معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال اپتیمیسم (optimism) چیست؟ معرفی توکن OP

معرفی رمزارزها

مطالعه در 21 دقیقه

تقریبا همه کسانی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت دارند اسم اتریوم را شنیده‌اند و یا حتی برای یک بار هم که شده این ارز دیجیتال را خریداری کرده‌اند. با وجود معروف بودن اتریوم، برخی اشکالات خاص در شبکه آن وجود دارد که در برطرف کردن آن عاجز مانده است. دقیقا زمانی که صحبت از اشکالات شبکه اتریوم به میان می‌آید، ارز دیجیتال اپتیمیسم خود را به‌عنوان یک حل‌کننده مشکل و یک راه‌حل اصولی معرفی می‌کند.

اگر به‌دنبال یک بلاکچین و پروژه ارز دیجیتال امیدوارکننده برای سرمایه‌گذاری احتمالی در آینده هستید، ارز دیجیتال اپتیمیسم می‌تواند یک گزینه مناسب برای بررسی باشد. ایده‌های عالی این پروژه، آن را به‌عنوان یک بلاکچین راه‌حل لایه ۲ سطح بالا قرار داده است که به‌طرز ماهرانه‌ای چالش‌های مقیاس‌پذیری اتریوم را برطرف می‌کند.

در این مقاله از ایران بروکر به بررسی ارز دیجیتال اپتیمیسم و فناوری زیربنایی آن خواهیم پرداخت. همچنین بررسی می‌کنیم که سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال چه مزایایی می‌تواند برای آینده مالی شما داشته باشد.

نکات کلیدی ارز دیجیتال اپتیمیسم

 • اپتیمیسم یک بلاکچین لایه ۲ است که برای مقیاس‌پذیری اتریوم به روشی ساده، ایمن و انعطاف‌پذیر از طریق یک راه‌کار خوش‌بینانه Optimisitic Rollup طراحی شده است.
 • Optimism شبکه اصلی خود را با سایر بلاکچین‌های لایه ۲ ترکیب کرده است تا یک Superchain را تشکیل دهد. هدف این سوپرچین ادغام ساختار siled فعلی لایه ۲ها در یک بلاکچین منفرد برای بهبود تجربه کاربر با شبکه‌های مربوط به لایه ۲ است.
 • OP توکن حاکمیتی شبکه اپتیمیسم است. ارز دیجیتال اپتیمیسم از طریق ایردراپ بین جامعه طرفدران آن توزیع شد و جامعه مشتاقانه منتظر ایردراپ سوم آن است که در ادامه این مطلب در مورد آن صحبت خواهیم کرد.
تاریخ عرضه۳۱ می ۲۰۲۱
موسسبنیاد اپتیمیسم
پروتکلراه‌حل لایه 2 اثبات سهام
توکن حاکمیتیOP
ارزش بازار۱/۰۷۱/۸۵۸/۸۷۳
نوع توکنتوکن شبکه اپتیمیسم
عرضه در گردش۶۷۹/۰۸۰/۰۶۶
حداکثر عرضه۴/۲۹۴/۹۶۷/۲۹۶
مکانیزم اجماعfraud-proofs

معرفی بلاک چین اپتیمیسم

Optimism یک راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای شبکه اتریوم است که برای ارائه تراکنش‌های بسیار سریع با کمترین کارمزد ممکن طراحی شده است. هدف آن، دست‌یابی شبکه اتریوم به تمرکززدایی از طریق یک بلاکچین شفاف و پایدار برای منافع عمومی است.

اپتیمیسم به‌عنوان یک راه‌کار لایه ۲ روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. از این‌رو، ماشین مجازی اتریوم، معادل آن است و به‌عنوان لایه اصلی اپتیمیسم عمل می‌کند. به این ترتیب، توسعه‌دهندگان و کاربران این بلاکچین می‌توانند از تراکنش‌های سریع با کارمزد کم و در عین حال از امنیت بلاکچین و شبکه اتریوم نیز بهره‌مند شوند.

ارز دیجیتال اپتیمیسم اکنون قصد دارد مقیاس‌پذیری خود را با پلتفرمی به نام Superchain افزایش دهد. اپتیمیسم به‌عنوان یک سوپرچین، با هدف ایجاد یک اکوسیستم سازگار و قابل ترکیب برای ساده‌سازی و یکپارچه‌سازی لایه 2ها ایجاد شده است.

ارز دیجیتال اپتیمیسم
Superchain (سوپرچین) متشکل از شبکه‌ای از بلاکچین‌های ساخته شده روی OP Stack است، که OP Mainnet خود را با شبکه‌های لایه 2 دیگر ادغام می‌کند

اپتیمیسم چگونه مشکلات مقیاس پذیری اتریوم را حل می‌کند؟

ارز دیجیتال اتریوم یکی از امن‌ترین و غیرمتمرکزترین بلاکچین‌ها در فضای ارزهای دیجیتال است. با این حال، این بلاکچین با چالش‌های مقیاس‌پذیری دائمی شبکه و هزینه‌های گس فی بالا مواجه شده است که به‌طور قابل توجهی سرعت این شبکه را تحت تاثیر خود قرار داده است. راه‌کارهای لایه ۲، مانند: اپتیمیسم و آربیتروم راه‌حلی ساده، انعطاف‌پذیر و کاربرپسند را برای این موضوع ارائه می‌دهند.

اپتیمیسم تراکنش‌های خارج از بلاکچین اتریوم را انجام می‌دهد و در عین حال از زیرساخت‌های شبکه اتریوم بهره می‌برد. در طول یک تراکنش، Optimism به برقراری ارتباط با لایه ۱ اتریوم ادامه می‌دهد و متعهد می‌شود که همچنان امنیت و ضمانت‌های غیرمتمرکز را ارائه می‌دهد. لایه ۱ در بلاکچین امنیت، تمرکززدایی و در دسترس بودن داده‌ها را مدیریت می‌کند؛ در حالی که لایه ۲ اپتیمیسم با مقیاس‌پذیری سروکار دارد.

در طول این فرآیند، هیچ تغییری در لایه ۱ ایجاد نمی‌شود. به نوعی، اپتیمیسم سنگینی بار تراکنش‌های مالی را از دوش اتریوم برمی‌دارد. حذف این بار از بلاکچین اتریوم، شلوغی و تراکم شبکه را از بین می‌برد.

مزایای بلاکچین اپتیمیسم

 • مقیاس‌پذیری: اپتیمیسم می‌تواند بسته به ماهیت تراکنش، ۱۰ تا ۱۰۰ برابر در مقیاس‌پذیری شبکه بهبود ایجاد کند.
 • کاهش کارمزد: اپتیمیسم می‌تواند هزینه کلی معامله را تا حد زیادی کاهش دهد. راه‌کارهای خوش‌بینانه (Optimisitic Rollup) می‌تواند چندین تراکنش را در یک تراکنش ترکیب کند. با این کار به کاهش کارمزد تراکنش کمک می‌کند.
 • امنیت: همان‌طور که لایه ۲ اپتیمیسم در بستر اتریوم ایجاد می‌شود، تراکنش‌ها در شبکه اصلی اتریوم تسویه می‌شوند و به کاربران اجازه می‌دهند از امنیت و محیط غیرمتمرکز بلاکچین اتریوم بهره‌مند شوند.
 • تجربه کاربری پیشرفته: پروژه‌های جدید با استفاده از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ اپتیمیسم از کارمزد کمتر، تراکنش‌های سریع‌تر و تجربه کاربری کلی بهتر، بهره می‌برند.

ارز دیجیتال اپتیمیسم چگونه کار می‌کند؟

اپتیمیسم از Rollups برای پردازش تراکنش‌ها به‌صورت گروهی یا دسته‌ای استفاده می‌کند که به کاهش هزینه‌های گس فی و شلوغی شبکه کمک می‌کند. Rollups می‌تواند به کاربران کمک کند تا ۱۰۰ برابر در هزینه گس فی در مقایسه با پروتکل لایه ۱ صرفه‌جویی داشته باشند.

فناوری Rollups مورد استفاده توسط ارز دیجیتال اپتیمیسم، صدها تراکنش در لایه یک اتریوم را در یک تراکنش واحد جمع می‌کند. از آن‌جایی که چندین تراکنش در یک بسته وجود دارد، کارمزد گس فی بین همه کاربران توزیع می‌شود. در حالی که Rollup روی لایه ۲ اپتیمیسم اجرا می‌شود، داده‌های تراکنش برای پردازش به لایه یک اتریوم ارسال می‌شوند.

مجموعه راه‌کارهای اپتیمیسم خوش‌بینانه هستند؛ به این معنا که هر تراکنش در لایه ۲ اپتیمیسم معتبر فرض می‌شود و هیچ محاسباتی بابت آن انجام نمی‌شود. درصورتی‌که سیستم مشکوک به تقلب باشد، برای تأیید تراکنش، مکانیزم ضد تقلب را اجرا می‌کند.

در ۶ ژوئن ۲۰۲۳، اپتیمیسم یک آپدیت به نام Bedrock را انجام داد. با این آپدیت پیشرفت‌های متعددی، مانند: کاهش کارمزد تراکنش و هماهنگی بیشتر با شبکه اتریوم را در شبکه اصلی خود ارائه داد.

ارز دیجیتال اپتیمیسم
فناوری Rollups مورد استفاده ارز دیجیتال اپتیمیسم، صدها تراکنش در لایه یک اتریوم را در یک تراکنش واحد جمع می‌کند.

مقایسه Rollups اپتیمیسم در مقابل ZK-Rollups

عمدتاً دو نوع راه‌کار Rollups در شبکه اتریوم وجود دارد:

 • Rollupهای اپتیمیسم
 • رول آپ‌های ZK

درحالی‌که هر دو رول آپ، تراکنش‌ها را خارج از بلاکچین برای پردازش داده‌ها هدایت می‌کنند، روش مورد استفاده برای تأیید تراکنش‌ها، آن‌ها را متفاوت می‌کند.

رول آپ‌های اپتیمیسم فرض را بر این دارند که همه تراکنش‌ها معتبر هستند؛ بنابراین محاسبات سنگین روی لایه 2 انجام نمی‌شود. در عوض، رول آپ‌ بدون تأیید اعتبار یک تراکنش، محاسبات را به لایه یک منتقل می‌کند که منجر به بهبود قابل‌توجهی در مقیاس‌پذیری می‌شود.

درصورتی‌که کسی به تراکنش تقلبی مشکوک باشد، می‌تواند اعتبار دسته را در عرض یک هفته به چالش بکشد. سپس رول آپ‌های اپتیمیسم یک مکانیزم ضد تقلب را اجرا می‌کنند که اطلاعات را با استفاده از داده‌های لایه یک تأیید می‌کند.

در طرف دیگر طیف، ZK-Rollups قرار دارند که کمی با رول آپ‌های اپتیمیسم متفاوت هستند؛ زیرا برای هر بسته نرم‌افزاری پس از انتقال به لایه ۲، یک اثبات اعتبار ایجاد می‌کنند. سپس اثبات اعتبار به لایه یک که به‌عنوان پروکسی برای بسته مربوطه عمل می‌کند، بازگردانده می‌شود. به دلیل این‌که اعتبار سنجی در لایه ۲ Optimism رخ می‌دهد، به کاهش قیمت گس فی و زمان اعتبارسنجی در لایه یک کمک می‌کند.

هر کدام از این فناوری‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند؛ به‌عنوان مثال، یک رول آپ‌ اپتیمیسم برای اجرای قراردادهای هوشمند ترجیح داده می‌شود. در مقابل، ZK-Rollup یک فناوری در حال تکامل است که عمدتاً به انجام تراکنش‌های ساده اختصاص دارد.

اگر بخواهیم جوانب منفی را نیز بررسی کنیم، دوره انصراف برای فناوری Optimistic طولانی‌تر از ZK-rollup‌ها است؛ زیرا رول آپ‌های Optimistic یک «دوره چالشی» را برای مقابله اجرا می‌کنند. در مقابل، ZK-rollup‌ها زمان‌های برداشت بسیار سریعی دارند که آن‌ها را به یک راه‌حل ایده‌آل برای برنامه‌هایی تبدیل می‌کند که به پرداخت‌های ساده نیاز دارند.

چگونه از ارز دیجیتال اپتیمیسم استفاده کنیم؟

استفاده از ارز دیجیتال اپتیمیسم مشابه استفاده از اتریوم است. برای استفاده از آن باید به یک کیف پول در بستر وب ۳ متصل شوید و شبکه اپتیمیسم را به کیف پول اضافه کنید. سپس، برای شروع تراکنش، کیف پول را با اتریوم شارژ کنید.

می‌توانید تراکنش‌ها را در Optimism Explorer مشاهده کنید که مشابه اتراسکن کار می‌کند. Optimism Explorer مانند اتراسکن حاوی اطلاعاتی مانند کد منبع قرارداد هوشمند تأیید شده و جزئیات تراکنش‌ها است. همچنین ویژگی‌های خاص OP Mainnet، مانند فهرستی از تراکنش‌های لایه یک و لایه دو (و بالعکس) را خواهید یافت.

همچنین می‌توانید از بریج اپتیمیسم استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد دارایی‌های دیجیتالی را بین شبکه‌های اپتیمیسم و لایه یک مانند اتریوم معامله و جابه‌جا کنید. علاوه بر بریج استاندارد OP Mainnet برای انتقال دارایی‌های خود، می‌توانید یک بریج سفارشی برای توکن‌ها بر اساس استاندارد ERC-۲۰ ایجاد کنید که توسط بریج استاندارد پشتیبانی نمی‌شوند.

Optimism

تفاوت اپتیمیسم و سایر راه‌حل‌های مقیاس پذیری لایه ۲ اتریوم

صرف نظر از اندازه و حجم، شبکه‌های کامپیوتری تنها می‌توانند حجم محدودی از ترافیک را مدیریت کنند. به‌محض اینکه یک شبکه محبوب شود و کاربران به آن هجوم بیاورند، انجام تراکنش‌های پرسرعت با مشکل مواجه خواهد شد.

شبکه‌های مختلف لایه ۲ به اتریوم کمک می‌کنند تا با مشکل مقیاس‌پذیری خود مقابله کند. این شبکه‌های لایه ۲ خود را به هسته اتریوم یعنی بلاکچین لایه یک متصل می‌کنند. ارز دیجیتال اپتیمیسم یکی از این راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری است، اما تنها راه‌حل ارائه شده برای مشکل ذکر شده نیست.

برخی از این راه‌حل‌ها، بلاکچین‌های جانبی نامیده می‌شوند؛ زیرا مانند جاده‌هایی عمل می‌کنند که به شبکه اصلی اتریوم ختم می‌شوند.

در ادامه مقاله به مروری بر سه راه‌حل رایج مقیاس‌پذیری لایه دو اتریوم پرداخته‌ایم.

تفاوت اپتیمیسم و آربیتروم

آربیتروم یک فناوری رول‌آپ خوش‌بینانه شبیه به اپتیمیسم است. اغلب گفته می‌شود که آربیتروم کد منبع بلاکچینی Optimism را بهینه کرده است تا یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دو منحصربه‌فرد ایجاد کند.

تفاوت عمده بین اپتیمیسم و اربیتروم در نحوه مدیریت اثبات تقلب است. در حالی که ارز دیجیتال اپتیمیسم از یک دور fraud-proofs استفاده می‌کند، آربیتروم از چندین دور استفاده می‌کند.

اپتیمیسم با استفاده از یک اثبات تک دور، تأیید فوری را فراهم می‌کند؛ زیرا برای تکمیل تراکنش به لایه یک اتریوم متکی است. معامله در آن تقریباً سریع است، اما این عملکرد از هزینه گس فی بالاتر برخوردار است.

در مقابل، آربیتروم یک رویکرد دقیق برای انجام تراکنش‌ها در لایه دو ارائه می‌دهد. به دلیل مکانیزم ضدتقلب، اعتبارسنجی زمان می‌برد، اما این عمل به کاهش هزینه گس یا کارمزد کمک می‌کند.

ارز دیجیتال اپتیمیسم_ اپتیمیسم در مقابل آربیتروم
تفاوت عمده بین اپتیمیسم و آربیتروم در نحوه مدیریت اثبات تقلب است. ارز دیجیتال اپتیمیسم از یک دور fraud-proofs استفاده می‌کند، آربیتروم از چندین دور استفاده می‌کند.

تفاوت اپتیمیسم و پالیگان

پالیگان یک راه‌حل مقیاس‌پذیری در حوزه دیفای است. برخلاف اپتیمیسم، پالیگان یک بلاکچین جانبی است نه یک راه‌حل لایه 2. بلاکچین‌های جانبی به موازات بلاکچین لایه یک اجرا می‌شوند و چهارچوب امنیتی داخلی دارند که به اتریوم متکی نیستند. این مکانیزم کاملاً متفاوت از اپتیمیسم است که برای امنیت تراکنش‌ها به لایه یک اتریوم متکی است.

اپتیمیسم مانند پالیگان از همان ماشین مجازی مورد استفاده توسط اتریوم استفاده می‌کند؛ بنابراین به‌راحتی می‌توان قراردادهای هوشمند را به پالیگان انتقال داد. پروژه Polygon برای ایمن‌سازی شبکه پالیگان و پرداخت هزینه تراکنش به توکن‌های متیک متکی است؛ بنابراین، کاربران باید اتریوم را با توکن MATIC که توکن حاکمیتی پروتکل پالیگان است، تعویض کنند.

درحالی‌که بلاکچین پالیگان توجه جامعه ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است، برخی دیگر از کاربران از زمان‌های طولانی در انتقال دارایی و این‌که امنیت بلاکچین در دست تعداد کمی از بازیگران این پروژه است، شکایت دارند.

تفاوت اپتیمیسم و zkSync

zkSync یک نوع ZK-rollup است. حروف “zk” مخفف “دانش صفر” است، به این معنی که یک طرف می‌تواند به طرف دیگر ثابت کند که دارای اطلاعات خاصی است (یعنی جزئیات معامله) بدون اینکه مشخص کند آن اطلاعات چیست.

برای اثبات اعتبار، هر دسته از تراکنش‌ها به یک اثبات‌کننده خارج از بلاکچین ارسال می‌شود که یک اثبات به نام SNARK (که مخفف عبارت Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge است ) ایجاد می‌کند.

اگرچه zkSync و اپتیمیسم تا حدودی عملکردی شبیه به هم دارند، zkSync از روش پیچیده‌تری برای اعتبارسنجی گروهی از تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این مدل برای ساخت DApps مناسب نیست و برنامه‌های مختلف ZK-Rollup نمی‌توانند با یکدیگر در لایه دو تعامل داشته باشند. نکته مثبت، zkSync بدون به خطر انداختن امنیت، هم توان عملیاتی بسیار بالاتر و هم کارمزد کمتری را تضمین می‌کند.

معرفی ارز دیجیتال اپتیمیسم و توکن OP

ارز دیجیتال اپتیمیسم (OP) توکن حاکمیتی شبکه اپتیمیسم است. از آن برای نیرو بخشیدن به Optimism Collective با ایجاد یک اکوسیستم ارزشمند و سالم برای کاربرانش استفاده می‌شود. توکن OP برای دارندگان توکن ارزش ایجاد می‌کند و به مشارکت‌کنندگان و توسعه‌دهندگان پاداش می‌دهد درحالی‌که کاربران و جامعه خود را از طریق دادن ایردراپ تشویق می‌کند.

ایردراپ اپتیمیسم

ایردارپ یک استراتژی بازاریابی است که توسط تیم توسعه‌دهند پروژه برای افزایش آگاهی در مورد یک ارز دیجیتال نسبتا جدید استفاده می‌شود. درنتیجه، دارندگان توکن و مشارکت‌کنندگان، توکن‌های رایگانی را دریافت می‌کنند که به کیف پول‌های آنها ارسال می‌شود.

ارز دیجیتال اپتیمیسم

در حالی که تعداد توکن‌های توزیع شده در کیف پول‌ها بسته به عوامل مختلف، ممکن است متفاوت باشد، رویدادهای ایردراپ در بین علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال که صبورانه منتظر دریافت چنین جوایزی هستند، بسیار محبوب هستند.

ایردراپ مرحله یک اپتیمیسم

تیم ارز دیجیتال اپتیمیسم اولین دسته از توکن‌های OP را در یک ایردراپ در ۱ ژوئن ۲۰۲۲ منتشر کرد. طبق وایت‌پیپر آن، در مجموع ۲۴۸,۶۹۹ آدرس واجد شرایط درخواست این ایردراپ بودند.

علی‌رغم تقاضای زیاد، ایردراپ مرحله یک اپتیمیسم جنجال زیادی به پا کرد؛ زیرا تیم این پروژه معیارهای واجد شرایط بودن را درست یک هفته قبل از انتشار توکن آپدیت کرد. همین امر باعث شد بسیاری از کاربران رد صلاحیت شوند و همین مساله موجب خشم افراد فعال در این پروژه شد.

ایردراپ مرحله ۲ اپتیمیسم

در ۱۰ فوریه ۲۰۲۳، تیم اپتیمیسم یک ایردراپ غافل‌گیرکننده را برای کاربران خود اعلام کرد. در مجموع ۱۱.۷ میلیون توکن OP به‌طور خودکار به بیش از ۳۰۰ هزار آدرس کاربرانی که به‌طور مثبت در سیستم شبکه شرکت کرده بودند ارسال شد.

ایردراپ مرحله ۳ اپتیمیسم

تیم ارز دیجیتال اپتیمیسم هنوز دور سوم ایردراپ‌های توکن OP خود را اعلام نکرده است. با این حال، جامعه این پروژه امیدوار است که این اتفاق همان‌طور که در وایت پیپر این پروژه توضیح داده شده است، رخ دهد. پس از ایردراپ شماره دو، ۱۳.۷۳ درصد از کل عرضه اولیه هنوز برای ایردراپ‌های آینده در دسترس است.

توکنومیک ارز دیجیتال اپتیمیسم (OP)

اپتیمیسم مجموعاً ۴،۲۹۴،۹۶۷،۲۹۶ توکن OP عرضه می‌کند. از این تعداد ۱۹ درصد برای ایردراپ در نظر گرفته شد که ۵ درصد در ایردراپ اول و تقریباً ۰.۲۷ درصد در ایردراپ دوم رهاسازی شدند.

طبق وب‌سایت رسمی این پروژه، توکن OP به پنج دسته اختصاص داده می‌شود. سهم اصلی توکن‌های OP به صندوق اکوسیستم اختصاص می‌یابد که یک چهارم کل سهم را تشکیل می‌دهد.

در ادامه خلاصه‌ای از عرضه کلی که اکنون در گردش است آورده شده است:

 • ۲۵ درصد صندوق اکوسیستم: این درصد برای حمایت مالی پروژه‌های اجتماعی مختلف در اکوسیستم اپتیمیسم محفوظ است. از این صندوق‌ها، صندوق‌های حاکمیتی، شریک و بنیادی ۵.۴ درصد سهم خواهند داشت. ۸.۸ درصد باقی مانده اختصاص نیافته است و بعدها در آینده توسط اعضای جامعه تصمیم‌گیری خواهد شد.
 • ۲۰ درصد سرمایه برای کالاهای عمومی: این صندوق برای پاداش دادن به پروژه‌ها بر اساس تأثیر آنها برای منافع عمومی استفاده می‌شود. این تأثیر توسط مکانیزمی محاسبه می‌شود که سعی می‌کند به اندازه کافی و قابل اعتماد به کالاهای عمومی پاداش دهد. از آنجا که هیچ پرداخت ثابتی برای یک دوره مشخص وجود ندارد، بنیاد اپتیمیسم می‌تواند در هر زمان از این وجه استفاده کند.
 • ۱۹ درصد مختص ایردارپ: این درصد برای پاداش دادن به مشارکت‌کنندگان فعال، دارندگان توکن و سایر ذینفعان استفاده می‌شود. اولین ایردراپ سهم ۵ درصدی از عرضه کلی توکن را به عموم مردم اهدا کرد. مقدار توکن‌های OP توزیع شده در یک کیف پول بر اساس معیارهای توزیع دقیق است. ۱۴ درصد باقی‌مانده توکن‌ها برای ایردراپ‌های آینده رزرو شده است.
 • ۱۹ درصد مشارکت‌کنندگان اصلی: مقدار زیادی توکن بین اعضای اصلی تیم توزیع می‌شود. این افراد توسعه‌دهند و نیروی پشت ایده جمعی اپتیمیسم هستند. این صندوق با تخصیص تدریجی مبلغ مشخصی به هر یک از اعضای تیم، از تلاش‌های آنها قدردانی خواهد کرد.
 • ۱۷ درصد برای سرمایه گذاران پروژه: سرمایه‌گذاران همچنان نقش بزرگی در حمایت از پروژه ایفا می‌کنند. بر این اساس، ۱۷ درصد از کل تخصیص به سرمایه‌گذاران خاص پروژه اختصاص دارد. هرگونه کمک مالی به سرمایه‌گذاران شامل یک دوره استیکینگ نیز می‌شود، تا از فشار فروش احتمالی جلوگیری شود.
ارز دیجیتال اپتیمیسم
درصدهای اختصاص یافته توکن OP به صندوق‌های مختلف. منبع: community.optimism.io

از ۴.۲۹ میلیارد توکن OP که قبلاً توزیع شده است، عرضه توکن با نرخ ۲ درصد در سال افزایش می‌یابد. این افزایش شامل همه توکن‌ها می‌شود، به جز مواردی که برای مشارکت‌های اصلی و سرمایه‌گذاران اصلی رزرو شده‌اند. پس از سال اول، دارندگان توکن به تعیین سرمایه توزیع سالانه بنیاد OP رأی خواهند داد.

بنیاد اپتیمیسم به‌دنبال استفاده از تمام توکن‌ها تا پایان سال چهارم است. با این حال، مقدار واقعی باز شده به عوامل مختلف کمک‌کننده بستگی دارد.

قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم

برای مشاهده لحظه‌ای قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم، می‌توانید به صفحه قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم در ایران بروکر مراجعه کنید. همچنین می‌توانید در این قسمت تمام اطلاعات مربوط به توکنومیک ارز دیجیتال اپتیمیسم، تاریخچه قیمت، نمودار تحلیل تکنیکال، سیگنال، صرافی‌ها و کیف پول‌های ارزیابی شده توسط ایران بروکر را مشاهده کنید.

این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۲ با قیمت حدودی ۱.۴۰ دلار آغاز به فعالیت کرد و سپس طی ریزشی شدید قیمت آن به حدود ۰.۴۰ دلار رسید. این قیمت تاکنون به‌عنوان کف قیمتی بلند مدت آن شناخته شده است. طولی نکشید که توکن op دوباره روند صعودی خود را آغاز کرد و به قیمت تاریخی ۳.۲۹ دلار رسید. درحال حاضر نیز این ارز دیجیتال با قیمت ۱.۵۸ دلار در حال خرید و فروش است.

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم

در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۲، قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم ۱.۵۸ دلار بود که نسبت به سقف قبلی خود یعنی ۳.۲۹ دلار حدود ۵۱ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده است. همچنین نسبت به قیمت اولیه آن که حدود ۰.۴۰ دلار بود، حدود ۳۰۰ درصد هنوز در صعود و رشد قیمتی قرار دارد؛ به این معنا که قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم در بازار نزولی نیز به کف قیمتی گذشته خود باز نگشته است.

کارشناسان و تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که قیمت توکن OP در آینده نیز صعودی است. وب‌سایت حرفه‌ای در پیش‌بینی قیمت PricePrediction بر این باور است که OP در سال ۲۰۲۵ به قیمت ۴.۳۵ دلار خواهد رسید و تا سال ۲۰۳۰ به حداکثر قیمت ۲۸.۳۳ دلار دست خواهد یافت. پلتفرم معروف دیگر، DigitalCoinPrice، پیش‌بینی صعودی خود را با احتیاط بیشتر و محافظه‌کارانه با کاربران خود به اشتراک گذاشت. این سایت قیمت OP را در محدوده‌های ۵.۳۵ دلار تا ۱۱ دلار پیش‌بینی می‌کند.

آیا ارز دیجیتال اپتیمیسم می‌تواند به ۱۰۰ دلار برسد؟ اگر در آینده از یک مسیر رشد متوسط ​​همراه با رشد مداوم اکوسیستم اتریوم پیروی کند، می‌تواند. همچنین یکی از بهترین بلاکچین‌های لایه ۲ است که مقیاس‌پذیری اتریوم را افزایش می‌دهد و به‌عنوان یک دارایی مطلوب برای سرمایهگذاران بلندمدت تلقی می‌شود.

ارز دیجیتال اپتیمیسم
نمودار قیمتی ارز دیجیتال اپتیمیسم در تایم فریم هفتگی.

آیا اپتیمیسم (OP) یک سرمایه گذاری خوب است؟

اپتیمیسم به‌عنوان یک راه‌کار لایه ۲ ساده، انعطاف‌پذیر و بسیار کارآمد مورد استقبال جامعه ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. به این ترتیب، همچنان به جذب تعداد بسیار وسیعی از توسعه‌دهندگان اتریوم و کاربران ارزهای دیجیتال که به دنبال تراکنش‌های امن و سریع با کسری از هزینه‌های گس فی هستند، ادامه می‌دهد.

در اوایل سال ۲۰۲۳، اپتیمیسم Superchain را راه‌اندازی کرد که به‌عنوان پلتفرمی متشکل از بلاکچین‌ها طراحی شده است. هدف آن ادغام شبکه‌های مختلف در ساختار L۲ کنونی برای ایجاد یک اکوسیستم منسجم و قابل تعامل است.

در ژوئن ۲۰۲۳، آپدیت این پروژه، نقطه عطف مهمی در نقشه راه اپتیمیسم به سمت تأسیس Superchain آن بود. پس از تکمیل موفقیت‌آمیز هارد فورک Bedrock ،Optimism افزایش قابل‌توجهی را در تراکنش‌های روزانه تجربه کرد و رکورد انجام تراکنش‌ها با افزایش تقریباً ۶۷ درصدی به ۵۰۰ هزار تراکنش رسید.

علاوه‌براین، Optimism با صرافی متمرکز، کوین بیس که به‌عنوان توسعه‌دهنده اصلی در اکوسیستم پلتفرم فعالیت می‌کند، شریک شده است. در فوریه ۲۰۲۳، کوین‌بیس یک بلاکچین لایه ۲ جدید با پشتیبانی از Optimism’s OP Stack به نام Base راه‌اندازی کرد که ماموریت دارد بیش از یک میلیارد کاربر را وارد فضای ارزهای دیجیتال کند.

خرید و فروش ارز دیجیتال اپتیمیسم

اگرچه ارز دیجیتال اپتیمیسم دارای تاریخچه بلندمدتی نیست و کل طول عمر آن کمتر از ۲ سال است؛ اما این ارز دیجیتال در این مدت زمان کم توانسته است توجه سرمایه‌گذاران نهادی و فردی را به خود جلب کند. با عملکردهای فوق‌العاده‌ای که داشته است همواره یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری کاربران ارزهای دیجیتال بوده است.

در حال حاضر این ارز دیجیتال در بیشتر صرافی‌های خارجی معتبر مانند بایننس و کوکوین موجود است. همچنین در صرافی‌های ایرانی مانند تبدیل نیز ارز دیجیتال op برای معامله و سرمایه‌گذاری موجود است. با مراجعه به صفحه قیمت ارز دیجیتال اپتیمیسم می‌توانید تمامی پلتفرم‌های موجود برای خرید و فروش این ارز دیجیتال را مشاهده کنید.

آنچه در ارز دیجیتال اپتیمیسم مطالعه کردیم:

ارز دیجیتال اپتیمیسم یک پروژه منحصر به فرد است، که جاده‌های موفقیت را برای پروژه‌ها و بلاکچین‌های دیگر هموار می‌کند. علاوه بر این‌که این ارز دیجیتال دارای یک جامعه طرفداری بسیار بزرگ است از حمایت شرکت‌ها و موسسات بزرگ نیز برخوردار است. بنابراین می‌توان آینده درخشانی را برای این پروژه متصور شد.

شکی وجود ندارد که پذیرش ارز دیجیتال اپتیمیسم ادامه خواهد داشت و شرکت‌های بیشتری شروع به سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال خواهند کرد.

سوالات متداول

اپتیمیسم چیست؟

Optimism یک راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای شبکه اتریوم است که برای ارائه تراکنش‌های بسیار سریع با کمترین کارمزد ممکن طراحی شده است. هدف آن، دست‌یابی شبکه اتریوم به تمرکززدایی از طریق یک بلاکچین شفاف و پایدار برای منافع عمومی است.

اپتیمیسم چگونه کار می‌کند؟

اپتیمیسم از Rollups برای پردازش تراکنش‌ها به‌صورت گروهی یا دسته‌ای استفاده می‌کند که به کاهش هزینه‌های گس فی و شلوغی شبکه کمک می‌کند. Rollups می‌تواند به کاربران کمک کند تا ۱۰۰ برابر در هزینه گس فی در مقایسه با پروتکل لایه یک صرفه‌جویی داشته باشند.

ارز دیجیتال اپتیمیسم چیست؟

ارز دیجیتال اپتیمیسم (OP) توکن حاکمیتی شبکه اپتیمیسم است. از آن برای نیرو بخشیدن به Optimism Collective با ایجاد یک اکوسیستم ارزشمند و سالم برای کاربرانش استفاده می‌شود. توکن OP برای دارندگان توکن ارزش ایجاد می‌کند و به مشارکت‌کنندگان و توسعه‌دهندگان پاداش می‌دهد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید