معرفی رمزارزها

معرفی کامل شیباسواپ و ارز دیجیتال BONE (بُن)

معرفی رمزارزها

مطالعه در 19 دقیقه

علاقه به ارزدیجیتال BONE (بن) در بین کاربران رمزارزها در حال افزایش است چرا که شیباریوم اعلام کرده که از این ارزدیجیتال به عنوان رمزارز اصلی لایه دوم استفاده خواهد کرد.

شیباسواپ (ShibaSwap) یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز یا DEX است که برای کاربران امکان مبادله ارزهای دیجیتال را ارائه می‌کند. همچنین کاربران می‌توانند در این صرافی به‌عنوان ارائه‌دهنده نقدینگی فعالیت کنند و به شیوه‌های مختلف به سرمایه‌گذاری و کسب درآمد بپردازند.

این موضوع یکی از علت‌هایی است که در این مطلب از ایران بروکر قصد داریم توجه شما را به بررسی کامل اکوسیستم شیباسواپ و توکن ارز دیجیتال BONE جلب کنیم. اگر ترندهای بازار ارز دیجیتال برای شما هم اهمیت دارد، این مطلب احتمالا برای شما جذاب خواهد بود.

معرفی صرافی شیباسواپ (ShibaSwap)

شیبا سواپ یک صرافی ارزدیجیتال است که توسط بنیانگذاران میم کوین شیبا اینو (Shiba Inu) ایجاد شده و توسط انجمن شیباسواپ مدیریت می‌شود. این صرافی دارای سیستم پاداش‌دهی غیرفعال برای تشویق کاربران جهت استفاده از این صرافی است.

می توان گفت این صرافی ارز دیجیتال محبوبیت فعلی خود را مدیون پروژه مادر خود یعنی شیبا اینو است که یک میم کوین محبوب به حساب می‌آید. شیبا سواپ که در جولای 2021 راه اندازی شده تا زمان نگارش این مطلب بیش از 500 هزار عضو و 59 جفت معاملاتی دارد.

می‌توان گفت این صرافی ارز دیجیتال به واسطه ارتباطی که با پروژه شیبا اینو (ارزدیجیتال SHIB) دارد و ایجاد شفافیت در امور مالی غیرمتمرکز به یکی از پلتفرم های مبادله رمزارزها در دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

در ظاهر، ShibaSwap یک صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال (DEX) است که به شما امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال را به‌راحتی با کیف پول شخصی خود مبادله کنید. در یک DEX، برخلاف صرافی‌های متمرکز، می‌توانید ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به یک واسطه یا شخص ثالث، مبادله کنید. این صرافی در ابتدا به‌عنوان بخشی از صرافی غیرمتمرکز معروف یونی سواپ شروع به کار کرد، اما پس از مدتی به‌طور کامل از نظر رابط کاربری و زیرساخت تکنولوژی تغییر کرد. در حال حاضر این صرافی پاداش‌هایی را به کاربران در قبال ارائه نقدینگی، استیکینگ و موارد دیگر ارائه می‌کند.

ارزهای دیجیتال اختصاصی ShibaSwap

در اکوسیستم مالی شیباسواپ شامل سه ارز دیجیتال اختصاصی شامل شیبا اینو  (SHIB)، دوج کیلر (LEASH) و BONE است. هر کدام از این ارزهای دیجیتال برای ایجاد پویایی مالی و حفظ عملکرد اکوسیستم شیبا سواپ به کار می‌روند.

1- ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB)

shiba inu SHIB.jpg.optimal1
ارز دیجیتال شیبا اینو

محبوب‌ترین ارز دیجیتال که باعث به وجود آمدن صرافی و دیگر موارد در اکوسیستم شیبا شده، رمزارز SHIB است. این ارز دیجیتال را به‌عنوان قاتل دوج کوین نیز می‌شناسند و آن را به‌عنوان تلاشی برای بهبود فرهنگ ایجاد شده توسط دوج می‌دانند.

خالق شیبا اینو با نام مستعار ریوشی، به رسم خالق بیتکوین خود را معرفی نکرده و همچنان تا به امروز ناشناس مانده است. در آگوست 2020، ریوشی یک کوادریلیون توکن SHIB ایجاد کرد. این توسعه‌دهنده 50 درصد از ارز دیجیتال خود را به‌عنوان نقدینگی قفل کرد و 50 درصد دیگر را به کیف پول خالق اتریوم یعنی ویتالیک بوترین ارسال کرد.

از آن زمان شاهد رشد تصاعدی ارز دیجیتال SHIB هستیم که توانسته ارزش بازار دوج کوین را در طول تاریخ حیات خود، به چالش بکشد و شهرت اصلی خود را نیز به دلیل رقابت با دوج کوین کسب کرده است.

ارز دیجیتال SHIB بخشی از اکوسیستم شیباسواپ را تشکیل می‌دهد که همراه با LEASH و BONE در استخر شیباسواپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. هولدرهای SHIB می‌توانند این ارز دیجیتال را در این صرافی قفل کرده و در ازای آن پاداش‌های غیرفعال تا 19درصد بازدهی در سال را در قالب ارز دیجیتال BONE کسب کنند.

 در زمان نگارش این مطلب ارز دیجیتال SHIB در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم برای معامله وجود دارد.

2- ارز دیجیتال بُن یا BONE

BONE01
ارز دیجیتال BONE

BONE را می‌توان به‌عنوان توکن ابزار صرافی ShibaSwap در نظر گرفت که به‌طور پیوسته نیز درحال‌توسعه است. درواقع ارز دیجیتال اصلی اکوسیستم این صرافی، رمزارز BONE است.

همچنین از این ارز دیجیتال به‌عنوان پاداش در اکوسیستم این صرافی غیرمتمرکز استفاده می‌شود. افرادی که در این پلتفرم استیکینگ انجام می‌دهند یا به‌عنوان ارائه‌دهنده نقدینگی فعالیت می‌کنند، ارز دیجیتال BONE را به‌عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. همچنین افرادی که قصد هولد بلندمدت این ارز دیجیتال را دارند می‌توانند پاداش‌های غیرفعال تا بازدهی سالانه 33 درصد را به دست بیاورند.

ارز دیجیتال BONE به‌عنوان توکن حاکمیتی اکوسیستم شیباسواپ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. هولدرهای این ارز دیجیتال می‌توانند پیشنهادهایی برای ایجاد بهبود در اکوسیستم، ارائه کنند. همچنین می‌توانند با داشتن این ارز دیجیتال به پیشنهادهای دیگر اعضای پلتفرم رأی دهند. احتمالاً در آینده و با ارتقاء پلتفرم شیباریوم موارد استفاده از این ارز دیجیتال به‌عنوان توکن پرداخت گس فی در لایه دو افزایش خواهد یافت.

از اواخر ماه آگوست 2022، قیمت ارز دیجیتال BONE از حدود 1.07 دلار به ازای هر رمزارز (29 آگوست) به بالاترین سطح یعنی 2.15 دلار رسیده است. در زمان نگارش این مطلب (ژانویه 2023) این ارز دیجیتال به قیمت 1.46 دلار در حال معامله است.

صرافی‌هایی مانند BKEX، MEXC Global و BitMart در حال حاضر امکان معامله BONE  را برای کاربران فراهم می‌کنند. همچنین برای معامله این ارز دیجیتال می‌توانید از صرافی غیرمتمرکز شیباسواپ استفاده کنید.

3- قاتل دوج یا ارز دیجیتال LEASH

Cryptos Like Doge Killer LEASH And HUH Token HUH Are Compliments
قاتل دوج کوین یا LEASH

مانند دیگر ارزهای دیجیتال فعال در این اکوسیستم، LEASH نیز توسط ریوشی در ابتدا به‌عنوان ارز دیجیتال rebase ایجاد شد. ( ارزهای دیجیتال rebase طوری برنامه‌ریزی می‌شوند که قابلیت تغییر در تعداد ارز دیجیتال در گردش را متناسب با عرضه و تقاضا، افزایش یا کاهش دهند.)

اما در ادامه قابلیت rebase در این ارز دیجیتال لغو شد و حداکثر عرضه آن به 107647 رمزارز محدود شد. هولدرهای توکن لیش (LEASH) می‌توانند از طریق استیک یا در ازای تأمین نقدینگی، پاداش‌های غیرفعال کسب کنند. همچنین می‌توانید از این ارزدیجیتال برای خرید توکن‌های غیر مثلی (NFT) در پلتفرم شیباسواپ و مشارکت در شیبرس، که یک پروژه متاورسی است، استفاده کنند.

همان‌طور که از زمان انتشار لایه دوم شیباریوم، علاقه به ارزدیجیتال BONE افزایش پیدا کرد، نظر کاربران به ارزدیجیتال LEASH نیز جلب شد. قیمت این ارز دیجیتال از 463 دلار در 29 آگوست 2022 به بالاترین حد 14 روزه خود یعنی 691 دلار رسید. البته پس‌ازآن قیمت این ارز دیجیتال کاهش پیدا کرد و در زمان نگارش این مطلب می‌توانید آن را به قیمت 386 دلار خریداری کنید.

در حال حاضر می‌توانید این ارز دیجیتال را از صرافی‌هایی مانند Gate.io، BKEX، OKX، Bilaxy و بسیاری از صرافی‌های متمرکز دیگر خریداری کنید. همچنین LEASH را می‌توانید در صرافی‌های غیرمتمرکز شیباسواپ و یونی سواپ خریداری کنید.

سیستم پاداش در شیباسواپ

شیباسواپ برای کاربرانی که در این اکوسیستم مشارکت داشته باشند، پاداش‌های خوبی ارائه می‌کند. معمولاً برای اکثر اقداماتی که انجام می‌دهید می‌توانید ارزدیجیتال شیبا اینو یا BONE را به‌عنوان پاداش دریافت کنید. شما می‌توانید در ازای فعالیت‌هایی مانند استیکینگ، فارمینگ، تأمین نقدینگی و موارد دیگر مانند Woofing به‌سادگی پاداش دریافت کنید.

 در ادامه قصد داریم شیوه‌های کسب پاداش در شیباسواپ و نحوه عملکرد سیستم پاداش این اکوسیستم را به شکلی واضح‌تر توضیح دهیم.

انواع روش های کسب درآمد در شیباسواپ

1- Dig

Dig در این اکوسیستم یک روش برای کسب پاداش در شیبا سواپ است که به‌واسطه آن شما می‌توانید ارز دیجیتال شیبا اینو را برای تأمین نقدینگی در پلتفرم قرار دهید و در ازای آن رمزارز BONE دریافت کنید. درواقع تأمین نقدینگی در شیباسواپ یک استراتژی برای کسب پاداش است. همچنین از این روش برای دادن پاداش به ارائه‌دهندگان نقدینگی استفاده می‌شود.

درواقع شما با ارائه نقدینگی و ایجاد جفت ارزهای دیجیتال با shiba inu می‌توانید، کسب درآمد کنید. ارائه‌دهندگان نقدینگی معمولاً ارزهای دیجیتال SSLP یا BONE را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

2- Woofing

Woof یک استخر نقدینگی ShibaSwap (SSLP) و برنامه‌ای برای کسب پاداش استیکینگ ارز دیجیتال است. پس‌ازاینکه با استفاده از مرحله قبل، ارز دیجیتال به دست آوردید، می‌توانید آن‌ها را به استخرهای Woof ببرید. با توجه به میزان نقدینگی که برای استخر ایجاد می‌کنید، می‌توانید بازدهی سالانه از پیش تعیین‌شده‌ای را در قالب ارزهای دیجیتال BONE دریافت کنید. همچنین می‌توانید در ادامه با افزودن ارزهای دیجیتال SSLP میزان پاداش خود را افزایش دهید. در ادامه می‌توانید پاداش خود را در کیف پول Woof دریافت کنید.

توجه داشته باشید زمانی که پاداش خود را با برداشتن SSLP ادعا می‌کنید، حدود 33 درصد از ارز دیجیتال کسب‌شده توسط شما، به کیف پولتان منتقل می‌شود. باقیمانده دارایی شما پس از 6 ماه برای شما واریز شده و قابل‌برداشت خواهد بود.

3- Bury

“Bury” یکی دیگر از برنامه‌های استیکینگ برای هولدرهای SHIB، BONE و LEASH است. به‌سادگی ارزهای دیجیتال خود را در پورتال استیکینگ به اشتراک می‌گذارید و طبق بازدهی سالانه که از پیش مشخص‌شده، پاداش خود را دریافت می‌کنید. البته با توجه به اینکه کدام یک از ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید، شرایط برای شما متفاوت خواهد بود.

4- burning یا سوزاندن شیبا و ارزهای دیجیتال در شیباسواپ

16509160250907
سوزاندن شیبا و ارزهای دیجیتال در شیباسواپ

ارز دیجیتال شیبا اینو، با 4 میلیارد رمزارز در گردش شروع به کار کرد. قبل از اینکه ویتالیک بوترین (بنیان‌گذار بلاکچین اتریوم) مقدار زیادی از این ارزهای دیجیتال را به خیریه COVID-19 اهدا کند، اکثریت 50درصد از عرضه که به کیف پول او ارسال‌شده بود را سوزاند. بااین‌حال همچنان تعداد ارزهای دیجیتال شیبا در گردش بسیار زیاد هستند.

بسیاری از هولدرهای ارز دیجیتال شیبا اینو با سوزاندن حجم زیادی از عرضه در گردش این ارز دیجیتال، باعث کاهش عرضه شدند. به‌طورکلی فرایند توکن سوزی کاری است که نیازمند درک اساسی از فناوری قراردادهای هوشمند است تا یک تراکنش سوزاندن به‌طور کامل انجام شود.

ریوشی، بنیان‌گذار ارز دیجیتال شیبا اینو، برای اینکه فرایند توکن سوزی را برای کاربران آسان کند، یک پورتال ساده برای این کار طراحی کرد. همچنین یک استراتژی پاداش برای هولدرهایی که رمزارزهای خود را می‌سوزاندند ایجاد کرد.

هولدرهای SHIB که ارز دیجیتال خود را می‌سوزانند می‌توانند ارز دیجیتال BURNTSHIB را به‌عنوان پاداش دریافت کنند که نشان‌دهنده تعداد رمزارزهایی است که آن‌ها سوزانده‌اند. علاوه بر این دارندگان BURNTSHIB پاداش‌های غیرفعال خود را در قالب رمزارز RYOSHI دریافت می‌کنند، که در آن 0.49٪ از کارمزد تراکنش‌های تولیدشده از رمزارزهای RYOSHI بین دارندگان BURNTSHIB توزیع خواهد شد.

سایر ویژگی های اکوسیستم شیباسواپ

به‌جز سیستم پاداش، می‌توان کاربردهای قابل‌توجهی را در اکوسیستم شیباسواپ مشاهده و استفاده کرد. در ادامه قابلیت‌هایی که این صرافی غیرمتمرکز ارائه می‌کند را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

1- تعویض توکن (توکن سواپ)

content Screenshot 548
توکن سواپ در شیباسواپ

شما می‌توانید با استفاده از این پلتفرم به انجام مبادلات ارز دیجیتال بپردازید بدون اینکه کیف پول خود را به خطر بیندازید. برای این کار کافی است ارز دیجیتال موردنظر خود را در این صرافی جستجو کنید و سپس با رمزارز موردنظر خود مبادله کنید. پورتال مبادله در صرافی غیرمتمرکز شیباسواپ از استخر نقدینگی و همین‌طور بازار ساز خودکار استفاده می‌کند تا کاربران بتوانند به‌راحتی ارز دیجیتال موردنظر خود را مبادله کنند.

2- رای گیری حاکمیتی (Doggy DAO)

dao crypto
سیستم حاکمیتی در شیباسواپ

سیستم DAO بر صرافی غیرمتمرکز شیباسواپ حاکم است. درواقع سیستم‌های خودمختار غیرمتمرکز یا DAO به سیستم‌هایی گفته می‌شود که برای اطمینان از مشارکت عمومی در یک اکوسیستم از کاربران برای مدیریت پلتفرم استفاده می‌کند. درواقع جامعه ارز دیجیتال با داشتن ارز دیجیتال DAO می‌توانند در پلتفرم حق مشارکت و رأی داشته باشند.

برای اینکه در سیستم DAO شیباسواپ شرکت کنید باید ارزهای دیجیتال BONE را برای انجام رأی‌گیری‌ها هولد کنید. همچنین شما با داشتن این رمزارز می‌توانید پیشنهادات خود را برای سایر مشارکت‌کنندگان ارسال کنید. این پیشنهادات می‌تواند شامل مواردی برای ارتقاء پلتفرم شیباسواپ باشد. ازجمله می‌توانید درباره نحوه مدیریت بورسیه‌ها و اینکه چه جفت‌های معاملاتی باید به این صرافی اضافه شود، پیشنهادهای خود را ارائه کنید.

برای مثال این پیشنهادها ممکن است شامل تغییر در برنامه ییلدفارمینگ BONE باشد تا میزان عرضه BONE برای اعتبارسنجی‌ها در شبکه شیباریوم را حفظ کند. هولدرهای BONE می‌توانند به این ایده رأی مثبت یا منفی دهند. درنهایت اگر پیشنهاد بتواند نظر اکثریت را جلب کند، تصویب و اجرا خواهد شد.

3- NFT ها و Gamefi در شیبا سواپ

SHIBARIUM1
NFT در شیباسواپ

شیبوشی (Shiboshi) پلتفرم NFT صرافی شیباسواپ است. درواقع این برنامه شامل 10 هزار توکن غیر مثلی منحصربه‌فرد است که روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده‌اند.

هر کدام از این NFT های شیبوشی منحصربه‌فرد بوده و دارای ویژگی‌های خاصی است. شیبوشی ها را می‌توان در صرافی شیباسواپ مینت و معامله کرد. اخیراً در این برنامه تغییراتی ایجاد شده که می‌توان این توکن های غیر مثلی را به شخصیت‌های بازی آینده شیبوشی ارتقا داد. درواقع ویژگی‌های NFT ها قابل‌تبدیل به توانایی‌های ویژه برای شخصیت‌های بازی خواهد بود.

4- Bonefolio

Bonefolio پلتفرمی برای تجزیه‌وتحلیل ShibaSwap است. Bonefolio اطلاعات انحصاری در مورد جنبه‌های اصلی این صرافی را ارائه می‌دهد. اطلاعات مربوط به جفت نقدینگی، دارایی‌های سهامداران، استخرهای استیکینگ ارز دیجیتال SSLP و بسیاری موارد دیگر را می‌توانید در Bonefolio پیدا کرده و مطالعه کنید. Bonefolio به کاربران و بازدیدکنندگان یک نمای کلی از این DEX، پیشرفت آن و تفکیک فعالیت‌های پلتفرم ارائه می‌دهد. این بخش همچنین منبعی از اطلاعات برای تصمیم‌گیری برای هولدرها و سرمایه‌گذاران بالقوه را ارائه می‌کند.

نحوه استفاده از صرافی شیبا سواپ

content Screenshot 550
نحوه استفاده از صرافی شیبا سواپ

شیباسواپ یک صرافی همه‌جانبه است و رابطی جامع برای کاربران خود ارائه می‌کند. رابط کاربری این صرافی بسیار ساده است. فعالیت‌هایی که می‌توانید در این DEX انجام دهید شامل استیکینگ دارایی، تأمین نقدینگی و مدیریت آن، حاکمیت و معامله توکن های غیر مثلی است.

برای انجام توکن سواپ می‌توانید به‌راحتی روی «Swap» کلیک کنید و پارامترهای تبادل موردنظر خود را در فیلدهای مربوطه وارد کنید. قبل از اینکه فرایند سواپ را کامل کنید، مطمئن شوید مواردی مانند نام ارز و قیمت، طبق خواسته شما پر شده باشد.

برای تأمین نقدینگی در این صرافی، کافی است روی گزینه «DIG» کلیک کنید و دستورالعمل‌هایی که در ادامه به شما نمایش داده می‌شود را دنبال کنید. سپس می‌توانید میزان نقدینگی جفت‌های منتخب را تأمین کنید. شما می‌توانید استیک یا لغو استیک ارز دیجیتال SSLP خود را  در بخش “WOOF” مدیریت کنید.

برای رأی دادن به پیشنهادات دیگر کاربران می‌توانید روی “Doggy DAO” کلیک کنید تا پیشنهادات فعال را ببینید و رأی خود را ارسال کنید.

برای شرکت در پروژه انحصاری Shiboshis NFT، در صفحه اصلی پلتفرم روی “NFT” کلیک کنید تا به پلتفرم NFT Shiboshis هدایت شوید.

شیباریوم چیست؟

SHIBARIUM1 1
شیباریوم چیست؟

شیباریوم درواقع یک راهکار لایه دو بلاکچین است که توسط صرافی شیباسواپ راه‌اندازی شده و قرار است از ارز دیجیتال BONE برای تقویت این شبکه استفاده شود. به‌عبارت‌دیگر ارز دیجیتال BONE در این شبکه برای پرداخت‌های گس فی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به کاربران این امکان را می‌دهد تا تجربه کاربری بهتری مانند انجام تراکنش‌های سریع‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر نسبت به اتریوم داشته باشند. همچنین این پلتفرم این وعده را به کاربران خود می‌دهد که یک سیستم با امنیت بسیار بالا به آن‌ها ارائه خواهد کرد.

در ادامه باید منتظر راه‌اندازی پروژه شیبرس که متاورس شیبا اینو است در شیباریوم باشیم. توسعه‌دهندگان انتظار دارند که شیباریوم باعث بهبود تجربه کاربری در متاورس شیبا اینو نیز بشود.

راه حل های لایه 2 چیست؟

Blog Layer2 Blockchain Technology
راه حل های لایه 2 چیست؟

شاید در اینجا و با مطرح کردن موضوع شیباریوم برای شما هم سؤال شده باشد که راهکار لایه دو چیست؟ بااینکه در مقاله دیگری این موضوع را به‌طور کامل بررسی کردیم اما در اینجا توضیح کوتاهی دراین‌باره خواهیم داشت.

درواقع راهکارهای لایه دو به مجموعه‌ای از پروتکل‌ها و تکنولوژی‌ها گفته می‌شود که برای افزایش مقیاس‌پذیری در بلاکچین مادر طراحی می‌شوند.

راه‌حل‌های لایه ۲، بخش قابل‌توجهی از تراکنش‌های بلاک چین اتریوم را از شبکه اصلی دور کرده و در روی زنجیره‌های جانبی انجام می‌دهند. درواقع با انجام این کار معمولاً فقط اطلاعات اولیه و اطلاعات نهایی بلاکچین های لایه دوم روی بلاکچین اصلی ثبت می‌شود. به‌این‌ترتیب می‌توان تراکنش‌ها را با سرعت بیشتر و هزینه کمتر انجام داد. علاوه بر این شبکه‌های لایه دو معمولاً از امنیت قابل‌توجه بلاکچین اتریوم برای افزایش عملکرد خود استفاده می‌کنند که یکی دیگر از مزیت‌های این روش محسوب می‌شود.

آیا ShibaSwap ایمن است؟

ممیزی‌های امنیتی مختلف که به‌طور مستقل به بررسی این پلتفرم پس از راه‌اندازی پرداختند، نتایج متفاوتی را نشان می‌دهند.

طبق ممیزی امنیتی که توسط DeFiSafety منتشرشده، این پروتکل درمجموع توانسته 3 درصد از امتیازها را کسب کند که برای امنیت، کد و تست امتیاز 0 را به دست آورده است.

همچنین ممیزی‌های امنیتی دیگر در ابتدا نشان دادند که یک حساب امضاکننده مستقل، دارایی‌های قفل‌شده در این صرافی را کنترل می‌کند. درحالی‌که پس‌ازآن این حساب به یک حساب چند امضایی تغییر پیدا کرده، که شش نفر از نه مالک ایمن را ملزم می‌کند تا قبل از انجام هرگونه تراکنش، آن را امضا کنند، این امکان وجود دارد که همه آدرس‌ها متعلق به یک نهاد واحد باشند. علاوه بر این، پروژه شیباسواپ برای وضوح اطلاعات ارائه‌شده در وایت پیپر خود امتیاز بسیار پایینی کسب کرد.

تیم ShibaSwap (که تا به امروز ناشناس باقی‌مانده است) اقدام به اصلاح قرارداد هوشمند و اضافه کردن چندین امضاکننده برای حساب‌های کنترل دارایی کرده است. ممیزی‌های امنیتی که پس‌ازاین تغییرات انجام‌شده به احتمال کنترل این امضاکنندگان توسط یک نهاد واحد اشاره دارند.

همچنین ناشناس بودن تیم سازنده این صرافی به‌عنوان یک مشکل امنیتی شناخته‌شده است. به دلیل اینکه حملات زیادی به پروتکل‌های دیفای و برنامه‌های غیرمتمرکز می‌شود، در این مورد باید جانب احتیاط را رعایت کنید.

یکی دیگر از ممیزی‌ها که توسط شرکت CertiK انجام شد به این صرافی امتیاز 92 از 100 را داد. این شرکت علت این امتیاز را غیرمتمرکز بودن پروتکل صرافی و همین‌طور ارزش بازار بزرگ آن اعلام کرد.

علاوه‌بر موارد گفته‌شده باید بدانید که این صرافی دارایی‌های ارز دیجیتال خود به ارزش 49 میلیون دلار که بلافاصله پس از راه‌اندازی این پلتفرم به دست آورده همچنان تحت کنترل خود دارد و اخیراً هیچ‌گونه استفاده‌ای از آن نکرده است.

اگرچه دارایی تحت مدیریت در حال حاضر بسیار کمتر از 1 میلیارد دلار ارزش کل قفل‌شده (TVL) است که طی 72 ساعت پس از عرضه به‌دست‌آمده، اما همچنان مبلغ قابل‌توجهی به‌حساب می‌آید.

شیباسواپ و ارز دیجیتال BONE

از نظر امنیت زیرساختی، شیبا سواپ روی شبکه بلاکچین اتریوم ساخته‌شده که باعث می‌شود نسبت به پلتفرم‌هایی که روی بلاکچین های دیگر ساخته می‌شوند از نظر امنیت و تمرکززدایی، برتری داشته باشد.

اما خود پروتکل شیباسواپ ممکن است مانند اکثر برنامه‌های غیرمتمرکز دیگر مستعد کلاهبرداری هکرها باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم هنگام تعامل با پلتفرم و سایر برنامه‌های غیرمتمرکز، اطلاعات امنیتی را در نظر داشته باشید.

خرید ارز دیجیتال Bone

در حال حاضر بیشترین خرید و فروش ارز دیجیتال Bone (بن) در صرافی غیر متمرکز یونی سواپ انجام می‌شود. همچنین می‌توان توکن Bone را در صرافی‌های ال بانک و بینگ ایکس و کوینکس نیز خرید و فروش کرد.

سخن پایانی – شیباسواپ و ارز دیجیتال BONE

شیباسواپ یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز شناخته‌شده است که علت محبوبیت آن نیز وابستگی آن به ارز دیجیتال شیبا اینو در نظر گرفته می‌شود. با استفاده از این پلتفرم می‌توانید به شیوه‌های مختلف مانند استیکینگ، فارمینگ، ساخت و خریدوفروش توکن غیر مثلی، بازی شیبوشی و دیگر موارد درآمد غیرفعال ایجاد کنید.

همچنین این پلتفرم توسط ShibArmy که یک جامعه فعال در حوزه ارز دیجیتال است حمایت می‌شود که عامل تأثیرگذاری است. این افراد هنوز نقش معینی برای این پلتفرم در کنار دیگر پروژه‌های شیبا اینو در نظر نگرفته‌اند.

با تمام این تفاسیر باید در نظر داشته باشید که برنامه‌های غیرمتمرکز مستعد حمله هکرها و کلاهبرداران ارز دجیتال هستند. علاوه‌بر این چون تیم شیباسواپ همچنان ناشناس است و هشدارهایی نیز مبنی بر شفافیت این پروژه وجود دارد، بهتر است در سرمایه‌گذاری‌های خود بیشترین تحقیق ممکن را انجام دهید و بااحتیاط سرمایه‌گذاری کنید.

به خاطر داشته باشید که هدف ایران بروکر از این مطلب صرفاً آشنایی شما عزیزان با جنبه‌های مختلف پروژه‌های ارز دیجیتال است، بنابراین ما هیچ‌گونه پیشنهاد سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌کنیم. عواقب تصمیمات سرمایه‌گذاری کاملاً به عهده خود کاربران خواهد بود.

1- ارز دیجیتال تخصصی شیباسواپ چیست؟

شیباسواپ از ارزهای دیجیتال SHIB، BONE و DOGE KILLER در اکوسیستم خود استفاده می‌کند.

2- کاربرد ارز دیجیتال BONE چیست؟

از این ارز دیجیتال برای استیکینگ، فارمینگ، خریدوفروش ارزهای دیجیتال و NFT استفاده می‌شود. همچنین احتمالاً در آینده از این ارز دیجیتال برای انجام پرداخت‌ها در لایه دو شیباریوم استفاده خواهد شد.

3- آیا سرمایه گذاری در BONE ایده خوبی است؟

سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال با توجه به مواردی که گفته شد، ریسک‌های خاص خود را دارد. همچنین سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال مختلف نیازمند دانش کافی و استراتژی شخصی است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
ناشناس ۰۳ بهمن ۱۴۰۱

عالی بود