ارز دیجیتال

چارلز هاسکینسون خالق کاردانو کیست؟ 

ارز دیجیتال

مطالعه در 5 دقیقه

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) فردی کارآفرین در حوزه‌ی فناوری است که در کلرادو ایالات متحده به دنیا آمده و در رشته‌ی ریاضیات تحصیل کرده است. هاسکینسون در ابتدا مشغول به کار مشاوره بود و بعد از آنکه متوجه پتانسیل بالای ارزهای دیجیتال با توجه به محدودیت عرضه‌ی بیت کوین شد، کار مشاوره را رها کرد و تمام تمرکز خود را بر ارزهای دیجیتال گذاشت.

او در اواخر سال ۲۰۱۳ یک شبکه غیر متمرکز اولیه به نام BitShares را راه اندازی کرد و به دنبال آن در حوزه‌ی آموزش بیت کوین فعالیت کرد و طی آن با ویتالیک بوترین آشنا شد و به همراه چند نفر دیگر اتریوم را راه اندازی کردند. بوترین بنیانگذار ارز دیجیتال محبوب اتریوم است. 

چارلز هاسکینسون

هاسکینسون با وجود اینکه مدیر عامل اتریوم بود اما دچار اختلاف نظرات جدی با بوترین در مورد اتریوم شد و در نهایت در ژوئن ۲۰۱۴ از آن پروژه کناره گیری کرد. سپس او به همراه جرمی ورد که یکی دیگر از تاسیس کنندگان اتریوم بود شرکت توسعه شخص ثالث جدیدی به نام Input Output (IOHK) را راه اندازی کردند. در حال حاضر این شرکت با مدیر عاملی هاسکینسون در حال خدمات‌رسانی به موسسات، دانشگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ جهت ساخت بلاکچین‌های مختلف و تولید ارز‌های دیجیتال است.

این شرکت با ارائه‌ی خدمات مالی به بیش از سه میلیارد نفر در کل جهان در حال مقابله با حکومت‌ها و نظام‌های مالی غیر شفاف و ناعادلانه است. کاردانو مهم‌ترین خروجی پروژه‌های این شرکت بوده که این پلتفرم بر پایه‌ی شبکه‌ی بلاک چین بوده و طی قراردادی هوشمند از یک ارز دیجیتال داخلی به نام ADA استفاده می‌کند. 

هاسکینسون با حمایت مالی خود از چندین آزمایشگاه تحقیقات فناوری مهم در دنیا مانند دانشگاه ادینبورگ، موسسه‌ی فناوری اتوکیو و دانشگاه وایومینگ به انتقاد از مصرف انرژی بالای بیت کوین پرداخته و به مصرف بهینه‌ی انرژی کاردانو اشاره دارد. او همواره نقش به سزایی در تغییر درک مردم از فناوری بلاکچین و رمز ارز‌ها با برگزاری مبارزات انتخاباتی ایفا کرده است.

چارلز هاسکینسون و کاردانو

چارلز هاسکینسون در سپتامبر 2017، بلاک چین کاردانو (Cardano) را به جامعه ارز دیجیتال معرفی کرد. همچنین چارلز بیان کرد که هدف او از ایجاد این بلاک چین جدید ایجاد یک پروژه نسل سوم از بلاک چین (بلاکچین 0.31) است. درواقع کاردانو بر پایه فناوری پیشگام بیت کوین (نسل اول) و اتریوم (نسل دوم) ساخته شده است.

در مارس ۲۰۲۱ کاردانو اعلام کرد که کاربران می‌توانند روی شبکه بلاک چین کاردانو، ارزهای دیجیتال خود را ایجاد کنند، دقیقاً چیزی شبکه به ارزهای دیجیتالی که روی اتریوم ایجاد می‌شود. همچنین توسعه‌دهندگان و کاربران می‌توانند توکن های غیر مثلی (NFT) یا استیبل کوین‌های خود را روی کاردانو ایجاد کنند.

کاردانو نیز مانند بسیاری از بلاک چین‌هایی که در حال حاضر وجود دارند با هدف افزایش مقیاس‌پذیری و کاهش مصرف به وجود آمد.

چارلز هاسکینسون

طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده، مکانیزم اجتماع کاردانو به نام اوروربروس توسط تیمی از دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران از دانشگاه ادینبورگ، دانشگاه توکیو و سایر مؤسسات ایجاد شده است.

این دانشمندان هدف خود را از ایجاد مکانیزم اجماع اوروربروس، ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز بوده که بتواند تراکنش‌ها را به شکلی امن و با مقیاس‌پذیری قابل‌قبول اعتبارسنجی کند. همچنین از اهداف این تیم ایجاد یک بلاک چین کارآمد از نظر مصرف انرژی بوده است.

از زمان شروع کار چارلز هاسکینسون نگاه بسیار روشن و مثبتی به پروژه کاردانو داشت و آن را به عنوان آینده ارزهای دیجیتال می‌دید. او به این پروژه به چشم یک ارز بدون بانک برای ارائه به کشورهای در حال توسعه نگاه می‌کند. پایداری زیادی که شبکه داخلی بلاکچین کاردانو دارد، باعث می‌شود تا این پلتفرم پتانسیل تسلط بر بازارهای سرمایه را داشته باشد.

کاردانو در مورد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز به نوعی از اتریوم تقلید می‌کند. اما توسعه این شبکه در مسیر بهینه‌تری نسبت به اتریوم قرار دارد. به همین دلیل هم هست که چارلز هاسکینسون اسم این پروژه را از روی نام ریاضی‌دان افسانه‌ای ایتالیایی، Gerolamo Cardano (جرلامو کاردانو) انتخاب کرد.

نقل قولی از چارلز هاسکینسون

می‌گویند که اتریوم به اثر شبکه دست پیدا کرده است اما این فقط یک دروغ بزرگ در فضای ما است؛ زیرا به ازای ساخت هر Dapp (برنامه‌ی غیرمتمرکز) روی اتریوم به هزار دستگاه تلفن همراه نیاز است. آن‌ها ادعا می‌کنند که شبکه‌ها‌ی غالب هستند؛ بله هستید اما این مثل آن است که بگوییم اتریوم مانند بزرگترین ماهی در داخل یک برکه‌ی خیلی کوچک است که در کنار اقیانوس قرار دارد. در واقع هیچ کس تا به حال به اثر شبکه دست پیدا نکرده است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید