Search
Close this search box.

امنیت بیت کوین | آیا بیت کوین امن است؟

امنیت بیت کوین | آیا بیت کوین امن است؟

 با توجه به اینکه بازار ارز‌های دیجیتال زمان پر فراز و نشیبی را در سال ۲۰۲۲ تجربه کرده اند، بنابراین این مسئله می‌تواند امنیت این نوع از دارایی‌ها را تحت شعاع قرار دهد. با کاهش ۶۰ درصدی قیمت بیت کوین طی یک سال گذشته و از طرف دیگر افزایش قابل توجه جرایم در بازار رمز ارز‌ها به دلیل‌عدم وجود قوانین سختگیرانه امنیت بیت کوین در این بازار، موضوع مهمی به شمار می‌آید.

طبق گزارش کمیسیون تجارت فدرال در سه ماه اول امسال نزدیک به ۳۲۹ میلیون دلار تقلب در این بازار صورت گرفته و ارز‌های بسیاری به همین دلیل از بین رفته اند. نزولی شدن قیمت‌ها در کنار افزایش خطرات ناشی از کلاهبرداری دلایل خوبی برای بازنگری هر فرد در مورد امنیت بیت کوین هستند. با ایران بروکر همراه باشید تا اطلاعات کاملی درباره امنیت بیت کوین در اختیار شما قرار دهیم. 

آیا بیت کوین یک سرمایه‌گذاری مطمئن به شمار می‌رود؟ 

مطمئن بودن یا نبودن سرمایه‌گذاری بر بیت کوین کاملا بستگی به تعریف هر کس از امنیت دارد. نوسانات شدید قیمت بیت کوین امری اجتناب ناپذیر بوده به طوری که تنها در سال ۲۰۲۲ قیمت از ۴۸۰۰۰ دلار تا ۱۵۵۰۰ دلار کاهش پیدا کرد. چنین ضرر‌هایی باعث می‌شوند سرمایه گذاران در هر نوع سرمایه‌گذاری دیگری هم ترسیده و پا به فرار بگذارند. 

آیا بیت کوین یک سرمایه‌گذاری مطمئن است؟

شنیده ‌ها حاکی از آن است که ماهیت متغیر بیت کوین احتمالا در حال دگرگون شدن است. در همین راستا مدیر کل Invest at M۱ از در شرف ادغام شدن بیت کوین با بازار‌های مالی سنتی خبر داده و به مشارکت گسترده‌ی خرده فروشی‌ها و همکاری با نهاد‌های سرمایه‌گذاری اشاره کرده است.

به لحاظ تاریخی بیت کوین در گذشته بی‌ثبات‌تر بوده اما امروزه در حال تبدیل به یک دارایی قابل جایگزین اصلی بوده که با فناوری‌های پیشرفته در ارتباط است. بسته به نوع دیدگاه به بیت کوین چنانچه آن را مانند کالایی چون طلا جهت سرمایه‌گذاری نگاه کنید نه یک امنیت سرمایه‌گذاری ابعاد جدیدی به این سوال امنیتی افزوده خواهد شد. 

طبق گفته دانیل رودریگز مدیر عامل شرکت Hill Wealth Strategies، فناوری بیت کوین تقریبا امن بوده اما شناخته شده است و بر پایه‌ی رمز‌نگاری عمل می‌کند. با وجود اینکه اطلاعات شخصی شما در شبکه‌ی بیت کوین قابل دسترس نیست اما آدرس کیف پول رمزنگاری شما در دسترس عموم قرار دارد. رودریگز ادامه می‌گوید:

هکر‌ها توانایی این را دارند که از ردیاب‌ها و کوکی‌های وب استفاده کرده و تراکنش‌ها را دنبال کنند و در نهایت به اطلاعات شخصی شما دست پیدا کنند؛ بنابراین ناشناس بودن هویت در شبکه‌ی بیت کوین تا حدودی زیر سوال رفته و نمی‌تواند تمام خواسته‌ی شما از امنیت را برآورده کند. 

در مورد مشابه دیگر، امنیت ارز‌های دیجیتال شما در گروی امنیت کیف پول الکترونیکی است که دارایی دیجیتال خود را در آن نگهداری می‌کنید؛ بنابراین چنانچه این کیف پول را گم کنید و یا رمز خود را در اختیار کسی قرار دهید احتمالا دارایی خود را از دست خواهید داد. 

غالبا شرکت‌های بیمه و سازمان بورس و اوراق بهادار هیچگونه مسئولیتی را در قبال خرید و فروش بیت کوین قبول نمی‌کن؛ بنابراین در صورت ورشکسته شدن پروژه‌ای که شما در آن سرمایه‌گذاری کرده اید، تضمینی برای بازگشت سرمایه‌ی شما وجود نخواهد داشت.

با تمام این صحبت‌ها بر طبق گفته‌ی استراتژیست فناوری دیویدسون هیچ کدام از این نگرانی‌ها مربوط به امنیت شبکه‌ی بیت کوین نیستند؛ به طوریکه شرکت دیویدسون طی ۱۳ سالی که تاسیس شده است تا به حال مورد هک قرار نگرفته است. 

نکات مهمی که پیش از خرید بیت کوین باید به آن توجه کرد

به دلیل نوسانات بسیار زیاد بیت کوین و خطرات امنیتی‌ای که درباره‌ی آن‌ها صحبت شد لازم است که پیش از تبدیل دلار به بیت کوین دلایل این مبادله را بررسی کنید. 

بر طبق گفته‌ی لوریا، سرمایه‌گذاری بر ارز‌های دیجیتال بسیار اغواگر بوده و میزان ریسک در مقابل پاداشی که قرار است در سرمایه‌گذاری روی بیت کوین بدست بیاورید با سهام یا اوراق بهره بسیار متفاوت است. بنابراین توصیه می‌شود که تنها با دارارایی‌هایی که به آن‌ها نیاز اساسی ندارید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید. 

نکات مهمی که پیش از خرید بیت کوین باید به آن توجه کرد

کسانی که بیت کوین را به جهت تضمین درآمد در دوران بازنشستگی می‌خرند پیشنهاد می‌گردد که کمترین میزان ممکن سرمایه را در معرض خطر قرار داده و نهایتا ۵ درصد سبد‌های خود را به آن اختصاص دهند. اعتماد به بیت کوین به عنوان یک ارز عاقلانه نیست و ممکن است شما یک روز بابت خرید بیت کوین ۶۰۰۰۰ دلار پرداخت کنید و فردای همان روز قیمت تا ۴۵۰۰۰ دلار پایین بیاید. 

نکته قابل توجه بعدی‌عدم نظارت قاطعانه بر دنیای رمز ارز‌ها است؛ به طوری که در حال حاضر هیچ کدام از نهاد‌های نظارتی مالی مانند سازمان نظارت بر صنعت مالی (FINRA)، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) یا فدرال رزرو قانون نظارتی مشخصی بر این ارزها ندارد. با توجه به اینکه افرادی مانند Burke اعتقاد دارند که در بلند مدت بیت کوین دچار تحولات بزرگی می‌شود، چنانچه قدرت ریسک‌پذیری دارید می‌توانید با خیال راحت بر این ارز سرمایه‌گذاری کنید زیرا عدم اطمینان بزرگ‌ترین مانع در مسیر سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید. 

خطرات بیت کوین که امنیت آن را تهدید می‌کنند

بیت کوین نیز مانند تمامی سرمایه‌گذاری‌های موجود دارای ریسک‌های مختص خود بوده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ریسک‌های موجود در بازار، خطرات نظارتی و خطرات ناشی از حملات سایبری اشاره کرد. 

بر طبق گفته رودریگز ریسک بازار بزرگترین ریسکی است که بیت کوین در معرض آن قرار دارد. چنانچه به تاریخچه‌ی قیمتی بیت کوین نگاه کنید متوجه می‌شوید که قیمت در چه مسیر عجیب و غریبی است. این ارز با نرخ بهره رابطه‌ی معکوس داشته و هر زمانی که نرخ بهره توسط فدرال رزو افزایش پیدا می‌کند، سرمایه گذاران به دنبال بازار‌های امن‌تر جهت سرمایه‌گذاری می‌ذوند و بنابراین قیمت بیت کوین کاهش پیدا می‌کند. 

خطرات بیت کوین که امنیت آن را تهدید می‌کنند

خطرات ناشی از عدم نظارت‌های قاطع

به گفته‌ی رودریگز چین به عنوان دومین قدرت برتر اقتصادی دنیا در سال ۲۰۲۱ استخراج و نگهداری ارز‌های دیجیتال را غیرقانونی اعلام کرد و چنانچه کشور‌های دیگر نیز مسیر چین را بروند می‌تواند سرمایه گذاران این حوزه را نقره داغ کند. 

کلاهبرداری‌های سایبری و امنیت سایبری موضوع نگران کننده‌ی دیگری است که سرمایه گذاران همیشه با آن درگیر هستند. فراموش نکنید که امنیت و ناشناس بودن هر تراکنش در حد اطلاعات کیف پول و رمز عبور هر شخص است. وزارت دادگستری آمریکا در پی شناسایی زوجی که قصد داشتند در سال ۲۰۱۶ مبلغ ۴.۵ میلیارد دلار ارزی را که با هک کردن Bitfinex به‌دست آورده بودند، پولشویی کنند، نشان داد که تراکنش‌های بلاکچین قابل ردیابی هستند. 

خطر دیگری که بیت کوین در معرض آن قرار داد، افزایش میزان جرایم و کلاهبرداری‌های ارز‌های دیجیتال است. طبق گزارش FTC از ۱ اکتبر ۲۰۲۰ تا ۳۱ مارس ۲۰۲۱ تعداد ۷۰۰۰ نفر مورد کلاهبرداری قرار گرفته و به طور میانگین هر نفر مبلغ ۱۹۰۰ دلار از سرمایه خود را از دست داده است. 

راه‌های نگهداری امن بیت کوین

نحوه‌ی ذخیره‌سازی بیت کوین مهم‌ترین عامل در تعیین سطح امنیت آن است. در همین راستا دو فاکتور نوع کیف پول انتخابی و سطح امنیتی رمز گذاری بیشترین نقش را دارند. بر طبق گفته‌ی برک امنیت و راحتی همیشه کنار هم قرار نمی‌گیرند. او ادامه می‌دهد که استفاده از کیف پول‌های سرد که آفلاین هستند احتمال هک شدن را از بین می‌برند. اما از طرفی دیگر احتمال دزدیده شدن یا مفقود شدن وجود دارد.

راه‌های نگهداری امن بیت کوین

همچنین با از دست دادن تلفن همراه یا درایو خود و یا قرار دادن رمز عبور خود در جای اشتباه با مشکل روبرو خواهید شد. کیف پول‌های داغ (Hot wallet) جهت استفاده راحت‌تر هستند زیرا تنها کافی است شما اینترنت و یک تلفن همراه داشته باشید و به آسانی به ارز‌های دیجیتال خود دست پیدا می‌کنید؛ اما خطر هک شدن نیز وجود خواهد داشت. به نظر می‌رسد که استفاده از ترکیب کیف پول سرد و گرم روشی محتاطانه‌تر است البته به شرطی که بیشتر سرمایه‌ی خود را در کیف پول سرد نگهداری کنید. بروک اضافه کرد:

هر روشی را که برای نگهداری پول خود بر می گزینید قبل از آن مطمئن شوید که رمز ارز شما سپرده‌گذاری (استیک) می‌شود، قرض داده شده (Lending) و یا به عنوان وثیقه از آن نگهداری می‌کنند. به همین منظور خواندن شرایط قرارداد پیش از ثبت نام در هر کیف پول بسیار اهمیت دارد؛ زیرا می‌تواند دارایی شما را بدون اینکه متوجه شوید در معرض خطر قرار دهد. 

سرمایه‌گذاری در بیت کوین نیز مانند سایر سرمایه‌گذاری‌ها نیاز به تحقیق و بررسی داشته و در صورتی که تصمیم به این امر گرفتید، خودتان را برای افت و خیز بازار آماده کنید. 

کلام آخر در رابطه با امنیت بیت کوین

در این نوشته سعی بر آن شد که هر چه بیشتر شما را با مزایا و معایب سرمایه‌گذاری بر بیت کوین آشنا سازیم و خطرات ناشی از آن را متذکر شویم. در آخر به تمام کسانی که قصد دارند بر این ارز دیجیتال یا هر ارز دیجیتال دیگری سرمایه‌گذاری کنند پیشنهاد می‌کنیم با بررسی سایت ایران بروکر اطلاعات خود را هر چه بیشتر افزایش داده تا میزان ریسک‌های احتمالی را به حداقل مقدار ممکن برسانید.

نسرین ولی‌خانی
نسرین ولی‌خانی
کارشناس حوزه بلاکچین و رمزارز
فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات