ارز دیجیتال

بهترین صرافی برای فیوچرز | معرفی بهترین صرافی‌های ارزدیجیتال برای فیوچرز

ارز دیجیتال

مطالعه در 13 دقیقه

معاملات فیوچرز هیجان‌انگیز‌ترین روش سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال است. به زبان ساده، تریدر طی قرارداد فیوچرز با پیش‌بینی درست جهت قیمت یک دارایی پایه، مثل بیت‌کوین، به سود می‌رسد؛ بی‌آنکه لازم باشد دارایی را بخرد. تریدر می‌تواند بر اساس تحلیلی که از قیمت آتی یک دارایی دارد، در پوزیشن لانگ یا شورت قرار بگیرد و با استفاده از اهرم و استقراض سود خود را چندبرابر کند. در این مقاله قصد داریم با بررسی معاملات آتی چند صرافی، بهترین صرافی برای فیوچرز را معرفی کنیم.

قرارداد فیوچرز چیست؟

بهترین صرافی برای فیوچرز

قراردادهای فیوچرز یکی از ارکان اساسی امور مالی کلاسیک به شمار می‌آید. فیوچرز ابزار مالی پیچیده‌ای است که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند و نوعی ابزار مشتقه محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها و حتی دولت‌ها برای محافظت از سرمایه‌گذاری‌های خود در مقابل ریسک و نوسانات قیمت دارایی‌ها از قراردادهای مشتقه مانند فیوچرز بهره می‌گیرند.

ابزار مشتقه قراردادهایی مالی هستند که ارزش خود را یک دارایی پایه می‌گیرند و علاوه بر بازارهای مالی کلاسیک، در بازار ارزهای دیجیتال هم کاربرد دارند. بازار فیوچرز در صنعت رمزارز رشد سریعی داشته و حجم معاملات ماهانه‌اش به تریلیون‌ها دلار رسیده است. معاملات فیوچرز رمزارزها می‌تواند از نوسانات و تغییرات نامطلوب قیم رمزارزها محافظت کند و همچنین ابزاری باشد برای سفته‌بازی تریدرها از قیمت‌های آتی ارزهای دیجیتال.

مزایای قراردادهای فیوچرز رمزارزها:

 • انعطاف (Flexibility): تریدرها می‌توانند، بدون اینکه رمزارزی داشته باشند، قیمت رمزارزها را حدس بزنند و سود آنی کسب کنند. شما هم می‌توانید با استفاده از استیبل‌کوین‌هایی مانند تتر یا هر رمزارز دیگری در قرارداد فیوچرز پوزیشن باز کنید و سود خود را با رمزارزی که می‌خواهید تسویه کنید.
 • اهرم (Leverage): در معاملات فیوچرز اهرم‌های معاملاتی ارائه می‌شود و با استفاده از آن می‌توان تنها با داشتن درصدی از کل ارزش پوزیشن معامله کرد و مابقی را استقراض کرد. اهرم می‌تواند در تغییرات کوچک قیمت سودهای چندبرابر بسازد.
 • نقدینگی (Liquidity): بازار فیوچرز رمزارزها از نقدینگی کلانی برخوردار است و حجم معاملاتش به تریلیون‌ها دلار می‌رسد. بازاری که نقدینگی زیادی داشته باشد، ریسک کمتری هم دارد؛ زیرا تریدرها می‌توانند به‌آسانی می‌توانند ورود و خروج داشته باشند و سایش قیمت (Slippage) هم به حداقل خود می‌رسد.
 • تنوع سبد دارایی(Portfolio Diversification): برای به دست آوردن سود بیشتر لازم است استراتژی‌های معاملاتی متنوعی اتخاذ شود. شما می‌توانید در بخش معاملات فیوچرز صرافی‌ها استراتژی‌های معاملاتی پیچیده‌ای مانند فروش استقراضی، آربیتیراژ و معاملات جفت‌ارزها را گسترش دهید.

فیوچرز در صرافی بایننس (Binance)

بایننس فیوچرز (Binance Futures)، بازوی ابزار مشتقه بایننس، یکی از صرافی‌های پیشگام ابزار مشتقه است. بایننس فیوچرز از زمان آغاز کارش در اواخر سال 2019 تا به امروز سریع‌ترین رشد ممکن در این صنعت را از سر گذارنده است.

بایننس فیوچرز رابط کاربری ساده‌ای دارد و از این رو برای تریدرهای تازه کار مناسب است و از طرف دیگر هم با برخورداری از پلتفرم معاملاتی راحت برای تریدرهای حرفه‌ای هم گزینۀ وسوسه‌کننده‌ای است. بایننس فیوچرز از طیف وسیعی از آلت‌کوین‌ها پشتیبانی می‌کند و راه‌های فراوانی برای ورود به بازار پیش پای تریدرها و سرمایه‌گذاران می‌گذارد.

حجم قراردادهای مشتقه در بایننس فیوچرز روزانه بیش از 20 میلیارد دلار است و از قراردادهای آتی همراه با تحویل و پرپچوال فیوچرز به دو صورت خطی و معکوس پشتیبانی می‌کند. کارمزد معاملات فیوچرز به عنوان میکر 0.02 % و به عنوان تیکر 0.04 % است. بایننس فیوچرز در قراردادهای آتی از 11 رمزارز بر حسب USD و USDT و در قراردادهای پرپچوال از 218 کوین پشتیبانی می‌کند. حداکثر اهرم قابل استفاده در معاملات پرپچوال فیوچرز 125 است.

بهترین صرافی برای فیوچرز

محصولات و امکانات بخش فیوچرز صرافی بایننس (Binance):

 • پشتیبانی از قراردادهای خطی و تسویه بر حسب استیبل‌کوین‌هایی مانند USDT و BUSD
 • پشتیبانی از قراردادهای معکوس و تسویه بر اساس رمزارزها
 • ارائه حالت‌های مختلف مارجین ایزوله و مارجین کراس
 • دارای مکانیزم قیمت منصفانه
 • توکن‌های اهرم‌دار: محصولی است نوآورانه به کاربران اجازه می‌دهد از یک دارایی رمز‌نگاری‌شده سود کلانی بگیرند؛ بدون آنکه نگران لیکویید‌شدن باشند.
 • پشتیبانی از قراردادهای آپشن: این گزینه معاملات آپشن را برای تریدرهای جزء آسان کرده و کاربران با بهره‌گیری از اهرم‌های ویژه این بخش می‌توانند سود خود را بیشینه کنند و در عین حال ریسک معامله را به حداقل برسانند.
 • وثیقه متقابل (Cross Collateral): امکانی نوآورانه که کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های رمزنگاری‌شدۀ خود را وثیقه بگذارند و در مقابل دارایی‌های رمزنگاری‌شدۀ دیگری در قالب وام دریافت کنند.
 • Leaderbord: این بخش از صرافی معاملات رمزارزها را با رسانه‌های اجتماعی فضای مجازی ترکیب کرده و به کاربران اجازه می‌دهد معاملات خود را بر اساس پوزیشن تریدرهای معروف جلو ببرند.
 • Binance Battle: در این بخش معاملات رمزارزها در قالب گیم ارائه می‌شود و در آن تریدرها دوبه‌دو با هم رقابت می‌کنند تا مشخص شود کدام تریدر می‌تواند سود بیشتری در یک بازۀ زمانی بگیرد.

صرافی بایننس قطعا بهترین انتخاب برای انجام معاملات فیوچرز است اما با توجه به اینکه این صرافی به کاربران ایرانی خدماتی ارائه نمی‌دهد، سایر پلتفرم‌های فیوچرز ارزدیجیتال را بررسی می‌کنیم.

فیوچرز در صرافی کوکوین (Kucoin)

حجم قراردادهای مشتقه در صرافی کوکوین روزانه حدود 1.3 میلیارد دلار است. بخش معاملات مشتقه صرافی کوکوین از قراردادهای آتی و پرپچوال پشتیبانی می‌کند. در معاملات آتی تنها بیت‌کوین بر حسب USD و در بخش معاملات پرپچوال هم 122 کوین بر حسب USD و USDT برای معامله موجود است. کارمزد معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین به عنوان تیکر 0.06 % و به عنوان میکر 0.02 % است. حداکثر اهرم قابل استفاده در بخش فیوچرز صرافی کوکوین 100 است.

بهترین صرافی برای فیوچرز

محصولات و امکانات بخش فیوچرز صرافی کوکوین:

 • پوشش ریسک (Risk hedging): کاربران با استفاده از فروش استقراضی یا پوزیشن شورت قرارداهای فیوچرز می‌توانند معاملات خود را در برابر ریسک نوسانات بازار اسپات مصون سازند.
 • بازار دوطرفه: با استفاده از قراردادهای فیوچرز صرافی کوکوین و اتخاذ مواضع لانگ و شورت می‌توان در صعود و نزول بازارها سود گرفت. علاوه بر این، کارمزد فاندینگ هم شکاف قیمتی میان بازار اسپات و فیوچرز را پر خواهد کرد.
 • ارائۀ اهرم‌های ضریب بالا: می‌توانید با استفاده از اهرم‌هایی حداکثر با ضریب 100 سود خود را افزایش دهید.
 • می‌توانید ترید خود را تنها با 1 دلار آغاز کنید.
 • قراردادها و سفارش‌های متنوع: پشتیبانی از معاملات فیوچرز به دو شیوه Coin-Margined و USDT-Margined

فیوچرز در صرافی کوینکس (Coinex)

حجم قراردادهای مشتقه در صرافی کوینکس روزانه حدود 230 میلیون دلار است. بخش فیوچرز صرافی کوینکس از معاملات پرپچوال فیوچرز پشتیبانی می‌کند و در این بازار 96 کوین بر حسب USD و USDT ارائه می‌دهد. کارمزد معاملات پرپچوال به عنوان تیکر 0.04 % و به عنوان میکر 0.02 % است. حداکثر اهرم قابل استفاده در بخش پرپچوال فیوچرز صرافی کوینکس 100 است.

معاملات فیوچرز کوینکس به قراردادهای پرپچوال اختصاص دارد و قرارداد آتی ارائه نمی‌کند. قراردادهای فیوچرز به دو شیوه عرضه می‌شوند در نوع اول که به قرارداد خطی (Liner Contract) یا USDT-Margined معروف است قیمت‌گذاری، تسویه و مارجین براساس تتر یا سایر استیبل‌کوین انجام می‌شود؛ اما در نوع دوم که به قرارداد معکوس (Inverse Contract) یا Coin-Margined معروف است، قیمت‌گذاری بر اساس دلار و تسویه و مارجین بر اساس رمزارز پایه قرارداد صورت می‌گیرد. صرافی کوینکس از هر دو نوع این قراردادها پشتیبانی می‌کند.

محصولات و امکانات بخش فیوچرز صرافی کوینکس:

 • کارمزد فاندینگ (Funding Fee): صرافی کوینکس برای آنکه قیمت معاملاتش از قیمت اسپات منحرف نشود، از دارندگان پوزیشن‌های لانگ و شورت در این نوع از معاملات کارمزد فاندینگ دریافت و پرداخت می‌کند. فاندینگ ریت هر دقیقه محاسبه می‌شود و با ضرب مقدار آن در مارک پرایس و اندازه پوزیشن، کارمزد فاندینگ تعیین می‌شود.
 • استفاده از یک مکانیزم قیمت منصفانه: صرافی کوینکس برای جلوگیری از لیکویید‌شدن غیرضروری پوزیشن‌های کاربران، از یک مکانیزم قیمت منصفانه استفاده می‌کند. یعنی به جای آخرین قیمت از مارک پرایس بهره می‌گیرد و با این کار از دستکاری قیمت معاملات فیوچرز جلوگیری می‌کند.
 • مجهز به صندوق بیمه (Insurance Fund): برای جلوگیری از منفی شدن تراز حساب کاربران از صندوق بیمه استفاده می‌شود.
 • برخورداری از سیستم اهرم‌زدایی خودکار (ADL): هنگامی که پوزیشن تریدر به‌صورت اجباری لیکویید شود و صندوق بیمه بیمه هم نتواند زیان پوزیشن را پوشش دهد یا نقدینگی بازار فیوچر کفایت نکند، به‌صورت خودکار از پوزیشن اهرم‌زدایی می‌شود تا از زیان بیشتر جلوگیری شود.

فیوچرز در صرافی OKX

حجم قراردادهای مشتقه در صرافی OKX روزانه به بیش از 7.8 میلیارد دلار می‌رسد. صرافی اوکی ایکس در بخش فیوچرز خود قراردادهای آتی و پرپچوال سوآپ ارائه می‌دهد و در بازار قرارداهای پرپچوال از 135 کوین بر حسب USD و USDT و در بازار قراردادهای آتی از 15 رمزارز بر حسب USD و USDT پشتیبانی می‌کند. کارمزد معاملات پرپچوال به عنوان تیکر 0.05 % و به عنوان میکر 0.02 % است. حداکثر اهرم قابل استفاده در بخش فیوچرز صرافی OKX حداکثر 125 است.

بهترین صرافی برای فیوچرز

این صرافی در قراردادهای آتی و پرپچوال خود از هر دو نوع قرارداد، یعنی خطی و معکوس پشتیبانی می‌کند. در قرارداد خطی قیمت‌گذاری، تسویه و مارجین بر اساس تتر و در قرارداد معکوس قیمت‌گذاری بر اساس دلار و تسویه بر حسب رمزارز پایه صورت می‌گیرد.

قراردادهای آتی دارای تاریخ سررسید هستند. قیمت تسویه بر اساس میانگین شاخص قیمت در ساعت آخر قبل از تحویل محاسبه می‌شود. قرارداد آتی خطی از شاخص قیمت تتر استفاده می‌کند و قرارداد معکوس هم از شاخص قیمت دلار. برای نزدیک‌ کردن شاخص‌های قیمت به قیمت بازار اسپات، صرافی OKX از قیمت‌های سه صرافی اصلی بهره می‌گیرد.

قراردادهای پرپچوال هم بسته به نوع قرارداد، خطی یا معکوس، از دلار و تتر برای قیمت‌گذاری و تسویه استفاده می‌کنند. در معاملات می‌توان حداکثر از اهرم ضریب 125 استفاده کرد. قرارداد پرپچوال سررسید ندارد و برای جلوگیری از نوسانات شدید قیمت و انحراف قیمت بازار پرپچوال از بازار اسپات از مارکت پرایس استفاده می‌شود تا پوزیشن کاربران در تلاطمات آنی لیکویید نشود.

محصولات و امکانات بخش فیوچرز صرافی OKX

 • پشتیبانی از قراردادهای خطی و امکان ترید بدون داشتن دارایی پایه
 • پشتیبانی از قرارداد معکوس و پوشش ریسک با امکان تبادل دارایی‌های مختلف
 • برخورداری از یک مکانیزم قیمت ویژه برای جلوگیری از انحراف قیمت قراردادها از قیمت جاری دارایی
 • برخورداری از یک مکانیزم مارجین نگهداری لایه‌دار: هر چه پوزیشن کاربران بزرگتر شود، ریت مارجین نگهداری هم بیشتر می‌شود و حداکثر اهرم قابل استفاده کوچکتر
 • برخورداری از فاندینگ ریت برای جلوگیری از انحراف قیمت قرارداد از قیمت جاری

فیوچرز در صرافی MEXC

حجم قراردادهای مشتقه در صرافی MEXC روزانه به بیش از 5.4 میلیارد دلار می‌رسد. صرافی MEXC در بخش فیوچرز خود قراردادهای پرپچوال سوآپ ارائه می‌دهد و از 95 کوین بر حسب USDT و 6 کوین بر حسب USD پشتیبانی می‌کند. کارمزد معاملات پرپچوال به عنوان تیکر 0.06 % و به عنوان میکر 0.02 % است. حداکثر اهرم قابل استفاده در بخش فیوچرز صرافی MEXC حداکثر 200 است.

بهترین صرافی برای فیوچرز

صرافی MEXC در بخش معاملات فیوچرز خود از هر دو نوع قرارداد خطی و معکوس پشتیبانی می‌کند. در بخش معاملات فیوچرز صرافی MEXC معاملات دمو هم در دسترس است که می‌تواند مکانی برای تجربه‌اندوزی تازه‌واردان باشد. Bonus صرافی تنها در بخش فیوچرز فعال است و می‌تواند به عنوان مارجین پوزیشن یا برای تخفیف در کارمزد معاملات استفاده شود.

اندازه اهرم‌هایی که می‌توانید استفاده کنید بسته به محصول متفاوت است. اندازه اهرم بر اساس مارجین اولیه و سطوح مارجین نگهداری تعیین می‌شود.

محصولات و امکانات بخش فیوچرز صرافی MEXC:

 • امکان باز کردن هم‌زمان دو پوزیشن متضاد لانگ و شورت باز در یک قرارداد
 • مجهز به کپی تردینگ
 • دارای مکانیزم قیمت منصفانه برای جلوگیری از لیکوییدشدن ناگهانی
 • پشتیبانی از قراردادهای خطی و امکان ترید بدون داشتن دارایی پایه
 • پشتیبانی از قرارداد معکوس و پوشش ریسک با امکان تبادل دارایی‌های مختلف
 • امکان استفاده از اهرم‌ حداکثر تا 200 (قرارداد پرپچوال بیت‌کوین)
 • پشتیبانی از دو حالت مارجین متفاوت ایزوله و متقابل برای استراتژی‌های معاملاتی مختلف
 • اهرم‌زدایی خودکار
 • افزایش مارجین به‌صورت خودکار

فیوچرز در صرافی BingX

حجم قراردادهای مشتقه در صرافی BingX روزانه به بیش از 2.9 میلیارد دلار می‌رسد. صرافی بینگ‌ایکس در بخش فیوچرز خود قراردادهای آتی استاندارد و پرپچوال ارائه می‌دهد و از 78 کوین بر حسب USDT پشتیبانی می‌کند. کارمزد معاملات پرپچوال به عنوان تیکر 0.04 % و به عنوان میکر 0.02 % است. حداکثر اهرم قابل استفاده در بخش فیوچرز صرافی BingX حداکثر 150 است.

بهترین صرافی برای فیوچرز

قراردادهای آتی استاندار و پرپچوال فیوچرز این صرافی بر حسب تتر و رمزارز ارائه می‌شود. قرارداد آتی برای تریدرهای مبتدی و قرارداد پرپچوال برای تریدهای زبده مناسب است. سفارش‌ها متنوع هستند و می‌توانید از سفارش بازار، سفارش ماشه‌چکان (Trigger Order) و سفارش محدود در قراردادها استفاده کنید. اهرم‌هایی با ضریب 1 تا 150 در قرارداد آتی و از 1 تا 125 در قرارداد پرپچوال در دسترس تریدرها قرار دارد.

محصولات و امکانات بخش فیوچرز صرافی BinX:

 • مجهز به کپی تردینگ با کارمزد 0.045 %
 • پشتیبانی از معاملات آپشن
 • پشتیبانی از مارجین ایزوله و مارجین کراس
 • پشتیبانی از سفارش‌های متنوع
 • پشتیبانی از قراردادهای خطی و امکان ترید بدون داشتن دارایی پایه
 • پشتیبانی از قرارداد معکوس و پوشش ریسک با امکان تبادل دارایی‌های مختلف
 • امکان استفاده از اهرم‌ حداکثر تا 150 در قرارداد آتی و 125 در قرارداد پرپچوال
 • دارای مکانیزم اهرم‌زدایی خودکار

مقایسه معاملات فیوچرز صرافی‌ها

صرافیرتبهحجم معاملاتآتیپرپچوالتعداد توکننوع قرارداداهرمکارمزد
Binance120 میلیارد دلاردارددارد234خطی و معکوس1250.04
Kucoin41 میلیارد دلاردارددارد122خطی و معکوس1000.06
Coinex25210 میلیون دلارندارددارد96خطی و معکوس1000.04
OKX27.8 میلیارد دلاردارددارد210خطی و معکوس1250.05
MEXC84.8 میلیارد دلارندارددارد95خطی و معکوس2000.06
BingX232.7 میلیارد دلاردارددارد76خطی و معکوس1500.04

فیوچرز در صرافی‌های ایرانی

صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال ایرانی هیچ‌کدام از معاملات فیوچرز پشتیبانی نمی‌کنند؛ زیرا علاوه بر پیچیدگی‌های فنی و کمبود نقدینگی لازم برای این نوع قراردادها، می‌تواند با مشکلات قانونی همراه شود. تأمین نقدینگی بالا برای پر شدن سفارش‌ها، حفظ امنیت دارایی‌های کاربران، مشکلات رگولاتوری و قانونی و ریسک بالای معاملات فیوچرز به دلیل استفاده از اهرم‌ها و خطر لیکویید شدن از جمله دلایلی است که تا به حال صرافی‌های معتبر داخلی موفق به ارائۀ این معاملات نشده‌اند.

جمع بندی بهترین صرافی برای فیوچرز

معاملات فیوچرز محبوب‌ترین روش معاملاتی تریدرهای رمزارز محسوب می‌شود؛ زیرا می‌توان بدون خرید و فروش رمزارزها از تغییرات قیمت دارایی سود برد و علاوه بر این، با استفاده از اهرم سود را تا چندین‌ مرتبه افزایش داد. علاوه بر کسب سود از معاملات فیوچرز برای پوشش ریسک استفاده می‌شود و در سرازیری بازارها هم می‌تواند سود بسازد.