میانگین هزینه دلاری (DCA) چیست و چگونه باعث کاهش ضرر می‌شود؟

میانگین هزینه دلاری (DCA) چیست و چگونه کار می کند؟

تکنیک سرمایه‌گذاری میانگین هزینه دلار (Dollar Cost Averaging) روشی است که به وسیله‌ی آن سرمایه گذاران با تقسیم کردن کل مبلغ سرمایه‌گذاری شده بین چندین خرید یک دارایی اثرات ناشی از نوسانات بر خرید کلی را کاهش می‌دهند. علاقه‌مندان به بازار ارزهای دیجیتال باید بدانند که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و فارکس بدون داشتن استراتژی، کاری بسیار خطرناک است. میانگین هزینه دلاری (DCA) چیست و چگونه کار می‌کند؟

 در ضمن آن‌ها باید توجه کنند که وجود یک برنامه‌ی سرمایه‌گذاری امری ضروری است. پایبندی به یک استراتژی می‌تواند تا حدود زیادی سرمایه گذاران در بازار ارزهای دیجیتال را از خطرات ناشی از نوسانات قیمت محافظت کند. 

راهنمایی‌های اولیه برای استراتژی معاملاتی ارز‌های دیجیتال

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند برای هر فرد سرمایه‌گذار متفاوت باشند. از طرف دیگر انتخاب روش سرمایه‌گذاری باید با اهداف مالی فرد تطبیق داشته و فرد بتواند با آن احساس آرامش کند. استراتژی سرمایه‌گذاری میانگین هزینه دلار روشی است که بسیاری از افراد جهت سرمایه‌گذاری دارایی‌های خود از آن استفاده کرده و به این طریق قرارداد‌های مشخصی که قابل مدیریت هستند را منعقد می‌کنند. 

از ویژگی‌های روش DCA قابلیت انطباق‌پذیری آن با نیازهای هر فرد است. این روش علاوه‌بر ویژگی‌های اصلی که دارد فضایی را جهت شخصی‌سازی در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد. در این نوشته ایران بروکر قصد دارد شما را با روش‌های مختلف DCA که برای هر فرد کارایی متفاوتی دارد آشنا ساخته و مزایای آن را بازگو کرده و نحوه‌ی شروع سرمایه‌گذاری به این روش را معرفی کند.

میانگین هزینه دلاری چیست؟ 

میانگین‌گیری هزینه‌های دلاری روشی است که از آن سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری بر دارایی‌های مختلف مانند ارزهای دیجیتال، سهام، کالاها و یا اوراق قرضه استفاده می‌شود. در این روش نوع دارایی که می‌خواهد مورد سرمایه‌گذاری قرار بگیرد اهمیتی نداشته و روش آن چنان ساده است که از آن می‌توان در هر بازاری استفاده کرد. 

میانگین هزینه دلاری چیست؟ 

تفاوت‌های مهم ارزهای دیجیتال در مقابل سهام

یکی از موارد مهمی که در بازارهای مالی باعث ایجاد استرس و فشار روانی بر روی افراد می‌شود عدم مدیریت و کنترل احساسات است. DCA روشی است که در آن پیش از هر چیز میزان سرمایه مورد نظر جهت سرمایه‌گذاری بر یک دارایی در مدت زمانی مشخص، تعیین می‌شود. با این کار افراد نظارت دقیق تری بر سرمایه خود داشته و می‌دانند در کجای بازار قرار دارند؛ در نتیجه می توانند کنترل بهتری بر احساسات داشته و شرایط را تحت تسلط خود بگیرند. 

بر طبق استراتژی میانگین گیری هزینه‌های دلاری انتظار می‌رود که قیمت یک دارایی طی زمان افزایش یابد؛ بنابراین با خرید کردن دوره‌ای دارایی‌‌ در بالاترین و پایین‌ترین قیمت‌ها می‌توانید سرمایه‌گذاری مناسبی انجام داده و میانگین قیمت خرید خود را پایین‌تر از ارزش ذاتی یک دارایی نگه دارید. 

عملکرد میانگین هزینه دلار در بازار ارزهای دیجیتال

استراتژی دی سی‌ ای در بازار ارزهای دیجیتال بسیار محبوب بوده و افراد به صورت دوره‌ای بیت کوین را مدام خریداری می‌کنند. میانگین قیمت خرید بیت کوین در سال‌های اخیر بسیار پایین آمده و با توجه به نوپا بودن این بازار انتظار می‌رود که در آینده نه چندان دور رشد مناسبی داشته باشد. اما با این حال تضمینی برای بازده DCA در شرایط فعلی وجود ندارد؛ بنابراین بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات لازم به عمل آورده شود. 

با توجه به اینکه شبکه‌ی بلاک‌چین و بازار ارزهای دیجیتال فناوری‌های جدید خلاقانه هستند بنابراین پیشرفت‌ آن‌ها می‌تواند ارزش آفرینی زیادی را در پی داشته باشد. نکته اساسی این است که بازار همچنان به پذیرش روزافزون خود ادامه دهد. بنابراین پیش از سرمایه‌گذاری به روش دی سی‌ای، سرمایه گذاران می بایست از بنیاد دارایی مورد نظر اطمینان لازم را حاصل کنند. 

چگونه میانگین گیری هزینه دلار را شروع کنیم؟ 

هرچند که آگاهی از نحوه عملکرد میانگین‌گیری بسیار مهم است اما نحوه اعمال آن نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از روش‌های بسیار موثر در میان‌گیری، اضافه کردن ماهانه‌ی دارایی مورد نظر است؛ زیرا بسیاری از افراد بخشی از حقوق خود را جهت سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند که در تاریخ مشخصی به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

در استراتژی دی‌سی‌ای بایستی ارزی را انتخاب نمایید که در آینده وجود داشته باشد و ارزش آن نیز افزایش پیدا کند بنابراین انتخاب بیت کوین یا اتریوم به عنوان رمز ارزهای پایدار گزینه‌های مناسبی است و اغلب مردم آن‌ها را جهت سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. 

برای آنکه بدانید چگونه این استراتژی را اعمال کنید نیاز است که بدانید قرار است هر چند وقت یک‌بار و به چه میزان سرمایه‌گذاری کنید. این کار می‌تواند به صورت دستی و یا خودکار انجام شود. انتخاب پلتفرم‌هایی که این کار را به صورت خودکار انجام می‌دهد می‌تواند زحمت میانگین‌گیری را از میان بردارند.

به این صورت شما می‌توانید که بدون نیاز به نگاه به گذشته سبد ارزهای دیجیتال خود را درست کنید. نکته قابل توجه این است که کسب درآمد‌های بیشتر به صورت خودکار به معنای کسب سود بیشتر نیست و با کاهش قیمت سبد ارزهای دیجیتال شما نیز ارزش کمتری پیدا خواهند کرد.

چگونه میانگین گیری هزینه دلار را شروع کنیم؟ 

آیا می‌توانید با استفاده از روش میانگین گیری هزینه دلاری ثروت کریپتویی بسازید؟ 

بر خلاف تصور بسیاری از مردم میا میانگین گیری قیمت دلار می‌تواند روش مناسب برای کسب سودهای کلان باشد. قیمت خرید متوسط قیمت متوسل متوسط نرخ ارز نیست؛ زیرا ممکن است در هنگام سرمایه‌گذاری در یک زمان ثابت قیمت در حال اصلاح باشد و در نتیجه میانگین قیمت خرید میتواند بسیار پایین‌تر از متوسط قیمت نرخ ارز باشد. 

با توجه به دشوار بودن تخمین بالا و پایین قیمت بسیاری از سرمایه گذاران با تجربه میده از روش دی سی‌ای میانگین خرید خود را پایین آورده و بتوانند سودهای خوبی را به دست بیاورند. با این وجود معامله گران با تجربه در بازار ارزهای دیجیتال روزهای خاصی از ماه را جهت سرمایه‌گذاری مبالغ ثابت استفاده نمی‌کنند و به جای آن از اصلاحات قیمت به عنوان سیگنال خرید بهره می‌برند. این روش با وجود انعطاف‌پذیری بالا، احساسات بیشتری را درگیر خود می‌کند. در صورت استفاده از این روش باید آنقدر از لحاظ روانی آماده باشید که از ترس از دست دادن سرمایه رنج نبرید. 

اگر سرمایه گذاران مبتدی این روش را به درستی اجرا کنند می توانند مانند سرمایه گذاران با تجربه عمل کرده و سودهای خوبی را به دست بیاورند. داشتن برنامه ریزی قبلی و پایبندی به آن به افراد مبتدی و کم دانش و حتی کسانی که وقتی زیادی ندارند این فرصت را می‌دهد که از این روش استفاد کرده و به اهداف مالی خود دست پیدا کنند. 

مزایای میانگین گیری هزینه‌های دلاری برای سرمایه گذاران ارز دیجیتال

استفاده از این روش مزایای بسیاری برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال داشته که به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. 

اولین مزیت این روش کنترل احساسات و کمتر تحت تاثیر قرار گرفتن احساسات است. از ویژگی‌های بازار ارزهای دیجیتال تغییر برق آسای احساسات از حالت خوشحالی به غم است. با این روش می‌توانید با کم‌تر نگاه کردن به قیمت و داشتن دیدی بلند مدت احساس آرامش کرده و از هیجانات بازار دور شوید. از طرف دیگر ساده بودن این روش برای سرمایه گذاران مبتدی و پیشرفته بسیار مفید بوده و آن‌ها قادر خواهند بود با حداقل دانش و در مدت زمانی کوتاهی این روش را یاد بگیرند و از آن استفاده کنند. پلتفرم‌هایی که اجرای خودکار این روش را دارند نیز کار را ساده‌تر کرده است. 

مزایای میانگین گیری هزینه‌های دلاری برای سرمایه گذاران کریپتو چیست؟ 

چه زمانی باید میانگین گیری هزینه دلار را متوقف کنید؟ 

شاید عجیب به نظر برسد اما این روش رو هیچ زمانی نباید متوقف کرد و حتی هنگام فروش دارایی‌ها نیز این روش کاربرد دارد. استراتژی خرید و فروش تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و تنها جای دکمه خرید و فروش با یک دیگر عوض می‌شود.

آیا میانگین هزینه دلار ایمن است؟ 

میانگین گیری هزینه دلاری روشی تقریباً مطمئن جهت سرمایه‌گذاری است اما با این وجود همیشه جنبه‌هایی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. با وجود آنکه این روش در بلند مدت بسیار مفید است اما به دلیل تغییر بازار در زمان‌های مختلف ممکن است روش فوق در طولانی مدت نیز مولد نبوده و تضمینی برای بازه مثبت وجود نخواهد داشت؛ به همین دلیل است که هرگز نباید با پولی که به آن نیاز دارید سرمایه‌گذاری کنید. 

کلام آخر

در این نوشته با استراتژی میانگین گیری هزینه‌های دلاری، مزایا و معایب آن آشنا شدیم و متوجه شدیم که استراتژی‌ای نسبتا مطمئن جهت سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می‌شود. در پایان به شما پیشنهاد می‌شود جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه بازار ارزهای دیجیتال بررسی‌های لازم را انجام داده و با ایران بروکر همراه باشید.

نسرین ولی‌خانی
نسرین ولی‌خانی
کارشناس حوزه بلاکچین و رمزارز
فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥