توکن SUI چیست؟ معرفی ارز دیجیتال سویی

ارز دیجیتال sui چیست؟

بسیاری از علاقه‌مندان فضای ارز دیجیتال، بعد از تجربه بازار نزولی اخیر، به دنبال پیدا کردن پروژه‌های جذاب و نوظهور در این فضا هستند. اخیرا توجه افراد زیادی به بلاک چین‌های لایه 1 جلب شده است. در میان بلاک چین‌های لایه 1 جدید، بلاک چین Sui معتقد است که با فناوری خود مشکلات مقیاس‌پذیری، امنیت و کارمزدهای بالا را حل کرده است. یکی از جذاب‌ترین پروژه‌ها در نظر کاربران فضای کریپتو، بلاک چین سویی (Sui) و توکن آن SUI است. اما توکن SUI چیست؟

شبکه بلاک چین SUI یک پروتکل اثبات سهام (PoS) فعال و غیرمتمرکز است که هدف آن ارائه توان عملیاتی بالا و تسویه سریع تراکنش‌هاست. همچنین این پروتکل از طیف وسیعی از برنامه‌های غیرمتمرکز وب 3.0 پشتیبانی می‌کند. برخلاف سولانا که بیشتر روی دیفای (DeFi) تمرکز دارد، هدف SUI پشتیبانی از پروژه‌های وب 3.0 و توکن‌های غیرمثلی (NFT) است. در این مقاله ارز دیجیتال Sui و نحوه کار آن را بررسی می‌کنیم و پس از آن به معرفی توکن SUI خواهیم پرداخت.

معرفی پروژه سویی (Sui)

پروژه Sui یک بلاک چین لایه 1 بوده که برای حل برخی از مشکلات پیرامون وب 3.0 طراحی شده است. تمرکز اصلی این پروژه روی کاهش تأخیر در زمان لازم برای اجرای قراردادهای هوشمند و متحول کردن فناوری بلاک چین با افزایش سرعت و امنیت آن است. این پلتفرم خود را خانه آینده بازی‌های جدید NFT بلاک چین می‌داند. پلتفرم Sui به روشی مشابه اتریوم و بلاک چین، زیربنایی را برای سیستم اعتبارسنجی و تراکنش‌ها فراهم می‌کند.

 در وبسایت این ارز دیجیتال اشاره شده که Sui توسط میستن لبز (Mysten Labs) ایجاد شده است که تیم 13 نفره آن توسط پنج بنیانگذار اصلی، ایوان چنگ (Evan Cheng)، سام بلکشیر (Sam Blackshear)، آدنی ابیودون (Adeniyi Abiodun)، جورج دانزیس (George Danezis) و کوستاس چالکیاس (Kostas Chalkias)، راه‌اندازی شد. این پنج نفر مدیران ارشد سابق و معماران اصلی برنامه کیف پول دیجیتال متوقف شده متا به نام نووی (Novi) هستند.

توکن sui

همان‌طور که اشاره شد، بلاک چین Sui با تمرکز بر نهایی شدن تراکنش فوری، کاهش تاخیر در اجرای قراردادهای هوشمند و سرعت کلی تراکنش، خود را از سایر بلاک چین‌های لایه 1 متمایز می‌کند. یکی از راه‌های دستیابی به این اهداف، از طریق موو (Move)، یک زبان برنامه‌نویسی بومی مبتنی‌بر زبان برنامه‌نویسی رمزنگاری راست (Rust) است. زبان برنامه‌نویسی موو قصد دارد توسعه قراردادهای هوشمند را آسان‌تر کند و از این طریق دسترسی و عملکرد را در صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) گسترش دهد.

اعتبارسنج‌های شبکه Sui عملکردی مشابه استخراج‌کنندگان در سایر اکوسیستم‌های بلاک چین دارند. با این حال، سیستم اعتبارسنجی این ارز دیجیتال قصد دارد با ارائه پردازش موازی تراکنش‌ها، خود را از رقبا جدا کند. توسعه‌دهندگان Sui معتقدند این موضوع توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری را افزایش و تأخیر را کاهش می‌دهد.

نحوه عملکرد پروژه Sui

بعد از آشنایی با اینکه ارز دیجیتال Sui چیست، بیایید نگاهی به نحوه عملکرد آن داشته باشیم. پروژه سویی در دوره‌های 24 ساعته عمل می‌کند. کمیته‌ای از اعتبارسنج‌ها هر دوره را مدیریت می‌کنند. هر کاربر می‌تواند توکن‌های خود را نزد اعتبارسنج‌ها استیک کند. واگذاری این توکن‌ها به شخص قدرت رای‌گیری و شرکت در تصمیمات پروژه را می‌دهد.

ویژگی‌های کلی این پلتفرم، مانند صدور رمزارز، تسویه تراکنش، برنامه غیرمتمرکز و توسعه قراردادهای هوشمند، مشابه سایر پلتفرم‌هاست. بااین‌حال، چندین ویژگی آن را از سایر بلاک چین‌ها جدا می‌کند و قصد دارد مشکلات بلاک چین را در مورد امنیت، سرعت و مقیاس‌پذیری حل کند. بلاک چین Sui دارای سه عنصر اصلی است که در افزایش سرعت این پروژه نقش مهمی دارند:

زبان برنامه‌نویسی موو (Move)

پیش از این در بخش ارز دیجیتال سویی چیست، به زبان موو اشاره شد. زبان برنامه‌نویسی موو، مبتنی‌بر زبان محبوب Rust است که در اصل توسط متا (فیس بوک)، برای برنامه متوقف شده بلاک چین دیم (Diem) طراحی شده است. از این زبان برای ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. بیشتر پروتکل‌های پیشرو بلاک چین قراردادهای هوشمندی را حول حساب‌ها و آدرس‌هایی می‌سازند که می‌توانند توکن‌های ارز دیجیتال را دریافت، ارسال و نگهداری کنند و با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشند.

موو برای جلوگیری از خطای دوباره خرج کردن (double-spending) طراحی شده و به Sui کمک می‌کند تا به یکی از امن‌ترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند تبدیل شود. به‌طورکلی، موو برای بهبود برخی از نقص‌های زبان‌های برنامه نویسی موجود، مانند سالیدیتی (Solidity)، طراحی شده که برای پشتیبانی از نمایش دارایی‌های بلاک چین به‌صورت ایمن کدگذاری نشده بودند.

ارز دیجیتال sui

درحالی‌که شبکه‌های بلاک چین سنتی قراردادهای هوشمند خود را حول حساب‌ها طراحی می‌کنند، قراردادهای هوشمند Sui پیرامون اشیاء قابل‌برنامه‌ریزی طراحی می‌شوند. این اشیاء ممکن است تغییرپذیر یا غیرقابل تغییر باشند، بین چندین نفر به اشتراک گذاشته شوند یا متعلق به یک نفر باشند. اشیایی که منحصراً متعلق به یک کاربر است نیازی به انجام مراحل تأیید نخواهند داشت و تقریباً فوری نهایی می‌شوند.

اجرای تراکنش موازی

یکی از بزرگ‌ترین نوآوری‌های پروژه Sui، اجرای تراکنش موازی است. در پلتفرم‌های دیگری که قراردادهای هوشمند را پردازش می‌کنند، تراکنش‌ها به‌طور کلی به ترتیب دریافتی، یکی پس از دیگری اجرا می‌شوند. این موضوع زمان پردازش تراکنش‌های فردی را افزایش می‌دهد. بااین‌حال، بلاک‌ چین Sui تراکنش‌ها را به‌صورت موازی پردازش می‌کند و تراکنش‌های ساده نیازی به اجماع ندارند، همین موضوع سرعت نهایی‌شدن تراکنش را بالا می‌برد.

برای مثال، بلاک چین اتریوم در بهترین حالت خود، 15 تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند. این در حالی است که در اجرای آزمایشی، شبکه Sui توانست 120,000 تراکنش را در یک ثانیه پردازش کند.

موتور اجماع Sui

در زمان راه‌اندازی، تاسک (Tusk) و ناروال (Narwhal)، دو الگوریتم اجماع پیش‌فرض در Sui بودند. بعدا در اوت (مرداد) سال 2022 بول‌شارک (Bullshark) جاگزین تاسک شد. این حرکت به منظور کاهش مشکلات تأخیر انجام شد و اطمینان حاصل شد که اعتبارسنج‌هایی با سرعت پردازش پایین‌تر همچنان قادر به کمک به پروژه هستند.

به‌طور خلاصه، ناروال به‌عنوان یک حافظه برای اطمینان از در دسترس بودن داده‌های ارسال شده به اجماع استفاده می‌شود. سپس بول‌شارک یا تاسک استانداردی را برای مرتب‌کردن آن داده‌ها تعیین می‌کند تا موتور اجماع بتواند آنها را بخواند.

ارز دیجیتال SUI چیست؟

توکن SUI، ارز دیجیتال اصلی بلاک چین sui است. توکن SUI کاربردها و مزایای متعددی دارد. از این توکن می‌توان برای فرایند استیک کردن و پرداخت هزینه کارمزد شبکه استفاده کرد. همچنین می‌توان آن را به‌عنوان یک توکن دارای نقدینگی معامله کرد. همچنین SUI یک توکن حاکمیتی نیز هست و همه دارندگان توکن SUI می‌توانند در فرایند‌های رای‌گیری شرکت کنند. علاوه‌بر این موارد، توکن SUI به کاربران امکان شرکت در فعالیت‌های DeFi را می‌دهد.

ارز sui چیست

توکن سویی، دارای سقف 10 میلیارد کوین است که بخشی از آن در زمان راه‌اندازی منتشر شده و مابقی طبق تصمیم بنیاد Sui به صورت تدریجی توزیع می‌شود. در زمان راه‌اندازی، 50 درصد برای کمک‌های مالی، هزینه‌های اعتبارسنجی تحقیق و توسعه، 20 درصد به مشارکت‌کنندگان اولیه پروژه و 14 درصد به سرمایه‌گذاران داده شده است. همچنین 10 درصد در اختیار خزانه شرکت میستن لبز و 6 درصد به برنامه دسترسی به انجمن (CAP) و آزمایش‌کنندگان برنامه اختصاص می‌یابد.

برای خرید این رمز ارز می‌توانید به صفحه خرید ارز دیجیتال SUI در ایران بروکر مراجعه کنید.

کیف پول Sui

کیف پول Sui یک افزونه مرورگر کروم متن‌باز با رابط کاربر پسند برای مدیریت و ذخیره دارایی‌ها در شبکه Sui است. امکان ایجاد، وارد و ذخیره کردن عبارت بازیابی و کلید خصوصی برای دسترسی به دارایی‌ها وجود دارد. شما نه تنها می‌توانید کوین‌ها و NFTها را به راحتی انتقال دهید، بلکه می‌توانید توکن‌های قابل تعویض متعلق به خود را مشاهده کرده و تراکنش‌های اخیر را ردیابی کنید. علاوه بر این موارد، می‌توانید از طریق مرورگر (Sui Explorer) مستقیماً به تراکنش‌های موفق یا ناموفق خود دسترسی داشته باشید.

این کیف پول از ادغام برنامه‌های غیرمتمرکز ساخته شده در شبکه Sui نیز پشتیبانی می‌کند. به طور کلی، کیف پول سویی راهی امن و ساده را برای سرمایه‌گذاران شبکه Sui فراهم کرده تا دارایی‌های خود را مدیریت کنند و تعامل بهتری با اکوسیستم Sui داشته باشند.

قیمت توکن SUI

شبکه اصلی Sui در تاریخ 3 می (13 اردیبهشت)، به همراه توکن آن راه‌اندازی شد. قبلا در وب‌سایت این دارایی اعلام شده بود که هر صرافی ارز دیجیتال شرکت کننده 225 میلیون توکن دریافت می‌کند. هر کاربر واجد شرایط دریافت 10,000 توکن SUI با قیمت 0.10 دلار است.

قیمت ارز SUI پس از عرضه در بازار در صرافی‌های پیشرو ارزهای دیجیتال به‌شدت کاهش یافت. در تاریخ 5 می (15 اردیبهشت) قیمت این دارایی از 4 دلار در تاریخ 3 می، به 1.26 دلار رسید. برای اطلاع از قیمت ارز دیجیتال SUI به صورت لحظه‌ای و به دلار و تومان می‌توانید به صفحه قیمت توکن SUI در ایران بروکر مراجعه کنید. در این قسمت تمام اطلاعات مربوط به توکنومیک ارز SUI، تاریخچه قیمت، نمودار تحلیل تکنیکال، صرافی‌ها و کیف پول‌های ارزیابی شده توسط سایت ایران بروکر قرار داده شده است.

ارز sui

بر اساس نوسانات قیمت توکن SUI بعد از راه‌‎اندازی، بسیاری از تحلیلگران‌، در سال 2023 میانگین قیمتی 1.8 دلار را برای این دارایی پیش‌بینی کردند. علاوه بر این، طبق این تحلیل تا سال 2025، قیمت این دارایی را برابر با حدودا 3.6 دلار تخمین زده‌اند. در تحلیل‌های بلندمدت نیز قیمت این دارایی برابر با 16.2 دلار در سال 2030 تخمین زده می‌شود.

خرید توکن sui

شاید بعد از پاسخ به سوال ارز دیجیتال Sui چیست، علاقه‌مند به خرید این دارایی باشید. صرافی‌های زیادی امکان خرید توکن SUI را به کاربران ارائه می‌دهند، از جمله صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال تبدیل و بیت24 و صرافی‌های خارجی بایینس (Binance)، بای‌ بیت (Bybit) و اوکی ایکس (OKX). ارز دیجیتال SUI در برخی صرافی‌های ایرانی نیز برای خرید در دسترس است. برای اطلاع از این صرافی‌ها و بررسی آنها می‌توانید وارد صفحه قیمت لحظه‌ای توکن SUI در ایران بروکر شوید و در آنجا لیست صرافی‌های متفاوت را برای خرید فروش این ارز و بهترین قیمت معامله توکن SUI را پیدا کنید.

توجه داشته باشید که قبل از خرید ارز SUI باید تحقیقات کافی را در رابطه با این ارز دیجیتال انجام دهید.

همچنین برای مقایسه قیمت توکن SUI و خرید SUI ارزان می‌توانید از بخش مقایسه قیمت صرافی‌ها در ایران بروکر کمک بگیرید.

ایردراپ SUI نیز انجام شده و بسیاری از کاربران موفق شدند توکن‌های این پروژه را به‌دست آورند. توجه داشته باشید که برای کسب ایردراپ از پروژه‌های ارز دیجیتال باید وب‌سایت‌های اصلی این پروژه‌ها را بررسی کنید.

آینده ارز SUI چگونه خواهد بود؟

با افزایش محبوبیت وب 3.0، پتانسیل واقعی بلاک چین Sui پس از راه‌اندازی توکن شبکه خود، به طور کامل محقق شد. همانطور که در این مقاله به آنها اشاره کردیم، توکن SUI موارد استفاده زیادی دارد و بسیاری از کاربران ویژگی‌ها و روش‌های توسعه آن را تأیید می‌کنند. این ارز دیجیتال در آینده باید با بسیاری از پروتکل‌های بلاک چین دیگر رقابت کند و اکوسیستم نوآورانه خود را برای پذیرش بهتر رشد دهد.

اگر ارز دیجیتال Sui با پتانسیل کامل خود عمل کند، کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را ذخیره کنند و با سرعت بی‌سابقه‌ای روی یک بلاک چین امن‌ وب 3.0 تراکنش انجام دهند. با کاهش چشمگیر زمان پردازش تراکنش‌ها، سیستم کلی کارآمدتر می‌شود و در نهایت توجه کاربران بیشتری را به خود جلب خواهد کرد. ارز دیجیتال SUI در حال حاضر یک رمز ارز کاربردی است؛ اما تیم توسعه قصد دارد ابزارهای بیشتری را اضافه کند. طی ماه‌های اخیر این ارز دیجیتال توجه زیادی را به خود جلب کرد؛ اما اگر قصد سرمایه‌گذاری در این دارایی را دارید، حتما قبل از انجام هر معامله درباره آن دارایی و آینده آن تحقیقات لازم را انجام دهید.

سوالات متداول – توکن SUI

آیا سرمایه‌گذاری در توکن SUI ایده خوبی است؟

طی روزهای گذشته، قیمت این دارایی توسانات زیادی را تجربه کرده؛ از این رو شاید گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری نباشد. با این وجود راه‌اندازی شبکه اصلی تاثیر زیادی در قیمت این دارایی داشته است. بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری درباره توکن SUI تحقیق کنید.

زبان برنامه ‌نویسی Move چیست؟

زبان برنامه نویسی Move توسط متا (فیس بوک) ساخته شده است. علاوه‌بر بلاک چین Sui، بلاک چین Aptos نیز از این زبان استفاده می‌کند.

چند توکن SUI وجود دارد؟

مجموعا 10 میلیارد توکن SUI وجود دارد. 14 درصد از توکن‌های منتشر شده در زمان راه‌اندازی در دسترس سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥