مدرسه ارز دیجیتال | آموزش رایگان ارز دیجیتال

learn-forex

آموزش رایگان ارز دیجیتال

شاید خیلی از شما علاقه‌مند به بازار ارزهای دیجیتال باشید و بخواهید با سرمایه‌های زیاد و یا حتی کم سرمایه‌گذاری کنید. 

اما به ۲ دلیل سرمایه‌گذاری در این بازار را به تعویق می‌اندازید.

  • عدم آگاهی از بازار ارزهای دیجیتال
  • گران بودن دوره‌های آموزشی سرمایه‌گذاری 

اما می‌خواهیم به شما بگوییم که نگران نباشید‌، ما اینجا با استفاده از به‌روز‌ترین منابع انگلیسی به شما کمک می‌کنیم تا با آموزش رایگان ارز دیجیتال به‌راحتی وارد این بازار شوید. 

چرا استفاده از دوره رایگان ارز دیجیتال به صرفه است؟

اگر در سایت‌های آموزشی ارز دیجیتال بگردید‌ و قیمت دوره‌های آموزشی ارز دیجیتال را پرس و جو کنید گران بودن آن‌ها و ریسک سرمایه‌گذاری قطعا مانع ورود شما به این بازار می‌شود.

شما با آموزش رایگان ارز دیجیتال اگر چیزی به دست نیاورید‌، چیزی هم از دست نخواهید داد.

بعد از آموزش‌های رایگان شما می‌توانید توانایی و علاقه‌مندی خود را بسنجید و بعد به این بازار ورود کنید.

در بازار‌هایی که ریسک معامله در آن‌ها زیاد است‌، خیلی از افراد با استفاده از تجربه خود سرمایه‌گذاری شما را به عهده می‌گیرند و بخشی از سود شما را به عنوان حق کار دریافت می‌کنند. 

اگر شما با آموزش رایگان ارز دیجیتال شروع کنید و بازار را بشناسید‌، می‌توانید بدون واسطه سرمایه‌گذاری کنید و صاحب تمام سود خود باشید.

آموزش رایگان ارز دیجیتال‌، با توجه به اینکه از منابع معتبر انگلیسی برداشته شده است‌، به شما کمک می‌کند تا حتی اگر وارد این بازار نشدید‌، صاحب اطلاعات ارزشمندی از یک بازار مهم شوید.

چرا ما آموزش رایگان ارز دیجیتال را برای شما در نظر گرفتیم؟

خیلی از شما انواع بازارهای سرمایه‌گذاری را می‌شناسید و حتی به عنوان یک فرد غیر سرمایه‌گذار، اطلاعات خوبی از بازارها دارید‌. اما بازار ارزهای دیجیتال بازاری است که تازه پا به عرصه رشد گذاشته است و آگاهی مردم نسبت به آن زیاد نیست‌؛ پس این بازار‌، بستری است که ورود به آن با آگاهی مناسب‌، در بلند مدت سود دهی بالایی دارد.

خیلی از بازارهای سرمایه در مدت و ساعت مشخصی برای سرمایه‌گذاری دارند اما بازار ارزهای دیجیتال بستری است که از زمان و مکان مستقل می‌باشد و امکان خرید در هر زمانی را برای شما فراهم کرده است.

در بازار ارز‌های دیجیتال تنها خود شما و بدون واسطه مالک حساب خود هستید‌، این بازار بازاری است که شما با جمع‌آوری اطلاعات از آموزش رایگان ارز دیجیتال می‌توانید هر زمان که خواستید ارز خرید کنید و هر زمان هم که خواستید می‌توانید رمزارزهای خود را نقد کنید.

بهترین دوره رایگان ارز دیجیتال کدام است؟

بهترین دوره رایگان ارز دیجیتال دوره‌ای است که از نظر منابع معتبر باشد‌، یعنی دوره‌ای باشد که منابع انگلیسی قابل اعتمادی داشته باشد و از آن‌جایی که سرمایه‌گذاری در این بازار روش‌های مختلفی دارد‌، توانسته باشد بهترین روش را مطابق آموزش‌های روز جهان برای شما فراهم کرده باشد.

ما سعی کرده‌ایم با تکیه بر همین آموزش‌ها، بهترین آموزش رایگان ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم.

آموزش مقدماتی

مدرسه ارز دیجیتال یک دوره آموزشی کاملا رایگان است که با محتوای ساده و جذاب به کاربرانی که می‌خواهند در مورد ارز‌های دیجیتال بیاموزند، راهنمایی می‌کند.

در ابتدا لازم است تا مبانی ارزهای دیجیتال را بیاموزید. آموزش مقدماتی در این بخش شما را با این فضای جدید در دنیای سرمایه گذاری و ترید بیشتر آشنا می‌کند.

true friends

آشنایی با بیت کوین برای مبتدیان

محال است که در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت کنید و نام بیت کوین را نشنیده باشید. پادشاه ارزهای دیجیتال، قدیمی ترین و ارزشمندترین دارایی دیجیتال شناخته شده است. اگر می‌خواهید با این رمز ارز محبوب بیشتر آشنا شوید مقالات زیر برای شما نوشته شده‌اند.

true friends

آشنایی با شبکه بیت کوین

شبکه بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوترهاست که با پروتکل‌های خاصی وظیفه مدیریت تراکنش‌های بیت کوین را برعهده دارد. برای فهمیدن طرز کار این شبکه و آموزش بیشتر مقاله‌های زیر را بخوانید.

true friends

آشنایی با هشینگ

رمزنگاری نقش اساسی در ارزهای دیجیتال دارد و یکی از مهم‌ترین بخش‌های رمزنگاری الگوریتم‌های هشینگ است. اگر می‌خواهید بدانید هشینگ چیست و چه نقشی در ارزهای دیجیتال دارد مقالات زیر را مطالعه کنید.

true friends

آشنایی با ماینینگ

به کامپیوترهایی که در استخراج ارز دیجیتال نقش دارند ماینر و به فعالیت استخراج آن ماینینگ می‌گویند. هر یک از این کامپیوترها را نود می‌نامند. وظیفه هر نود تایید تراکنش‌ها و افزودن آن‌ها به شبکه آن ارز دیجیتال است. اگر می‌خواهید با طرز کار ماینینگ رمزارزها و استخراج آن‌ها اطلاعات کسب کنید به پایین نگاهی بیندازید.

true friends

آشنایی با بلاکچین

هر ارز دیجیتالی که به وجود آمده در اصل از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. فناوری بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده‌ است که امکان حذف و حتی تغییر اطلاعات ثبت شده در آن وجود ندارد. همچنین بلاکچین یک شبکه به هم متصل است که هر نوع داده‌ای می‌تواند در آن ذخیره شود. برای آشنایی بیشتر با فناوری بلاکچین مقاله‌های ما را مطالعه کنید.

true friends

آشنایی با کیف پول های ارز دیجیتال

دارایی دیجیتال نیاز به مکانی دیجیتالی برای نگهداری دارد. در فضای ارزهای دیجیتال به آن کیف پول دیجیتال می‌گویند. جزئیات زیادی در مورد کیف پول‌های ارز دیجیتال وجود دارد. مانند عبارات بازیابی، کلید عمومی و خصوصی، نحوه ارسال و دریافت رمزارز و نکات امنیتی در مورد حفظ دارایی‌تان. اگر برای کسب اطلاع بیشتر کنجکاو هستید حتما سری به این قسمت از آموزش رایگان ارز دیجیتال ایران بروکر بزنید.

true friends

آشنایی با امضای دیجیتال

امضای دیجیتال برای یکتا بودن هر تراکنش درج می‌شود و همین عامل باعث می‌شود که تراکنش رد و بدل شده بین گیرنده و فرستنده مصون از انکار و دستکاری شود. برای فهمیدن جزئیات بیشتر و همچنین توضیحات تکمیلی در مورد تراکنش‌های بیت کوین آموزش رایگان ارز دیجیتال ایران بروکر دنبال کنید.

true friends

آشنایی با آلت‌ کوین ها

حتما برایتان سوال شده ارز دیجیتال به جز بیت کوین وجود دارد؟ بله تا امروز بالای 10 هزار ارز دیجیتال ساخته شده است. به علت فراوانی این ارزهای دیجیتال، جامعه رمزارزها ارز بیت کوین را یک طرف و بقیه ارزها را طرف دیگر تقسیم بندی کردند. به تمامی ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین، آلت کوین می‌گویند. برای آشنایی بیشتر با ویژگی و مشخصات آلتکوین‌ها آموزش رایگان ارز دیجیتال ایران را دنبال کنید.

true friends

آشنایی با صرافی های ارز دیجیتال

اگر می‌خواهید با پول خود ارز دیجیتالی خریداری کنید بهترین و آسان ترین راه خرید از صرافی ارز دیجیتال است. صرافی ارز دیجیتال یک پلتفرم معاملات آنلاین است که با استفاده از آن می‌توانید رمزارزها را بخرید، بفروشید و معامله کنید. برای فهمیدن نحوه فعالیت و انجام معامله در این صرافی‌ها این بخش از آموزش رایگان ارز دیجیتال ایران برای شما مناسب است.

true friends

آشنایی با پروژه‌ های کلاهبرداری رایج

بازار مالی به خودی خود درگیر کلاهبرداری‌ها و پولشویی‌های متفاوتی است حال در این نوع فضای سرمایه گذاری جدید که در دنیای دیجیتال هم قرار گرفته بهترین فضا برای کلاهبرداران و هکرها شده است و اگر آموزش نبینید و موارد امنیتی را رعایت نکنید دچار زیان و از دست دادن سرمایه می‌شوید. پس برای کسب اطلاعات بیشتر  این بخش آموزش رایگان ارز دیجیتال ایران را حتما مطالعه کنید.

true friends

آشنایی با اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم پس از بیت کوین مشهورترین ارز دیجیتال است. این ارز با ایجاد قابلیت قراردادهای هوشمند و توسعه در اکوسیستم خود توانسته بیش از نیمی از توسعه دهندگان این حوزه را به خود جذب کند. برای آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتال محبوب این فصل از آموزش رایگان ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

true friends

آشنایی با ترید ارزهای دیجیتال

معامله‌گری در بازارهای مالی همواره دارای ریسک است حال اگر شما بدون آموزش دیدن وارد فضای معامله گری شوید بدانید که قطعا ضرر خواهید کرد. هر تریدر برای موفق شدن در معامله‌گری باید اصول معاملاتی را فرا بگیرد و مخصوصا در دنیای ارزهای دیجیتال شناخت بازار و عوامل موثر بر تغییر قیمت‌ها را بداند. اگر می‌خواهید که این آموزش‌ها را یاد بگیرید ادامه آموزش رایگان ارز دیجیتال را حتما بخوانید.

true friends

آشنایی با ان اف تی (NFT)

ان‌اف‌تی (NFT) به معنی توکن‌های غیر قابل تعویض است و در واقع سند مالکیت یک دارایی دیجیتال را برای هر شخص مشخص می‌کند. این سند در شبکه بلاکچین ثبت می‌شود و چون غیر قابل حذف یا تغییر است مالکیت آن دارایی می‌تواند تا ابد باقی بماند. این ویژگی یک انقلاب در صنعت دیجیتال است و به زودی شاهد پیشرفت‌ها و کاربردهای بی‌شماری در این بخش خواهیم بود. اگر شما علاقه به دانستن جزئیات بیشتری در این بخش دارید حتما مقالات مرتبط آموزش رایگان ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

true friends

معنا و تعریف ارز دیجیتال (کریپتو کارنسی Cryptocurrency)

ارز دیجیتال که گاهی اوقات به آن کریپتو کارنسی یا کریپتو و یا رمزارز نیز می‌گویند، به هر ارزی گفته می‌شود که به صورت دیجیتال یا مجازی وجود داشته باشد. ارزهای دیجیتال از رمزنگاری برای ایمن‌سازی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. ارزهای دیجیتال برای ایجاد قانون و سامان‌بخشی متکی به یک مرجع مرکزی نیستند بلکه از یک سیستم غیرمتمرکز برای ثبت تراکنش‌ها و صدور واحدهای جدید استفاده می‌کنند.

در این قسمت به معرفی اجمالی بخش‌های مختلف آموزش رایگان ارز دیجیتال می‌پردازیم.

ارز دیجیتال چیست؟

اولین مرحله آموزش رایگان ارز دیجیتال آشنایی با رمزارزها است. ارز دیجیتال یک سیستم پرداخت دیجیتال است که به بانک‌ها برای تایید تراکنش‌ها متکی نیست. این سیستم همتا به همتا (P2P) است که به افراد امکان می‌دهد در هر کجا تراکنش‌های ارسالی یا دریافتی خود را انجام دهند. به‌جای حمل پول فیزیکی و رد و بدل آن در دنیای واقعی، پرداخت‌های ارز دیجیتال به صورت دیجیتال در یک پایگاه داده آنلاین ثبت شده و تراکنش‌های خاص شناسایی می‌شوند. هنگامی که وجوه ارز دیجیتال را انتقال می‌دهید، تراکنش‌ها در یک دفتر کل ثبت می‌شوند. ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های دیجیتال ذخیره می‌شوند.

ارزهای دیجیتال برای تایید تراکنش ها از رمزگذاری استفاده می‌کنند. این بدان معناست که در ذخیره و انتقال داده‌های ارز دیجیتال بین کیف پول‌ها و دفتر کل عمومی، کدنویسی به‌صورت پیشرفته نقش مهمی را ایفا می‌کند. هدف از رمزگذاری ایجاد امنیت و ایمنی است.

اولین ارز دیجیتال بیت کوین بود که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد و تا به امروز شناخته‌شده‌ترین ارز در میان ارزهای دیجیتال باقی مانده است. دلیل علاقه زیاد افراد به ارزهای دیجیتال، ترید با هدف کسب سود است. گاهی اوقات در بازار ارزهای دیجیتال، دلالان باعث افزایش قیمت می‌شوند.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

در این قسمت از آموزش رایگان ارز دیجیتال می‌آموزید که ارزهای دیجیتال بر روی یک دفتر کل توزیع شده عمومی به نام بلاکچین اجرا می‌شوند که تاریخچه‌ای از تمام تراکنش‌های به‌روز شده است و توسط دارندگان رمزارزها نگهداری می‌شود.

واحدهای ارز دیجیتال از طریق فرآیندی به نام ماینینگ (Mining) یا استخراج ایجاد می‌شوند. در این فرآیند از نیروی کامپیوتر برای حل مسائل پیچیده ریاضی استفاده می‌شود که در نهایت باعث ایجاد کوین می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند رمزارزها را از کارگزاران خریداری کنند سپس آن‌ها را در کیف پول‌های ارز دیجیتال خود ذخیره یا خرج کنند.

اگر دارای ارز دیجیتال هستید، درواقع شما مالک هیچ چیز قابل لمسی نیستید. آن‌چه که شما در اختیار دارید کلیدی است که به شما امکان می‌دهد که واحدهایی از دارایی‌های خود را بدون اتکا به شخص ثالث قابل اعتماد به یک شخص دیگر منتقل کنید.

اگرچه بیتکوین از سال ۲۰۰۹ وجود داشته است، ارزهای دیجیتال و کاربردهای تکنولوژی بلاکچین هنوز در حوزه مالی نوپا هستند و انتظار می‌رود در آینده استفاده‌های بیشتری از آن‌ها شود. با استفاده از این فناوری می‌توان به انجام معاملاتی چون اوراق قرضه، سهام و سایر دارایی‌های مالی پرداخت.

نمونه‌های ارز دیجیتال

هزاران ارز دیجیتال وجود دارد که برخی از شناخته‌شده‌ترین آن‌ها عبارتند از:

بیت کوین (BTC)

بیتکوین که در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد، اولین ارز دیجیتال بود و البته هنوز جزو رایج‌ترین ارزهای دیجیتال در دنیاست. این ارز توسط ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto) توسعه داده شد. این طور به نظر می‌رسد که ساتوشی ناکاماتو نام مستعار یک فرد یا گروهی از افراد است که هویت دقیق آن‌ها ناشناخته باقی مانده است.

اتریوم (ETH)

اتریوم که در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد، یک پلتفرم بلاکچین با ارز دیجیتال مخصوص به خود است که اتریوم (Ethereum) یا اتر نام دارد. پس از بیت کوین، اتریوم محبوب‌ترین ارز دیجیتال است.

لایت کوین (LTC)

این ارز بسیار شبیه بیت کوین است اما با سرعت بیشتری در جهت توسعه نوآوری‌های جدید از جمله پرداخت‌های سریع‌تر و امکان انجام تراکنش‌های بیشتر در حال حرکت است.

ریپل (XRP)

ریپل یک سیستم دفتر کل توزیع شده است که در سال ۲۰۱۲ ایجاد شد. ریپل می تواند برای ردیابی انواع مختلف تراکنش‌ها (نه فقط ارزهای دیجیتال) استفاده شود. شرکت حامی ریپل با بانک‌ها و موسسات مختلف مالی همکاری کرده است.

همه رمزارزها به غیر از بیت کوین، به عنوان آلتکوین (Altcoin) شناخته می‌شوند تا بتوانیم آن‌ها را از رمزارزهای اصلی متمایز کنیم.

خرید ارزهای دیجیتال

شاید از خود بپرسید که چگونه باید ارز دیجیتال را با خیال راحت بخرید. برای خرید معمولا سه مرحله وجود دارد:

مرحله اول: انتخاب صرافی مناسب

اولین مرحله جهت خرید ارزهای دیجیتال انتخاب صرافی مناسب در میان صرافی‌های ایرانی و خارجی است که باید در انتخاب خود دقت ویژه‌ای داشته باشید.

  • صرافی‌های ایرانی: در مقایسه با صرافی‌های خارجی، صرافی‌های ایرانی عملکرد نسبتا ضعیف‌تری دارند اما اگر در داخل ایران زندگی می‌کنید بهتر است از صرافی‌های داخلی استفاده کنید.
  • صرافی‌های خارجی: به دلیل محدودیت‌ها و تحریم‌های بین المللی برای ایرانیان، فعالیت کاربران ایرانی در بسیاری از صرافی‌ها با محدودیت مواجه است. این صرافی‌ها ممکن است دارای احراز هویت اجباری باشند و یا اینکه با آی پی ایران امکان فعالیت در آنها وجود ندارد.

مرحله دوم: خرید از صرافی

بعد از انتخاب صرافی و ایجاد حساب در آن، گام بعدی این است که ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری کنید. در صورت استفاده از صرافی‌های داخلی، امکان واریز و برداشت ریالی برای شما وجود دارد.

نکته مهمی که در خرید خود باید در نظر بگیرید، کارمزدها هستند که شامل کارمزد واریز و برداشت به علاوه کارمزد معاملات است.

مرحله سوم: انتقال به کیف پول

از آن‌جایی که صرافی‌ها محل مناسبی برای ذخیره دارایی‌های دیجیتالی شما نیستند، بهتر است بعد از خرید، رمزارزهای خود را به کیف پول خود که امن‌ترین مکان برای نگهداری دارایی‌های شما است منتقل کنید.

نحوه ذخیره ارزهای دیجیتال

بعد از خریداری ارزهای دیجیتال، به منظور حفظ دارایی‌های خود از سرقت یا هک، باید آن‌ها را در محلی امن ذخیره کنید. معمولا ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های ارز دیجیتال ذخیره می‌شوند که به دو صورت دستگاه‌های فیزیکی و نرم‌افزارهای آنلاین در دسترس هستند. از کیف پول‌ها برای ذخیره کلیدهای خصوصی (Private Key) ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود.

برخی از صرافی‌ها دارای کیف پول اختصاصی هستند و امکان ذخیره‌سازی مستقیم از طریق پلتفرم را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. با این حال، همه صرافی‌ها یا کارگزاری‌ها به طور خودکار خدمات کیف پول را ارائه نمی‌دهند.

به طور کلی، کیف پول‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

کیف پول‌های گرم (Hot Wallet) و کیف پول‌های سرد (Cold Wallet)

  • ذخیره‌سازی در کیف پول‌های گرم: اصطلاح “کیف پول گرم” به ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال از طریق نرم افزارهای آنلاین اشاره دارد که از کلیدهای خصوصی شما برای حفظ دارایی‌هایتان نگهداری می‌کنند.
  • ذخیره‌سازی در کیف‌پول‌های سرد: برخلاف کیف پول‌های گرم، کیف پول‌های سرد (که به عنوان کیف پول‌های سخت‌افزاری نیز شناخته می‌شوند) برای ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی شما به دستگاه‌های الکترونیکی آفلاین متکی هستند.

معمولا کیف پول‌های سرد کارمزد دریافت می‌کنند؛ درحالیکه در کیف پول‌های گرم اینگونه نیست.

CRYPTOCURRENCY 1

خرید با ارزهای دیجیتال

در زمان راه‌اندازی بیت کوین، هدفی که اولین بار برای آن در نظر گرفته شده بود این بود که وسیله‌ای برای تراکنش‌های روزانه باشد و خرید همه چیز، از یک فنجان قهوه گرفته تا کامپیوتر یا حتی اقلام بزرگتر مانند املاک و مستغلات را ممکن سازد. البته این هدف تاکنون به صورت کامل محقق نشده است و با وجود افزایش تعداد موسسات پذیرنده ارزهای دیجیتال، تراکنش های بزرگ با بیت کوین به ندرت اتفاق می‌افتد. با این وجود، خرید انواع محصولات متنوع از برخی وبسایت‌ها با استفاده از ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر است که در اینجا به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سایت‌های فناوری و تجارت الکترونیک:

چندین شرکت فروش محصولات فناوری مانند newegg.com، AT&T و مایکروسافت ارزهای دیجیتال را در وبسایت‌های خود می‌پذیرند. Overstock ک یک پلتفرم تجارت الکترونیک است، از اولین وبسایت‌هایی بود که بیت کوین را پذیرفت. در شرکت‌های دیگر مانند Shopify، Rakuten و Home Depot نیز امکان پرداخت با بیت کوین وجود دارد.

کالاهای لوکس و گران‌قیمت:

برخی از خرده‌فروشان کالاهای گران قیمت، رمزارزها را به عنوان نوعی از پرداخت می‌پذیرند. به عنوان مثال، خرده فروشی آنلاین برند Bitdails ساعت‌های رولکس (Rolex)، پتک فیلیپ (Patek Philippe) و دیگر ساعت‌های گران قیمت را در ازای دریافت بیت کوین به فروش می‌رساند.

ماشین‌ها:

برخی از فروشندگان خودرو (از فروشندگان برندهای بازار عمده گرفته تا فروشندگان ماشین‌های لوکس و سطح بالا) در حال حاضر ارز دیجیتال را به عنوان پرداخت می‌پذیرند.

بیمه:

در آوریل ۲۰۲۱، شرکت بیمه سوئیسی AXA اعلام کرد که پذیرش بیت کوین را به عنوان روش پرداخت برای تمام خطوط بیمه به جز بیمه عمر (به دلیل مسائل نظارتی) آغاز کرده است.

بیمه پریمر شیلد (Premier Shield) در ایالات متحده که بیمه‌نامه‌های خانه و خودرو می‌فروشد نیز بیت کوین را برای پرداخت حق بیمه می‌پذیرد.

کلاهبرداری با ارزهای دیجیتال

متاسفانه جرایم ارزهای دیجیتال در حال افزایش است. چند نمونه از کلاهبرداری‌ ارز دیجیتال عبارتند از:

وبسایت‌های جعلی: سایت‌های جعلی با نشان دادن رضایت‌مندی جعلی کاربران و به کار بردن اصطلاحات تخصصی رمزنگاری، نوید سودهای کلان و تضمین‌شده می‌دهند و شما را تشویق به سرمایه گذاری در این وبسایت‌ها می‌کنند.

طرح‌های پانزی: مجرمان ارزهای دیجیتال، به تبلیغ فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌پردازند و با پرداخت پول سرمایه‌گذاران قدیمی به سرمایه‌گذاران جدید، توهم بازدهی کلان برای افراد ایجاد می‌کنند. یکی از پروژه‌های کلاهبرداری، بیت کلاب نتورک (BitClub Network) بود که بیش از ۷۰۰ میلیون دلار کلاهبرداری کرد. عاملان این پروژه در دسامبر ۲۰۱۹ تحت تعقیب قانون قرار گرفتند.

حمایت افراد مشهور: کلاهبرداران در فضای مجازی به عنوان میلیاردرها یا نام‌های معروف ظاهر می‌شوند که قول می‌دهند سرمایه‌گذاری شما در یک ارز دیجیتال چند برابر شود و با همین روش، مقدار پولی را که سرمایه‌گذاری می‌کنید می‌دزند. همچنین ممکن است آن‌ها از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان یا اتاق‌های گفتگو استفاده کنند تا شایعاتی مبنی بر حمایت یک تاجر بزرگ از یک ارز دیجیتال خاص را به گوش افراد برسانند. سپس زمانی که سرمایه‌گذاران را تشویق به خرید کردند و قیمت را بالا بردند، کلاهبرداران سهام خود را می‌فروشند و ارزش ارز کاهش می‌یابد.

کلاهبرداری‌های عاشقانه: اداره تحقیقات فدرال (FBI) درباره کلاهبرداری‌های دوستیابی آنلاین می‌دهد. این کلاهبرداران در رسانه‌های اجتماعی یا اپلیکیشن‌های دوستیابی ابتدا با افرادی آشنا می‌شوند وسپس آن‌ها را متقاعد می‌کنند تا بر روی ارزهای مجازی سرمایه‌گذاری و یا معامله کنند. مرکز شکایات جرایم اینترنتی FBI، در هفت ماه اول سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۸۰۰ گزارش از کلاهبرداری‌های عاشقانه در ارزهای دیجیتال ارائه کرد که زیان آن به ۱۳۳ میلیون دلار رسید.

به غیر از روش‌های ذکر شده، ممکن است کلاهبرداران خود را به عنوان تریدران قانونی ارزهای مجازی معرفی کنند و یا با راه‌اندازی صرافی‌های جعلی مردم را فریب دهند تا به آن‌ها پول دهند.

آیا ارز دیجیتال امن است؟

ارزهای دیجیتال معمولا با استفاده از فناوری بلاکچین ساخته می‌شوند. بلاکچین ابزاری است که با استفاده از برچسب‌های زمانی تراکنش‌ها را در بلاک‌ها ذخیره می‌کند.

با اینکه این یک فرآیند نسبتا پیچیده و فنی است اما نتیجه یک دفتر دیجیتالی از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال است که دستکاری آن برای هکرها دشوار است.

علاوه بر این، تراکنش‌ها نیاز به یک فرآیند احراز هویت دو مرحله‌ای دارند. به عنوان مثال ممکن است از شما خواسته شود برای شروع یک تراکنش، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. سپس ممکن است مجبور شوید یک کد احراز هویت را که از طریق پیامک به تلفن همراهتان ارسال می‌شود را وارد کنید.

با وجود اینکه امنیت در ارزهای دیجیتال برقرار است اما این بدان معنا نیست که ارزهای دیجیتال غیر قابل هک شدن هستند. چندین هک با مبالغ سنگین در استارتاپ‌های ارز دیجیتال وجود داشته که هزینه زیادی را برای آنان به همراه داشته است. هکرها به کوین چک (Coincheck) به مبلغ ۵۳۴ میلیون دلار و بیت گریل (BitGrail) با قیمت ۱۹۵ میلیون دلار ضربه زدند. این دو هک از بزرگترین هک‌های ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۸ بود.

برخلاف پول‌های تحت حمایت دولت، ارزش ارزهای مجازی کاملا بر اساس عرضه و تقاضا است که این مسئله می‌تواند باعث ایجاد نوسانات شدید شود و برای سرمایه‌گذاران سود یا زیان قابل توجهی را به همراه داشته باشد. سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال از نظارت کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در محصولات مالی سنتی مانند سهام، اوراق قرضه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری برخوردار است.

چهار نکته برای سرمایه‌گذاری امن در ارزهای دیجیتال

طبق گزارشات منابع معتبر، همه سرمایه‌گذاری‌ها دارای ریسک هستند اما برخی از کارشناسان، ارزهای دیجیتال را یکی از گزینه‌های پرخطر در سرمایه‌گذاری می‌دانند. اگر قصد سرمایه‌گذاری در رمزارزها را دارید، این نکات می تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند.

درمورد صرافی‌ها تحقیق کنید

از آن‌جایی که صرافی‌های ارز دیجیتال زیادی وجود دارد، قبل از سرمایه‌گذاری درمورد آن‌ها اطلاعات کسب کنید و لازم است قبل از انتخاب صرافی، تحقیق کنید، نظرات دیگر کاربران را بخوانید و با سرمایه‌گذاران باتجربه‌تر صحبت کنید.

نحوه ذخیره ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید

اگر ارز دیجیتال خریداری می‌کنید، باید آن را در جایی ذخیره کنید. می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در صرافی (پیشنهاد نمی‌شود) یا کیف پول دیجیتال نگهداری کنید. انواع مختلفی از کیف پول‌ها وجود دارد که هرکدام مزایا، الزامات فنی و سطح امنیتی مخصوص به خود را دارند. درست مانند انتخاب صرافی، باید قبل از سرمایه‌گذاری از انتخاب یک کیف پول امن جهت نگهداری دارایی‌هایتان مطمئن شوید.

روی ارزهای مختلف سرمایه‌گذاری کنید

“تنوع” یک استراتژی کلیدی در یک سرمایه‌گذاری خوب است. این نکته درسرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیز صدق می‌کند. برای مثال، تمام سرمایه خود را بیت کوین نخرید؛ فقط به این دلیل که شما آن را می‌شناسید. هزاران گزینه وجود دارد و بهتر است سرمایه خود را در خرید چند ارز تقسیم کنید.

پس از مطالعه آموزش رایگان ارز دیجیتال برای نوسانات بازار آماده شوید

بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است، بنابراین برای فراز و نشیب‌های آن آماده باشید زیرا شاهد نوسانات چشمگیر در قیمت‌ها خواهید بود. اگر سبد سرمایه یا سلامت روان شما تحمل اینگونه نوسانات را ندارد، ممکن است ارزهای دیجیتال انتخاب عاقلانه‌ای برای شما نباشند.

ارزهای دیجیتال در حال حاضر بسیار رایج هستند اما به یاد داشته باشید هنوز در گام‌های ابتدایی خود قرار دارند و به شدت پرخطر هستند. سرمایه‌گذاری روی هر چیز جدید با چالش‌هایی همراه است؛ پس آماده باشید! اگر قصد انجام این کار را دارید ابتدا تحقیق کنید و سپس برای سرمایه‌گذاری بسیار محتاط عمل کنید.

یکی از بهترین راه‌ها برای ایمن ماندن در فضای آنلاین، استفاده از آنتی ویروس‌هاست. نرم افزارهای آنتی ویروس دستگاه شما را در برابر بدافزارها، نرم‌افزارهای جاسوسی و سرقت اطلاعات حفظ کرده و از پرداخت‌های آنلاین شما با استفاده از مکانیسم‌های رمزنگاری محافظت می‌کند.

پرسش‌های متداول

ارزهای دیجیتال یک دارایی دیجیتال هستند که به عنوان وسیله مبادله‌ای برای خرید کالاها و خدمات توسط مردم شروع به کار کرد و با گذشت زمان، عملکرد آنها گسترش یافت.

بلاک چین یک فناوری نوینی است که اساساً یک دفتر کل و محل ذخیره سازی شفاف، در دسترس عموم، ایمن و بدون نیاز به اعتماد ایجاد می‌کند. همچنین بلاکچین یک سیستم غیرمتمرکز برای پردازش و مستندسازی تراکنش‌ها با امنیت بهتر در مقایسه با سیستم‌های پرداخت معمولی ارائه می‌دهد.

از مهم ترین دلایل محبوبیت ارزهای دیجیتال می‌توان به غیرمتمرکز بودن، سهولت استفاده، کاهش خطر تقلب، تورم بسیار کم و حتی منفی اشاره کرد.

ارزهای دیجیتالی که واقعا غیرمتمرکز باشند توسط شخص ثالثی مدیریت نمی‌شوند. نمونه بارز این نوع رمزارزها بیت کوین است. در واقع هر نود در شبکه بلاک چین حق رای دارد و در تصمیمات آینده و مدیریت آن شبکه اثر گذار خواهد بود.

پشتوانه ارزهای دیجیتال مقبولیت و اعتماد مردم به این ارزها می‌باشد. اکثر کسانی که از ارزهای بدون پشتوانه فیات ضربه خورده‌اند، به دلیل شفافیت و غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال به سمت این نوع دارایی روانه شده‌اند.

همیشه سرمایه گذاری در فناوری‌های جدید ریسک خود را دارد اما به مرور زمان ارزهای دیجیتال توانسته‌اند اعتماد مردم را جلب کنند. روزانه حجم بالایی از این نوع دارایی معامله می‌شود و همچنان سیر صعودی دارد.

شما برای سرمایه گذاری از دو راه خرید مستقیم و استخراج رمزارزها می‌توانید در فضای ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید.

برای نگهداری ارز دیجیتال نیاز به کیف پول دیجیتال دارید. این کیف پول‌ها در فضای وب، نرم افزار کامپیوتر و موبایلی توسعه داده شدند.

استخراج ارز دیجیتال توسط دستگاه‌هایی به نام ماینر انجام می‌شود. این دستگاه‌ها با استفاده از قدرت محاسباتی خود، فرایند استخراج را انجام می‌دهند.

بیت کوین اولین و ارزشمندترین ارز دیجیتال شناخته شده است. به باقی ارزهای دیجیتال که تعدادشان فراوان است آلت کوین می‌گویند.

کوین یا سکه به ارز دیجیتالی می‌گویند که شبکه بلاکچین خود را دارد اما توکن به ارز دیجیتالی گفته می‌شود که روی شبکه بلاک چین دیگری پیاده سازی شده است.

اصطلاح فورک به طور کلی یعنی جدا شدن یک بخش از زنجیره اصلی و ادامه آن مسیر توسط تیمی دیگر. حال اگر قسمتی از شبکه جدا شود اما همچنان توسط پروتکل قبلی قابل اجرا باشد به آن سافت فورک می‌گویند و اگر توسط پروتکل قبلی قابل اجرا نباشد به آن هارد فورک می‌گویند.

کلید عمومی برای رمزگذاری تراکنش‌ها در بلاک چین استفاده می‌شود و از کلید خصوصی برای دریافت دارایی و همچنین دسترسی به کیف پول خود استفاده می‌شود. پس به یاد داشته باشید که کلید خصوصی خود را نباید برای کسی افشا کنید.

توکن NFT یا توکن های غیرقابل معاوضه (Non-Fungible Token) نوعی از دارایی دیجیتالی است که سند مالکیت یک اثر دیجیتال را در بلاک چین صادر می‌کند.

در دارایی‌هایی مانند بیت کوین به ازای هر 1 بیت کوین در هر مکانی می‌توانید آن را با 1 بیت کوین دیگر جا به جا کنید اما در مورد توکن‌های NFT به دلیل غیر قابل معاوضه بودن امکان جا به جایی وجود ندارد.

کاربردهای این نوع دارایی روز به روز رو به افزایش است. همچنین با توجه به فناوری جدید و مهم بلاک چین و نقش این فناوری در آینده جهانی که به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود می‌توان گفت آینده ارزهای دیجیتال بسیار روشن است.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

6 دیدگاه
جدید‌ترین
قدیمی‌ترین پرطرفدارترین
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
محسن

آموزش پیشرفته هم میزارید؟
تا شماره چند ادامه میدید؟

مهدی نظری

بله دوره آموزش ارز دیجیتال به صورت منظم اپدیت میشه

سجاد

لطفا مقالات در مورد آلت کوین ها بیشتر بزارید ممنون

کارشناس ایران بروکر

با سلام. حتما بصورت منظم مقالات مربوط به آلت کوین ها را منتشر خواهیم کرد.

ناشناس

مقاله ای در مورد ارزهایی که میشه روی اونا استیکینگ انجام داد دارید و اینکه چجوری میشه روی اونا سرمایه گزاری کرد و اون ارز ها رو استیک کرد

ناشناس

خیلی دوره خوبیه. سوالات کاربر تازه کاری مثل من رو کامل جواب داده
ممنونم واقعا

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.