کاردانو چیست؟ بهترین پروژه‌ها و کیف پول‌های ADA در 2023

ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو یکی از ارزهای دیجیتال باارزش بازار قابل‌توجه است. در زمان نگارش این مطلب، کاردانو با ارز دیجیتال تخصصی ADA با بیش از 9 میلیارد دلار مارکت کپ در رتبه 8 قرار دارد. درواقع کاردانو یک بلاک چین انعطاف‌پذیر، پایدار و مقیاس‌پذیر است که برای اجرای قرارداد هوشمند ایجاد شده است. در این مطلب از ایران بروکر قصد داریم به بررسی بلاک چین کاردانو، قراردادهای هوشمند آن، ارز دیجیتال تخصصی کاردانو و همین‌طور بهترین کیف پول‌های ADA برای 2023 بپردازیم.

کاردانو چیست؟

در حال حاضر کاردانو (Cardano) یکی از بلاک چین‌های مطرح است که برای اجرای قراردادهای هوشمند مورداستفاده کاربران قرار می‌گیرد. توسعه‌دهندگان می‌توانند طیف گسترده‌ای از برنامه‌های مالی غیرمتمرکز، ارزهای دیجیتال جدید، بازی‌ها و موارد دیگر را روی بلاک چین کاردانو راه‌اندازی کنند.

از نظر حجم بازار نیز کاردانو یکی از ارزهای دیجیتال برتر بازار است. درواقع کاردانو ایجاد شده تا ایده اولیه اتریوم را تکمیل کند و به نسل بعدی قراردادهای هوشمند تبدیل شود.

نحوه ایجاد ارز دیجیتال در بلاک چین کاردانو
نحوه ایجاد ارز دیجیتال در بلاک چین کاردانو

کاردانو از مارس 2021 همچنان در فاز Q4 رودمپ خود است و هنوز قابلیت‌های جدید قرارداد هوشمند خود را ارائه نکرده است. این برنامه‌ریزی که برای ارتقای قراردادهای هوشمند و افزودن ویژگی‌های جدید به بلاک چین کاردانو بود، قرار بود در سه‌ماهه دوم 2021 اجرا شود. زمانی که این فاز از توسعه کاردانو انجام شود، کاردانو یک قدم به هدف خود برای ارائه پلت فرم بلاک چین قوی، ایمن، مقیاس‌پذیر و بسیار کارآمد، نزدیک می‌شود.

نحوه ایجاد ارز دیجیتال در کاردانو

در مارس 2021 کاردانو اعلام کرد که کاربران می‌توانند روی شبکه بلاک چین کاردانو، ارزهای دیجیتال خود را ایجاد کنند، دقیقاً چیزی شبکه به ارزهای دیجیتالی که روی اتریوم ایجاد می‌شود. همچنین توسعه‌دهندگان و کاربران می‌توانند توکن های غیر مثلی (NFT) یا استیبل کوین‌های خود را روی کاردانو ایجاد کنند.

زمانی که این ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های دیجیتال دیگر روی بلاک چین کاردانو ایجاد می‌شوند، دارایی تخصصی شبکه بلاک چین کاردانو به حساب می‌آیند و با استفاده از بلاکچین کاردانو قابلیت توزیع و برقراری تعامل با قراردادهای هوشمند را خواهند داشت.

برای ایجاد ارزهای دیجیتال یا NFT ها در اتریوم شما باید از قراردادهای هوشمند استفاده کنید اما در کاردانو نیاز نیست از قرارداد هوشمند استفاده کنید. برای ایجاد ارز دیجیتال روی بلاک چین کاردانو کاربران بر اساس یک معماری مشابه ارز دیجیتال تخصصی ADA قادر به ایجاد رمز ارزهای خود خواهند بود.

طبق گفته بنیاد غیرانتفاعی کاردانو علاوه بر این‌که ساخت ارز دیجیتال روی بلاک چین کاردانو، به توسعه‌دهندگان امتیازهای خاصی می‌دهد، استفاده از معماری این بلاک چین باعث ایجاد ارزهای دیجیتال امن‌تر و هزینه‌های تراکنش پایین‌تر خواهد شد.

نحوه عملکرد کاردانو

بلاک چین کاردانو قصد دارد به پایدارترین پلتفرم بلاک چین از نظر مسائل زیست‌محیطی تبدیل شود. در سال‌های اخیر بسیاری از فعالان حوزه تکنولوژی به بلاک چین‌هایی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کردند، انتقاد کردند. بلاک چین بیت کوین همچنان از این الگوریتم استفاده می‌کند، هرچند اتریوم در سال 2022 موفق شد الگوریتم اجماع خود را تغییر دهد. بااین‌حال بلاک چین کاردانو از الگوریتم اجماع اثبات سهام منحصربه‌فرد به نام Ouroboros استفاده می‌کند.

بد نیست برای درک کاربردی بودن بلاک چین کاردانو، در اینجا کمی به الگوریتم‌های اجماع مهم‌ترین بلاک چین‌هایی که در حال حاضر وجود دارند، بپردازیم.

اثبات کار چیست؟ (PoW)

بلاک چین‌ها برای ایجاد سیستم‌های غیرمتمرکز ایجاد شدند. برای اینکه در شبکه‌های بلاک چین مطمئن شویم که هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد و کسی نمی‌تواند یک پول را دو بار خرج کند، به یک الگوریتم اجماع نیاز داریم. اولین مکانیزم اجماعی که مورداستفاده قرار گرفت، الگوریتم اثبات کار (PoW) بود که در بلاک چین بیت کوین مورداستفاده قرار گرفت.

این الگوریتم نیازمند انرژی زیادی برای پردازش و تایید تراکنش‌ها بود تا بتواند با استفاده از حل کردن معماهای سخت ریاضی، امنیت شبکه را تأمین کند.

در این روش افرادی که انرژی موردنیاز شبکه را تأمین می‌کردند، می‌توانستند بیت کوین پاداش بگیرند.

اثبات سهام چیست؟ (PoS)

الگوریتم اثبات سهام به‌جای اینکه انرژی زیادی برای حل معماهای ریاضی کند، اعتبارسنج‌ها برای افزایش امنیت و تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. در اینجا کاربران به‌جای اینکه دستگاه‌های ماینینگ پرهزینه خریداری کنند، برای تایید تراکنش‌ها کافی است ارزهای دیجیتال ADA را در پلتفرم استیک (سپرده‌گذاری) کنند.

در این سیستم کاربران بر اساس میزان ADA که برای اعتبارسنجی در استخرها قرار داده‌اند، پاداش دریافت می‌کنند.

درواقع در این سیستم شرکت‌کنندگانی که بیشترین میزان سرمایه‌گذاری را در مدت‌زمان بیشتری انجام داده‌اند، امنیت شبکه را تأمین می‌کنند  و می‌توانند بلوک‌های جدید را تایید کنند و بیشترین پاداش را دریافت می‌کنند.

زمانی که برنده آخرین تراکنش را در بلاک چین تایید کند، اعتبارسنج‌های دیگر می‌توانند صحت انجام تراکنش را تایید کنند. زمانی که تعداد قابل‌قبولی از اعتبارسنج‌ها اطلاعات را تایید کردند، بلوک جدید ساخته می‌شود.

تمام کسانی که به‌عنوان اعتبارسنج در شبکه شرکت می‌کنند، ارز دیجیتال ADA را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند که متناسب با سهامی که سپرده‌گذاری کرده‌اند، توزیع می‌شود.

 پذیرفتن مسئولیت اعتبارسنجی در بلاک چین‌های اثبات سهام (PoS) مسئولیت بزرگی است. اگر قصد دارید بدون پذیرش مسئولیت زیاد، در این فرایند مشارکت کنید، می‌توانید دارایی خود را در استخرهای نقدینگی استیک کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید ارزهای ADA را به‌عنوان پاداش دریافت کنید.

خوب است بدانید که بلاک چین کاردانو از دو بخش مختلف ایجاد شده است. لایه اول که به آن لایه تسویه کاردانو گفته می‌شود به نام CSL معروف است و شامل دفتر کل حساب‌ها است و جایی است که تراکنش‌ها توسط مکانیزم اجماع اوروبروس تایید می‌شود. لایه دوم که لایه محاسباتی یا CCL کاردانو است، جایی است که همه محاسبات برنامه‌های در حال اجرا روی بلاک چین کاردانو، از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌شود.

توسعه‌دهندگان کاردانو ایده تقسیم بلاک چین به دو لایه را به این دلیل انجام داده‌اند تا بتوانند قدرت پردازش شبکه را به بیش از یک میلیون تراکنش در ثانیه برسانند.

تاریخچه کاردانو

یکی از بنیان‌گذاران اتریوم به نام چارلز هاسکینسون در سپتامبر 2017، بلاک چین کاردانو (Cardano) را به جامعه ارز دیجیتال معرفی کرد. همچنین چارلز بیان کرد که هدف او از ایجاد این بلاک چین جدید ایجاد یک پروژه نسل سوم از بلاک چین (بلاکچین 0.31) است. درواقع کاردانو بر پایه فناوری پیشگام بیت کوین (نسل اول) و اتریوم (نسل دوم) ساخته شده است.

کاردانو نیز مانند بسیاری از بلاک چین‌هایی که در حال حاضر وجود دارند با هدف افزایش مقیاس‌پذیری و کاهش مصرف به وجود آمد.

طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده، مکانیزم اجتماع کاردانو به نام اوروربروس توسط تیمی از دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران از دانشگاه ادینبورگ، دانشگاه توکیو و سایر مؤسسات ایجاد شده است.

این دانشمندان هدف خود را از ایجاد مکانیزم اجماع اوروربروس، ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز بوده که بتواند تراکنش‌ها را به شکلی امن و با مقیاس‌پذیری قابل‌قبول اعتبارسنجی کند. همچنین از اهداف این تیم ایجاد یک بلاک چین کارآمد از نظر مصرف انرژی بوده است.

ارز دیجیتال تخصصی کاردانو (ADA) چیست؟

ارز دیجیتال بلاک چین کاردانو شبیه به رمز ارز بلاک چین اتریوم (ETH) است. ارز دیجیتال تخصصی کاردانو نیز آدا (ADA) است که می‌توان آن را از طریق صرافی‌های مختلفی خریدوفروش کرد. سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال از ADA برای ذخیره ارزش، استیکینگ و پرداخت هزینه‌های تراکنش در شبکه کاردانو استفاده می‌کنند.

ADA ارز دیجیتال تخصصی پلتفرم کاردانو است که نام آن برگرفته از نام آدا لاولیس، ریاضیدان قرن نوزدهمی که اغلب به‌عنوان «اولین برنامه‌نویس کامپیوتر جهان» شناخته می‌شود، نام‌گذاری شده است.

ارز دیجیتال ADA
ارز دیجیتال ADA (آدا)

کوین ارزهای دیجیتال ADA برای افزایش امنیت شبکه بلاک چین کاردانو استفاده می‌شوند. همچنین از آن برای پرداخت هزینه‌های تراکنش و اعتبارسنجی شبکه استفاده می‌شود. ADA به‌عنوان پاداش حفظ امنیت و ثبات شبکه نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به توسعه‌هایی که کاردانو در آینده انجام خواهد داد، انتظار می‌رود از ADA به‌عنوان توکن حاکمیتی خود نیز استفاده کند. توکن حاکمیتی به هولدرهای خود این امکان را می‌دهد که درباره تغییرات و توسعه‌های آینده پلتفرم کاردانو رأی دهند.

قراردادهای هوشمند در کاردانو

بسیاری از افرادی که پیشرفت‌های تکنولوژی بلاک چین را دنبال می‌کنند، احتمالاً شاهد انتقال از بلاک چین 0.1 به 0.2 بوده‌اند. اکنون درحال‌توسعه بلاک چین‌ها به نسل جدید، یعنی بلاک چین 0.3 هستیم که یکی از امیدوارکننده‌ترین پروژه‌ها در این زمینه کاردانو است.

نسل سوم بلاک چین‌ها تلاش می‌کنند ویژگی‌هایی مانند افزایش مقیاس‌پذیری، حفظ حریم خصوصی، پایداری و مسائل حاکمیتی غلبه کنند و همچنان امنیت را برای کاربران فراهم کنند.

کاردانو یکی از بلاک چین‌های متن‌باز، عمومی و غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند از اجزای اصلی آن هستند. احتمالاً شما هم فکر می‌کنید بسیار شبیه اتریوم است. اما توسعه‌دهندگان کاردانو و طرفداران آن عقیده دارند که بهتر از اتریوم است. همچنین این بلاک چین از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) پشتیبانی می‌کند.

قراردادهای هوشمند در کاردانو
قراردادهای هوشمند در کاردانو

به‌طورکلی هدف از ایجاد کاردانو، یک بلاک چین سازگار، مقیاس‌پذیرتر و پایدارتر از بیت کوین و اتریوم است که به‌عنوان قاتل اتریوم نیز شناخته می‌شود. چراکه بنیان‌گذار اصلی آن ابتدا جزء توسعه‌دهندگان اتریوم بوده و به دلیل اختلافی که با ویتالیک بوترین داشته، از این پروژه جدا شده و کاردانو را پایه ریزی کرده است. این بلاک چین توسط بنیاد کاردانو و موسسه تحقیقاتی IOHK پشتیبانی می‌شود.

قراردادهای هوشمند کاردانو شبیه به بلاک چین اتریوم هستند. قراردادهای هوشمند کاردانو که می‌توان آن‌ها را رقیب اتریوم دانست، برنامه‌های اجرایی درون بلاک چین کاردانو را اجرا می‌کنند.

قراردادهای هوشمند درواقع قراردادهایی دیجیتال بین طرفین قرارداد هستند. تراکنش‌های درون بلاک چین درواقع نتیجه اجرای قراردادهای هوشمند هستند. طبق قراردادهای هوشمند برای انجام یک تراکنش باید شرایط خاصی برقرار باشد. درصورتی‌که شرایط موردنظر برقرار باشد شاهد اجرای تراکنش‌ها یا خروجی‌ها روی بلاک چین کاردانو و ثبت آن‌ها در بلاک هستیم.

قراردادهای هوشمند کاردانو با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی Plutus، Marlowe، یا Glow توسعه می‌یابند.

علاوه‌بر این قراردادهای هوشمند کاردانو مزیت‌هایی را به این بلاکچین اضافه کرده‌اند که در ادامه بررسی می‌کنیم:

  •     انجام قراردادهای هوشمند نیازی به‌واسطه برای انجام یا ثبت قراردادها ندارد و این موضوع روند انجام تراکنش‌ها را تسریع می‌کند.
  •     قراردادهای هوشمند روی شبکه غیرمتمرکز اجرا می‌شوند بنابراین امکان دست‌کاری در آن‌ها وجود ندارد.
  •     داده‌های مرتبط با تراکنش‌ها در شبکه غیرمتمرکز به‌طور دائمی ذخیره می‌شوند.
  •     قراردادهای هوشمند امنیت و پایداری مناسبی را برای برنامه‌های کاربردی، سیستم‌ها و جوامع غیرمتمرکز فراهم می‌کنند.
  •     قراردادهای هوشمند و بلاک چین کاردانو بر اساس یک فلسفه پژوهش محور و علمی ایجاد شده است. بنابراین می‌توان گفت این بلاک چین یک پایه شفاف‌تر و پایدارتر برای مبادله ارزهای دیجیتال و همین‌طور بستر مناسبی برای استفاده توسط شرکت‌ها است.
  •     علاوه بر این کاربران آن می‌توانند به‌راحتی و در هر زمان به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. آن‌ها می‌توانند از مالکیت داده‌های خود را در اختیار داشته باشند و کنترل کاملی بر داده‌های خود داشته باشند. همچنین می‌توانند اطلاعات خود را در هر زمانی از طریق بلاک چین ارسال کنند.

بهترین کیف پولهای کاردانو برای 2023

بهترین کیف پولهای کاردانو برای 2023
بهترین کیف پولهای کاردانو برای 2023
 لجر نانوبایننسترزوراتمیک ولتتراست ولت
ارزهای دیجیتالبیت کوین، لایت کوین، دوج کوین و اتریومبیش از 1000 ارز دیجیتال شامل بیت کوین، DOT، ADAبیت کوین، اتریوم، ریپل، HEXشامل بیت کوین، ADA و بیش از 300 رمزارزبیت کوین، اتریوم، XRP، XMR، LTC ،ADA و بیش از هزاران توکن
نوع کیف پولکیف پول سردهات ولتولت سخت افزاریکیف پول نرم افزاریکیف پول نرم افزاری
قیمت175 دلاررایگان189 دلاررایگانرایگان
بهترین کیف پولهای کاردانو برای 2023

بهترین پروژه‌ها در بلاک چین کاردانو در 2023

ErgoDEX

پلتفرم‌های مبادله مبتنی بر بازارساز خودکار و DeFi در فضای ارزهای دیجیتال در حال گسترش هستند. باید گفتErgodex کمی متفاوت است چراکه زنجیره‌ای متقابل بین بلاک چین‌های Ergo و ADA است و به کاربران اجازه می‌دهد از بهترین ویژگی‌های هر دو بلاک چین استفاده کنند. البته باید گفت این پلتفرم هنوز به‌طور کامل در بلاک چین کاردانو در دسترس نیست، چراکه قراردادهای هوشمند آن درحال‌توسعه هستند.

ADAX

Adax یکی از پروژه‌های روی کاردانو است که با ایردراپ بزرگی شروع به بازاریابی کرد. این بازاریابی باعث شد که هزاران ربات در رسانه‌های اجتماعی به این پروژه حمله کنند.

ADAX یکی از محصولات عالی به نظر می‌رسید که می‌توانست روی بلاک چین اتریوم رشد قابل‌توجهی داشته باشد. متأسفانه این پروژه به دلیل انجام اشتباهاتی در تجاری‌سازی پروژه خود، نتوانست رشد خوبی داشته باشد.

بهترین پروژه های کاردانو
بهترین پروژه های کاردانو

با تمام این موارد ADAX توانست تا 1 دلار حرکت کند، بااین‌حال نمی‌توان گفت وضعیت این پروژه خیلی بد است. اما با سقوط بازار ارز دیجیتال، در حال حاضر این رمزارز به قیمت 0.015 دلار در حال معامله است. باید منتظر توسعه‌های آینده این پروژه بمانیم.

Revuto

Revuto درواقع یکی از ارزهای دیجیتال اختصاصی ایجاد شده روی بلاک چین کاردانو است. کاربرانی که قصد استفاده از اشتراک پریمیوم یوتیوب، اسپاتیفای، آمازون پرایم، نتفلیکس و غیره را دارند می‌توانند با خرید این ارز دیجیتال، اشتراک‌های خود را در این پلتفرم‌ها تهیه کنند.

علاوه بر اینکه این ارز دیجیتال، پرداخت‌های شبکه‌های اجتماعی مختلف را آسان کرده، امکان کسب درآمد از ییلد فارمینگ و استیکینگ آن نیز وجود دارد.

RAY SWAP

شبکه Ray فقط یک پلتفرم برای Swap نیست، بلکه یک شبکه کامل روی بلاک چین کاردانو است. علاوه بر این‌که با استفاده از Ray Swap می‌توانید به‌راحتی ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین کاردانو را مبادله کنید، می‌توانید ADA را روی آن استیک کنید و بازدهی سالانه 5 درصد دریافت کنید.

OccamFi

یکی دیگر از پروژه‌های روی بلاک چین کاردانو OccamFi  است که پلتفرم لانچ پد برای راه‌اندازی IDO مختص پروژه‌های کاردانو است. این پلتفرم همچنین نقدینگی لازم برای پروژه‌های شناخته شده موجود روی بلاک چین اتریوم را نیز تأمین می‌کند.

آینده کاردانو

توسعه‌دهندگان کاردانو در تلاش برای توسعه قرارداد هوشمند و افزودن کاربردهای جدید به این بلاک چین هستند. همچنین قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم ازجمله برنامه‌های بالقوه این بلاک چین است. سازگاری با بلاکچین اتریوم به طیف زیادی از برنامه‌ها اجازه می‌دهد که بتوانند برنامه‌های خود را روی بلاکچین کاردانو اجرا کنند.

علاوه‌بر این توسعه‌دهندگان قادر خواهند بود با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی روی این بلاک چین به توسعه برنامه‌های خود بپردازند. همچنین کاردانو قصد دارد یک سیستم حاکمیتی روی پلتفرم خود اجرا کند و یک سیستم تأمین مالی ایجاد کند که باعث می‌شود کاردانو به یک بلاکچین کاملاً غیرمتمرکز تبدیل شود.

1- ارز دیجیتال اختصاصی کاردانو چیست؟

ارز دیجیتال اختصاصی بلاک چین کاردانو ADA است که می‌توان از آن برای استیک و پرداخت‌های درون شبکه استفاده کرد.

2- قیمت لحظه‌ای کاردانو (ADA) چقدر است؟

در زمان نگارش این مطلب (ژوئن 2023) قیمت این ارز دیجیتال 0.2826 دلار است.

3- ADA را از کجا بخریم؟

شما به‌راحتی می‌توانید از صرافی‌های ایرانی مانند نوبیتکس و صرافی‌های غیر ایرانی ارز دیجیتال ADA خریداری کنید.

4- بنیان‌گذار اصلی کاردانو کیست؟

چارلز هاسکینسون از توسعه‌دهندگان اولیه اتریوم، کسی است که کاردانو را پایه‌گذاری کرده است.

نرگس فهیمی
نرگس فهیمی
کارشناس ارز دیجیتال، متاورس و NFT
فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥