ارز دیجیتال

لایتنینگ بیت کوین چیست؟ چطور می‌توان از آن استفاده کرد؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 21 دقیقه

برای آن­که بتوانیم از بیت کوین به‌عنوان پول رایج استفاده کنیم با چند مشکل اساسی روبه‌رو هستیم. یکی از آن مشکلات که باعث می‌شود نتوانیم بیت کوین را به‌عنوان پول بپذیریم، مشکل مقیاس‌پذیری است. علاوه بر این، سرعت پایین و هزینه زیاد تراکنش‌ها مانعی بر سر راه بیت کوین است. شبکه لایتنینگ بیت کوین یک راهکار لایه 2 برای بلاک چین بیت کوین، جهت حل مشکل مقیاس‌پذیری است که درنهایت به پادشاه رمزارزها کمک کند تا به‌عنوان پول رایج در بین کاربران پذیرفته شود. در این مطلب به بررسی لایتنینگ بیت کوین می‌پردازیم و بررسی خواهیم کرد که آیا واقعا لایتنینگ، یک پروتکل کاربردی برای پرداخت‌های بیت کوین است یا خیر؟

 شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟

شبکه لایتنینگ بیت کوین درواقع یک پروتکل لایه ۲ برای پرداخت‌های بیت کوین است که برای انجام پرداخت‌های ارزان، سریع و خصوصی طراحی‌شده است. به‌عنوان یک راهکار لایه دو، تراکنش‌های لایتنینگ در بلاک چین بیت کوین ثبت نمی‌شود. فقط تراکنش‌های نهایی  و تراکنش‌های اولیه که برای تائید تأمین مالی استفاده میشود، در بلاک چین بیت کوین ثبت می‌شوند.

کاربرد لایتنینگ بیت کوین به این شکل است که اگر کسی قصد داشته باشد با استفاده از این پروتکل پرداخت‌های خود را انجام دهد، در ابتدا هم خود و هم طرف مقابل که قصد انجام تراکنش با او را دارد،باید برروی بلاک چین بیت کوین میزان دارایی خود را ثبت کنند. پس‌ازاین پرداخت‌ها روی شبکه لایتنینگ ثبت می‌شود. بنابراین تراکنش‌های با حجم کم روی بلاک چین بیت کوین که سرعت کم و هزینه زیادی دارد ثبت نمی‌شود. این موضوع باعث می‌شود تراکنش‌ها با سرعت زیاد و هزینه کم برروی شبکه لایتنینگ ثبت شوند.

همه چیز درباره لایتنینگ بیت کوین

یکی از مشکلات موجود در بلاک چین بیت کوین سرعت کم انجام تراکنش‌ها است. زمانی که شبکه شلوغ است ممکن است تراکنش‌ها تا چند روز تأخیر داشته باشند. یا با افزایش ازدحام در شبکه ممکن است فقط تراکنش‌هایی پردازش شوند که کارمزد بیشتری پرداخت کرده‌اند.

اما با استفاده از شبکه لایتنینگ پرداخت‌های روزمره با سرعت زیاد و هزینه کم به‌سرعت قابل انجام است.

از جمله مزیت‌هایی که باعث می‌شود لایتنینگ یک پروتکل کاربردی باشد، این است که تراکنش‌ها در بلاک چین بیت کوین ثبت نمی‌شوند، و معمولاً کاربران لایتنینگ از حریم خصوصی بیشتری نسبت به دیگر کاربران شبکه بیت کوین برخوردار هستند. تراکنش‌ها در لایتنینگ بیت کوین با استفاده از الگوریتم مسیریابی مانند Tor ثبت می‌شود.

چه کسی شبکه لایتنینگ را ایجاد کرد؟

برای اولین بار در سال 2015 شبکه لایتنینگ توسط جوزف پون و تادئوس درایجا، در یک وایت پیپر با عنوان: شبکه لایتنینگ بیت کوین: پرداخت‌های فوری خارج از زنجیره و مقیاس‌پذیر، منتشر شد.

پس‌ازآن تیم‌های مختلفی مانند c-lightning Blockstream، Lightning Labs lnd و Acinq’s Eclair برای پیاده‌سازی شبکه لایتنینگ بیت کوین تلاش کرده‌اند که تمام این تیم‌ها از پروتکل BOLT برای پیاده‌سازی مشخصات مختلف این شبکه بهره برده­اند.

جالب است بدانید که شبکه لایتنینگ بیت کوین همچنان در حال توسعه و بهبود است و احتمالاً در آینده شاهد کاربردهای بیشتری از این راهکار مقیاس‌پذیری برای بیت کوین خواهیم بود.

ساتوشی (Satoshis) یا Sats چیست؟

satoshi bitcoin cryptocurrency blockchain
ساتوشی چیست؟

ساتوشی یا Sats درواقع کوچک‌ترین واحد بیت کوین است که در شبکه بلاک چین بیت کوین ثبت شده است. هر ساتوشی نشان دهنده 0.00000001 بیت کوین یا 1 صد میلیونیوم بیت کوین است. نام کوچک‌ترین واحد بیت کوین، از نام مستعار خالق پادشاه رمزارزها، ساتوشی ناکاموتو گرفته شده است.

به دلیل افزایش قیمت بیت کوین، و نیز به این دلیل که پرداخت کسر کوچکی از بیت کوین برای خرید بسیاری از کالاها و خدمات کافی است، معمولاً برای انجام پرداخت‌های در ابعاد کوچک از واحد ساتوشی استفاده می‌شود. با استفاده از این واحد کاربران می‌توانند تراکنش‌هایی باارزش کمتر از 1 سنت آمریکا انجام دهند.

چرا کارمزد شبکه لایتنینگ کمتر از بیت کوین است؟

زمانی که شما تراکنش‌های خود را روی شبکه بلاک چین بیت کوین انجام می‌دهید، ماینرها در ازای ثبت تراکنش‌ها از شما کارمزد دریافت می‌کنند. شبکه لایتنینگ نه ماینر دارد و نه بلاکی که نیاز به استخراج داشته باشد. هر چند باید بدانید که به‌عنوان یک راهکار لایه دو، لایتنینگ هم به ماینرها و بلاک‌ها وابسته است، چراکه بدون ماینرها و بلاک‌های بیت کوین، درواقع بیت کوین و درنهایت لایتنینگی وجود نخواهد داشت.

لذا برای انجام تراکنش‌ها در شبکه لایتنینگ شما صرفاً کارمزدهایی را به نودهای لایتنینگ پرداخت می‌کنید. این نودها درواقع کار تأمین نقدینگی را انام داده و تراکنش‌های مالی را خارج از شبکه بیت کوین ثبت می‌کنند. البته برخی از نودها هزینه تراکنش بیشتری دریافت می‌کنند اما چون هرکسی می‌تواند به‌راحتی یک نود ایجاد کند، وجود رقابت در این فضا باعث می‌شود هزینه‌های تراکنش، معمولاً پایین نگه داشته شود.

هزینه‌های تراکنش معمولاً در کیف پول‌های لایتنینگ محاسبه می‌شود و موضوعی نیست که نگران آن باشید. اگر کارمزدهای کم را انتخاب کنید، برخلاف تراکنش‌های درون زنجیره‌ای بلاک چین بیت کوین، تراکنش‌های شما یا بلافاصله انجام می‌شود یا به‌طورکلی انجام نخواهد شد.

اگر قصد دارید از کارمزد تراکنش‌های لایتنینگ به‌عنوان یک راه درآمد استفاده کنید، باید یک نود راه‌اندازی کنید. هرچه نود شما با دیگر نودهای شبکه لایتنینگ ارتباط بیشتری داشته باشد و نقدینگی بیشتری را تأمین کند، درآمد بیشتری برای شما ایجاد خواهد کرد. همچنین آنلاین بودن نود شما، تأثیر زیادی در درآمد شما خواهد داشت، چراکه اگر آفلاین باشید در تراکنش‌ها شرکت داده نمی‌شوید.

نحوه ایجاد نود (Node) در شبکه لایتنینگ

ایجاد نود در شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ از نودهایی تشکیل‌شده که برای ارسال و دریافت بیت کوین، از آن‌ها استفاده می‌شود. برای اینکه یک نود در شبکه لایتنینگ بیت کوین راه‌اندازی کنید، نیاز به نرم‌افزار خاصی دارید که با استفاده از آن به نودهای دیگر متصل شوید. این نرم‌افزار به شما این توانایی را می‌دهد که از طریق شبکه لایتنینگ، به ارسال و دریافت بیت کوین به کمک دیگر گره‌ها بپردازید.

برای اینکه از شبکه لایتنینگ برای ارسال و دریافت بیت کوین استفاده کنید، نیازی نیست که نود اجرا کنید.  اما به خاطر داشته باشید که ایجاد یک گره یا نود (Node) علاوه‌بر اینکه به رشد شبکه کمک می‌کند و باعث افزایش نقدینگی می‌شود، به شما نیز کمک می‌کند که در سود کارمزدها سهیم باشید.

کیف پول شبکه لایتنینگ چیست؟

برای اینکه نقل و انتقالات بیت کوین خود را با کارمزد کم و سرعت بالا در شبکه لایتنینگ انجام دهید، به کیف پولی نیاز دارید که از شبکه لایتنینگ بیت کوین پشتیبانی کند.

به‌طورکلی مانند تمام کیف پول‌های ارز دیجیتال، نسخه‌های متفاوتی از ولت‌های لایتنینگ بیت کوین وجود دارد که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند.

blue wallet
کیف پول لایتنینگ بیت کوین (بلو ولت)

انواع کیف پول‌های لایتنینگ بیت کوین برای استفاده روی دسکتاپ و تلفن همراه وجود دارد. برخی از افراد کیف پول لایتنینگ دسکتاپ را ترجیح می‌دهند تا با استفاده از آن بتوانند کانال‌های مختلف را بررسی کنند. با اینکه شبکه لایتنینگ برای تسهیل تراکنش‌های کوچک بیت کوین ایجاد شده، بدیهی است که بسیاری از کاربران تمایل داشته باشند از نرم‌افزارهای موبایلی استفاده کنند.

همچنین چون بیشتر کاربران مقادیر بسیار کمی را با ولت‌های لایتنینگ انجام می‌دهند، امنیت شاید اولین گزینه در زمان انتخاب این ولت‌ها نباشد. باتوجه به اینکه مدیریت کیف پول به‌عنوان یک k,n میزبان ممکن است در نرم‌افزارهای موبایل کار دشواری باشد، اما معمولاً کاربران کیف پول‌های مبتنی بر دستگاه تلفن همراه را ترجیح می‌دهند.

نحوه راه‌اندازی کانال لایتنینگ بیت کوین

What the lightning network means for bitcoin
نحوه راه اندازی کانال لایتنینگ

برای اینکه یک کانال لایتنینگ داشته باشید دو راه وجود دارد. راه اول این است که یک نود لایتنینگ راه‌اندازی و اجرا کنید. راهکار دوم داشتن یک کیف پول لایتنینگ است.

اگر قصد دارید یک نود لایتنینگ راه‌اندازی کنید گزینه‌هایی مانند c-lightning و lnd می‌توانند مناسب باشند. اما اگر قصد نصب یک کیف پول برای انجام تراکنش‌ها در کانال لایتنینگ بیت کوین دارید، کافی است از ولت‌های Eclair، Zap و یا اپلیکیشن اختصاصی ولت لایتنینگ استفاده کنید. پس‌ازاینکه یک نود ایجاد کردید یا یک کیف پول نصب کردید می‌توانید کانال پرداخت را ایجاد کنید.

این کانال می‌تواند برای انجام تراکنش‌ها به‌طور مستقیم به یک گره یا نود لایتنینگ متکی باشد یا اینکه از یک کیف پول دیگر و از طریق کد منحصربه‌فرد آن راه‌اندازی شود. باید توجه کنید که هرکدام از این راه‌حل‌ها با کمی تفاوت قابل دستیابی هستند.

پس‌ازاینکه کانال خود را با موفقیت راه‌اندازی کردید می‌توانید تا زمانی که بودجه کانال شما، محدودیتی برایتان ایجاد نکرده، از طریق این کانال با بقیه شبکه به انجام تراکنش بپردازید. همچنین می‌توانید متناسب با تنظیمات نود یا کیف پول خود، تراکنش‌ها را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید و میزانی کارمزد دریافت کنید.

آیا پرداخت در لایتنینگ بدون کانال امکان‌پذیر است؟

شاید برای شما هم سؤال شده باشد که آیا می‌توان بدون ایجاد یک کانال لایتنینگ، پرداخت‌های بیت کوین خود را روی این پروتکل انجام داد یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که برای ارسال یا دریافت تراکنش‌های لایتنینگ شما نیاز به حداقل یک کانال پرداخت باز خواهید داشت. البته به هر دلیلی اگر قصد ندارید کانال ایجاد کنید، راهکارهایی برای انجام تراکنش‌ها وجود دارد.

اگر تمایل ندارید کانال ایجاد کنید می‌توانید از کیف پول‌های لایتنینگ مانند بلو ولت (Blue Wallet) استفاده کنید که راهکارهایی برای نگهداری بیت کوین به شما ارائه می‌کند. درواقع در اینجا زمانی که شما به‌عنوان کاربر، تراکنشی را دریافت می‌کنید، از کانال تیم عملیاتی آت کیف پول برای جابه‌جایی دارایی شما استفاده می‌شود.

exploring the centralization risks of bitcoins lightning network
کارمزد شبکه لایتنینگ بیت کوین

با استفاده از این روش شما می‌توانید دارایی‌های خود را برداشت کنید اما تا زمانی که برداشتی از طرف شما انجام نشده باشد، دارایی‌ها توسط کیف پول کنترل می‌شود. جنبه مثبت استفاده از این روش این است که سرعت تراکنش‌ها افزایش پیدا می‌کند. نکته منفی این نوع کانال این است که شما باید به کیف پول مورداستفاده اعتماد کنید. چون کیف پول می‌تواند برداشت‌های شما را مسدود کند.

همچنین سرویسی مانند Submarine Swaps به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون داشتن کانال لایتنینگ پرداخت‌های خود را انجام دهند. در این روش، سرویس مانند یک واسط عمل می‌کند، به‌این‌ترتیب که کاربری که قصد ارسال تراکنش را دارد، سفارش خود را برای سرویس ارسال می‌کند، سپس تراکنش پرداخت را برای گیرنده ارسال می‌کند. یکی از مشکلات در این نوع پرداخت‌ها این است که با توجه به نوع سرویس، ارائه‌دهنده خدمات پس از ارسال تراکنش، نمی‌تواند آن را لغو کند. بنابراین اعتماد اهمیت زیادی دارد. همچنین کاربران باید هزینه‌های زنجیره و تراکنش اضافی را برای دریافت این نوع سرویس پرداخت کنند.

Wumbo چیست؟

Wumbo
wumbo در لایتنینگ به چه معناست؟

Wumbo یک روش برای حذف محدودیت مقدار BTC که می‌توان در کانال لایتنینگ نگه داشت، می­باشد. در ابتدا این میزان محدود به 0.16777215 BTC بود و پس‌ازآن محدودیت‌هایی برای پرداخت‌های فردی بزرگ ایجاد شد. این محدودیت‌ها در ابتدا به دلیل اینکه لایتنینگ یک فناوری کاملاً جدید بود و هنوز آزمایش نشده بود، اعمال شد.

در حال حاضر برای اینکه یک کانال پرداخت از طریق wumbo از محدودیت‌ها عبور کند، کاربران هر دو طرف باید تمایل خود را اعلام کنند.

نام این ابزار از کارتون محبوب باب اسفنجی گرفته شده که در آن شخصیت پاتریک از این اصطلاح استفاده می‌کند.

برای اولین بار کلمه wumbo در نشستی که در نوامبر 2018 انجام شد، در مورد توسعه شبکه لایتنینگ به کار رفت. درواقع این اصطلاح برای ابراز رضایت متقابل موردنیاز در طرفیت توافق برای برداشتن محدودیت‌های کانال اصلی استفاده می‌شود.

توسعه‌دهنده لایتنینگ ZmnSCPxj در آن زمان لیست پستی لایتنینگ Dev را این‌گونه توضیح داد که اگر هر دو طرف یک کانال جدید با تنظیمات “option_i_wumbo_you_wumbo” را انجام دهند و موافقت کنند که یکدیگر را wumbo کنند، می‌توانند کانال‌هایی با ظرفیت بالاتر از 167.77216 mBTC ایجاد کنند.

علاوه‌بر این نودی که «option_wumborama» را تبلیغ می‌کند به هر نودی اجازه می‌دهد کانال‌هایی با ظرفیت بالاتر از حد مجاز بسازد.

کاربران Eclair و c-lightning از پشتیبانی wumbo در اوایل سال 2020 استفاده کردند، همچنین ارائه‌دهنده نود لایتنینگ به نام LND پشتیبانی از کانال‌های wumbo را در آگوست 2020 آغاز کرد.

لایتنینگ چگونه بیت کوین را مقیاس‌پذیر می‌کند؟

همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره کردیم، یکی از مشکلات اصلی بیت کوین، مشکل مقیاس‌پذیری است. مقیاس‌پذیری به این معنی است که اگر تعداد تراکنش‌ها افزایش پیدا کرد، تراکنش‌ها با کیفیت قبلی خود انجام شوند. به‌عنوان‌مثال اگر زمانی که 10 درخواست در یک شبکه بلاک چین انجام می‌شود، کارمزد تراکنش 1 دلار است و در کمتر از چند ثانیه انجام می‌شود، زمانی که درخواست‌ها به 1000 یا ده هزار یا بیشتر از این تعداد افزایش پیدا کرد، همچنان کارمزد تراکنش 1 دلار باقی بماند و تراکنش‌ها در کمتر از چند ثانیه انجام شوند.

scalable bitcoin
شبکه لایتنینگ بیت کوین چطور به مقیاس پذیری بیت کوین کمک می کند؟

متأسفانه بلاک چین بیت کوین مشکل مقیاس‌پذیری دارد. یعنی زمانی که ازدحام شبکه زیاد می‌شود، کارمزد تراکنش‌ها افزایش پیدا می‌کند و سرعت آن‌ها کم می‌شود. گاهی ممکن است تراکنش شما چند روز طول بکشد یا اینکه فقط تراکنش‌های ثبت شوند که کارمزد بیشتری را به شبکه پیشنهاد کرده‌اند.

همان‌طور که در وایت پیپر شبکه لایتنینگ اعلام شده، هدف اولیه آن حل مشکل مقیاس‌پذیری در بلاک چین بیت کوین است. از بیت کوین نمی‌توان به‌عنوان یک پلتفرم پرداخت استفاده کرد، چراکه تراکنش‌های آن در بهترین حالت چند دقیقه زمان نیاز دارد. فرض کنید قصد دارید از بیت کوین به جای پول رایج در خریدهای روزمره استفاده کنید. کدام فروشنده‌ای برای انجام یک تراکنش حاضر است چند دقیقه صبر کند؟

علاوه بر این گاهی هزینه تراکنش از مبلغ تراکنش بیشتر است. به‌عنوان‌مثال ممکن است شما بخواهید برای خرید یک خودکار 1 دلار هزینه کنید. در این حالت اگر بخواهید از شبکه بیت کوین برای پرداخت‌های خود استفاده کنید، احتمالاً مبلغی بیش از یک دلار و در زمان‌های ازدحام شبکه ممکن است مجبور به پرداخت 17 دلار هزینه تراکنش شوید که اصلا معقولانه نخواهد بود.

از طرفی همان‌طور که در وایت پیپر بیت کوین بیان شده، نودهای شبکه باید از تمام تراکنش‌هایی که در سطح جهانی رخ می‌دهد مطلع باشند. این موضوع توانایی شبکه را برای ثبت تمام تراکنش‌های جهانی دچار مشکل می‌کند. از طرفی تراکنش‌ها باید به گونه‌ای ثبت شوند که تمرکززدایی و امنیت شبکه قربانی سرعت بالا و کاهش هزینه تراکنش‌ها نشود.

جالب است بدانید شبکه‌های پرداخت سنتی مانند ویزا کارت در هر ثانیه می‌توانند 47 هزار تراکنش را مدیریت کنند. این در حالی است که بیت کوین در هر ثانیه کمتر از 7 تراکنش را انجام می‌دهد و این موضوع به دلیل محدودیت بلاک‌های بلاک چین بیت کوین است که فقط می‌توانند 1مگابایت اطلاعات در خود ذخیره کنند.

شبکه لایتنینگ برخلاف راهکارهای دیگری که قصد داشتند با فورک بلاک چین بیت کوین و با افزایش اندازه بلاک‌ها به مقیاس‌پذیری برسند، روش کاربردی‌تری را خارج از شبکه پیشنهاد می‌کند. در این روش شبکه لایتنینگ یک پروتکل لایه دو است که به کاربران اجازه می‌دهد تراکنش‌های بیت کوین خود را انجام دهند.

در این حالت فقط تأمین مالی اولیه و بسته شدن ارتباط دو کانال در بلاک چین بیت کوین ثبت می‌شود. بقیه تراکنش‌های ریز بین دو طرف معامله در بلاک چین بیت کوین ثبت نمی‌شود. این موضوع باعث افزایش سرعت تراکنش و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

ریسک‌های شبکه لایتنینگ بیت کوین

یکی از مشکلات اصلی شبکه لایتنینگ این است که با اینکه پتانسیل خوبی برای افزایش مقیاس‌پذیری بیت کوین ایجاد کرده و جایگزین مناسبی برای سیستم‌های پرداخت سنتی به حساب می‌آید، اما هنوز یک تکنولوژی جدید به حساب می‌آید و پذیرش زیادی از طرف جامعه ارزهای دیجیتال در آن مشاهده نمی‌شود. همچنین به دلیل تازه بودن این تکنولوژی بسیاری از خطرات احتمالی آن هنوز شناسایی نشده است.

یکی دیگر از ریسک‌های موجود در شبکه لایتنینگ این است که چون پذیرش زیادی در این شبکه اتفاق نیفتاده، بنابراین تعداد نودها کم است. همین موضوع ممکن است غیرمتمرکز بودن شبکه را به خطر بیندازد. اگر یک نود با تمرکز بالا بتواند بسیاری از کاربران را فریب دهد، ممکن است باعث ایجاد اختلال قابل‌توجهی در شبکه شود.

همان‌طور که گفته شد شبکه لایتنینگ برای اینکه سرعت را افزایش دهد، تمام تراکنش‌ها را در بلاک چین بیت کوین ثبت نمی‌کند. همین موضوع ممکن است باعث ورود مخرب‌هایی در شبکه شود. مسئله اصلی این است که آیا کاربران بیت کوین افزایش سرعت را با امکان به وجود آمدن مشکلات امنیتی معاوضه می‌کنند یا نه؟ لایتنینگ یک فرصت بالقوه برای خرابکاران در این کانال‌ها ایجاد می‌کند.

یکی از ریسک‌های دیگری که در شبکه لایتنینگ وجود دارد این است که اگر یکی از طرفین معامله آفلاین باشند، امکان خطا در ثبت تراکنش‌ها به وجود می‌آید.

راهکار پیشگیری از تقلب در لایتنینگ

برای کاهش ریسک تقلب، توسعه‌دهندگان شبکه لایتنینگ یک ویژگی فنی به نام “watchtowers ” را معرفی کرده‌اند که بر کانال‌های لایتنینگ نظارت می‌کنند.

زمانی که کانال‌ها به روز می‌شوند، یک “blob” رمزگذاری شده حاوی یک امضای مخفی مربوط به کلید عمومی کاربر برای واحد مراقبت ارسال می‌شود. به‌طور هم‌زمان، برج مراقبت نیمی از شناسه تراکنش را در رابطه با وضعیت قبلی کانال دریافت می‌کند، که به‌عنوان کلید رمزگشایی عمل می‌کند.

برج مراقبت این حباب‌ها و کلیدهای رمزگشایی را ذخیره می‌کند تا اگر بازیگر بدی تلاش کند وضعیت کانال قدیمی‌تری را در mempool پخش کند، بتواند تشخیص دهد که شناسه تراکنش با نصف شناسه تراکنش دیگری مطابقت دارد. با هر دو نیمه شناسه تراکنش، برج مراقبت می‌تواند کلید مربوطه را رمزگشایی کند و سپس بازیگر بد را رد کند و وجوه را به کیف پول کاربر درست کانال ارسال کند.

چقدر بیت کوین در شبکه لایتنینگ مبادله می‌شود؟

تخمین میزان بیت کوینی که در کانال‌های شبکه لایتنینگ نگهداری یا تراکنش می‌شود دشوار است. همان‌طور که BitMEX Research در گزارش 2020 خود درباره شبکه لایتنینگ توضیح داد، انواع مختلفی از تراکنش‌ها وجود دارد که می‌توان آن‌ها را از طریق داده‌های بلاک چین به‌طور متفاوتی شناسایی کرد که البته همه آن‌ها به‌وضوح به کانال‌های لایتنینگ نسبت داده نمی‌شوند.

برای درک این گزارش باید بدانید که به‌طورکلی سه نوع تراکنش شبکه لایتنینگ وجود دارد که می‌توان آن‌ها را از طریق داده‌های بلاک چین عمومی تجزیه‌وتحلیل کرد: باز کردن یک کانال، بسته شدن کانال “توافقی” و بسته شدن کانال “غیر توافقی”. بسته شدن کانال لایتنینگ “غیر توافقی” زمانی اتفاق می‌افتد که یک نود شبکه لایتنینگ بدون برقراری ارتباط مستقیم با گره‌ای که کانال به آن مرتبط است، بسته شدن کانال پرداخت را آغاز می‌کند. درحالی‌که ، بسته شدن کانال “توافقی” به این معنی است که هر دو شرکت‌کننده کانال توافق کرده‌اند که کانال را ببندند و وضعیت نهایی کانال را روی بلاک چین حل کنند.

باز کردن یک کانال

امکان شناسایی تراکنش‌های افتتاحیه از داده‌های به دست آمده از یک نود عمومی شبکه لایتنینگ برای کانال‌های لایتنینگ عمومی وجود دارد. همچنین درصورتی‌که بسته شدن یک کانال غیر توافقی باشد، تراکنش‌های افتتاحیه ممکن است بعداً شناسایی شوند به شرطی که خروجی تراکنش در طول بسته شدن کانال بازخرید شود.

طبق تحقیقات و گزارش‌های منتشر شده توسط BitMEX، ممکن است نتوان همه تراکنش‌های بازکننده کانال را به‌تنهایی از روی داده‌های بلاک چین به‌طور قابل اعتماد شناسایی کرد.

بستن غیر توافقی یک کانال

بر اساس گزارش BitMEX Research، دشوار است به‌طور قطع بگوییم که بسته شدن کانال لایتنینگ غیر توافقی با لایتنینگ در هنگام تجزیه‌وتحلیل داده‌های بلاک چین مرتبط است. بااین‌حال، این گزارش نشان می‌دهد که این بسته‌ها را می‌توان مستقیماً با اطمینان خاطر در بلاک چین شناسایی کرد و زمانی که خروجی تراکنش پس از بسته شدن کانال بازخرید شد، می‌توان این تراکنش‌ها را با دقت بیشتری مشخص کرد.

بستن توافقی یک کانال

تحقیقات BitMEX نشان داده که امکان اسکن بلاکچین بیت کوین برای همه هزینه‌های بازخرید شده با استفاده از یک اسکریپت چند امضایی وجود دارد که نشان می‌دهد این یک تراکنش لایتنینگ است، اما نمی‌توان مطمئن شد که واقعا تراکنش مرتبط با لایتنینگ بوده است. به همین دلیل، در این مرحله شناسایی قطعی کانال‌های توافقی در بلاک چین و به دست آوردن اطلاعات دقیق از فعالیت لایتنینگ غیرممکن به نظر می‌رسد.

گزارش دیگری در سال 2020 توسط BitMEX Research تخمین زد که 72.2 درصد از کانال‌های لایتنینگ شناسایی شده با روش تجزیه‌وتحلیل “تراکنش جارویی” کانال‌های عمومی بودند، درحالی‌که 27.8 درصد خصوصی بودند.

بااین‌حال، یک اندازه‌گیری کلی از ظرفیت شبکه لایتنینگ به صورت عمومی از طریق بیت کوین ویژوال و سایر گردآورنده‌های داده ارائه شده است. این گزارش معیاری از ظرفیت تجمعی بیت کوین در تمام کانال‌های شبکه لایتنینگ را که به‌طور عمومی شناخته‌شده است و تا زمان نگارش این مقاله، مقدار BTC که می‌توان تائید کرد که در کانال‌های لایتنینگ تراکنش انجام داده‌اند، از زمان معرفی شبکه به‌طور پیوسته رشد کرده است.

علاوه‌بر این، ممکن است بیت کوین بسیار بیشتری در شبکه لایتنینگ وجود دارد که نمی‌توان آن را به صورت عمومی در کانال‌های لایتنینگ شناسایی کرد.

خلاصه‌ای از لایتنینگ بیت کوین

لایتنینگ بیت کوین یک راهکار لایه دوم بلاکچین بیت کوین است تا بتواند مقیاس‌پذیری شبکه را افزایش دهد. این سرویس به­گونه­ای عمل می‌کند که تراکنش‌های اولیه و نهایی روی بلاک چین بیت کوین ثبت می‌شود اما دیگر تراکنش‌هایی که انجام می‌شوند، در کانالی خارج از بیت کوین ثبت می‌شوند.

این سرویس مزایا و معایبی دارد که باید منتظر توسعه آن در آینده باشیم تا ببینیم به‌عنوان یک شبکه کاربردی عمل خواهد کرد یا خیر. اگر لایتنینگ با موفقیت توسط جامعه پذیرفته شود، می‌تواند به بیت کوین کمک کند که به اهداف اولیه خود به‌عنوان سیستمی همتا به همتا برای پرداخت، برسد. چراکه لایتنینگ با کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت تراکنش‌ها می‌تواند به بیت کوین کمک کند تا به‌عنوان پول رایج و برای پرداخت‌های روزمره استفاده شود.

سؤال‌های متداول

1- آیا شبکه لایتنینگ بیت کوین امن است؟

بسیاری از اطلاعات تراکنش‌ها روی بلاک چین بیت کوین ثبت نمی‌شود، و خطر متمرکز بودن به دلیل کم بودن تعداد نودها ممکن است امنیت این شبکه را به خطر بیندازد.

2- چه چیزی تضمین می‌کند که نودها در لایتنینگ تقلب نکنند؟

هر نود برای اینکه یک کانال لایتنینگ ایجاد کند نیازد دارد که مبلغ اولیه‌ای را در شبکه قفل کند. اگر نودها تلاش کنند تراکنش‌های نادرست ثبت کنند، دارایی اولیه خود را از دست می‌دهند. معمولاً دارایی اولیه‌ای که قفل می‌شود برابر یا بیشتر از میزان مبلغی است که نودها قصد دارند با آن تراکنش انجام دهند. بنابراین می­تواند مشوق خوبی برای پیشگیری از تقلب در شبکه باشد.

3- ویژگی‌های مثبت لایتنینگ بیت کوین چیست؟

افزایش سرعت تراکنش و کاهش هزینه ازجمله ویژگی‌های مثبت لایتنینگ است که باعث می‌شود بیت کوین با ماهیت ذخیره ارزش خود فاصله بگیرد و به‌عنوان یک سیستم پرداخت مورداستفاده قرار بگیرد. البته این موارد در صورتی محقق می­شود که کاربران، لایتنینگ را به‌عنوان یک روش امن و مؤثر بپذیرند و از آن استفاده کنند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید