چطور ایردراپ ZKSync را دریافت کنیم؟ بررسی ایردراپ زد کی سینک

چطور ایردراپ ZKSync را دریافت کنیم؟ بررسی ایردراپ زد کی سینک

قابلیت توسعه گسترده قراردادهای هوشمند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و پذیرش توکن‌های غیرمثلی (NFT)، توجه زیادی را به شبکه اتریوم جلب کرده است. اما این شبکه همچنان با مشکلاتی مانند بالا بودن کارمزد تراکنش‌ها و مقیاس‌پذیر نبودن روبرو است. ZKSync یک بلاک چین لایه دوم اتریوم است که از اثبات با دانش صفر (zero-knowledge proof) برای مقیاس‌پذیری بیشتر استفاده می‌کند. zkSync همچنین دارای اکوسیستم عظیمی از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) است. این شبکه هنوز هیچ توکن بومی ندارد و احتمال دارد توکن‌های ZKS از طریق ایردراپ ZKsync توزیع شوند.

زد کی سینک از تکنولوژی رول‌آپ دانش صفر (zk-rollup) برای مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند. در سیستم‌های اثبات با دانش صفر، امنیت از طریق علم رمزنگاری تضمین می‌شود. هدف ZkSync این است که اتریوم را با سرعت 1000 تراکنش در ثانیه (TPS) ارائه دهد و در عین حال در برابر سانسور نسبتا مقاوم بوده و همان امنیت لایه 1 اتریوم را فراهم کند. در این مقاله پیش از بررسی ایردراپ ZKsync، با این پروژه آشنا می‌شویم و روش دریافت این ایردراپ را بررسی می‌کنیم.

بررسی ایردراپ ZKsync

زد کی سینک یکی از شبکه‌های لایه 2 اتریوم است که برای مقیاس‌دهی تراکنش‌ها از اثبات با دانش صفر استفاده می‌کند. این پلتفرم هنوز توکن رسمی خود را منتشر نکرده است. با این حال، اطلاعاتی در اسناد وجود دارد که توکن‌ها را برای کاربرانی ارسال خواهند کرد که شروع به استفاده از شبکه ZkSync کنند. با این حال قبل از بررسی راه‌های واجد شرایط بودن برای دریافت ایردراپ این پروژه، بهتر است نگاهی دقیق‌تر به پروژه ZKsync داشته باشیم.

شبکه اصلی که ZkSync Era نامیده می‌شود؛ اخیرا در تاریخ 23 مارس 2023 (3 فروردین) راه‌اندازی شد. پس از ایردراپ ارز دیجیتال اربیتروم (Arbitrum)، ایردراپ پروژه ZKsync توجه زیادی را به خود جلب کرده و سرمایه‌گذاران در تلاشند تا این ایردراپ را دریافت کنند. قبل از پرداختن به روش‌های دریافت ایردراپ، لطفاً توجه داشته باشید که هیچ اعلان رسمی درباره ایردراپ ZkSync از سوی تیم توسعه‌دهنده منتشر نشده و تمام مواردی که در این مقاله پوشش داده می‌شود صرفا حدس و گمان است.

شبکه زد کی سینک چیست؟

شبکه زد کی سینک راه حلی برای سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های گس در شبکه اتریوم است که برای حفظ امنیت و حریم خصوصی طراحی شده است. zkSync این کار را از طریق رول‌آپ دانش صفر انجام می‌دهد. در رول‌آپ دانش صفر تراکنش‌های روی اتریوم بسته‌بندی می‌شوند تا خارج از زنجیره پردازش شده و پس از تأیید اعتبار به زنجیره اصلی بازگردانده شوند.

شبکه زد کی سینک چیست؟

 رول‌آپ دانش صفر تراکنش‌ها را دسته دسته می‌کند و آنها را خارج از زنجیره اجرا می‌کند. رول‌آپ دانش صفر فقط حداقل مقدار داده را در زنجیره ذخیره کرده و فرآیند را سریع و ارزان‌تر می‌کند. شبکه زی کی سینک توسط متر لبز (Matter Labs) توسعه یافته است. این شرکت در سال 2019 توسط الکس گلوچوفسکی (Alex Gluchowski) و الکساندر ولاسوف (Alexandr Vlasov) تأسیس شد.

 فناوری zk چیست؟

همانطور که پیش از این اشاره شد، zkSync بخشی از گروهی از راه حل‌های لایه 2 به نام رول‌آپ است. به طور دقیق‌تر، zkSync یک مجموعه ZK است. عبارت ZK مخفف کلمه zero knowledge یا دانش صفر است. در فناوری ZK یکی از طرفین می‌تواند، بدون فاش شدن اطلاعات، به دیگری درست بودن چیزی را اثبات کند.

رول‌آپ دانش صفر عنصر اصلی شبکه zkSync است. این فناوری اثبات رمزنگاری را برای تأیید تراکنش‌ها بدون افشای خود اطلاعات تولید می‌کند، از این رو «اثبات دانش صفر» نامیده می‌شود. با ناشناس کردن جزئیات تراکنش مانند مقادیر رمز، حریم خصوصی حفظ می‌شود. همچنین این تکنولوژی امنیت بالایی دارد؛ زیرا داده‌های تراکنش در زنجیره ذخیره می‌شوند. در رول‌آپ دانش صفر، هر دسته از تراکنش‌ها به یک اثبات‌کننده خارج از زنجیره ارسال می‌شود که یک اثبات رمزنگاری (به نام SNARK) مبنی بر معتبر بودن تراکنش‌ها ایجاد می‌کند.

برخلاف دیگر راه‌حل‌های لایه 2، zkSync برای مقیاس‌بندی محاسبات به جای اعتبارسنجی‌های شخص ثالث به ریاضیات متکی است. اعتبارسنج‌ها به‌عنوان «اپراتورها» یا «توالی سنج» شناخته می‌شوند. اپراتورها مسئول اجرا، تجمیع و ارسال تراکنش‌ها به زنجیره اصلی هستند؛ اما خود تراکنش‌ها را تأیید نمی‌کنند. وظیفه تایید تراکنش‌ها با قرارداد هوشمند اتریوم است. با تکیه بر امنیت ریاضی و علم رمزنگاری، zkSync یک محیط واقعا امن را برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تضمین می‌کند.

آموزش دریافت ایردراپ پروژه ZKsync

اخیرا شبکه ZkSync طی یک بیانیه رسمی اعلام کرد که برنامه‌ای برای راه‌اندازی فوری توکن‌های خود ندارد. با این حال راه‌اندازی توکن بومی جز برنامه‌های این شبکه است و احتمالا حداقل یک سال طول بکشد. به همین دلیل، بلاک چین ZkSync فعلا متمرکز باقی می‌ماند و هر زمان قصد راه‌اندازی توکن داشتند این شبکه غیرمتمرکز خواهد شد. به همین دلیل اگر به دریافت ایردراپ ZKsync علاقه دارید، فعلا زمان زیادی برای تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز وجود دارد.

آموزش دریافت ایردراپ پروژه ZKsync

معمولاً پروژه‌ها اطلاعات زیادی درباره ایردراپ‌های آینده خود ارائه نمی‌دهند. اما ایردراپ یک راه عالی برای رشد اکوسیستم و جذب بیشتر کاربران وب 3.0 است. از این رو، معمولا توزیع توکن در پروژه‌هایی مانند ZKsync با ایردراپ همراه است.

پیش‌نیازهای ایردراپ ZKsync: چیزهایی که باید نصب کنید

  1. کیف پول ارز دیجیتال متاماسک را دانلود کرده و آن را برای شبکه ZkSync Era پیکربندی کنید.
  2. دانلود کیف پول آرجنت
  3. همچنین به مقداری ارز دیجیتال اتر (ETH) نیاز خواهید داشت.

مرحله 1: تعامل با ZkSync lite (پیش از راه‌اندازی شبکه اصلی)

طبق حدس‌های موجود، تعامل با zkSync lite احتمالا امتیاز بالایی برای کاربران به همراه داشته است. پیش از این کاربران می‌توانستند توکن‌ها را از طریق پل جابه‌جا کرده یا یک توکن غیرمثلی (NFT) آپلود کنند. البته اکنون به دلیل راه‌اندازی شبکه اصلی ZkSync، انجام این کارها امکان‌پذیر نخواهد بود. با این حال اگر موفق به انجام این مرحله نشدید، نگران نباشید. مراحل دیگر را دنبال کنید، ممکن است همچنان واجد شرایط دریافت ایردراپ ZkSync شوید.

مرحله 2: تعامل با ZkSync V2 (شبکه اصلی)

در این مرحله از راهنمای دریافت ایردراپ ZkSync، به صورت کامل نحوه تعامل با شبکه اصلی ZkSync Era را بررسی خواهیم کرد:

آموزش دریافت ایردراپ پروژه ZKsync
پل زدن دارایی‌ها به شبکه اصلی ZkSync

ابتدا باید به آدرس وب سایت بروید و به وسیله قابلیت پل مقداری پول را به ZkSync انتقال دهید. پل (bridge) بلاک چین اتصالی است و کاربران می‌توانند از این طریق داده‌های مورد نظر خود را از یک زنجیره به یک زنجیره دیگر انتقال دهند. برای این کار می‌توانید از پل‌های مختلفی استفاده کنید؛ با این حال بهتر است حداقل یکبار از پل رسمی استفاده کنید. از آنجایی که شما از شبکه اصلی اتریوم به لایه 2 پل می‌زنید، باید کارمزد گس را پرداخت کنید.

2
وجوه باید بین 2 تا 10 دقیقه انتقال یابند

پس از پل زدن، بسته به ازدحام شبکه، وجوه باید بین 2 تا 10 دقیقه انتقال یابند. پس از اتمام این فرایند، اگر به وجوه بیشتری نیاز داشتید، می‎توانید وجوه را از شبکه‌های دیگر مانند پالیگان (Polygon)، BSC، آربیتروم (Arbitrum) و غیره با استفاده از پل‌های دیگر منتقل کنید. توصیه ما به شما استفاده از Orbiter.Finance و Rhino.fi است.

مرحله 3: منیت کردن NFT در مینت‌اسکور (Mintsquare)

با استفاده مینت اسکور می‌توانید یک NFT را در شبکه اصلی ZkSync مینت کنید. برای اینکار، ابتدا یک تصویر اضافه کنید، برای NFT خود نام انتخاب کنید، توضیحات اضافه کنید و روی گزینه «Mint» کلیک کنید. علاوه بر این، قابلیت خرید مجموعه‌های NFT در ZkSync وجود دارد. با این حال، باید مراقب باشید؛ زیرا نقدینگی بسیار کمی وجود دارد و ممکن است سرمایه‌ شما کامل از بین برود. انجام این کار نیز شانس شما را برای دریافت ایردراپ زد کی سینک افزایش می‌دهد.

آموزش دریافت ایردراپ پروژه ZKsync
منیت کردن NFT در مینت‌اسکور (Mintsquare)

مرحله 4: معامله با صرافی غیرمتمرکز زیگ زا (ZigZa)

صرافی غیرمتمرکز زیگ زا اولین صرافی مستقر در شبکه zkSync است. این پلتفرم یک صرافی با دفتر سفارش غیرامانی (non-custodial) است و به روشی مشابه صرافی‌های متمرکز مانند بایننس عمل می‌کند. کازمرد معاملات در این صرافی بسیار ارزان است، بنابراین تنها 1 یا 2 دلار برای شما هزینه خواهد داشت. استفاده از این صرافی نیز می‌تواند شانس شما را برای دریافت ارز دیجیتال ZKS افزایش دهد.

4
صرافی غیرمتمرکز زیگ زا (ZigZa)

ریسک‌های موجود پیرامون ایردراپ ZkSync

قبل از هر چیزی باید بدانید که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و خرید NFTها همواره با ریسک زیادی همراه است. برنامه‌های غیرمتمرکز موجود در این شبکه جدید بوده و مستعد هک شدن هستند. اگر پلتفرم هک شود، این احتمال وجود دارد که سرمایه خود را از دست بدهید. پیشنهاد می‌کنیم از یک کیف پول جداگانه برای دریافت ایردراپ ZkSync استفاده کنید. پول بسیار کمتری در این کیف پول نگهدارید و از اتمام فرایند حتما دسترسی برنامه‌های غیرمتمرکز را لغو کنید.

بهتر است قبل از تعامل با هر برنامه غیرمتمرکزی، ابتدا از طریق شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت آن درباره برنامه تحقیق کنید. اگر درباره قراردهای هوشمند اطلاعات دارید، حتی می‌توانید قرارداد هوشمند آن را مرور کنید.

آینده ایردراپ ZkSync

شبکه اصلی ZkSync در حال حاضر راه‌اندازی شده؛ اما هنوز توکن بومی ندارد. با این حال، این شرکت در وب‌سایت خود بیان کرده که یک توکن بومی ZkSync را طی یک سال آینده توزیع خواهد کرد. این توکن برای استیک کردن و ابزار اعتبارسنجی در شبکه zkSync استفاده می‌شود. هنوز برای ایردراپ ZkSync زود است. تنها به فکر دریافت توکن ZKS نباشید. شبکه ZkSync کاربردهای زیادی دارد و می‌توان برای معامله و پل زدن از آن استفاده کرد. خود را در جریان اخبار این ایردراپ نگه دارید و  تا زمانی که توکن ZKS راه‌اندازی می‌شود، به طور منظم از برنامه‌های غیرمتمرکز zkSync استفاده کنید.

سوالات متداول – ایردراپ زد کی سینک

قیمت ارز zksync چقدر است؟

این شبکه هنوز هیچ توکن بومی ندارد و احتمال دارد توکن‌های ZKS از طریق ایردراپ توزیع شوند.

تاریخ دقیق ایردراپ ZKsync کی خواهد بود؟

در زمان نوشته شدن این مقاله، تاریخ دقیق برای ایردراپ ZKsync اعلام نشده است. راه‌اندازی توکن جز برنامه‌های این شبکه است و ممکن است حداقل یک سال طول بکشد.

فناوری ZK در شبکه ZKsync چیست؟

فناوری ZK، شواهد رمزنگاری هستند که می‌توانند صحت یک گزاره را بدون افشای هیچ اطلاعاتی نشان دهند.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();
درباره نویسنده

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.