آموزش بازارهای مالی

ساتوشی ناکاماتو واقعی کیست؟ | هویت خالق بیت کوین

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 10 دقیقه

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) نام مستعار فرد یا افرادی است که به توسعه اولین نرم افزار بیت کوین کمک کردند و در مقاله ای در سال ۲۰۰۸ مفهوم ارز دیجیتال را به جهان معرفی کردند. ناکاموتو تا حدود سال ۲۰۱۰ در زمینه ایجاد بیت کوین و بلاک چین فعال باقی ماند اما از آن زمان تاکنون خبری از او نیست.

ناکاماتو اولین کسی نبود که مفهوم ارز دیجیتال را مورد توجه قرار داد، اما کسی بود که توانست یک مشکل اساسی را حل کند و همین موضوع مانع پذیرش آن شد: مشکل این بود که برخلاف ارز کاغذی، ارز دیجیتال می‌توانست دو یا چند بار خرج شود و این مسئله به عنوان خرج مضاعف یا دوبار خرج شدن (Double-Spending) شناخته می‌شد. ناکاماتو با ایجاد سیستم تایید بلاکچین این مشکل را حل کرد.

پیش از مطالعه درباره ساتوشی بدانید:

  • ساتوشی ناکاماتو نام مستعار کسی است که وایت پیپر اصلی بیت کوین را نوشته است و هویتی (شخص یا گروهی از اشخاص) است که بیت کوین را اختراع کرده است.
  • چندین نفر ادعا کرده‌اند یا تصور می‌شود که ساتوشی هستند اما هویت واقعی آن‌ها هرگز تایید و یا فاش نشده است.
  • با توجه به قیمت کنونی بیت کوین، ساتوشی ناکاماتو یک میلیاردر خواهد بود زیرا شایعه شده است که او نزدیک به یک میلیون بیت کوین دارد.

آن‌چه درباره ساتوشی ناکاماتو گفته شده است

این طور به نظر می‌رسد که ساتوشی ناکاماتو در ایجاد بیت کوین نقش داشته و روی اولین نسخه نرم افزار آن در سال ۲۰۰۷ کار می‌کرده است.

ارتباط با ناکاماتو از طریق ایمیل انجام می‌شد. فقدان جزئیات شخصی درمورد او، به این معنی بود که نمی‌توان هویت واقعی پشت نام او را کشف کرد.

با این حال، تعامل ناکاماتو با بیت کوین در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید. آخرین مکاتبه ساتوشی در ایمیلی با یک توسعه‌دهنده ارزهای دیجیتال بود که می‌گفت:

او (یا آن‌ها) جامعه نوپای ارزهای دیجیتال را ترک می‌کند تا برروی پروژه‌های دیگر کار کند.

ناتوانی در شناسایی این شخصیت، منجر به گمانه‌زنی‌های قابل توجهی درمورد هویت ساتوشی ناکاماتو شده است مخصوصا از زمانی که ارزهای دیجیتال از نظر تعداد، محبوبیت و بدنامی افزایش یافته‌اند.

دستاوردهای قابل توجه

ساتوشی ناکامتو در سال ۲۰۰۸ مقاله‌ای منتشر کرد که رمزارزها را به مخاطبان بسیار بیشتر معرفی کرد و باعث افزایش محبوبیت آن شد.

ساتوشی ناکاماتو

وایت پیپیر بیت کوین: او در این مقاله سیستم نقدی الکترونیکی P2P را معرفی کرد که با استفاده از شبکه همتا به همتا به عنوان راه‌حلی برای مشکل خرج کردن مضاعف در نظر گرفته می‌شود.

ارز دیجیتال در آن زمان ایده جدیدی نبود. بیش از چند تلاش برای ایجاد یک ارز دیجیتال صورت گرفته بود اما با این حال، بیت کوین به حل یک مسئله مهم پرداخت.

مسئله این بود که یک ارز دیجیتال یا توکن، می‌توانست در چندین تراکنش کپی شود (چند بار مورد استفاده قرار بگیرد) درصورتی‌که این مشکل در ارزهای فیزیکی وجود نداشت زیرا یک پول یا سکه فیزیکی تنها در یک مکان و در یک زمان می‌تواند وجود داشته باشد. از آن‌جایی که یک ارز دیجیتال در فضای فیزیکی وجود ندارد، استفاده از آن در یک تراکنش، لزوما آن را از مالکیت شخص خارج نمی‌کند. در نتیجه، ممکن است بیش از یک بار خرج شود که باعث می‌شود آن را مشکل “خرج مضاعف” بنامند.

از لحاظ تاریخی، راه‌حلی که برای مبارزه با معضل دوبار خرج کردن وجود داشت، استفاده از واسطه‌های مورد اعتماد و شخص ثالث بود که بررسی می‌کردند آیا یک ارز دیجیتال قبلا توسط مالک آن خرج شده است یا خیر. در بیشتر موارد، اشخاص ثالث مانند بانک‌ها می‌توانند به‌طور موثر تراکنش‌ها را بدون ریسک انجام دهند.

با این حال، این روش‌های مبتنی بر اعتماد همچنان منجر به هزینه‌های اضافی و ریسک تقلب می‌شود. (در گذشته، اشخاص ثالث مورد اعتماد ثابت کرده‌اند که ارزش اعتمادی که به آن‌ها داده می‌شوند را ندارند). البته لزوما موسساتی که خدمات تایید شخص ثالث را ارائه می‌دهند، غیر قابل اعتماد نیستند بلکه این افراد دوطرف معامله هستند که نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد.

بنابراین به‌طور کلی نیاز به حذف عوامل انسانی وجود دارد. در حال حاضر رمزنگاری و مکانیزم‌های اجماع گروهی خودکار، تنها راه برای دور زدن دخالت انسان در امور مالی است.

ساتوشی ناکاماتو برای حل این مشکل یک رویکرد غیرمتمرکز که در آن از دفتر کل (Ledger)، شبکه (Network)، ریشه و درخت مرکل (Merkle Root/Tree)، برچسب‌های زمانی (Timestamps)، رمزنگاری (Cryptography) و مکانیزم اجماع (Consensus Mechanism) استفاده می‌شد را ارائه کرد.

ساتوشی ناکاماتو واقعی

در یک بلاکچین، برچسب‌های زمانی به اطلاعات تراکنش‌ها اضافه می‌شود و از تکنیک‌های رمزنگاری برای رمزگذاری داده‌ها استفاده می‌شود. داده‌های رمزگذاری‌شده را نمی‌توان تغییر داد اما باید تایید شوند. شبکه باید صحت تراکنش‌ها را بر اساس مکانیزم اجماع اکثریت تایید کند که به آن اثبات کار گفته می‌شود.

از آن‌جایی که سابقه تراکنش‌ها در بین بسیاری از نودهای سیستم در شبکه توزیع می‌شود، (اگر آن را غیر ممکن ندانیم) بسیار دشوار است که شخص یا اشخاصی کنترل کافی بر سیستم را به دست آورند تا دفتر کل را به نفع خود بازنویسی کرده و آن را تغییر دهند. سوابق بلاکچین ایمن نگه داشته می‌شوند زیرا قدرت محاسباتی مورد نیاز برای تغییر بلاکچین و معکوس کردن تراکنش‌ها در آن نیاز به قدرت محاسباتی بسیار بالایی دارد که تقریبا غیر ممکن است.

هکرها به شبکه‌ای نیاز دارند که بتواند سریع‌تر از شبکه فعلی، بلاک‌ها را اعتبارسنجی و ایجاد کند و سپس باید بلاکچین جدید را در زمان مناسب برای بازنویسی آن به شبکه اصلی معرفی کند. همچنین آنها باید به‌طور همزمان چندین حمله به بلاکچین داشته باشند.

ثروت ساتوشی ناکاماتو

تجزیه و تحلیل بلاکچین بیت کوین به استنباط اینکه کدام آدرس‌ها احتمالا برای ساتوشی ناکاماتو باشند، با درجه نسبتا بالایی از قطعیت کمک کرده است. طبق تجزیه و تحلیل بلاکچین توسط سرجیو دمیان لرنر (Sergio Demián Lerner) دانشمند ارشد آزمایشگاه RSK، ساتوشی حدود ۱ میلیون بیت کوین دارد. این آدرس‌ها به ابتدای سال ۲۰۰۸ برمی‌گردند.

احتمالا انتخاب اصلی سازندگان و خالقان بیت کوین “ناشناس بودن” آن بود. اگر هویت‌ها شناخته می‌شد، احتمالا زندگی آن‌ها (سازندگان بیت کوین) با شناخته شدن توسط افراد زیرو رو می‌شد. همچنین بسیار ممکن بود که آن‌ها مورد هدف مجرمان قرار گیرند، بنابراین بسیار بهتر است که آن‌ها ناشناس باقی بمانند.

با وجود اینکه هویت ناکاماتو هنوز شناخته نشده است، ارزش بیت کوین‌های تحت کنترل (که تصور می‌شود حدود یک میلیون واحد باشد) بسیار قابل توجه است. با توجه به اینکه حداکثر تعداد ممکن بیت کوین تولید شده ۲۱ میلیون است، سهم ناکاماتو که ۵ درصد از کل بیتکوین است، قدرت بازار قابل توجهی دارد. چندین نفر به عنوان ساتوشی ناکاموتوی “واقعی” معرفی شده اند، البته هویت ناکاماتو بودن هیچ‌کدام به طور قطعی ثابت نشده است.

افرادی که به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی شده‌اند

دوریان ناکاموتو (Dorian Nakamoto) یک استاد دانشگاه و مهندس در کالیفرنیا است که لیا مک گرات گودمن (Leah McGrath Goodman) در مقاله‌ای در نشریه نیوزویک در مارس ۲۰۱۴ از او به عنوان خالق بیت کوین نام برد. گزارش مک گرات می گوید: “ردپایی که نیوزویک (Newsweek) دنبال کرد به یک مرد آمریکایی-ژاپنی ۶۴ ساله رسید که واقعاً نامش ساتوشی ناکاموتو است، اما تحقیقات بعدی این ناکاموتو را رد کرد.

هال فینی (Hal Finney) قبل و بعد از راه‌اندازی بیت کوین، در حوزه بیت کوین فعالیت داشت و اولین فردی بود که بیت کوین را در یک تراکنش دریافت کرد. هال فینی، چند ساختمان دورتر از دوریان ناکاماتو زندگی می‌کرد که حدس زده می‌شود که ممکن است این همسایگی الهام بخش ساخت نام مستعار ساتوشی باشد که توسط فینی اختراع شده است.

نیک سابو (Nick Szabo)، یک سایفرپانک (Cypherpunk) قدیمی است که با افراد زیادی در آن حوزه در ارتباط بود. در سال ۲۰۰۵ او در یک پست وبلاگی، فرضیه ارز دیجیتالی به نام بیت گلد (Bitgold) را نوشت که وابسته به اعتماد به اشخاص ثالث نیست. پس گانه زنی درباره او نیز درمورد شخصیت ساتوشی ناکاماتو واقعی، غیرممکن فرض می‌شود.

کریگ رایت (Craig Wright) یکی از شخصیت‌های جالبی است که در لیست نامزدهای شخصیت اصلی ساتوشی ناکاماتو قرار گرفته است. دکتر رایت یک استاد دانشگاه و تاجر استرالیایی، در موارد متعددی ادعا کرده که ساتوشی است (حتی تا حدی که درگیر اقدامات قانونی در مورد مالکیت هویت است). در دسامبر ۲۰۲۱ هیئت منصفه، شکایت مدنی علیه رایت را که توسط همکار سابق او دیوید کلیمن (David Kleiman) مطرح شده بود را رد کرد. کلیمن این‌طور استدلال کرده بود که او و رایت، هردو با یکدیگر بیت کوین را ایجاد کردند و بنابراین نیمی از ۱.۱ میلیون بیت کوین ذخیره شده، متعلق به کلیمن است.

با این حال، ۱۰۰ میلیون دلار به کلیمن اعطا شد که نشان می‌دهد هیئت منصفه و دادگاه معتقد بودند که رایت و کلیمن تا حدودی روی پروژه باهم کار می‌کردند. همچنین در سال ۲۰۲۱ دادگاهی در بریتانیا دستور داد تا وایت پیپر بیت کوین را از سایت Bitcoin.org حذف کنند زیرا این وبسایت حق کپی رایت آقای رایت را نقض می‌کند که نشان می‌دهد نظر دادگاه مبنی بر این است که رایت به نوعی دارای حقوق معنوی برای این مقاله است.

ساتوشی

ارزش کل بیت کوین‌های ساتوشی ناکاماتو چقدر است؟

ناکاموتو ۱ میلیون بیت کوین دارد. ارزش کل به شرایط بازار و قیمت بیت کوین بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر بیت کوین ارزش بازاری ۲۹۰۰۰ دلاری داشت، ارزش کل آن ۲۹ میلیارد دلار بود.

آیا ساتوشی ناکاموتو یک شخص واقعی است؟

هیچکس نمی‌داند که ناکاماتو یک فرد است یا یک گروه که از نام مستعار استفاده می‌کند. با این حال، به جرات می‌توان گفت که در طراحی بیتکوین افراد واقعی نقش داشته‌اند.

آیا ساتوشی ناکاماتو ناپدید شد؟

از آنجایی که ساتوشی “ناشناس بودن” را انتخاب کرده است، نمی توان مشخص کرد که فرد یا گروهی که از این نام استفاده می کنند ناپدید شده اند یا خیر.

جمع بندی

از آنجایی که ساتوشی ناکاموتو یک بازیگر مهم در توسعه ارزهای دیجیتال بود، طبیعی است که مردم بخواهند بدانند چه کسی ممکن است پشت این نام مستعار باشد. تغییرات ایجاد شده توسط ایده های این شخص یا گروه، بسیاری از جنبه های زندگی مدرن را متحول کرده است. ممکن است که بیت کوین در آینده وجود نداشته باشد، اما فناوری بلاکچین معرفی شده توسط ناکاموتو و پیشرفت های انجام شده با استفاده از آن احتمالا برای مدت طولانی وجود خواهد داشت.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید