آموزش بازارهای مالی

بروکر چیست؟ معرفی انواع کارگزاران معاملاتی و بررسی تفاوت آن‌ها

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 16 دقیقه

در جواب این که بروکر چیست باید بیان کنیم کارگزار یا بروکر در واقع واسطه‌ای است که خریدار و فروشنده را به هم وصل می‌کند. انواع مختلف بروکر مانند بروکر یا کارگزار بیمه و بروکر یا کارگزار بورس وجود دارند. شاید بسیاری از افراد با شنیدن کلمه بروکر به یاد بازار فارکس بیفتند، اما در این مطلب از ایران بروکر یک‌بار و برای همیشه درمورد این واژه شفاف‌سازی کرده‌ایم؛ بنابراین اگر برای شما هم بروکر یک کلمه نامفهموم است یا اگر می‌خواهید تفاوت بروکر بورس و فارکس یا بروکر بیمه و بروکرهای ارزی را بررسی کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا یک بار برای همیشه متوجه شوید که بروکر چیست؟

بروکر چیست؟

بروکر، شرکت یا فردی است که به‌عنوان یک واسطه یا میانجی به‌منظور تسهیل و بهبود فرآیند معامله‌ بین دو طرف در یک تراکنش یا معامله حضور دارد و به آن‌ها برای رسیدن به توافق و انجام تبادلات کمک می‌کند.

نقش اصلی بروکر در انجام راحت معاملات و ایجاد ارتباط بین فرد یا شرکت‌هایی است که به‌دنبال خدمات خاصی هستند. خدمات می‌تواند در حوزه‌های مختلفی از بازار مالی گرفته تا معاملات املاک و مستغلات، بازرگانی بین‌المللی، بیمه و غیره باشد.

بروکرها می‌توانند در بازار مالی به‌عنوان واسطه میان خریداران و فروشندگان اوراق بهادار یا ارزها عمل کنند. آن‌ها اطلاعات بازار و همچنین اطلاعات مربوط به تغییرات قیمت‌ها را به مشتریان خود ارائه می‌دهند تا بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند. همچنین، در زمینه بازارهای املاک و مستغلات، بروکرهای املاک به‌عنوان واسطه بین فروشندگان و خریداران ملک عمل می‌کنند. آن‌ها به مشتریان کمک می‌کنند تا بهترین ملک را با توجه به نیازها و بودجه خود انتخاب کنند.

همچنین بخوانید: بروکر یا کارگزار مسکن چیست؟ آموزش معامله مسکن در بازار بورس

معرفی انواع بروکر

حال که به جواب بروکر چیست رسیدید و درک کردید که این واژه صرفا در بازارهای مالی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ انواع مختلف بروکر را بررسی و اطلاعات مختصر در رابطه با هر کدام از کارگزاری‌ها را مرور می‌کنیم.

انواع بروکر

 • بروکر یا کارگزار بیمه
 • بروکر یا کارگزار بورس
 • بروکر فارکس یا کارگزار فارکس
 • بروکر ارز دیجیتال یا صرافی ارز دیجیتال
 • بروکر ارزی یا صرافی‌های مجاز
 • بروکر یا کارگزار اختیار معامله (Options Broker)
 • بروکر مسکن
 • بروکر معاملات کالا
 • بروکر معاملات آتی
 • بروکر معاملات انرژی

بروکر یا کارگزار بیمه

در این بخش از مقاله بروکر چیست به معرفی کارگزار بیمه می‌پردازیم. بروکر بیمه به شخص یا موسسه‌ای گفته می‌شود که به‌عنوان واسطه‌ای برای انجام معاملات بین بیمه‌گذار و بیمه‌گر فعالیت می‌کند و در ازای ارائه این خدمات، کارمزد دریافت می‌کند. به‌عبارتی شغل کارگزار بیمه ارائه خدمات بیمه‌ای به بیمه‌گذار و دریافت کارمزد از شرکت بیمه‌گر است.

معمولا فرایند کار بروکر بیمه به این شکل است که به بیمه‌گذار کمک می‌کند تا از میان تعداد زیادی از کارگزاران بیمه بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کند. بروکر بیمه باید اطلاعات لازم را از شخص یا سازمان بیمه‌گذار دریافت کند و با ارزیابی نیازهای بیمه‌ای آن‌ها به بررسی ویژگی‌ها و هزینه‌های بیمه‌های مختلف بپردازد. همچنین بروکرهای بیمه وظیفه پیگیری خسارت‌های احتمالی به شخص یا سازمان بیمه‌گذار را به عهده دارد و باید گزارش‌های منظمی را به بیمه‌گر ارائه کند.

کارگزار چیست

توجه به این نکته نیز اهمیت دارد که کارگزاری بیمه با دفاتر نمایندگی متفاوت هستند. در واقع دفاتر نمایندگی صرفا اجازه همکاری با یک شرکت بیمه را دارند؛ در حالی که کارگزاران بیمه می‌توانند از هر شرکت بیمه یک کد مجزا برای همکاری دریافت کنند. همچنین بروکرهای بیمه بایستی پروانه رسمی کارگزاری بیمه را از بیمه مرکزی کشور دریافت کنند.

پس به‌طور کلی بروکر بیمه، مرکزی است که از آن انتظار داریم اطلاعات و آگاهی جامعی در رابطه با انواع بیمه داشته باشد و بتواند بهترین بیمه را متناسب با شرایط متقاضی، معرفی کند.

بروکر یا کارگزار بورس

معمولا افراد از طریق آشنایی با بازار سهام ایران با دنیای بازارهای مالی آشنا و وارد این دنیای پرهیاهو می‌شوند. همان‌طور که از نام آن مشخص است، بروکر یا کارگزاری بورس به شرکت‌های واسطی گفته می‌شود که به افراد و سازمان‌ها کمک می‌کنند تا سهام شرکت‌ها را خریداری کنند.

اما اگر بخواهیم بروکر یا کارگزار بورس را از زبان قانون اوراق بهادار جمهوری اسلامی و از جنبه قانونی تعریف کنیم:

بروکر بورس به یک شخص یا نهاد حقوقی گفته می‌شود که اوراق بهادار را برای دیگران یا در حساب آن‌ها معامله می‌کند. به‌عبارتی دیگر کارگزاری بورس، یک نهاد واسط است که خرید و فروش اوراق بهادار را در بازار سرمایه انجام می‌دهد.

همچنین لازم است بدانید که خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی در بازار ایران، صرفا توسط بروکرهای رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود. نکته جالب دیگر این است که کارگزار بورس در واقع وکیل سرمایه‌گذاران برای انجام خرید و فروش سهام است. البته این وکالت با کسب مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می‌شود.

در واقع بروکر بورس سفارشات خرید و فروش مشتریان را دریافت می‌کند و رابطی بین خریداران و فروشندگان سهام و هسته معاملات بورس است؛ چرا که افراد نمی‌توانند به‌طور مستقیم به یک شرکت مراجعه کنند و سهام بخرند یا به‌طور مستقیم به هسته معاملات بورس وصل شوند.

کارگزار بورس معمولا برای انجام معاملات دقیق و آسان، اطلاعاتی را در اختیار خریداران و فروشندگان سهام قرار می‌دهد، از جمله:

 • تعداد سهام
 • قیمت
 • تعداد خریدار و فروشنده
 • حجم معاملات

نکته مهم دیگر در رابطه با بروکر بورس این است که این کارگزاری‌ها در نوع خدماتی که ارائه می‌دهند با یکدیگر متفاوت هستند. به‌طور کلی خدماتی که بروکرهای بورس ارائه می‌کنند به شرح زیر است. برخی از کارگزاری‌ها تمام این خدمات را ارائه می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر به‌طور خاص روی ارائه چند خدمت تمرکز دارند.

خدمات بروکرهای بورس عبارتند از:

کارگزاری یا بروکر فارکس

یکی دیگر از انواع بروکرهایی که در مقاله بروکر چیست بررسی می‌کنیم، بروکر فارکس است که واسطه‌ای برای دسترسی خریداران و فروشندگان خرد به بازار جهانی فارکس است. شاید به‌طور معمول با شنیدن واژه بروکر به یاد فارکس بیفتید؛ چرا که این واژه بیشتر در کنار عبارت فارکس دیده می‌شود. اما همان‌طور که در جواب بروکر چیست گفتیم، بروکر به معنای یک واسط مالی است که بین ارائه‌دهنده و دریافت‌کننده خدمت در ازای انجام واسطه‌گری، کارمزد دریافت می‌کند.

بروکر یا کارگزار چیست

بروکر فارکس که به آن بروکر خرده‌فروشی یا بروکر معاملات ارزی نیز گفته می‌شود، ابزارهای لازم برای دسترسی معامله‌گران خرد به بازار فارکس را فراهم می‌کنند. بازار فارکس بازاری بسیار بزرگ برای تبادل ارزهای خارجی است و معمولا تبادلات ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها از این طریق انجام می‌شود. تریدرهای خرد به‌طور مستقیم به بازار فارکس دسترسی ندارند؛ به همین دلیل به بروکرهایی نیاز دارند که واسطه‌گری معاملات را انجام دهد و امکان خرید و فروش جفت ارزهای فارکس را برای آن‌ها فراهم کند.

قدمت بازار فارکس به قبل از دوران اینترنت می‌رسد. در آن زمان صرفا بانک‌های بزرگ، کمپانی‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌داران بزرگ می‌توانستند در بازار فارکس معامله کنند. اما به لطف اینترنت و ابزارهایی که بروکرهای فارکس در اختیار معامله‌گران قرار دادند، امروزه هر شخصی که به اینترنت و پلتفرم‌های معاملاتی فارکس دسترسی داشته باشد، می‌تواند وارد این بازار شده و به معامله و کسب سود بپردازد.

برای شروع یادگیری فارکس پیشنهاد می‌کنیم از بخش آموزش رایگان فارکس در ایران بروکر استفاده کنید.

بروکر یا صرافی ارز دیجیتال

بروکر یا صرافی ارز دیجیتال یک شخص یا شرکت است که به‌عنوان واسطه‌ای بین معامله‌گران و بازار ارزهای دیجیتال (مانند بیت‌کوین، اتریوم، ریپل و غیره) عمل می‌کند. وظیفه اصلی یک بروکر ارز دیجیتال ارائه خدمات خرید و فروش ارزهای دیجیتال به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران است.

در این بخش از مقاله بروکر چیست به بررسی برخی از ویژگی‌ها و وظایف یک بروکر ارز دیجیتال می‌پردازیم:

 1. ارائه پلتفرم معاملاتی: بروکرهای ارز دیجیتال معمولاً یک پلتفرم آنلاین ایجاد می‌کنند که کاربران بتوانند در آن ارزهای دیجیتال را بخرند و بفروشند.
 2. اطلاعات بازار: بروکرها به معامله‌گران اطلاعات بازار، نمودارهای قیمتی و سایر اطلاعات مرتبط با ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند تا این افراد بتوانند تصمیمات بهتری در مورد معاملات خود بگیرند.
 3. امکانات معاملاتی: بروکرها علاوه بر خرید و فروش ارزهای دیجیتال، امکانات دیگری مانند مارجین تریدینگ و استفاده از اهرم (leverage) نیز ارائه می‌دهند.
 4. مدیریت امنیت: بروکرها مسئول مدیریت امنیت اطلاعات و ارزهای دیجیتال کاربران را دارند تا از حملات سایبری و دسترسی غیرمجاز جلوگیری کنند.
 5. پشتیبانی مشتری: ارائه خدمات پشتیبانی به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در مورد مسائل فنی، معاملات و سوالات دیگر از وظایف مهم یک بروکر ارز دیجیتال است.

بروکرهای ارز دیجیتال ممکن است تحت نظارت قانون‌گذارن مالی مختلف قرار گیرند و باید به تعدادی از قوانین و مقررات مالی پایبند باشند. همچنین، انتخاب یک بروکر ارز دیجیتال با ویژگی‌های خوب خود می‌تواند به کاربران کمک کند تا تصمیمات معقولانه‌تری در معاملات خود بگیرند.

برای راهنمایی و انتخاب صرافی ارز دیجیتال مناسب با نیازهای خود، می‌توانید از صفحه راهنمای انتخاب صرافی ایران بروکر استفاده کنید.

بروکر ارزی یا صرافی های مجاز

بروکر ارزی یا صرافی مجاز به نهاد یا افرادی گفته می‌شود که مجوزهای رسمی از مراجع مالی یا نظارتی دریافت کرده‌اند و به تبادل ارزها و ارائه خدمات مالی مرتبط با آن می‌پردازند. در آخرین گزینه از انواع بروکرها و مقاله بروکر چیست به جزئیات بیشتری در مورد بروکر ارزی می‌پردازیم.

مواردی که یک بروکر ارز یا صرافی مجاز باید رعایت کند عبارتند از:

بروکر یا کارگزار چیست؟
 1. مجوزهای رسمی: بروکر ارز یا صرافی مجاز برای فعالیت‌های خود باید از مراجع مالی و نظارتی مانند بانک مرکزی یا سازمان‌های مالی ملی مجوزهای رسمی دریافت کند.
 2. پایبندی به مقررات: باید به تمامی مقررات و قوانین مرتبط با تبادل ارز و امور مالی پایبند باشد. این امر شامل: رعایت الزامات تشخیص مشتری (KYC)، جلوگیری از پولشوی و مبارزه با تروریسم است.
 3. امنیت مالی: بروکرهای ارزی مجاز باید از امنیت مالی مشتریان خود، شامل: اطمینان از ایمنی انتقال اطلاعات مالی، ذخیره‌سازی امن اطلاعات مشتریان و اجرای استانداردهای امنیتی مرتبط با این حوزه، مراقبت کنند.
 4. پشتیبانی مشتری: باید به مشتریان خدمات پشتیبانی مطلوب و دقیق ارائه دهند تا در صورت نیاز به راهنمایی یا رفع اشکال با مشتریان همراه باشند.

همچنین، در بسیاری از کشورها، بروکرهای ارز مجاز باید دارای سرمایه کافی برای پوشش مخاطرات باشند و تعهدات مالی را ارتقاء دهند. توجه به این نکات به افراد و معامله‌گران کمک می‌کند تا از انتخاب صرافی یا بروکر ارزی با اعتبار و قابل اعتماد بهره‌مند شوند.

ملاک انتخاب بروکر معتبر

گزینه‌های بسیار زیادی وجود دارد که به ما در انتخاب یک بروکر معتبر کمک خواهند کرد که در زیر به برخی از این گزینه‌ها اشاره می‌کنیم:

 • توجه به میزان حداقل واریزی: بسیاری از بروکرها محدودیت‌هایی را برای حداقل واریزی اعمال می‌کنند؛ لازم است که از این محدودیت‌ها به‌صورت کامل اطلاع داشته باشید.
 • لوریج یا اهرم بالا: لوریج یا اهرم به شما کمک می‌کند تا چند برابر سرمایه خود، معامله انجام دهید. برخی از بروکرها تا لوریج ۱۰۰ به کاربران خود حق انتخاب می‌دهند.
 • رگوله و اعتبار بروکر: رگوله و اعتبار بروکر اهمیت ویژه‌ای دارد و لازم است که مجوز‌های آن‌ها را در سایت‌های معتبر ارزیابی و بررسی کنید.
 • نحوه و سرعت واریز و برداشت: نحوه واریز و برداشت برای ما ایرانی‌ها خیلی مهم است، بروکری را انتخاب کنید که واریز و برداشت از طریق ارزهای دیجیتال یا واریز و برداشت مستقیم ریالی را برای کاربران خود فراهم می‌کنند.
 • پلتفرم‌های قابل استفاده: علاوه بر پلتفرم‌هایی مانند متاتریدر ۴ و ۵، برخی دیگر از بروکرها پلتفرم اختصاصی خود را دارند که انجام معاملات را برای مشتریان خود راحت‌تر می‌کنند.
 • اسپرد پایین: در هنگام انتخاب بروکر حتما به اسپردهای معاملاتی توجه داشته باشید. اسپرد برخی از بروکرها به شدت بالا است و باعث می‌شود محاسبات مالی شما دچار اختلال شود.
 • اجرای سریع: د واقع بروکرهایی مناسب معاملات شما هستند که در کسری از ثانیه، دستورات معاملاتی شما را اجرا کنند. از بروکرهایی که تأخیر در باز و بسته کردن معاملات دارند، دوری کنید.
 • تنوع در ابزارهای معاملاتی (علاوه برجفت‌های اصلی، جفت‌های فرعی نیز وجود داشته باشد): امروزه بروکرها انواع دارایی را برای معامله در اختیار کاربران قرار می‌دهند و بروکر معتبر انتخابی شما باید دارایی‌هایی مانند سهام، شاخص‌ها و ارزهای دیجیتال را برای معامله داشته باشد.
 • وجود حساب دمو: حساب دمو یا آزمایشی باعث می‌شود که شما در یک محیط کاملا آزمایشی، بدون پول واقعی مشغول به تست استراتژی‌های خود شوید.
 • ارائه خدمات به ایرانیان: یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای انتخاب بروکر است. از بروکرهایی که قوانین خود را برای ارائه خدمات به ایرانیان اعلام نکرده‌اند، دوری کنید.

در ملاک انتخاب بروکرها رگوله‌ها و ارائه خدمات به ایرانیان جایگاه ویژ‌ه‌ای دارند؛ بنابراین بروکری را انتخاب کنید که بدون هیچ‌گونه نگرانی مشغول به انجام معاملات در بستر آن شوید.

درآمد بروکرها از چه راهی است؟

بروکرها از راه‌های مختلفی کسب درآمد می‌کنند و آشنایی با این درآمدها به ما کمک می‌کند تا شناخت بهتری از بروکرهای بازار مالی داشته باشیم.

 • اسپرد: اسپرد که رایج‌ترین روش درآمدزایی بروکرها است به تفاوت بین قیمت خرید و فروش یک جفت ارز اشاره دارد؛ به‌عنوان مثال: اگر اسپرد EUR/USD حدود ۳ پیپ باشد، بروکر برای هر معامله ۳ پیپ سود می‌برد.
 • کمیسیون: هزینه‌ای است که بروکر برای هر معامله دریافت می‌کند و معمولاً در معاملات سهام، CFD و سایر ابزارهای مشتقه اعمال می‌شود؛ مثلا بروکر ممکن است برای هر معامله سهام ۰.۰۱٪ کمیسیون دریافت کند.
 • سوآپ: هزینه‌ای است که به دلیل تفاوت نرخ بهره بین دو ارز و برای معاملات پوزیشن شبانه دریافت می‌شود؛ مثال: اگر نرخ بهره USD از EUR بیشتر باشد، معامله گران EUR/USD پوزیشن شورت باید سوآپ بپردازند.
 • رول اوور: رول اور مشابه سوآپ به دلیل تفاوت نرخ بهره است که برای تمدید معاملات فیوچرز و آپشن دریافت می‌شود
 • سایر خدمات:
  • برخی از بروکرها خدمات اضافی مانند سیگنال‌های معاملاتی، ابزارهای تحلیل و آموزش ارائه می‌دهند؛ این خدمات می‌توانند منبع درآمد اضافی برای بروکرها باشند.
 • نکته مهم:
  • مدل‌های مختلف درآمدزایی برای بروکرها وجود دارد. برخی از بروکرها فقط از اسپرد و کمیسیون درآمد کسب می‌کنند، در حالی که برخی دیگر با خدمات اضافی که ارائه می‌دهند، ایجاد درآمد می‌کنند.

مخلص کلام در مورد بروکر چیست و معرفی انواع و تفاوت کارگزاران معاملاتی

برای خلاصه مفهوم و انواع بروکر چیست باید بیان کرد که اهمیت این واسطه‌های مالی در تسهیل معاملات و ارائه خدمات به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران آشکار شده است. بروکرها به‌عنوان فراهم‌کنندگان پلتفرم‌های معاملاتی و مشاوران مالی، نقش بسیار مهمی در تسهیل دسترسی به بازارها و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاران ایفا می‌کنند.

انواع مختلفی از بروکرها وجود دارند که در این مطلب به بررسی بروکرهای فارکس و ارز دیجیتال، بروکرهای بیمه، بروکرهای بورس و بروکرهای ارزی پرداختیم. هر یک از انواع بروکرها با ویژگی‌ها و خدمات منحصربه‌فرد خود به نیازهای مختلف معامله‌گران پاسخ می‌دهند. همچنین، مهم است تا سرمایه‌گذاران در انتخاب بروکر خود دقت و به اعتبار و مجوزهای رسمی آن‌ها توجه کنند تا از امنیت و امکانات مطلوب در دنیای معاملات مالی بهره‌مند شوند. این نکات در مجموع نشان‌دهنده اهمیت بروکرها همچون یکی از عوامل اصلی در فرآیند معاملات مالی است.

برخی سوالات پرتکرار در مورد بروکر چیست

بروکر چیست؟

برای سوال بروکر چیست، بهترین تعریف اشاره به این دارد: بروکر، شرکت یا فردی است که به‌عنوان یک واسطه یا میانجی به‌منظور تسهیل و بهبود فرآیند معامله‌ بین دو طرف در یک تراکنش یا معامله حضور دارد و به آن‌ها برای رسیدن به توافق و انجام تبادلات کمک می‌کند.

انواع بروکر چیست؟

بروکر یا کارگزار بیمه
بروکر یا کارگزار بورس
بروکر فارکس یا کارگزار فارکس
بروکر ارز دیجیتال یا صرافی ارز دیجیتال
بروکر ارزی یا صرافی های مجاز
بروکر یا کارگزار اختیار معامله (Options Broker)
بروکر مسکن
بروکر معاملات کالا
بروکر معاملات آتی
بروکر معاملات انرژی

بروکرها چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

به‌صورت کلی، بروکرها متناسب با حوزه تخصصشان در بازارها به‌عنوان واسطه میان خریداران و فروشندگان عمل می‌کنند. آن‌ها اطلاعات بازار و همچنین اطلاعات مربوط به تغییرات قیمت‌ها را به مشتریان خود ارائه می‌دهند تا بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند. به‌عنوان مثال، در زمینه بازارهای املاک و مستغلات، بروکرهای املاک به‌عنوان واسطه بین فروشندگان و خریداران ملک عمل می‌کنند تا مشتریان بتوانند بهترین ملک را با توجه به نیازها و بودجه خود انتخاب کنند.

بروکر یا کارگزاری‌های بورس چه خدماتی به کاربران خود ارائه می‌دهند؟

خرید و فروش سهام
خرید و فروش حق تقدم سهام
خرید و فروش اوراق بدهی
خرید و فروش انواع کالا در بورس کالا و بورس انرژی
ارائه خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری
خرید و فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری
ارائه اعتبار معاملاتی و …

درآمد بروکرها از چه راهی است؟

اسپرد، کمیسیون، سوآپ، رول اوور و سایر خدمات مانند: سیگنال‌های معاملاتی، ابزارهای تحلیل و آموزش

ملاک‌های انتخاب بروکر معتبر چه مواردی هستند؟

توجه به میزان حداقل واریزی، لوریج یا اهرم بالا، رگوله و اعتبار بروکر، نحوه و سرعت واریز و برداشت، پلتفرم‌های قابل استفاده، اسپرد پایین، اجرای سریع، تنوع در ابزارهای معاملاتی (علاوه برجفت‌های اصلی، جفت‌های فرعی نیز وجود داشته باشد)، وجود حساب دمو و ارائه خدمات به ایرانیان.