ارز دیجیتال

آیا بیت کوین ناشناس است؟ راهنمای حفظ حریم خصوصی و امنیت در تراکنش‌های بیت کوین

ارز دیجیتال

مطالعه در 33 دقیقه

شاید بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کوین و ارزهای دیجیتال آن‌قدر مشغول کسب سود از این بازار مالی شده باشند، که فراموش کنند یکی از اهداف اصلی بیت کوین ثبت تراکنش‌های ناشناس و حفظ حریم خصوصی و امنیت بود. بااینکه بیشتر تراکنش‌های ارز دیجیتال در صرافی‌های متمرکز مانند بایننس ثبت می‌شود، به نظر شما امکان انجام تراکنش بیت کوین به‌صورت ناشناس وجود دارد؟ یا سؤال مهم دیگر این است که آیا ذاتاً بیت کوین ناشناس است؟

حریم خصوصی به‌خصوص از زمان راه‌اندازی اینترنت به یک چالش تبدیل‌شده و البته که بسیار بااهمیت است. درواقع حفظ حریم خصوصی و امنیت یک حق انسانی است. هرچه بیشتر با دنیای تکنولوژی و ارزهای دیجیتال آشنا شوید، متوجه می‌شوید که حفظ ثروت و هویت در این فضا چقدر اهمیت دارد. در این مطلب قصد داریم روش‌های خرید و نگهداری بیت کوین بدون نیاز به تأیید را بررسی کنیم. اگر انجام تراکنش بیت کوین به‌صورت ناشناس برای شما هم دغدغه است پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

در این مطلب هم‌زمان روی حریم خصوصی و امنیت تمرکز خواهیم داشت. بااینکه اطلاعات موجود در این نوشته با انجام تحقیقات کافی انجام شده است اما پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را به‌عنوان یک راهنمایی دنبال کنید نه یک دستورالعمل. هرچقدر هم این مطلب در رابطه با ناشناس بودن بیت کوین کامل باشد، نمی‌تواند جای تحقیقات شخصی شما را بگیرد.

چرا حریم خصوصی اهمیت دارد؟

با توسعه و استفاده همگانی از اینترنت، حریم خصوصی کاربران با چالش‌های جدی روبه‌رو شده است، چراکه اطلاعات شخصی در اختیار عوامل مخرب قرار می‌گیرد. بنابراین نکته بسیار مهم برای کاربران اینترنت این است که اطمینان داشته باشند که از داده‌های خود به‌درستی محافظت می‌کنند.

زمانی که اطلاعات ما در پایگاه‌های داده آنلاین ذخیره می‌شود، خودبه‌خود در معرض هکرها قرار دارد. این پایگاه‌ها در مقابل هک بسیار آسیب‌پذیرند و امکان سوءاستفاده از داده‌های شخصی وجود دارد. شاید تخصیص هویت، شبیه‌سازی کارت اعتباری، و سرقت اطلاعات بانکی ساده‌ترین و پیش افتاده‌ترین خطرات در مورد حریم خصوصی باشند.

در رابطه با ارزهای دیجیتال بسیاری از پلتفرم‌ها برای شروع معاملات از شما می‌خواهند که KYC انجام دهید. باید بدانید که این پلتفرم‌ها در شرایط خاص مانند ورشکستگی، ممکن است مجبور باشند داده‌های شخصی کاربران را در اختیار مقامات قانونی قرار دهند.

حال تصور کنید که صاحب یک دارایی دیجیتال مانند بیت کوین هستید و داده‌های مالی شما در معرض خطر قرار دارد. هکرها می‌توانند داده‌های مربوط به احراز هویت (KYC) شما را با هک سایر پایگاه‌های داده مانند فیس بوک یا لینکدین برای ایجاد اطلاعات کامل شامل ایمیل، نام، آدرس، تعداد بیت کوین و غیره، تکمیل کنند و در نهات دست به سرقت بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال شما بزنند.

نقش امنیت و حریم خصوصی در خرید بیت کوین به صورت ناشناس

اگر کمی با فضای ارزهای دیجیتال آشنا باشید احتمالاً از تاریخچه هک‌های آن مطلع هستید. بااینکه مدت‌زمان زیادی از راه‌اندازی این صنعت نمی‌گذرد، هک‌هایی که در این زمینه اتفاق افتاده، سیستم‌های شرکت‌هایی که ادعا می‌کردند بسیار ایمن هستند را نقض کرده است.

پس باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ صرافی یا پلتفرمی به‌اندازه کافی امن نیست و مسئولیت کامل محافظت از دارایی‌های دیجیتالتان به عهده شماست.

اگر شخصاً مسئولیت مراقبت از ثروت خود را به عهده نگیرید، شخص یا نهاد دیگری این کار را برای شما انجام نخواهد داد.

یکی از راه‌ها برای حفاظت از دارایی‌هایی مانند بیت کوین و ارزهای دیجیتال خرید ناشناس آن‌ها است که حق طبیعی هر شخص است. اما آیا خرید ناشناس بیت کوین امکان‌پذیر است؟ در ادامه بحث به پاسخ این سؤال می‌پردازیم.

آیا بیت کوین ناشناس است؟

در پاسخ به سؤال “آیا بیت کوین ناشناس است؟” باید بگوییم که خیر، بیت کوین ناشناس نیست. البته میزان ناشناس بودن تراکنش‌های بیت کوین تا میزان زیادی به نحوه استفاده شما بستگی دارد. بیت کوین با شعار آزادی پولی شروع به فعالیت کرده و یک دفتر کل متن‌باز است، این موضوع به این معنی است که تمام تراکنش‌های تأییدشده و اضافه‌شده به بلاک‌های این بلاکچین برای همه قابل‌مشاهده است.

بااینکه دفتر کل بیت کوین حاوی اطلاعات مالکیتی کاربران مانند نام و آدرس نیست، تعداد زیادی از شرکت‌های تحلیل نودها و داده‌های آنچین در تلاش برای ردیابی آدرس‌های IP کاربران هستند. به همین دلیل راه شناسایی صاحبان بیت کوین بسیار ساده‌تر شده است.

بنابراین، بیتکوین برای مجریان قانون بسیار سودمند است، که می‌تواند در هنگام دستگیری بازیگران بد یا بازیابی بیت کوین دزدیده شده، مانند مورد هکرهای Bitfinex، چیز خوبی باشد. بااین‌حال، با این توجیه که مقامات باید با پولشویی، تروریسم و عملیات غیرقانونی مقابله کنند، چنین سیستم نظارتی ممکن است بر سرمایه‌گذار خرده‌فروش واقعی کوچک‌تر تأثیر منفی زیادی بگذارد.

حریم خصوصی بیت کوین از طریق ارتقاهایی مانند Taproot، Taro و ZK-Snarks در حال افزایش است. درحالی‌که بیت کوین پس‌ازاین ارتقاها خصوصی‌تر می‌شود، این مسئولیت بر عهده افراد است که با اجتناب از روش‌های KYC و AML، کوین‌های دیجیتال خود را به‌صورت امن ذخیره و نگهداری کنند. بنابراین هرچقدر بیت کوین ناشناس باشد، درنهایت نحوه استفاده شما از آن، امنیت دارایی‌های شما را تضمین می‌کند.

احراز هویت (KYC) و AML چیست؟

احراز هویت یک روش برای تأیید هویت مشتری است که توسط مؤسسات مالی برای مطابقت با مقررات دولتی انجام می‌شود. روش‌های KYC ممکن است بسته به حوزه قضایی متفاوت باشد. بااین‌حال، اکثر روش‌های شناسایی در کل مشابه هستند و عبارت‌اند از:

 •  ارائه کارت شناسایی معتبر؛
 •  نام؛
 •  آدرس ایمیل؛
 •  شماره تلفن؛
 •  قبوض آب و برق برای اثبات آدرس منزل

معامله‌گران اگر می‌خواهند حجم معاملات بیشتری را انجام دهند، باید رویه‌های سخت‌گیرانه‌تر احراز هویت صرافی‌ها را بپذیرند. چنین رویه‌هایی عبارت‌اند از:

 •  عکس کاربر؛
 •  یک سلفی که یک تکه کاغذ را در دست دارد که تأیید قوانین صرافی توسط کاربر را نشان می‌دهد.
 •  ویدیویی که در آن دستورالعمل‌های اولیه را دنبال می‌کنید تا نمای سه‌بعدی از صورت خود ارائه دهید.

صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال ترجیح می‌دهند که مطابق با دستورات مبارزه با پولشویی (AML) باقی بمانند، زیرا به آن‌ها کمک می‌کند وقتی کاربر از ارتکاب جرم فرار می‌کند، به دلیل کوتاهی در انجام بررسی‌های لازم، مسئولیتی نداشته باشند.

اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین درزمانی که احراز هویت انجام داده‌اید، ارائه می‌دهید ممکن است به روش‌های زیر استفاده شود:

 •  برای ردیابی تراکنش‌ها از طریق چین آنالیز (ChainAnalysis)
 •  شناسایی کیف پولی که با آن معامله می‌کنید
 •  نظارت بر نحوه خرید بیت کوین؛
 •  مسدود کردن حساب‌های شما
 •  درنهایت مصادره بیت کوین شما و داشتن ادعاهای مالیاتی علیه شما.

احراز هویت بخشی از یک اقدام نظارتی جامع‌تر است که به‌عنوان مبارزه با پولشویی (AML) شناخته می‌شود تا مخفی کردن فعالیت‌های غیرقانونی را برای یک سازمان جنایتکار یا تروریستی دشوارتر کند.

احراز هویت در خرید بیت کوین ناشناس

بااین‌حال، چنین مقرراتی هدف بیت کوین برای انجام تراکنش‌های ناشناس را شکست می‌دهد، زیرا یکی از مفاهیم اساسی ارزهای دیجیتال یعنی تمرکززدایی را از بین می‌برد.

با ارائه داده‌های خود به یک نهاد متمرکز مانند یک صرافی، درحالی‌که امنیت دارایی شما در خطر است، تمرکززدایی و ناشناس بودن نیز کاهش می‌یابد. حتی درحالی‌که بیشتر صرافی‌های ارزهای دیجیتال متعهد می‌شوند که حداکثر محافظت را از طریق استانداردهای قوی ارائه دهند، هرگز نباید آن‌ها را بی‌عیب و نقص فرض کنید و ممکن است داده‌های شما در اختیار نهادهای مختلف قرار گیرد یا اینکه توسط هکرها به سرقت رود.

همچنین شما ممکن است طعمه شرکت‌های تحلیلی شوید که می‌توانند داده‌های شما را در اختیار اشخاص ثالث و دولت‌ها قرار دهند.

آیا امکان حذف KYC وجود دارد؟

هنگامی‌که داده‌های KYC را برای صرافی‌ها ارسال کردید، برای همیشه در پرونده رسمی شما باقی می‌ماند و قابل‌حذف نخواهد بود. البته که راه‌هایی مانند خالی کردن سابقه خرید بیت کوین برای کاهش تأثیر چنین انطباق‌هایی وجود دارد.

اگر شما هم قصد دارید یاد بگیرید که چطور بیت کوین‌های خود را به‌صورت ناشناس خریداری کنید، به خواندن این مطلب ادامه دهید تا یاد بگیرید چطور بدون انجام KYC بیت کوین ناشناس خریداری کنید.

روش‌های حفظ حریم خصوصی و امنیت در تراکنش‌های بیت کوین

راه‌های مختلفی برای خرید بیت کوین به‌صورت ناشناس وجود دارد، هرچند می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. یکی از این راه‌ها خرید با پول نقد یا از طریق دستگاه‌های خودپرداز بدون KYC یا احراز هویت است. همچنین صرافی‌های بدون احراز هویت یا Soft-KYC می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند به‌خصوص درصورتی‌که از میکسرها پشتیبانی کنند. (در رابطه با میکسرها در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.)

هشدار: خرید بیت کوین از صرافی‌های متمرکز منطبق با احراز هویت، آسان است اما به قیمت از دست دادن حریم خصوصی شما خواهد بود.

بااین‌حال اگر از آن دسته افراد هستید که حریم خصوصی و ناشناس ماندن را به‌راحتی خود ترجیح می‌دهید، در ادامه راه‌هایی برای خرید بیت کوین ناشناس به شما معرفی می‌کنیم. استفاده از این روش‌ها کار دشواری نیست، صرفاً به صرف زمان بیشتری نیاز است تا برخی از مراحل حفظ حریم خصوصی و امنیتی، از محافظت آنلاین گرفته تا ایمنی تراکنش‌ها را بررسی کنید. توجه داشته باشید که نیاز نیست تمام مراحل زیر را انجام دهید اما استفاده از تعدادی از آن‌ها می‌تواند امنیت بیشتری را برای شما فراهم کند.

توجه داشته باشید که راه‌حل‌های ارائه شده در این زمینه ممکن است در ادامه به خطر بیفتد، بنابراین بهترین راهکار این است که درک کنید هرکدام از گزینه‌ها برای انجام چه کاری است و ترکیبی از راه‌حل‌هایی که برای خصوصی نگه‌داشتن هویت شما منطقی‌تر است را باهم ترکیب کنید.

1- به کسی نگویید که بیت کوین دارید

شاید خیلی ساده به نظر برسد اما یکی از اولین کارهایی که باید برای حفظ حریم خصوصی خود و خرید بیت کوین ناشناس انجام دهید این است که به کسی نگویید بیت کوین دارد. به‌خصوص در رابطه با تعداد بیت کوین خود اطلاعاتی به اشخاص ندهید، چراکه شما را به هدفی برای بازیگران مخرب در این اکوسیستم تبدیل می‌کند.

2- بیت کوین خود را آفلاین ذخیره کنید

همیشه باید فرض کنید که بیت کوین شما به‌صورت آنلاین در معرض خطر است و ممکن است توسط هکرهایی که می‌توانند از آن سوءاستفاده کنند، به خطر بیفتد. شما باید از این آسیب‌پذیری‌ها جلوگیری کنید. بنابراین بهتر است بیت کوین‌های خود را در کیف پول‌های سرد و به‌صورت آفلاین ذخیره و نگهداری کنید. همچنین سعی کنید یک دستگاه اختصاصی برای نگهداری بیت کوین خود داشته باشید. زمانی که شما از همان دستگاهی که کارهای روزمره خود را انجام می‌دهید، بیت کوین خریداری کنید، بیت کوین‌های خود را در معرض فیشینگ قرار خواهید داد.

خرید بیت کوین ناشناس

هنگام انتخاب دستگاه اختصاصی بیت کوین، رعایت نکات زیر مفید خواهد بود:

بدترین سیستم عامل برای خرید بیت کوین، ویندوز است زیرا امنیت آن بسیار ضعیف است و بیشتر در معرض کیلاگرها، ویروس‌ها و غیره است.

 بهتر است از IOS یا Linux استفاده کنید زیرا استانداردهای امنیتی آن‌ها بهتر از ویندوز است.

 بهترین سیستم عامل TAILS (سیستم زنده ناشناس Amnesic)، یک توزیع لینوکس مبتنی بر امنیت از نرم‌افزار آزاد و باز است که منحصراً از طریق شبکه ناشناس Tor به اینترنت متصل می‌شود.

 نکته مهم: برای افزایش امنیت، رایانه و/یا تلفن خود را با روش PGP رمزگذاری کنید تا هرگونه اطلاعات حساسی را که ممکن است در این دستگاه‌ها نگه دارید، بدون کلیدی که به‌صورت خصوصی در اختیار دارید، نتواند توسط کسی بازیابی شود.

3- انتخاب مرورگرهای وب مناسب برای خرید بیت کوین به صورت ناشناس

درحالی‌که کروم محبوب‌ترین مرورگر در جهان است، مرورگرهای جایگزینی وجود دارند که حریم خصوصی بیشتری را برای کاربران خود فراهم می‌کند. موزیلا در سال 2020 یک کارشناس امنیتی به نام دکتر لوکاس اولجنیک را برای بررسی موضوع حریم خصوصی در کروم به کار گرفت. این شخص با بررسی 52000 کاربر به این نتیجه رسید که شرکت‌هایی مانند گوگل و فیس‌بوک می‌توانند افراد را بر اساس تاریخچه مرور آن‌ها با استفاده از روشی به نام شناسایی مجدد، ردیابی کنند.

انتخاب مرورگرهای وب مناسب برای خرید بیت کوین به صورت ناشناس

البته که این موضوع ممکن است برای افراد زیادی، خطر محسوب نشود، بااین‌حال استفاده از یک مرورگر جایگزین برای کروم می‌تواند انتخاب بهتری برای حفظ حریم خصوصی باشد.

مرورگرهایی که می‌توانید به‌جای کروم استفاده کنید:

 مرورگر Tor: Tor استانداردی را برای جلوگیری از ثبت داده‌های شما تعیین می‌کند. این مرورگر با کمک سرورهای رله مخفی خود از جاسوسی غیرمجاز جلوگیری می‌کند و ترافیک شما را سه بار برای سه نود غیرمتمرکز مختلف رمزگذاری می‌کند.

 فایرفاکس: کاملاً امن است. این مرورگر یک حالت مرور خصوصی، ازجمله مسدود کردن پاپ آپ، محافظت از بدافزار و فیشینگ و ردیابی را ارائه می‌دهد. همچنین از تکنیک‌های Tor برای جلوگیری از ثبت داده‌های جستجو کمک گرفته است.

 Epic: یک مرورگر وب قدرتمند با محوریت حریم خصوصی است که از DuckDuckGo به‌عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض خود استفاده می‌کند. مأموریت آن ارائه “حریم خصوصی زیاد” است و این کار را با مسدود کردن کوکی‌ها، تبلیغات و سیستم‌های تحلیل و ردیابی داده‌ها در وب انجام می‌دهد. همچنین به افزونه‌ها اجازه نمی‌دهد، از پیشنهاد خودکار یا سایر پیشرفت‌ها استفاده کنند.

:Brave یک مرورگر وب رایگان و متن‌باز مبتنی بر کرومیوم (Chromium) است که ادعا می‌کند به‌طور پیش‌فرض تبلیغات، فینگرپرینت، اسکریپت‌ها و ردیاب‌های تبلیغات را مسدود می‌کند. بااین‌حال، گزارش شده است که از پیوندهای وابسته برای کسب سود سوءاستفاده می‌کند، علاوه بر این اگر برنامه پاداش‌ده‌ی آن‌ها را انتخاب کنید، داده‌های شما را ذخیره می‌کند. با دریافت پاداش در مرورگر بریو، درواقع داده‌های خود را به آن‌ها می‌فروشید.

انتخاب مرورگرهای وب مناسب برای خرید بیت کوین به صورت ناشناس

:Impervious.ai یک مرورگر وب همتابه‌همتا است که به‌تازگی منتشر شده است که از شناسه‌های غیرمتمرکز (DID) استفاده می‌کند تا به کاربران اجازه دهد تا هویت خود را به‌صورت رمزنگاری کنترل کنند و نحوه تبادل اطلاعات آنلاین خود را تعیین کنند. آن‌ها پیام‌های رمزگذاری شده، تماس‌های ویدیویی و به اشتراک‌گذاری اسناد را ترویج می‌کنند. این مرورگر از رله‌های همتا و شبکه لایتنینگ بیت کوین برای ایجاد کانال‌های انتقال داده در زمان واقعی و امن استفاده می‌کند.

نکته: زمانی که مرورگرها به شما پیشنهاد نصب افزونه‌ها را ارائه می‌کنند، در مقابل آن‌ها مقاومت کنید، چراکه افزونه‌ها همیشه حریم خصوصی شما را در معرض خطر قرار می‌دهند.

4- مسدود کردن ردیاب‌های وب

وب سایت‌های ردیابی وب اطلاعات مربوط به فعالیت‌های آنلاین بازدیدکنندگان را جمع‌آوری، ذخیره و به اشتراک می‌گذارند. به‌طور بالقوه یک ردیاب وب می‌تواند دو خرید متعلق به یک کاربر را به تراکنش‌های بلاک چین بیت کوین مرتبط کند و بدین ترتیب یک خوشه کامل از آدرس‌ها و تراکنش‌ها را شناسایی کند.

مسدود کردن ردیاب‌های وب از طریق ارائه‌دهندگان زیر امکان‌پذیر است، که راه بسیار خوبی برای پیمایش آنلاین امن‌تر و خصوصی هستند. می‌توانید از این موارد استفاده کنید تا حدودی بتوانید از افشای اطلاعات خود توسط ردیاب‌ها در امان باشید.

 uBlock Origin، یک افزونه رایگان و متن‌باز مرورگر برای فیلتر کردن محتوا، ازجمله مسدود کردن تبلیغات است.

 Adblock Plus، نرم‌افزاری که تبلیغات را مسدود و فیلتر می‌کند.

 Ghostery یک برنامه افزودنی مرورگر و برنامه تلفن همراه مرتبط با حریم خصوصی و امنیت متن‌باز رایگان است.

5- از VPN استفاده کنید

استفاده از VPN برای خرید بیت کوین به صورت ناشناس

شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) خدماتی هستند که از اتصال اینترنتی و حریم خصوصی شما به‌صورت آنلاین محافظت می‌کنند. آن‌ها معمولاً تونل‌های رمزگذاری شده برای داده‌های شما ایجاد می‌کنند، با پنهان کردن آدرس IP شما از هویت آنلاین شما محافظت می‌کنند و به شما امکان می‌دهند با خیال راحت از هات اسپات های Wi-Fi عمومی استفاده کنید.

6- از TOR استفاده کنید

تور چین یا TOR یک شبکه توزیع شده جهانی از سرورهای داوطلب فردی است که برای اطمینان از ارتباط ناشناس استفاده می‌شود. غیرمتمرکز بودن این شبکه، تشخیص اتصالات رمزگذاری شده آن را دشوار می‌کند.

تفاوت TOR با VPN در روش عملکرد آنهاست. درحالی‌که TOR ترافیک آنلاین شما را از طریق یک شبکه غیرمتمرکز رمزگذاری و خصوصی می‌کند، VPN با استفاده از شبکه‌ای از سرورها که توسط یک‌نهاد متمرکز نگهداری می‌شود، اتصال شما را رمزگذاری و مسیریابی می‌کند.

هر دو امنیت و حریم خصوصی آنلاین شما را افزایش می‌دهند. بااین‌حال، TOR با نداشتن یک نقطه شکست مشابه بیت کوین است، درحالی‌که VPN تمام ویژگی‌های یک موجودیت متمرکز را دارد. اگر افراد بیشتری نود TOR خود را اجرا کنند، تمرکززدایی TOR مؤثرتر خواهد بود.

7- یک نود کامل بیت کوین را اجرا کنید

یکی دیگر از راه‌ها برای حفظ حریم خصوصی و خرید بیت کوین ناشناس این است که نود خود را اجرا کنید. جالب است بدانید که اجرای یک نود از کیف پول بیت کوین شما در برابر افشای اطلاعات تراکنش محافظت می‌کند. این به دلیل این است که شما باید از یک کیف پول غیر حضانتی برای راه‌اندازی یک نود استفاده کنید.

اگر نود خودتان را ایجاد نکنید، نودهای عمومی به‌صورت تصادفی تراکنش‌های بیت کوین شما را تأیید می‌کنند. توجه داشته باشید که یک اپراتور نود تصادفی ممکن است یک شرکت نظارتی باشد که می‌تواند به آدرس IP (که می‌تواند به‌راحتی برای شناسایی شما استفاده شود) شما و تمام موجودی کیف پولتان دسترسی داشته باشد و آن را در معرض دخالت احتمالی دولت‌ها یا هکرها قرار دهد.

فول نود و حفظ حریم خصوصی و امنیت در تراکنش های بیت کوین

علاوه بر این اجرای نود توسط خود شما، حسابتان را در برابر اشخاص ثالث مانند کاوشگرهای بلاک که می‌توانند اطلاعات شما را افشا کنند، محافظت خواهد کرد.

نودی که از طریق TOR، VPN یا هر دو به‌صورت پشت سر هم اجرا می‌شود، محافظت بیشتری را به دست می‌آورد. بنابراین استفاده از آن‌ها به‌شدت توصیه می‌شود.

8- عدم ثبت‌نام در برخی پلتفرم‌ها

از پلتفرم‌هایی که شما را ملزم به ثبت اطلاعات هویتی مانند نام، آدرس، ایمیل و شماره تلفن می‌کند، خودداری کنید.

9- ایجاد ایمیل ناشناس

امکان ثبت یک آدرس ایمیل ناشناس که به اطلاعات شخصی شما مرتبط نباشد وجود دارد و شما می‌توانید آن را فقط به خرید بیت کوین اختصاص دهید. این کار شما را از قرار گرفتن در معرض سایر کاربران، ایمیل‌های احتمالی فیشینگ و به‌طورکلی شناسایی شدن در امان نگه می‌دارد. به‌این‌ترتیب می‌توانید یک خرید بیت کوین ناشناس انجام دهید.

خدماتی مانند Protonmail و Tutanota برای حفظ حریم خصوصی و امنیت شما ایجاد شده‌اند. بد نیست به استفاده از چنین ابزارهایی نیز فکر کنید.

10-دور زدن تأیید تلفن

درست مانند ایمیل‌ها، می‌توانید از شماره تلفنی استفاده کنید که به هویت شما مرتبط نباشد. روش‌ها و ابزارهای زیر به شما کمک می‌کند تا به چنین گزینه‌ای دسترسی داشته باشید:

 یک سیم‌کارت ناشناس مانند سیم‌کارت ارائه‌شده توسط سایلنت دات لینک (silent.link) بخرید که می‌توانید بدون اطلاعات KYC با استفاده از آن بیت کوین خریداری کنید.

 برای دور زدن تأیید از خدمات تأیید آنلاین سیم‌کارت مانند «تأیید متن» و «دریافت پیامک» استفاده کنید. این سرویس‌ها می‌توانند برای خریدهای یک‌باره مفید باشند و ممکن است برای تأیید چندگانه با شکست مواجه شوند.

11- ارسال پول فیات

اگر برای خرید بیت کوین از ارزهای دیجیتال دیگر استفاده کنید، نیازی به ارسال پول فیات ندارید. ارسال پول فیات به‌صورت آنلاین ردی از اطلاعات شخصی شما ازجمله نام و آدرس، مبلغ معامله، تاریخ و زمان و جزئیات حساب بانکی شما باقی می‌گذارد.

این جزئیات از حساب بانکی شما به صرافی یا کارگزاری که برای تراکنش استفاده می‌کنید منتقل می‌شود. اگر چاره‌ای جز پرداخت آنلاین پول فیات ندارید، در ادامه روش‌هایی برای خرید ناشناس بیت کوین بدون ارائه اطلاعات کاربری به شما معرفی می‌کنیم:

12- از کارت‌های پیش‌پرداخت استفاده کنید

می‌توانید با خرید کارت‌های پیش‌پرداخت، مانند کارت‌های هدیه، که بسیاری از پلتفرم‌های بدون KYC آن را می‌پذیرند، ردیابی پول مرتبط با داده‌هایتان را دور بزنید.

اگر شانس خرید کارت‌های پیش‌پرداخت را از فروشگاه محلی خود به‌جای کارت بدهی/اعتباری خود به‌صورت نقدی داشته باشید، برای چنین روشی به سطح نهایی ناشناس بودن خواهید رسید.

 کوپن‌های پیش‌پرداخت بیت کوین راهی سریع برای خرید بیتکوین هستند، زیرا ساده هستند و نیازی به KYC ندارند. کوپن‌های پیش‌پرداخت بیت کوین محبوب Azteco و 1ForYou هستند.

 کارت‌های نقدی پیش‌پرداخت معمولاً به یک حساب بانکی و یک فرد قابل‌تأیید مرتبط هستند. بااین‌حال، در برخی از کشورها که نیازی به اطلاعات شناسایی ندارند، امکان دریافت کارت‌های نقدی پیش‌پرداخت بدون ارائه اطلاعات هویتی وجود دارد. کارت‌های نقدی مجازی به‌عنوان روش‌های پرداخت بدون نیاز به احراز هویت به‌سرعت در حال گسترش هستند. بیت کوین‌های محلی و پکسفول، صرافی‌های بیت کوینی هستند که کارت‌های نقدی پیش‌پرداخت را می‌پذیرند.

 کارت‌های هدیه پیش‌پرداخت – کارت‌های هدیه پیش‌پرداخت را می‌توان برای خرید بیت کوین در بسیاری از صرافی‌ها استفاده کرد. Paxful اکثر آن‌ها ازجمله فلکس ووچر (Flexevoucher)، گیفت کارت آمازون (Amazon Gift Cards)، پلی استیشن نتورک (PlayStation Network) و هادل هادل (Hodl Hodl) را می‌پذیرد. کارت‌های هدیه نیز معمولاً با پول نقد خریداری می‌شوند.

13- خدمات انتقال پول

درحالی‌که اکثر صرافی‌های بیت کوین روش‌های پرداخت یکسانی ازجمله کارت‌های هدیه و کارت‌های پیش‌پرداخت، بسته به حوزه قضایی شما تأیید می‌کنند، ممکن است مجبور شوید به ارسال سیم یا استفاده از یکی از خدمات زیر به‌صورت ناشناس متوسل شوید:

 به‌عنوان‌مثال، با مانی گرام (Moneygram)، می‌توانید از یک حساب ایمیل با نام و آدرس پنهان و یک کارت اعتباری پیش‌پرداخت یا مجازی استفاده کنید که راه‌های امنی برای جلوگیری از افشای اطلاعات شما و خرید بیت کوین ناشناس هستند.

 همچنین حساب‌های پی پال بیزنس (Paypal Business) و پریمیر (Premier) به شما امکان می‌دهند با استفاده از اطلاعات شخصی ساختگی یک حساب برای ارسال سریع پرداخت‌ها ایجاد کنید. به‌سادگی آدرس ایمیل گیرنده خود را به لیست دریافت‌کنندگان پرداخت خود اضافه کنید و آماده ارسال آنلاین پول به‌صورت ناشناس خواهید بود.

راه‌های ناشناس ماندن تراکنش بیت کوین بعد از خرید

پس‌ازاینکه بیت کوین‌های خود را به‌صورت ناشناس خریداری کردید، باید آن‌ها را به‌صورت ناشناس نگهداری کنید.

14- برچسب زدن یا لیبلینگ

برچسب زدن به این معنی است که شما تصمیم بگیرید بیت کوین انتخابی را برای چه کسی ارسال کنید و از چه کسی آن را دریافت کنید. همان‌طور که پیش‌ازاین نیز گفته شد، آدرس‌ها و تراکنش‌ها ذاتاً در بلاک چین بیت کوین به هم متصل هستند و همین موضوع استخراج اطلاعات خصوصی را نسبتاً آسان می‌کند. برای جلوگیری از نشت حریم خصوصی، شما باید بیت کوین‌های خود را کنترل و برچسب‌گذاری کنید تا تراکنش‌های شما ناشناس باقی بماند.

درست مانند سکه‌های فیزیکی در کیف پول نقد فیات روزانه شما، وقتی بیت کوین خود را خرج می‌کنید، بیت کوین‌های کیف پول خود را برای خرج کردن انتخاب می‌کنید که به‌عنوان خروجی تراکنش‌های خرج نشده (UTXO) شناخته می‌شود.

با فرض اینکه هنگام خرج کردن یا دریافت کوین‌های شما توسط ناظران ردیابی می‌شوند، برچسب زدن ممکن است مفید باشد زیرا به شما کمک می‌کند ناشناس باقی بمانید.

با شناسایی آن‌ها از طریق برچسب‌ها، می‌توانید با محرمانه نگه‌داشتن آن‌ها از اشخاص یا افراد و استفاده از کوین‌های جدید، از استفاده مجدد آن‌ها جلوگیری کنید تا نتوان آن‌ها را ردیابی کرد.

15- استفاده از میکسرها

در بخش «اجرای یک نود کامل»، به اهمیت تأیید تراکنش‌های خود برای خصوصی نگه‌داشتن تراکنش‌های بیت کوین اشاره کردیم. همچنین گفتیم اگر نود خود را اجرا نکنید، کیف پول و آدرس‌های IP شما در معرض نظارت احتمالی یک نود تصادفی قرار می‌گیرند که می‌تواند داده‌های مربوط به حریم خصوصی شما را در معرض خطر قرار دهد. اینجاست که میکسرها به داد حریم خصوصی شما می‌رسند.

زمانی که با پول نقد، اگر کاربر A با یک قبض ده دلاری به کاربر B پرداخت کند، کاربر B نمی‌داند آن قبض از کجا آمده است، درحالی‌که وقتی با بیت کوین پرداخت می‌کنید، کوین‌ها به‌راحتی قابل ردیابی هستند، به شکلی که حتی می‌توان نام تمام کاربران قبلی و مبالغ معامله شده را افشا کرد.

استفاده از میکسرها برای انجام تراکنش های ناشناس در بیت کوین

میکسرها نرم‌افزارها و راه‌حل‌هایی هستند که به کاربران این امکان را می‌دهند که تراکنش‌های مربوط به کوین‌های خود را با دیگران ترکیب کنند. به‌این‌ترتیب کاربران می‌توانند پیوندهای بین آدرس‌های خود و هویت دنیای واقعی را پنهان کنند و درنتیجه حریم خصوصی خود را حفظ کنند.

این مفهوم بسیار ساده است به این شکل که کاربران کوین‌ها را به میکسر ارسال می‌کنند و میکسر کوین‌های مختلفی را که هزینه میکس از آن‌ها کم شده است، پس می‌فرستد.

توجه داشته باشید که برخی از سرویس‌های میکسر نیز متمرکز هستند که آن‌ها را آسیب‌پذیر می‌کند و ممکن است در معرض حملات مخرب قرار گیرند. یکی دیگر از مشکلات میکسرها بحث اعتماد است، چراکه باید به سرویس‌های میکسر اعتماد کنید و بدانید که کوین‌ها را به شما برمی‌گردانند یا خیر.

نکته مهم دیگر این است که باید بتوانید به میکسرها از بُعد حفظ حریم خصوصی نیز اعتماد کنید، زیرا آن‌ها دقیقاً می‌دانند که چه کوینی را برایشان ارسال کرده‌اید و می‌توانند تراکنش‌ها را پیگیری کنند. راه‌حل جایگزین برای اعتماد به میکسرهای متمرکز استفاده از کوین جوین (CoinJoin) است.

کوین جوین هنگام تراکنش با یکدیگر، ناشناس بودن را برای کاربران بیت کوین فراهم می‌کند و منابع و مقصد بیت کوین مورداستفاده در تراکنش‌ها را پنهان می‌کند. نحوه کار کوین جوین به این شکل است که پرداخت‌های چند کاربر را باهم ترکیب می‌کند و در یک تراکنش بزرگ‌تر ثبت می‌کند، همچنین UTXO آن‌ها را در یک استخر ترکیب می‌کند، بنابراین تراکنش بیت کوین شما به شکل ناشناس ثبت خواهد شد.

جالب است بدانید که کوین جوین توسط یکی از توسعه‌دهندگان اولیه بیت کوین به نام گرگوری ماکسول، در سال 2013 ایجاد شد و نمونه‌های اولیه آن عبارت‌اند از دارک ولت، جوین مارکت و غیره. جوین مارکت همچنان یکی از پروژه‌های پیشرو در این زمینه است که به کاربران اجازه می‌دهد کیف پول ایجاد کنند و کوین جوین خود را در همان برنامه ارسال کنند.

راه‌حل‌های غیرمتمرکز اولیه دیگری نیز در این زمینه وجود داشته‌اند ازجمله کوین ماکس (CoinMux)، کوین جامبل (CoinJumble) و کوین جوینر (CoinJoiner). بااین‌حال، هیچ‌یک از این موارد به‌طور گسترده مورداستفاده قرار نگرفتند و بنابراین، چندان مفید نیستند، زیرا این مفهوم تنها زمانی معنا پیدا می‌کند که شخصی از آن استفاده کند.

کیف پول Wasabi و کیف پول سخت‌افزاری ترزور تلاش‌هایی را برای ارائه کوین جوین برای افزایش حریم خصوصی کاربران ارائه می‌کنند و قصد دارند سال آینده یک طرح ترکیبی کوین جوین ارائه دهند.

همچنین کیف پول غیرحصانتی بیت کوین و لایتنینگ کیف پول بلو، پشتیبانی از Payjoin را در پایان سال 2020 اضافه کردند تا حریم خصوصی کاربران کیف پول خود را بیشتر کند.

16- از کاوشگرهای بلاک دوری کنید

کاوشگرهای بلاک نرم‌افزاری هستند که داده‌های بلاک چین را برای ارائه آمار شبکه به کار می‌برند و به کاربران اجازه می‌دهند آدرس‌ها، تراکنش‌ها یا بلوک‌های خاص را از طریق یک نوار جستجوی ساده مشاهده کنند. این ابزارها همچنین برای به دست آوردن داده‌های بیشتر برای شرکت‌های تجزیه‌وتحلیل بلوک مانند چین آنالیز (Chainanalysis) استفاده می‌شوند و می‌توانند میزان بیت کوین و سابقه تراکنش‌های شما را نشان دهند.

17- استفاده از کیف پول مناسب برای ناشناس ماندن تراکنش‌های بیت کوین

سعی کنید پس از خریداری بیت کوین، ارزهای خود را برای حفظ حریم خصوصی بیشتر به کیف پول‌های غیر حضانتی منتقل کنید. نگهداری ارزهای دیجیتال و بیت کوین به شکل سرد یا در کیف پول‌های سخت‌افزاری که به‌صورت آفلاین هستند، معمولاً نسبت به روش‌های آنلاین احتمال خطرات را کاهش می‌دهند.

به‌طورکلی کیف پول‌های ارز دیجیتال معمولاً ناشناس هستند چراکه برای باز کردن حساب در آن‌ها نیازی به احراز هویت نیست، مگر اینکه هم‌زمان صرافی نیز باشند. در چنین حالتی ممکن است به‌نوعی تأیید نیاز داشته باشد و شما ممکن است بخواهید از آن برای تراکنش‌های روزانه استفاده کنید و درعین‌حال، دارایی‌های خود را به‌صورت خصوصی‌تر و ایمن‌تر ذخیره کنید. همچنین برای حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر باید کیف پول خود را به نود خود متصل کنید.

استفاده از کیف پول مناسب برای ناشناس ماندن تراکنش‌های بیت کوین

کیف‌پول‌های HD کیف‌پول‌های قطعی سلسله مراتبی (HD) هستند که با تولید چندین کلید (آدرس) از یک کلید خصوصی، از استفاده مجدد از آدرسی که در گذشته برای دریافت بیتکوین استفاده می‌کردید، جلوگیری می‌کنند. هر یک از آن کلیدها می‌توانند مجموعه کلیدهای مخصوص به خود را تولید کنند و به همین ترتیب به تعداد نامتناهی ادامه دهند. توصیه می‌شود از این ویژگی در کیف پول‌ها برای ناشناس ماندن تراکنش‌های بیت کوین خود استفاده کنید.

کیف پول‌های چند امضایی (Multisig) با نیاز به بیش از یک امضا (کلید) برای مجاز کردن تراکنش بیت کوین و تقسیم مسئولیت در اختیار داشتن بیت کوین، امنیت بیشتری را ایجاد می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، برای جلوگیری از مبادله KYC با برنامه‌های محبوب Casa و Unchained Capital، همیشه باید از یک multisig با نود خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید که عبارت‌های بازیابی حیاتی‌ترین مؤلفه در استفاده از کیف پول هستند، زیرا همیشه باید در جایی امن مانند یک تکه کاغذ ثبت و نگهداری شوند.

روش‌های خرید بیت کوین ناشناس

تا اینجای مطلب سعی کردیم روش‌هایی برای افزایش امنیت و حریم خصوصی هنگام خرید بیت کوین به‌صورت ناشناس را به شما معرفی کنیم. می‌توانید برای ناشناس ماندن بیشتر از روش‌های زیر استفاده کنید. همه مراحل حفظ حریم خصوصی برای خرید بیت کوین ناشناس ضروری نیست. می‌توانید از قضاوت و توانایی‌های خود استفاده کنید تا حداقل چند مورد را برای خرید بیتکوین به شکل ناشناس استفاده کنید.

1- خرید حضوری

زمانی که ارزش بیت کوین بسیار کمتر از امروز بود، خرید به‌صورت محلی و حضوری رایج‌تر بود و مردم ریسک‌های مرتبط با اعتماد به خریدار یا فروشنده را تقبل می‌کردند.

بااین‌حال، اگر طرف مقابل شخصی باشد که به‌طور معقولی به آن اعتماد دارید، همچنان راهی عالی برای خرید بیت کوین ناشناس است. اگر تراکنش با پول نقد انجام شود، حتی بهتر است، زیرا تنها طرف مقابل شما از این عملیات مطلع است، و خطر ردیابی توسط مقامات یا عوامل مخرب را تقریباً صفر می‌کند.

2- خرید از فروشگاه‌های فیزیکی

علاوه بر خرید آنلاین، بیت کوین را می‌توان در فروشگاه‌های فیزیکی نیز خریداری کرد، معمولاً یک فروشگاه ارز خارجی با یک کیوسک کوچک با خریداران و فروشندگان اختصاصی بیت کوین خدمات ارائه می‌کند. بسیاری از آن‌ها به‌نوعی شناسه نیاز دارند، اما این معمولاً به کشور آن بستگی دارد. این مورد نیز یک گزینه عالی برای خرید بیت کوین بدون احراز هویت است. بااین‌حال، خریداران باید از خطر دیده شدن فیزیکی و درنتیجه مرتبط شدن با بیت کوین توسط مجرمان آگاه باشند.

در ادامه مکان‌هایی که می‌توان بیت کوین ناشناس را به‌صورت حضوری خریداری کرد با شما به اشتراک می‌گذاریم:

 3 فروشگاه بیت کوین در کرواسی به نام‌های اسپلیت، زاگرب و ریجکا: البته باید توجه کنید که صرفاً زمانی می‌توانید از این فروشگاه‌ها بیت کوین ناشناس خریداری کنید که به سن قانونی یعنی 18 سال رسیده باشید. همچنین خرید بیت کوین در این فروشگاه تا سقف تقریباً 2000 دلار برای هر شخص مجاز است.

 خانه ناکاموتو در وین اتریش قرار دارد. حداکثر خرید مجاز بدون شناسه در این فروشگاه 250 یورو است.

 لیبرتی ایکس اولین و بزرگترین شبکه خودپردازهای بیت کوین، صندوقداران و کیوسک‌ها در آمریکا است. بسته به مکان، می‌توانید تا 1400 دلار در هفته (هفت روز) فقط با یک شماره تلفن بیت کوین ناشناس خریداری کنید.

3- دستگاه‌های خودپرداز / BTM

BTM به دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین گفته می‌شود. دستگاه‌های خودپرداز برای برداشت ارزهای فیات از حساب‌های بانکی معروف هستند. در مقابل، BTM ها از زنجیره بلوکی برای اجرای تراکنش‌هایی استفاده می‌کنند که ارز دیجیتال را از طریق یک کد QR به کیف پول کاربر ارسال می‌کنند.

استفاده از دستگاه های BTM برای ناشناس ماندن تراکنش های بیت کوین

خرید بیت کوین با دستگاه خودپرداز سریع و اغلب بدون نیاز به احراز هویت است. بااین‌حال، به دلیل هزینه‌های بالای نگهداری سخت‌افزار، کارمزد تراکنش‌ها در این خودپردازها زیاد است.

در حال حاضر حدود 39000 دستگاه خودپرداز در 79 کشور جهان وجود دارد. ایالات‌متحده آمریکا بیشترین توزیع‌کننده این دستگاه‌ها محسوب می‌شود. تعداد این دستگاه‌ها نیز روزبه‌روز در حال افزایش است.

4- صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌ها معمولاً راحت‌ترین و آسان‌ترین راه برای خرید بیت کوین هستند و می‌توانند به‌صورت متمرکز (CEX) یا غیرمتمرکز (DEX) باشند. خرید بیت کوین در صرافی‌ها راحت است، اما این راحتی اغلب به قیمت، از دست دادن حریم خصوصی و امنیت هستند.

غیرمتمرکز (DEX)

استفاده از DEX معمولاً برای محافظت از حریم خصوصی شما به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و عدم نیاز به احراز هویت، توصیه می‌شود. استفاده از روش‌های پرداخت خاص برای دریافت وجوه همچنان برای حفظ حریم خصوصی کامل ضروری است، زیرا ارسال مستقیم از حساب بانکی یک ردپای آشکار از تراکنش شما به جا می‌گذارد.

 Bisq یک صرافی غیرمتمرکز همتا به همتا است که به هرکسی امکان خریدوفروش بیت کوین در ازای ارزهای فیات و سایر ارزهای دیجیتال را می‌دهد. این نرم‌افزار رایگان بدون سرورهای کنترل‌شده مرکزی و بدون نقطه‌ای از شکست است. انواع مختلفی از پرداخت‌ها، ازجمله پرداخت‌های حضوری و نقدی را ارائه می‌دهد که آن را به یک راه‌حل ایده آل بدون نیاز به احراز هویت برای خرید بیت کوین ناشناس تبدیل می‌کند.

ازجمله صرافی‌های دیگری که نیاز به احراز هویت ندارند می‌توان به Robosats، هادل هادل، پکسفول و موارد دیگر اشاره کرد.

 تلگرام نیز در ماه آوریل یک پروژه بلاک چین متروکه به نام Wallet Bot را احیا کرد که به کاربران امکان خرید بیت کوین را می‌داد. آن‌ها اخیراً یک صرافی ارز دیجیتال همتا به همتا راه‌اندازی کرده‌اند که کاربران می‌توانند برای ارسال کریپتو از طریق پیام‌های چت به آن ملحق شوند و فقط یک شماره تلفن برای تأیید تراکنش‌ها موردنیاز خواهد بود.

همچنین شما می‌توانید فهرست کاملی از صرافی‌های غیرمتمرکز همتا به همتا را که به احراز هویت بسیار کم نیاز دارند یا بدون نیاز به KYC هستند را در GitHub مشاهده کنید.

متمرکز (CEX)

هنگامی‌که بیت کوین را در یک صرافی متمرکز خریداری می‌کنید، داده‌های خود را در معرض نشت و هک قرار می‌دهید و ممکن است در معرض خطر باشید. نه‌تنها هویت آنلاین شما در معرض خطر است، بلکه خود فیزیکی شما نیز به چالش کشیده می‌شود.

بسته به حوزه قضایی شما، CEX ها ممکن است همچنان گزینه‌ای برای خرید بیت کوین با تأیید کمی باشند، اگر بتوانند در برابر مقررات سخت‌گیرانه KYC مقاومت کنند. بااین‌حال، به دلیل ماهیت آن‌ها، ممکن است نتوانند برای همیشه از احراز هویت نرم یا بدون KYC اطمینان حاصل کنند.

 Relai در سوئیس مستقر است و در دسترس ترین برنامه سرمایه‌گذاری فقط برای بیت کوین در اروپا است. این صرافی متمرکز امکان خرید فوری بیت کوین را بدون سپرده‌گذاری، ثبت‌نام یا رویه دقیق KYC فراهم می‌کند. برنامه Relai فقط کیف پول‌های غیر حضانتی ارائه می‌کند، به این معنی که مشتریان آن همیشه کلیدهای خصوصی خود را کنترل می‌کنند.

 بای بیت یک صرافی ارز دیجیتال و یک پلتفرم فین‌تک است که نسخه همتا به همتا را ارائه می‌کند که بیش از 300 روش پرداخت ازجمله پول نقد حضوری را می‌پذیرد. این صرافی نیاز به رویه‌های KYC نرم بر اساس سطوح معاملات و برداشت دارد. کاربران می‌توانند تا 2BTC را بدون نیاز به تأیید برداشت کنند.

 Damecoins یک صرافی ارز دیجیتال است که در آن کاربران می‌توانند بیت کوین را بدون تأیید و شناسه موردنیاز و فقط با ارائه یک آدرس ایمیل برای دریافت تأییدیه خرید و اطلاعات حساب تا 50000 دلار معامله کنند. آن‌ها همچنین کارت‌های هدیه و نقل و انتقالات بانکی را برای تراکنش‌های بیش از 10000 دلار در صورت درخواست می‌پذیرند.

خلاصه – آیا بیت کوین ناشناس است؟

باوجود شهرت بیت کوین، این ارز دیجیتال کاملاً ناشناس نیست. مقامات می‌خواهند شما باور کنید که این رمزارز یک پناهگاه امن برای جنایتکاران، پولشویی ها، تروریست‌ها و فراریان مالیات است. بااین‌حال، واقعیت این است که به دلیل وجود دفتر کل غیرقابل تغییر و شفاف، بسیار قابل ردیابی تر از پرداخت‌های نقدی و دیجیتالی است.

افشای هویت برای خرید بیت کوین راحت‌تر و ارزان‌تر است. بااین‌حال، شما باید از مواردی که در این مطلب برای ناشناس ماندن در انجام تراکنش‌های بیت کوین معرفی کردیم، عمل کنید. توجه داشته باشید که حفاظت از حریم خصوصی نیازمند زمان و دانش است اما ارزشش را دارد.

سؤالات متداول درباره: آیا بیت کوین ناشناس است؟

چگونه می‌توانم بیت کوین ناشناس بخرم؟

خرید حضوری با استفاده از پول نقد، صرافی‌های همتا به همتای غیرمتمرکز و دستگاه‌های خودپرداز انتخابی، همگی راه‌های خوبی برای خرید بیتکوین به‌صورت ناشناس هستند.

آیا می‌توانم بیت کوین را با کارت نقدی و بدون احراز هویت بخرم؟

کارت‌های نقدی معمولاً مرتبط حساب بانکی شما هستند که کاملاً با KYC مطابقت دارد. امکان اضافه کردن چند لایه مبهم اضافی از طریق خدمات انتقال پول وجود دارد که می‌توانید در زیر بخوانید.
کارت‌های نقدی پیش‌پرداخت یا مجازی برای خریدهای آنلاین، الزامات راستی آزمایی ملایم‌تری را نسبت به کارت‌های بانکی معمولی ارائه می‌کنند. بااین‌حال، آن‌ها هرگز کاملاً ناشناس نیستند زیرا قابل ردیابی مجدد هستند.

آیا می‌توانم بیت کوین را با کارت اعتباری بدون نیاز تأیید بخرم؟

مشابه کارت‌های نقدی، گزینه‌های کارت اعتباری مجازی و پیش‌پرداخت soft-KYC وجود دارد. بسیاری از مدارهای پرداخت مانند ویزا کارت و مستر کارت از طریق خدمات خودکار مانند Ezzocard یا Blur، پرداخت‌های کارت اعتباری پیش‌پرداخت را ارائه می‌دهند.

آیا بیت کوین بیشتر از پول نقد قابل ردیابی است؟

بله. بیت کوین بیشتر از پول نقد قابل ردیابی است. آدرس‌های بیتکوین علاوه بر اینکه در یک دفتر کل باز ثبت می‌شوند، در دسترس همه قرار دارند. اگر در صرافی‌ای استفاده شود که از شما احراز هویت می‌خواهد، ممکن است به‌راحتی حریم خصوصی شما را سلب کند و حساب شما کاملاً قابل ردیابی شود.

چگونه می‌توان بیت کوین را ردیابی کرد؟

برخلاف تصور رایج، تراکنش‌های بیت کوین بسیار قابل ردیابی هستند زیرا در یک بلاک چین عمومی و شفاف ذخیره می‌شوند، یک دفتر کل توزیع‌شده که برای همه قابل‌مشاهده است. کاوشگرهای بلاک که هر تراکنش بلاک چین را ردیابی می‌کنند به‌طور فزاینده‌ای درحال‌توسعه هستند، ردیابی آدرس‌های بیت کوین، شماره بلوک‌ها و هش تراکنش‌ها را آسان‌تر می‌کنند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید