بازار نقدی وجود ندارد، قیمت آنها به شدت نوسان دارد و معمولاً معامله گرها روی لبه تیغ ایستاده‌اند.

تصاویر زیر که مربوط به جفت ارزهای کراس مبهم دلار استرالیا به فرانک سوئیس (AUDCHF) و پوند به فرانک سوئیس (GBPCHF) هستند را بررسی کنید.

جفت ارز کراس فارکس

معامله در این جفت ارزها به شدت پر ریسک است.

با توجه به حرکت متلاطم جفت ارزهای کراس مبهم، انجام معاملات سودآور با آنها دشوارتر خواهد بود. مگر آنکه به اندازه کافی در این زمینه تخصص داشته باشید.

جفت ارز کراس

همچنین، از آنجایی که این جفت‌ها زیاد معامله نمی‌شوند، اسپرد آن‌ها می‌تواند بسیار زیاد باشد. اگر بخواهید با این جفت‌های کراس معامله کنید باید خود را برای نوسان شدید قیمت‌ها آماده کنید و تمایل به پرداخت بهای این اسپرد را داشته باشید.

تصمیم گیری بر مبنای اخبار و اصول بنیادین

وقتی اطلاعات اقتصادی خوبی از استرالیا منتشر شود، به خرید AUD می‌اندیشید. ممکن است نخستین واکنشتان خرید جفت ارز دلار استرالیا به دلار آمریکا (AUDUSD) باشد.

اما چه می‌شود اگر همزمان اطلاعات منتشر شده اخیر هم نشان دهند که ایالات متحده نیز در حال تجربه رشد اقتصادی خوبی است؟ در این شرایط ممکن است قیمت AUDUSD هم‌تراز باشند.

یک گزینه این است که AUD را با ارز اقتصادی تطبیق دهید که در مقطع مربوطه شرایط خوبی ندارد. در این شرایط چه کاری می‌توانید بکنید؟

جواب جفت ارزهای کراس است!

فرض کنیم شرایط را تحلیل کرده‌اید، به تقویم اقتصادی هم مراجعه کرده‌اید و متوجه شده‌اید که اقتصاد ژاپن در حال حاضر در شرایط خوبی به سر می‌برد.

بی شک به سوی معامله جفت ارز کراس دلار استرالیا به ین ژاپن (AUDJPY) حرکت می‌کنید!

این وظیفه شماست که به عنوان یک معامله گر از فرصت‌های مشخص بهره ببرید تا بتوانید دلارهای بیشتری کسب کنید.

به لطف جفت ارزهای کراس، بدون نیاز به دلار آمریکا فرصت تطبیق ارز بهترین اقتصاد با ارز ضعیف‌ترین اقتصادی برایتان مهیاست.

خلق جفت‌های ترکیبی

گاهی برخی از معامله گرهای سازمانی قادر به معامله برخی از جفت ارزهای کراس نیستند چرا که با چنان حجمی در حال معامله هستند که نقدینگی کافی برای سفارشاتشان ندارند.

از این رو برای انجام یک معامله مطلوب باید یک جفت ترکیبی خلق کنند.

فرض کنیم که یک معامله‌گر سازمانی می‌خواهد جفت ارز کراس پوند به ین (GBPJPY) را خریداری کند اما به دلیل عدم وجود نقدینگی کافی نمی‌تواند. برای انجام این معامله باید هم پوند به دلار (GBPUSD) و هم دلار به ین (USDJPY) خریداری کنند (پیش‌تر در درس معرفی جفت ارز ها یاد گرفتیم که به این جفت‌ارزها، جفت ارز پایه یا جفت ارز اصلی گفته می‌شود).

آن‌ها به این دلیل قادر به انجام این کار هستند که نقدینگی کافی برای پوند به دلار (GBPUSD) و دلار به ین (USDJPY) وجود دارد و این به این معناست که می‌توانند سفارش‌های بزرگتری داشته باشند.

جفت ارز کراس معروف

اگر یک معامله گر خرد هستید و می‌خواستید نشان دهید که مثل یک معامله گر سازمانی عمل می‌کنید، باز هم می‌توانید به لحاظ فنی با جفت‌های ترکیبی کار کنید. اما نمی‌تواند اقدام هوشمندانه‌ای باشد.

امروزه می‌توان با جفت ارز های عجیبی مثل پوند به دلار نیوزیلند (GBPNZD) یا فرانک سوئیس به ین ژاپن (CHFJPY) نیز معامله انجام داد. جدا از دسترسی به منوی بزرگتری از جفت‌های ارزی، اسپردها هم نسبت به جفت‌های ترکیبی که خلق می‌کنید در جفت ارزهای کراس کمتر هستند.

و هیچ گاه نباید مارجین را فراموش کنیم! خلق یک جفت ترکیبی مستلزم باز کردن دو پوزیشن (معامله خرید) جداگانه است و هر پوزیشن هم نیازمند مارجین خاص خود است. این امر سبب حبس شدن غیر ضروری سرمایه در حساب سرمایه‌تان می‌شود. این در حالی است که به راحتی می‌توانید جفت ارزهای کراس را معامله کنید و نیازی هم به مارجین زیاد نداشته باشید.

بنابراین جفت‌های ترکیبی را فراموش کنید و به جفت‌های کراس بیندیشید مگر این که معامله‌تان میلیاردی باشد. در این شرایط به خاطر اسپرد کمتر چند پیپ (pip) به نفع شما خواهد بود. مضاف بر این که سرمایه‌تان آزاد است و معاملات بیشتری می‌توانید انجام دهید.

کراس‌های یورو و ین

پس از دلار آمریکا، یورو و ین رایج‌ترین ارزهای تجاری محسوب می‌شوند. و این دو ارز نیز مثل دلار آمریکا در بسیاری از کشورها به عنوان ارز اندوخته نگه داشته می‌شوند. همین امر آنها را بعد از جفت ارزهای اصلی مبتنی بر دلار به نقدشونده ترین جفت ارزهای کراس تبدیل کرده است.

معامله کراس‌های مبتنی بر یورو

رایج‌ترین جفت ارزهای کراس مبتنی بر یورو عبارتند از

جفت ارز کراس یورو به ین ژاپن (EURJPY)، جفت ارز کراس پوند به یورو (EURGBP) و جفت ارز کراس یورو به فرانک سوئیس (EURCHF).

اخباری که بر قیمت یورو و فرانک سوییس تأثیر گذار است آثارشان بیشتر در جفت‌ارزهای مبتنی بر یورو احساس می‌شود تا در جفت‌ارزهای کراس یورو به دلار (EURUSD) یا دلار به فرانک (USDCHF).

اخبار بریتانیا هم به شدت بر جفت‌ارز کراس یورو به پوند (EURGBP) تاثیرگذار خواهد بود.

حیرت آور آن است که اخبار آمریکا هم بر نوسان قیمت جفت‌های مبتنی بر یورو تأثیر گذار هستند. اخبار آمریکا سبب نوسانات شدید در قیمت جفت‌ارزهای پوند به دلار (GBPUSD) می‌شوند. در واقع نه تنها بر قیمت پوند (GBP) و فرانک سوئیس (CHF) در برابر دلار آمریکا بلکه بر قیمت GBP و CHF در برابر یورو هم تاثیرگذار می‌باشند.

افزایش ارزش دلار معمولاً به افزایش قیمت جفت ارز کراس یورو به فرانک سوئیس (EURCHF) و جفت ارز کراس یورو به پوند (EURGBP) می‌انجامد و بالعکس.

فقط همین یک نکته را بخاطر بسپارید که ارزش دلار بر همه جفت ارزها تاثیر می‌گذارد.

فرض کنیم آمریکا داده‌های اقتصادی مثبتی منتشر می‌کند و همین امر سبب افزایش بهای دلار این کشور می‌شود. این به این معناست که پوند به دلار (GBPUSD) سقوط می‌کند و سبب کاهش بهای GBP می‌شود. همزمان دلار به فرانک سوئیس (USDCHF) صعود می‌کند و از ارزش CHF کاسته می‌شود.

سپس افت بهای GBP سبب افزایش قیمت جفت ارز کراس یورو به پوند (EURGBP) می‌شود (چراکه معامله گرها GBP یشان را یکجا می‌فروشند).

کاهش ارزش CHF هم سبب افزایش قیمت جفت ارز کراس یورو به فرانک (EURCHF) می‌شود (چراکه معامله‌گرها CHF شان را یکجا می‌فروشند).

در مقابل، اگر آمریکا اخبار اقتصادی منفی منتشر کند، عکس این روند رخ خواهد داد.

معامله کراس‌های ین

واحد پولی ین ژاپن (JPY) یکی از رایج‌ترین ارزهاست و اساساً در برابر سایر ارزهای اصلی معامله می‌شود. از فوریه ۲۰۱۰ تاکنون جفت ارز کراس یورو به ین ژاپن (EURJPY) دارای بالاترین حجم از جفت ارزهای کراس مبتنی بر JPY بوده است.

از آنجایی که جفت ارزهای کراس دلار استرالیا به ین ژاپن (AUDJPY)، پوند به دلار ژاپن (GBPJPY) و دلار نیوزیلند به ین ژاپن (NZDJPY) دارای بالاترین اختلاف نرخ بهره در برابر JPY هستند ارزهای جذابی برای تجارت‌های انتقالی محسوب می‌شوند.

هنگام معامله جفت ارزهای کراس مبتنی بر JPY همیشه باید نگاهتان به دلار به ین ژاپن (USDJPY) باشد. وقتی سطح کلیدی شکسته می‌شود یا قیمت‌ها سقوط می‌کنند، معمولاً جفت ارزهای مبتنی بر JPY هم تحت الشعاع قرار می‌گیرند.

برای مثال، اگر نرخ دلار آمریکا به ین ژاپن (USDJPY) سقوط کند، این به این معناست که معامله گر در حال فروش کلی JPY خود است. این امر سبب فروش JPY در برابر سایر ارزها هم می‌شود. بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که جفت ارز کراس پوند به ین ژاپن (GBPJPY) و جفت ارز کراس یورو به ین (EURJPY) و سایر جفت ارزهای مبتنی بر JPY افزایش یابند.

در سال‌های اخیر این ارز رواج بسیاری یافته است و ارزش آن همبستگی بالایی با بهای نفت دارد.

کانادا دومین دارنده بزرگ ذخایر نفت در جهان است و از افزایش بهای نفت سود بسیاری حاصل می‌آورد.

از سوی دیگر، ژاپن هم کاملاً به واردات نفت متکی است و ۹۹ درصد از نفت خام مورد نیاز این کشور در قالب واردات تأمین می‌شود چراکه تقریباً فاقد هر گونه ذخایر نفتی است.

این دو عامل یک همبستگی مثبت ۸۷ درصدی میان بهای نفت و جفت ارز کراس دلار کانادا به ین ژاپن (CADJPY) ایجاد کرده‌اند.

استفاده از کراس‌ها در مبادله جفت‌های اصلی

حتی اگر نمی‌خواهید وارد معامله جفت ارزهای کراس بشوید و صرفاً معامله جفت ارزهای اصلی را ادامه دهید می‌توانید برای اتخاذ تصمیمات تجاری بهتر از جفت ارزهای کراس هم استفاده کنید.

در اینجا به یک مثال اشاره شده است.

جفت ارزهای کراس می‌توانند نشانه‌هایی از قدرت نسبی هر جفت ارز اصلی را نشان دهند.

فرض کنیم که برای یورو به دلار (EURUSD) و پوند به دلار (GBPUSD) یک سیگنال خرید می‌بینید اما فقط می‌توانید یک معامله انجام دهید.

کدامیک را انتخاب می‌کنید؟

اگر فقط بخواهید به پیش بینی و گمانه‌زنی اتکا کنید پاسخ درستی نمی‌گیرید.

در اینجا به سراغ جفت ارز کراس یورو به پوند (EURGBP) می‌رویم. اگر نمودار این جفت ارز کراس سیری نزولی دارد، نشان می‌دهد که برای پوند نسبت به یورو دارای قدرت بیشتری است. بنابراین به دلیل قدرت نسبی پوند در برابر یورو پاسخ صحیح خریداری پوند به دلار (GBPUSD) به جای یورو به دلار (EURUSD) است.

از آنجایی که یورو نسبت به پوند ضعیف‌تر است و اگر ثابت شود که نسبت به دلار آمریکا قدرت می‌گیرد، احتمال قدرت گرفتن اش نسبت به پوند کمتر خواهد بود.

تحلیل قدرت نسبی را می‌توانید برای هر یک از جفت ارزهای اصلی انجام دهید.

فرض کنیم که شما معتقدید ارزش دلار آمریکا سیری نزولی دارد. چگونه معامله خواهید کرد؟

  • نمی‌توانید تصمیم بگیرید یورو به دلار (EURUSD) را خرید کنید یا دلار به فرانک (USDCHF) را بفروشید؟ به بررسی وضعیت جفت ارز کراس یورو به فرانک (EURCHF) بپردازید.
  • نمی‌توانید تصمیم بگیرید دلار به فرانک (USDCHF) را خرید کنید یا دلار به ین (USDJPY) را بفروشید؟ پس به بررسی وضعیت جفت ارز کراس فرانک به ین (CHFJPY) بپردازید.
  • نمی‌توانید تصمیم بگیرید یورو به دلار (EURUSD) را خرید کنید یا دلار به ین (USDJPY) را بفروشید؟ پس به بررسی وضعیت جفت ارز کراس یورو به ین (EURJPY) بپردازید.
  • نمی‌توانید تصمیم بگیرید پوند به دلار (GBPUSD) را خرید کنید یا دلار به فرانک (USDCHF) را بفروشید؟ پس به بررسی وضعیت جفت ارز کراس پوند به فرانک (GBPCHF) بپردازید.
  • نمی‌توانید تصمیم بگیرید پوند به دلار (GPBUSD) را خرید کنید یا دلار به ین (USDJPY) را بفروشید؟ پس به بررسی وضعیت جفت ارز کراس پوند به ین (GBPJPY) بپردازید.

بنابراین همیشه به خاطر داشته باشید که توجه به جفت ارزهای کراس می‌تواند در تعیین قدرت نسبی یک ارز خاص به شما کمک کند.

نحوه تأثیر گذاری جفت ارزهای کراس بر جفت ارزهای اصلی شگفت انگیز است.

فرض کنیم که بانک مرکزی آمریکا از تصمیم خود برای بالا بردن نرخ‌های بهره خبر می‌دهد. بازار بی‌درنگ شروع به خرید دلار آمریکا در کلیه معاملات مربوط به جفت ارزهای اصلی می‌کند. در این شرایط یورو به دلار (EURUSD) و پوند به دلار (GBPUSD) افت می‌کنند و دلار به فرانک (USDCHF) و دلار به ین (USDJPY) افزایش می‌یابند.

در این اوضاع شما وارد معاملات یورو به دلار (EURUSD) کمتری می‌شوید و از این که قیمت‌ها به نفع شما نوسان پیدا می‌کنند خرسند می‌شوید، اما درست پیش از آن که خوشحالیتان تکمیل شود، متوجه می‌شوید که دوستتان یک معامله خرید دلار به ین (USDJPY) داشته و پیپ های بیشتری سود کرده است.

 جفت ارز کراس در فارکس

نمودارهای یورو به دلار (EURUSD) و دلار به ین (USDJPY) را مقایسه می‌کنید و می‌بینید که (USDJPY) تغییرات بیشتری داشته است. از یک تنزل قیمت عمده عبور و به مقدار ۲۰۰ پیپ رشد کرده است. این در حالی است که یورو به دلار (EURUSD) به سختی ۱۰۰ پیپ را طی میکند و قادر به شکستن سطح پشتیبانی اصلی نبوده است.

با خودتان فکر می‌کنید که اگر دلار آمریکا یکسره در حال خریداری بوده است، چطور ممکن است معامله یورو به دلار (EURUSD) تان نسبت به معامله دلار به ین (USDJPY) دوستان عملکرد ضعیف‌تری داشته است؟

این به علت جفت ارزهای کراس است! که در این مثال خاص دلار به ین (EURJPY) می‌باشد.

وقتی دلار به ین (USDJPY) از مقاومت‌های کلیدی عبور کرد، باعث فعال شدن استاپ‌ها و افزایش ناگهانی خریداران روبرو شد که منجر به رشد بیشتر این جفت ارز شد.

از آنجایی که خرید بیشتر دلار به ین (USDJPY) از ارزش ین می‌کاهد، این امر سبب می‌شود تا جفت ارز کراس یورو به ین (EURJPY) (و سایر جفت ارزهای ین محور) از مقاومت‌ها عبور کند، یک بار دیگر استاپ‌ها فعال می‌شود، خریداران جذب می‌شوند و جفت ارز کراس یورو به ین (EURJPY) بالاتر رود.

جفت ارز کراس

این امر سبب تقویت یورو و آهسته‌تر شدن سیر نزولی معامله یورو به دلار (EURUSD) شما می‌شود.

بنابراین حتی اگر فقط ارزهای اصلی را معامله کنید، باز هم جفت ارزهای کراس بر معاملات شما تأثیر گذار خواهند بود.

شما می‌توانید اطلاعات جفت ارزها را از سایت myfxbook.com نیز مشاهده کنید.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش فارکس وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب