pancakeswap logo
4.5 ( 2 )

صرافی پنکیک سواپ | Pancakeswap

بررسی کامل صرافی پنکیک سواپ | 5 خدمت مثبت صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ

صرافی پنکیک سواپ یک پلتفرم غیر متمرکز در زمینه ارائه خدمات مربوط به بازار ارزدیجیتال است. این صرافی در سال 2020 تاسیس شد و هم‌اکنون جزو 5 صرافی غیرمتمرکز برتر دنیا در رده بندی کوین مارکت کپ است.
تاریخ تأسیس :سال 2020
کارمزد معاملات :
معامله بدون احراز :
بازار فیوچرز :
خدمات به ایران :
Vittaverse broker
متاتریدر ارانته

نقد و بررسی صرافی پنکیک سواپ

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ جزو بزرگترین پلتفرم های غیر متمرکز فعال در زمینه ارز دیجیتال در دنیا است. این صرافی در سال 2020 و بر روی شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) تاسیس شد. مکانیزم اصلی این صرافی برای فعالیت، حالت بازار ساز خودکار (AMM) است.

صرافی پنکیک سواپ

آیا ایرانیان می‌توانند در پنکیک سواپ معامله کنند؟

در تاریخ 9 مارس 2022، 14 اسفند 1400 این صرافی اعلام کرد استفاده از خدمات خود برای کاربران کشورهای تحریم شده توسط آمریکا را محدود می‌کند. با توجه به اینکه ایران در لیست کشورهای تحریم شده قرار دارد، ایرانیان دیگر نمی‌توانند از خدمات این صرافی استفاده کنند.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که به دلیل غیرمتمرکز بودن این پلتفرم، امکان مسدود و فریز شدن دارایی شما به هیچ وجه وجود ندارد زیرا شما برای استفاده از خدمات صرافی‌های غیر متمرکز باید به کیف پول خود وصل شوید و عملا امکان فریز شدن دارایی شما وجود ندارد.

حال سوالی که پیش می‌آید این است که با وجود تحریم اعمال شده توسط صرافی، همچنان امکان استفاده ایرانیان از این پلتفرم وجود دارد؟

بله! شما می‌توانید با استفاده از یک VPN آی‌پی ثابت از خدمات این بستر استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که فعالیت شما در این صرافی عملا با قوانین صرافی مغایرت دارد.

ایران بروکر پیشنهاد می‌کند حتی‌المقدور از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که شامل تحریم های بین‌المللی نیستند.

کارمزد در پنکیک سواپ

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر صرافی که اهمیت زیادی برای معامله‌گران دارد، کارمزدهای دریافتی آن است. پنکیک سواپ از هرمبادله 0.25 درصد کارمزد دریافت می‌کند. البته باید به این میزان هزینه‌های شبکه را هم اضافه کنیم که معمولا به صورت BNB دریافت می‌شود.

لازم به ذکر است ۰.۱۷ درصد این مقدار، پاداش تامین‌کنندگان نقدیگی است. ۰.۰۳ درصد به خزانه پنکیک واریز می‌شود.

۰.۰۵ درصد باقی مانده صرف خرید توکن کیک (CAKE) از بازار و سوزاندن آن می‌شود. این کار باعث حفظ ارزش این توکن می‌شود که متعلق به خود صرافی پنکیک سواپ است.

چه تعداد توکن در پنکیک سواپ قابل معامله است؟

باید به این موضوع توجه داشته باشید که این صرافی بر بستر بایننس اسمارت چین (BSC) فعالیت می‌کند. در نتیجه در این بستر فقط می‌توانید توکن‌هایی که بر بستر BSC و BEP-20 فعالیت می‌کنند را معامله و تبادل (Swap) کنید.

در نتیجه نمی‌توان تعداد مشخصی توکن قابل معامله برای این صرافی در نظر گرفت.

نکته دیگری که حائز اهمیت است و باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که افراد می‌توانند در این صرافی استخرهای نقدینگی ایجاد کنند و توکن خود را به فروش برسانند. در نتیجه کلاهبرداران زیادی از این بستر برای فروش پروژه‌های بی ارزش و بالابردن بی دلیل قیمت ارزهای خود استقاده می‌کنند و معمولا تبلیغات خود را با عنوان لیست شدن توکن x در پنکیک سواپ انجام می‌دهند. با توجه به اینکه لیست شدن یک توکن در یک صرافی معتبر امتیاز مهمی برای آن محسوب می‌شود، افراد ساده و کم اطلاعات با این عنوان فریب کلاهبرداران را می‌خورند و با خرید توکن‌های بی ارزش سرمایه خود را در خطر می‌اندازند.

در نتیجه هر شخصی می‌تواند توکن خود را در پنکیک سواپ به فروش برساند!

امکانات پنکیک سواپ

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ، طیف کارآمدی از خدمات مربوط به ارز دیجیتال را به کاربران خود ارائه می‌دهد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

  • تبادل رمزارزها (Swap): در پنکیک سواپ شما می‌توانید توکن‌هایی که در شبکه BEP-20 فعالیت می‌کنند را باهم مبادله کنید. این بخش صرافی از حجم معاملات خوبی برخوردار است.
  • مزارع کشت سود (Farms): این صرافی به کاربران خود اجازه می‌دهد با خرید و کشت توکن‌های نقدینگی از پاداش‌هایی بهره‌مند شوند. نکته قابل توجه این است که تمامی توکن‌ها دارای مزرعه نیستند و هیچ مزرعه نقدینگی دائمی نیست و امکان از بین رفتن آن وجود دارد.
farms in pancakeswap
  • تامین نقدینگی (Liquidity): در این بخش می‌توانید با تامین نقدینگی برای یک جفت ارز، از هر تراکنشی که انجام می‌شود، به ازای مقداری که از آن جفت ارز سهم دارید، پاداش دریافت کنید. برای تامین نقدینگی در هر جفت ارز، باید توکن نقدینگی (LP Token) خریداری کنید که نمایان‌گر سهم شما از نقدینگی است. برای برداشت نقدینگی، باید توکن نقدینگی را تحویل دهید و اصل توکن‌ها به همراه سهم کارمزد خود را دریافت نمایید.
  • استخرها (Polls): در این بخش شما میتوانید با استیک کردن تنها یک توکن، سود دریافت کنید. استیک در این بخش به دو صورت منعطف (Flexible) و ثابت (Fixed-Term) انجام می‌شود. منعطف به این معناست که کاربر می‌تواند هر زمانی دارایی خود را خارج کند. طبیعی است که مقدار سودی که صرافی در قبال استخر های ثابت ارائه می‌دهد بیشتر است. در هنگام استیک در استخر، باید مدت زمان (از یک هفته تا یک سال) قفل کردن موجودی را مشخص کنید. پس از پایان زمان قرارداد، می‌توانید اصل دارایی همراه با سود آن را برداشت کنید و یا مجددا به مقدار قفل شده خود اضافه کنید.
pools in pancake swap

هشدار ریسک: استخرها و مزارع نقدینگی برای همیشه فعال نیستند و هرلحظه امکان دارد در صورت خارج شدن یکباره مقدار زیادی سرمایه انباشته شده در آن به علت اتفاقات مختلف مانند ریزش بازار، به کلی از بین برود و سرمایه شما با کاهش بسیار زیادی همراه شود.

  • معاملات فیوچرز (Perpetual Futures): یکی از امکاناتی که پنکیک سواپ به تازگی برای کاربران خود فراهم کرده است، معاملات فیوچرز همراه با اهرم است.قراردادهای آتی (Futures) به معامله‌گران اجازه می دهد تا دارایی‌ها را خرید و فروش کنند و از ریزش قیمت‌ها هم سود کسب کنند، بدون اینکه واقعاً آن‌ها را در اختیار داشته باشند. پنکیک سواپ معاملات فیوچرز خود را با حداکثر اهرم 200x ارائه می‌دهد.
Futures pancakeswap
  • امکان سفارش گذاری (Order Limit): پلتفرم‌های غیر متمرکز همواره تلاش میکنند خدماتی مانند همتایان متمرکز خود ارائه دهند. در این راستا پنکیک سواپ امکان سفارش محدود (Order Limit) را برای کاربران خود فراهم کرده است. معامله‌گران این صرافی می‌توانند سفارشات خود را در قیمت‌های مورد نظر ثبت کنند.

تیم توسعه دهنده و دفتر مرکزی

با توجه به غیر متمرکز بودن صرافی، آدرس و تیم مشخصی برای این صرافی وجود ندارد. این صرافی هیچ صفحه رسمی در لینکدین ندارد اما در توییتر و اینستاگرام صفحه فعال دارد.

پشتیبانی

این صرافی از هیچ پشتیبانی از جمله ایمیل، تیکت، چت 24 ساعته و… برخوردار نیست. دلیل اصلی این اتفاق غیر متمرکز بودن این بستر است. اما در بخش Customer Support (پشتیبانی مشتری) خود توضیحاتی ارائه داده است.

support pancakeswap

توضیح صرافی در مورد پشتیبانی به این شرح است:

هیچ پشتیبانی مشتری برای PancakeSwap وجود ندارد.
اگر مشکلاتی دارید،
ابتدا صفحه عیب یابی کد خطا (Troubleshooting) را بررسی کنید
اگر راه‌حلی پیدا نکردید، سعی کنید با گروه تلگرام تماس بگیرید.
ادمین‌ها هرگز برای شما پیام مستقیم ارسال نمی کنند. اگر کسی مستقیماً به شما نزدیک شد، مثلاً تلگرام، با تظاهر به پشتیبانی مشتری، لطفاً آن‌ها را مسدود کرده و به عنوان اسپم گزارش دهید.
هرگز، تحت هیچ شرایطی، نباید کلید خصوصی یا عبارات بازیابی خود را به کسی بدهید. فوراً هرکسی را که درخواست می‌کند مسدود کرده و گزارش دهید.

اعتبار پنکیک سواپ

پنکیک سواپ یکی از پیشگامان حوزه صرافی‌های غیر متمرکز است.

میانگین حجم معاملات روزانه این صرافی، 25 میلیون دلار است که برای یک پلتفرم غیرمتمرکز میزان قابل قبولی است. هم‌اکنون بیش از 2 میلیون نفر در این صرافی به فعالیت مشغول هستند و ارزش سرمایه قفل شده (TVL) در این پلتفرم بیش از 3 میلیارد دلار است.

باید توجه داشته باشید که صرافی‌های غیر متمرکز به دلیل داشتن حجم معاملات کمتر نسبت به رقیبان متمرکز خود، همواره می‌توانند در معرض انحلال باشند. لذا در انتخاب پلتفرم‌های غیرمتمرکز برای معاملات خود دقت کنید.

اپلیکشن

به دلیل اینکه پنکیک سواپ یک صرافی و بستر غیر متمرکز است دارای اپلیکشن خاصی نیست و کاربران باید از طریق کیف پول‌های خود به صرافی متصل شده و از امکانات آن استفاده کنند.

آیا از پنکیک سواپ استفاده کنیم یا خیر؟

همانطور که گفته شد پنکیک سواپ خدمات خوب و متنوعی از جمله معاملات اسپات و فیوچرز به کاربران خود ارائه می‌دهد، اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا در این صرافی فعالیت کنیم یا خیر؟

ریسک اول فعالیت در این صرافی، تحریم‌های بین‌المللی است که در چند سال اخیر گریبان‌گیر کاربران ایرانی بوده است. شما می‌توانید با استفاده از یک VPN آی‌پی ثابت از خدمات این صرافی بهره‌مند شوید اما باید از این موضوع آگاه باشید که این کار همواره ریسک خود را به همراه دارد.

نکته دیگر بحث اعتبار و حجم معاملات صرافی است. پنکیک سواپ جزو برترین صرافی های غیرمتمرکز ارز دیجیتال است و از حجم معاملات نسبتا خوبی برخوردار است.

با توجه به این موضوع که پنکیک سواپ به تازگی بازار فیوچرز را به خدمات خود اضافه کرده است و بازار این بخش حجم معاملات زیادی ندارد، تیم ایران بروکر لازم می‌داند در مورد ریسک فعالیت در این بخش به خاطر حجم معاملات پایین هشدار دهد. مهم‌ترین موضوع در مورد فعالیت در بخش فیوچرز، حجم معاملات است. حجم معاملات پایین صرافی در یک بخش می‌تواند باعث متضرر شدن شما بشود.

اما در بخش سواپ (Swap) یا اسپات، که نوسانات لحظه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار نیست، استفاده از پلتفرم‌های غیر متمرکز معتبر مانند پنکیک سواپ، ریسک بالایی ندارد.

آموزش اتصال کیف پول به پنکیک سواپ

با توجه به اینکه پنکیک سواپ یک پلتفرم غیر متمرکز است، برای استفاده از خدمات این صرافی لازم است به کیف پول خود متصل شوید.

وارد صفحه اصلی صرافی پنکیک سواپ به آدرس pancakeswap.finance شوید.
در بالای صفحه روی گزینه Connect Wallet کلیک کنید.

Connect Wallet in pancake swap

در این مرحله نوع ولت (Wallet) خود را انتخاب کنید.

select wallet

سپس با توجه به نوع ولت خود، اجازه دسترسی پنکیک سواپ به کیف پول خود را بدهید.

confrim wallet

وقتی پیام کانکت شدن به آدرس ولت خود را مشاهده کردید، یعنی کیف پول شما به صرافی وصل شده و هم اکنون می‌توانید از خدمات پنکیک سواپ استفاده کنید.

done connect

جمع بندی

در این مقاله سعی شد صرافی پنکیک سواپ به صورت کامل و مفید معرفی شود.

پلتفرم‌های غیرمتمرکز انقلابی در عرصه دنیای ارز دیجیتال ایجاد کردند و توانستند بسیاری از معایب و نواقص بستر‌های متمرکز را از بین ببرند اما این پلتفرم‌ها هم مشکلات و ریسک‌های خود را به همراه دارند که کاربران عزیز لازم است به این ریسک‌ها و موارد توجه کافی را داشته باشند.

می‌توانید با مطالعه این مقاله پلتفرم‌های متمرکز و غیر متمرکز را باهم مقایسه کنید تا با توجه به نیاز خود انتخاب درستی داشته باشید.

ایران بروکر همواره سعی کرده تمامی صرافی‌ها و بروکرها را به درستی، با دقت و راستی مقایسه کند تا هموطنان عزیز بتوانند با کمترین ریسک انتخابی درست داشته باشند. موفق و پر سود باشید.

نمایش بیشتر

نظرات و بررسی های کاربران (3نظر)

فیلتر کردن پاک کردن همه
مرتب سازی
نعمت اله نیک آئین ۲۵ دی ۱۴۰۲

سلام ، در استیکینگ جدید در این صرافی گویا جایزه به شکل قبل یعنی توکن cake داده نمی شود . موضوع صحت دارد ؟ در صورت مثبت بودن جواب ، راهکار جدید صرافی چه چیزی می باشد؟

کارشناس ایران بروکر ۲۶ دی ۱۴۰۲

با سلام، بهترین منبع برای این مورد، سایت صرافی پنکیک سواپ هست که می‌توانید از انجا جدیدترین اطلاعات رو درباره استیکینگ به دست بیاورید

حسین ۲۰ مرداد ۱۴۰۲

سلام امکان داره دوباره بررسی کنیدبا ای پی ایران امکان معامله نیست ؟