روانشناسی معامله‌گری

7 نکته برای غلبه بر استرس و فرسودگی ذهن در فارکس

روانشناسی معامله‌گری

مطالعه در 7 دقیقه

انجام معاملات آنلاین ممکن است برای بسیاری از افرادی که از بیرون به آن نگاه می‌کنند، کار آسانی به نظر برسد. از نظر آنها، تنها کاری که معامله‌گران انجام می‌دهند این است که جلوی کامپیوتر بنشینند، یک سری خبر بخوانند، چند خط روی نمودار بگذارند، و سپس پول پارو کنند!

اما اگر از هر تریدری بپرسید متوجه می‌شوید که همه چیز به این راحتی هم نیست!

هر بار که یک معامله‌گر پلتفرم خود را باز می‌کند، می‌داند که در معرض انواع موقعیت‌های و شرایط استرس‌زا قرار می‌گیرد. اینجاست که ممکن است فرسودگی ذهن در فارکس به سراغ شما بیاید!

فرسودگی ذهن در فارکس

اصطلاح فرسودگی ذهن در فارکس چیست؟

استرس‌ زیاد تریدرها را مستعد “فرسودگی ذهنی” یا فروپاشی ذهن می‌کند که به دلیل کار بیش از حد یا استرس زیاد شکل می‌گیرد. در برخی مواقع به آن “خستگی ذهنی” هم گفته می‌شود.

فرسودگی ذهنی می‌تواند عوامل بسیاری داشته باشد، مانند انجام معاملات بیش از حد، نوسان شدید بازار، انتظارات غیرواقع بینانه و البته ضرر کردن در معاملات.

اولین چیزی که باید در مورد فرسودگی ذهن در فارکس بدانید این است که معمولا یک اتفاق خاص باعث بروز آن نمی‌شود، بلکه این یک فرآیند تدریجی است که در یک دوره زمانی طولانی اتفاق می‌افتد.

فرسودگی ذهن در فارکس یا هر شغل دیگری فقط بر بخشی از زندگی شما تاثیر نمی‌گذارد. این مشکل می‌تواند خود را در مدرسه، محل کار، در روابط شخصی و… نشان دهد و حتی گاهی اوقات باعث بروز مشکلات جدی جسمی برای فرد می‌شود.

7 نکته برای جلوگیری از فرسودگی ذهن در فارکس و بازارهای مالی

در ادامه چند راه برای جلوگیری از فرسودگی ذهن در فارکس یا بازارهای مالی دیگر را شرح خواهیم داد. با رعایت این موراد می‌توانید به طور بالقوه ذهن خود را در آرامش نگه دارید و از بروز مشکلات سلامتی در خود جلوگیری کنید.

۱. به علائم هشدار دهنده اولیه توجه کنید!

خستگی ذهن در فارکس

فرسودگی شغلی می‌تواند بدون اطلاع قبلی شما را درگیر کند، بنابراین توجه به علائم هشدار دهنده اولیه بسیار مهم است.

در زیر چند سؤال وجود دارد که باید از خود بپرسید تا ببینید که آیا در شرف فرسودگی ذهن در فارکس هستید یا خیر. هر چه تعداد پاسخ «بله» شما بیشتر باشد، احتمال اینکه ذهن شما تمرکزش را از دست داده، بیشتر است:

  • آیا از پایبندی به استراتژی معاملاتی خود خسته شدید و از خود می‌پرسید که چرا باید به آن اهمیت دهید؟
  • با اینکه بیماری زمینه‌ای ندارید، رژیم غذایی مناسب دارید و از نظر بدنی سلامت هستید، آیا مدام سردرد، درد‌ عضلانی دارید و یا بیمار می‌شوید؟
  • آیا به توانایی خود شک پیدا کردید؟
  • آیا احساس درماندگی، گرفتاری و بی‌انگیزگی می‌کنید؟
  • آیا از بستن معامله‌ای که میدانید به ضرر ختم می‌شود خودداری می‌کنید؟
  • آیا بیش از حد غذا می‌خورید یا به اصطلاح پرخوری می‌کنید؟
  • آیا با کوچکترین دلایلی از دست دیگران عصبانی می‌شوید؟

۲. خود را با روز اول ورود به دنیای فارکس مقایسه کنید!

استرس در فارکس

سعی کنید به نکات منفی فکر نکنید. یکی از راه‌های اینکار این است که اکنون خود را با روز اول تریدری خود مقایسه کنید! خواهید دید که چقدر پیشرفت داشتید! میتوانید با پرسیدن سوالات زیر از خود شروع کنید:

آیا اولین روزی که با تحلیل بنیادی و تکنیکی آشنا شدید را خاطرتان است؟

آیا وقتی اولین معامله خود را انجام دادید، سرگیجه داشتید؟

از هیجانی که در اولین معامله خود احساس کردید استفاده کنید تا اشتیاق خود را برای ادامه مسیر تقویت کنید

به این ترتیب، می‌توانید بیشتر روی جنبه‌های مثبت و کمتر روی جنبه‌های استرس‌زا تمرکز کنید.

۳. یک دوست تجاری برای خود پیدا کنید

فرسودگی ذهنی در فارکس

آیا تا به حال این تجربه را در زندگی خود داشتید که وقتی به کسی بر میخورید که دقیقا مشکلات شما را دارد، شما احساس آرامش بیشتری می‌کنید!!!

در بازار مالی هم همین حس وجود دارد! وقتی میبینید فقط شما نبودید که ضرر کردید، بهتر می‌توانید آن را هضم کنید! سعی کنید یک دوست تجاری پیدا کنید تا با هم بر مشکلات مسیر غلبه کنید!

اما به جای اینکه دست در دست هم بگیرید و به بازار فحش بدهید، وقتی معاملات به دلخواه شما پیش نمی‌رود، افکار و ایده‌های تجاری خودتان را با دوستانتان در میان بگذارید.

آنها ممکن است به شما کمک کنند تا اشتباهات خودتان را پیدا و آن‌ها را اصلاح کنید، و به شما این امکان را می‌دهد که از استرس ناشی از این مشکلات دوری کنید.

۴.به خود پاداش بدهید!

فرسودگی ذهن در فارکس

قطعا همه ما راه‌هایی برای لذت بردن از زندگی و آرامش پیدا کردن داریم ( یک نفر به باشگاه می‌رود، یک نفر تلویزیون می‌بیند، یک نفر به سفر می‌رود و…). مهم است که بدانید چه چیزی باعث خوشحالی و لذت شما می‌شود!

همانطور که عاشق معامله هستید، باید به طور منظم کارهایی که از آن لذت می‌برید را نیز انجام دهید تا از فرسودگی ذهن در فارکس جلوگیری کنید.

انجام اقداماتی برای جلوگیری از خستگی ذهن برای هر شغلی ضروری است، چه برسد به معامله در فارکس و بازارهای مالی که به بیشترین خستگی را برای ذهن انسان دارد!

بهتر این است که بعد از تجربه یک ترید سودده، به خودتان پاداش بدهید و کاری را که دوست دارید انجام دهید.

۵. استراحت کنید

فرسودگی ذهن در فارکس

وقتی بیش از حد معمول استرس دارید از انجام معاملات بیشتر خودداری کنید! اگر خودتان را مجبور به ترید بیشتر و سخت‌تر کار کردن کنید، قطعا اوضاع بدتر می‌شود.

یک لحظه استراحت می‌تواند به شما کمک کند تا ذهن خود را آرام کنید و با تمرکز بیشتری کار را ادامه دهید. یک قهوه بنوشید یا کتابی را مطالعه کنید. کمی تلویزیون ببینید یا به بیرون از منزل بروید و کمی قدم بزنید.

۶- از دیگران کمک بخواهید

فرسودگی ذهن در فارکس

اغلب اوقات، وقتی به تنهایی تلاش می‌کنید تا به فرسودگی ذهن در فارکس غلبه کنید، خود می‌تواند منجر به دو برابر شدن استرس و فشاری شود که قبلا احساس می‌کنید.

در این مورد، مشورت با یک دوست یا حتی یک مشاور روانشناسی اشکالی ندارد.

از این گذشته، ممکن است استرس شما ناشی از موارد دیگر زندگیتان باشد و بهتر است مشخص کنید که واقعا باید روی کدام مشکل خود تمرکز کنید.

۷. کنترل را در دست بگیرید

استرس در فارکس

یکی از دلایل اصلی فرسودگی ذهن در فارکس، از دست دادن کنترل در یک موقعیت معاملاتی است. معامله‌گران با توجه به ماهیت پویای بازار می‌توانند به شدت مستعد آن باشند. قطعا همه ما این را تجربه کردیم که ناگهان بازار دچار نوسان می‌شود و در یک لحظه کنترل اوضاع از دستمان خارج می‌شود!

هنگامی که در حین معامله چنین اضطرابی را احساس می‌کنید، سعی کنید با تعیین اهداف ساده‌تر، کنترل خود را به دست‌آورید.

با مدیریت زمان معامله خود، ژورنال نویسی منظم، استفاده از حد ضرر در معاملات، ایجاد یک برنامه و استراتژی معاملاتی و پایبندی به آن و.. می‌توانید از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید.

در نهایت یادمان نرود که فعالیت در فارکس و بازارهای مالی نیازمند یک ذهن آرام و بدون استرس است! اگر نتوانید افکار خود را منظم کنید و با ذهنی آرام وارد معامله نشوید، قطعا نتیجه فاجعه‌بار خواهد بود، پس فرسودگی ذهن در فارکس را جدی بگیرید!

متاسفانه اکثر تریدرها تصور می‌کنند همین که می‌توانند بازار را تحلیل کنند، پس می‌توانند در آن کسب سود کنند! اما واقعیت این است که فرسودگی ذهن در فارکس عملکرد شما را پایین می‌آورد و هر چقدر هم تکنیکالیست خوبی باشید اما ذهن شما آشفته باشد، در نهایت شکست خواهید خورد.

شما چطور؟ آیا فرسودگی ذهن در فارکس را تجربه کرده‌اید؟ برای غلبه بر این شرایط چه کاری انجام دادید؟ تجربه خودتان را در زیر همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید