ارز دیجیتال

قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم؟ | معرفی ۳ استراتژی و ۴ گزینه سرمایه گذاری

ارز دیجیتال

مطالعه در 10 دقیقه

تصور کنید در یک بازی هستید، ناگهان جوایز کمیاب‌تر و کمتر می‌شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ هیجان بالا می‌رود، رقابت افزایش می‌یابد و ارزش هر جایزه به‌طور چشم‌گیری زیاد می‌شود. این دقیقا همان چیزی است که در رویداد هاوینگ بیت کوین که هر چند سال یک‌بار رخ می‌دهد، اتفاق می‌افتد و برای ما سوال ایجاد می‌شود که قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم؟

برای مطالعه کامل در رابطه با اینکه هاوینگ بیت کوین چیست و دقیقا به چه چیزی هاونیگ بیت کوین گفته می‌شود و کدام ارزهای دیجیتال، هاوینگ دارند، مقاله هاوینگ بیت کوین چیست را مطالعه کنید. همچنین در این صفحه از ایران بروکر می‌توانید شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین را مشاهده کنید.

بیت کوین، اولین و مشهورترین ارز دیجیتال در حال تغییر دیدگاه ما در مورد پول است. این ارز دیجیتال منحصربه‌فرد با رویدادهای خارق‌العاده‌ای مانند هاوینگ، نه تنها خود را متحول می‌کند، بلکه بر کل بازار ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد. حال چرا این موضوع مهم است؟ زیرا نوسانات بیت کوین، مانند امواج قدرتمندی در سراسر بازار کریپتو حرکت می‌کند. اگر به‌دنبال سرمایه‌گذاری در این دنیای هیجان‌انگیز هستید، درک هاوینگ و تأثیرات آن، کلید موفقیت شما خواهد بود. بنابراین با ما همراه باشید تا بررسی کنیم قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم؟

درباره هاوینگ بیتکوین

قبل از اینکه به سوال “قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم”، پاسخ دهیم بیایید ببینیم که هاوینگ چیست و اصلا چرا رخ می‌دهد؟

هاوینگ بیت کوین، رویدادی برنامه‌ریزی‌شده در قلبِ این رمز ارز محبوب است که هر چهار سال یک‌بار، پاداشِ استخراجِ بلاک‌های جدید را به نصف کاهش می‌دهد. این مکانیسمِ هوشمندانه، تضمین می‌کند که تولید بیت کوین‌های جدید با گذر زمان کندتر شده و شبیه به فرآیندِ استخراجِ فلزات گرانبهایی مانند طلا باشد.

چرا هاوینگ اتفاق می‌افتد؟

خالقِ بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، هاوینگ را برای کنترل تورم در این رمز ارز طراحی کرد. با وجودِ سقفِ ۲۱ میلیون بیت کوینی که می‌توانند در جهان وجود داشته باشند، نصف‌شدنِ پاداشِ استخراج، برای طولانی‌تر کردن فرآیند استخراج و توزیع یکنواخت‌تر بیت کوین‌های جدید در طول زمان، ضروری است. این کمبود ذاتی، انتخابی عمدی برای حفظ ارزش بیت کوین و تبدیل آن به یک دارایی ضد تورمی است. در حالی که ارزهای فیاتِ سنتی می‌توانند بدون محدودیت چاپ شوند و در معرض تورم قرار گیرند، بیت کوین با این مکانیزم هوشمندانه (هاوینگ)، ثبات خود را حفظ می‌کند.

تأثیر هاوینگ بر رفتار سرمایه‌گذاران

هاوینگ بیت کوین، تحرکات بازار را به شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که به‌دنبال آن، رفتار سرمایه‌گذاران نیز به‌طور قابل توجهی تغییر می‌کند؛ اما چگونه؟

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین:

هاوینگ بیت کوین چیست
 • کاهش عرضه: با نصف‌شدنِ پاداش استخراج، تعداد بیت کوین‌های جدیدی که به بازار عرضه می‌شوند به نصف می‌رسد. زمانی که عرضه کاهش می‌یابد، تقاضا حتی اگر برای بیت کوین زیاد نشود و ثابت بماند، باعث افزایش قیمت می‌شود.
 • نوسانات: داده‌های قیمتی پس از هاوینگ‌های قبلی نشان می‌دهد که هاوینگ بیت کوین نوسانات بازار را به شدت افزایش داده است. احساسات و پیش‌بینی‌های سرمایه‌گذاران در این دوره نقش کلیدی دارند.

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در هاوینگ

 • خرید: برخی از سرمایه‌گذاران با پیش‌بینی افزایش قیمت پس از هاوینگ، اقدام به خرید بیت کوین می‌کنند.
 • تنوع: برخی دیگر برای کاهش ریسک، سرمایه‌گذاری خود را با سایر ارزهای دیجیتال یا استیبل کوین‌های دیگر تنوع می‌دهند.
 • هولدکردن: سرمایه‌گذاران بلندمدت ممکن است استراتژی هولدکردن بیت کوین‌های خود را ادامه دهند؛ یعنی آنها را برای مدت زمان بیشتری نگه‌دارند.

نکات مهم:

 • هیچ تضمینی برای افزایش قیمت بعد از هاوینگ بیت کوین وجود ندارد.
 • نوسانات بازار در این دوره می‌تواند بسیار بالا باشد.
 • تحلیل و بررسی دقیق قبل از هرگونه تصمیم سرمایه‌گذاری ضروری است.

چه زمانی در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

زمان مناسب برای خرید ارزهای دیجیتال وابستگی زیادی به شرایط بازار و اهداف سرمایه‌گذاری شما دارد. این نکته مهم است که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پُرتحرک و پُرنوسان است و نمی‌توان به‌طور قطعی گفت که زمان دقیقی برای خرید وجود دارد. اما برخی از راهنمایی‌های کلی برای انتخاب زمان خرید وجود دارد که عبارت‌اند از:

 1. تحلیل بازار: بررسی نمودارهای قیمت و شاخص‌های بازار برای درک روند قیمت‌ها و نقاط ورود مناسب.
 2. تحلیل اخبار: رویدادها و اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال تأثیر زیادی بر روند قیمت‌ها دارند. بررسی اخبار حوزه ارزهای دیجیتال و تأثیر آن‌ها بر بازار می‌تواند به شما در انتخاب زمان مناسب برای خرید کمک‌کننده باشد.
 3. تنظیم استراتژی: داشتن یک استراتژی خرید و فروش مبتنی بر اهداف شخصی و شرایط بازار می‌تواند به شما کمک شایانی کند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند در هنگام نزول شدید بازار خرید کنند، در حالی که دیگران به‌دنبال خرید در نقاط ثابت بازار هستند.
 4. مدیریت ریسک: مهم است که حجم سرمایه‌گذاری و میزان ریسکی که می‌توانید بپذیرید را در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال، سرمایه‌گذاری بیش از آنچه که می‌توانید از دست بدهید، منجر به مشکلات مالی می‌شود.

در کل، زمان مناسب برای خرید ارزهای دیجیتال بستگی به شرایط فردی و بازار دارد. بهتر است قبل از هر تصمیمی تحلیل دقیقی انجام دهید و با دقت به استراتژی خود عمل کنید.

قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم؟

هاوینگ نه تنها یک اثر و رویداد فنی است؛ بلکه از نظر روانی نیز تأثیر بسزایی روی کل بازار ارزهای دیجیتال دارد. به همین دلیل در بازار ارزهای دیجیتال اثر قبل و بعد از هاوینگ را داریم! یعنی قبل از اینکه به رویداد هاوینگ برسیم، ارزهای دیجیتال به‌خصوص بیت کوین به پیشوازی این رویداد می‌روند و رشد قیمتی خوبی را تجربه می‌کنند.

بعد از هاوینگ نیز بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به مدت ۱۰ الی ۱۲ ماه به صعود خود ادامه می‌دهند و ما در این بازه زمانی به‌عنوان یک سرمایه‌گذار باید روی ارزهای دیجیتالی سرمایه‌گذاری کنیم که در مرحله اول، سرمایه‌گذاری امنی باشند و در مرحله دوم، سود خوبی را از آنها کسب کنیم. البته این رفتاری بوده که تا به حال در حوالی هاوینگ بیت کوین مشاهده کردیم، باید دید هاوینگ ۲۰۲۴ نیز همین الگوی رفتاری تکرار می‌شود یا خیر؟

در پاسخ به سوالِ قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم، باید بیان کرد در میان هزاران ارز دیجیتال، برای اینکه چند نمونه مناسب برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم، باید سبد خود را به چند بخش مختلف تقسیم کنید.

چه ارزهای دیجیتالی را قبل از هاوینگ بخریم

اما می‌رسیم به پاسخ این سوال مهم که قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم؟

 • ملکه بازار ارزهای دیجیتال: می‌توان روی اتریوم به‌عنوان ملکه بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرد؛ زیرا بعد از رالی بیت کوین، این اتریوم است که به‌عنوان رهبر آلت کوین‌ها صعود و رشد خود را آغاز می‌کند و به اصطلاح باعث شروع آلت سیزن می‌شود.
 • مارکت کپ بالا: روی ارزهای دیجیتالی با ارزش بازار بالا سرمایه‌گذاری کنید؛ چراکه باعث می‌شود در سرمایه‌گذاری خود، امنیت داشته باشید. از جمله ارزهای با ارزش بازار بالا عبارت‌اند از: کاردانو، پولکادات، ریپل و سولانا. می‌توانید در ۲۰ ارز دیجیتال برتر بازار با توجه به تحقیقی که انجام می‌دهید، سرمایه‌گذاری کنید.
 • لایه دوها (layer 2): سرمایه‌گذاری روی لایه دوها نیز می‌تواند یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای تکمیل‌کردن سبد شما باشد. لایه دوها باعث بهترشدن عملکرد اتریوم می‌شوند و سرمایه‌گذاران نهادی موفقی دارند. از جمله لایه دوهای موفق می‌توان به آربیتروم و اپتیمیسم اشاره کرد.
 • حوزه بازی: حوزه گیمینگ نیز یکی دیگر از بخش‌هایی است که قبل از هاوینگ می‌تواند یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری باشد. توکن ماویا و اکسی اینفینیتی از جمله ارزهایی هستند که می‌توانند رشد خوبی را تجربه کنند.

در کل، بازار ارزهای دیجیتال پر از فرصت‌های مناسب است به شرطی که در زمان مناسب و روی پروژه با پتانسیل بالا سرمایه‌گذاری کنید. سایر حوزه‌هایی که می‌توانید قبل از هاوینگ در آنها سرمایه‌گذاری کنید می‌توان به هوش مصنوعی، پروژه‌های BRC-20 و اوراکل‌هایی مانند چین لینک اشاره کرد.

چگونه برای هاوینگ آماده شویم؟

هاوینگ بیت کوین، رویدادی مهم و دوره‌ای است که می‌تواند نوسانات شدیدی در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کند. اما این نوسانات، لزوماً به‌معنای ضرر نیستند. با آمادگی و برنامه‌ریزی صحیح، می‌توانید از این فرصت برای افزایش سود سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید. در ادامه نکاتی آماده شده است تا با رعایت آنها بدانیم قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم:

 1. آموزش را جدی بگیرید:
  • در منابع معتبر، فرآیند هاوینگ و تأثیرات آن بر کل بازار را بررسی کنید.
  • هدف و فلسفه پشت این رویداد را درک کنید.
 2. بازار را رصد کنید:
  • عملکرد بیت کوین را به‌طور دقیق دنبال کنید.
  • واکنش آلت کوین‌ها را در دوره‌های هاوینگ قبلی بررسی کنید. ما، سه هاوینگ را پشت سر گذاشته‌ایم.
  • الگوهای تاریخی چرخه‌های قبلی را تجزیه و تحلیل کنید.
 3. سبد خود را پر کنید:
  • قبل از هاوینگ، تنوع و تعادل سبد خود را ارزیابی کنید.
  • برای استفاده از فرصت‌های خرید احتمالی، آماده باشید.
 4. با جامعه ارتباط برقرار کنید:
  • با انجمن‌های آنلاین و گروه‌های رسانه‌های اجتماعی مرتبط با ارزهای دیجیتال، تعامل داشته باشید.
  • از دانش و تحلیل‌های ارائه‌شده توسط فعالان بازار، استفاده کنید.
 5. برای سناریوهای مختلف برنامه‌ریزی کنید:
  • تأثیرات احتمالی نتایج مختلف هاوینگ بر بازار را پیش‌بینی کنید.
  • استراتژی سرمایه‌گذاری خود را بر اساس سناریوهای مختلف، تنظیم کنید.
چگونه برای هاوینگ آماده شویم؟

با مدنظر داشتن این نکات، می‌توانید خود را برای موفقیت در نبرد با بیت کوین و افزایش سود سرمایه‌گذاری در هاوینگ بعدی آماده کنید.

جمع‌بندی بحث «قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم»

به یاد داشته باشید که هاوینگ به‌معنای رشد صد درصدی بازار ارزهای دیجیتال نیست. این بازار بسیار جوان و نوپا است و در حال حاضر، موضوع ETFهای بیت کوین، چرخه تاریخی این ارز دیجیتال را تغییر داده است؛ به‌گونه‌ای که در زمان نگارش این مقاله (که بیش از ۴۰ روز به هاوینگ زمان باقی‌مانده است) بیت کوین در نزدیکی سقف تاریخی خود در حال معامله است و این موضوع برای اولین بار در تاریخ BTC رخ داده است.

بنابراین برای اینکه از زیان و ضررهای سنگین جلوگیری کنید حتما مطالعات و تحقیقات دقیقی را انجام دهید و تنها پولی را در این بازار سرمایه‌گذاری کنید که اگر وارد زیان شدید، آسیب شدیدی به زندگی مالی شما وارد نشود.

سوالات متداول «قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم»

هاوینگ بیت کوین چیست و چرا رخ می‌دهد؟

هاوینگ بیت کوین، رویدادی برنامه‌ریزی‌شده در قلبِ این رمز ارز محبوب است که هر چهار سال یک‌بار، پاداشِ استخراجِ بلاک‌های جدید را به نصف کاهش می‌دهد. هاوینگ برای کنترل تورم در این رمز ارز طراحی شد. نصف‌شدنِ پاداشِ استخراج، برای طولانی‌تر کردن فرآیند استخراج و توزیع یکنواخت‌تر بیت کوین‌های جدید در طول زمان، ضروری است. این کمبود ذاتی، انتخابی عمدی برای حفظ ارزش بیت کوین و تبدیل آن به یک دارایی ضد تورمی است. بیت کوین با این مکانیزم هوشمندانه (هاوینگ)، ثبات خود را حفظ می‌کند.

قبل از هاوینگ چه ارز دیجیتالی بخریم؟

می‌توانید روی ملکه بازار ارزهای دیجیتال، ارزهایی با مارکت کپ بالا، پروژه‌ها لایه دو، حوزه بازی و سایر ارزهای دیجیتال که در طول مقاله اشاره کردیم، سرمایه‌گذاری کنید.

استراتژی‌های سرمایه‌گذاران در مقابل هاوینگ چگونه است؟

برخی از سرمایه‌گذاران با پیش‌بینی افزایش قیمت پس از هاوینگ، اقدام به خرید بیت کوین می‌کنند. برخی دیگر برای کاهش ریسک، سرمایه‌گذاری خود را با سایر ارزهای دیجیتال یا استیبل کوین‌های دیگر تنوع می‌دهند. سرمایه‌گذاران بلندمدت ممکن است استراتژی هولدکردن بیت کوین‌های خود را ادامه دهند؛ یعنی آنها را برای مدت زمان بیشتری نگه‌دارند.

بعد از هاوینگ بیت کوین چه اتفاقی می‌افتد؟

عرضه کم، تقاضا زیاد و جو بازار ارزهای دیجیتال نیز مثبت می‌شود. بعد از هاوینگ احتمال شروع آلت سیزن نیز وجود دارد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید