اندیکاتور معروف ایچیموکو (Ichimoku) چیست و چه کاربردی دارد؟

اندیکاتور معروف ایچیموکو (Ichimoku) چیست و چه کاربردی دارد؟

یادگیری کاربردی تحلیل مبتنی بر ابر اندیکاتور ایچیموکو، یکی از مهارت‌های کلیدی در بازارهای مالی است. این استراتژی، می‌تواند به شما در شناسایی روندها، سطوح حمایت‌ومقاومت و نقاط ورودوخروج احتمالی، کمک کند. همچنین با اندیکاتور ایچیموکو می‌توانید روندها و نقاط تغییر را بهبود بخشیده و تصمیمات معقولانه‌تری برای معاملات خود بگیرید.

در این درس از مدرسه فارکس ایران بروکر، با استراتژی مبتنی بر ابر ایچیموکو آشنا خواهید شد، مفاهیم اصلی ابر ایچیموکو را بیان می‌کنیم و به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید این اندیکاتور را به‌عنوان یک بخش اساسی در استراتژی معاملاتی خود جای دهید.

اندیکاتور ایچیموکو چیست؟

ایچیموکو کینکو هیو (ichimoku kinko hyo) یا ایچیموکو (Ichimoku)، یک شاخص تکنیکالی جهانی است که در دهه ۱۹۴۰، توسط روزنامه‌نگار ژاپنی، گویچی هوسودا، توسعه یافت. با وجود این، معامله‌گران در سراسر جهان بیشتر از عبارت «ابر ایچیموکو» استفاده می‌کنند؛ زیرا این اندیکاتور به‌علت ظاهر خاص خود که شکلی شبیه به ابر دارد، شناخته می‌شود.

اصطلاح ایچیموکو کینکو هیو به معنای «تعادل در یک نگاه» در زبان ژاپنی است که ماهیت استراتژی را به دقت توصیف می‌کند. یک نگاه به نمودار برای معامله‌گر کافی است تا تصویر واضح‌تری از وضعیت بازار به‌دست آورد و قدم بعدی را با اطمینان بیشتر بردارد.

اندیکاتور ایچیموکو
اندیکاتور ایچیموکو به وضوح نشان می‌دهد چرا به این شاخص ابر ایچیموکو گفته می‌شود. در نمودار، می‌توانیم سه خط شبیه میانگین متحرک (MA) و خود ابر را مشاهده کنیم. این ساختار به شکل واضح‌تری دلیل نام‌گذاری اندیکاتور را به‌نام “ابر ایچیموکو” بیان می‌کند.

ایچیموکو به شاخص‌های تشخیص روند مرتبط است و میزان شدت حرکت قیمت را تعیین می‌کند. این اندیکاتور به‌عنوان یک ابزار کلاسیک شناخته شده است و توسط معامله‌گران در سراسر جهان استفاده می‌شود.

هدف ایجاد اندیکاتور ایچیموکو چه بود؟

اندیکاتور ابر ایچیموکو یک ابزار تحلیلی چندمنظوره است که به‌طور وسیع در استراتژی‌های معاملاتی استفاده می‌شود. این شاخص، یک پیش‌بینی جامع و کامل از وضعیت بازار را ارائه می‌دهد و برای تجزیه و تحلیل سناریوهای مختلف بازار، از جمله روندها، سطوح حمایت‌ومقاومت و نقاط ورودوخروج استفاده می‌شود.

تاریخچه شاخص ابر ایچیموکو به دهه ۱۸۶۰ میلادی بازمی‌گردد، زمانی که معامله‌گران ژاپنی در بازار اوراق بهادار از کندل‌ها برای نمایش قیمت‌ها استفاده کردند. این شاخص به‌سرعت میان معامله‌گران محبوب و تبدیل به یک ابزار قدرتمند در دسته ابزارهای تحلیلی شد.

شاخص ابر ایچیموکو از چهار جزء اصلی تشکیل شده است که هرکدام نقش خاصی را در تحلیل بازار ایفا می‌کنند:

 • Tenkan-Sen (خط آبی): این خط به‌عنوان یک میانگین قیمت در بازه‌های زمانی کوتاه عمل می‌کند و تغییرات سریع را نمایش می‌دهد.
 • Kijun-Sen (خط قرمز): کیجونسن را می‌توان برادر دوقلوی خط تنکانسن نام برد که ترکیب آن‌ها با یک‌دیگر، اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌‌دهد.
  Senkou Span (خط سبز): سنکو اسپن از ترکیب میانگین متحرک خط تنکانسن و کیجونسن تشکیل می‌شود. در واقع، سنکو اسپن یک پیش‌بینی از قیمت دارایی در آینده را ارئه می‌دهد. این خط با رنگ سبز در ابر ایچیموکو نمایش داده می‌شود و شامل دو خط به نام‌های Senkou Span A و Senkou Span B است.
 • حداکثر و حداقل‌های قیمت (ابر): این قسمت از ابر ایچیموکو نشان‌دهنده مناطق پشتیبانی و مقاومت است. ابر در صورتی‌که ضخامت آن زیاد باشد، نمایانگر استحکام روند بازار است.
اندیکاتور Ichimoku

این ابزار تحلیلی به معامله‌گران امکان می‌دهد تا با بهره‌گیری از اطلاعات جامع ارائه شده توسط شاخص ابر ایچیموکو، تصمیمات موفق‌تری در معاملات خود بگیرند و به درک بهتر و پیش‌بینی دقیق‌تری در رفتار بازار برسند.

معرفی تنکان سن (خط آبی)

تن کانسن (Tenkan-Sen)، اولین خط از اندیکاتور ایچیموکو است که در نمودار با رنگ آبی مشخص می‌شود. همچنین تن کانسن را با نام «خط تبدیل» نیز می‌شناسند. تنکان سن نمایانگر مقدار میانگین حداکثر (بالا) و حداقل (پایین) در N کندل در گذشته نمودار است و معمولا، تنظیم پیش‌فرض آن در یک دوره ۹ روزه قرار می‌گیرد. Tenkan-Sen تقریبا مشابه میانگین متحرک ساده ۹ روزه (SMA) عمل می‌کند.

ویژگی Tenkan-Sen این است که خط مخصوصا نشان‌دهنده حرکت قیمت در دوره ۹ روزه است. زمانی که قیمت از یک الگوی «مسطح» پیروی می‌کند، خط آبی نیز صاف و یکنواخت است اما زمانی که Tenkan-Sen در حال حرکت است، نشان‌دهنده حرکت قیمت در دوره ۹ روزه می‌شود؛ این ویژگی، ایچیموکو را از اندیکاتور SMA متمایز می‌کند.

Ichimoku

مزیت اصلی خط Tenkan-Sen در این است که قابلیت پشتیبانی از تحلیل قیمتی را دارد. این خط، اطلاعات مفیدی را ارائه می‌دهد و به معامله‌گران کمک می‌کند تا روندها و تغییرات در بازار را بهتر درک کرده و تصمیمات موفق‌تری برای معاملات خود بگیرند.

معرفی کیجونسن (خط قرمز)

کیجونسن (Kijun-Sen) یا همان خط پایه (که با رنگ قرمز مشخص شده)، یکی دیگر از اجزای مهم اندیکاتور ایچیموکو است. این خط مشابه با تنکان سن عمل کرده و به‌عنوان «خط پایه» نیز شناخته می‌شود. مانند Tenkan-Sen، مقدار این خط نیز از میانگین حداقل (پایین) و حداکثر (بالا) در دوره زمانی گذشته محاسبه می‌شود، اما تفاوت آن در طول دوره‌ای است که در اینجا طولانی‌تر، دقیقا ۲۶ روز است.

اندیکاتور Ichimoku

موارد مهمی که باید در مورد خط پایه Kijun-Sen در نظر گرفت، شامل توانایی آن در نمایش میانگین قیمت‌ها در یک دوره طولانی‌تر به‌عنوان اطلاعات مفیدی در تحلیل بازار است. این خط، مشخص‌کننده تغییرات طولانی‌تر در روند بازار است و از طریق مقایسه با خط Tenkan-Sen و دیگر اجزای ایچیموکو به معامله‌گران کمک می‌کند تا موقعیت‌های مختلف بازار را بهتر درک کرده و تصمیماتی را متناسب با شرایط فعلی بگیرند.

استفاده از اطلاعات ارائه‌شده توسط خط پایه Kijun-Sen می‌تواند به بهبود دقت در تحلیل تغییرات بازار و پیش‌بینی رفتارهای آینده کمک کند.

معرفی سنکو اسپان (خط سبز)

خط سنکو اسپان A و B، یکی از چهار خط تشکیل‌دهنده اندیکاتور ایچیموکو است. این خط با رنگ سبز در نمودار نمایش داده می‌شود و از میانگین متحرک ۹ دوره گذشته و میانگین متحرک ۲۶ دوره محاسبه می‌شود. سپس، این خط ۲۶ دوره به سمت راست نمودار منتقل می‌شود؛ به‌عبارتی تا ۲۶ دوره آینده را پیش‌بینی می‌کند.

خط سنکو اسپان A به‌عنوان یک خط پیشرو در ایچیموکو عمل می‌کند و می‌تواند برای شناسایی روند، حمایت‌ومقاومت و شتاب روند استفاده شود.

 • برای شناسایی روند با استفاده از خط سنکو اسپان A، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:
  • اگر خط سنکو اسپان A بالای خط سنکو اسپان B باشد، روند صعودی است.
  • اگر خط سنکو اسپان A زیر خط سنکو اسپان B باشد، روند نزولی است.
 • برای شناسایی حمایت‌ومقاومت با استفاده از خط سنکو اسپان A، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:
  • اگر قیمت از خط سنکو اسپان A به سمت بالا حرکت کند، احتمال شکست حمایت خط وجود دارد.
  • اگر قیمت از خط سنکو اسپان A به سمت پایین حرکت کند، احتمال شکست مقاومت خط وجود دارد.
 • برای شناسایی شتاب روند با استفاده از خط سنکو اسپان A، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:
  • اگر خط سنکو اسپان A شیب صعودی داشته باشد، نشان‌دهنده قدرت روند صعودی است.
  • اگر خط سنکو اسپان A شیب نزولی داشته باشد، نشان‌دهنده قدرت روند نزولی است.

مثال‌هایی برای استفاده از خط سنکو اسپان A:

فرض کنید قیمت سهام یک شرکت یا یک ارز دیجیتال در حال حاضر در یک روند صعودی قرار دارد. اگر خط سنکو اسپان A نیز بالای خط سنکو اسپان B باشد، نشان‌دهنده ادامه روند صعودی است. اگر قیمت از خط سنکو اسپان A به سمت بالا حرکت کند، احتمال شکست حمایت خط و ادامه روند صعودی وجود دارد.

شاخص Ichimoku

در مقابل، قیمت سهام یک شرکت در حال حاضر در یک روند نزولی قرار دارد؛ اگر خط سنکو اسپان A نیز زیر خط سنکو اسپان B باشد، نشان‌دهنده ادامه روند نزولی است. اگر قیمت از خط سنکو اسپان A به سمت پایین حرکت کند، احتمال شکست حمایت و ادامه روند نزولی وجود دارد.

در نهایت، باید توجه داشته باشید که خط سنکو اسپان A تنها یکی از عواملی است که می‌توان برای تحلیل بازار و گرفتن تصمیمات معاملاتی از آن استفاده کرد.

معرفی ابر کومو

ابر ایچیموکو یا «Kumo» به‌عنوان مهم‌ترین جزء در اندیکاتور ایچیموکو کینکو هیو شناخته می‌شود و هم‌چون یک شمشیر، شما را به یک سامورایی واقعی در دنیای ترید بازارهای مالی تبدیل می‌کند. این ابر با در نظر گرفتن تحرکات قیمت در دوره‌های گذشته، تعادل میان حمایتومقاومت را مشخص می‌کند. هر چه مدت زمان استفاده از آن طولانی‌تر باشد، سیگنال‌های خریدوفروش برای استراتژی ابری Ichimoku نیز دقیق‌تر است.

این ابر به مناطق سبز و قرمز بزرگ تقسیم می‌شود که به ترتیب نشان‌دهنده یک روند صعودی یا نزولی است. Kumo به٬عنوان «شاخص پیشبینی قیمت» محسوب می‌شود. اگر به نمودار نگاه کنید، متوجه می‌شوید که ابر ایچیموکو بسیار فراتر از آخرین کندل گام بر می‌دارد. بهترین و مهم‌ترین نکته در اینجا، نه رنگ ابر و نه جهت قیمت است، بلکه منطقه‌ای است که حرکت در آن در حال تکاپو است.

سیستم معاملاتی ایچیموکو

زمانی که قیمت در یک فضای ابری نوسان می‌کند، معامله‌گران از معامله کردن اجتناب می‌کنند.

توجه داشته باشید، زمانی که واکنش قیمت در فضای ابری قرار دارد، روند مشخصی در نمودار بیت کوین وجود نخواهد داشت اما به‌محض این‌که قیمت به خارج از کومو حرکت کند، یک روند قوی ظاهر می‌شود. این همان چیزی است که استراتژی ابری ایچیموکو را به یکی از بهترین استراتژی های ترید در سال ۲۰۲۴ تبدیل می‌کند.

استراتژی اندیکاتور ابر ایچیموکو چگونه کار می کند؟

به‌طور خلاصه فهمیدیم که ایچیموکو یک اندیکاتور تکنیکالی محبوب است که می‌تواند برای شناسایی روند، حمایت‌ومقاومت و قدرت روند استفاده شود. این اندیکاتور از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام نقش خاصی را در استراتژی معاملاتی ایفا می‌کنند.

سیگنال‌های خرید اندیکاتور ایچیموکو

 • هنگامی که خط تنکانسن (خط آبی) از خط کیجونسن (خط قرمز) به سمت بالا عبور می‌کند، معامله‌گران یک موقعیت خرید (Long) باز می‌کنند. این سیگنال نشان می‌دهد که روند صعودی در حال تقویت است.
 • هنگامی که خط کیجونسن (خط قرمز) از بالای ابر ایچیموکو عبور می‌کند، سیگنال خرید دیگری نیز ایجاد می‌شود. این سیگنال نشان می‌دهد که قیمت از سطح مقاومت ابر ایچیموکو عبور می‌کند.

سیگنال‌های فروش اندیکاتور ایچیموکو

 • هنگامی که خط تنکانسن از خط کیجونسن به سمت پایین عبور می‌کند، معامله‌گران یک موقعیت فروش (Short) باز می‌کنند. این سیگنال نشان می‌دهد که روند نزولی در حال تقویت است.
 • هنگامی که خط سنکو سپان از زیر ابر ایچیموکو عبور می‌کند، سیگنال فروش دیگری ایجاد می‌شود. این سیگنال نشان می‌دهد که قیمت در حال نزدیک شدن به یک سطح مقاومت از ابر ایچیموکو است.

علاوه بر سیگنال‌های اصلی ذکر شده در بالا، معامله‌گران می‌توانند از عوامل دیگری برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات خود استفاده کنند. به عنوان مثال، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موقعیت ابر ایچیموکو: اگر ابر ایچیموکو به رنگ سبز باشد، نشان‌دهنده روند صعودی است. اگر ابر ایچیموکو به رنگ قرمز باشد، نشان‌دهنده روند نزولی است.
 • ضخامت ابر ایچیموکو: ضخامت ابر ایچیموکو نشان‌دهنده قدرت روند است. ابر ایچیموکو ضخیم‌تر نشان‌دهنده روند قوی‌تر است.
 • موقعیت قیمت نسبت به ابر ایچیموکو: اگر قیمت بالای ابر ایچیموکو باشد، نشان‌دهنده روند صعودی است. اگر قیمت پایین ابر ایچیموکو باشد، نشان‌دهنده روند نزولی است.

با وجود تمام این موارد، مهم است به یاد داشته باشید که هیچ اندیکاتوری کامل نیست و همیشه باید از عوامل دیگر، مانند: تحلیل بنیادی و مدیریت ریسک برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات خود استفاده کنید.

معاملات روزانه با اندیکاتور ایچیموکو

استراتژی معاملات روزانه با استفاده از اندیکاتور ایچیموکو یک روش موثر در حوزه معاملات ارزهای دیجیتال، بازار فارکس و سایر دارایی‌ها است. در این رویکرد، شما قصد دارید که در دوره‌های زمانی کوتاه یک ارز دیجیتال را بخرید و سپس با نگه‌داری آن به‌مدت کوتاه با کسب سود بفروشید. با استفاده از ابر ایچیموکو، این ابزار معتبر در تحلیل تکنیکال، می‌توانید تصمیمات هوشمندانه‌تری برای معاملات خود بگیرید.

مراحل اصلی استراتژی

 1. لبه به لبه با ابر ایچیموکو: در این استراتژی، زمانی که یک کندل درون ابر ایچیموکو بسته می‌شود، پوزیشن موقعیت خرید به‌وجود می‌آید. بعد از بازکردن موقعیت خرید، با صعود قیمت تا سقف ابر و حتی بالاتر از ابر، سود کسب کنید.
 2. سیگنال فروش در داخل ابر: اگر قیمت طی یک نزول به داخل ابر نفوذ کرد و کندل روزانه نیز زیر ابر بسته شود، می‌توانید وارد یک پوزیشن شورت شده و با نزول قیمت تا کف ابر و پایین‌تر، کسب سود کنید.
 3. سیگنال خرید با شکل یک کندل: هنگامی که یک کندل در بالای ابر کومو شکل می‌گیرد و سپس بالای دهانه اصلی A به‌کار خود پایان می‌دهد، یک سیگنال خرید ایچیموکو ایجاد می‌شود. این موقعیت، نشان‌دهنده احتمال ادامه روند صعودی است.
 4. سیگنال فروش با شکل یک کندل: همچنین، زمانی که یک کندل در زیر ابر Kumo شکل می‌گیرد و سپس در زیر دهانه A بسته می‌شود، یک سیگنال فروش ایچیموکو فراهم می‌شود. این اندیکاتور ممکن است به شما کمک کند تا نقاط مهم برای ورود به معاملات فروش را تشخیص دهید.
شاخص ایچیموکو

مزایا معاملات روزانه با اندیکاتور ایچیموکو

 • سادگی استفاده: اندیکاتور ایچیموکو به دلیل سادگی در استفاده، برای معامله‌گران مبتدی و حرفه‌ای می‌تواند مناسب باشد.
 • معاملات کوتاه‌مدت: معاملات روزانه به شما امکان حضور فعالانه و به سود رسیدن سریع را می‌دهد.

توصیه: برای افزایش دقت و اعتبار سیگنال‌ها، می‌توانید از سایر اندیکاتورها و اطلاعات فنی مرتبط نیز بهره‌مند شوید. همچنین، تمرین و آزمایش مداوم با استراتژی به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف آن را بهتر درک کنید و آن را با نیازهای خود وفق دهید.

نحوه انجام سوئینگ تریدینگ با استفاده از ابر ایچیموکو

استفاده از اندیکاتور ایچیموکو درسوئینگ تریدینگ (معاملات نوسانی) می‌تواند به‌عنوان یک روش مؤثر در تحلیل بازار و تصمیم‌گیری‌های معاملاتی در شرایط نوسانی عمل کند؛ به‌ویژه زمانی که از سیگنال معاملاتی Kumo جهشی استفاده کنیم. این رویکرد به‌علت نقش کلیدی ابر کومو که یک عنصر اساسی در شاخص Ichimoku است (با پیش‌بینی ۲۶ دوره در آینده)، باعث بهبود دقت تجزیه‌وتحلیل می‌شود.

در این روش، تغییر جهت ابر کومو در زمانی اتفاق می‌افتد که اسپن A و اسپن B از روی هم‌دیگر عبور کنند. زمانی که اسپن A از بالای اسپن B عبور می‌کند، یک الگوی برگشت صعودی ایجاد می‌شود. به‌عبارت دیگر، این نقطه می‌تواند به‌عنوان نقطه ورود به معاملات خرید در نظر گرفته شود. از سوی دیگر، زمانی که اسپن A از زیر اسپن B عبور می‌کند، یک الگوی معکوس نزولی شکل می‌گیرد. این نقطه می‌تواند به‌عنوان نقطه ورود به معاملات فروش در نظر گرفته شود.

سیستم معاملاتی ایچیموکو

توجه داشته باشید که این الگوها می‌توانند به‌صورت مؤثری برای تصمیم‌گیری در مورد جهت حرکت قیمت و معاملات سوئینگ مورد استفاده قرار گیرند.

به‌منظور رسیدن به نتایج بهتر، ترکیب با سایر اندیکاتورها و اطلاعات بازار را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

قوانین خرید در استراتژی اندیکاتور ایچیموکو

استراتژی ابری اندیکاتور ایچیموکو به معامله‌گران کمک می‌کند تا در سمت درست بازار باقی بمانند و قوانین معاملات خرید این استراتژی ابری اهمیت زیادی دارد. این قوانین معاملاتی به شما کمک می‌کنند تا زمانی که احتمال ادامه روند وجود دارد، به‌صورت موثر در بازار حضور داشته باشید. سیستم Ichimoku به‌عنوان بهترین گزینه برای معاملات سوئینگ شناخته می‌شود؛ زیرا حداکثر سود را به دست می‌آورد و در عین حال خطرات را به حداقل می‌رساند. انتخاب بهترین تایم‌فریم از دیدگاه ایچیموکو کینکو هیو نیز بسیار حائز اهمیت است.

مراحل زیر، نشان‌دهنده چگونگی دنبال‌کردن روند اولیه و بهره‌گیری از آن برای به‌حداکثر رساندن سود است:

 • مرحله ۱: اجازه دهید قیمت از ابر ایچیموکو عبور کرده و بسته شود. برای انجام معامله خرید با استفاده از ابر Ichimoku، قیمت باید در بالای ابر قرار داشته باشد. این اتفاق نشان‌دهنده شروع یک روند صعودی جدید است. ابر مخصوصا برای نشان دادن سطوح حمایت‌ومقاومت طراحی شده و با داشتن چندین لایه عمیق، هنگامی که در بالا یا پایین آن شکسته می‌شود، تغییرات قابل توجهی را در احساسات بازار ایجاد می‌کند.
 • مرحله ۲: منتظر بمانید تا خط تن کانسن (تبدیل) از بالای خط کیجونسن (Kijun-Sen) عبور کند. شکست قیمت در بالای ابر باید با عبور خط تن کانسن از بالای خط کیجونسن دنبال شود. زمانی که این دو شرط برآورده شد، می‌توان معامله را انجام داد.
 • مرحله ۳: خرید پس از تقاطع در شروع کندل بعدی. هرگونه معامله خرید با استفاده از استراتژی اندیکاتور ایچیموکو باید در حالت ایده‌آل باشدِ به این معنا که کندل در هر تایم فریمی باید در بالای ابر قرار داشته باشد. در نتیجه با توجه به کراس‌اوور در شروع کندل بعدی، خرید انجام می‌دهیم.
 • مرحله ۴: یک استاپ لاس محافظتی را در زیر کندلی که شکست مقاومت را به ارمغان آورده است، قرار دهید. این مرحله به دست‌یابی به دو هدف اصلی کمک می‌کند: یکی، کاهش خطر زیان مالی بزرگ و دیگری، امکان مطابقت با جریان سفارش بازار.
 • مرحله ۵: زمانی که خط تن کانسن زیر خط کیجونسن قرار می‌گیرد، سود خود را از بازار بگیرید. از طرف دیگر، می‌توانید صبر کنید تا قیمت به زیر ابر نفوذ کند، اما از طرفی خطر از دست‌دادن بخشی از سود نیز وجود دارد.

مزایا و معایب استراتژی اندیکاتور ایچیموکو

مزایامعایب
تطبیق‌پذیری مثبت: استراتژی اندیکاتور ایچیموکو می‌تواند به‌صورت مثبت خود را با شرایط بازار تطبیق دهد تا معامله‌گران بتوانند روندها، نقاط ورودوخروج، سطوح حمایت‌ومقاومت و قدرت جهت تغییرات قیمت را ارزیابی کنند.پیچیدگی برای مبتدیان: برای مبتدیان، ممکن است ابتدا با خواندن سیگنال‌ها و تفسیر اجزا پیچیدگی به همراه داشته باشد. این موضوع ممکن است منجر به اشتباهات در تصمیم‌گیری و اجرای معاملات شود.
سادگی استفاده: از استراتژی اندیکاتور ایچیموکو می‌توان به‌راحتی با استفاده از ربات‌های خودکار استفاده کرد. حتی برای مبتدیان نیز، استفاده از این استراتژی بسیار ساده و قابل درک است.تنوع خطوط و ابرها: تعداد زیادی خط و ابر در نمودار ایچیموکو وجود دارد که ممکن است برای معامله‌گران تازه‌کار گیج‌کننده باشد. با این حال، با تمرین و تجربه، این مشکل قابل حل است.
سازگاری با اندیکاتورهای دیگر: استراتژی ایچیموکو به خوبی با اندیکاتورهای متداول مانند MA ،MACD ،RSI و غیره سازگار است. ترکیب اندیکانورها با هم، می‌تواند به اصلاح سیگنال‌های معاملاتی کمک کرده و دقت آن‌ها را افزایش دهد.

در کل، استراتژی اندیکاتور ایچیموکو ابزاری کارآمد با مزایا و معایب خاص خود است که با توجه به تجربه و آشنایی معامله‌گر، می‌تواند موثر واقع شود. به مرور زمان و با درک عمیق‌تر از این ابزار، معامله‌گران می‌توانند از این استراتژی به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

معرفی سیستم معاملاتی ایچیموکو

ایچیموکو را نمی‌توان یک اندیکاتور نامید بلکه یک سیستم معاملاتی کامل است.

ایچیموکو (IKH) سیستمی است که حرکت قیمت در آینده را اندازه گیری می‌کند و زمینه‌های حمایت و مقاومت را تعیین می‌کند.این اندیکاتور ۳ کار را برای شما انجام می‌دهد.

برای اضافه کردن به دایره لغات زبان ژاپنی شما، ichimoku به «نگاه» ترجمه می‌شود، kinko به معنای «تعادل» است، در حالی که hyo در ژاپنی به معنی «نمودار» است. روی هم رفته، عبارت ichimoku kinko hyo مخفف «نگاهی بر نمودار در حالت تعادل است».

این نمودار ممکن است توضیح آن را ساده‌تر کند …

معرفی سیستم معاملاتی ایچیموکو

نحوه معامله با استفاده از ایچیموکو

به محدوده Senkou نگاه کنید. اگر قیمت بالای محدوده Senkou باشد، خط بالا به عنوان سطح حمایت اول به کار می‌آید در حالی که خط پایین به عنوان سطح حمایت دوم عمل می‌کند.

اگر قیمت زیر Senkou باشد، خط پایین اولین سطح مقاومت را شکل می‌دهد در حالی که خط بالای سطح مقاومت دوم است.

در همین حال، Kijun Sen به عنوان شاخص حرکت قیمت در آینده عمل می‌کند. اگر قیمت بالاتر از خط آبی رنگ باشد، می‌تواند به صعود بیشتر خود ادامه دهد. اگر قیمت زیر خط آبی رنگ باشد، می‌تواند سقوط کند.

Tenkan Sen شاخص روند بازار است. اگر خط قرمز در حال حرکت به بالا یا پایین باشد، حاکی از روند دار بودن بازار است. اگر صورت افقی حرکت کند، نشان می‌دهد که بازار در حال خنثی یا رنج است.

در نهایت، اگر محدوده Chikou یا خط سبز از قیمت در جهت پایین به بالا عبور کند، سیگنال خرید است. اگر خط سبز از قیمت در جهت پایین عبور کند، سیگنال فروش است.

نحوه معامله با ایچی موکو

شاید کمی استفاده از ایچیموکو سخت به نظر بیاید ولی قطعا با آموزش استراتژی های موجود آن به آسانی می‌توانید از آن استفاده کنید.

در آینده بیشتر با استراتژی های این سیستم معاملاتی شگفت انگیز در ایران بروکر آشنا می‌شوید.

شما می‌توانید برای مشاهده بررسی دیگر اندیکاتورهای بررسی شده توسط ایران بروکر به صفحه‌ی مربوط به بررسی اندیکاتور در وبسایت ایران بروکر مراجعه کنید.

آنچه در معرفی «اندیکاتور ایچیموکو» مطالعه کردیم

اندیکاتور ایچیموکو یک اندیکاتور تکنیکال محبوب است که از ۴ خط تشکیل شده است. این خطوط به معامله‌گران کمک می‌کنند تا روند قیمت، سطوح حمایت‌ومقاومت و شدت تحرکات قیمت را شناسایی کنند. با این حال، برای معامله‌گران مبتدی، ممکن است در ابتدا کمی گیج‌کننده باشد. با تمرین و یادگیری اصول این اندیکاتور، می‌توانید از آن برای بهبود نتایج معاملاتی خود استفاده کنید.

سیگنال‌های معاملاتی اندیکاتور ایچیموکو عبارتند از:

 • سیگنال خرید: زمانی که خط تنکانسن از خط کیجونسن به سمت بالا عبور کند و قیمت در بالای ابر ایچیموکو باشد.
 • سیگنال فروش: زمانی که خط تنکانسن از خط کیجونسن به سمت پایین عبور کند و قیمت در زیر ابر ایچیموکو باشد.

چند نکته مهم در مورد استفاده از اندیکاتور ایچیموکو:

 • استفاده از اندیکاتور ایچیموکو به تنهایی توصیه نمی‌شود. بهتر است این اندیکاتور را با سایر اندیکاتورها ترکیب کنید تا دقت سیگنال‌های معاملاتی خود را افزایش دهید.
 • قبل از استفاده از اندیکاتور ایچیموکو برای معاملات واقعی، آن را روی یک بازه زمانی تاریخی آزمایش کنید تا عملکرد آن را در شرایط مختلف مشاهده کنید.
 • همیشه از مدیریت ریسک مناسب برای محافظت از سرمایه خود استفاده کنید.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش فارکس وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

مرتب سازی
محمد ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

اسم ها رو اشتباه زدین
تنکانسن ابی و کیجانسن قرمز است

کارشناس ایران بروکر ۰۲ مرداد ۱۴۰۱
پاسخ محمد

با سلام. سپاس از توجه شما. بررسی شد و مشکلی وجود نداشت. در ایچیموکو به طور پیشفرض تنکانسن قرمز و کیجانسن آبی است. رنگ خطوط سلیقه ای است و ممکن است هر کسی رنگ دلخواه خود را انتخاب کند.