ایردراپ ارز‌های دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

ایدراپ ارز دیجیتال

امروزه در دنیای ارز‌های دیجیتال، به جهت گسترش این پدیده‌ی نوظهور، از روش‌ها واستراتژی‌های به خصوصی برای فعالیت در این حیطه استفاده می‌شود. یکی از این روش‌ها، ایردراپ (Airdrop) کردن کوین‌ها یا توکن‌ها به آدرس کیف پول افراد است که بر این اساس مقادیر جزئی از ارزهای دیجیتال، به صورت کاملا رایگان و یا در ازای فعالیت‌های ساده به کیف پول افراد فعالی که در حوزه بلاکچین فعالیت دارند، واریز می‌شود.

یکی از این فعالیت‌ها، ری توییت کردن پست فرستاده شده به وسیله شرکت‌هایی است که این ارز‌ها را صادر می‌کنند. در واقع شرکت‌ها قصد دارند به این وسیله سطح آگاهی افراد را بالا برده و در ضمن توکن یا سکه‌ی مورد نظر را به گردش در بیاورند. در این نوشتار به شما می‌گوییم که ایردراپ چیست و با کارایی‌های آن آشنا خواهیم شد. با ایران بروکر همراه باشید.

شناخت بیشتر Airdrop ارز‌های دیجیتال

در واقع استارت آپ‌های حوزه بلاکچین برای راه اندازی پروژه‌های خود در زمینه ارز‌های دیجیتال نیاز به تبلیغات دارند که به همین منظور به وسیله ارائه ایردراپ ارز دیجیتال، پروژه خود را معرفی می‌کنند. هدف از این کار افزایش سطح آگاهی کاربران، شناخت افراد فعال در این حوزه، ترغیب آن‌ها به فعالیت گسترده‌تر و جذب افراد بیشتر جهت انجام معامله در صرافی مورد نظر است که این کار را در قالب عرضه اولیه کوین جدید انجام می‌دهند.

فضاهایی که معمولا این دسته از تبلیغات در آن صورت می‌گیرد، صفحات مجازی، وب سایت‌ها، رسانه‌های عمومی و انجمن‌های ارز‌های دیجیتال هستند. باید توجه داشت که دریافت رایگان این توکن‌ها غالبا شرایطی دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان از این فرصت استفاده کرد.

به طور مثال ممکن است برای به دست آوردن ایردراپ رایگان نیاز باشد مقداری از آن توکن را حتما در کیف پول خود داشته باشید و یا اینکه لازم باشد یک خدمت ساده مثل گذاشتن یک پست در مورد ارز مورد نظر در فضای اجتماعی، برقراری ارتباط با اعضای خاصی از پروژه‌ی بلاکچین و یا نوشتن یک پست مرتبط در وبلاگ را انجام دهید. در ادامه با ما همراه باشید تا به سوال ایردراپ چیست پاسخ دهیم و اطلاع بیشتری در رابطه با آن به دست آورید.

ایردراپ

انواع مختلف ایردراپ‌های ارز دیجیتال

ایردراپ استاندارد

در این نوع ایردراپ ها، دنبال کنندگان دریافت ایردراپ نیازی به انجام کار‌های سخت و پیچیده ندارند و تنها کافی است یک آدرس کیف پول معتبر را ارائه نمایند. ایردراپ‌های استاندارد دارای محدودیت‌های هستند و مقدار معینی از آن‌ها قابل توزیع‌اند و هر فرد تنها تعداد مشخصی از این توکن‌ها را می‌تواند دریافت کند؛ به طور مثال بعضی از آن‌ها در زمان مشخصی قابل استفاده هستند و با وجود اینکه به سادگی به دست می‌آیند اما هیچ مانعی برای ایجاد کیف پول‌های متعدد جهت تخلیه سریع مقدار ایردراپ توسط یک کاربر وجود ندارد، بنابراین ممکن است به دست آوردن ایر دراپ برای سایر کاربران دشوارتر باشد.

Bounty Airdrop (ایر دراپ بانتی)

این نوع ایر دراپ‌ها بر اساس یک سری وظایفی که کاربران انجام می‌دهند، به آن‌ها اعطا می‌شود. به طور مثال کاربر برای بالا بردن سطح آگاهی افراد از پروژه مربوطه موظف است تویت اخیر در مورد پروژه را در فضا‌های مجازی بازنشر یا یک پست در فضای مجازی درباره آن بگذارد و شرکت را در آن تگ کند. همچنین یک سری پاداش برای افرادی که در زمینه جذب کاربران جدید و ثبت نام آن‌ها در پروژه کمک می‌کنند، در نظر گرفته می‌شود. میزان امتیازاتی که کاربران به دست می‌آورند به حجم وظایفی که انجام می‌دهند وابسته خواهد بود. همچنین ممکن نیاز باشد برای به دست آوردن ایردراپ مربوطه، کاربر حداقل امتیازی را کسب کند که پس از کسب آن، ایردراپ به فرد تعلق می‌گیرد.

هولدر ایردراپ

با توجه به شفاف بودن کیف پول‌ها و نحوه توزیع توکن‌ها در شبکه بلاک چین، هولدر ایردراپ، به صورت اتوماتیک بر اساس اینکه چه کسی چه تعدادی از توکن‌ها را نگهداری کرده است، رخ می‌دهد. ایراد هولدر ایردراپ‌ها این است که افرادی که دارای توکن هستند، ممکن است نیازی به ایردراپ نداشته باشند. از سوی دیگر، نگه دارندگان ایردراپ مطمئن هستند که بیشترین فایده و سود متعلق به سرمایه گذاران بزرگ است. برخی از این نوع ایردراپ ها، ممکن است تنها زمانی پاداش‌ها را بدهند که کاربران تعداد مشخصی از توکن‌ها را در اختیار داشته باشند. در غیر این صورت، آن‌ها ممکن است جوایز را بین افراد سرشکن کنند.

ایردراپ اختصاصی (Exclusive airdrop)

این نوع از ایردراپ نوع خاصی از هولدر ایردراپ است که در آن ملاک، تعداد توکنی که افراد در اختیار دارند، نیست؛ بلکه افرادی خاص بر اساس عواملی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، این ایردراپ‌ها را دریافت خواهند کرد. یکی از این عوامل می‌تواند مدت زمانی باشد که کاربر برای پروژه صرف کرده باشد و یا عوامل دیگری چون، میزان پول بیشتری که برای فعالیت‌های غیر توکنی خرج شده، تعداد پست‌های گذاشته شده و غیره. ایرادی که Exclusive airdrop یا ایردراپ اختصاصی دارد این است که این روش تمرکز زیادی بر روی پاداش دادن به افرادی که به پروژه نزدیک‌تر هستند، دارد و ممکن است ایردراپ را به کیف پول‌هایی اختصاص دهد که هیچ توکنی درون آن‌ها نیست.

رافل ایردراپ (Raffle Airdrop)

Raffle Airdrop یا ایردراپ بر اساس قرعه کشی نوع دیگری از ایردراپ است که برخی ایردراپ‌های بالا می‌توانند با آن ترکیب شوند. معمولا وقتی یک پروژه آغاز می‌شود، مالکان شرکت تعداد ایردراپی را که می‌خواهند توزیع نمایند، اعلام می‌کنند و افراد را برای به دست آوردن ایردراپ مربوطه تشویق می‌کنند تا بلیط قرعه کشی تهیه نمایند. این بلیط‌ها نیز می‌تواند از طریق کسب امتیاز، لایک کردن و یا نگه داری توکن به افراد اختصاص داده شوند. با وجود اینکه معمولا تعداد کسانی که متقاضی ایردراپ هستند از تعدادی که شرکت قرار است ارائه کند، بیشتر است؛ بنابراین بر اساس قرعه کشی تعدادی کیف پول را برای دریافت ایردراپ بر می‌گزینند و به تمامی شرکت‌کننده‌ها ایردراپ تعلق نمی‌گیرد.

پروسه‌ی ایردراپ ارز‌های دیجیتال

این فرآیند از طریق یک پروژه یا براساس نیاز شرکت به یک ایردراپ، کلید می‌خورد. دلیل این تصمیم گیری شرکت می‌تواند وجود یک هارد فورک، ترغیب سرمایه گذاران و یا پاسخ به استراتژی‌های بازار باشد.

گام اول در این پروسه ساده‌سازی دریافت ایردراپ و اینکه به چه افرادی تعلق بگیرد، است. مرحله دوم، به‌وجود آوردن کمپین‌های عمومی و جمع آوری اطلاعات ذینفعان است که معمولا در این مورد به دست آوردن آدرس‌ کیف پول کفایت می‌کند. هر چند برخی شرکت‌ها برای افزایش لیست مخاطبین خود اقدام به جمع آوری آدرس‌های ایمیل نیز می‌کنند. بعضی دیگر از ایردراپ‌ها ممکن است بر اساس یک اسنپ شات (Snapshot) عمل کنند؛ اسنپ شاتی که مشخص می‌کند کدام آدرس‌ها دارای معیار مورد نظر هستند.

به طور مثال، با گرفتن یک اسنپ شات در زمانی مشخص معلوم می‌شود که چه تعداد کیف پول حداقل 1000 عدد توکن را در آن زمان در خود دارند. هر تراکنشی که پس از آن رخ دهد، بر روی ایردراپ کاملا بی‌تاثیر خواهد بود؛ بنابراین نوسان قیمت کوین یا توکن‌ها پاسخی است به زمانی که اسنپ شات گرفته می‌شود.

airdrop1

پس از مشخص شدن لیست افراد منتخب دریافت ایردراپ، پروسه دریافت ایردراپ برای منتخبان از طریق یک قرارداد کاملا هوشمند انجام می‌شود. شرکت‌ها معمولا برای افزایش اطمینان افراد و اثبات عادلانه بودن توزیع ایردراپ‌ها بلوک تراکنش کیف پول خزانه داری خود را به نمایش می‌گذارد. به این صورت مردم متوجه خواهند شد که ایردراپ از کیف پول شرکت، خارج شده و بین کیف پول‌های برندگان توزیع شده است.

برندگان ایردراپ معمولا به طور مستقیم و بدون اینکه نیاز به تایید دریافت ایردراپ باشد، آن را دریافت می‌کنند. اما گاهی هم لازم است که توکن مورد نظر را از طریق آدرس آن به کیف پول خود اضافه کنند تا وضعیت دارایی آن‌ها به درستی نمایش داده شود.

کلاه‌برداری‌های ارز دیجیتال از طریق ایردراپ

توجه داشته باشید که یک ایردراپ ارز دیجیتال قانونی هیچ گاه به دنبال سرمایه‌گذاری در ارز نیست؛ بلکه هدف فقط تبلیغات خواهد بود. از طرف دیگر، ارسال مقادیر جزئی بیت کوین یا ارز‌های دیگر به کیف پول شما در مقابل کلاهبرداری بزرگی که قرار است انجام شود، گرد و غباری بیش نیست.

بسیاری از کلاهبرداران سعی دارند که سرمایه گذاران را به سمت وصل کردن کیف پول خود به سایت فیشینگی که طراحی کرده‌اند، هدایت نمایند؛ پس فقط کافی است فریب خدمات رایج و پرطرفدار کیف پول‌های معروفی مانند، متامسک (MetaMask)، تراست ولت (Trust Wallet) یا Oasis را بخورید و به محض اتصال کیف پول خود از طریق عبارات بازیابی، به سایت فیشینگ وصل شوید تا فرآیند کلاه برداری تکمیل شود.

کلاهبرداری‌های ایردراپ ممکن است از طریق روش‌های پیچیده‌تری صورت بگیرد و کلاهبرداران با وسوسه کردن شرکت کنندگان به سرمایه‌گذاری در یک فضای امن ویژه با این امید که آیتم متفاوتی قرار است ارائه نمایند، آن‌ها را تشویق به سرمایه‌گذاری کنند. برای مثال، ممکن است یک پروژه اعلام کند که با نگه‌داری NFT‌های خاصی در کیف پول خود می‌توانید صاحب ایردراپ نادری شوید. هر چند که ایردراپ نام برده ممکن است قانونی باشد، ولی مالکان پروژه توانسته‌اند از این طریق نظر بازار به NFT مورد نظرشان را جلب کرده باشند و بنابراین آیتم خود را به قیمت بالاتری به فروش خواهند رساند.

راه‌های جلوگیری از کلاهبرداری ایردراپ چیست؟

اگر ارز یا توکنی به طور ناخواسته به کیف پول ارزدیجیتال شما اضافه شد، باید مراقب باشید؛ زیرا خطر در کمین است. قبل از شرکت در هر پروژه‌ای، حتما درباره‌ی آن تحقیق کنید و تا زمانی که مطمئن نشده‌اید هیچ اقدامی انجام ندهید. بهتر است که به وب سایت‌هایی که هیچ شناختی از آن‌ها ندارید وصل نشوید و برای بالا بردن سطح امنیت خود، سعی کنید از لینک‌هایی که مستقیما از خود پروژه می‌آیند، استفاده نمایید.

سایت‌های رایجی که معمولا از آن‌ها استفاده می‌کنید را در مرورگر خود بوک‌مارک کنید؛ زیرا می‌توانید به این صورت ضریب اطمینان کار خود را بالا ببرید. اکثر شرکت‌ها ایردراپ‌ها و سایر تبلیغاتشان را در فضا‌های عمومی به اشتراک می‌گذارند؛ بنابراین با دنبال کردن پروژه مورد نظر در رسانه‌های اجتماعی، کمپین‌ها و سایر کانال‌های تبلیغاتی، وقایعی که قرار است رخ دهند را پیگیری کنید و به یاد داشته باشید که یکی از راه‌های کلاهبرداری‌های پیچیده، تکرار و تقلید نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی پروژه می‌باشد.

در صورتی که علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری بر ایردراپ‌های عرضه‌ی اولیه ندارید، می‌توانید یک کیف پول جدید مخصوص این نوع ایردراپ‌ها بسازید و پس از دریافت ایردراپ، آن را به سایر کیف پول‌ها انتقال دهید. امروزه، نگه داشتن رمز ارز‌ها درون کیف پول‌های متفاوت گسترش یافته است؛ زیرا ریسک کلی را کاهش خواهد داد.

آیا ایردراپ‌های کریپتو کارنسی مشمول مالیات می‌شوند؟

رایج‌ترین سوال پس از ایردراپ چیست، بحث مالیاتی ایردراپ است. قوانین مربوط به مالیات بر کریپتو کارنسی کاملا به منطقه‌ی جغرافیایی شما بستگی دارد و در جاهای مختلف قوانین متفاوت خواهند بود؛ به عنوان مثال در ایالات متحده، ایردراپ کریپتو مشمول قوانین مالیاتی می‌باشد. یکی از مشکلات رد کردن گزارش مالیات بر روی ایردراپ‌ها این است که ممکن است هنوز نقد شوندگی یا ارزش بازار منصفانه‌ای برای یک توکن شناسایی نشده باشد. همچنین ایردراپ زمانی مشمول مالیات می‌شود که فرد دارنده آن، بر روی توکن کنترل داشته باشد.

به طور مثال، ممکن است ایردراپ بلاک شده باشد و یا درون یک برنامه سرمایه‌گذاری باشد؛ بنابراین تا زمانی که دریافت نشود، مشمول مالیات نخواهد شد. میزان درآمد حاصل از ایردراپ کار دشواری است و فرد مالیات دهنده ممکن است درآمد خود را بر اساس مقدار ایردراپی که دارد محاسبه نماید؛ اما هنگام فروش ایردراپ ممکن است قیمت بازار از قیمتی که ایردراپ را دریافت کرده پایین‌تر باشد و فرد دچار ضرر و زیان گردد ولی اگر قیمت افرایش یابد، ممکن است مالیات طبق مدت زمانی که ایردراپ نگه داری شده است، محاسبه شود.

مزایا و معایب ایردراپ‌های کریپتو کارنسی چیست؟

حال که به پاسخ ایردراپ چیست رسیده‌ایم، بهتر است با مزایا و معایب ایردراپ‌های ارزهای دیجیتال آشنا شویم.

مزایای ایردراپ

ایردراپ‌ها ابزار مناسبی برای استارت آپ‌های موجود در بازار هستند که استارت آپ‌ها می‌تواند با استفاده از ایر دراپ، خود را از بقیه متمایز کنند.

 برخی مشاغل مربوط به ایردراپ‌های کریپتو کارنسی، پیشنهاداتی را برای کاربران ارسال می‌کنند و لیست خدمات خود را برای استارت آپ‌ها تهیه می‌کنند. به علاوه، طیف وسیعی از سرویس‌های بازاریابی را جهت بهینه ساختن ایردراپ هایشان، ارائه می‌دهند.

مایکل جی کیسی، رئیس هیئت مشاوره Coin Desk و مشاور ابتکار تحقیقات بلاک چین MIT، در پستی در وبلاگ Coin Desk یکی از دلایل اصلی موفقیت یک ارز دیجیتال را بازاریابی اعلام کرد. او اینطور نوشت:

اگر یک ارز به صورت وسیعی مورد استفاده قرار نگیرد، هیچ ارزشی ندارد و تنها این کار از طریق مردم و با تلاش‌های بسیار هزینه‌بر قابلیت تحقق یافتن خواهد داشت.

یکی دیگر از مزیت‌های برخی ایردراپ‌های کریپتو این است که به مشتریان وفادار شبکه بلاک چین پاداش می‌دهد. علاوه بر این، عمل توزیع گسترده توکن‌ها از طریق ارسال ایردراپ به دارندگان توکن مورد نظر و یا حتی تمامی کیف پول‌ها امکان‌پذیر است که این اتفاق ممکن است به حالت طبیعی در بازار آزاد هیچ گاه اتفاق نیفتد.

ایردراپ

معایب ایردراپ

حال که با ایردراپ چیست و مزایای آن آشنا شدیم، بهتر است معایب آن را نیز در نظر داشته باشیم. یکی از مسائل مهمی که در ایردراپ‌های کریپتو کارنسی بسیار اهمیت دارد، مسئله ایمنی شبکه، به ویژه نحوه دریافت ایردراپ است. به عنوان مثال، برخی از ایردراپ‌ها ممکن است از متقاضیان درخواست کنند که کیف پول خود را به وب سایت‌های مشکوک متصل کنند. پس از اتصال به این وب‌سایت‌ها، کلاهبرداران به رمز‌های عبور آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند و کیف پول‌هایشان را تخلیه می‌کنند.

برخی پروژه‌های ایردراپ ممکن است غیر قانونی باشند. این گونه پروژه‌ها غالبا از طریق تبلیغاتی چون دریافت پول رایگان، سهامداران را فریب می‌دهند. نوع دیگری از این پروژه‌ها که به Rug Pull (راگ پول) معروف هستند، به این شکل انجام می‌گیرند که مالکان یک توکن، سهامداران را از راه‌های تبلیغاتی تشویق به خرید بیشتر آن توکن می‌کنند و پس از اینکه توکن خریداری شده به حد مورد نظرشان رسید، مقدار زیادی از آن توکن را یک‌باره در بازار عرضه می‌کنند و به این صورت توکن سقوط کرده و ارزش خود را از دست می‌دهد. حال سهامداران می‌مانند با یک مشت توکن فاقد ارزش.

از آنجایی که ایردراپ‌ها ممکن است به نظر برخی به عنوان پروژه‌هایی با کیفیت پایین به نظر بیایند؛ بنابراین ممکن است برخی شرکت‌ها به جای انتشار توکن‌های رایگان در بین خریداران خرد، بر روی پاداش به استخراج کنندگان یک شبکه، متمرکز شوند.

در نهایت، با توجه به اینکه اغلب این ایردراپ‌ها در مراحل اولیه یک پروژه هستند، از نقدینگی بالایی برخوردار نیستند و عملا در صورتی که در صرافی قابلیت معامله شدن نداشته باشند، کاملا فاقد ارزش هستند.

ایردراپ‌های کریپتو کارنسی و عرضه اولیه کوین (ICO) چه تفاوتی دارند؟

با توجه به این که ایردراپ‌ها و عرضه اولیه کوین هر دو در شروع یک پروژه رخ می‌دهند و هدف آن‌ها توزیع کوین یا توکن است، ممکن است آن‌ها را با هم اشتباه بگیرید. اما در واقع این دو تفاوت‌هایی با یک دیگر دارند. یکی از این تفاوت ها این است که معمولا در ایردراپ نیازی به سرمایه‌گذاری نیست اما در عرضه اولیه کوین غالبا نیاز به تراکنش وجود دارد.

با این حال، به دلیل این که معمولا این تراکنش‌ها با تخفیف یا پاداش به سرمایه گذاران ارائه می‌شوند، پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به عرضه اولیه کوین نسبت به ایردراپ‌های رایگان داشته باشند. عرضه اولیه کوین‌ها معمولا برای سرمایه گذاران پر ریسک ارائه می‌گردند. جامعه‌ی هدف ایردراپ‌ها و کوین‌ها متفاوت‌اند. ایردراپ‌ها بیشتر از طریق تبلیغات و افزایش آگاهی کاربران، جهت جذب سرمایه‌های خرد توزیع می‌شوند؛ در صورتی که جامعه‌ی هدف کوین‌ها غالبا سرمایه گذاران کلان است. لازم به ذکر است که ایردراپ‌ها کاربرد آن چنانی برای کاربران کوچک ندارند اما می‌توانند وسیله‌ای برای ترغیب این افراد به انجام تراکنش ارز دیجیتال باشند.

اگرچه کاربران ممکن است استفاده زیادی از یک ایردراپ کوچک نداشته باشند، اما هدف این است که کاربران کوچک‌تر را برای تراکنش با ارز دیجیتال ترغیب کند.

جان کلام

یکی از راه‌های مهمی که شرکت‌ها و پروژه‌ها، توکن یا کوین مورد نظرشان را به مردم معرفی می‌نمایند از طریق توزیع ایردراپ‌ها به کیف پول مختلف افراد می‌باشد. به علاوه، با این کار امنیت نقد شوندگی سرمایه‌هایشان را به میزان قابل توجهی بالا می‌برند. با وجود این که ایردراپ‌ها با ارزش هستند و ممکن است به عنوان پول رایگان شناخته شوند، اما سرمایه گذاران بایستی کاملا هوشیار باشند که در دام کلاهبردان حوزه کریپتو کارنسی نیفتند.

اولین ایردراپ کریپتو کارنسی کدام ایردراپ است؟

به نظر می‌رسد کشور ایسلند در ۲۵ مارس سال ۲۰۱۴ برای اولین بار به هر شهروند یا مقیم دائمی که شناسه ملی خود را ارسال می‌کرد، مقدار ۳۱.۸ از AuraCoin (AUR) را تخصیص داد و بدین ترتیب AUR به عنوان اولین ایردراپ ارز دیجیتال در دنیا شناخته می‌شود.

NFT ایردراپ چیست؟

نوع دیگری از ایردراپ‌ها NFT Airdrop است که مانند سایر ایردراپ‌ها به نگه دارندگان NFT از طریق توکن‌های اضافی اعتبار می‌دهد. هدف از ایردراپ کردن NFT ها، ایجاد جامعه قوی‌تر برای NFT‌های خاص، ایجاد شبکه‌های Buzz و پاداش دادن به نگه دارندگان NFT می‌باشد.

کدام کشور و چگونه بیت کوین ایردراپ را انجام داد؟

کشور الوالسادور در اقدامی سازنده برای تشویق مردم به پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی کشور، به هر فردی که کیف پول دولت را نصب کرد، به میزان ۳۰ دلار از ارزدیجیتال بیت کوین را اعتبار می‌داد.
از چه طریقی می‌توان ایردراپ‌های کریپتو کارنسی را پیدا کنیم؟
توزیع کنندگان ایردراپ، عموما برای بالا بردن هیجان و آگاهی مردم از یک توکن در خبرنامه‌های ایردراپ اطلاع‌رسانی می‌کنند؛ بنابراین تنها کافی است این خبرنامه‌ها را دنبال کنیم و یا در شبکه‌های اجتماعی بلاک چین به دنبال اخبار جدید ایردراپ‌ها باشیم.

آیا درآمدزایی از طریق ایردراپ‌های کریپتو امکان‌پذیر است؟

ایردراپ‌ها بیشتر در جهت افزایش آگاهی مردم از یک توکن و افزایش سطح تراکنش ارزهای دیجیتال گام برمی‌دارند. از طرفی، معمولا ارزشی کمتر از ۱۰ دلار دارند و اغلب قابلیت نقد شدن را ندارند. همچنین اگر کاربران امکان نقد کردن سرمایه‌هایشان را داشته باشند، می‌تواند ریسک بزرگی را برروی ارزش آن توکن یا کوین تحمیل کند و ارزش آن را به صورت وحشتناکی پایین بیاورد؛ بنابراین کسب درآمد از این طریق عملا به صرفه نخواهد بود.

محتوا ایران بروکر
محتوا ایران بروکر
فعال بازارهای مالی و کارشناس ارشد ارز دیجیتال
فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥