استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ بهترین ارزدیجیتال برای استیک کردن

استیکینگ ارز دیجیتال

باور کنید یا نه بزرگ‌ترین منبع روی زمین، انسان است. انسان از دیرباز به خلق عجایب هفتگانه و عمارت‌های باشکوه پرداخته است تا بقای خود را روی زمین حفظ کند. امروزه انسان‌ها به کمک ماشین‌ها اهداف خود را پیش می‌برند. شاید در ابتدا ما ماشین‌ها را ایجاد کردیم تا به بقای کمک کنند، اما امروزه ماشین‌ها از ما به‌عنوان منبع انرژی برای بقای خود استفاده می‌کنند.

این دقیقاً کاری است که استیکینگ ارز دیجیتال انجام می‌دهد. در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که چطور بلاکچین‌ها که ساختار اصلی ارزهای دیجیتال هستند، برای حفظ موجودیت، امنیت و آینده خود از ما به‌عنوان منبع قدرت خود استفاده می‌کنند. البته این استفاده از انسان‌ها به‌عنوان منابع قدرت برای بقای بلاک چین‌ها یک برنامه برد –برد است چراکه در ازای حفظ بقای آن‌ها، می‌توانیم پاداش کسب کنیم.

اگر شما هم علاقه دارید از استیک (Staking) رمزارزها کسب درآمد کنید، پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

استیکینگ چیست؟

احتمالاً همه شما با نحوه کار سپرده‌های بانکی آشنایی دارید. روش کار سپرده‌های بانکی به این شکل است که شما پول نقد خود را در اختیار بانک قرار می‌دهید و در ازای آن سود کسب می‌کنید. بدیهی است که هر واحد پولی که در بانک سپرده‌گذاری می‌کنید، سود شما نیز از همان جنس خواهد بود. به‌عنوان‌مثال اگر ریال سپرده‌گذاری کرده‌اید، سود سالیانه شما نیز در قالب ریال به شما پرداخت می‌شود.

استیکینگ بسیار شبیه به سپرده‌گذاری در بانک است اما تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. اگر یک جستجوی آنلاین درباره کلمه استیکینگ انجام دهید، تعاریف زیر را مشاهده خواهید کرد:

  • ریسک کردن مقداری پول
  • نگه‌داشتن یا حمایت از چیزی با چسباندن آن به چوب.

قصد داریم بررسی کنیم که آیا معنی کلمه که به حمایت بر می‌گردد ربطی به استیکینگ دارد یا نه؟ به‌عبارت‌دیگر آیا شما با استیک ارزهای دیجیتال درواقع از آن شبکه حمایت می‌کنید؟

بیایید به مثال سپرده‌گذاری بانک برگردیم، زمانی که شما میزانی از پول خود را در بانک قرار می‌دهید، درواقع دارایی خود را با ریسک‌هایی همراه کرده‌اید که البته به دلیل حمایت دولت این میزان ریسک تا حد زیادی کاهش می‌یابد. بنابراین واژه ریسک کردن و به خطر انداختن دارایی در سپرده‌هایی بانکی که چیزی شبیه به استیکینگ است، مشاهده می‌شود.

آیا شما با قرار دادن دارایی خود در بانک از چیزی حمایت می‌کنید؟ پاسخ این سؤال بله است. درواقع پول شما به افراد دیگر وام داده می‌شود. بانک از وام‌گیرندگان سودی دریافت می‌کند و آن سود را با شما شریک است. هرچند دقیقاً مشخص نیست که بانک واقعاً برای وام دادن به پول ما نیاز دارد یا خیر.

در استیکینگ ارز دیجیتال دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد؟ شما ارزهای دیجیتال شبکه بلاک چین یا پروژه موردعلاقه خود را خریداری می‌کنید. در اینجا شما می‌توانید یا به‌عنوان اعتبارسنج (ولیدیتور) از شبکه پشتیبانی کنید یا اینکه رمزارزهای خود را به اعتبارسنج‌ها قرض دهید. از هر کدام از روش‌های گفته شده که استفاده کنید، در نهایت پاداش خود را دریافت خواهید کرد. بسته به نوع پروژه شما اجازه خواهید داشت در بازه‌های زمانی مختلف سود خود را برداشت کنید یا اینکه آن را مجدداً استیک کنید تا سود بیشتری بسازید.

چطور از دیجیتال استیک کنیم؟
استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

خوب است بدانید که مفهوم استیکینگ ارزهای دیجیتال با مفهوم اثبات سهام (PoS) ارتباط نزدیکی دارد. استیکینگ ارز دیجیتال نوعی پشتیبانی از شبکه بلاک چین است درحالی‌که همزمان می‌توانید بازدهی خوبی کسب کنید. در بلاک چین‌هایی که با الگوریتم اثبات سهام فعالیت می‌کنند، هرچه تعداد اعتباردهنده‌ها بیشتر باشد، شبکه غیرمتمرکزتر و درنتیجه امن‌تر خواهد شد. در چنین شرایطی مختل کردن عملکرد بلاکچین برای بازیگران بد دشوار خواهد شد.

درواقع استیکینگ ارز دیجیتال به این معنی است که یک پروژه بلاکچین از شما می‌خواهد تا ارزهای دیجیتالتان را در اختیار شبکه بگذارید و شبکه نیز به شما پاداش و گاهی مزیت‌های اضافی دیگر اختصاص می‌دهد.

این سیستم را می‌توان در بسیاری از پروژه‌های DeFi مشاهده کرد که ارزهای دیجیتال اختصاصی شبکه را می‌توان خریداری کرد و آن را در پلتفرم قفل کرد. البته در این پروژه‌ها شما عملاً کاری برای پشتیبانی از یک بلاک چین انجام نمی‌دهید. پروتکل‌هایی مانند ApeCoin، Curve و پنکیک سواپ از این موارد هستند که شما را تشویق می‌کنند ارزهای دیجیتال APE، CRV و CAKE را خریداری کنید و در شبکه استیک کنید. شما در ازای استیک می‌توانید قدرت رأی دادن و شانس کسب ارزهای دیجیتال پروتکل به‌عنوان پاداش را داشته باشید.

APE و CRV برنامه‌هایی مبتنی بر بلاک چین اتریوم هستند، درحالی‌که CAKE در زنجیره هوشمند بایننس است. این ارزهای دیجیتال ارتباطی با ایمن‌سازی شبکه‌های بلاکچین اتریوم و بایننس اسمارت چین ندارند و صرفاً برای شما بازدهی تولید می‌کنند.

در این مطلب ما قصد نداریم به پروژه‌های استیکینگ که فقط به کسب بازدهی می‌پردازند، تمرکز کنیم. بلکه تمرکز اصلی ما به استیکینگ ارزهای دیجیتالی خواهد بود که باعث ایمن‌سازی بلاک چین می‌شوند.

الگوریتم اثبات سهام (PoS) چیست؟

برای درک استیکینگ ارزهای دیجیتال و به‌خصوص بخشی از استیک که ما در این مطلب روی آن تمرکز کرده‌ایم، لازم است درباره الگوریتم اثبات سهام اطلاعات کافی داشته باشید.

به‌طورکلی بلاک چین برای تمرکززدایی ایجاد شده است. اولین بلاک چین که مربوط به بیت کوین است، با الگوریتم اثبات کار (PoW) امن می‌شود. نحوه کار آن به این شکل است که افرادی که برای ایجاد و ثبت بلاک‌های جدید، منابع موردنیاز را در اختیار شبکه قرار می‌دهند، بیت کوین را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

روش اثبات کار هزینه و انرژی زیادی صرف می‌کرد. به همین دلیل امروزه بسیاری از بلاک چین‌ها در سراسر جهان، از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند. در اینجا کسانی که بلاک‌های جدید را ایجاد می‌کنند یا تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند به‌عنوان اعتبارسنج شناخته می‌شوند. هر کاربری که بخواهد به‌عنوان اعتبارسنج در شبکه مشارکت کند، باید شرایط تعیین‌شده توسط شبکه بلاک چین موردنظر را داشته باشد.

ارتباط pos و استیکینگ ارز دیجیتال
ارتباط pos و استیکینگ ارز دیجیتال

در اینجا نیز برای اینکه اطلاعات ثبت‌شده در دفتر کل به‌صورت تغییرناپذیر باقی بماند، از اعتبارسنج‌ها استفاده می‌شود. چه چیزی باعث می‌شود که افراد تمایل داشته باشند به‌عنوان اعتبارسنج دارایی‌های خود را در شبکه قفل کنند؟ پاداش! بله درست است، افراد برای ایجاد و حفظ امنیت شبکه ارزهای دیجیتال بلاک چین موردنظر را خریداری می‌کنند و به اعتبارسنجی می‌پردازند. شبکه هم در قبال امنیتی که برقرار شده و باعث بقای آن می‌شود، به اعتبارسنج‌ها پاداش می‌دهد.

در الگوریتم اثبات سهام که با نام PoS نیز شناخته می‌شود، هر فرد یا نهادی که بتواند مبلغ قابل‌توجهی از ارز دیجیتال اختصاصی بلاک چین را استیک کند، به‌عنوان اعتبارسنج شناخته می‌شود. معمولاً هر پروتکل حداقل میزان دارایی برای اعتبارسنجی را اعلام می‌کند.

اگر شما بخواهید به‌عنوان ولیدیتور در شبکه بلاک چین اتریوم فعالیت کنید باید 32ETH استیک کنید.

زمانی که به‌عنوان اعتبارسنج در شبکه شناخته شوید، می‌توانید یک بلوک جدید را به شبکه بلاکچین اضافه کنید و پاداش کسب کنید. الگوریتم اثبات سهام به‌گونه‌ای طراحی شده که اعتبارسنج‌ها را به‌صورت تصادفی انتخاب می‌کند. اعتبارسنج یا ولیدیتور انتخاب‌شده باید تراکنش‌هایی که توسط دیگر افراد در شبکه ارسال‌شده را بررسی کند و از درست بودن آن‌ها اطمینان حاصل کند. پس‌ازاینکه از درست بودن تراکنش مطمئن شد می‌توان آن را به شبکه بلاکچین اضافه کند.

دلیل اینکه شما به‌عنوان اعتبارسنج باید ارزهای دیجیتال خود را استیک کنید این است که اگر به‌عنوان بازیگر بد (هکر) شناسایی شدید، ارزهای دیجیتال شما مصادره شود. همین موضوع باعث می‌شود تا افراد سعی کنند تراکنش‌های درست را ثبت کنند و مشکلی در شبکه ایجاد نکنند. ادامه این فرایند باعث افزایش امنیت و بقای شبکه بلاک چین می‌شود.

از نظر مصرف انرژی PoS الگوریتم بسیار کارآمدتری است چراکه به زیرساخت‌های ارزان‌تری نیاز دارد و مقیاس‌پذیرتر است. البته باید گفت که امنیت شبکه نسبت به PoW کمتر است و امکان ایجاد تمرکز نیز وجود دارد، همان‌طور که اکنون پروژه اتریوم با این مشکل مواجه شده است.

چه رمزارزهایی را می‌توان استیک کرد؟

امروزه بلاک چین‌های زیادی از مدل PoS برای الگوریتم اجماع خود استفاده می‌کنند. هر کدام از این پروتکل‌ها ارزهای دیجیتال اختصاصی خود را دارند که رمزارز کاربردی اکوسیستم آن‌ها به حساب می‌آید.

از این ارزهای دیجیتال به‌عنوان ابزاری برای پرداخت هزینه‌های استفاده از شبکه (گس فی) و همین‌طور برای مبادله برخی اقلام دیجیتال استفاده می‌شود. برای اینکه این ارزهای دیجیتال را خریداری کنید معمولاً به یک نهاد متمرکز مانند یک صرافی ارز دیجیتال نیاز خواهید داشت.

این صرافی‌ها قدم اول شما برای تبدیل پول فیات (مثل ریال ایران یا دلار امریکا) به ارز دیجیتال هستند. بسیاری از صرافی‌ها در مرحله اول فرایند احراز هویت را انجام می‌دهند چراکه توسط دولت‌ها تحت نظارت هستند تا از اقداماتی مانند پول‌شویی پیشگیری کنند.

کدام رمز ارزها را می توان استیک کرد؟
کدام رمز ارزها را می توان استیک کرد؟

برای انتخاب صرافی جهت خریدوفروش ارزهای دیجیتال خود به نکات زیر توجه کنید:

  • به راه‌های پرداخت شامل کارت‌های اعتباری و حواله‌های بانکی رایج توجه کنید.
  • هزینه‌های تراکنش را بررسی کنید.
  • نقدینگی صرافی یکی از عوامل مهم است، هرچقدر نقدینگی بیشتر باشد شما برای خریدوفروش دارایی‌ها راحت‌تر خواهید بود. همچنین با قیمت منصفانه‌تری مبادلات ارزهای دیجیتال خود را انجام خواهید داد.
  • رابط کاربری آسانی داشته باشد.
  • بازدهی سالانه آن‌ها را بررسی کنید. اگر تصمیم بگیرید در همان صرافی استیکینگ ارز دیجیتال انجام دهید، باید بدانید چه میزان APY به شما تعلق می‌گیرد.

باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که میزان بازدهی سالانه استیکینگ رابطه مستقیمی با دوره زمانی استیک دارد. دوره‌های زمانی استیکینگ ارزهای دیجیتال از 7 تا 120 روز متغیر است. مشخص است که هر چه مدت‌زمان بیشتری ارزهای خود را در یک پلتفرم قفل کنید، APY بیشتری نصیب شما خواهد شد.

بنابراین یکی از مواردی که در انتخاب صرافی باید به آن توجه کنید و مسلماً بر تصمیم شما تأثیر می‌گذارد میزان APY است. در ادامه این مطلب به معرفی بهترین پلتفرم‌های استیکینگ ارزهای دیجیتال که بیشترین بازدهی را برای شما ایجاد می‌کنند، خواهیم پرداخت.

اگر شما هم قصد دارید استیکینگ ارز دیجیتال انجام دهید در ادامه یک لیست به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که بلاک چین‌ها پایه و اساس ارزهای دیجیتال هستند، بنابراین هرچه سالم‌تر باشند، برای جامعه ارزدیجیتال نیز بهتر خواهند بود. بنابراین شاید بهتر باشد به‌جای شرکت در ماینینگ ارز دیجیتال با استفاده از دستگاه‌های ماینر، نگاهی به پلتفرم‌های استیکینگ داشته باشید، شاید انتخاب‌های بهتری برای محیط‌زیست باشند.

نحوه انتخاب ارز دیجیتال برای استیکینگ

با وجود تعداد زیاد بلاک چین‌ها و اینکه هرکدام تبلیغات به‌خصوص خود را برای جلب‌توجه شما انجام می‌دهند، چطور می‌توانید یک ارز دیجیتال مناسب را برای سرمایه‌گذاری و استیک انتخاب کنید. در ادامه به بررسی برخی از مواردی که می‌تواند در انتخاب رمزارز برای استیک به شما کمک کند می‌پردازیم:

عوامل مرتبط با پروژه

شما باید پیش‌ازاینکه تصمیم به استیکینگ بگیرید، درباره بلاک چین آن تحقیقات لازم را انجام دهید که در ادامه نکات مهم درباره هر پروژه و اینکه چرا اهمیت دارند را معرفی می‌کنیم:

    چشم‌انداز یا هدف: شما باید به این نکته توجه کنید که آیا اهداف پروژه با اعتقادات شما به این تکنولوژی همسو هست یا خیر؟

    افراد مشارکت کننده در پروژه: شما باید به جامعه یک بلاک چین توجه کنید، ازجمله باید تیم پروژه و سابقه آن‌ها را بررسی کنید. حامی‌ها و سرمایه‌گذاران از اهمیت زیادی برخوردارند، باید بدانید چه شرکت‌هایی در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و آیا سوابق آن‌ها در سرمایه‌گذاری چطور بوده است؟ پروژه چه تعداد ولیدیتور دارد و با چه نسبت جغرافیایی پراکنده شده‌اند ( باید مراقب غیرمتمرکز بودن پروژه باشید، هرچه تعداد ولیدیتورها بیشتر و پراکندگی آن‌ها متناسب باشد، از نظر غیرمتمرکز بودن عملکرد بهتری دارد). همچنین باید بررسی کنید که آیا جامعه ارز دیجیتال از این پروژه استقبال می‌کنند یا خیر؟

    کیفیت پروژه: باید این موضوع را بررسی کنید که پروژه چه مدت‌زمانی است که شروع به فعالیت کرده است؟ آیا اخبار منفی در اطراف آن وجود دارد؟ ممیزی‌های لازم را انجام می‌دهد یا خیر؟

عوامل مرتبط با ارز دیجیتال اختصاصی یا توکنومیکس

عوامل مرتبط با ارز دیجیتال اختصاصی یا توکنومیکس
عوامل مرتبط با ارز دیجیتال اختصاصی یا توکنومیکس

    میزان استیک: شما باید به این موضوع توجه کنید که چه میزان از افراد این ارز دیجیتال را استیک کرده‌اند؟ قدرت جامعه استیکینگ آن چقدر است؟

    دوره‌های استیک و حداقل‌ میزان سرمایه‌گذاری: یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید حداقل دوره زمانی استیکینگ و حداقل سرمایه لازم است.

    میزان سود: با سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال علاوه بر بازدهی سالانه چه چیزهایی می‌توانید به دست آورید، به‌عنوان‌مثال آیا قدرت رأی دادن چیزی است که می‌خواهید داشته باشید یا خیر؟

اگر قصد دارید در یک ارز دیجیتال استیکینگ انجام دهید، می‌توانید مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد را متناسب با میزان اهمیتی که برای شما دارد، اولویت‌بندی کنید. به‌خصوص زمانی که به پروژه‌های مشابهی برخورد می‌کنید، این اولویت‌بندی می‌تواند به شما بسیار کمک کند.

در ادامه قصد داریم برخی از پروژه‌های بلاک چین که برای استیکینگ ارز دیجیتال مناسب هستند را به شما معرفی کنیم، امتیازهای مشخص‌شده بر اساس مواردی است که پیش‌ازاین معرفی کردیم و توسط وب‌سایت coinbureau انجام‌شده است.

پروژه‌های بلاک چین مناسب برای استیکینگ

1- استیکینگ اتریوم (ETH)

ETH for staking 1
استیکینگ ارز دیجیتال اتریوم

بازدهی سالانه (APY): 4.06 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: کراکن، بایننس و کوکوین، همچنین در Rocketpool می‌توانید نقدینگی را به شکل stEth یا rETH پرداخت کنید.

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 9 از 10

اتریوم که پس از بیت کوین همچنان محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین بلاک چین جهان است و توسط ویتالیک بوترین ساخته شده، به دلیل قراردادهای هوشمندی که ارائه کرده، مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد. این بلاک چین پیش‌ازاین از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کرد که اولین بار توسط بیت کوین استفاده شد. در سال 2022 شاهد انتقال الگوریتم اجماع این شبکه از PoW به PoS بودیم و حالا یکی از گزینه‌ها برای استیکینگ ارز دیجیتال است.

برای اینکه یک اعتبارسنج در شبکه بلاکچین اتریوم باشید، باید 32 عدد از ارز دیجیتال اختصاصی این بلاکچین یعنی ETH را در اختیار داشته باشید. ارز دیجیتال ETH برای پرداخت گس فی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به دلیل اینکه امکان ایجاد NFT و پلتفرم‌های DeFi در این بلاکچین فراهم است، پس از بیت کوین به‌عنوان محبوب‌ترین و پرکاربردترین ارز دیجیتال شناخته می‌شود.

2- استیکینگ سولانا (SOL)

Solana1 1
استیکینگ ارز دیجیتال سولانا

بازدهی سالانه (APY): 5.61 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: کوکوین (حضانتی)، بایننس (حضانتی) و Marinade Finance (به دست آوردن mSOL به‌عنوان پاداش برای تأمین نقدینگی)

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 7 از 10

سولانا که به‌عنوان قاتل اتریوم شناخته می‌شود یکی از سریع‌ترین شبکه‌های بلاک چین موجود در زمان نگارش این مطلب محسوب می‌شود. بلاکچین سولانا در حال حاضر قادر به پردازش 1000 تا 2000 تراکنش در ثانیه است.

این شبکه یکی از سالم‌ترین اکوسیستم‌های موجود در فضای ارز دیجیتال است که اجازه ساختن dApp را به توسعه‌دهندگان می‌دهد. ازجمله معایب این شبکه می‌توان به متمرکز بودن آن اشاره کرد که باعث شده بسیار مورد انتقاد قرار بگیرد. در این بلاک چین VC ها (سرمایه‌گذاران خطرپذیر) نقش مؤثری دارند. همچنین قطع شدن شبکه یکی دیگر از مواردی است که اخیراً باعث شده منتقدان این شبکه را زیر سؤال ببرند.

برای استیکینگ ارز دیجیتال سولانا هیچ حداقلی برای کاربران در نظر گرفته نشده است. البته اگر قصد دارید به‌عنوان رأی‌دهنده در شبکه نقش داشته باشید باید حداقل 1.1SOL استیک کنید. SOL ارز دیجیتال اختصاصی این شبکه است. بازار پررونق توکن های غیر مثلی NFT Magic Eden  که روی این بلاکچین ساخته شده، به افزایش محبوبیت آن کمک کرده است.

3- استیکینگ کاردانو (ADA)

ada 1
استیک رمزارز ADA

بازدهی سالانه (APY): 3.88 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: کراکن، بایننس، کوکوین و کیف پول Yoroi

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 8 از 10

این بلاک چین در سال 2015 توسط چارلز هاسکینسون، یکی از اعضای اصلی بلاک چین اتریوم، تأسیس شد. با اینکه کاردانو یکی از اولین بلاکچین‌ها است، به دلیل رویکرد بررسی همتا، سرعت آن نسبتاً کم است. برای استیکینگ ارز دیجیتال کاردانو مانند سولانا هیچ حداقلی برای اعتبارسنج تعریف‌نشده است.

علاوه بر این استخرهای کاردانو دارای محدودیت‌هایی هستند، اگر موجودی استخرها از میزان مشخصی بیشتر شود، به کاربران خود پیشنهاد می‌کند از استخرهای دیگر استفاده کنند. یکی از ارزهای دیجیتال با بیشتری درصد استیکینگ در بین شبکه‌های بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام، در حال حاضر کاردانو است که ADA ارز دیجیتال اختصاصی این اکوسیستم به حساب می‌آید.

4- استیکینگ آوالانچ (AVAX)

Avalanche 1
نحوه استیک AVAX

بازدهی سالانه (APY): 8.57 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: لجر (غیر حضانتی)، کریپتو دات کام، بایننس

صرافی برای خرید: نوبیتکس و کوکوین

امتیاز در coinbureau : 7 از 10

آوالانچ یکی از سریع‌ترین ارزهای دیجیتال است که امکاناتی مانند قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز و قابل‌برنامه‌ریزی برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌کند. این بلاک چین می‌تواند در هر ثانیه 4500 تراکنش انجام دهد، همچنین هزاران ولیدیتور از این بلاکچین پشتیبانی می‌کنند.

این بلاک چین دارای سه زنجیره در زیرساخت خود است، برای استیکینگ ارز دیجیتال AVAX باید در زنجیره P-Chain این کار را انجام دهید. برای اینکه به یک ولیدیتور یا اعتبارسنج در آوالانچ تبدیل شوید، 2000AVAX نیاز دارید. همچنین باید حداقل دو دوره 2هفته‌ای باید استیک انجام دهید و حداکثر زمان برای ولیدیتور شدن، یک سال است. AVAX ارز دیجیتال اختصاصی این پلتفرم است.

5- استیکینگ بایننس کوین (BNB)

binance coin bnb 1
استیکینگ ارز دیجیتال BNB

بازدهی سالانه (APY): 4.48 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: بایننس و پنکیک سواپ و کیف پول تراست ولت

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 8 از 10

زنجیره بایننس (BEP2) یک راهکار بلاکچین است که توسط بایننس ایجاد شده و برای شروع کار خود از اتریوم کپی کرده است. البته پس‌ازآن توسعه‌های خوبی روی این شبکه انجام‌شده است. همچنین زنجیره هوشمند بایننس (BEP20) پس از مدت‌زمانی در اکوسیستم بایننس ایجاد شد تا قراردادهای هوشمند را اجرا کند و امکان ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز را برای توسعه‌دهندگان فراهم کند.

بایننس به‌عنوان اولین صرافی است که شبکه بلاکچین اختصاصی خود را راه‌اندازی کرده و البته تا حد زیادی متمرکز است. البته باید گفت به دلیل هزینه‌های کم و همچنین میزبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز از میزان مناسبی محبوبیت در جامعه رمزارز برخوردار است.

ارز دیجیتال اختصاصی اکوسیستم بایننس BNB است، این ارز دیجیتال را می‌توان در بسیاری از پروتکل‌های دیفای با سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر BEP20 مبادله کرد.

6- استیکینگ پولکادات (DOT)

Polkadot 1
استیکینگ رمزارز دات (DOT)

بازدهی سالانه (APY): 13.94 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: کیف پول Polkadot.js (غیر حضانتی)، Crypto.com (حضانتی)، کیف پول تراست ولت

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 8 از 10

پولکادات که خود را به‌عنوان لایه صفر بلاکچین می‌داند، مأموریت اصلی خود را ایجاد یک لایه امنیتی برای سایر بلاکچین‌های ساخته در اکوسیستم خود معرفی می‌کند. تمرکز این پروژه بر ارائه بهترین قابلیت زیرساخت به سایر اپراتورهای بلاک چین است.

علاوه بر این پولکادات به‌عنوان پیشگام در اسلات های جراج بلاک چین شناخته می‌شود. به‌طورکلی 100 اسلات برای بلاک چین‌ها در دسترس است تا در یک مزایده شرکت کنند. هر کدام از بلاکچین‌ها که در این حراج برنده شوند می‌توانند از پولکادات برای تأمین اهداف امنیتی خود استفاده کنند.

پس‌ازاین بلاکچین‌های باید تصمیم بگیرند که منابعی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد را چطور خرج کنند. بدیهی است که اگر این منابع را در پیشبرد اهدافی که در آن عملکرد بهتری دارند هزینه کنند، احتمالاً آینده بهتری در انتظار آن‌ها خواهد بود.

این پروژه‌ها برای به دست آوردن اسلات های حراج پاراچین باید از ارزدیجیتال DOT استفاده کنند. پس‌ازاینکه یک پروژه موفق به برنده شدن در یک حراج شد، ارزهای دیجیتال تا 96 هفته قفل خواهند شد.

7- استیکینگ ترون (TRX)

tron 1
استیک ارزدیجیتال ترون (TRX)

بازدهی سالانه (APY): 3.5 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: لجر (غیر حضانتی)، کراکن (حضانتی، کیف پول تراست ولت

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 6 از 10

ترون یکی از بلاکچین‌های معروف و البته پرحاشیه است که با هدف تمرکززدایی محتوا ایجاد شده است. این پلتفرم تمرکز خود را روی تمرکززدایی از ایجاد و توزیع محتوا که از نقاط ضعف شبکه‌های اجتماعی به حساب می‌آید، گذاشته است.

ترون تلاش می‌کند با حذف واسطه ها، هنرمندان و تولیدکنندگان را قادر به تبلیغ و فروش مستقیم آثارشان کند. بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند BTT، JST، USDT روی این بلاک چین قابل معامله هستند. همچنین ترون یکی از سریع‌ترین بلاکچین‌هاست که قادر به پردازش 2هزار تراکنش در ثانیه است. این بلاکچین یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای کاربرانی است که قصد استفاده از استیبل کوین ها را دارند.

ترون 27 ولیدیتور با نام سوپر کاندید دارد که توسط هولدرهای ارز دیجیتال TRX انتخاب‌شده‌اند و می‌توانند بلوک‌های جدید را به این بلاکچین اضافه کنند. اگر قصد استیکینگ ارز دیجیتال در ترون را دارید می‌توانید با 1TRX شروع کنید و به یک نود تبدیل شوید یا اگر قصد دارید به‌عنوان یک سوپر نود شناخته شوید باید 9999 تا از ارز دیجیتال اختصاصی ترون را در اختیار داشته باشید.

8- استیکینگ کازماس (ATOM)

COSMOS Crypto ATOM Coin 1
استیک کازماس

بازدهی سالانه (APY): 17.82 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: لجر، کپلر، کراکن، کیف پول اتمیک

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 8 از 10

کازماس خود را به‌عنوان “اینترنت بلاک چین” معرفی می‌کند و ساختاری مشابه پولکادات دارد چراکه نوعی بلاک چین لایه صفر به حساب می‌آید. Cosmos SDK ابزاری است که برای ایجاد شبکه‌های بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرد. ازجمله شبکه‌هایی که روی کازماس ایجاد شده‌اند می‌توان به سکرت نتورک و ترا اشاره کرد.

برخی از شبکه‌های بلاکچین که روی کازماس ایجاد شده‌اند به Cosmos Hub می‌پیوندند، جایی که می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند. ATOM ارزدیجیتال اختصاصی این پروژه است که برای تعامل با اکوسیستم کازماس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

9- استیکینگ پروتکل NEAR (NEAR)

NEAR Protocol 1
استیک ارز دیجیتال

بازدهی سالانه (APY): 10.57

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: لجر و بایننس

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 6 از 10

پروتکل NEAR به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا با هزینه‌های کم و به شکلی ساده و بدون درگیری با پیچیدگی‌های بلاکچین، برنامه‌های غیرمتمرکز بسازند. این بلاکچین با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام تطبیقی ​​(APoS) ساخته شده و ایمن و مقیاس‌پذیر است.

ارز دیجیتال اختصاصی شبکه NEAR علاوه بر اینکه برای پرداخت گس فی استفاده می‌شود، می‌تواند در فرایند حاکمیت نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در حال حاضر فقط 100 اعتبارسنج در این شبکه وجود دارد. اگر قصد دارید NEAR را برای استیکینگ ارز دیجیتال انتخاب کنید، باید حداقل 67 هزار تا از رمزارزهای NEAR را خریداری کنید.

10- استیکینگ کامپیوتر اینترنتی (ICP)

ICP 1
استیکنگ ارز دیجیتال ICP

بازدهی سالانه (APY): 8درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: کیف پول نتورک سیستم (NNS) و بایننس

صرافی برای خرید: کوکوین

امتیاز در coinbureau : 6 از 10

هدف ICP ساخت یک اینترنت غیرمتمرکز از گوگل یا سرویس ذخیره ابری آمازون (Amazon Cloud) بود. ICP قصد دارد با ایجاد صدها مرکز داده مستقل و اتصال آن‌ها به یکدیگر یک اینترنت غیرمتمرکز ایجاد کند. شبکه ICP که در ابتدا با نام Dfinity شناخته می‌شد، قادر است تمام برنامه‌های کاربردی قابل‌دسترسی با استانداردهای اینترنتی سنتی مانند DNS (سرور نام دامنه) را اجرا کند.

از ارز دیجیتال ICP می‌توان برای پرداخت گس فی شبکه، دریافت پاداش و همین‌طور حاکمیت شبکه استفاده کرد. اگر قصد استیکینگ این ارز دیجیتال را دارید می‌توانید با استیک ICP روی کیف پول NNS که توسط تیم Dfinity ساخته شده، دارایی خود را به مدت 6 هفته و حداکثر تا 8 سال قفل کنید.

11- استیکینگ پالیگان (MATIC)

Polygon 1
استیکینگ ارز دیجیتال پالیگان

بازدهی سالانه (APY): 3.86 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: متامسک و کراکن

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 8 از 10

پالیگان یک راهکار لایه دو برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم است. با استفاده از پالیگان، سرعت تراکنش‌ها افزایش پیدا کرده و گس فی در شبکه اتریوم کاهش پیدا کرده است.

یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌هایی که توسط پالیگان ایجاد شده راه‌اندازی zkEVM (ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر) است. این تکنولوژی به ماشین مجازی اتریوم اجازه می‌دهد تا مدارک دانش صفر را برای اطمینان از امنیت تراکنش‌ها تولید کنند.

یکی دیگر از خبرهای مهم درباره پالیگان این است که یکی‌یکی از برنامه‌های موجود در شتاب‌دهنده دیزنی است. پالیگان یکی از 6 شرکتی است که برای توسعه تجربیات AR، AI و NFT انتخاب‌شده است. برای استیکینگ ارز دیجیتال در پالیگان باید رمزارز اختصاصی آن یعنی MATIC را خریداری کنید که در زمان نگارش این مطلب یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک است.

12- استیکینگ فلو (FLOW)

FLOW 1
نحوه استیک FLOW

بازدهی سالانه (APY): 8.31

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: لجر و کراکن

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 7 از 10

فلو یک شبکه بلاکچین برای پشتیبانی از توکن های غیر مثلی و بازی‌های مبتنی بر بلاکچین و ارزهای دیجیتال در مقیاس بزرگ، است. این شبکه بلاکچین توسط دپر لبز ایجاد شده که میزبان مجموعه NFT های NBA Top Shots  است.

علاوه بر این FLOW به دلیل حمایت از هنرمندان NFT در بازار توکن های غیر مثلی به نام Viv3 شناخته می‌شود. دپر لبز با برندهای معروفی مانند Dr Seuss، CNN، UFC، Samsung و Warner Music Group همکاری کرده است. احتمالاً NFT هایی که با همکاری این شرکت‌های ساخته می‌شود در بلاکچین FLOW منتشر خواهد شد. برای استیکینگ ارزدیجیتال در FLOW می‌توانید انتظار کسب پاداش هفتگی داشته باشید چراکه دوره‌های استیک هفتگی هستند.

13- استیکینگ تزوس (XTZ)

Tezos 1
استیک تزوس

بازدهی سالانه (APY): 2.76 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: لجر و بایننس

صرافی برای خرید: کوکوین

امتیاز در coinbureau : 6 از 10

یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های تزوس در مقایسه با دیگر بلاک چین‌ها، اجتناب از هارد فورک در صورت بروز هرگونه تغییر در شبکه بلاک چین است. تغییراتی که توسط هولدرهای ارز دیجیتال XTZ تصویب شوند، می‌توانند با استفاده از سیستم دفتر کل اصلاح شوند. درواقع بلاکچین تزوس می‌تواند خود را ارتقا دهد. برای شرکت در استیکینگ ارز دیجیتال XTZ برای شروع باید حداقل 8000XTZ داشته باشید.

14- استیکینگ الگوراند (ALGO)

algorand 1
نحوه استیک الگورند

بازدهی سالانه (APY): 7.14 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: لجر، Pera و بایننس

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 7 از 10

الگورند برای حل مشکل سه‌گانه بلاکچین یعنی امنیت، مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی ایجاد شد. این شبکه از مکانیزم اجماع اثبات خالص سهام استفاده می‌کند. با استفاده از این مکانیزم تنها دو سوم اجماع اعتبارسنجی‌ها برای تأیید و پردازش تراکنش‌ها انجام می‌شود. Chainalysis، یک شرکت تجزیه‌وتحلیل داده معروف که برای نظارت بر فعالیت‌های زنجیره‌ای استفاده می‌شود، با این شبکه بلاکچین همکاری کرده تا خدمات خود را روی آن عرضه کند. برای شرکت در استیکینگ ارز دیجیتال الگورند باید حداقل 1ALGO داشته باشید.

در سال 2022 روش استیکینگ این بلاکچین تغییراتی انجام داد تا به استیک کنندگان خود پاداش‌های حاکمیتی نیز بدهد. این پاداش شامل افرادی می‌شود که ارزهای دیجیتال ALGO خود را به مدت 3 ماه استیک می‌کنند. می‌توان گفت الگورند یکی از امیدوارکننده‌ترین پروتکل‌های لایه یک در بین بلاکچین‌هایی است که تابه‌حال ایجاد شده‌اند.

15- استیکینگ الروند (eGLD)

Elrond FI 1
نحوه استیک EGLD

بازدهی سالانه (APY): 10درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: کیف پول الروند و بایننس

صرافی برای خرید: کوکوین

امتیاز در coinbureau : 6 از 10

الروند یکی دیگر از پروژه‌های بلاک چین است که راهکاری برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم ارائه می‌کند. وجه تمایز آن با دیگر شبکه‌های بلاکچین استفاده از شاردینگ و الگوریتم اجماع اثبات سهام امن است.

بلاکچین الروند به‌جای اینکه از یک شبکه واحد ایجاد شده باشد، از خرده زنجیره‌هایی تشکیل‌شده که تراکنش‌های پردازش شده را روی متاچین پخش می‌کنند. هر 24 ساعت، گره‌هایی که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند، به قطعات جدیدی تبدیل می‌شوند و به‌این‌ترتیب از تبانی بین نودها پیشگیری می‌کنند. برای اینکه به یک نود در شبکه الروند تبدیل شوید به حداقل 2500EGLD نیاز دارید.

16- استیکینگ کرونوس (CRO)

بازدهی سالانه (APY): 14.75

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: کریپتو دات ارگ، کریپتو دات کام

صرافی برای خرید: کوکوین

امتیاز در coinbureau : 8 از 10

بلاکچین کرونوس توسط صرافی معروف کریپتو دات کام ساخته شده که یک صرافی متمرکز است که با هدف کپی کردن بایننس ایجاد شده است. بلاکچین کرونوس با استفاده از Cosmos SDK ایجاد شده است و با بلاکچین‌های کازماس و اتریوم سازگار است. علاوه بر این کرونوس اولین EVM در زنجیره کازماس به حساب می‌آید. این ویژگی بسیار باارزش است و به این معناست که بلاکچین کازماس امکان اجرای برنامه‌های مبتنی بر بلاکچین اتریوم را خواهد داشت.

مراقب باشید که این بلاک چین را با بلاکچین Crypto.org، که توسط Crypto.com ساخته شده، اشتباه نگیرید. کرونوس قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند را دارد و تنظیمات آن شبیه به زنجیره بایننس و بایننس اسمارت چین است.

رمزارز CRO ارز دیجیتال اختصاصی این شبکه است که بلاک چین را تقویت می‌کند. همچنین توسط Crypto.com برای تخفیف کارمزد در این پلتفرم معاملاتی، پرداخت پاداش وام‌دهندگان در پلتفرم و موارد دیگر استفاده می‌شود.

17- استیکینگ مینا (MINA)

mina protocol0 1
نحوه استیکینگ ارز دیجیتال مینا

بازدهی سالانه (APY): 11.46درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: کیف پول Auro و کراکن

صرافی برای خرید: کوکوین

امتیاز در coinbureau : 6 از 10

این شبکه برای حل مشکلات ذخیره‌سازی بلاک چین طراحی شده است. در شبکه بلاکچین مینا هرچه اندازه بلاکچین رشد کند، اعتبارسنجی برای ولیدیتورها سخت‌تر می‌شود زیرا فضای موردنیاز برای ذخیره دفتر کل روز به روز در حال افزایش است. اگر قصد دارید به یک ولیدیتور (اعتبارسنج) در بلاکچین مینا تبدیل شوید به‌راحتی با دستگاه گوشی هوشمند خود نیز می‌توانید به‌عنوان یک اپراتور گره کامل شرکت کنید.

18- استیکینگ دائو (CRV)

CRV featured Image 1 1
استیکینگ ارز دیجیتال

بازدهی سالانه (APY): 0.72 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: پلتفرم Curve DAO، Convex Finance

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 7 از 10

Curve DAO نماد اصلی Curve Finance است که یک صرافی غیرمتمرکز برای ارائه نقدینگی  از طریق انواع استیبل کوین‌ها ساخته شده است. ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند ارز دیجیتال CRV را به‌عنوان پاداش مشارکت دریافت کنند. همچنین اگر قصد استیکینگ این ارز دیجیتال را داشته باشید می‌توانید به‌عنوان پاداش ارز دیجیتال  veCRV را کسب کنید.

بسیاری از پروتکل‌های دیفای از این ارز دیجیتال برای رأی‌گیری در پلتفرم خود استفاده می‌کنند چراکه هولدرهای این رمزارز می‌توانند علاوه بر بازدهی، به پاداش‌های اضافی CRV برای استخرهای نقدینگی رأی دهند.

برای شرکت در استیکینگ CRV شما باید دارایی خود را به مدت 4 سال قفل کنید که زمان زیادی است. سایر پروتکل‌های DeFi، مانند Convex Finance، هولدرها را ترغیب به استیکینگ می‌کنند و به آن‌ها توکن‌های cvxCRV می‌دهند که می‌توان از آن‌ها برای مشارکت در سایر پروتکل‌های DeFi استفاده کرد.

19- استیکینگ اکسی اینفینیتی (AXS)

axie infinity axs token banner axs coin cryptocurrency concept vector 1
نحوه استیکینگ ارز دیجیتال بازی اکسی اینفینیتی

بازدهی سالانه (APY): 62.38 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: رونین و بایننس

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 5 از 10

اکسی اینفینیتی یک بازی بلاکچینی است که روی شبکه اتریوم ساخته شده است و از بازی‌های متحول کننده در حوزه NFT به حساب می‌آید. کاربران برای مشارکت در این بازی باید یکی از NFT ها به نام اکسی را خریداری کنند که می‌توان از آن برای مبارزه با سایر اکسی‌ها آموزش و توسعه داد تا بتوانند پاداش‌هایی کسب کنند.

سپس می‌توان این توکن ها را با ارزهای دیجیتال دیگر مبادله کرد. اکسی اینفینیتی یکی از بازی‌های محبوب بود که توانست تأثیر مثبتی برای ایجاد بازی‌های بازی برای کسب درآمد، حرکت برای درآمد و موارد دیگر داشته باشد.

AXS ارز دیجیتال اختصاصی درون بازی است که می‌توان آن را با ETH مبادله کرد. همچنین از این ارز دیجیتال برای حاکمیت اکوسیستم نیز استفاده می‌شود.

20-استیکینگ ایاس (EOS)

EOS (EOS)

بازدهی سالانه (APY): 33.27 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: کوکوین، بایننس

صرافی برای خرید: نوبیتکس

امتیاز در coinbureau : 7 از 10

هدف ایاس ایجاد یک سیستم عامل به شیوه بلاکچین است که با استفاده از آن ساخت dApp‌ توسط توسعه‌دهندگان بر روی زنجیره بلاکچین آسان‌تر شود. EOS.io سیستم عامل اصلی است که زنجیره بلوکی EOS را با استفاده از مکانیزم اجماع Delegated Proof-of-Stake (DPos) کنترل می‌کند. این مکانیزم شامل گروهی از تولیدکنندگان بلوک “رسمی” است که توسط هولدرهای ارز دیجیتال انتخاب می‌شوند. در حال حاضر برای استیکینگ ارز دیجیتال EOS هیچ حداقلی مشخص نشده است.

21- استیکینگ کوساما (KSM)

Kusama KSM 1
استیکینگ ارز دیجیتال کوساما

بازدهی سالانه (APY): 13.54 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: کیف پول Polkadot.js و کراکن

صرافی برای خرید: کوکوین

امتیاز در coinbureau : 6 از 10

کوساما یکی از شبکه‌های مرتبط با بلاکچین پولکادات است. درواقع ابتدا برنامه‌ها و ایده‌های نوآورانه در کوساما آماده شده و آزمایش می‌شوند و بازخوردهایی را از دنیای واقعی دریافت می‌کنند.

پس‌ازاینکه اصلاحات لازم انجام شد، نسخه تثبیت شده dApp در شبکه پولکادات راه‌اندازی می‌شود. در پلتفرم پولکادات تأکید بیشتر بر امنیت است تا سرعت. بسیاری از پروژه‌های پاراچین اکوسیستم پولکادات از این شیوه برای راه‌اندازی استفاده کرده‌اند.

KSM ارزدیجیتال اختصاصی برای ایمن‌سازی شبکه و پرداخت هزینه‌های تراکنش است. برای اینکه به یک ولیدیتور در کوساما تبدیل شوید به حداقل 50 تا از ارزهای دیجیتال KSM نیاز خواهید داشت. البته برای شروع استیک در این پلتفرم می‌توانید با 1KSM شروع کنید.

 22- استیکینگ The Graph(GRT)

بازدهی سالانه (APY): 128.15 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: متامسک و بایننس

صرافی برای خرید: کوکوین

امتیاز در coinbureau : 7 از 10

The Graph که ابتدا از نظر کاربران به‌عنوان نوعی گوگل برای داده‌های بلاک چین شناخته می‌شد، یک پروژه بلاک چین است که داده‌های جمع‌آوری شده از بلاک چین‌ها را جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل می‌کند و آن‌ها را در شاخص‌هایی به نام Subgraphs ذخیره می‌کند.

این اطلاعات در اختیار کاربران و برنامه‌هایی قرار می‌گیرد که اطلاعات مرتبط با یک شبکه بلاکچین را جستجو می‌کنند. Indexers و Delegator افرادی هستند که درخواست‌های شبکه را تأیید می‌کنند.

متصدیان در این بلاکچین برنامه‌نویسانی هستند که کیفیت زیرگراف‌ها را ارزیابی می‌کنند و مواردی را که از نظر آن‌ها مورد تأیید است، همراه با توکن‌های GRT برای پشتیبانی به شبکه ارسال می‌کنند. برای اینکه یک Indexer در شبکه گراف باشید باید با 100GRT کار خود را شروع کنید. برای Curators شدن هیچ حداقلی تعریف‌نشده و این افراد می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را نزد Indexers استیک کنند.

23- استیکینگ فانتوم (FTM)

بازدهی سالانه (APY): 4.3 درصد

پلتفرم موردنیاز برای استیکینگ: متامسک، کوکوین و بایننس

صرافی برای خرید: کوکوین

امتیاز در coinbureau : 7 از 10

فانتوم یکی از ارزهای دیجیتال است که به‌عنوان قاتل اتریوم شناخته می‌شود و با هدف برطرف کردن مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم ایجاد شده است. این بلاکچین از مکانیزمی به‌عنوان پروتکل Lachesis برای ایمن‌سازی شبکه خود استفاده می‌کند. شبکه اصلی این بلاکچین به‌عنوان Opera شناخته می‌شود و با ماشین مجازی اتریوم سازگار است، بنابراین امکان تعامل با بلاکچین اتریوم روی این شبکه فراهم است.

علاوه بر این فانتوم با زنجیره بایننس نیز امکان تعامل دارد و با استفاده از این شیوه می‌تواند کاربران خود را با استفاده از ترافیک متقابل موجود در هر دو زنجیره گسترش دهد.

ارز دیجیتال تخصصی فانتوم FTM است که در شبکه اصلی Opera برای تأمین انرژی اکوسیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اینکه به یک اعتبارسنج در فانتوم تبدیل شوید می‌توانید 500 هزار از رمزارز FTM را خریداری کنید. اما اگر قصد استیکینگ ارز دیجیتال FTM را دارید می‌توانید با میزان خیلی کمتری شروع به کار کنید.

نحوه انتخاب یک پلتفرم برای استیکینگ ارز دیجیتال

با معرفی پروژه‌های بلاکچینی که می‌توان در آن‌ها استیکینگ انجام داد، سعی کردیم دید نسبتاً مناسبی از بهترین پروژه‌ها برای استیک ارز دیجیتال به شما بدهیم. حال که احتمالاً تصمیم گرفته‌اید کدام یک از رمزارزها را برای استیک انتخاب کنید، در قدم بعدی باید یک صرافی یا یک کیف پول مناسب برای هولد دارایی خود انتخاب کنید. قطعاً امنیت یکی از مسائلی است که باید در این رابطه به آن توجه کنید. از بُعد امنیتی دو نوع کیف پول وجود دارد: حضانتی و غیر حضانتی.

استیکینگ حضانتی

در این نوع پلتفرم‌ها مسئولیت تمام دارایی با خود شما خواهد بود. در این حالت شما با یک پلتفرم دیفای تعامل دارید که خدمات استیکینگ ارز دیجیتال ارائه می‌کند. می‌توانید کیف پول وب3 یا ولت سرد خود را به پلتفرم متصل کنید و دارایی موردنظر خود را استیکینگ کنید. با اینکه در زمان استیک رمزارز، شما دیگر به دارایی خود دسترسی نخواهید داشت، اما تمام دارایی به‌طور کامل متعلق به شما است.

بنابراین در استیکینگ به روش حضانتی، شما تنها کسی هستید که کلید خصوصی خود را در اختیار دارید. اشکال این روش این است که اگر کلید خصوصی را فراموش یا گم کنید، هیچ راهی برای بازیابی دارایی‌های شما وجود نخواهد داشت. مزیت آن نیز این است که احتمال هک و سرقت دارایی شما کاهش پیدا می‌کند و همین‌طور نیازی به اعتماد به صرافی یا نهاد خاصی نخواهید داشت.

استیکینگ غیر حضانتی

در این حالت شما به یک نهاد متمرکز برای نگهداری کلید خصوصی خود اعتماد می‌کنید. در این حالت شما مالکیت دارایی‌های خود را به پلتفرم موردنظر محول می‌کنید. بنابراین در این روش شما میزان وجوه موردنظر خود را به یک پلتفرم واریز می‌کنید. در این حالت این ریسک را باید بپذیرید که هر اتفاقی که برای آن واحد تجاری بیفتد و وجوه شما از بین برود، شما دارایی خود را از دست خواهید داد. البته بسیاری از پلتفرم‌ها به‌مرورزمان در حال استفاده از بیمه برای دارایی‌های موجود در خزانه خود هستند.

اگر ازجمله افرادی هستید که ممکن است کلید خصوصی خود را فراموش یا گم کنید، احتمالاً این گزینه برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

صرف‌نظر از اینکه کدام گزینه را برای استیکینگ رمزارزهای خود انتخاب می‌کنید، باید به موارد زیر در مورد انتخاب یک پلتفرم استیک توجه کنید:

1- امنیت

شما باید قبل از انتخاب و استفاده از یک پلتفرم برای استیکینگ ارز دیجیتال خود، این سؤال‌ها را از خودتان بپرسید که پلتفرم موردنظر چه برنامه امنیتی دارد؟ آیا به قراردادهای هوشمند آن حسابرسی می‌شود؟ آیا سابقه هک در کارنامه کاری خود دارد؟ اگر بله، پس‌ازآن چه برنامه‌هایی برای پیشگیری از هک مجدد انجام داده است؟ آیا پس از هک، وجوه کاربران را بازگردانده است؟ پلتفرم موردنظر چه مدت است که شروع به فعالیت کرده است؟

با اینکه همه پیشرفت‌ها در ارزهای دیجیتال با سرعت چشمگیری پیش می‌رود، طول مدت فعالیت یک پلتفرم اهمیت دارد. برنامه‌هایی که در مدت‌زمان زیادی توانسته‌اند در رویارویی با چالش‌های مختلف، مقاومت کنند، احتمالاً امکانات بهتری را در اختیار شما قرار خواهند داد.

2- جامعه پلتفرم

توسعه‌دهندگان و موسسه‌ای پلتفرم چه سابقه‌ای در صنعت ارز دیجیتال دارند؟ آیا پیش‌ازاین در پروژه‌های دیگری مشارکت داشته‌اند یا اینکه پلتفرم موردنظر اولین سرمایه‌گذاری آن‌ها محسوب می‌شود؟ اگر پیش‌ازاین پروژه‌ای در حوزه ارز دیجیتال انجام داده‌اند، چطور پیش رفته است؟

3- میزان شهرت پلتفرم

جامعه ارزدیجیتال در مورد پلتفرمی که شما انتخاب کرده‌اید، چه نظری دارند؟ علاوه بر شبکه‌های اجتماعی رسمی پلتفرم، شما می‌توانید از انجمن‌های عمومی موجود در پلتفرم‌هایی مانند توییتر یا ردیت برای تحقیق درباره میزان شهرت پلتفرم استیکینگ ارز دیجیتال استفاده کنید.

برخی از وب‌سایت‌ها به تحلیل و بررسی این پلتفرم‌ها می‌پردازند و به آن‌ها امتیاز می‌دهند، بد نیست این موارد را نیز مطالعه کنید و نظر افراد مختلف را مطالعه کنید.

4- میزان بازدهی

توجه داشته باشید که میزان بازدهی سالانه با درصد بالا، به‌خصوص درباره پلتفرم‌هایی که به شکل مضحکی رقم‌های بالا پیشنهاد می‌کنند، نیاز به بررسی بیشتر دارند. قبل از استیکینگ ارز دیجیتال در یک پلتفرم خاص حتما به این موارد فکر کنید: چرا یک پلتفرم بازدهی زیادی ارائه می‌کند؟ با اینکه همه ما می‌دانیم افزایش میزان استیک در یک پلتفرم باعث امنیت شبکه می‌شود، اما در مورد پلتفرم‌هایی که بازدهی زیادی ارائه می‌کنند باید مراقب باشید، ممکن است آن‌ها دارایی شما را برای مصارف دیگری بخواهند، مانند سرمایه‌گذاری مجدد یا موارد دیگر.

توجه داشته باشید که پروژه‌های راگ پول از این شیوه برای فریب افراد استفاده می‌کنند. در این پروژه‌ها معمولاً صاحبان پروژه تصمیم دارند قبل از شروع و اجرای پروژه تمام رمزارزها را جمع‌آوری کنند. در این پروژه‌ها معمولاً مدت‌زمان استیک طولانی است و احتمالاً اجازه برداشت حتی پس از اتمام دوره استیکینگ نیز برای شما امکان‌پذیر نیست.

5- به T&C ها توجه کنید

به‌طورکلی استیکینگ ارز دیجیتال کار ساده است اما ممکن است پس از انجام دادن آن، به موانعی برخورد کنید. ممکن است در برخی از پلتفرم‌ها با کاهش دوره‌های سرمایه‌گذاری مواجه شوید و سود سرمایه‌گذاری شما، بسیار مبهم شود. در این حالت ممکن است که دارایی شما به‌طور کامل در معرض خطر قرار نگرفته باشند، اما همچنان در اختیار شما قرار ندارند.

همچنین باید به حداقل مبلغ لازم برای استیک توجه کنید و همین‌طور نحوه محاسبه پاداش‌ها را بررسی کنید.

مزایای استفاده از استیکینگ ارز دیجیتال

پروژه‌های ارزدیجیتال ارتباط زیادی با میزان پذیرش توسط جامعه دارند. هرچه میزان کاربرانی که از یک پلتفرم مبتنی بر ارزدیجیتال، بیشتر باشد، احتمال پیشرفت آن نیز بیشتر خواهد بود. این استدلال در رابطه با اعتبارسنج‌های هر پروژه نیز صادق است. هرچه تعداد اعتبارسنج‌ها بیشتر باشد و از نظر جغرافیایی پراکندگی مناسبی داشته باشند، تمرکز در این پروژه‌ها کاهش پیدا می‌کند و به افزایش امنیت کمک خواهد کرد. همچنین فعالیت به‌عنوان اعتبارسنج می‌تواند باعث کسب سود برای کاربران باشد که یک مسئله برد-برد است.

استیکینگ ارز دیجیتال

یکی دیگر از مزایای استیکینگ ارزدیجیتال ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری شما خواهد بود. اگر در سهام، اوراق قرضه و دارایی‌های دیگر سرمایه‌گذاری انجام داده‌اید، استیکینگ ارزدیجیتال می‌تواند به سبد شما تنوع ببخشد.

اگر فقط بخشی از دارایی خود را به استیک رمزارز اختصاص دهید، درصورتی‌که اوضاع خوب پیش نرود، چیز زیادی از دست نداده‌اید، اما اگر اوضاع خوب پیش برود می‌توانید درآمد غیرفعال برای خود ایجاد کنید. بنابراین پیشنهاد می‌شود که برای شروع با مبالغ بسیار کم اقدام کنید.

همچنین استیکینگ ارزدیجیتال می‌تواند به  شما کمک کند که اطلاعات مناسبی در رابطه با ارزهای دیجیتال که به اعتقاد بسیاری از افراد، آینده پول خواهند بود، کسب کنید.

ریسک‌های استیکینگ ارزدیجیتال

در مورد سرمایه‌گذاری باید همیشه ریسک‌ها را در نظر بگیرید. به‌طورکلی سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی با ریسک همراه است. استیکینگ ارزدیجیتال نیز از این قاعده پیروی می‌کند و البته ممکن است ریسک‌های بیشتری داشته باشد. این ریسک‌ها ممکن است مربوط به پروژه موردنظر باشد، اینکه آیا پروژه موردنظر در بلندمدت دوام خواهد داشت؟

اعتباردهنده‌ها و شرکای تجاری تأثیر زیادی بر امنیت دارایی شما خواهد داشت. همچنین روش نگهداری و استیکینگ که انتخاب می‌کنید می‌تواند در ریسک سرمایه‌گذاری شما مؤثر باشد.

یک ریسک دیگر درباره استیکینگ رمزارز این است که زمانی که شما استیک می‌کنید، عملاً به دارایی خود دسترسی نخواهید داشت. در طول این دوره ممکن است قیمت ارز دیجیتال کاهش جدی داشته باشد و شما نمی‌توانید هیچ اقدامی انجام دهید.

بنابراین باید میزان کمی از دارایی خود را که در بلندمدت نیازی به فروش آن ندارید، اقدام به استیکینگ در ارز دیجیتال کنید.

همچنین باید این موارد را بررسی کنید و با ریسک‌های آن‌ها آشنا شوید: اینکه آیا ممکن است یک ارز دیجیتال را خریداری کنید و قیمت آن پس از مدت‌زمانی صفر شود؟ در چنین شرایطی آیا حاضر به پذیرفتن این ریسک هستید یا خیر؟

سؤال دیگری که باید از خودتان بپرسید و ریسک آن را بررسی کنید این است که آیا ممکن است اعتبارسنجی که به او اعتماد می‌کنید، یک بازیگر بد در اکوسیستم باشد و تمام وجوه شما را مصادره کند؟ باید پلتفرمی را انتخاب کنید که در آن حداقل ریسک وجود داشته باشد و پاسخ به این سؤال “خیلی بعید” باشد.

کجا استیکینگ ارزدیجیتال انجام دهیم؟

1- استخرهای استیکینگ ارزدیجیتال

استخرهای استیکینگ درواقع نوعی خدمات تأمین مالی جمعی هستند که توسط اعتبارسنج‌ها شروع به کار کرده‌اند. فارغ از حداقل میزان ارز دیجیتال موردنیاز برای یک استخر استیک، هرچه تعداد اعتبارسنج‌ها بیشتر باشد، شانس بیشتری برای ایجاد بلاک و کسب پاداش دارد.

اگر یکی از این استخرها را برای استیک انتخاب کنید، می‌توانید بخشی از پاداش را متناسب با سهم خود در استخر، کسب کنید. تعامل با این نوع استخرهای استیک، نیازمند ایجاد یک کیف پول است، بنابراین معمولاً به شکل حضانتی مدیریت می‌شود.

2- صرافی‌های متمرکز

صرافی‌های متمرکز ازجمله مواردی هستند که دارایی‌ها را به شکل غیر حضانتی مدیریت می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت این پلتفرم‌ها در ازای مراقبت از دارایی‌های شما و پاداشی که به شما ارائه می‌کنند، به نحوی مالکیت شما را سلب می‌کنند. همچنین باید به این موضوع توجه داشته باشید که اگر صرافی‌های متمرکز را برای استیکینگ ارز دیجیتال انتخاب می‌کنید ممکن است یک فاصله زمانی بین توزیع پاداش در بلاک چین و پرداخت آن به شما وجود داشته باشد.

اولین موضوعی که در رابطه با صرافی‌های متمرکز باید به آن توجه کنید، بحث امنیت است. در چنین شرایطی شاید انتخاب صرافی‌های بزرگ برای تضمین ایمنی وجوه شما، گزینه‌های مناسب‌تری باشد.

3- Staking-as-a-Service

استیکینگ به‌عنوان یک سرویس یا SaaS به شما این امکان را می‌دهند تا بدون اینکه نیاز به دانش فنی زیادی داشته باشید، سرمایه خود را استیک کنید. این مدل از استیک باعث پیشرفت زیادی در زمینه استیکینگ ارزهای دیجیتال شده است.

به‌طور خلاصه، این سازمانی است که به شما کمک می‌کند تا بدون نگرانی در مورد جنبه‌های فنی اعتبارسنج بودن، وارد استیکینگ شوید. صرافی‌های متمرکز نمونه‌ای از Staking as-a-Service (SaaS) هستند، اما مراکز مالی دیگری نیز این خدمات را ارائه می‌دهند. SaaS ها شامل مدیریت‌های حضانتی و غیر حضانتی هستند. اگر تصمیم گرفتید این موارد را برای استیک انتخاب کنید، باید توجه داشته باشید که معمولاً از شما خواسته می‌شود تا کیف پولی را انتخاب کنید که با شبکه بلاکچین موردنظر سازگاری داشته باشد.

استیکینگ ارز دیجیتال در یک نگاه

در این مطلب سعی کردیم یک ایده کلی درباره نحوه استیکینگ ارز دیجیتال، پلتفرم‌های مناسب برای استیک رمزارز، ریسک‌ها و مزایای استیکینگ و همین‌طور موارد بااهمیت دیگر را با شما به اشتراک بگذاریم. شما می‌توانید یک فهرست برای خود ایجاد کنید و متناسب با اولویت‌های خود، ابتدا پروژه‌های مناسب برای استیک را بررسی کنید. پس‌ازآن می‌توانید به سراغ انتخاب پلتفرم و نحوه استیک ارز دیجیتال بپردازید و یکی از انواع پلتفرم‌هایی که متناسب با پروژه انتخابی شماست را انتخاب کنید. ما در این مطلب به پروژه‌های مختلف از منظرهای مختلف نگاه کردیم و به آن‌ها امتیاز دادیم، اما ممکن است دیدگاه شما کاملاً متفاوت باشد و امتیازی که شما به هر پروژه می‌دهید کاملاً متفاوت باشد.

توجه داشته باشید که ایران بروکر هیچ‌گونه پیشنهاد سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌کند و عواقب تصمیم‌های سرمایه‌گذاری به عهده خود اشخاص هست. بنابراین در انتخاب پروژه و همین‌طور پلتفرم سرمایه‌گذاری دقت کافی داشته باشید.

سؤالات متداول استیکینگ

آیا استیکینگ ارز دیجیتال امن است؟

در مقایسه با دیگر فعالیت‌های مرتبط با حوزه دیفای می‌توان گفت استیک ارز دیجیتال از ریسک نسبتاً کمتری برخوردار است. همچنین درباره روش‌های حضانتی یا غیر حضانتی و میزان ریسک و امنیت هر کدام باید اطلاعات کافی داشته باشید. هر کدام از این موارد میزانی ریسک متوجه سرمایه شما خواهند کرد.

آیا استیکینگ ارز دیجیتال می‌تواند شما را ثروتمند کند؟

اگر موفق شوید یکی از پروژه‌های مناسب را در زمان مناسبی انتخاب کنید، ممکن است بازدهی خوبی نصیبتان شود. اما کسب درآمد از استیک ارز دیجیتال نیازمند صرف زمان کافی و شناخت پروژه‌ها و پلتفرم‌های استیک است.

کدام ارزهای دیجیتال برای استیکینگ بهتر است؟

شما باید پروژه‌ای را برای استیک انتخاب کنید که می‌توانید به آن اعتماد کنید. باید مطمئن شوید که به اندازه کافی تحقیق انجام داده‌اید و میزانی از دارایی خود را استیک کنید که مطمئنید برای مدت‌زمانی به آن احتیاج ندارید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.