بی حوصلگی در معاملات فارکس | غلبه بر شرایط کسل کننده بازار

بی حوصلگی در معاملات

معامله در بازارهای مالی برای اکثر مردم هیجان‌انگیز است چون با پول و ریسک در ارتباط است؛ فرقی هم نمی‌کند بازار ارز باشد، یا سهام یا بازارهای مالی دیگر. اما آنچه درباره فارکس باید بدانیم این است که در پشت صحنه این معاملات چیزهای دیگری نیز در جریان است و برخی از اتفاقات ممکن است منجر به خستگی و بی حوصلگی در معاملات شود.

از آنجا که خیلی از تازه‌واردها تصور نمی‌کردند در فارکس دچار کسالت و بی حوصلگی در معاملات خود شوند، در صورت مواجه شدن با آن، بازار معامله‌گری را ترک می‌کنند.

چه زمانی دچار بی حوصلگی در معاملات می‌شویم؟

بی حوصلگی در معاملات

کسانی که اول راه هستند و تازه می‌خواهند ورود به معاملات را شروع کنند، فکر می‌کنند اینکه ساعت‌ها باید برای تجزیه و تحلیل داده‌های اقتصادی، مطالعه نمودارها، گشتن دنبال ستاپ‌های خوب و ژورنال‌نویسی معاملاتی وقت بگذارند، جذاب و هیجان‌انگیز است.

اما روزهایی هم هست که بازار روند خاصی ندارد و به اصطلاح نوسانی است، و کاتالیست‌های خوبی هم برای معامله وجود ندارد.

حتی ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که افت سرمایه شدیدی برای شما رخ دهد و این ضرر برای شما استرس زیادی به همراه داشته باشد و در نتیجه تمام هیجان و اشتیاقی را که برای معامله داشتید، از دست بدهید.

خیلی از معامله‌گران تازه‌وارد وقتی در چنین موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند و با این واقعیت که «معامله در فارکس فقط کار است و هیچ سرگرمی‌ ندارد!» مواجه می‌شوند، ممکن است معامله در این بازار برایشان کسل‌کننده و خسته‌کننده به نظر برسد و فکر کنند حوصله ترید را ندارند.

چگونه می‌توان بر بی حوصلگی در معاملات غلبه کرد؟

بی حوصلگی در معاملات

ضرب‌المثل معروفی هست که می‌گوید: «شیطان برای آدم بیکار کار پیدا می‌کند». اما ممکن است از این واقعیت تعجب کنید که بی حوصلگی در معاملات یا معامله نکردن، گاهی واقعا برای تریدرفارکس مفید است.

وقتی ذهن شما شلوغ و پر از همهمه شود، به سختی می‌توانید صدای بازار را بشنوید. این حواس‌پرتی به احتمال زیاد اجازه نخواهد داد شما بتوانید تمرکز کنید و الگوهای نموداری را تشخیص دهید. یا احتمالا اجازه نخواهد داد شما بتوانید اطلاعات بازار را به خوبی و به درستی تحلیل کنید و در نتیجه نتوانید به موقع به شرایط بازار واکنش نشان دهید.

بنابراین هرچند که عدم وجود محرک‌ها ممکن است برای شما کسل‌کننده باشد و شما را بی‌حوصله کند، اما این فرصت را به شما می‌دهد تا کمی استراحت کنید و برای مدتی دغدغه ذهنی نداشته باشید. و بعد از کمی استراحت ذهنی و زمانی که می‌توانید تمرکز خوبی داشته باشید، می‌توانید به معاملات برگردید و هماهنگ با بازار ترید کنید.

با این وجود، مشکل این است که بیشتر معامله‌گران نمی‌توانند بی حوصلگی در معاملات، و موقعیت‌های کسل‌کننده را تحمل کنند.

اگر شما هم در این موقعیت‌های خسته‌کننده قرار گرفته باشید، احتمالا با احساس ناامیدی ناشی از آن نیز آشنا هستید.

بیشتر معامله‌گران می‌خواهند همیشه مشغول کسب سود و افزایش سرمایه‌شان باشند، بنابراین خودشان را مشغول هر کاری که به معاملات مربوط است، می‌کنند. خودِ من با چنین تریدرهایی خیلی مواجه شدم و حتما شما هم اطرافتان چنین معامله‌گرانی را می‌شناسید، اگر خودتان جزء این دسته نباشید!

بی حوصلگی در معاملات

این افراد وقتی دچار بی حوصلگی در معاملات خود می‌شوند، سعی می‌کنند وارد معاملات بیشتری شوند. بعضی از آنها حتی آستانه تحمل ریسک‌شان را هم بالا می‌برند، فقط برای اینکه هیجان‌شان را بازگردانند. گاهی هم موفق می‌شوند و هیجان از دست‌رفته‌شان را باز می‌گرداند ولی خبر بد این است که بی‌حوصلگی را به قیمت کاهش موجودی حسابشان، از بین می‌برند.

بنابراین به خاطر داشته باشید که گاهی بی حوصلگی در معاملات واقعا می‌تواند خوب باشد، به شرط اینکه به درستی مدیریت شود.

عدم وجود محرک‌ها به شما این امکان را می‌دهد که در وضعیت آرامی قرار بگیرید تا بتوانید به دور از استرس یک بار دیگر اهداف معاملاتی‌تان را مرور کنید و بر آنها تمرکز کنید. چنین موقعیت‌هایی فرصت‌های خیلی خوبی هستند چون معمولا تصمیم‌های خوب از یک ذهن آرام و متمرکز ناشی می‌شود.

اگر در چنین موقعیت‌های کسل‌کننده قرار گرفتید، به خودتان یادآوری کنید که استراحت کردن هیچ اشکالی ندارد و اتفاقا مفید هم هست. سعی کنید ذهن‌تان را آرام کنید، یک بار دیگر اهداف معاملاتی‌تان را مشخص کنید و بر کارهای مفید و مؤثر تمرکز کنید.

راه های درامد از فارکس تنها کشیدن چند خطر بر روی نمودار نیست! پیشنهاد می‌کنیم برای آموزش کامل تمام نکات فارکس، به صفحه آموزش صفر تا صد فارکس مراجعه کنید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.