صرافی ارز دیجیتال چیست ؟ همه چیز درباره صرافی کریپتو

صرافی ارز دیجیتال چیست ؟ همه چیز درباره صرافی کریپتو

اگر درس‌های قبلی را خوانده باشید، تا اینجا متوجه شده‌اید که کیف پول ارز دیجیتال یا Bitcoin Wallets چیست، روش نصب آن را یاد گرفته‌اید و می‌دانید که چگونه باید بیت‌کوین ارسال و دریافت کنید. اما اگر تا به حال بیت کوینی نداشته‌اید، چگونه می‌توانید مقداری بیت‌کوین داشته باشید؟ یا به عبارت دیگر چگونه باید بیت‌کوین بخریم؟ buy-and-sell-bitcoin

کاربرد صرافی ارز دیجیتال چیست؟

برای خرید بیت‌کوین، اولین قدم این است که در یک «صرافی ارز دیجیتال» یک حساب کاربری باز کنید. صرافی کریپتو جایی است که خریداران و فروشندگان می‌توانند کریپتو را معامله کنند. صرافی ارز دیجیتال یک پلتفرم معاملاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد، این پلتفرم معاملاتی در قالب یک صفحه وب یا اپلیکیشن موبایل ارائه می‌شود که در آن می‌توانید کریپتو بخرید و بفروشید.

صرافی‌های کریپتو به عنوان پلتفرم‌های معاملاتی دارایی‌های رمزارزی (CTP) شناخته می‌شوند. تا قبل از صرافی‌های ارز دیجیتال، افراد بیت‌کوین (و سایر ارزهای دیجیتال) را از طریق ماینینگ یا با مذاکره با افراد در انجمن‌های آنلاین یا حتی تراکنش با افراد در دنیای واقعی خرید و فروش می‌کردند. اما در حال حاضر بیشتر مبتدیان از طریق صرافی وارد دنیای ارز دیجیتال می‌شوند. این شرکت‌ها خرید سریع بیت‌کوین را برای شما آسان می‌کند و تنها با چند کلیک می‌توانید بیت کوین را خرید و فروش کنید.

تعداد زیادی صرافی مختلف وجود دارد که برخی از آنها بیشتر تمرکزشان روی مبتدیان است، اما بعضی دیگر برای معامله‌گران باتجربه‌تر طراحی شده‌اند. صرافی‌های مختلفی در حال فعالیت هستند که هر کدام از یک سری ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، بنابراین بسته به ارز دیجیتالی که می‌خواهید بخرید یا بفروشید، ممکن است نیاز باشد از چند صرافی ارز دیجیتال استفاده کنید. این سلسله دروس شما را با صرافی‌های ارز دیجیتال آشنا می‌کند و راهنمای خوبی برای شما هستند تا صرافی مناسب خود را پیدا کنید.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی‌های ارز دیجیتال وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید ارز دیجیتال‌تان را با دیگران مبادله کنید. یا به عبارت دقیق‌تر، صرافی ارز دیجیتال یک پلتفرم معاملات آنلاین است که با استفاده از آن می‌توانید رمزارزها را بخرید، بفروشید و معامله کنید. این پلتفرم‌های معاملاتی با نام «صرافی» عنوان می‌شوند چون فضایی را فراهم می‌کنند تا خریداران و فروشندگان با هم مرتبط شوند و خود این پلتفرم در معاملات دخالتی ندارد، فقط برای هر تراکنش هزینه‌ای را دریافت می‌کنند.

بسته به اینکه در کدام صرافی ارز دیجیتال حساب دارید، می‌توانید از ارزهای سنتی فیات مثل دلار آمریکا یا ریال ایران برای خرید یک ارز دیجیتال استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید بیت‌کوین (BTC) را با دلار آمریکا (USD) خریداری کنید. یا می‌توانید از سایر ارزهای دیجیتال استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر از قبل مقداری بیت‌کوین دارید، می‌توانید با بیت‌کوین‌های‌تان (BTC) لایت‌کوین (LTC) خریداری کنید. به طور خلاصه، یک صرافی ارز دیجیتال به شما امکان می‌دهد:

  • بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را بخرید
  • ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی را به ارزهای دیجیتال دیگر تبدیل کنید
  • ارزهای دیجیتال خود را بفروشید و از حساب‌تان برداشت انجام دهید

صرافی کریپتو

انواع صرافی ارز دیجیتال

به طور کلی، به هر پلتفرم معاملاتی‌ای که امکان تبادل ارز را فراهم کند، «صرافی» گفته می‌شود. اما در فضای ارز دیجیتال دو نوع صرافی وجود دارد:

  • صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز (CEX)
  • صرافی‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکز (DEX)

اما پرسشی که پیش می‌آید این است که کدام یک از این صرافی‌ها برای مبتدیان بهتر است؟ در ادامه هر دو نوع صرافی را به طور خلاصه بررسی می‌کنیم تا ببینیم استفاده از کدام یک از آنها منطقی‌تر است.

صرافی ارز دیجیتال متمرکز

یک صرافی متمرکز، یک کسب و کار آنلاین است که در آن کاربران می‌توانند حسابی برای خرید/ فروش، ارسال/ دریافت و ذخیره رمزارزها مانند بیت‌کوین (BTC) ایجاد کنند. این نوع صرافی خیلی شبیه به پلتفرم‌های معاملاتی فارکس و سهام در امور مالی سنتی (TradeFi) است. دارایی‌های موجود در پلتفرم متمرکز تحت مراقبت هستند. از آنجایی که یک صرافی ارز دیجیتال متمرکز کنترل زیادی بر وجوه کاربران دارد، این مشاغل معمولا به شدت تحت نظارت هستند. پیروی از مقررات مالی این امکان را به کاربران می‌دهد که بتوانند برای تأمین مالی، حساب‌های بانکی خود را به حساب صرافی متمرکز متصل کنند و این برای صرافی متمرکز یک امتیاز است.

صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز

صرافی ارزدیجیتال غیرمتمرکز (DEX) به صرافی‌ای گفته می‌شود که معامله‌گران رمزارز، مستقیما با یکدیگر معاملات را انجام می‌دهند. این صرافی‌ها جایگزینی برای مبادلات سنتی و متمرکز است. صرافی غیرمتمرکز را هیچ شخص یا نهادی کنترل نمی‌کند و در اصل یک اپلیکیشن یا نرم‌افزاری است که با اتصال به اینترنت اجرا می‌شود و می‌توانید از آن استفاده کنید.

کاربر کیف پول ارز دیجیتال خود را به صرافی غیرمتمرکز متصل می‌کند تا دارایی‌های رمزارزی خود را مبادله کند. معاملات در یک فرآیند خودکار توسط کد نرم‌افزار انجام می‌شود، بدون نیاز به واسطه. الگوریتم‌هایی که به عنوان قراردادهای هوشمند کدگذاری شده‌اند، برای تعیین قیمت ارزهای دیجیتال نسبت به سایر ارزها استفاده می‌شوند. برخلاف تراکنش‌های صرافی‌های متمرکز که به صورت داخلی انجام می‌شوند، تراکنش‌های صرافی‌های غیرمتمرکز مستقیما با بلاکچین تسویه می‌شوند.

کاربران در طول کل این فرآیند با صرافی غیرمتمرکز، کنترل کامل ارز دیجیتال خود را دارند. صرافی غیرمتمرکز بدون نیاز به اعتماد، بدون مجوز و متن باز است، به این معنی که درب آن همیشه برای همه باز است و هیچ مقام یا نهادی بر صرافی غیرمتمرکز نظارتی ندارد، کاربر نمی‌تواند به حساب بانکی‌اش متصل شود و در صورت بروز هرگونه مشکل، خدمات پشتیبانی وجود ندارد.

صرافی متمرکز یا صرافی غیرمتمرکز؛ کدام بهتر است؟

هر دو نوع صرافی، کارمزد معاملاتی دریافت می‌کنند و هر دو پلتفرم نسبتا ساده‌ای دارند، هرچند که صرافی‌های مترکز به دلیل کاربرپسندتر بودن و همچنین ارائه خدمات به مشتری، معروف‌تر هستند. با توجه به توانایی واریز و برداشت ارز فیات، خدمات پشتیبانی از مشتری و تحت نظارت بودن، توصیه می‌کنم اگر تازه‌کار هستید ابتدا با یک صرافی متمرکز (CEX) شروع کنید.

صرافی غیرمتمرکز برای حرفه‌ای‌ها بهتر است و البته ریسک‌هایی را هم به همراه دارد. استفاده از صرافی غیرمتمرکز به مهارت فنی و آشنایی بیشتر با امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیاز دارد. چون این سلسله دروس راهنمایی برای مبتدیان است، بیشتر روی صرافی‌های متمرکز تمرکز خواهم کرد و در درس‌های آینده به صرافی‌های غیرمتمرکز و امور مالی غیرمتمرکز هم خواهم پرداخت.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش ارز دیجیتال وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب