معرفی رمزارزها

معرفی ارز دیجیتال دوج کوین | پیش بینی قیمت دوج کوین

معرفی رمزارزها

مطالعه در 11 دقیقه

ارز دیجیتال دوج کوین با نماد DOGE یک رمز ارز همتا به همتا و متن‌باز است. درواقع دوج کوین یک آلتکوین است که در دسامبر 2013 به جامعه ارز دیجیتال معرفی شد. این ارز دیجیتال تصویر یک سگ با نژاد شیبا اینو را به‌عنوان لوگوی خود معرفی کرد. دوج کوین بلاک چین زیربنایی خود را دارد که یک الگوبرداری از لایت کوین است. استفاده از الگوریتم رمزگذاری، قیمت پایین و عرضه نامحدود ازجمله ویژگی‌های قابل‌توجه هستند که باعث شدند در این مقاله از ایران بروکر به سراغ معرفی ارز دیجیتال دوج کوین برویم.

آشنایی با ارز دیجیتال دوج کوین

دوج کوین یک ارز دیجیتال متن‌باز است که توسط جکسون پالمر و بیلی مارکوس در سال 2013 ایجاد شد. Dogecoin عکس یک سگ ژاپنی را به‌عنوان لوگوی خود انتخاب کرد و از فناوری لایت کوین که مبتنی بر فناوری اثبات کار است برای راه‌اندازی بلاکچین خود استفاده کرد. بیشترین دلیل رشد این ارز دیجیتال وفاداری حامیان این میم کوین است که از آن برای پرداخت‌ها در محتواهای شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

دوج کوین در ابتدا به‌عنوان یک شوخی برای به چالش کشیدن بیت کوین شروع به کار کرد اما به‌سرعت طرفداران خود را پیدا کرد. زمانی که در سال 2017 شاهد رشد حباب در بازار ارز دیجیتال بودیم، قیمت دوج کوین نیز رشدهای زیادی را تجربه کرد. البته کمی بعد در سال 2018 این میم کوین تا حد زیادی ارزش خود را از دست داد. اما در حال حاضر همچنان حامیانی دارد که آن را معامله می‌کنند یا برای پرداخت انعام در مطالب توییتر و ردیت از آن استفاده می‌کنند.

تاریخچه دوج کوین

همان‌طور که گفته شد جکسون پالمر که مدیر محصول در سیدنی استرالیا بود در سال 2013 دوج کوین را برای به تمسخر گرفتن ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. پس‌ازاینکه این ارز دیجیتال معرفی شد با بازخورد مثبتی از سمت کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. همین موضوع باعث شد جکسون دامنه dogecoin.com را بخرد.

یکی دیگر از افراد کلیدی در پروژه دوج کوین بیلی مارکوس است که از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در شرکت IBM بود. بیلی که علاقه زیادی به ایجاد ارز دیجیتال داشت، متأسفانه موفق نشد کریپتو خود را راه‌اندازی کند. به همین دلیل با جکسون همکاری کرد تا دوج کوین را به یک ارز دیجیتال واقعی تبدیل کند.

بیلی کد بلاکچین دوج کوین را از لایت کوین الگوبرداری کرد و در ابتدا از نوعی پاداش تصادفی برای استخراج بلوک‌ها استفاده کرد. البته بعدها در مارس 2014 این الگوریتم را به یک پاداش ثابت تغییر داد. در حال حاضر دوج کوین همچنان از فناوری مشتق شده از لایت کوین و الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند.

بیلی و جکسون توانستند این ارز دیجیتال را در 6 دسامبر 2013 به جامعه ارز دیجیتال معرفی کنند و تنها دو هفته بعد شاهد رشد 300 درصدی در این ارز دیجیتال بودیم. دلیل اصلی این رشد قیمت دوج کوین این بود که چین از سیاست خود مبنی بر منع بانک‌ها از سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال دست کشیده بود.

تفاوت دوج کوین و بیت کوین

DOGECOIN VS BITCOIN
تفاوت دوج کوین و بیت کوین

دوج کوین در ابتدا خود را به‌عنوان یک نسخه شوخی و سرگرم‌کننده از بیت کوین معرفی کرد. این ارز دیجیتال خوش‌شانس بود که در زمانی عرضه شد که بازار ارز دیجیتال در حال رشد بود و باعث شد بسیاری از کاربران از آن استقبال کنند. تکنولوژی مورد استفاده در این ارز دیجیتال و عرضه نامحدود آن باعث شد بسیاری از تحلیلگران آن را به‌عنوان نسخه‌ای سریع‌تر، سازگارتر و کاربردی‌تر نسبت به بیت کوین بدانند.

 بااین‌حال باید بدانید که این ارز دیجیتال ایده‌ای برای مقابله با تورم ندارد درحالی‌که ارز دیجیتال بیت کوین با تورم مقابله می‌کند و علت آن این است که عرضه بیت کوین محدود است. تورم بیت کوین به شکلی هوشمندانه طراحی‌شده که هر چهار سال یک بار میزان پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود. که درنتیجه این کار نرخ تورم نیز نصف می‌شود تا زمانی که تمام بیت کوین‌ها استخراج شوند.

بااین‌حال دوج کوین در سال 2014 با کمک‌های مالی به روش‌های مختلف توجه جامعه را بیش‌تر از قبل به خود جلب کرد. تیم این پروژه ابتدا 30 هزار دلار برای تأمین مالی بازی‌های المپیک زمستانی، 11 دلار برای ساخت یک چاه در کنیا و 55 هزار دلار دوج کوین برای حمایت مالی از یک راننده اهدا کردند.

با تلاش‌های توسعه‌دهندگان در سال 2014 ارزش بازار دوج کوین به 20 میلیون دلار رسید و در زمان نگارش این مقاله ارزش بازار آن 12 میلیارد دلار است و ازنظر مارکت کپ در رتبه 8 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. این در حالی است که بیت کوین، پادشاه رمز ارزها، همچنان در رتبه اول بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و ارزش بازار آن 329 میلیارد دلار است.

علت ریزش دوج کوین

اگر بخواهیم به نکات منفی درباره دوج کوین اشاره کنیم شاید یکی از آن‌ها را بتوان ترک این پروژه توسط پالمر در سال 2015 دانست. پالمر زمانی این ارز دیجیتال را ترک کرد که ارز دیجیتال دوج کوین با استقبال خوبی از طرف جامعه مواجه شده بود.

یکی دیگر از اتفاقات منفی در مسیر ارز دیجیتال دوج کوین این بود که یک شهروند بریتانیایی یک صرافی برای دوج کوین ایجاد کرد. این شخص در ادامه مردم را متقاعد کرد تا برای ایجاد صرافی کمک‌های مالی جمع‌آوری کنند. پس‌ازاینکه مبالغ زیادی برای کمک به ایجاد صرافی ارز دیجیتال دوج کوین جمع‌آوری شد، مشخص شد که او از این سرمایه برای خرید بیش از 1.5 میلیون دلار بیت کوین استفاده کرده است.

چرا ارز دیجیتال دوج کوین موردتوجه قرار گرفت؟

doge news
چرا دوج کوین مورد توجه قرار گرفته است؟

دوج کوین به خاطر حبابی که در سال 2017 در بازار ارز دیجیتال ایجاد شد موردتوجه کاربران قرار گرفت و سپس در طول سال 2018 هم‌زمان با نزول کلی بازار، قیمت آن کاهش پیدا کرد.

مارکت کپ ارز دیجیتال دوج کوین در بازه زمانی 2017 تا 2018 برای اولین بار به بیش از یک میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.

اوج رشد دوج کوین زمانی بود که در تابستان 2019 صرافی بایننس این ارز دیجیتال را فهرست کرد. به دلیل توییت های ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، بسیاری از کاربران تصور کردند که ایلان ماسک با این کار سعی دارد ارز دیجیتال دوج کوین را تایید کند.

می‌توان گفت دلیل اصلی پیشرفت ارز دیجیتال دوج کوین زیرساخت‌ها یا فناوری آن نیست. بلکه جامعه فعال و همین‌طور ماینرهایی که به استخراج این ارز دیجیتال می‌پردازند باعث رشد آن شده‌اند. CryptoIQ ادعا کرده که بسیاری از ماینرها همچنان استخراج دوج کوین را به سایر ارزهای دیجیتال با الگوریتم اجماع اثبات کار ترجیح می‌دهند.

دوج کوین ادامه رشد خود را مدیون توییت های حمایتی ایلان ماسک در سال 2021 است. این شخص که ثروتمندترین فرد جهان است در توییتی اعلام کرد که با توسعه‌دهندگان دوج کوین برای افزایش بهبود کارایی آن همکاری خواهد کرد. همچنین این شخص در یک نظرسنجی در شبکه‌های اجتماعی از مردم پرسید که آیا فکر می‌کنند باید دوج کوین را به‌عنوان روشی برای پرداخت در شرکت تسلا بپذیرد یا خیر؟

در ادامه سال 2021 شاهد پذیرش بیشتر این ارز دیجیتال در صنعت‌های دیگر مانند سینما بودیم که طی آن اینترنشنال هلدینک اعلام کرد دوج کوین را به‌عنوان ابزاری برای پرداخت به رسمیت می‌شناسد.

دوج کوین را از کجا بخریم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال دوج کوین (DOGE) را از صرافی‌های مختلف خریداری کنید. اگر شما هم یکی از طرفداران این ارز دیجیتال هستید خبر خوب برای شما شاید این باشد که می‌توانید به طور مستقیم آن را از صرافی‌های ایرانی خریداری کنید. سپس می‌توانید DOGE را برای نگهداری بلندمدت به انواع کیف پول‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند انتقال دهید. اگر از صرافی‌های غیر ایرانی استفاده می‌کنید، کافی است وارد سایت کوین مارکت کپ شوید، ارز دیجیتال DOGE را جستجو کنید. سپس در قسمت Markets می‌توانید لیست صرافی‌هایی که دوج کوین دارند را مشاهده کنید.

Dogecoin برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال دوج کوین را در کسب‌وکارهایی که آن را می‌پذیرند، معامله انجام کنید. انواع مختلف کسب‌وکارها این ارز دیجیتال را می‌پذیرند. ازجمله این کسب‌وکارها می‌توان به شرکت اسپیس ایکس که مؤسس آن ایلان ماسک است و دالاس ماوریکس اشاره کرد. همچنین از این ارز دیجیتال می‌توانید به کاربران ردیت و دیگر شبکه‌های اجتماعی، برای پرداخت پاداش استفاده کنید.

چرا ایلان ماسک در ارز دیجیتال دوج کوین سرمایه‌گذاری می‌کند؟

elon musk and dogecoin
ایلان ماسک و دوج کوین

ایلان ماسک در سال 2022 مجدداً حمایت خود را از ارز دیجیتال دوج کوین اعلام کرد و گفت که دوج کوین دارد. همچنین او گفت به‌زودی از این ارز دیجیتال به‌عنوان شیوه پرداخت در تسلا استفاده خواهد شد. همچنین این شخص از جامعه دوج کوین که از او خواسته‌اند از دوج کوین حمایت کند، پشتیبانی می‌کند.

پیش‌بینی قیمت دوج کوین در آینده

ارز دیجیتال دوج کوین از ابتدای 2021 به میزان 15 درصد افزایش قیمت داشت و از 0.0047 دلار به 0.74 دلار رسید. با توجه به رشدهای قیمتی عجیب دوج کوین در سال‌های گذشته بسیاری از افراد علاقه‌مندند پیش‌بینی قیمت دوج کوین را برای سال 2023 بدانند. در ادامه نظر کارشناسان مختلف درباره آینده قیمتی DOGE جمع‌آوری شده و به شکلی خلاصه در اختیار شما قرارگرفته است.

آنتون خاریتونوف یکی از تحلیلگران TU درباره قیمت دوج کوین می‌گوید این ارز دیجیتال تا پایان سال 2023 حداقل به 0.00617 و حداکثر به 0.0185 دلار خواهد رسید.

همچنین او انتظار دارد که تا پایان سال 2022 قیمت ارز دیجیتال دوج کوین به 0.1118 برسد. اگر این پیش‌بینی درست باشد باید منظر رشد زیاد این ارز دیجیتال تا پایان 2022 باشیم.

Dogecoin 1
پیش بینی قیمت ارز دیجیتال دوج کوین

قیمت امروز دوج کوین

قیمت امروز ارز دیجیتال دوج کوین طبق سایت کوین مارکت کپ 0.09683 دلار است و در هفته گذشته 6 درصد افت قیمت را تجربه کرده است. این ارز دیجیتال در حال حاضر در کوین مارکت کپ ارزش بازار 8 میلیارد دلاری را در اختیار دارد و همچنین رتبه 8 بازار است. قیمت امروز دوج کوین به تومان در 11 دسامبر 2022 تقریباً 3623 تومان است.

سایت اصلی دوج کوین

سایت اصلی ارز دیجیتال دوج کوین که می‌توانید آن را در این لینک مشاهده کنید، درباره اهداف ایجاد دوج کوین و آینده آن توضیح می‌دهد.

آیا دوج کوین کلاهبرداری است؟

در ابتدا بسیاری از تحلیلگران بر این باور بودند که ارز دیجیتال دوج کوین کلاهبرداری است. اما پس‌ازاینکه این پروژه شروع به فعالیت‌های بیشتر کرد و از سمت جامعه به‌عنوان یک روش کاربردی برای پرداخت تا حدودی پذیرفته شد، این حدس و گمان‌ها نیز کاهش پیدا کرد. درهرحال چیزی که آینده دوج کوین را مشخص می‌کند، میزان فعالیت تیم توسعه‌دهنده آن، استقبال جامعه ارز دیجیتال و همین‌طور میزان کاربردی بودن این ارز دیجیتال است.

ارز دیجیتال دوج کوین در یک نگاه

همان‌طور که گفته شد دوج کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا و منبع باز است که در سال 2013 تأسیس‌شده است. شما می‌توانید این ارز دیجیتال را از صرافی‌های مختلف خریداری کنید و سپس به کیف پول خود انتقال دهید. در زمان نگارش این مقاله دوج کوین باقیمت 0.09683 دلار معامله می‌شود و رتبه هشتم بازار را به دست آورده است.

پرسش‌های متداول مقاله معرفی ارز دیجیتال دوج کوین

ارزش Dogecoin در 5 سال آینده چقدر خواهد بود؟

میانگین قیمت Dogecoin در سال 2022 می‌تواند از 0.147312 دلار فراتر رود. انتظار می‌رود طی 5 سال آینده شاهد قیمتی بیش از 0.667813 دلار برای دوج کوین باشیم.

آیا قیمت ارز دیجیتال دوج کوین می‌تواند به ۱۰ دلار برسد؟

حامیان دوج کوین معتقدند که در ۵ سال آینده این ارز دیجیتال می‌تواند هدف قیمتی ۱۰ دلار را تجربه کند. با توجه به پیشینه قیمتی، این اتفاق در بازه زمانی ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ دور از انتظار نیست.

آیا قیمت دوج کوین تواند به ۱ دلار برسد؟

برای رسیدن به این قیمت باید تیم توسعه‌دهنده دوج کوین خیلی بیشتر از کاری که تابه‌حال انجام داده‌اند، فعالیت کنند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
بردیا ۲۲ آذر ۱۴۰۱

به نظر من دوج کوئین در خرداد ماه سال ۲۰۲۳ به یا بهتر بگم خرداد۱۰۴۲ به بالای ۱ دلار میرسد

Doolarrrrr ۲۳ آذر ۱۴۰۱
پاسخ بردیا

شما اول نوشتن عدد های شمسی رو یاد بگیر بعد نظر خودتو بده