ارز دیجیتال

بهترین بلاکچین کدام است؟ معرفی ۲۰ بلاکچین برتر ارزدیجیتال

ارز دیجیتال

مطالعه در 9 دقیقه

پلتفرم بلاکچین چیست؟

پلتفرم‌های بلاکچین سیستم‌هایی با زبان‌های برنامه‌نویسی هستند. بلاکچین‌ها برای ایجاد و مدیریت مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی در نسل جدید اینترنت یا Web3 به کار می‌روند.

از مهمترین کاربردهای بلاکچین می‌توان ایجاد و مبادله NFT، شروع و اجرای تراکنش‌ها و ایجاد قراردادهای هوشمند را نام برد. اگر استفاده از ارزهای دیجیتال را کنار بگذاریم، قراردادهای هوشمند مهم‌ترین کاربرد یک پلتفرم بلاکچین است که اولین بلاکچین ارائه دهنده قرارداد هوشمند، اتریوم بود.

بسیاری از پلتفرم‌های بلاکچین تحت حمایت بنیادهای غیرانتفاعی هستند مانند انواع ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم، ترون، ریپل، استلار، سولانا و پولکادات.

اگر با اتریوم آشنایی داشته باشید، احتمالا آن را با اتریوم، یعنی ارز دیجیتال آن می‌شناسید و یا آن را به عنوان ابزاری برای خرید، معامله و استیک ارزهای دیجیتال می‌شناسید، اما ویژگی متمایز بلاکچین اتریوم قراردادهای هوشمند آن است.

به‌جز بلاکچین اتریوم و بلاکچین بیت کوین چندین بلاکچین دیگر نیز وجود دارد که در این مقاله بهترین بلاکچین های ارز دیجیتال موجود را معرفی می‌کنیم.

۱۲ پلتفرم برتر بلاکچین:

 1. آوالانچ (Avalanche)
 2. کاردانو (Cardano)
 3. چین الیسیس (Chainalysis KYT)
 4. اتریوم (Ethereum)
 5. هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric)
 6. هایپرلجر ساوتوث (Hyperledger Sawtooth)
 7. بلاکچین آی بی ام (IBM Blockchain)
 8. پولکادات (Polkadot)
 9. ریپل (Ripple)
 10. سولانا (Solana)
 11. ترون دائو (Tron DAO)
 12. ایکس دی سی نتورک (XDC Network)

اصطلاحات بلاکچین که باید آن‌ها را بدانید:

API: رابط برنامه‌نویسی کاربردی. این رابط، ارتباط بین یک بلاکچین و نرم افزار دیگر را فعال می‌کند.

BaaS: یک سرویس شخص ثالث برای ساخت و مدیریت شبکه‌های ابری برای شرکت‌های موجود در فضای بلاک چین.

DAO: سازمان مستقل غیرمتمرکز که توسط یک برنامه کامپیوتری شفاف اداره می‌شود و نه یک هیئت رسمی از مردم.

dApp: اپلیکیشن غیرمتمرکز که بر روی یک بلاکچین یا سایر سیستم‌های دفتر کل توزیع شده اجرا می‌شود.

DeFi: امور مالی غیرمتمرکز که بر مبنای مفهوم حذف واسطه است.

DLT: تکنولوژی دفتر کل توزیع شده – (نام دیگری برای بلاک چین)

KYT: “تراکنش خود را بشناسید” – فرآیندی که اطلاعات مربوط به تراکنش‌های انجام شده توسط موسسات مالی را جمع آوری می‌کند.

TPS: تعداد تراکنش‌هایی که یک شبکه می‌تواند در هر ثانیه پردازش کند.

Web3: نسل جدید اینترنت شامل بلاکچین و فناوری‌های همراه آن، از جمله ارزهای دیجیتال، NFT و شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز است.

۲۰ پلتفرم بلاکچین که باید آن‌ها را بشناسید:

آوالانچ (Avalanche):

آیا آوالانچ (Avalanche) یکی از بهترین بلاکچین‌ها است؟

آوالانچ که خود را سریع‌ترین پلتفرم قراردادهای هوشمند در تجارت می‌نامد، به کاربران خود امکان می‌دهد تا به سرعت و با هزینه کمی برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد کنند، با حداقل سخت افزارها با سرعت بالا و با کمترین هزینه طبق خدمات مورد نیاز خود، بلاکچین سفارشی، خصوصی و عمومی را راه‌اندازی کنند. همچنین از نظر انرژی کارآمد است و از راندمان انرژی بهینه CPU برخوردار است؛ به این معنی که کامپیوترها در هنگام استفاده از پلتفرم‌ها خنک می‌مانند.

بلاکچین بایننس اسمارت چین (BINANCE SMART CHAIN):

بایننس اسمارت چیه که زیرمجموعه بایننس، یک ارز دیجیتال و یک پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال است، چنین وعده می‌دهد: وب ۳ را روی بلاکچین با بیشترین تعداد کاربر بسازید. این وبسایت می‌گوید این پلتفرم برای ساخت بازی‌ها و برنامه‌های مالی غیرمتمرکز مناسب است و آموزش‌هایی را برای توسعه‌دهندگانی که به تازگی وارد بلاکچین شده‌اند ارائه می‌دهد.

بلاکچین کاردانو (Cardano)

پلتفرم کاردانو متن باز است و از الگوریتم اثبات سهام (proof-of-stake) استفاده می‌کند. این پلتفرم اولین پلتفرمی است که بر اساس تحقیقات بررسی شده پایه‌گذاری شده است. هدف آن این است که نیروی توانمندی برای تغییرات مثبت و پیشرفت باشد. موارد استفاده این پلتفرم شامل تایید اعتبار مانند مدارک تحصیلی، ایجاد یک منبع اصلی برای جلوگیری از فروش آنلاین کالای گران قیمت تقلبی، حمایت از سهامداران در طول زنجیره تولید مواد غذایی (از کشاورزان گرفته تا خرده‌فروشان) می‌باشد.

بلاکچین Chainalysis KYT

وبسایت Chainalysis KYT دارای رابط کاربری آسان، API لحظه‌ای و هوشمندی درجه یک است. Chainalysis Data شامل هزاران سرویس از جمله کلاهبرداری و ارائه شبکه دارک نت (Dark Net) است که می‌تواند بر امنیت بلاکچین تاثیر بگذارد.

بلاکچین CONSENSYS QUORUM

Quorum، یکی از شش محصول ارائه‌شده توسط شرکت نرم افزاری اتریوم به نام کانسنسیس (ConsenSys) است و خود را به عنوان یک پلتفرم کاملا متن باز برای تجارت و کسب‌و‌کارها معرفی می‌کند. مجموعه محصولات Quorum شامل یک سرویس دفتر کل کاملا مدیریت‌شده، مدیریت کلید سازمانی (Enterprise Key Management) برای امنیت و ادغام حساب‌ها و مدیریت کلیدها و تسرا (Tessera) مدیر تراکنش‌های خصوصی است. بنیانگذار کانسنسیس، جوزف لوبین (Joseph Lubin) یکی از بنیانگذاران اتریوم است.

بلاکچین ایاس (EOSIO)

ایاس (EOS) خود را پلتفرمی منبع باز و پیشرو برای مشاغل و توسعه‌دهندگانی که از بلاکچین استفاده می‌کنند می‌نامد. این پلتفرم سریع و انعطاف‌پذیر است، امکان ارتقا دارد و قابلیت پیکربندی را فراهم می‌کند. همچنین به توسعه‌دهندگان امکان انتخاب ابزار و منابع را ارائه می‌دهد. زیرساخت‌های ایاس باعث ایجاد یک محیط بسیار قابل تنظیم در شبکه‌های خصوصی و عمومی به طور یکسان می‌شود.

بلاکچین اتریوم (ETHEREUM)

پلتفرم اتریوم که دارای کوین اتریوم (ETH) نیز می‌باشد، یک پلتفرم بلاکچین کاربردی برای وب ۳ است، از جمله: NFTها، امور مالی غیرمتمرکز، شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز و استیکینگ ارزهای دیجیتال. صفحه وب فناوری متن باز، برای توسعه‌دهندگان فهرستی از آموزش های مفید جهت یادگیری ابزارهای وب ۳ از جمله بلاکچین و قراردادهای هوشمند را ارائه می‌دهد.

بلاکچین هایپر لجر فابریک (HYPERLEDGER FABRIC)

دفتر کل توزیع‌شده با نام بلاکچین نیز شناخته می‌شود. ویژگی مهم هایپر لجر فابریک، ماژولار بودن (قابلیت جداسازی و قطعه قطعه شدن) آن است که آن را برای بسیاری از اپلیکیشن‌ها ایده‌آل می‌کند. همچنین این پلتفرم توانایی ایجاد شبکه‌ای از شبکه‌ها را دارد که امنیت (یا فقدان آن) را به گزینه‌ای در تراکنش‌های چندطرفه تبدیل می‌کند. بلاکچین IBM یکی از مشارکت کنندگان اصلی تحقیق و توسعه در هایپر لجر فابریک است.

بلاکچین هایپر لجر ساوتوث (HYPERLEDGER SAWTOOTH)

مانند هایپر لجر فابریک، هایپر لجر ساوتوث نیز محصولی از زیربنای منبع باز هایپر لجر است. برخلاف فابریک که فقط دسترسی مجاز به بلاک چین را ارائه می‌دهد، طبق گزارشی از منابع مختلف، ساوتوث از شبکه‌های دارای مجوز و بدون مجوز پشتیبانی می‌کند. Sawtooth توسط لینوکس با کمک IBM، Intel و SAP توسعه داده شد و نمونه‌ای از BaaS یا بلاک چین به عنوان یک سرویس است.

بلاکچین IBM

وبسایت بلاکچین IBM می‌گوید: این پلتفرم بلاکچین برگرفته از پایه اصلی فناوری IBM، “تبادل داده‌های قابل اعتماد و اتوماسیون جریان کار با فناوری دفتر کل توزیع شده و بلاکچین” را ارائه می‌دهد. این شرکت می‌گوید این قابلیت‌ها به نوبه خود، باعث سرعت در اجرای عملیات شده و امکان جریان‌های درآمدی جدید را فراهم می‌کنند.

بلاکچین مولتی چین (MULTICHAIN)

طبق وب سایت Multichain، این پلتفرم از ابزارهای بسیار سریع برای ایجاد و استقرار برنامه‌های بلاک چین استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند بلاک چین‌ها را به صورت باز یا بسته (با استفاده از مجوزها) با اجماع اختیاری اثبات کار سفارشی کرده و آن‌ها را با کمترین دردسر و به هر روشی که تمایل دارند، ایجاد کنند.

بلاکچین پولکادات (POLKADOT)

وب‌سایت Polkadot با اشاره به قابلیت‌های فناوری پاراچین (parachain) و میان زنجیره‌ای (cross-chain) بلاکچین پولکادات، اعلام می‌کند که این بلاک‌چین بدون محدودیت است. وبسایت پولکادات توضیح می‌دهد که پاراچین‌ها، مخفف (parallel chain)، بلاک چین‌های سفارشی و قابل‌تنظیم هستند که برای یک پروژه خاص طراحی شده‌اند. این وبسایت می‌گوید از پاراچین‌ها می‌توان برای اپلیکیشن‌های مالی غیرمتمرکز، برنامه های IoT، کیف پول دیجیتال، بازی و زیرساخت Web3 استفاده کرد.

بلاکچین ریپل (RIPPLE)

ریپل خود را پلتفرمی دارای سیستم پنجره واحد برای تجارت، راه‌حل‌های ورزشی می‌داند که سریع‌تر، شفاف‌تر و مقرون به صرفه‌تر از خدمات مالی سنتی است. به گفته ریپل، بانک آمریکا، بانک رندیمنتو برزیل و شرکت پرداخت جهانی نیوم مستقر در سنگاپور، از جمله مشتریان این پلتفرم هستند.

بلاکچین سولانا (SOLANA)

سولانا امکان ایجاد برنامه‌های قابل‌ارتقا و کاربرپسند را با پلتفرم خود فراهم می‌کند و همچنین می‌گوید که با زمان بلاک (block time) ۴۰۰ میلی‌ثانیه سریع‌ترین بلاک چین در جهان به شمار می‌رود. این وب سایت فوق امن، کم هزینه (۰.۰۱ دلار در هر تراکنش) و مقاوم در برابر سانسور است زیرا شبکه در هزاران نودهای مستقل پخش شده است. آموزش های موجود در وبسایت راهنمایی‌هایی را در مورد نحوه ساخت یک برنامه غیرمتمرکز، اجرای یک نود اعتبارسنجی و سایر عملکردهای بلاک چین ارائه می‌دهد.

بلاکچین استلار (STELLAR)

آیا بلاکچین استلار (STELLAR) یکی از بهترین بلاکچین‌ها است؟

بلاکچین استلار فرصت‌های متعددی را برای توسعه‌دهندگانی که به ایجاد دسترسی‌های مالی علاقه‌مند هستند فراهم کرده است. وبسایت استلار بیان می‌کند که شبکه باز استلار پرسرعت، مقرون به صرفه و بسیار کاربردی است. کاربران وبسایت استلار می‌توانند از استلار برای ارتباط با موسسات فیات و کریپتو استفاده کنند. سازمان‌های فین تک (FinTech) که با استفاده از تکنولوژی در جهت کارآمدتر کردن خدمات مالی تلاش می‌کنند، می‌توانند از استلار برای تقویت سیستم‌های مالی جهانی استفاده کنند.

بلاکچین تزوس (TEZOS)

بلاکچین تزوس که دارای کوین تزوس است، اعلام می‌کند که بلاکچین تزوس برای تکامل و رشد طراحی شده است. این پلتفرم به لطف قابلیت مدولار، مقیاس پذیر است و خدمات و امکاناتی مانند بهره‌وری انرژی (به دلیل استفاده از مکانیسم اجماع سهام)، “institutional grade” security و active community governance و قراردادهای هوشمند را ارائه می‌کند.

بلاکچین ترون دائو (TRON DAO)

Tron DAO که دارای توکن‌های ارز دیجیتال خاص خود (TRX و استیبل کوین USDD) است، می‌گوید که سریع‌ترین رشد زنجیره عمومی در جهان است که بیش از ۱۰۰ میلیون حساب و حدود ۴ میلیارد دلار تراکنش دارد. پلتفرم بلاکچین آن به لطف بهبود پروتکل توانست TPS (تراکنش در ثانیه) بسیار بالاتر از سایر بلاکچین‌ها ارائه دهد.

بلاکچین غیر متمرکز ترون از یک قرارداد هوشمند بسیار کارآمد و توان عملیاتی بالا برخوردار است. گفته می شود که Sun Network به برنامه‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند تا سریع، ایمن و با مصرف انرژی کمتری کار کنند. ترون در سال 2021 غیرمتمرکز شد و به Tron DAO تبدیل شد که دائو مخفف سازمان غیرمتمرکز مستقل است.

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
214 ۰۶ دی ۱۴۰۲

سلام. از کجا بفهمیم چه توکن هایی روی این بلاکچین ها ساخته شدند؟
ممنون

مهدی نظری ۰۷ دی ۱۴۰۲
پاسخ 214

میتونید وارد اکسپلورر هر بلاکچینی که خواستید وارد بشید و توکن های موجود روی اون بلاکچین رو ببینید. برای اطلاعات بیشتر مقاله رهگیری تراکنش رو مطالعه کنید