Search
Close this search box.

چرا استفاده از صرافی متمرکز ارز دیجیتال بهترین روش است؟

چرا استفاده از صرافی متمرکز ارز دیجیتال بهترین روش است؟

در درس قبل یاد گرفتیم که صرافی ارز دیجیتال چیست و با انواع صرافی‌ها ارز دیجیتال که صرافی متمرکز ارز دیجیتال و صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال هستند، آشنایی کلی پیدا کردیم. در این درس بیشتر در مورد صرافی متمرکز ارز دیجیتال (CEX) صحبت می‌کنیم.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال (CEX) کسب و کاری است که خدمات زیادی در اختیار مشتری قرار می‌دهد. از جمله این خدمات به این موارد می‌توان اشاره کرد: پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال (خرید و فروش)، خدمات مالی (تأمین مالی و برداشت از حساب) و پشتیبانی مشتری.

صرافی‌های متمرکز پرکاربردترین روش برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند.

صرافی‌های متمرکز برای خیلی از کاربران کریپتو و ارزهای دیجیتال جذاب هستند، چون استفاده از آنها راحت‌تر از استفاده از صرافی غیرمتمرکز (DEX) است.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال به هر شخصی که بتواند به اینترنت وصل شود، اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال را پیدا کنند و با آنها معامله کنند.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال متعلق به یک شرکت خصوصی است که این شرکت خصوصی آن را اداره می‌کند. اگر کسی بخواهد از یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال استفاده کند، باید در پلتفرم صرافی ثبت‌نام کند و یک حساب کاربری باز کند.

کار صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال این است معاملات ارزهای دیجیتال را برای خریداران و فروشندگان تسهیل کنند.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال یک پلتفرم معاملاتی ارائه می‌کند که لیست سفارش‌های مشتری در آن ثبت می‌شود. در لیست سفارش مشتری، سفارش‌های خرید و فروش معامله‌گران ثبت می‌شود.

تعریف سفارش: درخواست‌ خرید یا فروش مقدار معینی از یک ارز دیجیتال خاص با یک قیمت مشخص را سفارش می‌گویند.

یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال سفارش‌های خرید و فروش را که کاربران در دفتر سفارش‌شان ثبت می‌کنند، تجمیع می‌کند و بعد با استفاده از نرم‌افزار خاصی، اجرای سفارش‌های خرید و فروش مربوطه را تطبیق می‌دهد.

اگر بخواهیم به چند نمونه صرافی متمرکز ارز دیجیتال اشاره کنیم، می‌توانیم از این صرافی‌ها نام ببریم: بایننس (Binance)، کوین‌‌بیس (Coinbase)، اف‌تی‌اکس (FTX)، جمینی (Gemini)، کراکن (Kraken)، و کوکوین (Kucoin).

کار صرافی متمرکز ارز دیجیتال (CEX) چیست؟

یک صرافی ارز دیجیتال یا صرافی کریپتو سه کار باید انجام دهد:

تطبیق سفارش

در صرافی ارز دیجیتال، خریداران و فروشندگان با یکدیگر معامله می‌کنند. این به آن معنی است که شما ارزدیجیتال را از کاربر دیگر صرافی خریداری می‌کنید، نه از خود صرافی.

خود صرافی فقط بستری برای افرادی که می‌خواهند ارز دیجیتال را بخرند یا بفروشند، فراهم می‌کند. صرافی ارز دیجیتال خریداران و فروشندگان را به هم وصل می‌کند.

اگر کاربری بخواهد بیت‌کوین (BTC) را با قیمت ۲۰،۰۰۰ دلار بخرد و کاربر دیگری بخواهد بیت‌کوین را با قیمت ۲۰،۰۰۰ دلار بفروشد، صرافی ارز دیجیتال سفارش این دو کاربر را با هم تطبیق می‌دهد.

واسط تسویه حساب طرفین

صرافی ارز دیجیتال همچنین به عنوان واسط تسویه حساب طرفین عمل می‌کند.

این امر ناشناس بودن را برای هر دو طرف فراهم می‌کند زیرا خریدار نمی‌داند فروشنده چه کسی است و فروشنده هم نمی‌داند خریدار چه کسی است.

همچنین، صرافی متمرکز ارز دیجیتال به عنوان واسط تسویه حساب طرفین، کل فرآیند معامله را انجام می‌دهد و تضمین می‌کند که تمام تعهدات بین خریدار و فروشنده انجام شود و معامله به طور کامل انجام شود.

به عنوان مثال، اگر ۱ بیت‌کوین (BTC) را به قیمت ۲۰،۰۰۰ دلار خریداری کنید، صرافی تضمین می‌کند که شما ۲۰،۰۰۰ دلار (USD) دارید و به این رقم به حساب فروشنده واریز می‌شود و ۱ بیت‌کوین به حساب شما منتقل می‌شود.

شما نمی‌توانید بیت‌کوین را بردارید و غیب‌تان بزند و فروشنده هم نمی‌تواند دلارهای شما را بگیرد و بدون دادن بیت‌کوین ناپدید شود.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال

حضانت (Custodian)

همچنین، صرافی به عنوان نهادی عمل می‌کند که نگهبان هر مقدار پول نقد یا رمز ارزی است که در حساب شما موجود است.

بعضی از صرافی‌ها به شما اجازه می‌دهند ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا یورو را سپرده‌گذاری کنید، در حالی که بعضی دیگر از صرافی‌ها فقط این امکان را به شما می‌دهند که ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین (BTC) یا اتر (ETH) را سپرده‌گذاری کنید.

چه فیات باشد و چه ارزهای دیجیتال، بعد از سپرده‌گذاری، دارایی شما تحت نظارت صرافی است. این به آن معنی است که شما برای حفظ وجوه‌تان به صرافی اعتماد دارید، همان طور که به صندوق بانکی برای نگهداری پول‌تان اعتماد می‌کنید.

حالا که متوجه شدیم صرافی متمرکز ارز دیجیتال (CEX) چیست، قدم بعدی این است که ببینیم چگونه باید یک صرافی خوب را انتخاب کنیم. در درس‌های بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش ارز دیجیتال وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات