ارز دیجیتال

شت کوین چیست؟ 4 راه تشخیص شت کوین‌ها

ارز دیجیتال

مطالعه در 13 دقیقه

باوجود آن‌که ارزهای دیجیتال از محبوبیت بالایی برخوردار هستند اما افراد سودجویی وجود دارند که همیشه به دنبال سواستفاده از افراد کم تجربه هستند. بیشتر کوین‌های موجود در بازار با هدف اراپه خدمات به کاربران یک شبکه بلاکچین ایجاد شده اند، اما در این بین برخی از این ارزها نیز وجود دارند که دارای ارزش واقعی خاصی نبوده و در بین فعالان بازار ارزهای دیجیتال به عنوان شت کوین شناخته می‌شوند.

معمولا ارزهای دیجیتالی که دارای هدف مشخصی نیستند با اصطلاح تحقیرآمیز شت کوین معرفی می‌کنند. با این وجود بر اساس نظرات شخصی می‌توان این اصطلاح را برای هر ارز دیجیتال دیگری نیز به کار برد. این کوین‌ها یا یک کپی از نسخه‌ای معروف هستند و یا به عنوان پروژه‌ای جدید معرفی می‌شوند. با ایران بروکر همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره شت کوین‌ها با شما در میان بگذاریم.

نحوه‌ی عملکرد شت کوین‌ها به چه شکل است؟

ساتوشی ناکاموتو با ارائه‌ی بیت کوین در سال ۲۰۰۹، باعث افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال در میان بسیاری از مردم گردید. در پی موفق شدن بیت کوین مشاغل زیادی در حوزه‌ی فناوری بلاک چین ایجاد شدند و پروژه‌های بسیاری را در ارتباط با رمزارزها راه اندازی کردند.

معمولا اکثر آلت کوین‌ها از اصول اولیه‌ی بیت کوین تبعیت کرده و بر پایه‌ی آن عمل می‌کنند. گروه پشتیبانی و توسعه‌ی یک کوین در وایت پیپر خود تعداد کوین قابل دسترس را اعلام می‌کند. به عنوان مثال تعداد کل بیت کوین قابل عرضه ۲۱ میلیون کوین و میزان اتریوم قابل دسترس حدود ۱۸ میلیون کوین اعلام شده است.

با ایجاد محدودیت در عرضه‌ کوین‌ها، سرمایه‌گذاران می‌دانند که عرضه آن در یک مقطع زمانی محدود شده و در نتیجه ارزش آن بالا می‌رود؛ اما در صورتی‌که توکن‌های صادر شده بیشتر از مقدار وعده داده شده باشند، باعث پایین آمدن ارزش آن خواهد شد.

با ثابت بودن میزان عرضه ارزهای دیجیتال، عامل تعیین کننده ارزش آن‌ها فاکتور تقاضا خواهد بود. با توجه به آنکه شت کوین‌ها هدف مشخصی ندارند و مورد تقاضای واقعی چندانی قرار نمی‌گیرند، ارزش آن‌ها فقط بر اساس حدس و گمان تعیین می‌شود. بسیاری اعتقاد دارند که شت‌کوین‌ها صرفا به خاطر وجود داشتن ارزش دارند.

نحوه‌ی عملکرد شت کوین‌ها به چه شکل است؟

مشخصات اصلی شت کوین‌ها چیست؟

به دلیل آنکه اکثر شت کوین‌ها از یک الگوی مشخص استفاده می‌کنند، شناسایی آن‌ها کار دشواری نخواهد بود. در صورتی‌که یک شت کوین پس از راه اندازی چندان مورد توجه قرار نگیرد، معمولا قیمت در همان حوالی نقطه عرضه باقی می‌ماند؛ اما با افزایش نرخ سود و تعداد سرمایه‌گذاران قیمت ناگهان بالا رفته و معمولا انتشار دهندگان توکن با رسیدن به سود‌های کوتاه مدت خود شروع به فروش توکن‌ها در بالاترین نقطه‌ی قیمتی کرده و در نتیجه قیمت به شدت افت می‌کند؛ به‌این‌ترتیب تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران در دام توکن‌های فاقد ارزش گیر می‌افتند.

ارزش پایین شت کوین‌ها باعث می‌شود که تعداد کمی از سرمایه گذاران با ورود حجم پول‌های نه چندان بالا، قیمت را دستخوش تغییر قرار داده و با کم‌ترین تلاش باعث افزایش ناگهانی قیمت شوند. عموما مهم‌ترین مشخصه شت کوین‌ها عدم وجود یک هدف مشخص است؛ به‌طوری‌که بسیاری از کوین‌های اصلی مانند بیت کوین با هدف انجام تراکنش‌های مطمئن، قابل اعتماد و شفاف برای یک شبکه پرداخت غیر متمرکز طراحی شده‌اند.

همچنین اتر به عنوان کوین اصلی بلاک چین اتریوم جهت اعتبارسنجی و تامین امنیت شبکه ساخته شده است. از دیگر آلت کوین‌ها می‌توان به بایننس کوین که متعلق به صرافی بایننس است، اشاره کرد. بایننس این کوین را با هدف کاهش هزینه‌ها و تقویت شبکه بلاک چین خود ساخته و آن را ارائه کرده است. تفاوت شت کوین‌ها با این قبیل کوین‌ها در آن است که شت کوین‌ها دارای چنین اهداف مشخص و واضحی نیستند.

یک راه دیگر برای شناخت شت کوین‌ها، بررسی گذشته تاریخی پروژه آن‌ها است (البته در صورتی که پیشینه‌ای وجود داشته باشد). چنانچه پروژه نسخه کپی برداری شده از پلتفرم دیگری باشد و یا وایت پیپر نداشته باشد، احتمال شت کوین بودن آن ارز دیجیتال بسیار زیاد خواهد بود. همچنین برخی پروژه‌ها وایت پیپر دارند اما نسخه کپی برداری شده از پلتفرم‌های دیگر هستند که در این صورت اعتماد به چنین کوین‌هایی چندان منطقی نخواهد بود.

تحقیقاتی که قبل از خرید یک از دیجیتال باید انجام شود.

دانستن برخی نکات قبل از خرید یک ارز دیجیتال به اندازه دانستن مشخصات شت کوین‌ها اهمیت دارد. با دانستن نکات زیر متوجه خواهید شد که پروژه مورد نظر در دسته شت کوین‌ها قرار دارد یا خیر.

تحقیقاتی که قبل از خرید یک از دیجیتال باید انجام شود.

بررسی کامل وایت پیپر پروژه

مهم‌ترین فاکتور قابل توجه هنگام شناسایی شت کوین‌ها، بررسی وایت پیپر پروژه است. در صورتی‌که یک پروژه حاوی وایت پیپر نباشد احتمال شت کوین بودن آن بسیار زیاد است. نحوه نگارش وایت پیپر فاکتور دیگری است که توجه به نوشته‌های خوانا و بدون غلط به زبان انگلیسی بسیار اهمیت دارد؛ چنانچه وایت پیپر حاوی اشتباهات نگارشی یا تایپی باشد، قابل اعتماد بودن آن ارز دیجیتال زیر سوال خواهد رفت. یک رمز ارز معتبر قطعا نیاز به یک وایت پیپر خوانا و باکیفیت دارد.

نکته مهم دیگر در وایت پیپر، بررسی وعده‌های داده شده توسط تیم توسعه دهنده پروژه است. سازندگان شت کوین‌ها با علم بر آن‌که بسیاری از مردم ‌وایت پیپر را مطالعه نمی‌کنند از این موضوع بهره برده و چشم اندازها و اهداف پروژه را بسیار زیباتر جلوه می‌دهند؛ در حالی‌که نحوه‌ رسیدن به آن‌ها هیچگاه توضیح داده نخواهد شد. به عنوان مثال، ممکن است وایت پیپر یک پروژه وعده یک سیستم پرداخت جهانی را بدهد اما از نحوه رسیدن به آن سخنی به میان نیاورد.

یکی دیگر از هشدار‌های خطر می‌تواند به کار بردن بیش از حد عکس‌ها و تصاویر باشد. وایت پیپر نباید به راحتی قابل خواندن باشد؛ زیرا در اصل برگه‌ای برای توضیح جزئیات فنی یک پروژه است. بنابراین قابل فهم کردن این برگه‌ها به وسیله‌ی تصاویر می‌تواند هشدار دهنده باشد. از طریق بررسی وایت پیپر قابل اعتماد مانند بیت کوین، اتریوم و کاردانو راه‌حل مناسبی برای تشخیص بهتر وایت پیپر خوب و بد از یکدیگر است. نمونه وایت پیپر قابل اعتماد شامل موارد زیر هستند:

  • چشم‌انداز پروژه
  • خلاصه‌ای از اهداف پروژه مانند حل مشکلاتی خاص و ارائه راه‌حل مناسب و دلیل انجام آن کار
  • شرح نحوه اجرای پروژه به همراه جزئیات
  • ترسیم نقشه راه معتبر
  • تعیین شرایط عرضه اولیه پروژه
  • اطلاعات فنی در خصوص هدف پروژه، نوع آن، مکانیسم انجام کار و سیستم توکنومیک اجرایی

عرضه اولیه‌هایی که ممکن است شت کوین باشند

یکی از راه‌هایی که سرمایه گذاران می‌توانند به واسطه آن به توکن‌های یک ارز دیجیتال دسترسی پیدا کنند خرید عرضه‌ اولیه کوین (ICO) مورد نظر است. چنانچه توسعه‌دهندگان یک پروژه تخفیفی بیش از ۳۰ درصد را در ICO ها به خریداران پیشنهاد کنند، این می‌تواند همان هشدار خطر باشد که شاید کوین مورد نظر یک شت کوین است. پیشنهاد فروش یک کوین با قیمتی پایین، فرصت را برای تخلیه (دامپ) آن کمی بالاتر از قیمت عرضه اولیه برای سودجویان فراهم می‌کند.

حتی اگر توکن‌ها بعد از عرضه‌ی اولیه کوین توسط سازندگان آن نگهداری شوند باز هم خطر اینکه تعداد قابل توجهی کوین ارزان قیمت در اختیار تعداد کمی از افراد قرار گرفته باشد، وجود دارد و آن‌ها می‌توانند بر یک پروژه سلطه داشته باشند.

یکی دیگر از علائم هشدار دهنده شت کوین‌ها عدم وجود محصولی خاص و یا وجود کد یا نسخه‌های آزمایشی است. همچنین اگر پروژه‌ای قصد ایجاد انگیزه در بین سرمایه‌گذاران برای خرید توکن خود را داشته باشد بایستی احتیاط کنید؛ زیرا پروژه‌ای که به نحوه عملکرد خود اعتقاد دارد نیازی به ترغیب افراد نخواهد داشت. حتی اگر علاقه‌ای به فناوری ندارید بهتر است که از فعال بودن یا نبودن گیتاب یک پروژه با خبر شوید. چنانچه محصولات مورد نظر به‌صورت آزمایشی در دسترس باشند، بهتر است قبل از هر کاری آن را ارزیابی کنید.

یکی دیگر از کار‌های مفید تحقیق درباره اعضای پروژه است. مدارک و سوابق آن‌ها را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که در پروژه‌های ارز دیجیتال پیشین موفق نشده بودند، بهتر است احتیاط کنید. بررسی نحوه عملکرد اعضای تیم در رسانه‌های اجتماعی نیز حائز اهمیت است و در صورتی که پروفایل آن‌ها غیر فعال باشد، نکته منفی برای آن‌ها محسوب خواهد شد. دقت کنید که مدیر تیم دارای نام مستعار نباشد و فردی قابل شناسایی، رهبری کار را بر عهده داشته باشد؛ زیرا دلیلی برای ناشناس بودن وجود ندارد هرچند خالق بیت کوین ناشناس است که دلیل آن متفاوت است.

آیا شت کوین‌ها برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند؟

در کل سرمایه‌گذاری روی شت کوین‌ها به دلیل ریسک بالایی که دارند ترسناک است. در ضمن اکثر شت کوین‌ها شامل حرکات دامپ یا پامپ ناگهانی هستند که فقط افراد نزدیک به پروژه از آن با خبر می‌شوند؛ بنابراین طی این حرکات جهشی افراد نزدیک به پروژه شروع به تخلیه کرده و مابقی سرمایه‌گذاران با تعدادی کوین دیجیتال بی‌ارزش باقی می‌مانند. اینکه آلت کوین‌های دارای ارزش بازار کوچک می‌توانند بازدهی بالایی داشته باشند، غیر قابل انکار است؛ اما باید بسیار خوش شانس باشید که در زمان مناسبی اقدام به فروش کنید. در غیر این‌صورت احتمال از بین رفتن کل سرمایه اولیه نیز وجود دارد.

از کجا می‌توان شت کوین‌ها را خریداری کرد؟

با توجه به آنکه هر آلت کوین را می‌توان بر اساس تفکرات شخصی یک شت کوین در نظر گرفت؛ بنابراین پیشنهاد خرید شت کوین از منابعی خاص کاری بسیار دشوار به نظر می‌رسد. اما چون شت کوین‌ها معمولا ارزش بازار کوچکی دارند پس پیدا کردن آن‌ها در صرافی‌های ارز‌های دیجیتال بزرگ مانند بایننس و کوین بیس معقول نیست. چنین صرافی‌هایی معمولا کوین‌هایی را که به طور کامل بررسی شده‌اند و در لیست قرار گرفته‌اند را استفاده می‌کنند. این در حالی است که کمتر شت کوینی دارای چنین شرایطی است. از طرف دیگر، این احتمال وجود دارد که صرافی غیر متمرکز، کوین‌های دارای ارزش بازار پایین را به دلیل عدم وجود هیچ‌گونه محدودیتی برای فهرست کردن آن‌ها لیست کرده باشند.

برای خرید شت کوین‌ها می‌توانید از در وبسایت‌هایی مانند کوین مارکت کپ آن‌ها را جستجو کنید و در بخش مارکت صرافی‌هایی که این شت کوین‌ها را ارائه می‌کنند مشاهده کنید. برای مثال می‌توانید با استفاده از این لینک صرافی‌های ارائه کننده دوج کوین را مشاهده کنید. برای مشاهده صرافی‌های ایرانی ارائه کننده انواع شت کوین مانند دوج کوین می‌توانید وارد صفحه قیمت دوج کوین در ایران بروکر شوید.

معروف‌ترین شت کوین‌ها

با وجود ذهنی بودن شت کوین‌ها در اینجا به معرفی چندتا از معروف‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

دوج کوین (DOGE)

این رمزارز در واقع یک میم کوین بوده که تصویری شبیه به یک سگ شیبا اینو دارد. این کوین بر اثر تشویق‌ها و تبلیغات پر سر و صدای اینفلوئنسر‌ها رشد کرده است.

دوج کوین (DOGE)

بیت تورنت (BTT)

این توکن جهت اشتراک فایل بیت راه اندازی شد و به میزان ۱ تریلیون کوین مورد عرضه قرار گرفت. وجود این پلتفرم در گذشته بدون هیچ توکنی باعث شد که آن را در رده شت کوین‌ها قرار دهند.

بیت تورنت (BTT)

دنت (DENT)

از این ارز دیجیتال در خرید بسته‌های تلفن همراه استفاده می‌شود. بسیاری اعتقاد دارند که این پلتفرم نیازی به شبکه بلاک چین نداشته و بدون آن عملکرد بهتری دارد. باورها بر آن است که این ارز راهی جهت درآمد نقدی ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

دنت (DENT)

ترون (TRX)

این ارز دیجیتال با هدف توسعه‌ی بلاک چین ترون طراحی شده ولی با توجه به این‌که به ادعاهایی که در وایت پیپر داشته، عمل نکرده، برخی مشروعیت این ارز را زیر سوال برده‌اند.

ترون (TRX)

شیبا اینو (SHIB)

پس از موفقیت دوج کوین، شیبا اینو بر اساس یک نوع نژاد سگ ژاپنی به این نام شناخته شد. این ارز فاقد هرگونه هدف بوده و با هیچ شبکه بلاک چین یا برنامه غیرمتمرکزی در ارتباط نیست. بیشترین تعداد عرضه توکن آن حدود ۱ کوادریلیون است.

شیبا اینو (SHIB)

سخن پایانی درباره شت کوین‌ها

شت کوین‌ها ارز‌های قابل اعتمادی برای سرمایه‌گذاری نیستند و علاقه‌مندان به این بازار بهتر است از آن‌ها دور بمانند. سرمایه‌گذارانی که ریسک‌پذیری بالایی دارند، فرصت مناسبی جهت کسب سود‌های کلان از این ارز‌ها را دارند. با توجه به نکاتی که در این نوشته گفته شد می‌توانید پتانسیل کوتاه مدت و بلند مدت کوین‌ها را بشناسید و پس از درک ریسک‌های موجود با کم‌ترین مبالغ سرمایه‌گذاری در آن‌ها را آغاز کرده و به طور منظم سود دریافت کنید و جلوی ضرر‌های احتمالی را بگیرید. در انتها پیشنهاد می‌کنیم برای شناخت بهتر شت کوین‌ها سایت ایران بروکر را دنبال کنید.

شت کوین چیست؟

شت کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که ارزش یا کاربرد واقعی ندارند و اغلب به‌عنوان یک شوخی یا کلاهبرداری ایجاد می‌شوند.

چرا به برخی ارزهای دیجیتال شت کوین می‌گویند؟

به این دلیل به برخی ارزهای دیجیتال شت کوین گفته می‌شود که هیچ ارزشی خلق نمی‌کنند.

آیا همه ارزهای دیجیتال شت کوین هستند؟

نه، همه ارزهای دیجیتال شت کوین محسوب نیستند. بسیاری از ارزهای دیجیتال وجود دارند که ارزش و کاربرد واقعی دارند.

چگونه می‌توان یک شت کوین را شناسایی کرد؟

چندین نشانه وجود دارد که می‌تواند نشان دهنده شت کوین بودن یک ارز دیجیتال باشد، مانند عدم وجود جامعه، عدم استفاده در دنیای واقعی، تبلیغات بیش از حد و حجم معاملات کم.

چرا مردم در شت کوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

افراد به دلیل کسب سود اقدام به خرید شت کوین می‌کنند چرا که برخی از شت کوین‌ها مانند دوج کوین و شیبا اینو سودهای زیادی برای کاربران خود ساخت کاربران انتظار دارند که دیگر شت کوین‌ها نیز سودهای خوبی نصیب آن‌ها کنند.

آیا سرمایه‌گذاری در شت کوین‌ها ایده خوبی است؟

سرمایه گذاری در شت کوین‌ها به طور کلی ایده خوبی نیست زیرا اغلب با سطوح بالایی از ریسک و نوسان همراه است. اگر قصد سرمایه گذاری در شت کوین‌ها را دارید بهتر است تحقیقات کافی انجام دهید و میزانی سرمایه‌گذاری کنید که در صورت از بین رفتن آن سرمایه زیادی از دست ندهید.

معروف‌ترین شت کوین‌ها کدام‌اند؟

نمونه‌ای از شت کوین‌های معروف عبارتند از دوج کوین، شیا اینو و بیت کانکت که سودهای
 زیادی را برای کاربران خود ایجاد کردند و به مروز زمان ارزش‌آفرینی کردند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید