استاندارد BRC-20 چیست؟ امکان ایجاد NFT های بیت کوین با اردینالز

استاندارد BRC-20

این بار پای میم کوین‌ها به بلاک چین بیت کوین رسید. در هفته‌های گذشته شاهد رشد قیمت میم کوین‌هایی مانند په په (PEPE) بودیم که باعث ایجاد تحولاتی در تراکنش‌های بیت کوین و کارمزدهای شبکه شد. بسیاری از کاربران ارز دیجیتال اعتقاد دارند که استاندارد BRC-20 می‌تواند بلاک چین بیت کوین را متحول کند، اما این تحول از چه جنسی خواهد بود؟

برخی معتقدند که راه‌اندازی استاندارد BRC-20 راهی برای نماش نقطه‌ضعف‌های بیت کوین است نه یک راهکار برای ایجاد NFT در بلاک چین بیت کوین. هرچند برخی دیگر اعتقاد دارند که این استاندارد می‌تواند تأثیر مثبتی بر بیت کوین داشته باشد. اگر شما هم علاقه دارید بدانید استاندارد BRC-20 و امکان ایجاد NFT های بیت کوین با اردینالز (Ordinals) چه تأثیراتی بر روند بازار ارزهای دیجیتال و NFT ها خواهد داشت، تا انتهای این مطلب با ایران بروکر همراه باشید.

استاندارد توکن BRC-20 چیست و چه کاربردی دارد؟

وب‌سایت makeuseof معتقد است:

استاندارد توکن BRC-20 بیت کوین می‌تواند بلاک چین بیت کوین را متحول کند.

احتمالاً میدانید که اولین بلاک چین موفق در حوزه ارزهای دیجیتال، شبکه بیت کوین است و تنها ارز دیجیتالی که روی این شبکه قرار داشت، ارز دیجیتال بیت کوین بود. با راه‌اندازی استاندارد BRC-20 این موضوع در حال تغییر است و حالا شاهد رشد چشمگیر توکن ها روی شبکه بلاک چین بیت کوین هستیم.

استاندارد توکن BRC-20 یک استاندارد توکن است که در مارس 2023 توسط یک کاربر ناشناس به نام Domo و با نام کاربری @domodata در توییر معرفی شد.

این استاندارد کی راهکار برای ایجاد توکن های غیر مثلی و قابل تعویض روی بلاکچین بیت کوین است که در ادامه به بررسی کامل آن میپردازیم.

تفاوت BRC-20 و ERC-20 چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال استانداردهای توکن نحوه و مکان استفاده از یک ارز دیجیتال را کنترل می‌کنند. در حال حاضر استانداردهای مختلفی مانند ERC-20 مربوط به شبکه اتریوم، BEP-20 مربوط به بایننس و TRC-20 متعلق به شبکه بلاک چین ترون در دسترس کاربران قرار دارد.

استاندارد توکن BRC-20 که مبتنی بر بلاک چین بیت کوین است از ERC-20 الهام گرفته که در حال حاضر کوین‌های مختلفی مانند شیبا اینو از آن استفاده می‌کنند. اصلی‌ترین تفاوت BRC-20 و ERC-20 در این است که استاندارد ERC-20 روی شبکه اتریوم قرار دارد و از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند اما BRC-20 روی شبکه بلاک چین راه‌اندازی شده و از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند.

تفاوت BRC-20 و ERC-20

یکی از ویژگی‌های درخشان اتریوم استفاده آن از قراردادهای هوشمند است، برنامه‌هایی که به‌طور خودکار تراکنش‌ها را زمانی که مجموعه‌ای از شرایط از پیش تعریف‌شده در هر دو طرف برآورده می‌شوند، اجرا می‌کنند.

توکن های BRC-20 به‌جای استفاده از قرارداد هوشمند از نوشته‌هایی در پروتکل اردینالز استفاده می‌کنند تا به‌عنوان دارایی قابل تعویض عمل کند.

چون بلاک چین‌های این دو استاندارد باهم تفاوت دارد، این موضوع به این معنا است که هرکدام از مکانیسم‌های اجماع مختلف استفاده می‌کنند.

ازآنجایی‌که اتریوم از مکانیزم اثبات سهام استفاده می‌کند، تمام تراکنش‌های توکن ERC-20 آن توسط اعتبارسنجی‌هایی تأیید می‌شوند که ETH برای ایمن کردن شبکه به اشتراک می‌گذارد. از سوی دیگر، بیت کوین از مکانیزم اثبات کار قدیمی‌تر استفاده می‌کند که از استخراج‌کنندگان برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

نکته مهم که باید در رابطه با توکن ها و NFT های بیت کوین بدانید این است که برای نگهداری از آن‌ها به کیف پول بیت کوین نیاز دارید.

در حال حاضر، توکن‌های ERC-20 به دلایل زیادی احتمالاً گزینه بهتری نسبت به توکن‌های BRC-20 هستند. اولاً، اگر از طرفداران قراردادهای هوشمند هستید، ممکن است عملکرد استاندارد BRC-20 را دوست نداشته باشید.

درحالی‌که توکن های BRC-20 آزمایشی هستند و به‌تازگی راه‌اندازی شده‌اند، توکن های ERC-20 توسط طیف گسترده‌ای از خدمات DeFi پشتیبانی می‌شوند و برای افرادی که به دنبال تطبیق‌پذیری هستند، گزینه بهتری محسوب می‌شود.

به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید توکن‌های ERC-20 بخرید، تعداد زیادی توکن برای معامله در صرافی‌های محبوب مانند بایننس، یونی سواپ و کوین بیس وجود دارد اما برای خرید توکن های ERC-20 هنوز نمی‌توانید از صرافی‌های معتبری مانند این موارد استفاده کنید. البته باید گفت که ممکن است پذیرش BRC-20 نیز در آینده افزایش پیدا کند و به یک استاندارد توکن معتبر تبدیل شود.

درحالی‌که BRC-20 هنوز در مراحل اولیه خود است، به‌وضوح دارای پتانسیل رشد است. همان‌طور که علاقه به این استاندارد توکن همچنان در حال رشد است، ممکن است به‌زودی شاهد رقابت با استانداردهای بسیار محبوب دیگر مانند ERC-20 و BEP-20 باشیم. زمان نشان خواهد داد که آیا توکن‌های BEP-20 به بخش کلیدی صنعت DeFi تبدیل می‌شوند یا یکی دیگر از روندهای زودگذر در اکوسیستم ارزهای دیجیتال هستند.

تحولاتی که BRC-20 روی بیت کوین ایجاد کرد

ترند شدن استاندارد توکن BRC-20 باعث کاهش تراکنش‌های ارز دیجیتال بیت کوین در این بلاک چین شد چراکه تعداد تراکنش‌های BRC-20 رشد چشمگیری داشت. تراکنش‌های مربوط به BRC-20 در بلاک چین بیت کوین بین 29 آوریل تا 2 می به بیش از 50 درصد رسید که از تراکنش‌های معمولی BTC بیشتر بود.

همچنین حجم استاندارد توکن BRC-20 در اول ماه مه با 366000 تراکنش به اوج خود رسید و تعداد کل تراکنش‌های شبکه بیت کوین به 2.36 میلیون تراکنش رسید.

همراه با افزایش تعداد تراکنش‌های BRC-20 کارمزد تراکنش‌ها نیز به دلیل فعالیت توکن های جدید افزایش چشمگیری داشت. این استاندارد از زمان آغاز به کار خود در اواخر آوریل، باعث ایجاد 109.7 بیت کوین اضافی در کارمزد تراکنش برای ماینرها شده است.

هدف واقعی استاندارد BRC-20 بیت کوین چیست؟

عملکرد اصلی استاندارد BRC-20 این است که به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های قابل تعویض را از طریق پروتکل اردینالز (Ordinals) معامله کنند.

پروتکل اردینالز بیت کوین در ژانویه 2023 راه‌اندازی شد و به دلیل اینکه امکان ایجاد NFT ها را روی بیت کوین به کاربران ارائه می‌کرد، غوغایی در اکوسیستم کریپتو ایجاد کرد.

استاندارد BRC-20 چیست؟ امکان ایجاد NFT های بیت کوین با اردینالز

تا پیش‌ازاین اتریوم به پشتیبانی از توکن‌های غیر مثلی معروف بود و بلاک چین بیت کوین از هیچ دارایی مبتنی بر علم رمزنگاری مانند ارزهای دیجیتال یا NFT ها پشتیبانی نمی‌کرد. بااینکه بسیاری از کاربران دید مثبتی نسبت به این اتفاق دارند اما برخی از متخصصان بلاک چین و ارزهای دیجیتال اعتقاد دارند که این موضوع ممکن است باعث ایجاد محدودیت در رشد بلاک چین بیت کوین شود.

البته که بسیاری از کاربران بیت کوین به دنبال راه‌های جدیدی برای استفاده از این بلاک چین هستند و قابلیت ایجاد NFT می‌تواند باعث استقبال این دسته از کاربران شود.

پروتکل اردینالز ( پروتکل NFT بیت کوین ) چیست و نحوه استفاده از آن

درک جزئیات پروتکل Ordinals می‌تواند کمی دشوار باشد، اما اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم، عملکرد این پروتکل به این شکل است که اجازه می‌دهد تا داده‌ها روی ساتوشی‌ها ثبت شوند. با استفاده از این پروتکل، داده‌های اضافی را می‌توان قبل از ورود به تراکنش روی ساتوشی ثبت کرد.

امکان ایجاد NFT های بیت کوین با اردینالز

هنگامی‌که داده‌ها روی ساتوشی ثبت می‌شود، به یک Ordinal تبدیل می‌شود. داده‌های اردینالز حاوی یک شماره سریال است که به محل NFT مبتنی‌بر بیت کوین منتهی می‌شود.

آنچه در اینجا مهم است این است که اردینالزها غیرقابل تعویض هستند، درحالی‌که توکن های مبتنی بر استاندارد BRC-20 کاملاً قابل تعویض هستند.

این تفاوت مشخص همان چیزی است که توکن های BRC-20 را کاربردی می‌کند. با استفاده از این استاندارد، کاربران می‌توانند توکن‌های NFT مبتنی‌بر بیت کوین را از طریق پروتکل Ordinals ایجاد کرده و مینت کنند، مشابه اینکه کاربران اتریوم می‌توانند توکن‌های غیرقابل تعویض را با استاندارد ERC-20 ایجاد کرده و مینت کنند.

توجه داشته باشید که برای استفاده از پروتکل اردینالز باید از ساتوشی (واحدهای کوچک بیت کوین: هر بیت کوین شامل 100 میلیون ساتوشی است) برای پرداخت‌ها استفاده کنید.

بازار رو به رشد BRC-20 و ارتباط آن با میم کوین PEPE

بازار BRC-20 از زمان راه‌اندازی تاکنون به‌سرعت در حال رشد است. ارزش کل بازار توکن های BRC-20 در مدت‌زمان کمی که از راه‌اندازی این استاندارد می‌گذرد به بیش از 159 میلیون دلار رسیده و باعث شگفتی بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال شده است.

بر اساس گزارش وب‌سایت BRC20.io حجم معاملات 24 ساعته بازار استاندارد BRC-20 بیت کوین از سه میلیون دلار فراتر رفته است. تاکنون بیش از 8000 توکن روی این استاندارد راه‌اندازی شده است و باعث شده بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال به این استاندارد توجه کنند.

بسیاری از فعالان ارز دیجیتال اعتقاد دارند که BRC-20 محبوبیت خود را مدیون پپ کوین (PEPE) است.

حجم معاملات این میم کوین در 24 ساعت به نیم میلیون دلار نیز رسیده است. اگر اخبار فوری ارزهای دیجیتال را دنبال می‌کنید احتمالاً شما هم در رابطه با میم کوین قورباغه پپه شنیده‌اید.

قیمت PEPE در اول ماه مه به 0.49 دلار افزایش یافت، اگرچه اکنون به کمتر از 0.000001دلار کاهش‌یافته است. برای خرید ارز دیجیتال PEPE می‌توانید وارد صفحه قیمت په په شوید.

بازار رو به رشد BRC-20 و ارتباط آن با میم کوین PEPE

توکن های دیگری نیز مانند ORDI، MEME و MOON ازجمله توکن‌هایی هستند که روی استاندارد BRC-20 بیت کوین راه‌اندازی شدند و محبوبیت زیادی پیدا کردند. شاید شما هم نام این ارزها را نشنیده باشید چراکه بسیار جدید هستند.

برخی از مجموعه‌های NFT بیت کوین نیز روی پروتکل اردینالز راه‌اندازی شده‌اند که ازجمله آن‌ها می‌توان به Ordinal Monkey Club اشاره کرد.

بااینکه توکن های BRC-20 به یک موضوع داغ و هیجان‌انگیز تبدیل شده‌اند، باید به خاطر داشت که این استاندارد توکن بسیار جدید است، بنابراین زمان می‌برد تا ببینیم آیا می‌تواند جای پای محکمی در صنعت کریپتو پیدا کند یا خیر؟

نظر شما درباره توکن های ‌BRC-20 و میم کوین پپه چیست؟ تجربیات خود را در انتهای همین صفحه با ایران بروکر به اشتراک بگذارید.

استاندارد BRC-20 یک پروتکل کاربردی یا زیرساختی برای کلاهبرداری؟

با اینکه این روزها بیت کوین و توکن های BRC-20، ترند شده‌اند استاندارد جدید را نمی‌توان تکنولوژی نوآورانه‌ای برای ایجاد بازارهای دیفای و حتی ایجاد توکن بر بستر بیت کوین دانست؛ چراکه خود بیت کوین به‌عنوان زیرساخت بلاک چین، همچنان از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند، برای استانداردهای ساخت توکن بهینه نشده و پرهزینه است.

درواقع، بسیاری معتقدند که استاندارد جدید تنها راهکاری موقت است که برای رقابت با اکوسیستم رو به رشد اتریوم ساخته شده و عده‌ای دیگر می‌گویند استاندارد یادشده تنها راهکاری برای ایجاد درآمد برای استخراج کنندگان بیت کوین است چرا که همین استاندارد باعث افزایش هزینه تراکنش ها در شبکه بلاک چین بیت کوین شده است.

ممکن است در سال‌های آینده شاهد توعه استاندارد BRC-20 و بهبودهای پروتکل آن باشیم. البته که در حال حاضر چنین موضوعی واقعیت ندارد چرا که بیشتر توکن های ایجاد شده روی این پروتکل در حال حاضر میم کوین هستند.

تأثیرات استاندارد توکن BRC-20

ازجمله تأثیرات غیرمنتظره‌ای که معرفی استاندارد BRC-20 داشت می‌توان به توقف برداشت بیت کوین توسط صرافی شناخته شده بایننس اشاره کرد. همچنین هزینه‌های تراکنش‌های بیت کوین به شکل ناگهانی افزایش پیدا کرد و باعث ایجاد ناامیدی در معامله گران در بخش‌های آفریقا و آمریکای جنوبی شد.

با هجوم کاربران به شبکه بلاک چین بیت کوین برای استفاده از استاندارد BRC-20 بایننس مجبور شد به دلیل امکان وجود اشتباه در محاسبه هزینه‌های تراکنش، برداشت‌های بیت کوین را در مدت‌زمان محدودی، متوقف کند.

این اقدام به دلیل افزایش ناگهانی کارمزد بیت کوین بود و باعث ناراحتی بسیاری از کاربران این صرافی شد.

تأثیر استاندارد توکن BRC-20 بر درآمد ماینرها

با هجوم کاربران ارز دیجیتال به شبکه BRC-20 و انجام تراکنش روی این استاندارد، تراکنش‌های شبکه بسیار زیاد شد. همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد، این اتفاق باعث ایجاد درآمد زیادی بالغ‌بر 1097 بیت کوین اضافی به‌عنوان کارمزد تراکنش برای ماینرها شد. متخصصان و معامله گران ارزهای دیجیتال انتظار دارند که در آینده شاهد رشد تعداد تراکنش‌ها و افزایش کارمزدها باشیم که باعث افزایش درآمد ماینرهای بیت کوین بیش از میزان کنونی خواهد شد.

تأثیر BRC-20 بر ازدحام در شبکه بیت کوین

همان‌طور که گفته شد، به دلیل استفاده زیاد کاربران از این استاندارد جدید، شبکه بسیار شلوغ شد و درواقع بیت کوین به این طریق به محدودیت‌های عملیاتی خود رسید. همین موضوع باعث افزایش کارمزد تراکنش‌های شبکه بلاک چین بیت کوین شد و بسیاری از کاربران مجبور شدند از شبکه لایتنینگ به‌عنوان یک جایگزین استفاده کنند.

از زمان راه‌اندازی BRC-20 کارمزد انجام تراکنش‌ها به‌شدت زیاد شده و تراکنش‌ها بیش‌ازحد در صف انتظار می‌مانند.

آخرین بلوک‌های ایجاد شده روی بلاک چین بیت کوین سرشار از تراکنش‌های BRC-20 بوده‌اند و برخی کارمزدهای تراکنش‌ها حتی تا 20 دلار افزایش پیدا کرده است که رشد 800 درصدی کارمزد تراکنش را از سال 2020 تاکنون نشان می‌دهد.

امکان حمله هماهنگ در استاندارد BRC-20 بیت کوین

بعضی از متخصصان در حوزه رمزنگاری و بلاک چین اعتقاد دارند که استاندارد توکن BRC-20 روی بیت کوین یک برنامه هماهنگ برای حمله به بلاک چین بیت کوین در سطح جهانی است. این دسته از افراد اعتقاد دارند که شاید افزایش تراکنش‌ها روی بیت کوین توسط هکرهای دوستدار میم کوین هدایت می‌شود تا محدودیت‌های بیت کوین را آزمایش کنند. البته که هنوز هیچ مدرکی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد.

استاندارد BRC-21 بیت کوین راه‌اندازی شد

درحالی‌که بسیاری از کاربران هنوز درگیر هیاهوی استاندارد BRC-20 هستند، استاندارد جدید به نام BRC-21 نیز روی بیت کوین راه‌اندازی و معرفی شد. (منبع: Interlay Labs)

استاندارد BRC-21 امکان انتقال توکن‌ها از شبکه بلاک چین بیت کوین به دیگر شبکه‌ها را فراهم می‌کند. در پروپوزال معرفی BRC-21، این استاندارد تحت عنوان استانداردی برای «مینت استیبل کوین‌های غیرمتمرکز در شبکه لایتنینگ یا پروتکل‌های پرداختی مشابه» معرفی شده است.

سخن پایانی -استاندارد BRC-20 چیست؟ امکان ایجاد NFT های بیت کوین با اردینالز

در پایان نظر بیت کوینیست را در رابطه با آینده BRC-20 با شما به اشتراک می‌گذاریم. بیت کوینیست اعتقاد دارد که:

اگر راه‌حل لایه 2 مانند Stacks برای بریج کردن در BRC-20 ایجاد شود، کاربرد این توکن‌ها می‌تواند افزایش یابد. این موضوع به‌طور بالقوه می‌تواند تجربه کاربر را بهبود بخشد و مانع ورود کاربران به این اکوسیستم را کاهش دهد. بااین‌حال، سقف قابلیت‌های مالی غیرمتمرکز توکن‌های BRC-20 می‌تواند با توجه به‌اندازه فعلی DeFi در Stacks محدود باشد.

به گفته تام وان، توکن‌های BRC-20 توجه زیادی را در فضای کریپتو به خود جلب کرده‌اند، اما از نظر کاربرد و قابلیت‌های DeFi هنوز راه زیادی برای بلوغ دارند. با پتانسیل یک راه‌حل لایه 2 مانند Stacks برای بریج کردن BRC-20، توکن های این استاندارد می‌توانند شاهد بهبود قابلیت‌های DeFi خود باشند که می‌تواند کاربران و سرمایه‌گذاران بیشتری را جذب کند. بااین‌حال، باید دید که آیا توکن‌های BRC-20 می‌توانند بر محدودیت‌های فعلی خود غلبه کنند و تبدیل به یک اکوسیستم گسترده‌تر شوند.

به‌طورکلی، درحالی‌که توکن‌های BRC-20 شاهد افزایش محبوبیت و ارزش بازار بوده‌اند، کاربرد آن‌ها به دلیل فقدان قابلیت‌های قرارداد هوشمند محدود است. بااین‌حال، راه‌حل لایه 2 می‌تواند قابلیت‌های DeFi آن‌ها را افزایش دهد، که پتانسیل تبدیل‌شدن به یک استاندارد گسترده‌تر را دارد.

سوالات متداول – استاندارد BRC-20 چیست؟ امکان ایجاد NFT های بیت کوین با اردینالز

چه کسی استاندارد توکن BRC-20 بیت کوین را معرفی کرد؟

استاندارد توکن BRC-20 یک استاندارد توکن است که در مارس 2023 توسط یک کاربر ناشناس به نام Domo و با نام کاربری @domodata در توییر معرفی شد.

سازنده استاندارد توکن BRC-20 کیست؟

سازنده این استاندارد همچنان ناشناس است.

چگونه توکن های BRC-20 را مینت کنیم؟

آموزش مینت توکن های BRC20 در UniSat
 وب‌سایت UniSat را باز کنید و به بخش BRC-20 بروید.
 توکنی را انتخاب کنید که توزیع آن در حال انجام است و در فرآیند مینت کردن شرکت کنید.
 تعداد دفعاتی را که می‌خواهید توکن را مینت کنید، انتخاب کنید.
 مقدار گس فی را وارد کنید.

BRC-20 چیست؟

BRC-20 مخفف عبارت Bitcoin Request for Comment، یک چارچوب آزمایشی برای ساخت توکن‌های قابل تعویض روی بیت کوین با استفاده از Ordinals است، پروتکلی که افراد را قادر می‌سازد تا NFT های خود را روی بیت کوین مینت کنند.

نرگس فهیمی
نرگس فهیمی
کارشناس ارز دیجیتال، متاورس و NFT
فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥