اصطلاحات بازارهای مالی

اسلیپیج در معاملات فارکس چیست و چرا رخ می‌دهد؟

اصطلاحات بازارهای مالی

مطالعه در 7 دقیقه

هنگامی که معاملات فارکس را شروع می کنید، با سیل عظیمی از اصطلاحات جدید مواجه می شوید. یکی از مواردی که قطعا با آن روبرو خواهید شد همان چیزی است که به عنوان ” اسلیپیج” شناخته می شود.

لغزش قیمت یا اسلیپیج چیست؟

زمانی که معامله‌گران در یک بروکر یا صرافی سفارش خرید یا فروش می‌دهند، انتظار دارند که این سفارش با قیمتی که انتخاب کرده‌اند انجام شود. متأسفانه، به دلیل مشکلی به نام لغزش قیمت، همیشه این اتفاق نمی‌افتد. این مشکل می‌تواند هزینه‌های زیادی برای تریدرها به همراه داشته باشد.

لغزش قیمت زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌گران به دلیل حرکت قیمت بین زمان ثبت سفارش در بازار و اجرای معامله، در قیمتی متفاوت از آنچه ثبت کرده بود وارد معامله می‌شود.

به زبان ساده ، اسلیپیج همان اختلاف بین قیمتی است که می‌بینید و قیمتی که وارد معامله می‌شوید.

برای مثال، فرض کنید که شما در حال رصد جفت‌ارز  EUR/USD هستید. و زمانی که روی دکمه سفارش خرید کلیک می‌کنید، قیمت در نقطه 1.1267 است با این ‌حال متوجه می‌شوید که معامله شما در نقطه 1.1269 انجام شده است. این 2 پیپ اختلاف همان چیزی است که اسلیپیج نامیده می‌شود.

این اتفاق هم در بروکرهای فارکس و هم صرافی‌های ارز دیجیتال رایج است. با این حال، به دلیل سطوح بالای نوسان قیمت در بازارهای کریپتو (مخصوصاً در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Uniswap)، این مشکل بسیار رایج‌تر و بسیار بدتر است. علاوه بر این، مشکلات رایج دیگری که در آلتکوین‌ها وجود دارد مانند حجم کم و نقدینگی نیز ممکن است به اسلیپیج کمک کنند.

انواع اسلیپیج

دو نوع لغزش وجود دارد:

  • لغزش مثبت
  • لغزش منفی

اگر قیمت واقعی اجرا شده کمتر از قیمتی باشد که شما ثبت کردید، لغزش مثبت اتفاق افتاده زیرا به معامله‌گران نرخی بهتر از آنچه می‌خواسته داده شده است. اگر قیمت واقعی اجرا شده بالاتر از قیمت مورد انتظار برای یک سفارش باشد، لغزش منفی اتفاق افتاده زیرا نرخ بدتر از قیمتی است که تریدر انتظار داشته. این موارد هم در سفارشات خرید و هم در فروش صدق می‌کند.

اسلیپیج بیش از حد می‌تواند برای معامله گران هزینه‌بر باشد. معامله‌گران می‌توانند به‌منظور کاهش این مشکل (نه از بین بردن لغزش) از سفارش اجرای نوع “executing market” استفاده نکنند و به جای آن از روش “Instant Execution” استفاده کنند، زیرا این نوع سفارش‌ها دارای ریکوت هستند و اگر قیمت از آنچه شما درخواست دادید تغییر کند، معامله را برای شما اجرا نمی‌کند.

همچنین در صرافی‌های غیر متمرکز باید تنظیمات میزان تحمل لغزش را بسیار پایین (معمولاً باید بین 0.1٪ تا 5٪ ) قرار دهید. با این حال ممکن است که تراکنش شما با این اسلیپیج پایین هرگز اجرا نشود و در طول یک نوسان قیمتی شدید، نقطه ورود (یا خروج) مد نظرتان را از دست بدهید. . اگر هم مقدار آن را خیلی بالا تنظیم کنید ممکن است هزینه زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

به دلیل ثبات قیمتی و حجم بالا نقدینگی در فارکس، اسلیپیج در آن می‌تواند هزینه کمتری برای تریدر داشته باشد، اما در حوزه ارزهای دیجیتال می‌تواند برای معامله‌گران کم‌تجربه بسیار پرهزینه و خطرناک باشد، بنابراین مهم است که از نوسانات ارز دیجیتال و پلتفرم معاملاتی که با آن سروکار دارید مطلع باشید.

اسلیپیج لزوماً یک تخلف نیست!

امروزه اینکه شما در معاملات خود با اسپلیج معاملاتی مواجه میشوید لزوماً تخلف محسوب نمی‌شود.

متاسفانه در گذشته برخی از بروکرهای فارکس از مشتریان خود سوء استفاده می‌کردند.. که این امر بسیار پیش از رواج عمومی معاملات ارزی و قانونمند شدن آن در کشورهای بزرگ بود. علاوه بر این، حتی زمانی که صحبت از حمایت از سرمایه گذاران در بازارهای فارکس شد، کشورهایی مانند ایالات متحده کمی از قافله عقب افتاده بودند، زیرا این بازار به گونه‌ای مورد توجه شدید سرمایه‌گذاران قرار گرفته بود که بسیاری از نهادهای نظارتی (رگولاتورها) غافلگیر شده بودند. از سوی دیگر، این یک بازار غیر متمرکز است، بنابراین بسیار ساده می توان فهمید که کار نهادهای نظارتی چقدر دشوار بوده که بتوانند کل شرایط را کنترل کنند.

با بازگشت به زمان حال، امروزه بیشتر بروکرها بصورت سختگیرانه‌ای توسط رگولاتوری‌ها تحت نظارت هستند. (در واقع اگر شما با بروکری کار میکنید که رگوله نشده است، باید فورا تمام سرمایه‌ی خودتان را برداشت کرده و در یک بروکر معتبر قرار دهید.) اگرچه می‎توان این استدلال را مطرح کرد که برای بروکر بسیار وسوسه کننده است که با هر  اسلیپیج، برای خود کسب سود کند، اما واقعیت این است که اکثر حساب‌ها به اندازه کافی بزرگ نیستند تا خطر ریسک کردن را قابل قبول کنند. همچنین جریمه‌هایی که برخی از نهادهای نظارتی در طی چند سال گذشته بر روی بروکرها اعمال کرده‌اند بسیار زیاد بوده و موجب پاک سازی این صنعت از هر گونه تخلفی شده است‌ (درباره‌ی بروکرهای معتبر و رگوله‌شده صحبت می‌کنیم). با توجه به میانگین حساب‌های خرد که در ایالات متحده حدود 2000 دلار است، چند سنت از  این حساب و چند سنت از آن حساب، به سادگی برای بروکر میلیون‌ها دلار ارزش دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که میانگین موجودی حساب‌ها در سراسر جهان تقریبا به همان اندازه میانگین  امریکا هستند. ریاضیات به تنهایی پاسخگو نیست.

اغلب اوقات برای اسلیپیج یک توضیح کاملاً ساده وجود دارد

با اطمینان میتوان گفت که بیش از 95% از انتقادها و دیدگاههای منفی از اسلیپیج قیمتی در یک بروکر، در مورد معاملات بر روی اخبار است. معامله‌گری با اخبار یک بازی خطرناک است و اگرچه شما گاهی اوقات می توانید خیلی خوش شانس باشید، اما باید بدانید که نقدینگی بازار موضوع بسیار اساسی است. این بدین معنا است که ممکن است تعداد سفارشات به اندازه کافی زیاد نباشد. برای مثال، اگر شما قصد خرید فرانک سوئیس را دارید لازم است که  در طرف دیگر شخصی مایل به فروش آن باشد. هنگامی ‌که شما سفارش خود را در بازار ثبت میکنید، به بروکر اعلام می‌کنید که میخواهید فرانک سوئیس را در بهترین قیمت موجود خریداری کنید. اگر بهترین قیمت موجود 3 پیپ با قیمت مورد نظر شما اختلاف داشته باشد چه؟ بله دقیقاً. شما فرانک سوئیس را با 3 پیپ اختلاف از قیمت مد نظرتان خریداری کرده‌اید. در این مورد بروکرها هیچ نقشی ندارد، آنها فقط به جهت مطابقت دادن معاملات در آنجا حضور دارد. اگر کسی قصد فروش فرانک سوئیس را در قیمت مورد نظر شما نداشته باشد، آنها با تسهیل معامله در نزدیک‌ترین قیمت موجود سفارش شما را ثبت می‌کنند.

در معاملات عادی (غیر از زمان اخبار)، اسلیپیج قیمتی کم‌تر رخ می‌دهد، زیرا بازار فارکس یکی از نقدشونده‌ترین بازارهای موجود در جهان است. جفت ارزهای نسبتا ضعیفی وجود دارند که بیشتر از دیگران اسلیپیج قیمتی دارند. به عنوان مثال، اگر شما در حال معامله جفت ارزی مانند NOKJPY  هستید، به احتمال زیاد حجم  معاملات آن  بسیار کمتر از جفت‌ ارزهای اصلی مانند USDCAD خواهد بود. (دقیقاً به همین علت است که اسپرد جفت ارزهای ضعیف‌تر بیشتر است.)

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(9نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
سجاد رضایی ۱۳ مهر ۱۴۰۲

سلام وقت به خیر
میتونید چنتا بروکر بدون اسلیپیج معرفی کنید

کارشناس ایران بروکر ۱۳ مهر ۱۴۰۲

با سلام. کاربر گرامی، هیچ بروکری کلا بدون اسلیپیج نیست. شما میتوانید با روش هایی مانند استفاده از حسابهای ECN، استفاده از دستور اجرای Instant Execution، ترید کردن نمادها کم نوسان و نقد شونده بالا، و اجتناب از معامله در تایم خبر، این مورد را به حداقل برسانید.

ناشناس ۱۶ مهر ۱۴۰۲

چه نماد هایی کم نوسان و نقد شوندگی بالابب دارن؟

کارشناس ایران بروکر ۱۷ مهر ۱۴۰۲
پاسخ ناشناس

با سلام. eurusd کم نوسان و نقدشوندگی بالایی در بین نمادها دارد. پوند دلار و یورو به ین ژاپن نیز جز نمادهایی هستند که نقدشوندگی بالایی دارند

سلطانی ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

عالی

احسان ۱۸ تیر ۱۴۰۰

سلام
متشکر از مطلب خوبتون. درحال حاضر دارم از آلپاری رجعت میکنم به یک بروکر دیگه (به علت سرعت و اسپرد بد). من اسکالپر هستم و برام دو شرط اسپرد پایین و سرعت بالا (حداقل اسلیپیچ) خیلی مهم هست. الان بین دو بروکر USGFX و Roboforex موندم چون این دو بروکر هریک فقط یکی از این دو شرط رو دارن.

USGFX اکانت Pro-ECN سرعت فوق العاده (پینگ زیر 50 و اجرای معاملات در کمتر از 60 ms) و بدون حتی یک اسلیپیج در بیش از 60 مورد ترید من. ولی متاسفانه با اینکه کمیسیون نداره اما اسپرد ها خیلی بالاس (حداقل دوبرابر روبوفارکس) .

ازون طرف روبوفارکس اکانت پرایم اسپرد فوق العاده پایین با کمیسیون کم اما سرعت کاملا متوسط (پینگ 200، اجرای معاملات متوسط 250ms و بعضی اوقات تا 800ms) و در 100 ترید میانگین اسلیپیج 4 پیپ در هر اودر که با SL بستم (بعضا 20 پیپ هم دیدم!).

به نظر شما چه بکنم؟ کدوم رو پیشنهاد میکنید؟ (قابل ذکر هست که Amarkets رو هم چک کردم و مثل روبوفارکس بود)

کارشناس ایران بروکر ۱۸ تیر ۱۴۰۰
پاسخ احسان

سلام خدمت شما. ممنون که به سایت ما سرزدید.
من پیشنهاد می‌کنم از وی پی اس خود روبوفارکس استفاده کنید. اگر ایده‌آل نبود خودتون یک VPS اجاره کنید و روی روبو تست کنید. تستتون روی استاپ لاس باشه. چون اردرگیری مستقیم باز فاصله شما تا وی‌پی‌اس محاسبه میشه و سرعت رو کاهش‌ می‌ده. اگر مشکل وی‌پی‌اس حل نشد من اگر جای شما باشه سراغ بروکر USG خواهم رفت. چون اسپرد بیشتر قابل تحمل‌تر از اسلیپیج هست. اسپرد در هر صورت میزان مشخصی داره و محاسبه‌پذیره. اما اگر روی یک نوسان زیاد اسلیپیج بخورید میزانش قابل پیش‌بینی نیست و ممکنه تمام حساب رو نابود کنه.
با احترام

ناشناس ۳۰ مرداد ۱۴۰۰
پاسخ احسان

دوست من، از حساب ای سی ان لایت فارکس استفاده میکنم و با اینکه کمسیون هم داره بازم خیلی بهتر از روبوفارکس هست. روبو یا بقیه بروکرها حداقل اسپرد ۱.۳ پیپ و بیشتر رو دارند روی یورودلار ولی مثلا لایت فارکس برای یک لات ۱۰دلار کمیسیون داره و تقریبا با اسپرد صفر! در عمل از همه بروکرها کمتر همین لایت فارکس هست و تقریبا تمام معاملات رو در نقطه سفارش انجام میده. امیدوارم کمک کرده باشم.

Mehd ۱۸ آذر ۱۴۰۲
پاسخ ناشناس

آیا زمان اخبار هم چک کردین؟اسلیپیجش چقدره؟