معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟ همه‌چیز درباره SHIB

معرفی رمزارزها

مطالعه در 16 دقیقه

ارز دیجیتال شیبا اینو با توکن اختصاصی SHIB یک میم کوین است که موردتوجه بسیاری از کاربران به‌خصوص در شبکه‌های اجتماعی قرارگرفته است. میم کوین‌ها در فضای ارزهای دیجیتال معمولاً با حمایت کاربران و داشتن جامعه قوی رشد می‌کنند. شیبا اینو هم جز همین دسته بود که در ابتدا ابزاری برای ارائه نداشت. همان‌طور که دوج کوین در ابتدا صرفاً با حمایت ایلان ماسک و توییت های او با رشد قیمتی عجیب مواجه شد. در این مقاله از ایران بروکر قصد داریم به بررسی ارز دیجیتال SHIB، اهداف آن، پیش‌بینی قیمت شیبا اینو و تفاوت آن با دوج کوین بپردازیم.

ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB) چیست؟

نام ارز دیجیتال شیبا اینو اشاره به یک نژاد سگ ژاپنی دارد که اولین بار در فضای کریپتو از آن به‌عنوان نماد ارز دیجیتال دوج کوین استفاده شد. تیم توسعه این میم کوین به‌جای وایت پیپر از ووف پیپر که نسخه میم وایت پیپر است، استفاده کرده‌اند. در ووف پیپر شیبا اینو می‌توان برنامه‌های کلی و نقشه راه این پروژه را مشاهده کرد. ارز دیجیتال SHIB یک توکن ERC-20 مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. تیم توسعه‌دهنده می‌گوید به این دلیل از اتریوم استفاده کرده که در زمان ایجاد این پروژه اتریوم از بلاک چین‌های دیگر قوی‌تر، ایمن‌تر و با ثبات‌تر بوده و امکان تمرکززدایی واقعی را برای آن‌ها فراهم کرده است.

علت موفقیت ارز دیجیتال شیبا اینو

دلیل محبوبیت و موفقیت ارز دیجیتال SHIB حمایت جامعه این ارز دیجیتال است که به آن‌ها ShibArmy گفته می‌شود. همچنین اینفلوئنسرها نیز به افزایش قیمت این میم کوین کمک قابل‌توجهی کردند. جالب است بدانید حساب توییتر شیبا اینو با 2.2 میلیون دنبال کننده از بسیاری از ارزهای دیجیتال برتر مانند سولانا، کاردانو، یا حتی اتریوم نیز بیشتر است. بنابراین می‌توان گفت این ارز دیجیتال بیشتر موفقیت خود را مدیون جامعه هواداران خود است.

سایت رسمی شیبا اینو

سایت رسمی شیبا اینو اعتقاد دارد که دلیل پامپ و دامپ های شیبا اینو در ابتدای مسیر به دلیل این بود که کاربران با کاربرد واقعی این ارز دیجیتال آشنایی نداشتند. در این سایت درباره هدف از ایجاد این ارز دیجیتال گفته‌شده است:

شیبا اینو یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که به یک اکوسیستم پویا تبدیل‌شده است.

همچنین جامعه این ارز دیجیتال باور دارد که شیبا اینو به دلیل محبوبیت نژاد سگ ژاپنی برای کاربران کریپتو اهمیت پیداکرده است.

چه کسی ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB) را ایجاد کرد؟

SHIB
توسعه دهندگان شیبا اینو چه کسانی هستند؟

یک فرد یا گروه ناشناس به نام ریوشی در سال 2020 ارز دیجیتالی به نام شیبا اینو را ایجاد کرد. پس‌ازاینکه شیبا در سال 2021 ارزش زیادی کسب کرد به‌عنوان رقیب اصلی دوج کوین شناخته شد.

این ارز دیجیتال از زمان ایجاد که در کمترین قیمت تاریخی خود یعنی 0.000000000056 دلار عرضه شد در سال 2021 به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی 0.00008616 دلار افزایش یافت و 150 میلیون درصد رشد را تجربه کرد.

یکی از رویدادهای مهم در تاریخ ارز دیجیتال شیبا اینو مربوط به زمانی است که ویتالیک بوترین، مهندس ارشد و یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، 1 میلیارد دلار از ارز دیجیتال SHIB را برای کمک به مبارزه با کووید19 به هند اهدا کرد. این کمک مالی به عنوان بزرگ‌ترین کمک مالی در تاریخ هند ثبت شد و هم‌زمان باعث رشد چشمگیر قیمت SHIB شد.

توکنومیک ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB)

shibarmy
توکنومیک ارز دیجیتال شیبا اینو

یکی از موارد قابل‌توجه در اکوسیستم شیبا اینو تعداد عرضه کل آن است. زمانی که ارز دیجیتال SHIB برای اولین بار در آگوست 2020 شروع به کار کرد، یک کوادریلیون از SHIB ایجاد شد که بیشترین میزان عرضه در فضای ارز دیجیتال تا زمان نگارش این مقاله است.

50 درصد از ارز دیجیتال SHIB پس از راه‌اندازی در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ قفل شد. یونی سواپ یک صرافی برای انجام تراکنش‌های خودکار بین ارزهای دیجیتال مختلف در بلاک چین اتریوم است. در این صرافی کاربران ارزهای دیجیتال را با استفاده از قراردادهای هوشمند مبادله می‌کنند. همچنین این صرافی یک بازار ساز خودکار است که به کاربران در ازای تأمین نقدینگی، درصدی از کارمزد تراکنش‌ها را پاداش می‌دهد.

توسعه‌دهنده شیبا اینو نیمی دیگر از ارز دیجیتال SHIB را به ویتالیک بوترین منتقل کرد که انتظار داشت ویتالیک آن را برای همیشه قفل کند. این تصمیم ریوشی باعث انتقاد سرمایه‌گذاران و منتقدان در اکوسیستم کریپتو شد. بحث اصلی منتقدان این بود که چرا باید میزان قابل‌توجهی از این ارز دیجیتال به فرد ثروتمندی مانند ویتالیک داده شود؟ این اقدام غیرمتمرکز بودن این ارز دیجیتال را با چالش روبه‌رو کرد. اما زمانی که ویتالیک نیمی از دارایی خود را برای کمک به صندوق امداد کووید هند پرداخت کرد، جامعه ارز دیجیتال SHIB نظر بهتری نسبت به آن پیدا کردند.

بااین‌وجود همچنان 45 درصد از عرضه کل ارز دیجیتال SHIB در اختیار ویتالیک بود که باعث ایجاد عدم اعتماد درباره تمرکززدایی واقعی از این ارز دیجیتال شد. این عدم اعتماد و شک و تردیدها باعث ایجاد نوساناتی در قیمت شیبا اینو شد.

پس از اعتراضات و حساسیت‌ها درباره این موضوع، درنهایت ویتالیک تصمیم گرفت 40 درصد از عرضه کل را برای همیشه از گردش خارج کند و این کار باعث جلب اعتماد به این اکوسیستم شد.

درمجموع چند سکه شیبا اینو سوزانده شده است؟

به‌طورکلی تا زمان نگارش این مطلب حدود 41 درصد از ارز دیجیتال SHIB سوازنده شده‌ به این معنی که دیگر در گردش نیستند. همان‌طور که گفته شد میزان زیادی از این توکن سوزی توسط ویتالیک بوترین انجام شد.

جالب است بدانید ارز دیجیتال شیبا اینو تنها میم کوینی نیست که توسعه‌دهندگان آن تصمیم می‌گیرند مقدار قابل‌توجهی از آن را به بنیان‌گذار اتریوم ارسال کنند. به دلیل محبوبیت این شخص در فضای ارزهای دیجیتال، پروژه‌های کریپتویی دوگلون (ELON) و آکیتا اینو (AKITA) میزانی از توکن های خود را برای این شخص ارسال کردند.

تصمیم ارسال 50 درصد از ارز دیجیتال در گردش به حساب ویتالیک بوترین مسلماً ریسک‌هایی برای توسعه‌دهندگان این میم کوین داشته و با استانداردهای غیرمتمرکزسازی مطابقتی ندارد. اما توسعه‌دهندگان بیان کرده‌اند که از این ریسک آگاه هستند و باور دارند هیچ پروژه بزرگی بدون پذیرش ریسک امکان رشد ندارد. آن‌ها همچنین گفتند:

تا زمانی که ویتالیک بوترین ما را تحت‌فشار قرار ندهد، ارز دیجیتال SHIB به رشد خود ادامه خواهد داد.

اهداف ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB)

ارز دیجیتال شیبا اینو به دلیل حمایت جامعه رشد کرد و مشهور شد. بااینکه نمی‌توان قدرت حمایت جامعه را نادیده گرفت، اما بسیاری از متخصصان معتقدند که فقط وجود کامیونیتی قوی دلیل بر باارزش بودن یک ارز دیجیتال نیست. اعضای جامعه SHIB بر این باورند که این ارز دیجیتال تمرکززدایی واقعی را برای کاربران کریپتو به ارمغان می‌آورد و به رشد اکوسیستم ارز دیجیتال کمک می‌کند.

تمرکززدایی به این معناست که هیچ مقام مرکزی تغییرات آینده این رمز ارز را کنترل نمی‌کند. درواقع جامعه و حامیان این ارز دیجیتال آینده آن را تعیین می‌کنند که به اعتقاد متخصصان رمزنگاری نقطه قوت ارز دیجیتال شیبا اینو است.

همچنین وب‌سایت رسمی شیبا بیان می‌کند که این پروژه یک برنامه آزمایشی برای ایجاد جامعه غیرمتمرکز در جهت برگرداندن قدرت به مردم عادی است. این موضوع در اوایل 2021 باعث افزایش محبوبیت و قیمت این ارز دیجیتال شد.

موارد استفاده ارز دیجیتال شیبا اینو

اکوسیستم شیبا اینو شامل سه توکن اصلی زیر است:

Shiba Inu (SHIB): شیبا اینو ارز دیجیتال تخصصی پروژه است که در ابتدای راه‌اندازی معرفی شد و شامل 1 کواردیلیون توکن در گردش است. این ارز دیجیتال را می‌توان با هر توکنی که بر بستر ERC-20 قرار دارد مبادله کرد.

لیش (LEASH): دومین ارز دیجیتال اکوسیستم شیبا، LEASH است که به‌طورکلی 107646 توکن عرضه می‌کند و در ابتدا قیمت این رمز ارز با دوج کوین همبستگی داشت. این همبستگی بعداً از بین رفت و توکن به طراحی اصلی خود مبتنی بر استاندارد ERC-20 بازگشت.

Bone (BONE): سومین ارز دیجیتال مرتبط با پروژه شیبا، BONE است که با عرضه کل 250000000 ارائه‌شده است. BONE یک توکن حاکمیتی است و به اعضای جامعه شیبا امکان رأی دادن را در سال 2022 فراهم می‌کند.

اکوسیستم شیبا همچنین شامل موارد زیر است:

شیبا سواپ: ShibaSwap یک صرافی غیرمتمرکز برای انجام امور مالی غیرمتمرکز است. این پلتفرم مکانی امن برای مبادله ارزهای دیجیتال است که محدودیت‌های پلتفرم‌های متمرکز را ندارد. در ادامه بیشتر به این پلتفرم می‌پردازیم.

انکوباتور شیبا اینو: این پروژه به افراد بااستعداد در جامعه شیبا اجازه می‌دهد خلاقیت‌ها خود را به نمایش بگذارند و آثار هنری خلق کنند.

Shiboshis: شیبوشی مجموعه از ده هزار NFT است که در اکوسیستم شیبا تولیدشده و در بلاک چین اتریوم ثبت‌شده است. این توکن‌های غیر مثلی یک کلکسیون منحصربه‌فرد با ویژگی‌های خاص هستند که می‌توان آن‌ها را از بازارهای NFT مانند اوپن سی و شیباسواپ بدون کارمزد خریداری کرد.

آینده ارز شیبا و پیش‌بینی قیمت شیبا تا 2023

SHIBA INU
پیش بینی قیمت ارز دیجیتال SHIB

قیمت ارز دیجیتال SHIB از ژانویه تا اکتبر 2021 بیش از 27000000 درصد رشد داشت که می‌توان گفت از رشدهای عجیب قیمتی در دنیای کریپتو محسوب می‌شود. این ارز دیجیتال در ابتدا و برای زمان زیادی به‌عنوان یک شت کوین پامپ و دامپ شناخته می‌شد.

شرایط قیمت ارز دیجیتال شیبا اینو نیز مانند هر ارز دیجیتال دیگری همبستگی زیادی با شرایط کلی بازار ارز دیجیتال دارد. پس از همه‌گیری کووید19 شاهد یک حرکت آهسته در نمودار قیمتی ارز دیجیتال شیبا اینو بودیم. بااین‌حال همچنان انتظار می‌رود که تا پایان 2022 یک رشد نسبتاً خوب در این ارز دیجیتال مشاهده کنیم.

تحلیلگران ارز دیجیتال معتقدند که اگر بازار کریپتو بتواند به عملکردی مشابه 2021 برگردد می‌توانیم شاهد قیمت 0.0001 دلاری SHIB باشیم. همچنین پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال شیبا اینو برای سال 2023 را 0.00015 دلار و برای سال 2025 انتظار قیمت 0.0002 را دارند. همچنین کارشناسان انتظار دارند تا سال 2030 شاهد قیمت 0.01 دلار برای شیبا اینو باشیم.

قیمت ارز شیبا- قیمت ارز دیجیتال شیبا به تومان

در حال حاضر طبق اطلاعات سایت کوین مارکت کپ قیمت ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB) 0.000009226 دلار است. همچنین قیمت ارز دیجیتال شیبا به تومان در صرافی‌های ایرانی 0.343 تومان است که در مقایسه با رقیب خود یعنی دوج کوین که تقریبا به 3598 تومان معامله می‌شود، بسیار ارزان است. البته باید دید این ارز دیجیتال چه برنامه‌هایی برای آینده دارد.

آیا ارز دیجیتال شیبا کلاهبرداری است؟

بسیاری از منتقدارن بر این باورند که ارز دیجیتال SHIB کلاهبرداری است و صرفاً با حدس و گمان و واکنش به توییت‌ها قیمت آن تغییر می‌کند. اما باید بدانید توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال درحال‌توسعه پروژه‌های کاربردی مانند شیبا سواپ هستند که اگر عملکرد خوبی داشته باشد می‌تواند آینده این ارز دیجیتال را تغییر دهد.

قیمت ارز دیجیتال شیبا اینو بیشتر به این موضوع بستگی خواهد داشت که توسعه‌دهندگان آن تا چه حد موفق عمل کنند. همین‌طور باید ببینیم کسب‌وکارهای بزرگ چه استقبالی از این ارز دیجیتال می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال خرده‌فروشی الکترونیکی فناوری Newegg و AMC Entertainment دو کسب‌وکار هستند که برای پرداخت‌های خود ارز دیجیتال SHIB را قبول می‌کنند. همچنین فلکسا اخیراً اعلام کرده که این رمز ارز را برای پرداخت‌ها می‌پذیرد. این پذیرش به این معناست که SHIB برای خرید در فروشگاه‌های GameStop، Whole Foods و Lowe’s پذیرفته می‌شود.

تحلیل ارز دیجیتال شیبا

طبق گزارش یاهو فایننس در 30 نوامبر، یک الگوی مثلث صعودی در نمودار قیمتی ارز دیجیتال شیبا اینو مشاهده می‌شود که احتمالاً نشان‌دهنده یک صعود است. البته که اگر شکست رخ ندهد، قیمت احتمالاً کاهش پیدا خواهد کرد. اکثر تحلیلگران ارز دیجیتال سرمایه‌گذاران را به صبر دعوت می‌کنند و پیشنهاد می‌کنند ارز دیجیتال شیبا اینو را در واچ لیست خود داشته باشند و اخبار آن را دنبال کنند. بیشتر تحلیلگران بر این باورند که در یک بازار صعودی شیبا اینو احتمالاً سودهای خوبی خواهد ساخت.

ShibaSwap چیست؟

ShibaSwap dex
شیبا سواپ چیست؟

موفقیت پروژه اصلی ارز دیجیتال شیبا اینو باعث شد توسعه‌دهندگان آن به فکر ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز شبیه به یونی سواپ و سوشی سواپ بیفتند. در سال 2017 مشخص شد که نیاز به مبادله توکن‌ها به‌جای معامله آن‌ها به شیوه سنتی وجود دارد. همچنین معامله گران معمولاً بیت کوین یا اتریوم را برای خرید یا فروش دیگر آلت کوین‌ها از طریق صرافی‌های عادی استفاده می‌کنند. مبادله اتمی شیوه‌ای است که شیبا سواپ به کار گرفت تا کاربران بتوانند بدون واسطه دارایی‌های دیجیتال بین بلاکچین‌های مختلف را به‌صورت آنی مبادله کنند.

در حال حاضر سواپ اتمی با مبادلات پیچیده ارز دیجیتال جایگزین شده‌اند. به‌این‌ترتیب کاربران می‌توانند برخلاف صرافی‌های متمرکز مانند بایننس و کوین بیس از پلتفرم‌های دیفای مانند شیبا سواپ استفاده کنند.

شیبا سواپ در 6 ژوئیه 2021 منتشر شد و باعث ایجاد هیجان در بین جامعه شیبا اینو شد. درواقع می‌توان راه‌اندازی این پلتفرم غیرمتمرکز را یکی دیگر از لحظات حیاتی برای شیبا در نظر گرفت.

صرافی شیباسواپ یک بازار ساز خودکار است که با استفاده از قراردادهای هوشمند کار می‌کند. این شیوه به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را بدون دفترچه سفارش و با کارمزد معاملاتی کم مبادله کنند. این صرافی که از یونی سواپ الهام گرفته، تفاوت‌هایی نیز با آن دارد. به‌عنوان‌مثال 67 درصد از ارزهای دیجیتال برای استیک در این صرافی باید به مدت 6 ماه قفل شوند. با قفل‌کردن دارایی کاربران می‌توانند متناسب با میزان سرمایه‌گذاری که انجام داده‌اند، سود کسب کنند.

کاربران شیباسواپ می‌توانند هر سه ارز دیجیتال اکوسیستم شامل SHIB، LEASH و BONE را برای ارائه نقدینگی به پلتفرم خرید و قفل کنند. به‌این‌ترتیب می‌توانند از سیستم پاداش پسیو خلاقانه شیباسواپ کسب درآمد کنند.

مقایسه شیبا اینو و دوج کوین

SHIB vs DOGE
تفاوت ارز دیجیتال شیبا اینو و دوج کوین

تیم توسعه‌دهنده شیبا اینو اعتقاد دارد که این ارز دیجیتال قاتل دوج کوین است و فکر می‌کنند که ارزش بازار آن از مارکت کپ دوج کوین بیشتر خواهد شد. اگر بخواهیم به نقاط مشترک آن‌ها اشاره کنیم باید بگوییم که هر دو آن‌ها از نژاد سگ شیبا اینو برای برندسازی خود استفاده کرده‌اند. همچنین هر دو ارز دیجیتال موفقیت خود را مدیون توجه طرفداران خود و حمایت جامعه هستند.

هر دو میم کوین برای کسب محبوبیت متکی به تبلیغات اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و فیس بوک هستند. همچنین اهداف و پیشرفت‌های خود را نیز در همین شبکه‌های اجتماعی اعلام می‌کنند.

اگر بخواهیم به تفاوت شیبا اینو و دوج کوین بپردازیم باید بدانید که میم کوینی که اول وارد بازار کریپتو شد و طرفدارانی پیدا کرد، دوج کوین بود. درواقع می‌توان گفت شیبا اینو به امید تکرار اتفاقاتی که برای دوج کوین افتاد، وارد صحنه شد.

ارز دیجیتال SHIB یک توکن مبتنی بر ERC-20 روی شبکه اتریوم است و می‌تواند با پروژه‌های مختلف DeFi که شبکه بلاک چین یکسانی دارند ارتباط برقرار کند. اما دوج کوین با هدف اینکه به یک روش پرداخت جایگزین برای بیت کوین باشد، شروع به فعالیت کرد.

نحوه خرید شیبا اینو

برای خرید ارز دیجیتال SHIB می‌توانید از صرافی‌های مختلف ایرانی و غیر ایرانی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز اقدام به خرید کنید. برای خرید این ارز دیجیتال می‌توانید به صرافی‌های ایرانی مانند نوبیتکس مراجعه کنید. یا از صرافی‌های غیرمتمرکز مانند شیباسواپ و یونی سواپ استفاده کنید. برای مشاهده لیست صرافی‌هایی که این ارز دیجیتال را لیست کرده‌اند می‌توانید وارد سایت کوین مارکت کپ شوید و بعدازآن در قسمت Market لیست را مشاهده کنید.

جمع‌بندی ارز دیجیتال شیبا اینو

تیم توسعه این ارز دیجیتال درباره ارائه نقشه راه خود محتاطانه برخورد می‌کنند و اطلاعات خود را محرمانه نگه می‌دارند. بنابراین نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از آینده آن ارائه کرد. طبق اطلاعاتی که وجود دارد ممکن است توسعه‌دهندگان بخواهند مقداری از ارز دیجیتال SHIB را بسوزانند که خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال است. همچنین خبرهایی درباره ورود شیبا اینو به متاورس وجود دارد که اگر واقعیت داشته باشد، احتمالاً باعث افزایش قیمت ارز دیجیتال SHIB خواهد شد.

پرسش‌های متداول

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید