ارز دیجیتال

کسب ثروت از میم کوین ها | آیا می توان با میم کوین ها پولدار شد؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 13 دقیقه

گرچه ظهور میم کوین‌ها و رویای یک‌‌شبه پولدار شدن خیلی‌ها را خاکسترنشین کرد اما افراد باهوشی هم بودند که با سرمایه‌گذاری در همین پروژه‌هایی که احمقانه به نظر می‌رسند، میلیون‌ها دلار ثروت به‌دست ‌آوردند. آنها فقط یک استراتژی ساده دارند: اگر می‌توانی از پروژه‌ای پول دربیاوری پس یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه است. اما چگونه آنها با این نگاه ساده موفق به کسب ثروت از میم کوین ها شدند؟ در این مطلب خواهیم دید که چطور مثل یک سرمایه‌گذار باهوش به پروژه‌ها نگاه کرده و فرصت‌هایی که بقیه به‌راحتی از دست می‌دهند را روی هوا بقاپیم.

در سال ۱۹۸۴، یک تبلیغ تلویزیونی برای شکلات‌های Kit Kat در یکی از استودیوهای ضبط موسیقی بریتانیا انجام شد که سناریوی آن از این قرار بود: یک گروه موسیقی جوان شروع به نواختن بخشی از موزیک خود برای مدیر آن استودیو می‌کنند و سپس از آن‌ها با شکلات‌های کیت کت پذیرایی می‌شود و در همان حین، مدیر می‌گوید شما نمی‌توانید خوب بخوانید، خوب بنوازید، ظاهر افتضاحی هم دارید اما خیلی موفق خواهید شد.

بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری

این سناریو بسیار مشابه با علت جذابیت میم کوین‌ها برای افراد منطقی، باهوش و عاقل است. این افراد میلیون‌ها دلار درآمد از میم کوین‌های احمقانه به دست می‌آورند و بهای آن را هم افراد معمولی که زمان‌بندی خوبی برای ورود و خروج از پروژه ندارند، پرداخت می‌کنند.

زمان‌بندی مهم‌ترین نکته‌ای است که باید در هنگام سرمایه‌گذاری روی میم کوین‌هایی که هدفی جز سرگرمی و درآمدزایی ندارند، رعایت کنید. اما وقتی میم کوین هیچ بنیان منطقی و اساسی ندارد که بر اساس آن خرید و فروش خود را انجام دهید، آیا باز هم رویکرد هوشمندانه‌ای برای کسب ثروت از میم کوین ها وجود دارد؟

یاوین (Yavin)، موسس و ریاست بخش کسب و کار در شرکت Syndika با یک «نه» محکم به این سوال ما پاسخ می‌دهد. او معتقد است هرکسی که می‌گوید:

برای خرید و فروش میم کوین‌ها استراتژی معاملاتی دارد مطمئن باشید که مزخرف محض است. تنها دلیلی که میم کوین‌ها امسال با استقبال مواجه شدند فقط به خاطر بازار خرسی و زمستان ارزهای دیجیتال بود.

مردم تمایل دارند با پول و سرمایه خود یک کاری بکنند و نمی‌توانند تا بولران بعدی هم صبر کنند. این افراد به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های واقعی که سال‌ها برای ساخت و موفقیت آن‌ها زمان لازم است، علاقه‌ای ندارند و فقط می‌خواهند سریع پول دربیاورند. به همین دلیل وارد معاملات میم کوین می‌شوند.

کسب ثروت از میم کوین ها توسط ویتالیک بوترین

شاید در کل صنعت ارزهای دیجیتال هیچ چهره‌ای به اندازه ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، باهوش نباشد. او توانست سرمایه‌گذاری ۲۵۰۰۰ دلاری خود در دوج کوین را به میلیون‌ها دلار ثروت تبدیل کند. ویتالیک در سال ۲۰۲۱ به پادکستر معروف، لکس فریدمن گفت که در دوران قرنطینه پاندمی ۲۰۲۰ حدود ۴.۳ میلیون دلار دوج فروخته و هنوز حدود ۲۰ میلیون دلار از موجودی دوج‌های او باقی مانده است. بوترین دوج را بهترین سرمایه‌گذاری تمام عمر خود می‌داند و می‌گوید وقتی در قیمت ۰.۰۰۸ دلار این ارز را خریداری کرده است هیچ وقت فکر نمی‌کرده تا این حد سود کند. او تمام سود خود را به نهاد خیریه بین‌المللی GiveDirectly بخشید.

خرید دوج کوین توسط ویتالیک بوترین

تام میشل هیل یک روزنامه‌نگار در حوزه مالی است که برای نشریات تخصصی ارز دیجیتال زیادی کار کرده و در حال حاضر هم برای وب‌سایت Cointelegraph مطلب می‌نویسد. بنابراین جزو افراد باهوش و بااطلاعات بالا در این صنعت محسوب می‌شود. او به مجله Magazine گفته که از نظر او میم کوین‌ها پروژه‌های جذابی هستند. میشل هیل به واسطه شغل نویسندگی خود برای نشریات کریپتو با میم کوین‌ها آشنا شد و از آن زمان تا به امروز، فعالانه به خرید و فروش آن‌ها می‌پردازد. او در این رابطه می‌گوید:

علاقه من حوزه مالی و پول است. سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها برای من نقش یک بازی سرگرم‌کننده و در عین حال پرسود را دارد. شاید احمقانه به نظر برسد اما در میم کوین‌ها کششی وجود دارد که باید از بعد فرهنگی هم به آن توجه کرد. چرا مردم تا این حد از میم کوین‌ها استقبال می‌کنند؟

آیا می توان با میم کوین ها پولدار شد؟

ایون ورزون (Evgen Verzun)، مدیر شرکت Kaizen.Finance که یک پلتفرم امن بلاکچینی برای راه‌اندازی توکن است، یکی از بزرگ‌ترین طرفداران میم کوین‌ها محسوب می‌شود و معتقد است که باید دستی بر آتش برد و بالاخره آن پروژه‌ای که بلیط برنده شما خواهد بود را پیدا کرد.

فرض کنید که از قطار پرسرعت و پرطرفدار دوج کوین جا مانده‌اید اما آرزوی خود را برای میلیونر شدن از طریق کریپتو فراموش نکرده‌اید. حالا چه کاری انجام می‌دهید؟ به دنبال پروژه‌ای مشابه با دوج می‌گردید که قطار آن هنوز از ایستگاه حرکت نکرده است.

برای ۱۲۰۰۰۰ نفر از امیدوارانی که می‌خواستند امسال سال شانس آنها باشد، ارز دیجیتال پپه (PEPE) همان قطاری بود که هنوز باسرعت از ایستگاه خود خارج نشده بود. در وب‌سایت این میم کوین محبوب (PEPE The Frog) به وضوح نوشته شده است که «این میم کوین هیچ کاربردی ندارد» و عجیب است که همین هشدار، بیشتر باعث جذب مردم شد و مایکل هم یکی از آنها بود.

او می‌گوید وقتی صحبت از پادشاه جدید میم کوین‌ها «پپه» می‌شود، پدیدآورندگان آن قاطعانه می‌گویند که این کوین هیچ کاربردی ندارد و همین من را به خنده می‌اندازد.

بر اساس آمارهای کوین مارکت کپ، سرمایه بازار پپه در اوایل ماه می به ۱.۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد اما کمی بعد حدود ۸۰ درصد از قیمت آن دچار ریزش شد. این رویداد نشان‌دهنده نوسان شدیدی است که همه میم کوین‌ها را با آن می‌شناسند. در نمودار زیر مراحل ریزش و جهش پپه را مشاهده می‌کنید:

نمودار قیمت میم کوین پپه

گرچه افراد با مشاهده روند صعودی پپه دچار طمع شده و در همان اوج قیمت اقدام به خرید کردند و متضرر شدند اما تعدادی از سرمایه‌گذاران باهوش در قیمت‌های پایین‌تر این میم‌ کوین را خریده و قبل از ریزش، از آن خارج شدند.

مایکل هیل خود را چیزی بیشتر از یک قمارباز نمی‌داند. او همیشه تمایل دارد که با سرمایه کم وارد شده و با سود چشمگیر از معاملات خارج شود. مایکل می‌گوید:

سود اصلی را افراد مطلع و حلقه خودی‌ها می‌برند که نیم ساعت مانده به راه‌اندازی عمومی پروژه، اقدام به خرید می‌کنند.

مایکل وقتی به سود ۵۰۰ درصدی در پپه رسید، پول خود را از آن خارج کرد. این دقیقا همان کاری است که سرمایه‌گذاران باهوش انجام می‌دهند: سرمایه کمی وارد پروژه‌های بی‌پایه کرده، به سودهای معقول راضی شده و سریع خارج می‌شوند. طراحی یک برنامه شفاف که در آن زمان سود گرفتن و خروج از معاملات را مشخص کرده باشید، یک حرکت کاملا هوشمندانه است. اکثر افراد به دلایل زیر، سرمایه خود را از پروژه خارج نمی‌کنند:

  • به امید این‌که قیمت‌ها بالاتر رفته و سود بیشتری به دست آورند.
  • به امید این‌که بعد از ریزش، قیمت دوباره به نقطه اوج خود برگردد.

نقشه راه کسب ثروت از میم کوین ها

سارا جین کنی، سفیر آلگورند و موسس شرکت OffChain Ireland یکی دیگر از سرمایه‌گذارانی است که برنامه عملیاتی شفافی برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارد و می‌گوید پورتفولیوی او در طول مدت بازار خرسی به دلیل خرید و فروش میم کوین‌هایی مثل دوج، پپه، سیف مون و COOP، سودده بوده است.

همه چیز در این دنیا در کنار مزایای خود، معایبی هم دارد، میم کوین‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. با این حال من باز هم مشتاق ورود به این پروژه‌ها هستم. بسیاری از میم کوین‌ها از همان ابتدا فقط یک نوع قمار هستند که پیش بینی رشد یا سقوط آنها وجود دارد. اما بعضی از میم کوین‌ها آمده‌اند تا کمبودی را جبران کنند و واقعا کاربردی بوده و جامعه کاربری قدرتمندی پیرامون آنها تشکیل می‌شود. این نوع دوم دقیقا همان میم کوین‌هایی است که من مایل به سرمایه‌گذاری در آنها هستم.

نقشه سه مرحله‌ای او برای پول درآوردن از خرید و فروش میم کوین‌ها شامل تحقیق، صبر و بازدهی است.

کنی از میم کوین Coop به عنوان نمونه یاد می‌کند که ابتدا در مورد منشاء ایجاد آن، تیم سازنده، جامعه کاربری و پیشرفت‌های اخیر آن از آغاز تا امروز، تحقیق کرده است. پس از انتخاب یک میم کوین خوش آتیه، او پربازده‌ترین و کارامدترین راه برای خرید و فروش، کارمزدهایی که باید بپردازد، سرعت تراکنش و قیمت‌های مختلف در DEX‌ها و CEX‌ها را بررسی می‌کند. سپس مدت زمانی را صرف رصد بازار و یادگیری الگوهای معاملاتی آن میم کوین کرده تا نقاط حمایت و زمان شروع فروش را پیدا کند.

سارا می‌گوید استراتژی «ارزان بخر و گران بفروش» فقط روی کاغذ آسان است اما در واقعیت زمان بسیاری طول می‌کشد تا تمرین و یادداشت‌برداری کرده و بهترین زمان خرید و فروش را پیدا کنید چون بازار می‌تواند بسیار پرنوسان باشد. به یاد داشته باشید که همیشه فقط مقدار پولی که تحمل از دست دادن آن را دارید سرمایه‌گذاری کنید. از استراتژی میانگین هزینه دلاری استفاده کنید تا بیشترین بازدهی را در هر ترید به دست آورید.

میم کوین COOP

سارا معتقد است که بهترین میم کوین‌ها آنهایی هستند که جامعه کاربری قدرتمند و فعالی دارند، کاربردی هستند و حتی اگر بر پایه یک شوخی ایجاد شده‌اند، یک شوخی معنادار باشند. به همین دلیل او میم کوین COOP را یک سرمایه‌گذاری آینده‌دار می‌بیند.

برای آنهایی که میم کوین COOP را نمی‌شناسند، این کوین متعلق به اکوسیستم آلگورند و بر اساس یک مجموعه از ویدیوهای تخیلی فوق‌العاده توسط کوپر دنیلز و درخواست یک اینفولئنسر برای سفر به Bitcoin Beach، ساخته شده است. عرضه این میم کوین به صورت ایردراپ برای اعضای جامعه کاربری بود و دنیلز حتی یک کوین هم برای خود نگه نداشت. ظهور این میم کوین باعث انتشار تعداد زیادی محتوا و بازی در رابطه با COOP شد و آن را به چهارمین میم کوین بزرگ آلگورند تبدیل کرد.  

در میم کوین‌های نخاله و بی‌ارزش باید به دنبال علامت‌های خطر باشید مثل وقتی که سازنده درصد بیشتری از توکن‌ها را برای خود نگه می‌دارد. اگر تیم سازنده هیچ ایده‌ای نداشته باشند پیشرفتی هم برای توکن یا جامعه کاربری اتفاق نخواهد افتاد. البته مراقب باشید که جامعه کاربری فقط از ربات‌ها تشکیل نشده باشد.

زود رسیدن یعنی به موقع رسیدن

هری هورس فال، رئیس اجرایی شرکت Flight3 به میم کوین‌ها خوشبین است. وقتی از او سوال شد که چرا افراد باهوش روی میم کوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند گفت، برنده‌ها همیشه زود می‌رسند. این کارآفرین موفق حوزه وب ۳ که شرکت او اخیرا توسط استیون بارتلت خریداری شده است، به دلیل هیجان و لقمه‌ای از این سفره برداشتن وارد معاملات میم کوین‌ها می‌شود.

من فکر می‌کنم که کوین پپه واقعا بی‌نظیر است. این کوین خیلی واضح و صریح در وب‌سایت خود اعلام کرده که هیچ کاربردی ندارد و هیچ نقشه راهی هم برای آن تعیین نشده است. رشد آن فقط تاثیر شبکه‌سازی را نشان می‌دهد.

هورس فال معتقد است که مردم با میم کوین‌ها سرگرم هستند اما بازارگردان‌هایی وجود دارند که در پشت صحنه، اهرم‌ها را حرکت می‌دهند. او می‌گوید ما در واقع روی ایده‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنیم و ۹۹ درصد آنها قرار نیست هیچ کاربردی داشته باشند یا موفق شوند اما هنوز ۱ درصد برای امیدواری وجود دارد. مثلا دوج کوین را ببینید. بیشتر مردم آن را با قیمتی نزدیک به صفر خریدند اما اگر قیمت آن به ۱ دلار برسد، بسیاری از مردم خوشحال خواهند شد.

این اتفاق مثل برنده شدن در لاتاری است. همه ما در این سفر با هم هستیم، ممکن است امروز روز شانس ما نباشد اما شاید فردا ما برنده شویم.

NFT هم یک نوع میم کوین است

نیل بادل موسس و برنامه‌نویس تمام وقت BodlNFT قبل از ورود به این حوزه یک روز تصمیم گرفت کمی از شغل خود فاصله گرفته و میانگین‌گیری هزینه دلاری را روی بیت کوین و کاردانو امتحان کند اما متاسفانه ورود او هم‌زمان با شروع بازار خرسی بود. وقتی کشتی بازار ارزهای دیجیتال به گل نشست، توجه او به NFT جلب شد.

من همیشه به جمع‌آوری کلکسیون‌های دیجیتال و فرهنگ پاپ علاقه‌مند بوده‌ام. مثلا دوج کوین را از همان ابتدا زیر نظر داشتم اما به طور کلی، برای این‌که میم کوین‌ها بتوانند موفق شده و به کار خود ادامه دهند باید یک شتاب و فشار مشخصی از سمت جامعه کاربری داشته باشند.

بادل مدت‌ها بود که از وجود میم Pepe The Frog که معروف‌ترین میم در حوزه کریپتو است، خبر داشت و گفتگوهای پیرامون آن را در توییتر دنبال می‌کرد. او همان زمان هم معتقد بود که اگر یک میم کوین بر اساس این میم ساخته شود می‌تواند خیلی زود توجه‌ها را به خود جلب کند.

بادل می‌گوید روانشناسی ساخت همه میم کوین‌ها به شدت ساده‌ است. مردم در زندگی فقط دو چیز می‌خواهند: نان و سرگرمی و میم کوین‌ها این دو نیاز را برطرف می‌کنند. تنها مساله‌ای که باقی می‌ماند، تعادل است چون در این جهان هیچ‌کس نمی‌تواند همه پول‌ها و همه سرگرمی‌ها را به تنهایی داشته باشد.

بادل معتقد است که تریدرهای حرفه‌ای می‌توانند از جنبه سرگرمی میم کوین‌ها استفاده کرده و پول واقعی به دست آورند. او از این‌که بگوید به میم کوین‌ها علاقه‌مند است هیچ هراسی ندارد و آن‌ها را به همان اندازه که هستند، جدی می‌گیرد. بعضی‌ از فخرفروشان حوزه کریپتو فکر می‌کنند که میم کوین‌ها شهرت و خوشنامی این بازار را خراب کرده و ارزش آن را پایین می‌آورند اما بادل معتقد است که اگر ارزش صنعتی را بتوان با یک مشت میم‌های خنده‌دار پایین آورد پس احتمالا آن صنعت مشکلات بسیار بزرگ‌تری برای نگرانی دارد.

۱. میم کوین چیست و چه تفاوتی با ارز دیجیتال دارد؟

میم کوین‌ها یک نوع ارز دیجیتال هستند که عموما به عنوان یک شوخی یا برای سرگرمی و بر اساس میم‌های معروف در اینترنت، ساخته می‌شوند.

۲. احتمال کسب سود از سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها چقدر است؟

احتمال کسب ثروت از میم کوین‌ها به شدت بالا است چون گاهی قیمت آنها به طور ناگهانی افزایش پیدا می‌کند اما به دلیل همین نوسانات شدید، ریسک از دست دادن سرمایه هم وجود دارد.

۳. ریسک سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها چیست؟

نوسانات بازار، عدم وجود ارزش بنیادین، احتمال ریزش سریع و شدید قیمت و طول عمر کوتاه را می‌توان بخشی از ریسک‌های سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها دانست.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید