آموزش بازارهای مالی

پرایس اکشن چیست ؟ معرفی انواع پرایس اکشن

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 14 دقیقه

یکی از ساده‌ترین، و درعین‌ حال کاربردی‌ترین سبک‌های معامله‌گری، سبک پرایس اکشن است.

اگر مدتی در بازارهای مالی مشغول کسب تجربه باشید، به‌ احتمال‌ زیاد نام پرایس اکشن را شنیده‌اید.

ما در این مقاله قصد داریم تا علاوه بر معرفی سبک پرایس اکشن، به بررسی تفاوت سبک‌های پرایس اکشن نیز بپردازیم.

آشنایی با پرایس اکشن

آشنایی با پرایس اکشن

پرایس اکشن در واقع سبکی است که با استفاده از مطالعهٔ گذشتهٔ بازار و بررسی دقیق تغییرات و نوسانات قیمتی و همچنین بررسی حجم معاملات، نقاط مهم حمایت و مقاومت را پیدا می‌کند و با توجه به این نواحی، می‌تواند آیندهٔ قیمت را پیش‌بینی کند.

سبک پرایس اکشن در تحلیل تمام نمودارها مانند جفت‌ارزها، سهام، طلا، نفت، ارزهای دیجیتال و … کاربردی است و می‌تواند در تمام نمودارها پیاده‌سازی شود.

در این سبک، نمودار گذشتهٔ یک نماد توسط تحلیل تکنیکال مورد بررسی قرار می‌گیرد، و بدون استفاده از اندیکاتورها و اسیلاتورها، تنها با استفاده از خطوط روند، حمایت و مقاومت و همچنین الگوهای قیمتی‌ که ایجاد می‌شوند، روند آیندهٔ قیمت پیش‌بینی می‌شود.

توجه داشته باشید که هیچ سبک معاملاتی نمی‌تواند به‌طور قطع آینده را پیش‌بینی کند، زیرا در همان نقطه‌ای که شما تصمیم به خرید می‌گیرید، عده‌ای در حال فروش هستند و همیشه تفکرات متناقض در بازار به‌ وضوح قابل‌ مشاهده است.

شما به‌عنوان یک معامله‌گر باید ماهیت ریسکی بودن این بازار را بپذیرید و پس‌ازآن سعی کنید که تنها در ۶۰ درصد مواقع معاملات سوددهی داشته باشید.

در این صورت می‌توانید با یک انتظار درست و سنجیده، در بازار باقی بمانید.

تمام سبک‌های پرایس اکشن نیز همواره سعی بر این دارند تا فقط کمی بهتر از رندم تصمیم‌گیری کنند تا بتواند در مواقع بیشتری سودده باشند.

پرایس اکشن یک دیدگاه نسبت به قیمت است و شما می‌توانید بسیاری از سبک‌ها را زیر شاخه‌ای از پرایس اکشن بدانید.

درواقع پرایس اکشن به‌ دور از پیچیدگی‌های اندیکاتورها، سعی در دیدن واقعیت بازار دارد تا تشخیص دهد که در لحظهٔ حال، قدرت خریداران رو به افزایش است یا قدرت فروشندگان.

مزایای معامله با سبک‌های پرایس اکشن

 • این سبک نیاز به نرم‌افزار پیچیده‌ای ندارد و با همان متاتریدر که اکثر بروکرها به‌رایگان به شما ارائه می‌دهند، قابل‌استفاده است.
 • در هر نمودار و نمادی قابل پیاده‌سازی است؛ مانند جفت ارزها، فلزات گران‌بها، نفت، ارزهای دیجیتال و …
 • مانند اندیکاتورها دارای تأخیر قیمتی نیست و واقعیت بازار را در لحظه به شما نشان می‌دهد.
 • در اکثر مواقع ساده‌ترین دید به بازار، بهترین دید خواهد بود.

سبک‌های پرایس اکشن را می‌توان به دو دستهٔ کلی تقسیم کرد که شما با توجه به استعداد خود می‌توانید یکی از این دسته‌ها را انتخاب کنید:

دسته اول سبک‌هایی هستند که تحلیل تکنیکال کلاسیک را ادامه می‌دهند و در چارت به دنبال الگوها و نقاط و سطوح پیوتی هستند.

این دسته گاهی از الگوهای کندلی نیز استفاده می‌کنند و مانند دیگر سبک‌های پرایس اکشن، از اندیکاتورها استفاده نمی‌کنند. (مگر موارد خاصی مثل مووینگ اوریج).

از اساتید و تریدرهای مطرحی که از این سبک‌ها استفاده می‌کنند می‌توان به لنس بگز، تایمون وولر، نائل فولر، استیو نایسون و البروکس اشاره کرد.

دستهٔ دیگر از سبک‌های پرایس اکشن از شاخهٔ جریان سفارش‌ها، ذهنیت برای درک اوردرها و ساختار بازار هستند.

از تریدرهای معروف این سبک می‌توان به سم سیدن، ایف، آلفونسو، منصور ساپاری و هانزو اشاره کرد.

این سبک نسبت به دیگر روش‌های پرایس اکشن دارای پیچیدگی بیشتری است و لذا تمرین بسیار زیادی را نیز طلب می‌کند.

پرایس اکشن در فارکس

پرایس اکشن یکی از سبک‌های معامله‌گران فارکس است. امروزه این سبک در بین معامله‌گران در بازار فارکس بسیار معروف شده است و معامله‌گران زیادی از این روش در بازار فارکس درآمد کسب کرده‌اند.

پرایس اکشن در ارزدیجیتال

در ارزهای دیجیتال نیز معامله‌گران از سبک‌های پرایس اکشن برای تحلیل چارت‌های معاملاتی خود استفاده می‌کنند. به طور کلی هر چارت معاملاتی که در آن از کندل برای نمایش قیمت در آن استفاده شود می‌توان از پرایس اکشن استفاده کرد.
برای آشنایی بیشتر با پرایس اکشن در ارزهای دیجیتال می‌توانید مقاله استفاده از تحلیل تکنیکال و پرایس اکشن در بازار ارزدیجیتال را مطالعه کنید.

در این مقاله به معرفی برخی از این افراد می‌پردازیم و آموزش فارکس پرایس اکشن را با هم مرور خواهیم کرد.

تاریخچه‌ای کوتاه از پرایس اکشن

اگر بخواهیم به شکل‌گیری پرایس اکشن اشاره‌کنیم بهترین نامی که به نظر می‌رسد که اولین بار از پرایس‌اکشن استفاده کرده است می‌تواند Muneshia Homma باشد.

پرایس اکشن Muneshia Homma

هوما در سال 1724 تا سال 1803 زندگی می‌کرده است و طبق روایاتی توانسته معادل 10 میلیارد دلار امروز از معاملات برنج کسب سود کند.

او روزبه‌روز قیمت‌های بازار را در کاغذ به شکلی شبیه به کندل‌هایی که ما امروزه می‌بینیم یادداشت می‌کرده است و به‌مرور الگوهای کندلی خاصی را پیداکرده و نام‌گذاری میکرد.

پرایس اکشن Muneshia Homma چیست

طبق گفته‌های هوما یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در موفقیت یک تجارت، جنبهٔ روان‌شناختی بازار است.

او با مشاهدهٔ تغییرات قیمتی، می‌توانست رفتار روان‌شناختی دیگر بازیگران بازار را تشخیص دهد.

در ادامه به معرفی افراد سرشناسی که امروزه سبک آن‌ها بسیار پرمخاطب است و توسط معامله‌گران استفاده می‌شوند می‌پردازیم.

توجه داشته باشید که پس‌ از انتخاب سبک مورد نظر خود، در یادگیری آن مداومت داشته باشید و بارها آن را تمرین کنید و تنها در صورتی سبک خود را تغییر دهید، که واقعاً نتوانسته باشید با سبک قبلی ارتباط برقرار کنید. یکی از مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت معامله‌گران در درازمدت، تغییر مداوم سبک است.

الگوهای بولکوفسکی

توماس بولکوفسکی، مهندسی بود که بعد از اخراج از محل کارش در 36 سالگی تصمیم گرفت وارد بازارهای مالی شود.

در ابتدا سرمایه‌گذاری‌های موفقی داشت اما بعد از یک سال متوجه شد که در واقع سودی نکرده و سودهای اولیه‌اش کاملاً شانسی بوده.

پرایس اکشن توماس بولکوفسکی

از آنجایی‌ که او یک مهندس بود اعتقاد داشت تا برای هر تحلیلی دلیلی محکم پیدا کند پس تصمیم گرفت تا خودش الگوهای درستی را از بازار پیدا کند.

او پس از 5 سال تلاش و بررسی تعداد زیادی نمودار به تعدادی الگوی مشخص در نمودارها دست پیدا کرد و تمام آن‌ها را در کتاب خود به نام دایره المعارف الگوهای نموداری ثبت کرده است. این الگوها یکی از اصول آموزش تحلیل تکنیکال پرایس اکشن در بین معامله‌گران است.

الگوهای پرایس اکشن بولکوفسکی

شما با یادگیری این الگوها می‌توانید توانایی خود را در تشخیص چرخه‌های بازار بالا ببرید و بتوانید مسیر بعدی نمودار را تشخیص بدهید.

اما توجه داشته باشید که این الگوها به‌هیچ‌عنوان به‌تنهایی قابل‌ استفاده نیستند و حتی خود بولکوفسکی نیز ابتدا با تحلیل بنیادی، تعدادی سهم را انتخاب می‌کرد، و سپس با بررسی الگوهایی که تشکیل داده بودند، نقطهٔ بهینهٔ ورود را انتخاب می‌کرد.

شما نیز به‌عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای باید بدانید که این الگوها تنها بخشی از استراتژی شما را تشکیل می‌دهند.

برای مثال یک الگوی بازگشتی، زمانی که نمودار در یک‌جهت قدرت بالایی دارد، نمی‌تواند کاربردی باشد.

توصیه می‌شود برای پیدا کردن استراتژی معاملاتی درست به مطلب انواع استراتژی معاملاتی در بازار فارکس و ابزارهای موردنیاز آن در سایت ما مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که الگوهای بولکوفسکی صرفاً به‌عنوان پیش‌ نیازی از پرایس اکشن ذکرشده و شما برای استفاده در انواع سبک‌های پرایس اکشن می‌توانید از این الگوها نیز بهره بجویید.

سبک لنس بگز (lance beggs)

می‌توان گفت لنس بگز یکی از بهترین معامله‌گران بازار سرمایه است که در استرالیا زندگی می‌کند.

این شخص در زمینهٔ پرایس اکشن دارای سبک مخصوص به خود است و این سبک را به‌طور کامل در کتاب “YTC Price action Trader” شرح داده است.

پرایس اکشن لنس بگز (lance beggs)

جهت آشنایی بیشتر با کتاب‌های معامله‌گری می‌توانید به مقالهٔ بهترین کتاب آموزش فارکس در سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاه لنس بگز

دیدگاه لنس بگز این است که حرکات بازار، حاصل احساسات معامله‌گران است.

این احساسات متشکل از ترس، طمع، خشم و دیگر احساسات است.

در واقع لنس سعی می‌کند از موقعیت ایجادشده بر اساس به دام افتادن معامله‌گران دیگر استفاده کند.

در دیدگاه لنس، مشخص می‌شود که در کجای چرخهٔ بازار، فرصت‌های معاملاتی وجود دارند.

لنس سعی بر این دارد که واقعیت‌هایی که در ذهن معامله‌گران بدیهی به نظر می‌رسند اما غلط هستند را ببیند، زیرا بازار چیزی است که در پشت تمام اندیکاتورها قرار دارند و همان قیمت است.

ستاپ‌های lance beggs

لنس با ستاپ‌های مخصوص خودش، محبوبیت خاصی بین تریدرها پیداکرده است. ستاپ‌های معاملاتی او برای هر نوع معامله، چه بلندمدت و چه کوتاه‌مدت، کاربردی است.

ستاپ معاملاتی درواقع نوعی آرایش کندلی است که در نقاط خاصی از نمودار رخ می‌دهد و به ما در مورد تغییر یک‌روند و یا ادامهٔ آن هشدار می‌دهد.

همچنین لنس برای هر نوع از سبک معامله (کوتاه‌مدت، بلندمدت و میان‌مدت) ستاپ‌های مخصوصی را معرفی می‌کند.

اکثر ستاپ‌های لنس، بر اساس خطوط ترند مورب شکل‌گرفته و گاهی از مووینگ اوریج‌ها نیز استفاده می‌کند.

از ستاپ‌های معروف لنس، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ستاپ شکست ناموفق
 • ستاپ پولبک ساده در روند
 • ستاپ پولبک پیچیده در روند
 • ستاپ تست حمایت و مقاومت
 • ستاپ پولبک بعد از شکست

از دیگر موضوعاتی که لنس دربارهٔ آن بحث می‌کند مبحث کندل خوانی است.

سبک لنس یکی از سبک‌های پرایس اکشن است که در آن سعی شده تا با ترکیب چند مورد مختلف، ضعف‌های موجود و نقاط قوت نمودار پیدا شود.

سبک نایل فولر (nial fuller)

نایل فولر یک تریدر زبردست در حوزهٔ پرایس اکشن است که از سال 2002 فعالیت‌های مالی خود را آغاز کرده است.

او از سال 2008 تاکنون توانسته بیش از 15000 معامله‌گر را آموزش دهد و سبک پرایس اکشن را با دیدگاه خود به این افراد بیاموزد.

پرایس اکشن نایل فولر (nial fuller)

اگر به دنبال معاملاتی در بازه‌های قیمتی بالاتر مانند روزانه و یا هفتگی و یا 4 ساعته هستید، دیدگاه نایل فولر که یکی از سبک‌های پرایس اکشن است، می‌تواند به شما کمک شایانی کند زیرا دیدگاه او این است که هرچه تعداد معاملات کم‌تر باشد سود بیشتری به دست خواهید آورد.

البته این دیدگاه کاملاً با نظر افرادی مانند آل بروکس که در تایم فریم‌های 5 دقیقه‌ای معامله می‌کند، فرق دارد و به همین دلیل است که در ابتدای این مطلب گفتیم که حتماً سبک موردعلاقهٔ خود را انتخاب کنید و در آن مداومت داشته باشید، زیرا سبک‌های پرایس اکشن از دیدگاه افراد مختلف، متفاوت و کاملاً انعطاف‌پذیر است.

از دید نایل فولر، صبر عامل اصلی موفقیت یک تیرانداز است.

او معتقد است که اگر در تایم فریم‌های کوتاه‌تر مانند یک تیربارچی معامله کنید، مهمات شما یعنی همان سرمایهٔ شما به‌زودی تمام خواهد شد.

از دید نایل فولر سبک‌های پرایس اکشن که در تایم فریم‌های پایین‌تر معامله می‌کنند، پایه و اساس محکمی ندارند.

نایل فولر می‌گوید که یک معامله‌گر درست مانند یک تیرانداز اسنایپر نظامی، باید صبور باشد تا موقعیت موردنظر به‌طور واضح مشاهده شود و اکثر افرادی که صبر ندارند، قبل از شکل‌گیری یک سیگنال معاملاتی، وارد معامله می‌شوند و همین باعث شکست آن‌ها خواهد شد.

نایل فولر سعی در ترکیب تایم فریم‌های بلندمدت با کوتاه‌مدت دارد.

او این کار را برای کوچک کردن نقطهٔ توقف یا همان حد ضرر انجام می‌دهد تا بتواند ریسک به ریواردهای بالاتری را بگیرد.

استراتژی معاملاتی نایل فولر

نایل فولر در کتاب خود به توضیح موارد زیر پرداخته همچنین دوره‌های ویدئویی مختلفی نیز از این استراتژی موجود است که می‌توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت آن‌ها را پیدا کنید.

 • آموزش 3 مدل از ستاپ‌های معاملاتی پرایس اکشن
 • ورودی‌های معاملاتی را در نمودار روزانه پیدا کنید.
 • پیدا کردن یک ستاپ معاملاتی مناسب و قرار دادن اوردهای ورودی و حد ضرر و حد سود.
 • دیدگاهی از ذهن نایل فولر و معامله‌گران موفق
 • پیدا کردن یک ستاپ پرایس اکشنی و فهمیدن این‌که چطور آن را معامله کنید.
 • چطور از دخالت احساسات در معاملات جلوگیری کنید.

سبک‌های پرایس اکشن منصور ساپاری (mansor sapari)

منصور ساپاری یک تریدر اهل مالزی است که ممکن است نام او را کمتر شنیده باشید.

دیدگاه اصلی او بر اساس ساختارهای بازار است و عرضه و تقاضا را در ساختارهای بازار می‌بیند.

سبک‌های پرایس اکشن منصور ساپاری (mansor sapari)

این سبک از معامله، درواقع برگرفته از مکتب RTM است که در آن به‌طور ویژه‌ای روی الگوهای QM کارشده است.

عمدتاً تریدرهایی که بر اساس ساختار بازار معامله می‌کنند، به دنبال پیدا کردن نقشه‌های بازار هستند.

در این سبک معامله‌گران به دنبال این هستند که با کمترین مقدار ریسک، بیشترین سود را از بازار بگیرند.

برای یادگیری این سبک از معامله می‌توانید به صفحهٔ یوتیوب منصور ساپاری مراجعه کنید و از ویدئوهای رایگان او استفاده کنید.

توجه داشته باشید که این سبک یکی از سبک‌های Price action است که به‌ شدت نیازمند تمرین دارد تا ذهن شما بتواند ساختار بازار را درک کند.

سبک RTM

یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین سبک‌های پرایس اکشن سبک RTM است.

در این سبک که کمی قبل‌تر در بخش منصور ساپاری نیز به آن اشاره شد، مقصود اصلی تریدرها این است که همدست و یکپارچه با مؤسسات بزرگ معامله کنند.

پرایس اکشن به سبک RTM

شما در این سبک درمیابید که عرضه و تقاضا تنها قسمت کوچکی از داستان است.

معامله‌گران این سبک، به دنبال داستان کلی روند قیمت هستند و می‌خواهند دست معامله‌گران بزرگی همچون بانک‌ها را بخوانند.

دیدگاه کلی آن‌ها به این صورت است که اگر یک موسسهٔ بزرگ بخواهد حجم بزرگی را خرید کند، باید افرادی باشند که در آن قیمت به بانک بفروشند.

پس مؤسسات بزرگ سعی بر این دارند که مردم را وادار به فروش در قیمتی خاص بکنند درحالی‌که قرار است قیمت ازآنجا بالاتر رود.

در این سبک، صبور بودن یک ویژگی الزامی است زیرا بازارهای مالی طوری ایجادشده‌اند تا افراد تازه‌کار را به این سمت بکشند تا در نقاطی که مؤسسات بزرگ مشغول خرید هستند، مردم بفروشند.

دیگر سبک‌های پرایس اکشن

افراد زیادی نیز هستند که دیدگاه‌های جالب و کاربردی درزمینهٔ پرایس اکشن دارند اما جهت جلوگیری از طولانی شدن این مطلب به‌صورت خلاصه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم و بررسی بیشتر در مورد این سبک‌های پرایس اکشن را بر عهدهٔ شما خوانندهٔ عزیز می‌گذاریم.

 1. سم سایدن: دیدگاه سم سیدن سعی در پی بردن به نواحی عرضه و تقاضایی دارد که برای مؤسسات مالی بزرگ دارای اهمیت است.
  از دیدگاه این معامله‌گر مهم‌ترین مسئله درک ساختارهای بازار است.
 2. آلفونسو مورنو (Alfonso Moreno): روش آلفونسو یکی از سبک‌های پرایس اکشن است که بر اساس تعادل عرضه و تقاضا بنا شده است. برای یادگیری این سبک می‌توانید از کتاب «اصول اولیه عرضه و تقاضا» استفاده کنید.
 3. آل بروکز: آل بروکس یکی از افراد سرشناس در زمینهٔ پرایس اکشن است و دیدگاه کاملی در این زمینه دارد.

آل بروکس عمدتاً در تایم فریم 5 دقیقه معامله می‌کند، و چرخهٔ بازار را به ترتیب به‌صورت اسپایک، کانال و تریدینگ رنج می‌بیند.

یکی از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین سبک‌ها در پرایس اکشن، دیدگاه آل بروکس است که در ایران نیز طرفداران زیادی دارد.

جهت استفاده از سبک ال بروکس که بسیار نزدیک به اسکلپ است، بهتر است تا در بروکر خود حسابی که اسپرد کم‌تری دارد را انتخاب کنید.

برای راهنمایی بیشتر در زمینه‌ی انتخاب بروکر می‌توانید به صفحه‌ی بررسی بروکرها در سایت ما مراجعه کنید.

فراموش نکنید که فرقی ندارد که معامله‌گر فارکس هستید، یا ارز دیجیتال، سبک پرایس اکشن در هر دو استفاده می‌شود. در حال حاضر آموزش پرایس اکشن در ارز دیجیتال انجام می‌شود که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید. با جستجو عبارت”آموزش پرایس اکشن ارز دیجیتال” به راحتی می‌توانید از آموزش‌های موجود استفاده کنید.

همچنین یکی از منابع خارجی برای آموزش سبک پرایس اکشن، وبسایت priceaction.com می‌باشد، که می‌توانید از آموزش‌های آن بهره‌مند شوید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید